REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

On Deck: UF and Findlay vs. O-G hoops

There is a big Saturday of local sports on tap today and we’ll have the latest on all of the action from around the region for you here at The Courier.
The University of Findlay basketball teams will be at home for a Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference doubleheader against Wayne State beginning at 1 p.m. Courier writer Brian Lester will have the latest on the Oilers tonight.
There are 18 boys basketball games set for tonight. The big one will be at Findlay as the Trojans host Ottawa-Glandorf. Dave Hanneman will have the action covered tonight for The Courier. The game can be heard live on 1330 AM WFIN and 106.3 FM The Fox. The contest will also be streamed online at WFIN.com and 1063thefox.com.
Leipsic at Columbus Grove, a key Putnam County League contest, highlights the 11-game girls basketball schedule.
There is also prep wrestling, hockey, swimming and bowling on today’s schedule as well.
We’ll have scores and stories on all of the action later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz. You can also get the latest sports updates by following us on Twitter: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Saturday’s Events
College Athletics
WRESTLING — Ohio Northern at Lycoming Bud Whitehall Duals, 9 a.m.
Findlay at National Duals, Cedar Rapids, Iowa
SWIMMING — Ohio Northern at Calvin Invitational, 9 a.m.
WOMEN’S BASKETBALL — Ohio Northern at Mount Union (OAC), 3
Hanover at Bluffton (HCAC), 1
Wayne State at Findlay (GLIAC), 1
MEN’S BASKETBALL — Mount Union at Ohio Northern (OAC), 3
Wayne State at Findlay (GLIAC), 3
Hanover at Bluffton (HCAC), 4
TRACK & FIELD — Findlay at Hillsdale Winter Open
Bluffton at Defiance, 10:30 a.m.
Prep Wrestling
Upper Sandusky at Marion County Invitational, 10 a.m.
Mohawk & Fostoria at Perrysburg Invitational, 10 a.m.
Cory-Rawson & Ada at Lima Senior Invitational, 10 a.m.
McComb, Gibsonburg & North Baltimore at Elmwood, 10 a.m.
Fostoria St. Wendelin & Mohawk at Tiffin Calvert Gene Kimmet Invitational, 10 a.m.
Prep Swimming
Upper Sandusky & Bucyrus at Shelby, 10 a.m.
Fostoria St. Wendelin, Lima Senior & Fort Recovery at Fostoria, 10 a.m.
Ada, Ottawa-Glandorf at Celina-Wapakoneta Lions Club Invitational, 1
Prep Bowling
Ottawa-Glandorf vs. Lima Central Catholic & Wapakoneta at Mississinawa Valley, 10 a.m.
Prep Hockey
Findlay at Toledo St. Francis (NHC), 6:30
Junior Varsity Wrestling
Findlay at Bluffton Invitational, 10 a.m.
Junior Varsity Hockey
Findlay at Toledo St. Francis, 5

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Games
North Central Conference
Buckeye Central at Riverdale
Colonel Crawford at Upper Sandusky
Galion Senior at Bucyrus
Wynford at Crestline
Northern Ohio League
Bellevue at Willard
Ohio Cardinal Conference
Lexington at Mansfield Madison
Wooster Senior at Mansfield Senior
Toledo Area Athletic Conference
Northwood at Toledo Emmanuel Baptist
Other NW Ohio Games
Ada at Waynesfield-Goshen
Anthony Wayne at Toledo St. Francis
Arlington at Convoy Crestview
Ayersville at Continental
Bluffton at Fort Jennings
Bradford at Lima Temple Christian
Bryan at Maumee
Carey at Liberty-Benton
Clyde at Fremont St. Joseph
Cory-Rawson at Upper Scioto Valley
Covington at New Bremen
Defiance at Wauseon
Delphos Jefferson at Wayne Trace
Delphos St. John’s at Lima Shawnee
Eastwood at Oak Harbor
Elida at Archbold
Elmwood at Van Buren
Evergreen at Edon
Fremont Ross at Port Clinton
Hardin Northern at North Baltimore
Hicksville at Hilltop
Holgate at Liberty Center
Hopewell-Loudon at Vanlue
Indian Lake at Kenton
Jackson Center at New Knoxville
Leipsic at Columbus Grove
Lima Bath at Spencerville
Lincolnview at Miller City
Lorain at Norwalk Senior
Loudonville at Northwestern
Lucas at Mount Gilead Christian
Mansfield Christian at Plymouth
Mansfield Temple Christian at Toledo Scott
Marion Local at Van Wert
Milan, Mich. at Springfield
Minster at Fort Loramie
Mohawk at Patrick Henry
Monroeville at Milan Edison
National Trails at Coldwater
North Central at Delta
Orrville at Norwayne
Ottawa-Glandorf at Findlay
Ottoville at Pandora-Gilboa
Parkway at Botkins
Paulding at Fairview
Pettisville at Edgerton
Ridgemont at Shekinah Christian
Sandusky Perkins at Western Reserve
Sandusky St. Mary’s at Cardinal Stritch
Seneca East at Ontario
Sidney Lehman at Houston
St. Henry at Anna
St. Wendelin at Monclova Christian
Stryker at Montpelier
Swanton at Lake
Sylvania Northview at Oregon Clay
Tiffin Calvert at Norwalk St. Paul
Tinora at Kalida
Toledo Start at Toledo Whitmer
Toledo Waite at Marion Harding
Versailles at Lima Cent. Cath.
Woodmore at Gibsonburg

PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Games
Northern Ohio League
Bellevue at Shelby
Sandusky Senior at Tiffin Columbian
Mid-Buckeye Conference
Lucas at Howard East Knox
Mansfield St. Peter’s at Mansfield Christian
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork at Ashland Senior
Lexington at Wooster Senior
Mansfield Madison at Mansfield Senior
West Holmes at Orrville
Sandusky Bay Conference
Clyde at Sandusky St. Mary’s
Huron at Sandusky Perkins
Milan Edison at Oak Harbor
Port Clinton at Castalia Margaretta
Toledo Area Athletic Conference
Maumee Valley Country Day at Gibsonburg
Northwood at Ottawa Hills
Toledo Christian at Cardinal Stritch
Other NW Ohio Games
Allen East at Kalida
Bluffton at Waynesfield-Goshen
Bowling Green at Otsego
Cory-Rawson at Ridgemont
Fort Jennings at Pandora-Gilboa
Hardin Northern at Hopewell-Loudon
Kenton at Ada
Leipsic at Columbus Grove
Lima Bath at Coldwater
Lincolnview at Van Wert
Loudonville at Danville
New Bremen at St. Marys Memorial
North Baltimore at McComb
Old Fort at Arcadia
Ontario at Norwalk Senior
Oregon Clay at Sylvania Southview
Ottawa-Glandorf at Delphos St. John’s
Sidney Fairlawn at Riverside
Sylvania Northview at Toledo Notre Dame
Toledo Scott at Dayton Meadowdale
Toledo Woodward at Consortium College Preparatory
Vanlue at Carey
Versailles at Mechanicsburg

Comments

comments

About the Author