On Deck: Regional team wrestling tourney begins tonight

High school wrestling takes center stage tonight and we’ll have the latest on all of the action for you’re here at The Courier.
The OHSAA regional team tournament gets underway around the state today.
Carey and Upper Sandusky will serve as host schools for regional matches in Divisions II and III while Findlay High School will travel to Perrysburg to take on rival Fremont Ross in an opening-round Division I match.
There are also a pair of high school boys basketball games on the schedule tonight as Ada hosts Lima Perry and Upper Scioto Valley travels to Riverdale.
We’ll also have a feature story on Pandora-Gilboa basketball player Dustin Rieman and area prep basketball stats leaders and standings in Thursday’s newspaper.
You can get the latest sports updates by following us on Twitter: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Wednesday’s Events
College Athletics
MEN’S BASKETBALL — Wilmington at Ohio Northern (OAC), 7:30
Manchester at Bluffton (HCAC), 7:30
WOMEN’S BASKETBALL — Ohio Northern at Wilmington (OAC), 7:30
Bluffton at Manchester (HCAC), 7:30
Prep Swimming
Upper Sandusky & Bucyrus at Marion Harding, 6
Elmwood, Anthony Wayne, Eastwood & Otsego at Findlay, 6
Freshmen Boys Basketball
Toledo St. John’s at Findlay, 5
Freshmen Girls Basketball
Toledo Notre Dame at Findlay, 6:30

PREP BOYS BASKETBALL
Wednesday’s Games
Lima Perry at Ada
Upper Scioto Valley at Riverdale

PREP WRESTLING
Wednesday’s Regional Quarterfinals
Division I
REGION 1-A
AT PERRYSBURG
MATCH 1 — Fremont Ross vs. Findlay, 6:30
MATCH 2 — Toledo Waite vs. Perrysburg, 6:30
MATCH 3 — Match 1 winner vs. Match 2 winner
Division II
REGION 9-A
AT WAUSEON
MATCH 1 — Defiance vs. Rossford, 5
MATCH 2 — Fostoria vs. Wauseon, 5
MATCH 3 — Match 1 vs. Match 2 winner
REGION 10-B
AT UPPER SANDUSKY
MATCH 1 — River Valley vs. Sparta Highland, 6
MATCH 2 — Upper Sandusky vs. Clear Fork, 6
MATCH 3 — Match 1 vs. Match 2 winner
Division III
REGION 17-B
AT OAK HARBOR
MATCH 1 — Hopewell-Loudon vs. Toledo Christian, 5
MATCH 2 — Genoa vs. Elmwood
MATCH 3 — Oak Harbor vs. Match 1 winner
MATCH 4 — Match 2 vs. Match 3 winner
REGION 24-A
AT DELPHOS ST. JOHN’S
MATCH 1 — Ottawa-Glandorf vs. Van Wert, 6
MATCH 2 — Spencerville vs. Columbus Grove
MATCH 3 — Delphos St. John’s vs. Match 1 winner
MATCH 4 — Match 2 vs. Match 3 winner
REGION 24-B
AT CAREY
MATCH 1 — Ada vs. Van Buren, 6
MATCH 2 — Carey vs. Match 1 winner
AT LIMA BATH
MATCH 1 — Riverdale vs. Mohawk, 6:30
MATCH 2 — Lima Central Catholic vs. Lima Bath, 6:30
MATCH 3 — Match 1 vs. Match 2 winner

Comments

comments

About the Author