On Deck: Big Friday of prep sports

There is a big night of prep sports on tap tonight and we’ll have the latest on all of the action from around the region for you here at The Courier.
Findlay High School’s seniors will play in their final home boys basketball game tonight as the Trojans host Toledo Whitmer in a Three Rivers Athletic Conference matchup.
Courier writer Dave Hanneman will be there to cover the game which will be broadcast on 1330 AM WFIN and streamed live on WFIN.com.
Courier reporter Ted Radick will be at Cory-Rawson as the Hornets host Vanlue in a Blanchard Valley Conference game. The BVC game between Leipsic and Liberty-Benton will be streamed live online at WFIN.com.
Our sister paper, The Fostoria Review Times, will have coverage of tonight’s basketball games between Fostoria St. Wendelin and Seneca East and Fostoria and Woodmore.
Ottawa-Glandorf travels to St. Marys Memorial for a Western Buckeye League game. Doug Jenkins will call the game tonight on 106.3 FM The Fox. The game will also be streamed via the Internet at 1063thefox.com.
There is also plenty of postseason tournament action tonight.
Findlay High School’s hockey team takes on Fremont Ross in a first-round district tournament game at Tam-O-Shanter.
There is also Division II district swimming today at Cleveland State as well as sectional wrestling and boys bowling tournament begin across the region as well.
We’ll have scores and stories on all of the action later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz. You can also get the latest sports updates by following us on Twitter: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

LOCAL SPORTS
Friday’s Results
College Athletics
SWIMMING & DIVING — Ohio Northern in Ohio Athletic Conference championships at Akron, 11 a.m.
Findlay at GLIAC Championships at Geneva
TRACK & FIELD — Findlay at Hoosier Hills, Bloomington, Ind.
WOMEN’S TENNIS — Ohio Northern at St. Mary’s Ind., 6:30
Bluffton at Defiance
Prep Hockey
Findlay vs. Fremont Ross at Tam-O-Shanter, 6
Prep Swimming
Division II districts at Cleveland State
Prep Wrestling
Fostoria & Upper Sandusky in Division II sectional at BGSU
Arcadia, Carey, Cory-Rawson, Hopewell-Loudon, Liberty Benton, McComb, Mohawk, Riverdale, St. Wendelin, & Van Buren in Division III sectional at Carey
Elmwood, Patrick Henry, North Baltimore & Ottawa-Glandorf in Division III sectional at Lake
Columbus Grove, Bluffton & Ada in Division III sectional at Lima Central Catholic
Prep Boys Bowling
Ottawa-Glandorf in Division II sectional at Minster, 5
Fostoria & Patrick Henry in Division II sectional at Napoleon, 5
New Riegel in Division II sectional at Oak Harbor, 5
Freshmen Boys Basketball
Toledo Whitmer at Findlay, 4:30

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Games
Blanchard Valley Conference
Arcadia at McComb
Hardin Northern at Arlington
Leipsic at Liberty-Benton
Van Buren at Pandora-Gilboa
Vanlue at Cory-Rawson
Three Rivers Athletic Conference
Toledo Whitmer at Findlay
Midland Athletic League
Fremont St. Joseph at Hopewell-Loudon
Mohawk at Old Fort
New Riegel at Tiffin Calvert
St. Wendelin at Seneca East
Northern Buckeye Conference
Elmwood at Eastwood
Fostoria Senior at Woodmore
North Central Conference
Riverdale at Galion Senior
Upper Sandusky at Buckeye Central
Northwest Conference
Columbus Grove at Ada
Convoy Crestview at Bluffton
Northwest Ohio Athletic League
Patrick Henry at Delta
Western Buckeye League
Ottawa-Glandorf at St. Marys Memorial
Putnam County League
Continental at Kalida
Other NW Ohio Games
Berean Baptist at Heritage Christian
North Baltimore at Upper Scioto Valley

PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Games
Putnam County League
Miller City at Fort Jennings

Comments

comments

About the Author