On Deck: Girls District finals set for today

District championships and regional tournament berths will be up for grabs for a number of area girls basketball teams and we’ll have the latest on all of the hoops action from around the region for you tonight here at The Courier.
Courier writer Ted Radick will head to Elida as Liberty-Benton and Ottawa-Glandorf square off for a district title at 3 p.m. The game will be broadcast live on 1330 AM WFIN and streamed live on WFIN.com.
In Division IV, The Courier’s Andrew Williams will be at Gibsonburg as Carey and Arcadia play for a district championship. The game will be broadcast live on 1330 AM WFIN and streamed live on WFIN.com.
Michael Burwell will be at Lima Senior where Leipsic and Convoy Crestview try and win a spot in next week’s Division IV regional.
Also tonight, our sister paper, The Fostoria Review Times, will have the action at Shelby covered as New Riegel and South Central play in a Division IV district final.
Review Times writer Andy Wolf is at the OHSAA state tournament keeping an eye on area wrestlers and across town at Hilliard Bradley Findlay High School’s gymnasts as competing in the OHSAA state individual championships.
There is also a full slate of area college action in various sports as well.
We’ll have scores, stories and more later today on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz.
You can also follow us on Twitter for the latest sports updates: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Saturday’s Events
College Athletics
INDOOR TRACK — Findlay at GLIAC Championship, Hillsdale, Mich.
Ohio Northern in Ohio Athletic Conference championships at Mount Union
WRESTLING — Ohio Northern at NCAA Division III regionals
WOMEN’S BASKETBALL — Ohio Northern in Ohio Athletic Conference finals
ENGLISH EQUESTRIAN – Findlay at IHSA Show at Painesville
MEN’S GOLF — Ohio Northern vs. Missouri-St. Louis at Las Vegas
WOMEN’S GOLF — Ohio Northern vs. Missouri-St. Louis at Las Vegas
SOFTBALL — Ohio Northern vs. Benedict & Muhlenberg at Richardson Spring Games, 3
WOMEN’S LACROSSE — Findlay at St. Anselm, 1 p.m.
Prep Wrestling
OHSAA State Tournament at Value City Arena, 10 a.m.
Prep Gymnastics
Findlay in OHSAA state individual championships at Hilliard Bradley

PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s District Semifinals
Division I
AT LAKE
Toledo Notre Dame (21-3) vs. Perrysburg (22-3), 3
Division II
AT PAULDING
Lima Bath (21-3) vs. Wapakoneta (14-10), 7
AT PERRYSBURG
Clyde (24-1) vs. Toledo Rogers (20-4), 7
AT BUCKEYE CENTRAL
Bellevue (20-4) vs. Mansfield Madison (13-11), 7
Division III
AT ANTHONY WAYNE
Delta (14-9) vs. Archbold (22-2), 3
AT ELIDA
Ottawa-Glandorf (22-2) vs. Liberty-Benton (21-2), 3
AT SENECA EAST
Oak Harbor (20-4) vs. Wynford (18-6), 3
Division IV
AT GIBSONBURG
Carey (20-4) vs. Arcadia (19-5), 7
AT SHELBY
South Central (24-1) vs. New Riegel (21-2), 7
AT LIMA SENIOR
Convoy Crestview (22-1) vs. Leipsic (21-3), 7
AT ARCHBOLD
Ayersville (21-3) vs. Holgate (20-3), 7
AT WAPAKONETA
New Knoxville (20-4) vs. Minster (22-3), 7

Comments

comments

About the Author