REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

On Deck: Big night of prep basketball

There is one girls and four boys basketball games on the local sports schedule tonight and we’ll have the latest on all of the action for you tonight here at The Courier.
Courier writer Ted Radick will head to Elida as Carey plays New Riegel in a Division IV regional semifinal girls basketball game at 6:15 p.m.
Findlay will take on Perrysburg in a Division I district semifinal at Otsego at 7 p.m. Courier reporter Dave Hanneman will cover the game which will be broadcast on 1330 AM WFIN and streamed live on WFIN.com.
The Courier’s Andrew Williams will cover tonight’s Division III district semifinal doubleheader at Ohio Northern as Liberty-Benton plays St. Henry and Carey takes on Lima Central Catholic.
Michael Burwell will be at Bowling Green State University’s Stroh Center as Ottawa-Glandorf plays Archbold in a 6:15 p.m. district semifinal. That game will be broadcast live on 106.3 FM The Fox and streamed live online at 1063thefox.com.
We’ll have stories on those games and scores from around the region later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz later tonight.
You can also get the latest sports updates by following us on Twitter: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Thursday’s Events
College Athletics
MEN’S TENNIS — Findlay vs. Georgia College, 11 a.m.
BASEBALL — Findlay vs. Minn. State-Mankato, 10:30 a.m.
Ohio Northern vs. Widener, 12 noon
Ohio Northern vs. Olivet, 3 p.m.
SOFTBALL — Findlay vs. Post, 9 a.m.
Findlay vs. Lewis, 11 a.m.

PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Regional Semifinals
AT ELIDA
Carey vs. New Riegel, 6:15
Holgate vs. Convoy Crestview, 8
FINAL: Saturday, 7:30
AT TIPP CITY TIPPECANOE
New Knoxville vs. Fort Loramie, 7
FINAL: Saturday, 7:30

PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s District Semifinals
Division I
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Toledo Bowsher (22-2) vs. Toledo Central Catholic (20-3), 6:15
Toledo St. John’s (20-3) vs. Springfield (16-5), 8
FINAL: Saturday, 7
AT GALION
Mansfield Senior (16-7) vs. Ashland (12-11), 7
AT OTSEGO
Findlay (17-5) vs. Perrysburg (20-3), 7
FINAL: Saturday, 7 at BGSU’s Stroh Center
Division III
AT OHIO NORTHERN
Liberty-Benton (18-4) vs. St. Henry (17-7), 6:30
Lima Central Catholic (19-4) vs. Carey (18-4), 8:30
FINAL: Saturday, 7
AT ASHLAND UNIVERSITY
Huron (16-6) vs. Willard (15-8), 6:15
Colonel Crawford (18-5) vs. Eastwood (18-6), 8
FINAL: Saturday, 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Archbold (18-4) vs. Ottawa-Glandorf (13-10), 6:15
Paulding (17-6) vs. Liberty Center (17-6), 8
FINAL: Saturday, 2

Comments

comments

About the Author