REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

On Deck: Tourney time for UF, Carey, L-B and Ottawa-Glandorf

There is plenty of March Madness basketball action around Northwest Ohio today and we’ll have the latest on all of the roundball action today here at The Courier.
There are a couple of big matinee games on the schedule.
Courier writer Brian Lester will be at Croy Gymnasium as the University of Findlay men’s basketball team takes on Walsh in a Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference semifinal tournament game.
At Bowling Green State University’s Stroh Center, Courier reporter Michael Burwell will be there to cover Ottawa-Glandorf as the Titans take on Paulding in a Division III district final. That game will be broadcast on 106.3 FM The Fox and streamed live on 1063thefox.com.
Later tonight, Carey will play for a Division IV regional girls basketball championship against Holgate at the Elida Fieldhouse in a 7:30 p.m. tip. The Courier’s Ted Radick will cover the Blue Devils. That game will be broadcast 100.5 FM WXKA and streamed live on WXKA.com.
Liberty-Benton and Lima Central Catholic’s boys teams square off in a Division III district boys basketball final at 7;30 p.m. at Ohio Northern University. Andrew Williams will be on hand to cover the contest. The L-B game will be brodcast on 1330 AM WFIN and streamed live online at WFIN.com.
There is also a full slate of area college spring sports and a big contingent of area athletes will be at the University of Akron for today’s state indoor track and field championships.
We’ll have scores and stories from all of the action later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz.
You can also follow us on Twitter for the latest sports updates: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Saturday’s Events
College Athletics
MEN’S BASKETBALL — Walsh at Findlay, GLIAC Semifinals, 1
INDOOR TRACK — Ohio Northern at Wisconsin-Stevens Point Last Chance Meet
BASEBALL — Ohio Northern vs. Dominican, 9 a.m.
Ohio Northern vs, North Park, Ill., 12 noon
Bluffton vs. Finlandia, DH, 10 a.m.
SOFTBALL — Findlay vs. Gannon, 8 a.m.
Findlay vs. West Virginia Wesleyan, 10 a.m.
Ohio Northern vs. Webster & Coe in Richardson Spring Games, 9 a.m.

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s District Finals
Division I
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Toledo Bowsher (23-2) vs. Toledo St. John’s (21-3), 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Mansfield Senior (17-7) vs. Perrysburg (21-3), 7
Division II
AT MANSFIELD SENIOR
Sandusky Perkins (21-3) vs. Norwalk (24-1), 7
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Defiance (20-4) vs. Wauseon (19-6), 2
AT LIBERTY-BENTON
Elida (21-3) vs. Lima Bath (19-4), 7
Division III
AT OHIO NORTHERN
Liberty-Benton (19-4) vs. Lima Central Catholic (20-4), 7
AT ASHLAND UNIVERSITY
Huron (17-6) vs. Colonel Crawford (19-5), 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Ottawa-Glandorf (14-10) vs. Paulding (18-6), 2

PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Regional Finals
Division I
AT NORWALK
Toledo Notre Dame (23-3) vs. Wadsworth (26-1), 1
AT WRIGHT STATE UNIVERSITY
Cincinnati Princeton (25-2) vs. West Chester Lakota West (22-5), 7:30
Division II
AT BARBERTON
Beloit West Branch (23-4) vs. Akron St. Vincent-St. Mary, 2
Division III
AT LEXINGTON
Columbus Africentric (23-3) vs. Archbold (22-2), 1:30
AT CUYAHOGA FALLS
Smithville (25-2) vs. Beachwood (20-6), 1:30
AT LOGAN
Sugarcreek Garaway (23-3) vs. Proctorville Fairland (21-3), 1:30
AT SPRINGFIELD
Jamestown Greeneview (23-3) vs. Versailles (23-3), 1:30
Division IV
AT TIPP CITY TIPPECANOE
Fayetteville Perry (26-0) vs. Fort Loramie, 7:30
Division IV
AT MASSILLON PERRY
Cuyahoga Heights vs. Zanesville Rosecrans, 7:30
AT ELIDA
Carey vs. Holgate, 7:30
AT PICKERINGTON NORTH
Newark Catholic vs. Reedsville Eastern, 7:30

Comments

comments

About the Author