REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

On Deck: Big games for UF, Ottawa-Glandorf tonight

There are a couple of big basketball games on the local sports schedule tonight and we’ll have the latest on all of the action for you today here at The Courier.
Ottawa-Glandorf takes on rival Lima Central Catholic in a Division III boys basketball regional semifinal tonight at 7 p.m. at Bowling Green State University’s Stroh Center. Courier writers Andrew Williams and Michael Burwell will be there to cover the action. Tonight’s game will also be broadcast on 106.3 FM The Fox and streamed online at 1063thefox.com with Doug Jenkins at the mic.
The University of Findlay men’s basketball team also sets out on the tournament trail as the Oilers play Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference rival Lake Superior State at 9:30 p.m. in the NCAA Tournament regional quarterfinals. Courier writer Brian Lester will be covering the Oilers tonight.
UF teams also will be competing in NCAA national championships in swimming, wrestling and indoor track as well today.
We’ll have updates on all of the action later tonight. You can also follow us on Twitter for the latest sports updates: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Saturday’s Events
College Athletics
WESTERN EQUESTRIAN – Findlay at IHSA Regional
ENGLISH EQUESTRIAN — Findlay at IHSA Regional
COLLEGE BASKETBALL — University of Findlay in NCAA Regional Quarterfinals, 9:30 p.m.
INDOOR TRACK — Findlay at NCAA Division II National Championship, Salem, N.C., 10 a.m.
WRESTLING — Ohio Northern at NCAA Division III championships at Cedar Rapids, Ia., 11 a.m.
Findlay in NCAA Division II championships at Cleveland, 10 a.m.
SWIMMING & DIVING — Findlay in NCAA Division II championships at Geneva, 10:30 a.m.
SOFTBALL — Bluffton at Trine, 1
WOMEN’S TENNIS — Ohio Northern at Oberlin, 2
WOMEN’S LACROSSE — Mercyhurst at Findlay, noon

PREP GIRLS BASKETBALL
OHSAA State Tournament
At Value City Arena
SATURDAY’S STATE FINALS
Division II
Kettering Alter (29-0) vs. Millersburg West Holmes (28-0), 10:45 a.m.
Division IV
Zanesville Rosecrans (27-1) vs. Reedsville Eastern (26-1), 2
Division III
Columbus Africentric (25-3) vs. Versailles (24-3), 5:15
Division I
Cincinnati Princeton (27-2) vs. North Canton Hoover (26-2), 8:30 p.m.

PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s Regional Finals
Division I
AT COLUMBUS FAIRGROUNDS COLISEUM
Columbus Northland vs. Upper Arlington, 7
AT XAVIER UNIVERSITY
Trotwood Madison vs. Cincinnati Moeller, 7
AT UNIVERSITY OF AKRON
Lakewood St. Edward winner vs. Mansfield Senior, 7
AT CLEVELAND STATE
Cleveland East Tech vs. Uniontown Lake, 7
Division II
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Norwalk vs. Lima Bath, 3
AT OHIO UNIVERSITY
Columbus Watterson vs. New Concord John Glenn, 3
AT KETTERING FAIRMONT
Cincinnati Taft vs. Dayton Thurgood Marshall, 3
AT CANTON FIELDHOUSE
Poland Seminary vs. Akron St. Vincent-St. Mary, 1
Division III
AT OHIO UNIVERSITY
Lucasville Valley vs. Columbus Ready, 7
AT KETTERING FAIRMONT
Cincinnati Summit Country Day vs. St. Bernard Roger Bacon, 7
AT CANTON CIVIC CENTER
Cleveland Villa Angela vs. Youngstown Ursuline, 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Lima Central Catholic vs. Ottawa-Glandorf, 7

Comments

comments

About the Author