On Deck: Big baseball battles in PCL, NCC

Two area baseball teams will be trying to stay atop their respective leagues we’ll have the latest on those games and other around the region for you today here at The Courier.
Upper Sandusky’s baseball team shares the top spot in the North Central Conference with Galion and the Rams will be at home today for an NCC game against Wynford.
Miller City is tied with Kalida for the lead in the Putnam County League and the Wildcats will host Pandora-Gilboa in PCL action.
A battle of league leaders highlights today’s softball slate. Midland Athletic League leader New Riegel travels to Blanchard Valley Conference leader Arlington in an interesting nonconference battle.
There is also a full slate of tennis and track and field scheduled for today as well.
We’ll have the latest scores and stories later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz. You can also get the latest sports updates by following us on Twitter @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Tuesday’s Events
College Athletics
WOMEN’S LACROSSE — Notre Dame College at Findlay, 7 p.m.
BASEBALL — Ohio Northern at Valparaiso, 2
Bluffton at Earlham (HCAC), 4
WOMEN’S TENNIS — Walsh at Ohio Northern, 3
Prep Baseball
Riverdale at Crestline (NCC), 4:30
Wynford at Upper Sandusky (NCC), 4:30
Fostoria St. Wendelin at Danbury, 4:30
Columbus Grove at Fort Jennings (PCL), 5
Leipsic at Ottoville (PCL), 5
Pandora-Gilboa at Miller City (PCL), 5
Lima Shawnee at Ottawa-Glandorf (WBL), 5
Paulding at Continental, 5
New Riegel at Arlington, 5
Lima Central Catholic at Kalida, 5
Prep Softball
Riverdale at Crestline (NCC), 4:30
Wynford at Upper Sandusky (NCC), 4:30
Fostoria St. Wendelin at Danbury, 4:30
Fremont Ross at Fostoria, 4:45
Ottawa-Glandorf at Lima Shawnee (WBL), 5
Ada at Leipsic, 5
Patrick Henry at Columbus Grove, 5
New Riegel at Arlington, 5
McComb at Miller City, 5
Delphos Jefferson at Continental, 5
Rossford at Liberty-Benton, 5
Cory-Rawson at Botkins, 5
Kalida at Spencerville, 5
Prep Track
Elmwood & Eastwood at Woodmore, 4:30
Otsego at Fostoria, 4:30
Riverdale & Gilead Christian at Buckeye Central, 4:30
Bucyrus at Upper Sandusky, 4:30
Leipsic & Holgate at Ayersville, 4:30
Pandora-Gilboa, Anna & Botkins at Parkway, 4:30
Arlington & Van Buren at Columbus Grove, 4:30
Bluffton, Waynesfield-Goshen at Upper Scioto Valley, 4:30
Patrick Henry & Liberty Center at Evergreen, 4:30
Fort Jennings & Delphos St. John’s at Ottoville, 4:30
Hopewell-Loudon, Fostoria St. Wendelin, New Riegel, Old Fort & Mohawk at Seneca East, 4:30
Prep Tennis
Crestline at Upper Sandusky (NCC), 4:15
Ottawa-Glandorf at Lima Shawnee (WBL), 4:30
Lima Senior at Findlay (TRAC), 4:30
Fostoria at Rossford, 4:30
Freshmen Baseball
Toledo St. John’s at Findlay, 5

Comments

comments

About the Author