4-H judging results revealed

The Hancock County 4-H program recently held judging for its home visit projects with the following results:
Controlling the Image, level II: Bailey Switzer, Biglick Buckeyes, grand champion; Hannah Post, Riverbend 4-H, reserve champion.
Mastering Photography, level III: Shelby McKamey, Magic Makers, grand champion.
Scrapbooking, first year, junior: Caroline Roberts, Biglick Buckeyes, grand champion; Mackenzie Schimmoeller, Country Bumpkins, reserve champion; Josie Kessler, Riverbend 4-H, honorable mention.
Scrapbooking, first year, senior: Katie Brannan, Northwest Stars, grand champion; Emily Stahl, Riverbend 4-H, reserve champion; Kelsey Hagerty, Magic Makers, honorable mention.
Scrapbooking, second year or more, junior: Ashlynn Thomas, Riverbend 4-H, grand champion; Mary Holley, Buttons & Bows, reserve champion; Elizabeth Burnett, Jolly Jacksons, honorable mention.
Scrapbooking, second year or more, senior: Jamey Rettig, All Around Champions, grand champion; Samantha Montgomery, All Around Champions, reserve champion; Katelyn Shepherd, Hancock Hareraisers, honorable mention.
Creative Writing: Jamie Patton, Lakeland Leaders, grand champion; Megan Horton, His Kids, reserve champion; Evan Pitt, His Kids, honorable mention.
Alcohol & Drug Abuse: Miranda Mowrey, Prospectors, grand champion.
First Aid in Action, junior: Ben Riddle, Magic Makers, grand champion; Alyssa Snyder, K-9 Best Friends, reserve champion.
First Aid in Action, senior: Edyn Mowrey, Prospectors, grand champion.
Keeping Fit, junior: Abigail Breece, His Kids, grand champion.
Keeping Fit, senior: Cheyenne Lenhart, Lakeland Leaders, grand champion.
Staying Healthy: Zachary Breece, His Kids, grand champion.
You’re the Athlete: Hannah Post, Riverbend 4-H, grand champion; Nathan Zuercher, Country Critters, reserve champion; Andrea Dauterman, Biglick Buckeyes, honorable mention.
Adventures in Home Living: Maria Saltzman, Circle V Riders, grand champion; Hailey Ginnever, Lakeland Leaders, reserve champion; Amber Durliat, Rock-N-Roll, honorable mention.
Make Over My Space: Annalyse Dissinger, His Kids, grand champion; Mazie Parkins, Gold Star, reserve champion.
Your First Home Away From Home: Sarah Keefe, Lakeland Leaders, grand champion.
Carteens: Jordan Wright, Junior Leadership Club, grand champion.
County Government I: Thaddeus Keller, Junior Leadership Club, grand champion.
County Government II: Aubrey Brown, Prospectors, grand champion; Michaela Breece, Junior Leadership Club, reserve champion.
4-H Club Leadership: Megan Horton, Junior Leadership Club, grand champion; April Horton, Junior Leadership Club, reserve champion.
Diversity: The Source of Our Strength: Justin Bower, Junior Leadership Club, grand champion; Tiffany Campbell, Junior Leadership Club, reserve champion.
Finding Your Voice: Public Speaking: Melissa Finsel, Junior Leadership Club, grand champion.
Leadership Road Trip: McCayla Pitt, Junior Leadership Club, grand champion.
My Hands to Larger Service: Allie Stoepfel, Junior Leadership Club, grand champion.
One on One: Ashton Beach, Junior Leadership Club, grand champion; Caleb Breece, Junior Leadership Club, reserve champion; Carter Courtney, Junior Leadership Club, honorable mention.
Project Citizen level I: Wayne Campbell, Junior Leadership Club, grand champion.
Becoming Money Wise level 2: Jonathan Hoorman, Country Critters, grand champion.
Money Fundamentals: Aaron Rider, Northwest Stars, grand champion; Caleb Breece, His Kids, reserve champion; Karis Wilson, Jolly Jacksons, honorable mention.
Money Moves: Seth Leader, Northwest Stars, grand champion; Evan Pitt, His Kids, reserve champion.
Beekeeping: Mason Ruhlen, Hancock Hareraisers, grand champion; Charlie Vance, His Kids, reserve champion.
Canning & Freezing: Karis Wilson, Jolly Jacksons, grand champion; Jenna Livingston, Magic Makers, reserve champion.
Exploring Our Forest: Olivia Adams, Kountry Kids, grand champion.
Exploring Our Insect World 1: Jackson Shepherd, Hancock Hareraisers, grand champion.
Fishing for the Beginner: Luke Shadle, Gold Star, grand champion; Noah Bormuth, Clever Clovers, reserve champion.
Fishing for the Intermediate: Clayton Skulina, Hancock Hareraisers, grand champion.
Let’s Explore the Outdoors I: Evelyn Waltz, Country Critters, grand champion.
Ohio Birds: Jake Simons, Northwest Stars, grand champion; Justice West, Gold Star, reserve champion.
Trapping Muskrats in Ohio: Madelyn Wolfarth, Gold Star, grand champion; Caleb Breece, His Kids, reserve champion.
Why Trees Matter: Abigail Breece, His Kids, grand champion.
Basic Archery: Anthony Huffman, Biglick Buckeyes, grand champion; Katie Prusnek, Magic Makers, reserve champion; Jeremy Glick, Lakeland Leaders, honorable mention.
Safe Use of Guns: Tommy Brown, Milk-E-Whey, grand champion; Jacob Deiter, Millstream Farmers, reserve champion; Tanner Bryan, Northwest Stars, Payton Franks, K-9 Best Friends, Kyle Markins, Milk-E-Whey, all honorable mentions.
Shooting sports
Archery, junior: Katie Prusnek, Magic Makers, grand champion; Shelby Newcomer, Freedom Reins, reserve champion; Jeri Bower, Country Bumpkins, honorable mention.
Archery, senior: Ivrae Huston, Hancock Hareraisers, grand champion; Avery Holland, Hancock Hareraisers, reserve champion; Nathan Knicely, Freedom Reins, honorable mention.
Pistol, junior: Noah Inbody, Milk-E-Whey, grand champion; Clark August, Milk-E-Whey, reserve champion; Preston August, Milk-E-Whey, Caleb Bame, Milk-E-Whey, both honorable mentions.
Rifle, junior: Jacob Deiter, Millstream Farmers, grand champion; Ross McGirr, Riverbend 4-H, reserve champion; Payton Franks, K-9 Best Friends, Hannah Holley, Dirt Don’t Hurt, both honorable mentions.
Rifle, senior: Melissa Finsel, Prospectors, grand champion; Ellis Sampson, Magic Makers, reserve champion.
Shotgun, junior: Tristan Cox, Northwest Stars, grand champion; Shelby Newcomer, Freedom Reins, reserve champion; Tanner Bryan, Northwest Stars, honorable mention.
Shotgun, senior: Ian Moser, Gold Star, grand champion; Hannah Brown, Lucky Star, reserve champion.
EDITOR’S NOTE: More 4-H judging results will be published in future editions of The Courier.

Comments

comments

About the Author