Tuesday’s scoreboard

PREP BOYS BASKETBALL
Weekly AP Poll
Division I
1. Lakewood St. Edward (5) 7-1 103
2. Trotwood-Madison (4) 8-0 96
3. Cle. St. Ignatius (2) 7-1 95
4. Cin. Moeller (2) 8-1 84
5. Zanesville (1) 8-0 74
6. Dublin Coffman 8-0 64
7. Uniontown Lake (1) 9-0 58
8. Berea-Midpark (3) 8-0 53
9. Tol. Cent. Cath. (1) 8-1 48
10. Perrysburg 9-0 44
Others receiving 12 or more points: 11, Cin. La Salle 42. 12, Massillon Jackson 30. 13, Shaker Hts. 29. 14, Cols. Northland 26. 15, Gahanna Lincoln 25. 16, Mentor 16. 17, Cin. Elder 15. 18, Tol. Bowsher 14. 18, W. Chester Lakota W. 14. 20, Beavercreek 13. 20, Garfield Hts. 13. 22, Pickerington Cent. 12.
DIVISION II
1, Cle. Cent. Cath. (5) 9-1 137
2, Cols. Watterson (9) 7-0 108
3, Day. Dunbar (1) 10-2 94
4, Defiance (1) 7-1 89
5, Day. Thurgood Marshall 7-2 82
6, Norwalk (1) 9-0 80
7, Granville 9-1 60
8, Akr. SVSM (1) 4-6 57
9, Millbury Lake (1) 9-0 47
10, Akr. Buchtel 4-1 46
Others receiving 12 or more points: 11, Circleville Logan Elm 37. 12, Franklin 35. 13, Mentor Lake Cath. 24. 14, Mansfield Ontario 21. 15, Cols. Brookhaven 20. 16, Chagrin Falls 16. 17, Alliance 14. 18, Middletown Fenwick 12.
DIVISION III
1, Cle. VASJ (8) 6-2 138
2, St. Bernard Roger Bacon (5) 8-1 124
3, Lima Cent. Cath. (2) 8-0 119
4, Versailles (1) 8-0 86
5, Marion Pleasant (1) 8-0 80
6, Centerburg (1) 7-1 72
7, Chillicothe Zane Trace (1) 9-1 68
8, Belmont Union Local 6-0 43
9, Beachwood 5-1 33
10, Cols. Hartley 6-1 29
Others receiving 12 or more points: 11, Cols. Ready 26. 12, Cin. Clark Montessori 25. 13, Warrensville Hts. 22. 14, Archbold 21. 14, Ottawa-Glandorf 21. 16, Defiance Tinora 20. 17, Creston Norwayne 15. 18, Gates Mills Gilmour 14. 18, Oak Hill 14.
DIVISION IV
1, Maria Stein Marion Local (11) 7-0 144
2, Convoy Crestview (3) 7-0 93
3, Tipp City Bethel 8-1 90
4, Sandusky St. Mary (2) 8-0 89
5, Canal Winchester Harvest Prep 11-1 75
6, New Madison Tri-Village 8-0 69
7, Pitsburg Franklin Monroe 10-0 66
8, Peebles 8-0 64
9, Troy Christian (1) 9-1 57
10, Berlin Hiland (2) 9-2 46
(tie) Ottawa Hills 6-1 46
(tie) Buckeye Central 9-1 46
Others receiving 12 or more points: 13, Fairfield Christian 29. 14, Newark Cath. 26. 15, Plymouth 24. 16, Bristol 21. 17, Haviland Wayne Trace 18.
Monday’s Results
NW Ohio Games
Liberty Center at Edon, ppd.
South Central at Milan Edison, ppd.
Vanlue at St. Wendelin, ppd.
Tuesday’s Games
NOTE: Many games can be expected to be postponed Tuesday. Check with your local school to see if its game is still on.
Northern Ohio League
Norwalk Senior at Shelby, ppd., rescheduled Jan. 9 at Norwalk
Northern Lakes League
Bowling Green at Napoleon
Maumee at Springfield
Perrysburg at Anthony Wayne
Sylvania Southview at Sylvania Northview
Sandusky Bay Conference
Clyde at Castalia Margaretta
Toledo City League
Toledo Bowsher at Toledo Waite
Toledo Rogers at Toledo Start
Toledo Woodward at Toledo Scott
Other NW Ohio Games
Ada at Wapakoneta
Arcadia at Lakota
Arcanum at Fort Recovery
Arlington at Columbus Grove
Ashland Mapleton at Kidron Central Christian
Cardinal Stritch at Evergreen
Cardington Lincoln at Howard East Knox
Coldwater at St. Marys Memorial
Colonel Crawford at Mansfield St. Peter’s
Cory-Rawson at Lima Perry
Galion Northmor at Crestline
Heritage Christian at Marion
Indian Lake at Riverside
Kenton at Bellefontaine
Loudonville at Ashland Senior
Mansfield Christian at Clear Fork
Maumee Valley Country Day at Hilltop
Mohawk at Buckeye Central, ppd.
North Union at Marion Harding
Old Fort at Gibsonburg
Sandusky Senior at Ontario
Tiffin Columbian at Oak Harbor
Warsaw Riverview at West Holmes
Wellington School at Ridgemont
Wednesday’s Games
Northern Buckeye Conference
Otsego at Eastwood
Other NW Ohio Games
Sandusky Senior at Huron
Thursday’s Games
Green Meadows Conference
Ayersville at Fairview
Hicksville at Edgerton
Holgate at Wayne Trace
Tinora at Antwerp
Buckeye Border Conference
Hilltop at Fayette
North Central at Edon
Stryker at Pettisville
Other NW Ohio Games
Wynford at Ontario
PREP GIRLS BASKETBALL
Weekly AP Poll
Division I
1. Mason (5) 10-0 120
2. Wadsworth (5) 10-0 114
3. Kettering Fairmont (5) 11-1 110
4. Tol. Notre Dame (1) 7-0 101
5. N. Can. Hoover (1) 9-1 93
6. Reynoldsburg 11-1 77
7. Cin. Princeton (2) 7-1 69
8. Berea Midpark 10-0 54
9. Stow-Munroe Falls 7-2 38
10. Canton McKinley 9-2 30
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Perrysburg 27. 12, Centerville 24. 13, Cin. Winton Woods 21. 14, Lakewood 20. 15, N. Royalton 18. 16, Upper Arlington 15. 17, Solon 14. 18, W. Chester Lakota W. 13. 19, Eastlake N. 12.
Division II
1. Clyde (8) 11-0 148
2. Millersburg W. Holmes (3) 10-0 124
3. Kettering Alter (2) 9-0 123
4. Akr. SVSM (2) 10-0 112
5. Clarksville Clinton-Massie 12-0 81
6. Tol. Rogers (1) 9-2 69
7. Steubenville (1) 11-0 67
8. Athens 13-0 63
9. Willard 9-1 32
10. Spring. Kenton Ridge 12-1 30
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Jackson 27. 11, Cortland Lakeview (1) 27. 13, Lima Bath 25. 14, Eaton 23. 15, Tipp City Tippecanoe 20. 16, Bellevue 16.
Division III
1. Cols. Africentric (11) 9-0 148
2. Oak Hill (2) 9-0 134
3. Andover Pymatuning Valley (3) 10-0 114
4. Archbold (1) 11-1 90
5. Doylestown Chippewa 10-1 81
6. Casstown Miami E. 9-1 70
7. Versailles 9-2 46
8. Beverly Ft. Frye 7-1 43
9. Ottawa-Glandorf (1) 8-2 33
10. Coldwater 7-3 30
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Liberty-Benton 28. 12, Marion Pleasant 27. 12, Elyria Cath. (1) 27. 14, S. Point 19. 15, Proctorville Fairland 17. 16, Richwood N. Union 15. 17, Cin. Mariemont 13. 18, Cols. Ready 12.
Division IV
1. Maria Stein Marion Local (7) 11-0 145
2. Newark Cath. 8-1 110
3. Ft. Loramie (3) 9-1 96
4. Berlin Hiland (2) 9-1 93
5. Fayetteville-Perry (2) 9-0 80
6. Bridgeport (2) 12-0 76
7. Reedsville Eastern (1) 8-0 73
8. Bowerston Conotton Valley 8-0 56
9. Arlington (1) 10-1 49
10. Peebles 8-0 48
OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: 11, Holgate 38. 12, Zanesville Rosecrans 29. 13, Minster 27. 14, Convoy Crestview 18. 15, Ironton St. Joseph 17. 15, Worthington Christian 17. 17, Cle. Cuyahoga Hts. (1) 15.
Monday’s Results
Three Rivers Athletic Conference
Fremont Ross at Toledo Whitmer, ppd.
Oregon Clay at Lima Senior, ppd.
Toledo Notre Dame at Toledo St. Ursula, ppd.
Toledo Area Athletic Conference
Northwood at Cardinal Stritch, ppd.
Ottawa Hills at Gibsonburg, ppd.
Other NW Ohio Games
Barberton at Wooster Senior, ppd.
Convoy Crestview at Continental, ppd.
Danbury at Oak Harbor, ppd., rescheduled Jan. 28
Danville at Coshocton, ppd.
Fayette at Fairview, ppd.
Fredericktown at Lexington, ppd.
Lima Perry at Ada, ppd., rescheduled Jan. 20
Old Fort at Toledo Woodward, ppd.
Seneca East at New London, ppd.
Springfield Northwestern at Riverside, ppd.
Wayne Trace at Lima Shawnee, ppd.
Tuesday’s Games
NOTE: Many games can be expected to be postponed Tuesday. Check with your local school to see if its game is still on.
Blanchard Valley Conference
Van Buren at Cory-Rawson
Three Rivers Athletic Conference
Findlay at Tol. Cent. Catholic
Midland Athletic League
Hopewell-Loudon at Carey, ppd.
Northern Buckeye Conference
Elmwood at Rossford
Fostoria Senior at Eastwood
Genoa at Otsego
Lake at Woodmore
Northern Ohio League
Shelby at Sandusky Senior, ppd., rescheduled Jan. 9
Tiffin Columbian at Norwalk Senior
Midwest Athletic Conference
Marion Local at Minster
Other NW Ohio Games
Anthony Wayne at Delta
Arcanum at Fort Recovery
Ayersville at Fayette
Bellevue at Upper Sandusky
Bradford at Parkway
Bucyrus at Galion Northmor
Defiance at Wauseon
Edon at Wayne Trace, ppd.
Fort Jennings at Elida
Hilltop at Montpelier
Holgate at Patrick Henry
Huron at Monroeville
Jeromesville Hillsdale at Ashland Mapleton
Kalida at Lincolnview
Lima Bath at Ottoville
Loudonville at South Central
Mansfield Christian at Plymouth
Mansfield Senior at Akron St. Vincent-St. Mary’s
Miller City at Delphos Jefferson
Mohawk at Riverdale, ppd.
Norwalk St. Paul at Fremont St. Joseph
Ontario at Willard
Paulding at Edgerton
Pettisville at Hicksville
Port Clinton at Galion Senior
Ridgedale at Wynford
Ridgemont at Village Academy
Sandusky Perkins at Western Reserve
Sandusky St. Mary’s at St. Wendelin, ppd., rescheduled Jan. 29
Seneca East at Milan Edison
Stryker at Archbold
Tinora at Bryan
Wapakoneta at Liberty-Benton
Waynesfield-Goshen at New Knoxville
Wednesday’s Games
Toledo City League
Toledo Scott at Toledo Start
Toledo Waite at Toledo Rogers
Toledo Woodward at Toledo Bowsher
Other NW Ohio Games
Marion Harding at Perrysburg
Mount Gilead at Howard East Knox
Thursday’s Games
Blanchard Valley Conference
Arcadia at Cory-Rawson
Leipsic at Vanlue
Liberty-Benton at Hardin Northern
McComb at Arlington
Pandora-Gilboa at Van Buren
Three Rivers Athletic Conference
Lima Senior at Findlay
Oregon Clay at Toledo Notre Dame
Tol. Cent. Catholic at Fremont Ross
Toledo St. Ursula at Toledo Whitmer
Midland Athletic League
Mohawk at Fremont St. Joseph
North Baltimore at New Riegel
Old Fort at Lakota
Seneca East at Carey
Tiffin Calvert at St. Wendelin
Northwest Conference
Ada at Delphos Jefferson
Allen East at Spencerville
Bluffton at Paulding
Columbus Grove at Lincolnview
Northwest Ohio Athletic League
Montpelier at Delta
Patrick Henry at Bryan
Swanton at Archbold
Wauseon at Liberty Center
Western Buckeye League
Defiance at Celina
Kenton at Van Wert
Lima Shawnee at Ottawa-Glandorf
St. Marys Memorial at Elida
Wapakoneta at Lima Bath
Firelands Conference
Monroeville at Ashland Crestview
New London at Plymouth
Norwalk St. Paul at Ashland Mapleton
Western Reserve at South Central
Midwest Athletic Conference
Coldwater at New Bremen
Fort Recovery at Parkway
Minster at Delphos St. John’s
New Knoxville at Marion Local
Versailles at St. Henry
Putnam County League
Fort Jennings at Miller City
Ottoville at Continental
Northwest Central Conference
Riverside at Ridgemont
Upper Scioto Valley at Sidney Lehman
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior at Mansfield Madison
Mansfield Senior at Clear Fork
Orrville at Lexington
West Holmes at Wooster Senior
Toledo Area Athletic Conference
Gibsonburg at Danbury
Ottawa Hills at Cardinal Stritch
Toledo Emmanuel Baptist at Northwood
Other NW Ohio Games
Convoy Crestview at Lima Cent. Cath.
Fredericktown at Loudonville
Gibsonburg at Danbury
Kidron Central Christian at Crestline
Woodmore at Castalia Margaretta
PREP HOCKEY
Coaches Poll
1. Cleveland St. Ignatius (4) 75
2. Toledo St. Johns (2) 69
3. Hunting Valley University School (1) 66
4. Lakewood St. Edward (1) 41
5. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 40
6. Mentor Lake Catholic 38
7. Parma Heights Holy Name 29
8. Olentangy Orange 22
9. Columbus St. Charles 17 10. Sylvania Northview 14
Others receiving votes: Toledo St. Francis, Shaker Heights, Bowling Green, Dublin Jerome, Dublin Coffman, Gates Mills Gilmour Academy, Olentangy Liberty, Rocky River and Upper Arlington.
PRO FOOTBALL
NFL Playoffs
Wild-card Playoffs
SATURDAY’S REsults
Indianapolis 45, Kansas City 44
New Orleans 26, Philadelphia 23
SUnDAY’S GAMES
San Diego 27, Cincinnati 10
San Francisco 23, Green Bay 20
Divisional Playoffs
Saturday, Jan. 11 Games
New Orleans at Seattle, 4:35 p.m. (FOX)
Indianapolis at New England, 8:15 p.m. (CBS)
Sunday, Jan. 12 Games
San Francisco at Carolina, 1:05 p.m. (FOX)
San Diego at Denver, 4:40 p.m. (CBS)
Conference Championships
Sunday, Jan. 19
AFC, 3 p.m. (CBS)
NFL, 6:30 p.m. (FOX)
Pro Bowl
Sunday, Jan. 26
At Honolulu
TBD, 7:30 p.m. (NBC)
Super Bowl
Sunday, Feb. 2
At East Rutherford, N.J.
AFC champion vs. NFC champion, 6:30 p.m. (FOX)
PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
Boston 42 28 12 2 58 124 89
Montreal 44 25 14 5 55 114 103
Tampa Bay 42 25 13 4 54 119 100
Detroit 43 19 14 10 48 114 121
Toronto 43 21 17 5 47 119 127
Ottawa 44 19 18 7 45 126 141
Florida 43 16 21 6 38 102 136
Buffalo 42 12 26 4 28 74 118
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 44 31 12 1 63 142 103
Philadelphia 42 21 17 4 46 111 116
Washington 42 20 16 6 46 128 128
Carolina 43 18 16 9 45 105 124
N.Y. Rangers 44 21 20 3 45 108 119
New Jersey 43 17 18 8 42 101 110
Columbus 43 19 20 4 42 117 126
N.Y. Islanders 44 15 22 7 37 119 146
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
Chicago 45 29 7 9 67 167 124
St. Louis 41 29 7 5 63 150 95
Colorado 41 26 11 4 56 120 104
Minnesota 44 22 17 5 49 106 113
Dallas 42 20 15 7 47 123 131
Winnipeg 45 19 21 5 43 123 135
Nashville 43 18 19 6 42 102 129
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
Anaheim 44 31 8 5 67 146 111
San Jose 43 27 10 6 60 142 111
Los Angeles 43 26 13 4 56 113 89
Vancouver 44 23 13 8 54 117 108
Phoenix 41 20 12 9 49 123 127
Calgary 41 14 21 6 34 96 128
Edmonton 45 14 26 5 33 117 156
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
Late games not included
Sunday’s Results
San Jose 3, Chicago 2, SO
Pittsburgh 6, Winnipeg 5
Carolina 2, Nashville 1
Edmonton 5, Tampa Bay 3
Anaheim 4, Vancouver 3, OT
Monday’s Results
Columbus 4, N.Y. Rangers 3, SO
N.Y. Islanders 7, Dallas 3
Montreal 2, Florida 1
Calgary at Colorado, late
Tuesday’s Games
Carolina at Buffalo, 7
N.Y. Islanders at Toronto, 7
Philadelphia at New Jersey, 7:30
San Jose at Nashville, 8
Tampa Bay at Winnipeg, 8
Calgary at Phoenix, 9
St. Louis at Edmonton, 9:30
Pittsburgh at Vancouver, 10
Boston at Anaheim, 10
Minnesota at Los Angeles, 10:30
Wednesday’s Games
Montreal at Philadelphia, 7:30
N.Y. Rangers at Chicago, 8
Ottawa at Colorado, 9:30
PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Toronto 16 16 .500 –
Brooklyn 13 21 .382 4
Boston 13 21 .382 4
Philadelphia 12 22 .353 5
New York 11 22 .333 5½
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 26 8 .765 –
Atlanta 18 17 .514 8½
Washington 14 17 .452 10½
Charlotte 15 20 .429 11½
Orlando 10 23 .303 15½
Central Division
W L Pct GB
Indiana 27 6 .818 –
Chicago 14 18 .438 12½
Detroit 14 20 .412 13½
Cleveland 11 23 .324 16½
Milwaukee 7 26 .212 20
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 26 8 .765 –
Houston 22 13 .629 4½
Dallas 19 15 .559 7
New Orleans 15 17 .469 10
Memphis 15 18 .455 10½
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 27 7 .794 –
Portland 26 8 .765 1
Minnesota 17 17 .500 10
Denver 16 17 .485 10½
Utah 11 25 .306 17
Pacific Division
W L Pct GB
Golden State 23 13 .639 –
L.A. Clippers 23 13 .639 –
Phoenix 20 12 .625 1
L.A. Lakers 14 20 .412 8
Sacramento 10 22 .313 11
Late games not included
Sunday’s Results
Memphis 112, Detroit 84
Golden State 112, Washington 96
Indiana 82, Cleveland 78
Miami 102, Toronto 97
Oklahoma City 119, Boston 96
New York 92, Dallas 80
Denver 137, L.A. Lakers 115
Monday’s Results
Minnesota 126, Philadelphia 95
Brooklyn 91, Atlanta 86
Orlando at L.A. Clippers, late
Tuesday’s Games
Toronto at Indiana, 7
Philadelphia at Cleveland, 7
Washington at Charlotte, 7
New Orleans at Miami, 7:30
Detroit at New York, 7:30
Phoenix at Chicago, 8
Golden State at Milwaukee, 8
San Antonio at Memphis, 8
L.A. Lakers at Dallas, 8:30
Boston at Denver, 9
Oklahoma City at Utah, 9
Portland at Sacramento, 10
Wednesday’s Games
Dallas at San Antonio, 7
Detroit at Toronto, 7
Golden State at Brooklyn, 7:30
Indiana at Atlanta, 7:30
L.A. Lakers at Houston, 8
Washington at New Orleans, 8
Phoenix at Minnesota, 9:30
Orlando at Portland, 10
Boston at L.A. Clippers, 10:30
COLLEGE FOOTBALL
Bowl Schedule
New Mexico Bowl
Colorado State 48, Washington State 45
Las Vegas Bowl
Southern Cal 45, Fresno State 20
Famous Idaho Potato Bowl
San Diego State 49, Buffalo 24
New Orleans Bowl
Louisiana-Lafayette 24, Tulane 21
Beef ‘O’ Brady’s Bowl
East Carolina 37, Ohio 20
Hawaii Bowl
Oregon State 38, Boise State 23
Little Caesars Pizza Bowl
Pittsburgh 30, Bowling Green 27
Poinsettia Bowl
Utah State 21, Northern Illinois 14
Military Bowl
Marshall 31, Maryland 20
Texas Bowl
Syracuse 21, Minnesota 17
Fight Hunger Bowl
Washington 31, BYU 16
Pinstripe Bowl
Notre Dame 29, Rutgers 16
Belk Bowl
North Carolina 39, Cincinnati 17
Russell Athletic Bowl
Louisville 36, Miami 9
Buffalo Wild Wings Bowl
Kansas State 31, Michigan 14
Armed Forces Bowl
Navy 24, Middle Tennessee 6
Music City Bowl
Mississippi 25, Georgia Tech 17
Alamo Bowl
Oregon 30, Texas 7
Holiday Bowl
Texas Tech 37, Arizona State 23
AdvoCare V100 Bowl
Arizona 42, Boston College 19
Sun Bowl
At El Paso, Texas
UCLA 42, Virginia Tech 12
Liberty Bowl
At Memphis, Tenn.
Mississippi State 44, Rice 7
Chick-fil-A Bowl
At Atlanta
Texas A&M 52, Duke 48
Heart of Dallas Bowl
At Dallas
North Texas 36, UNLV 14
Gator Bowl
At Jacksonville, Fla.
Nebraska 24, Georgia 19
Capital One Bowl
At Orlando, Fla.
South Carolina 34, Wisconsin 24
Outback Bowl
At Tampa, Fla.
LSU 21, Iowa 14
Rose Bowl
At Pasadena, Calif.
Michigan State 24, Stanford 20
Fiesta Bowl
At Glendale, Ariz.
UCF 52. Baylor 42
Sugar Bowl
At New Orleans
Oklahoma 45, Alabama 31
Orange Bowl
At Miami
Clemson 40, Ohio State 35
Cotton Bowl
At Arlington, Texas
Missouri 41, Oklahoma State 31
BBVA Compass Bowl
At Birmingham, Ala.
Vanderbilt 41, Houston 24
GoDaddy.com Bowl
At Mobile, Ala.
Arkansas State 23, Ball State 20
Monday’s Result
BCS National Championship
At Pasadena, Calif.
Florida State 34, Auburn 31
COLLEGE BASKETBALL
The AP Top Twenty Five
Record Pts Prv
1. Arizona (60) 15-0 1,620 1
2. Syracuse (5) 14-0 1,550 2
3. Ohio St. 15-0 1,470 3
4. Wisconsin 15-0 1,427 4
5. Michigan St. 13-1 1,378 5
6. Wichita St. 15-0 1,203 8
7. Baylor 12-1 1,169 9
8. Villanova 13-1 1,141 11
9. Iowa St. 13-0 1,076 13
10. Florida 11-2 1,052 12
11. Oklahoma St. 12-2 934 6
12. Louisville 13-2 825 14
13. San Diego St. 12-1 823 21
14. Kentucky 10-3 808 15
15. Colorado 13-2 752 20
16. Duke 11-3 745 7
17. Oregon 13-1 715 10
18. Kansas 9-4 367 16
19. UMass 12-1 364 23
20. Iowa 12-3 261 22
21. Missouri 12-1 247 25
22. Gonzaga 14-2 241 24
23. Illinois 13-2 178 –
24. Memphis 10-3 126 18
25. Kansas St. 11-3 112 –
Others receiving votes: Cincinnati 103, Creighton 82, North Carolina 79, UCLA 79, Pittsburgh 44, Harvard 41, UConn 41, Saint Louis 19, Oklahoma 15, Michigan 11, George Washington 9, SMU 9, Notre Dame 3, Xavier 3, Toledo 2, Arkansas 1.
USA Today Top 25
Record Pts Pvs
1. Arizona (30) 15-0 798 1
2. Syracuse (1) 14-0 761 2
3. Ohio State (1) 15-0 741 3
4. Michigan State 13-1 687 4
4. Wisconsin 15-0 687 5
6. Wichita State 15-0 632 7
7. Iowa State 13-0 543 12
8. Louisville 13-2 503 10
9. Baylor 12-1 488 11
10. Villanova 13-1 476 14
11. Florida 11-2 473 13
12. Oklahoma State 12-2 446 6
13. Duke 11-3 399 8
13. Oregon 13-1 399 9
15. San Diego State 12-1 379 19
16. Kentucky 10-3 362 16
17. Colorado 13-2 272 24
18. Gonzaga 14-2 253 21
19. UMass 12-1 225 22
20. Kansas 9-4 151 17
21. Missouri 12-1 113 25
22. Memphis 10-3 108 18
23. Iowa 12-3 90 23
23. Creighton 12-2 90 –
25. UCLA 12-2 66 –
Others receiving votes: Pittsburgh 65, North Carolina 40, UConn 35, Saint Louis 25, Oklahoma 17, Southern Miss. 15, Illinois 14, Cincinnati 13, George Washington 11, Kansas State 5, Michigan 5, Toledo 5, New Mexico 3, Texas 3, Harvard 2.
The AP Women’s Top Twenty Five
Record Pts Prv
1. UConn (36) 15-0 900 1
2. Notre Dame 13-0 842 2
3. Duke 14-1 826 3
4. Stanford 13-1 810 4
5. Louisville 15-1 737 7
6. Maryland 13-1 722 8
7. Baylor 12-1 671 9
8. Tennessee 12-2 641 5
9. Kentucky 13-2 602 6
10. South Carolina 14-1 538 13
11. Iowa St. 13-0 525 14
12. LSU 12-2 505 16
13. North Carolina 12-3 464 10
14. Penn St. 10-3 411 15
15. Oklahoma St. 12-1 385 11
16. Nebraska 11-2 328 18
17. Colorado 11-2 307 12
18. Florida St. 13-1 281 21
19. California 10-3 186 23
20. NC State 14-1 164 –
21. Purdue 10-3 145 17
22. Indiana 14-0 140 –
23. Arizona St. 12-2 103 24
24. San Diego 15-0 91 –
25. Georgia 12-3 88 19
Others receiving votes: West Virginia 74, Oklahoma 51, Syracuse 39, Rutgers 32, Arkansas 29, Iowa 17, Georgia Tech 11, Gonzaga 10, Middle Tennessee 7, Vanderbilt 7, Florida 4, UTEP 4, Texas 2, Ohio St. 1.
Monday’s Men’s Scores
EAST
Hamilton 62, Cobleskill 52
Marist 65, Canisius 62
Mount St. Mary (NY) 64, St. Joseph’s (LI) 61
Pittsburgh 79, Maryland 59
Quinnipiac 86, Iona 74
Sage 97, Mount St. Vincent 79
SOUTH
Alabama A&M 70, Grambling St. 58
Chattanooga 82, The Citadel 78
Christian Brothers 64, West Georgia 55
Elon 75, Appalachian St. 66
Freed-Hardeman 108, Mid Continent 65
Kentucky St. 83, Clark Atlanta 71
Mercer 73, ETSU 63
N. Kentucky 70, North Florida 64
Rhodes 67, Centenary 64
Savannah St. 66, Md.-Eastern Shore 42
Southern NO 96, Fisk 68
St. Augustine’s 77, Chowan 60
UNC Greensboro 90, Furman 82
Union (Tenn.) 69, Lee 66
Wesley College 66, Washington (Md.) 51
Winston-Salem 77, Bowie St. 57
Xavier (NO) 70, Voorhees 51
MIDWEST
Gustavus 75, Macalester 52
SOUTHWEST
Southern U. 79, Texas Southern 71
West Virginia 89, Texas Tech 86, OT
Monday’s Women’s Scores
EAST
Brown 61, Vermont 51
Bryant 80, Wagner 63
Mount St. Mary’s 63, LIU Brooklyn 62
Richard Stockton 78, St. Joseph’s (LI) 49
Sacred Heart 71, Robert Morris 57
St. Francis (NY) 57, Fairleigh Dickinson 55
St. Francis (Pa.) 106, CCSU 97, OT
Wilmington (Del.) 79, Lancaster Bible 72
SOUTH
Appalachian St. 63, Wofford 43
Belmont 92, Jacksonville St. 50
Fayetteville St. 63, Elizabeth City St. 59
Freed-Hardeman 102, Mid-Continent 48
Furman 76, W. Carolina 69
Georgia Southern 64, Samford 61
Jackson St. 71, Alabama St. 64, OT
Lee 68, Union (Tenn.) 66
Mary Washington 70, Bridgewater (Va.) 50
NC A&T 62, Campbell 47
SC State 104, Southern Wesleyan 69
Southern NO 76, Fisk 56
St. Augustine’s 73, Chowan 72
UT-Martin 95, Austin Peay 81
Xavier (NO) 60, Voorhees 47
MIDWEST
Gustavus 75, Macalester 52
Indiana at Purdue, ppd.
Morehead St. 57, SIU-Edwardsville 53
SOUTHWEST
Prairie View 71, Alcorn St. 68
Southern U. 70, Texas Southern 68, OT
TRANSACTIONS
Baseball
American League
CLEVELAND INDIANS — Agreed to terms with RHP Scott Atchison on a minor league contract.
HOUSTON ASTROS — Promoted Kevin Goldstein to director of professional scouting, Stephanie Wilka to specialist of international operations and associate counsel and Paul Putila coordinator of baseball operations.
SEATTLE MARINERS — Agreed to terms with C Humberto Quintero on a minor league contract.
TAMPA BAY RAYS — Agreed to terms with OF James Darnell and SS Ray Olmedo on minor league contracts.
National League
NEW YORK METS — Agreed to terms with C Taylor Teagarden on a minor league contract.
PITTSBURGH PIRATES — Agreed to terms with OF Chris Dickerson on a minor league contract.
ST. LOUIS CARDINALS — Claimed OF Rafael Ortega off waivers from Texas.
Basketball
National Basketball Association
DALLAS MAVERICKS — Recalled G-F Ricky Ledo from Texas (NBADL).
PHILADELPHIA 76ERS — Recalled Gs Lorenzo Brown and Elliot Williams from Delaware (NBADL).
Football
National Football League
CINCINNATI BENGALS — Signed WR Cobi Hamilton, C T.J. Johnson, DE David King, CB Onterio McCalebb, LB Bruce Taylor and C Scott Wedige to reserve/future contracts.
INDIANAPOLIS COLTS — Placed DE Fili Moala and CB Greg Toler on injured reserve. Agreed to terms with WR Deion Branch. Signed WR Josh Lenz from the practice squad. Released DT Christian Tupou from the practice squad.
MIAMI DOLPHINS — Fired offensive coordinator Mike Sherman.
NEW ENGLAND PATRIOTS — Placed LB Brandon Spikes on injured reserve.
TAMPA BAY BUCCANEERS — Signed CBs Marc Anthony and Bobby Felder, OTs Emett Cleary and Jace Daniels, DTs Everett Dawkins and David Hunter, G Jason Foster, K Patrick Murray, QB Jordan Rodgers, LS Patrick Scales, P Jacob Schum and WR Tommy Streeter.
Hockey
National Hockey League
NHL — Suspended Buffalo D Tyler Myers three games for an illegal check to the head of New Jersey F Dainius Zubrus during Saturday’s game.
DALLAS STARS — Activated D Trevor Daley and Sergei Gonchar from injured reserve.
MINNESOTA WILD — Placed G Josh Harding and C Mikko Koivu on injured reserve. Recalled D Jonathon Blum and F Erik Haula from Iowa (AHL).
NEW JERSEY DEVILS — Placed F Patrik Elias on injured reserve, retroactive to Dec. 31. Recalled D Eric Gelinas from Albany (AHL).
TAMPA BAY LIGHTNING — Recalled G Cedrick Desjardins from Syracuse (AHL).
LOCAL SPORTS
Monday’s Results
Prep Wrestling
Columbus Grove, Delphos St. John’s & Lima Central Catholic at Elida, ppd.
Prep Swimming
Findlay at Lexington, ppd.
Bryan at Ottawa-Glandorf, ppd.
Prep Bowling
Patrick Henry at Liberty Center, ppd.
SCHEDULE
Tuesday’s Events, Jan. 7
Prep Wrestling
Rossford, Genoa, Otsego at Elmwood, 5:30
Fostoria, Woodmore & Eastwood at Lake, 5:30
Cory-Rawson & Bluffton at Lincolnview, 7
Prep Swimming
Upper Sandusky at Norwalk, 5:30 p.m.
Ada at Kenton Triangular, 6
Prep Bowling
Fostoria & New Riegel at Lexington, 4
Freshmen Boys Basketball
Findlay at Oregon Clay, 6:30
Freshmen Girls Basketball
Findlay at Oregon Clay, 5
LOCAL & AREA
Trojan Club Meeting
The January Findlay High School Trojan Club meeting has been rescheduled for 7 p.m. Thursday in the athletic office.
UF Open Track
The University of Findlay’s indoor track facility will be available for open high school track practice from 6-8 p.m. on Thursdays from Jan. 9 through Feb. 27. The cost is $2 per athlete and they must have adult supervision. For more information, contact UF assistant athletic director Greg Gilbert at 419-434-6788.

Comments

comments

About the Author