Area Prep Basketball League Standings

Area Boys League Standings
Blanchard Valley Conference
League Overall
Arlington 4-0 7-1
Liberty-Benton 3-1 8-4
McComb 3-1 6-4
Leipsic 3-1 6-5
Van Buren 3-1 6-5
Arcadia 1-3 3-7
Vanlue 1-3 3-7
Cory-Rawso 1-3 1-9
Pandora-Gilboa 1-3 1-9
Hardin Northern 0-4 1-10
Three Rivers Athletic Conference
League Overall
Toledo St. John’s 6-0 10-2
Findlay 5-1 10-2
Toledo Central Catholic 4-1 9-2
Fremont Ross 3-2 8-3
Lima Senior 2-4 3-6
Toledo St. Francis 1-5 3-8
Oregon Clay 0-6 2-10
Midland Athletic League
League Overall
Carey 5-0 9-3
Old Fort 4-0 8-2
Hopewell-Loudon 4-1 6-7
Fremont St. Joseph 3-1 5-6
New Riegel 3-2 4-7
Tiffin Calvert 2-2 3-7
North Baltimore 1-3 6-7
Fostoria St. Wendelin 1-4 5-5
Lakota 1-4 4-8
Mohawk 1-4 2-10
Seneca East 0-4 0-12
North Central Conference
League Overall
Buckeye Central 5-1 10-1
Colonel Crawford 5-1 10-2
Bucyrus 4-2 8-4
Upper Sandusky 3-3 6-6
Galion 3-3 4-7
Wynford 2-4 4-8
Riverdale 1-5 4-7
Crestline 1-5 3-7
Northern Buckeye Conference
League Overall
Lake 6-0 12-0
Rossford 5-1 8-4
Eastwood 3-2 7-4
Otsego 3-2 5-5
Genoa 3-3 4-7
Woodmore 2-4 2-10
Fostoria 0-5 2-8
Elmwood 0-5 1-9
Northwest Conference
League Overall
Spencerville 3-0 9-3
Lincolnview 3-0 6-4
Convoy Crestview 2-0 10-0
Paulding 2-1 9-3
Columbus Grove 1-1 6-3
Delphos Jefferson 1-2 7-5
Bluffton 0-2 5-6
Allen East 0-3 3-7
Ada 0-3 2-6
Northwest Ohio Athletic League
League Overall
Wauseon 3-0 9-3
Delta 2-0 9-1
Archbold 2-1 8-3
Bryan 2-1 5-5
Evergreen 1-1 7-2
Liberty Center 1-2 6-4
Swanton 1-2 3-7
Patrick Henry 0-2 2-9
Montpelier 0-3 1-9
Putnam County League
League Overall
Columbus Grove 3-0 6-3
Kalida 2-0 8-3
Miller City 2-0 7-4
Leipsic 2-1 6-5
Ottoville 1-1 4-9
Continental 0-2 3-8
Fort Jennings 0-2 3-9
Pandora-Gilboa 0-4 1-9
Western Buckeye League
League Overall
Elida 2-1 9-2
Defiance 2-1 8-2
Lima Bath 2-1 8-2
Celina 2-1 7-3
Ottawa-Glandorf 2-1 7-4
Van Wert 2-1 4-5
St. Marys Memorial 1-2 4-8
Lima Shawnee 1-2 4-7
Kenton 0-2 3-3
Wapakoneta 0-2 1-10
Area Girls League Standings
Blanchard Valley Conference
League Overall
Liberty-Benton 5-0 11-1
Arlington 4-1 10-3
Leipsic 4-1 10-3
Arcadia 4-1 8-3
McComb 3-2 9-5
Pandora-Gilboa 3-2 7-5
Cory-Rawson 1-3 6-8
Van Buren 0-4 1-10
Vanlue 0-5 3-10
Hardin Northern 0-5 1-13
Three Rivers Athletic Conference
League Overall
Toledo Notre Dame 5-0 7-0
Toledo Whitmer 3-1 8-2
Lima Senior 3-2 10-2
Oregon Clay 3-2 9-4
Toledo Central Catholic 2-2 4-3
Fremont Ross 1-3 6-4
Findlay 1-4 1-10
Toledo St Ursula 0-4 3-5
Midland Athletic League
League Overall
Carey 5-0 12-1
Old Fort 4-0 10-3
New Riegel 5-1 11-1
Tiffin Calvert 3-1 7-3
Mohawk 3-3 7-7
Hopewell-Loudon 2-2 7-4
Fostoria St. Wendelin 2-3 7-4
Fremont St. Joseph 1-3 3-8
Seneca East 0-4 6-7
North Baltimore 0-4 5-8
Lakota 0-5 2-10
North Central Conference
League Overall
Riverdale 6-1 8-3
Wynford 6-1 9-3
Bucyrus 6-2 12-2
Upper Sandusky 5-2 7-5
Colonel Crawford 3-5 3-9
Buckeye Central 2-5 4-7
Galion 1-6 1-12
Crestline 0-7 1-11
Northern Buckeye Conference
League Overall
Elmwood 6-0 8-4
Rossford 5-2 9-4
Genoa 4-2 9-3
Woodmore 4-2 5-8
Lake 3-3 6-7
Otsego 3-3 5-6
Eastwood 1-7 2-11
Fostoria 0-7 1-10
Northwest Conference
League Overall
Convoy Crestview 3-0 9-1
Allen East 3-0 9-4
Bluffton 3-0 8-4
Columbus Grove 2-1 8-5
Paulding 1-3 5-6
Ada 1-3 5-6
Delphos Jefferson 1-3 6-7
Lincolnview 1-3 5-8
Spenncerville 1-3 2-9
Northwest Ohio Athletic League
League Overall
Archbold 5-0 12-1
Evergreen 3-1 9-3
Delta 3-1 7-5
Wauseon 3-1 7-6
Swanton 3-2 5-6
Bryan 1-2 5-6
Patrick Henry 0-3 1-10
Montpelier 0-4 4-8
Liberty Center 0-4 2-10
Putnam County League
League Overall
Leipsic 4-0 10-3
Ottoville 3-1 6-5
Continental 2-1 6-5
Pandora-Gilboa 2-2 7-5
Columbus Grove 2-2 8-5
Kalida 1-1 6-7
Fort Jennings 0-3 2-12
Miller City 0-4 1-11
Western Buckeye League
League Overall
Lima Bath 4-0 11-1
Ottawa-Glandorf 3-1 11-2
Van Wert 3-1 11-2
Elida 3-1 6-6
Wapakoneta 3-1 7-5
Kenton 2-2 6-7
Lima Shawnee 1-3 5-8
Defiance 0-3 2-9
Celina 0-3 1-12
St. Marys Memorial 0-4 2-11

Comments

comments

About the Author