Friday’s scoreboard

PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Results
Northern Ohio League
Norwalk Senior 87, Tiffin Columbian 65
Ontario 51, Willard 39
Sandusky Senior 59, Shelby 43
Sandusky Bay Conference
Castalia Margaretta 53, Milan Edison 43
Huron 74, Sandusky St. Mary’s 60
Other NW Ohio Games
Galion Senior 60, Bellevue 49
Heritage Christian 56, Grand Lakes 52
Liberty Center 52, Clyde 51
Around Ohio
Andrews Osborne Academy 60, Geauga Grizzlies Homeschool 33
Can. Cent. Cath. 60, Madonna, W.Va. 46
Circleville Logan Elm 73, Amanda-Clearcreek 54
Cols. Linden McKinley 67, Cols. Whetstone 58
Kirtland 76, Burton Berkshire 50
Lancaster Fairfield Union 71, Ashville Teays Valley 63
N. Ridgeville Lake Ridge 56, Elyria First Baptist Christian 33
New Lexington 44, Dresden Tri-Valley 42
Powell Village Academy 64, Ohio Deaf 29
Friday’s Games
Blanchard Valley Conference
Arcadia at Pandora-Gilboa
Arlington at Vanlue
Leipsic at Hardin Northern
Liberty-Benton at Cory-Rawson
Van Buren at McComb
Three Rivers Athletic Conference
Fremont Ross at Findlay
Lima Senior at Tol. Cent. Catholic
Toledo St. Francis at Oregon Clay
Toledo St. John’s at Toledo Whitmer
Midland Athletic League
Fremont St. Joseph at New Riegel
Hopewell-Loudon at Tiffin Calvert
North Baltimore at Lakota
Seneca East at Mohawk
St. Wendelin at Old Fort
Northern Buckeye Conference
Elmwood at Otsego
Lake at Fostoria Senior
Rossford at Eastwood
Woodmore at Genoa
Northwest Conference
Allen East at Bluffton
Lincolnview at Delphos Jefferson
Paulding at Convoy Crestview
Spencerville at Columbus Grove
Northwest Ohio Athletic League
Bryan at Delta
Evergreen at Swanton
Patrick Henry at Montpelier
Wauseon at Archbold
Western Buckeye League
Celina at St. Marys Memorial
Defiance at Wapakoneta
Kenton at Ottawa-Glandorf
Lima Shawnee at Elida
Van Wert at Lima Bath
Firelands Conference
Ashland Crestview at Ashland Mapleton
New London at Western Reserve
Plymouth at Norwalk St. Paul
South Central at Monroeville
Green Meadows Conference
Antwerp at Edgerton
Hicksville at Wayne Trace
Holgate at Ayersville
Tinora at Fairview
Mid-Buckeye Conference
Danville at Howard East Knox
Lucas at Mansfield Christian
Mansfield St. Peter’s at Loudonville
Midwest Athletic Conference
Delphos St. John’s at St. Henry
Fort Recovery at Coldwater
Marion Local at Versailles
New Bremen at New Knoxville
Parkway at Minster
Northern Lakes League
Bowling Green at Springfield
Maumee at Sylvania Southview
Napoleon at Perrysburg
Sylvania Northview at Anthony Wayne
Putnam County League
Miller City at Fort Jennings
Northwest Central Conference
Lima Perry at Ridgemont
Lima Temple Christian at Sidney Lehman
Upper Scioto Valley at Waynesfield-Goshen
Ohio Cardinal Conference
Clear Fork at Mansfield Madison
Lexington at West Holmes
Mansfield Senior at Ashland Senior
Orrville at Wooster Senior
Toledo City League
Toledo Bowsher at Toledo Woodward
Toledo Rogers at Toledo Waite
Toledo Scott at Toledo Start
Buckeye Border Conference
Fayette at Edon
Hilltop at Stryker
Pettisville at North Central
Toledo Area Athletic Conference
Cardinal Stritch at Toledo Christian
Danbury at Toledo Emmanuel Baptist
Gibsonburg at Maumee Valley Country Day
Ottawa Hills at Northwood
Other NW Ohio Games
Tree of Life at Riverside
Saturday’s Games
North Central Conference
Colonel Crawford at Buckeye Central
Galion Senior at Crestline
Upper Sandusky at Riverdale
Wynford at Bucyrus
Northern Ohio League
Ontario at Sandusky Senior
Shelby at Norwalk Senior
Willard at Bellevue
Ohio Cardinal Conference
Ashland Senior at Orrville
Mansfield Madison at Lexington
West Holmes at Clear Fork
Sandusky Bay Conference
Castalia Margaretta at Milan Edison
Oak Harbor at Huron
Sandusky Perkins at Clyde
Sandusky St. Mary’s at Port Clinton
Other NW Ohio Games
Ada at Kenton
Arcadia at Carey
Arlington at Delphos Jefferson
Cleveland JFK at Toledo Scott
Coldwater at Van Wert
Convoy Crestview at Celina
Danville at Rittman
Delphos St. John’s at Spencerville
Eastwood at Gibsonburg
Edon at Edgerton
Fairview at Stryker
Fort Loramie at Fort Recovery
Fostoria Senior at Fremont Ross
Hardin Northern at Allen East
Hicksville at Bryan
Hilltop at Tinora
Holgate at Miller City
Kalida at Leipsic
Liberty Center at Pettisville
Lima Bath at Liberty-Benton
Lima Shawnee at Marion Local
Monclova Christian at Northwood
Montpelier at Fayette
New Bremen at Jackson Center
New Knoxville at Fort Jennings
North Baltimore at Upper Scioto Valley
North Central at Antwerp
Ottawa Hills at Evergreen
Ottawa-Glandorf at Columbus Grove
Ottoville at Paulding
Parkway at Lincolnview
Patrick Henry at McComb
Ridgemont at Indian Lake
Smithville at Ashland Crestview
South Central at Mansfield Christian
Springfield Greenon at Riverside
Springfield at Delta
St. Wendelin at Cory-Rawson
Swanton at Genoa
Tiffin Calvert at Vanlue
Tiffin Columbian at New Riegel
Tol. Cent. Catholic at Elida
Van Buren at Bluffton
Versailles at Russia
Wapakoneta at St. Henry
Wauseon at Rossford
Waynesfield-Goshen at Continental
PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s Results
Blanchard Valley Conference
Arcadia 60, Pandora-Gilboa 44
Arlington 62, Cory-Rawson 27
Leipsic 60, Hardin Northern 8
Liberty-Benton 75, McComb 37
Van Buren 65, Vanlue 40
Three Rivers Athletic Conference
Findlay 40, Toledo St. Ursula 28
Lima Senior at Fremont Ross, postponed
Tol. Cent. Catholic 54, Oregon Clay 45
Toledo Whitmer 51, Toledo Notre Dame 47
Midland Athletic League
Carey 55, Tiffin Calvert 50, OT
Lakota 37, Fremont St. Joseph 26
New Riegel 71, Seneca East 43
Old Fort 50, Hopewell-Loudon 37
St. Wendelin 60, North Baltimore 44
Northern Buckeye Conference
Elmwood 53, Fostoria Senior 38
Genoa 45, Lake 44
Otsego 29, Eastwood 28
Rossford 54, Woodmore 51
Northwest Conference
Allen East 47, Bluffton 42
Columbus Grove 66, Spencerville 50
Convoy Crestview 47, Paulding 35
Lincolnview 38, Delphos Jefferson 33
Northwest Ohio Athletic League
Archbold 63, Wauseon 46
Delta 60, Bryan 46
Evergreen 43, Swanton 39
Western Buckeye League
Celina 62, St. Marys Memorial 45
Lima Bath 43, Van Wert 41
Lima Shawnee 48, Elida 28
Ottawa-Glandorf 68, Kenton 24
Wapakoneta 52, Defiance 32
Firelands Conference
Ashland Mapleton 50, Ashland Crestview 37
New London 59, Western Reserve 32
Norwalk St. Paul 56, Plymouth 23
South Central 62, Monroeville 54
Green Meadows Conference
Edgerton 44, Antwerp 29
Holgate 46, Ayersville 43
Tinora 53, Fairview 35
Wayne Trace 54, Hicksville 36
Midwest Athletic Conference
Coldwater 36, Fort Recovery 31
Delphos St. John’s 44, St. Henry 37
Minster 58, Parkway 34
New Knoxville 41, New Bremen 25
Versailles 52, Marion Local 40
Putnam County League
Ottoville 60, Fort Jennings 38
Northwest Central Conference
Sidney Lehman 48, Ridgemont 27
Upper Scioto Valley 40, Riverside 34
Ohio Cardinal Conference
Lexington at Mansfield Madison
Orrville 45, Ashland Senior 36
West Holmes 60, Clear Fork 15
Wooster Senior 61, Mansfield Senior 55
Buckeye Border Conference
Fayette 52, Edon 28
Hilltop 52, Stryker 48
Pettisville 55, North Central 25
Toledo Area Athletic Conference
Ottawa Hills 61, Gibsonburg 28
Other NW Ohio Games
Cardington Lincoln 42, Mansfield Christian 39
Centerburg 80, Lucas 16
Lima Cent. Cath. 63, Ada 60
Lima Perry 77, Lima Temple Christian 26
Around Ohio
Albany Alexander 42, McArthur Vinton County 40, OT
Andrews Osborne Academy 35, Geauga Grizzlies Homeschool 26
Ansonia 52, W. Alexandria Twin Valley S. 17
Apple Creek Waynedale 50, Creston Norwayne 33
Athens 54, Nelsonville-York 45
Bedford 63, Parma Hts. Valley Forge 29
Bellbrook 40, Day. Oakwood 32
Bradford 40, Newton Local 32
Brookfield 47, Hubbard 26
Cadiz Harrison Cent. 66, Wintersville Indian Creek 30
Camden Preble Shawnee 50, Carlisle 46
Canal Fulton Northwest 44, Hartville Lake Center Christian 26
Chillicothe Huntington 50, Frankfort Adena 28
Chillicothe Zane Trace 43, Williamsport Westfall 41
Cin. McAuley 63, Mt. Notre Dame 58
Cin. Mercy 66, Seton 47
Cin. Mt. Healthy 58, Cin. Shroder 38
Cin. Princeton 68, Cin. Winton Woods 53
Cin. Purcell Marian 78, Cin. Gamble Montessori 29
Cols. Watterson 43, Cols. Ready 37
Cortland Lakeview 66, Girard 60
Day. Ponitz Tech. 68, Day. Dunbar 54
Day. Stivers 63, Day. Belmont 35
Gallipolis Gallia 38, Point Pleasant, W.Va. 15
Georgetown 48, Blanchester 20
Hebron Lakewood 37, Johnstown Northridge 25
Ironton St. Joseph 70, Raceland, Ky. 58
Jackson 59, Chillicothe Unioto 42
Johnstown-Monroe 76, Pataskala Watkins Memorial 25
Lebanon 68, W. Carrollton 30
Leesburg Fairfield 53, Sardinia Eastern Brown 41
Mayfield 86, Willoughby S. 50
Mechanicsburg 72, Spring. Cath. Cent. 41
Middletown Madison Senior 37, New Lebanon Dixie 34
Milford 35, Cin. Oak Hills 31
New Richmond 59, Goshen 24
Piketon 44, Southeastern 38
Reedsville Eastern 87, Corning Miller 9
Ursuline Academy 48, Cin. St. Ursula 45
Waynesville 40, Milton-Union 26
Wellston 53, Pomeroy Meigs 41
Whitehall-Yearling 46, Groveport Madison Christian 23
Wooster 61, Mansfield Sr. 55
Zanesville Rosecrans 38, Beverly Ft. Frye 21
Racine Southern vs. Wahama, 0, ppd. 33
Friday’s Games
North Central Conference
Buckeye Central at Galion Senior
Bucyrus at Colonel Crawford
Crestline at Riverdale
Wynford at Buckeye Central
Wynford at Upper Sandusky
Northern Ohio League
Sandusky Senior at Willard
Tiffin Columbian at Shelby
Northern Lakes League
Bowling Green at Springfield
Maumee at Sylvania Southview
Napoleon at Perrysburg
Sylvania Northview at Anthony Wayne
Sandusky Bay Conference
Clyde at Oak Harbor
Huron at Castalia Margaretta
Port Clinton at Sandusky Perkins
Sandusky St. Mary’s at Milan Edison
Other NW Ohio Games
Ontario at Bellevue
Saturday’s Games
Three Rivers Athletic Conference
Tol. Cent. Catholic at Fremont Ross
Midland Athletic League
St. Wendelin at Lakota
Northern Buckeye Conference
Genoa at Otsego
Firelands Conference
Ashland Mapleton at Western Reserve
Monroeville at Norwalk St. Paul
New London at South Central
Plymouth at Ashland Crestview
Mid-Buckeye Conference
Howard East Knox at Danville
Mansfield Christian at Lucas
Mansfield St. Peter’s at Loudonville
Putnam County League
Miller City at Kalida
Ohio Cardinal Conference
Mansfield Senior at Lexington
Orrville at Clear Fork
Wooster Senior at Mansfield Madison
Toledo Area Athletic Conference
Maumee Valley Country Day at Danbury
Other NW Ohio Games
Ada at Waynesfield-Goshen
Arcadia at Mohawk
Archbold at Holgate
Bryan at Ottawa-Glandorf
Coldwater at Lima Shawnee
Defiance at Fairview
Delphos Jefferson at Ottoville
Elmwood at Hopewell-Loudon
Fort Recovery at Fort Loramie
Gibsonburg at Fremont St. Joseph
Lake at Delta
Leipsic at Bluffton
Liberty Center at Tinora
Lima Cent. Cath. at Celina
Marion Local at Elida
Monclova Christian at Northwood
Montpelier at Fayette
North Baltimore at Patrick Henry
Norwalk Senior at Buckeye Central
Oak Harbor at Eastwood
Pandora-Gilboa at Continental
Parkway at Lincolnview
Ridgemont at Botkins
Sidney Lehman at New Bremen
St. Marys Memorial at New Knoxville
Toledo Bowsher at Sandusky Senior
Toledo Christian at Swanton
Toledo Notre Dame at Perrysburg
Toledo Rogers at Africentric Early College
Toledo Scott at Lake Ridge Academy
Toledo Waite at Marion Harding
Troy at Minster
Upper Scioto Valley at Hardin Northern
Versailles at Russia
PREP WRESTLING
Wednesday’s Regional Semifinals
Division I
REGION 1
AT ELYRIA
Perrysburg vs, Oregon Clay, 5
Mount Vernon vs. Elyria, 5
Winners meet in regional final 20 minutes after conclusion of semifinals
Division II
REGION 9
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Wauseon vs. Toledo Central Catholic, 5
Wapakoneta vs. St. Marys Memorial, 5
Winners meet in regional final 20 minutes after conclusion of semifinals
REGION 10
AT LEXINGTON
Clyde vs. Sandusky Perkins, 6
Upper Sandusky vs. Lexington, 6
Winners meet in regional final 20 minutes after conclusion of semifinals
Division III
REGION 17
AT DELTA
Archbold vs. Ayersville, 5
Oak Harbor vs. Delta, 5
Winners meet in regional final 20 minutes after conclusion of semifinals
REGION 18
AT APPLE CREEK WAYNEDALE
Norwalk St. Paul vs. Edison, 6
Apple Creek Waynedale vs. West Salem Northwestern, 6
Winners meet in regional final 20 minutes after conclusion of semifinals
REGION 24
AT LIMA BATH
Coldwater vs. Delphos St. John’s, 6:15
Carey vs. Lima Bath, 6:15
Winners meet in regional final 20 minutes after conclusion of semifinals
PRO FOOTBALL
NFL Playoffs
Wild-card Playoffs
Indianapolis 45, Kansas City 44
New Orleans 26, Philadelphia 23
San Diego 27, Cincinnati 10
San Francisco 23, Green Bay 20
Divisional Playoffs
Seattle 23, New Orleans 15
New England 43, Indianpolis 22
San Francisco 23, Carolina 10
Denver 24, San Diego 17
Conference Championships
Sunday’s RESULTS
Denver 26, New England 16
Seattle 23, San Francisco 17
Pro Bowl
Sunday’s Game
At Honolulu
TBD, 7:30 p.m. (NBC)
Super Bowl
Sunday, Feb. 2
At East Rutherford, N.J.
Denver vs. Seattle, 6:30 p.m. (FOX)
PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
Boston 49 31 15 3 65 141 109
Tampa Bay 51 30 16 5 65 150 126
Montreal 50 27 18 5 59 127 125
Toronto 53 27 21 5 59 151 163
Detroit 50 22 18 10 54 127 138
Ottawa 51 22 19 10 54 144 159
Florida 50 20 23 7 47 120 151
Buffalo 49 13 29 7 33 92 142
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 51 36 13 2 74 168 125
N.Y. Rangers 53 27 23 3 57 132 135
Columbus 50 26 20 4 56 148 140
Philadelphia 52 25 21 6 56 141 152
Carolina 50 22 19 9 53 125 142
New Jersey 51 21 19 11 53 122 124
Washington 50 22 20 8 52 142 152
N.Y. Islanders 53 21 25 7 49 151 175
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
Chicago 53 32 9 12 76 189 146
St. Louis 50 34 11 5 73 173 116
Colorado 49 31 13 5 67 144 127
Minnesota 53 28 20 5 61 127 130
Dallas 51 23 20 8 54 148 153
Nashville 51 22 22 7 51 125 152
Winnipeg 51 23 23 5 51 144 152
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
Anaheim 52 37 10 5 79 177 129
San Jose 50 32 12 6 70 161 123
Los Angeles 51 29 16 6 64 131 108
Vancouver 51 26 16 9 61 129 128
Phoenix 50 23 18 9 55 143 152
Calgary 51 17 27 7 41 114 161
Edmonton 52 15 31 6 36 132 183
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
Late games not included
Wednesday’s Results
Detroit 5, Chicago 4, SO
Carolina 3, Philadelphia 2
Pittsburgh 5, Montreal 1
Calgary 3, Phoenix 2
Thursday’s Results
Tampa Bay 4, Ottawa 3, SO
Carolina 5, Buffalo 3
St. Louis 2, N.Y. Rangers 1
Columbus 5, Philadelphia 2
Pittsburgh 6, N.Y. Islanders 4
Minnesota 2, Chicago 1
Dallas 7, Toronto 1
Nashville at Vancouver, late
Los Angeles at Anaheim, late
Winnipeg at San Jose, late
Friday’s Games
Washington at New Jersey, 7
Ottawa at Carolina, ppd., schedule conflict
Montreal at Detroit, 7:30
Colorado at Florida, 7:30
Nashville at Calgary, 9
Phoenix at Edmonton, 9:30
Saturday’s Games
Ottawa at Carolina, 12
St. Louis at N.Y. Islanders, 1
Boston at Philadelphia, 1
Washington at Montreal, 7
Colorado at Tampa Bay, 7
Buffalo at Columbus, 7
Toronto at Winnipeg, 7
Pittsburgh at Dallas, 8
Anaheim vs. Los Angeles at Los Angeles, CA, 9:30
Minnesota at San Jose, 10:30
PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Toronto 21 20 .512 —
Brooklyn 18 22 .450 2½
New York 15 27 .357 6½
Boston 15 29 .341 7½
Philadelphia 14 28 .333 7½
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 31 12 .721 —
Atlanta 22 19 .537 8
Washington 20 21 .488 10
Charlotte 19 25 .432 12½
Orlando 11 32 .256 20
Central Division
W L Pct GB
Indiana 33 8 .805 —
Chicago 21 20 .512 12
Detroit 17 25 .405 16½
Cleveland 15 27 .357 18½
Milwaukee 8 33 .195 25
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 32 10 .762 —
Houston 29 15 .659 4
Dallas 25 19 .568 8
Memphis 20 20 .500 11
New Orleans 16 25 .390 15½
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 33 10 .767 —
Portland 31 11 .738 1½
Denver 20 20 .500 11½
Minnesota 20 21 .488 12
Utah 14 29 .326 19
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 29 15 .659 —
Golden State 26 17 .605 2½
Phoenix 24 17 .585 3½
L.A. Lakers 16 27 .372 12½
Sacramento 15 26 .366 12½
Late games not included
Wednesday’s Results
Atlanta 112, Orlando 109
Boston 113, Washington 111, OT
Chicago 98, Cleveland 87
Charlotte 95, L.A. Clippers 91
Toronto 93, Dallas 85
Philadelphia 110, New York 106
Houston 119, Sacramento 98
Milwaukee 104, Detroit 101
Oklahoma City 111, San Antonio 105
Phoenix 124, Indiana 100
Thursday’s Results
Miami 109, L.A. Lakers 102
Denver at Portland, late
Friday’s Games
L.A. Lakers at Orlando, 7
Toronto at Philadelphia, 7
Dallas at Brooklyn, 7:30
Oklahoma City at Boston, 7:30
Milwaukee at Cleveland, 7:30
New Orleans at Detroit, 7:30
San Antonio at Atlanta, 7:30
Charlotte at New York, 7:30
L.A. Clippers at Chicago, 8
Memphis at Houston, 8
Washington at Phoenix, 9
Indiana at Sacramento, 10
Minnesota at Golden State, 10:30
Saturday’s Games
Chicago at Charlotte, 7
L.A. Clippers at Toronto, 7
Oklahoma City at Philadelphia, 7:30
Houston at Memphis, 8
Atlanta at Milwaukee, 8:30
Indiana at Denver, 9
Washington at Utah, 9
Minnesota at Portland, 10

COLLEGE FOOTBALL
Saturday’s Game
Senior Bowl
At Mobile, Ala.
South vs. North, 4 p.m. (NFLN)
COLLEGE BASKETBALL
GLIAC Men’s Standings
North Division
GLIAC All
Lake Superior St. 8-3 16-3
Grand Valley St. 8-3 12-3
Michigan Tech 8-3 12-3
Northwood (Mich.) 8-3 12-7
Wayne St. (Mich.) 5-6 7-7
Ferris St. 5-6 6-9
Northern Mich. 3-8 4-11
Saginaw Valley 2-9 5-9
South Division
GLIAC All
Findlay 8-3 12-3
Walsh 8-3 12-3
Hillsdale 7-4 11-4
Malone 6-5 8-7
Lake Erie 5-6 8-9
Ashland 3-8 6-9
Tiffin 2-9 6-10
Ohio Dominican 2-9 4-11
Thursday’s Games
Walsh 82, Ohio Dominican 54
Michigan Tech 52, Wayne St. (Mich.) 50
Grand Valley St. 75, Lake Superior St. 70
Findlay 85, Ashland 48
Saginaw Valley 56, Northern Mich. 55′
Northwood (Mich.) 66, Ferris St. 65
Hillsdale 66, Lake Erie 48
Malone 89, Tiffin 84
Saturday’s Games
Ohio Dominican at Malone, 3
Michigan Tech at Saginaw Valley, 3
Ashland at Hillsdale, 3
Lake Erie at Findlay, 3
Lake Superior St. at Ferris St., 3
Northern Mich. at Wayne St. (Mich.), 3
Walsh at Tiffin, 3
Grand Valley St. at Northwood (Mich.), 6
Thursday, Jan. 30
Lake Superior St. at Northern Mich., 7:30
Northwood (Mich.) at Michigan Tech, 7:30
Ohio Dominican at Ashland, 7:30
Ferris St. at Wayne St. (Mich.), 8
Malone at Hillsdale, 8
Walsh at Findlay, 8
Grand Valley St. at Saginaw Valley, 8
Tiffin at Lake Erie, 8
Saturday, Feb. 1
Northwood (Mich.) at Northern Mich., 1
Saginaw Valley at Ferris St., 3
Lake Superior St. at Michigan Tech, 3
Tiffin at Ashland, 3
Ohio Dominican at Lake Erie, 3
Findlay at Malone, 3
Hillsdale at Walsh, 3
Wayne St. (Mich.) at Grand Valley St., 3
Monday, Feb. 3
Ferris St. at Grand Valley St., TBA
Wayne St. (Mich.) at Lake Superior St., 7:30
Tiffin at Ohio Dominican, 7:30
Northern Mich. at Michigan Tech, 7:30
Malone at Walsh, 7:30
Hillsdale at Findlay, 8
Ashland, Lake Erie, 8
Saginaw Valley at Northwood (Mich.), 8
GLIAC Women’s Standings
North Division
GLIAC All
Michigan Tech 10-1 12-3
Wayne St. (Mich.) 10-1 13-2
Northern Mich. 8-3 11-4
Grand Valley St. 7-4 9-6
Northwood (Mich.) 7-4 9-6
Ferris St. 5-6 5-8
Saginaw Valley 5-6 7-7
Lake Superior St. 4-7 4-13
South Division
GLIAC All
Malone 7-4 12-5
Ashland 7-4 9-6
Findlay 4-7 7-8
Hillsdale 4-7 5-10
Ohio Dominican 4-7 7-8
Walsh 2-9 6-11
Tiffin 2-9 5-10
Lake Erie 2-9 7-10
Thursday’s Games
Wayne St. (Mich.) 74, Michigan Tech 63
Ohio Dominican 70, Walsh 66
Saginaw Valley 71, Northern Mich. 68
Northwood (Mich.) 90, Ferris St. 82, OT
Ashland 80, Findlay 55
Grand Valley St. 74, Lake Superior St. 67
Lake Erie 62, Hillsdale 54
Malone 76, Tiffin 69
Saturday’s Games
Northern Mich. at Wayne St. (Mich.), 1
Walsh at Tiffin, 1
Michigan Tech at Saginaw Valley, 1
Lake Superior St. at Ferris St., 1
Ohio Dominican at Malone, 1
Ashland at Hillsdale, 1
Lake Erie at Findlay, 1
Grand Valley St. at Northwood (Mich), 1
Thursday, Jan. 30
Ohio Dominican at Ashland, 5:30
Northwood (Mich.) at Michigan Tech, 5:30
Lake Superior St. at Northern Mich., 5:30
Ferris St. at Wayne St. (Mich.), 6
Malone at Hillsdale, 6
Tiffin at Lake Erie, 6
Walsh at Findlay, 6
Grand Valley St. at Saginaw Valley, 6
Saturday, Feb. 1
Northwood (Mich.) at Northern Mich., 11
Hillsdale at Walsh, 1
Ohio Dominican at Lake Erie, 1
Saginaw Valley at Ferris St., 1
Lake Superior St. at Michigan Tech, 1
Tiffin at Ashland, 1
Findlay at Malone, 1
Wayne St. (Mich.) at Grand Valley St., 1
Monday, Feb. 3
Malone at Walsh, 5:30
Tiffin at Ohio Dominican, 5:30
Northern Mich. at Michigan Tech, 5:30
Wayne St. (Mich.) at Lake Superior St., 5:30
Ferris St. at Grand Valley St., 6
Ashland at Lake Erie, 6
Saginaw Valley at Northwood (Mich.), 6
Hillsdale at Findlay, 6
Thursday’s Men’s Scores
EAST
Bryant 87, LIU Brooklyn 79
CCSU 87, Wagner 83
Fairleigh Dickinson 86, St. Francis (NY) 85
Farmingdale 70, St. Joseph’s (LI) 69
Hartford 56, Binghamton 54
Mass.-Lowell 74, Maine 62
Monmouth (NJ) 63, Fairfield 60
Mount St. Mary’s 83, St. Francis (Pa.) 77
New Hampshire 60, Albany (NY) 56
Penn St. 58, Nebraska 54
Robert Morris 91, Sacred Heart 65
Siena 64, St. Peter’s 47
St. John’s 77, Seton Hall 76
W. New England 63, Salve Regina 58
Wilmington (Del.) 73, Holy Family 70
SOUTH
Appalachian St. 80, The Citadel 67
Belhaven 90, Bethel (Tenn.) 88
Belmont 80, Morehead St. 66
Campbellsville 67, St. Catharine 57
Chattanooga 84, Elon 63
Chowan 97, Mid-Am Christian 56
Cumberland (Tenn.) 63, Georgetown (Ky.) 62
Davidson 82, W. Carolina 77
E. Kentucky 94, Tennessee St. 78
ETSU 99, North Florida 93
Florida 68, Alabama 62
Georgia St. 77, Louisiana-Lafayette 70
Jacksonville St. 71, Austin Peay 59
Kentucky St. 89, Trevecca Nazarene 81
Lane 84, Fisk 80
Lee 83, West Georgia 80
Louisiana Tech 80, Charlotte 60
Memphis 82, Houston 59
Mercer 68, Florida Gulf Coast 55
Mobile 68, Loyola NO 55
Murray St. 92, Tennessee Tech 53
Pikeville 96, Rio Grande 78
SC-Upstate 79, Jacksonville 69
Samford 88, UNC Greensboro 78
Southern Miss. 75, Old Dominion 60
Stetson 68, Kennesaw St. 65
Tulane 59, East Carolina 54
UT-Martin 84, E. Illinois 77
W. Kentucky 69, Louisiana-Monroe 51
William Carey 101, Spring Hill 59
Wofford 74, Georgia Southern 64
MIDWEST
Ball St. 71, Buffalo 68
Benedictine (Kan.) 79, Culver-Stockton 72
Cincinnati 69, UCF 51
Denver 74, Nebraska-Omaha 60
Findlay 85, Ashland 48
Hillsdale 66, Lake Erie 48
Malone 89, Tiffin 84
Michigan Tech 52, Wayne (Mich.) 50
North Dakota 82, Sacramento St. 71
Northwood (Mich.) 66, Ferris St. 65
Ohio St. 62, Illinois 55
Park 67, Missouri Baptist 56
Peru St. 68, Baker 67
SE Missouri 82, SIU-Edwardsville 78
Saginaw Valley St. 56, N. Michigan 55
Valparaiso 74, Youngstown St. 71
W. Illinois 79, South Dakota 61
W. Michigan 75, Kent St. 59
Walsh 82, Ohio Dominican 54
SOUTHWEST
Incarnate Word 85, Sam Houston St. 74
Lamar 65, Abilene Christian 57
Marshall 73, Rice 63
New Orleans 79, Houston Baptist 66
North Texas 76, UAB 65
Northwestern St. 76, Cent. Arkansas 68
Stephen F. Austin 72, Oral Roberts 69
Texas A&M-CC 74, SE Louisiana 71
Texas-Arlington 59, Troy 56
Tulsa 58, Middle Tennessee 53
UALR 69, Texas St. 64
FAR WEST
Arizona 69, Colorado 57
Arizona St. 79, Utah 75
E. Washington 90, S. Utah 83
Grand Canyon 86, Idaho 73
Montana 59, Idaho St. 54
N. Colorado 87, N. Arizona 72
Utah Valley 66, UMKC 48
Weber St. 86, Montana St. 57
Thursday’s Women’s Scores
EAST
Albany (NY) 88, New Hampshire 47
Farmingdale 66, St. Joseph’s (LI) 45
Hartford 66, Binghamton 42
Hofstra 65, Northeastern 55
Holy Family 64, Wilmington (Del.) 54
Marist 71, St. Peter’s 42
Niagara 71, Manhattan 67, OT
Salve Regina 49, W. New England 34
Stony Brook 83, Vermont 49
Syracuse 84, Clemson 75
SOUTH
Alabama 57, Kentucky 55
Bethel (Tenn.) 93, Belhaven 60
Campbell 77, Winthrop 74, OT
Coastal Carolina 75, UNC Asheville 65
Cumberlands 76, Lindsey Wilson 65
Duke 85, Florida St. 77, OT
ETSU 74, Kennesaw St. 68
Fisk 70, Lane 51
Florida Gulf Coast 56, Jacksonville 49
Gardner-Webb 55, Charleston Southern 51
Georgetown (Ky.) 63, Cumberland (Tenn.) 59
Georgia St. 72, Louisiana-Lafayette 67, OT
Georgia Tech 73, Virginia Tech 52
High Point 73, Radford 62
James Madison 74, Drexel 47
LSU 71, Auburn 60
Lee 66, West Georgia 39
Liberty 74, Longwood 41
Loyola NO 64, Mobile 45
Martin Methodist 73, Blue Mountain 59
Mississippi 87, Mississippi St. 85, OT
NC State 85, Boston College 76
North Carolina 83, Wake Forest 65
Pikeville 100, Rio Grande 97
SC-Upstate 63, Mercer 62
Stetson 75, North Florida 67
Tennessee 89, Florida 69
Towson 64, Coll. of Charleston 60
UNC Wilmington 60, William & Mary 59
Union (Tenn.) 105, Ala.-Huntsville 86
Virginia 86, Maryland 72
MIDWEST
Akron 80, Ohio 56
Ashland 80, Findlay 55
Bellarmine 82, Wis.-Parkside 77
Benedictine (Kan.) 84, Culver-Stockton 70
Bowling Green 71, E. Michigan 57
Buffalo 63, N. Illinois 52
CS Bakersfield 90, Chicago St. 59
Grand Valley St. 74, Lake Superior St. 67
Illinois 61, Michigan St. 51
Lake Erie 62, Hillsdale 54
Malone 76, Tiffin 69
Minnesota 64, Wisconsin 53
Northland 53, Marantha Baptist 48
Northwood (Mich.) 90, Ferris St. 82, OT
Notre Dame 79, Miami 52
Oakland 73, Cleveland St. 62
Ohio Dominican 70, Walsh 66
Ohio St. 61, Michigan 50
Park 70, Missouri Baptist 67
Purdue 90, Northwestern 65
Saginaw Valley St. 71, N. Michigan 68
Texas A&M 62, Missouri 57
Toledo 73, Ball St. 61
UMKC 83, Utah Valley 66
Valparaiso 85, Detroit 44
W. Illinois 81, South Dakota 71
Wayne (Mich.) 74, Michigan Tech 63
Wright St. 69, Milwaukee 64
SOUTHWEST
Cent. Arkansas 73, Northwestern St. 61
Concordia-Austin 75, Sul Ross St. 68
Houston Baptist 66, New Orleans 54
Howard Payne 60, Mary Hardin-Baylor 54
Lamar 85, Abilene Christian 83
Oral Roberts 64, Stephen F. Austin 55
Sam Houston St. 60, Incarnate Word 51
Texas A&M-CC 83, SE Louisiana 54
FAR WEST
BYU 81, San Francisco 47
Denver 73, Nebraska-Omaha 66
Idaho 58, Grand Canyon 54
Montana 67, Idaho St. 48
Montana St. 87, Weber St. 71
N. Colorado 86, N. Arizona 82, OT
S. Utah 69, Portland St. 60
San Diego 79, Santa Clara 55
TRANSACTIONS
Baseball
American League
CLEVELAND INDIANS — Agreed to terms with RHP David Aardsma on a minor league contract.
KANSAS CITY ROYALS — Agreed to terms with RHP Jon Rauch on a minor league contract.
SEATTLE MARINERS — Agreed to terms with OF Endy Chavez on a minor league contract.
TAMPA BAY RAYS — Agreed to terms with RHP Grant Balfour on a two-year contract.
National League
SAN FRANCISCO GIANTS — Agreed to terms with INF Joaquin Arias on two-year contract.
American Association
SIOUX FALLS CANARIES — Signed RHP Kyle Ruwe.
WICHITA WINGNUTS — Signed RHPs Tim Brown, Justin Klipp and Erik Lambe; C Johnny Bowden; INF Jake Kahaulelio; and OF David Amberson.
Atlantic League
SUGAR LAND SKEETERS — Agreed to terms with manager Gary Gaetti on a three-year contract extension.
Basketball
National Basketball Association
NEW ORLEANS PELICANS — Waived G Tyshawn Taylor.
Women’s National Basketball Association
TULSA SHOCK — Named Fred Williams coach.
Football
National Football League
ARIZONA CARDINALS — Promoted Terry McDonough to vice president of player personnel.
CHICAGO BEARS — Named Reggie Herring linebackers coach and Paul Pasqualoni defensive line coach.
CLEVELAND BROWNS — Named Mike Pettine coach.
DALLAS COWBOYS — Signed PK Dan Bailey to a seven-year contract.
PITTSBURGH STEELERS — Named Mike Munchak offensive line coach.
TENNESSEE TITANS — Named Giff Smith defensive line coach and Bob Bostad offensive line coach.
Arena Football League
ORLANDO PREDATORS — Announced DBs Abdul Kanneh and Dionte Dinkins and DL Louis Ellis have been assigned to the roster.
Hockey
National Hockey League
BUFFALO SABRES — Assigned G Connor Knapp from Rochester (AHL) to Florida (ECHL).
MINNESOTA WILD — Reassigned D Jonathon Blum to Iowa (AHL).
NEW JERSEY DEVILS — Recalled LW Joe Whitney from Albany (AHL).
NEW YORK RANGERS — Assigned G David LeNeveu to Hartford (AHL).
American Hockey League
HAMILTON BULLDOGS — Recalled D Drew Schiestel from Wheeling (ECHL).
MANCHESTER MONARCHS — Reassigned LW Maxim Kitsyn to Ontario (ECHL). Released D Cameron Burt from a professional tryout agreement.
PROVIDENCE BRUINS — Returned G Jeff Jakaitis to South Carolina (ECHL).
SAN ANTONIO RAMPAGE — Loaned G Rob Madore to Cincinnati (ECHL).
TEXAS STARS — Recalled G Pat Nagle from Idaho (ECHL).
ECHL
ECHL — Suspended Stockton F Alex MacLeod three games, Reading D Brett Flemming four games and Utah D Andrew O’Brien two games and fined them undisclosed amounts for their actions in recent games.
BOARD OF GOVERNORS — Approved the transfer of controlling interest in the Bakersfield Condors from Jonathan Fleisig to the Edmonton Oilers.
Lacrosse
National Lacrosse League
EDMONTON RUSH — Traded F Dane Stevens to Minnesota for a 2014 fourth-round draft pick.
Soccer
Major League Soccer
CHIVAS USA — Signed D Andrew Ribeiro.
COLUMBUS CREW — Named Craig Devine trainer and John Velasco equipment manager.
NEW YORK RED BULLS — Signed D Armando.
Tennis
World TeamTennis
TEXAS WILD — Traded Bob and Mike Bryan to San Diego for financial considerations.
SAN DIEGO AVIATORS — Named David Macpherson coach.
College
OHIO STATE — Named Chris Ash co-defensive coordinator/safeties coach.
SAM HOUSTON STATE — Named K.C. Keeler football coach.
TROY — Named Al Pogue cornerbacks coach.
UALR — Suspended men’s basketball G/F Leroy Isler one game.
PRO GOLF
PGA Tour
Farmers Insurance Open
First Round
Stewart Cink 33-31 — 64 -8n
Gary Woodland 33-32 — 65 -7n
Jason Day 32-34 — 66 -6n
Tyrone Van Aswegen 33-33 — 66 -6n
Marc Leishman 32-34 — 66 -6n
Jim Herman 32-34 — 66 -6n
Pat Perez 33-34 — 67 -5s
D.A. Points 34-33 — 67 -5n
Sang-Moon Bae 34-33 — 67 -5n
David Lynn 33-35 — 68 -4n
Steven Bowditch 33-35 — 68 -4n
Justin Thomas 34-34 — 68 -4n
Trevor Immelman 35-33 — 68 -4n
Jhonattan Vegas 32-36 — 68 -4n
Harrison Frazar 34-34 — 68 -4n
Seung-Yul Noh 35-33 — 68 -4n
Charley Hoffman 33-36 — 69 -3s
Nicolas Colsaerts 33-36 — 69 -3n
Erik Compton 36-33 — 69 -3n
Keegan Bradley 32-37 — 69 -3n
Phil Mickelson 34-35 — 69 -3n
Brendon Todd 35-34 — 69 -3n
Bobby Gates 34-35 — 69 -3n
John Merrick 34-35 — 69 -3n
Martin Laird 33-36 — 69 -3n
Brad Fritsch 35-34 — 69 -3n
Kevin Tway 34-35 — 69 -3s
Michael Putnam 34-35 — 69 -3n
Mark Calcavecchia 33-37 — 70 -2n
Graham DeLaet 35-35 — 70 -2n
Tim Herron 36-34 — 70 -2n
Charles Howell III 34-36 — 70 -2n
Jonathan Byrd 34-36 — 70 -2n
Bubba Watson 37-33 — 70 -2n
Hudson Swafford 34-36 — 70 -2n
Michael Kim 35-35 — 70 -2n
Greg Owen 36-34 — 70 -2n
Brian Stuard 34-36 — 70 -2s
Billy Horschel 35-35 — 70 -2s
Scott Brown 36-34 — 70 -2n
Nick Watney 37-33 — 70 -2n
Davis Love III 34-36 — 70 -2n
Hideto Tanihara 35-35 — 70 -2n
Tim Wilkinson 35-35 — 70 -2n
Troy Merritt 33-37 — 70 -2n
Cameron Tringale 35-36 — 71 -1s
Justin Hicks 35-36 — 71 -1s
Robert Garrigus 36-35 — 71 -1n
Aaron Baddeley 37-34 — 71 -1n
Shawn Stefani 36-35 — 71 -1n
Will Claxton 37-34 — 71 -1n
Kevin Foley 35-36 — 71 -1n
Chris Williams 37-34 — 71 -1n
James Driscoll 33-38 — 71 -1s
Martin Flores 35-36 — 71 -1s
Spencer Levin 35-36 — 71 -1n
Matt Bettencourt 34-37 — 71 -1n
Roberto Castro 37-34 — 71 -1n
Jordan Spieth 35-36 — 71 -1s
J.B. Holmes 35-36 — 71 -1s
Russell Knox 36-35 — 71 -1s
Peter Malnati 35-36 — 71 -1n
Richard H. Lee 35-37 — 72 En
Heath Slocum 35-37 — 72 En
Scott Stallings 36-36 — 72 Es
Tommy Gainey 36-36 — 72 En
Hunter Mahan 37-35 — 72 En
Jonas Blixt 36-36 — 72 En
Andres Romero 35-37 — 72 Es
Wes Roach 36-36 — 72 En
Jamie Lovemark 37-35 — 72 Es
Andrew Svoboda 34-38 — 72 En
Bronson La’Cassie 35-37 — 72 En
Camilo Villegas 35-37 — 72 Es
Billy Mayfair 36-36 — 72 En
Victor Dubuisson 36-36 — 72 En
Gonzalo Fdez-Castano 34-38 — 72 En
Morgan Hoffmann 36-36 — 72 Es
David Lingmerth 34-38 — 72 Es
Hideki Matsuyama 36-36 — 72 En
Charlie Wi 36-36 — 72 En
David Hearn 36-36 — 72 En
Tiger Woods 36-36 — 72 Es
Will MacKenzie 34-38 — 72 Es
Nicholas Thompson 37-35 — 72 Es
Ryo Ishikawa 34-38 — 72 Es
Alex Aragon 36-36 — 72 En
Lee Westwood 35-38 — 73 +1s
John Rollins 38-35 — 73 +1n
Paul Goydos 37-36 — 73 +1s
Kevin Chappell 37-36 — 73 +1s
Chesson Hadley 35-38 — 73 +1s
Scott Gardiner 36-37 — 73 +1n
Tag Ridings 34-39 — 73 +1s
D.H. Lee 35-38 — 73 +1s
Vijay Singh 38-35 — 73 +1n
Robert Streb 36-37 — 73 +1s
Max Homa 38-35 — 73 +1n
Rory Sabbatini 37-37 — 74 +2s
Bill Haas 35-39 — 74 +2s
Stuart Appleby 39-35 — 74 +2s
K.J. Choi 37-37 — 74 +2s
Geoff Ogilvy 36-38 — 74 +2s
Jim Renner 35-39 — 74 +2n
Chris Riley 40-34 — 74 +2s
Michael Block 35-39 — 74 +2s
Mark Anderson 37-37 — 74 +2n
Lee Williams 36-38 — 74 +2n
Fabian Gomez 38-36 — 74 +2s
Daniel Chopra 36-38 — 74 +2n
Rocco Mediate 37-37 — 74 +2s
Justin Leonard 37-37 — 74 +2s
Jimmy Walker 37-37 — 74 +2s
Lucas Glover 37-37 — 74 +2s
Ben Martin 37-37 — 74 +2s
Troy Matteson 35-40 — 75 +3s
Blake Adams 37-38 — 75 +3s
Matt Jones 36-39 — 75 +3s
Robert Allenby 36-39 — 75 +3s
Johnson Wagner 39-36 — 75 +3s
Miguel Angel Carballo 37-38 — 75 +3n
Dicky Pride 36-39 — 75 +3s
Ian Poulter 39-36 — 75 +3s
Andrew Loupe 34-41 — 75 +3s
Brice Garnett 41-34 — 75 +3n
Brendon de Jonge 38-38 — 76 +4s
Luke Guthrie 38-38 — 76 +4s
Y.E. Yang 43-33 — 76 +4s
John Peterson 37-39 — 76 +4s
Chris Smith 38-38 — 76 +4s
Joe Durant 39-37 — 76 +4s
Brendan Steele 39-37 — 76 +4s
John Huh 39-37 — 76 +4s
Danny Lee 39-37 — 76 +4s
Riley Wheeldon 40-36 — 76 +4n
Bryce Molder 40-37 — 77 +5s
Josh Teater 38-39 — 77 +5s
Derek Ernst 39-38 — 77 +5n
Brandt Snedeker 40-37 — 77 +5n
Mike Weir 39-38 — 77 +5s
Ben Crane 38-39 — 77 +5s
Edward Loar 40-37 — 77 +5s
Will Strickler 42-35 — 77 +5s
Rickie Fowler 40-37 — 77 +5s
J.J. Henry 37-40 — 77 +5s
Kyle Stanley 40-38 — 78 +6s
Ben Curtis 39-39 — 78 +6s
Will Wilcox 42-36 — 78 +6s
Chad Collins 38-40 — 78 +6s
Russell Henley 40-39 — 79 +7s
Alex Prugh 41-38 — 79 +7s
James Hahn 42-38 — 80 +8s
Kevin Kisner 40-40 — 80 +8s
Charlie Beljan 38-42 — 80 +8s
Chad Campbell 41-40 — 81 +9s
Freddie Jacobson 39-42 — 81 +9s
s-Torrey Pines, South Course
n-Torrey Pines, North Course
LPGA Tour
Pure Silk Bahamas Classic
First Round
Lydia Ko 34-34 — 68 -5
Meena Lee 33-35 — 68 -5
Danah Bordner 34-35 — 69 -4
Austin Ernst 37-32 — 69 -4
P.K. Kongkraphan 33-36 — 69 -4
Jessica Korda 32-37 — 69 -4
Candie Kung 33-36 — 69 -4
Brittany Lang 33-36 — 69 -4
Mirim Lee 36-33 — 69 -4
Amelia Lewis 33-36 — 69 -4
Stacy Lewis 33-36 — 69 -4
Hee Young Park 34-35 — 69 -4
Na Yeon Choi 34-36 — 70 -3
Paz Echeverria 35-35 — 70 -3
Cindy LaCrosse 35-35 — 70 -3
Brittany Lincicome 35-35 — 70 -3
Pernilla Lindberg 36-34 — 70 -3
Mo Martin 34-36 — 70 -3
Becky Morgan 33-37 — 70 -3
Azahara Munoz 35-35 — 70 -3
Morgan Pressel 35-35 — 70 -3
Jennifer Song 35-35 — 70 -3
Thidapa Suwannapura 34-36 — 70 -3
Christel Boeljon 36-35 — 71 -2
Sandra Changkija 35-36 — 71 -2
Paula Creamer 35-36 — 71 -2
Sandra Gal 35-36 — 71 -2
Jaye Marie Green 33-38 — 71 -2
Pornanong Phatlum 37-34 — 71 -2
Gerina Piller 36-35 — 71 -2
Jenny Suh 35-36 — 71 -2
Amy Yang 35-36 — 71 -2
Se Ri Pak 35-37 — 72 -1
Lizette Salas 37-35 — 72 -1
Sarah Jane Smith 36-36 — 72 -1
Ayako Uehara 35-37 — 72 -1
Michelle Wie 35-37 — 72 -1
Amy Anderson 37-36 — 73 E
Dori Carter 32-41 — 73 E
Chella Choi 36-37 — 73 E
Jacqui Concolino 37-36 — 73 E
Perrine Delacour 35-38 — 73 E
Lisa Ferrero 36-37 — 73 E
Julieta Granada 36-37 — 73 E
Megan Grehan 36-37 — 73 E
Natalie Gulbis 36-37 — 73 E
Tiffany Joh 36-37 — 73 E
Hannah Jun 36-37 — 73 E
Danielle Kang 38-35 — 73 E
Birdie Kim 37-36 — 73 E
Katherine Kirk 36-37 — 73 E
Kristy McPherson 34-39 — 73 E
Belen Mozo 38-35 — 73 E
Haru Nomura 38-35 — 73 E
Angela Stanford 33-40 — 73 E
Kris Tamulis 37-36 — 73 E
Lexi Thompson 37-36 — 73 E
Line Vedel 34-39 — 73 E
Sun Young Yoo 37-36 — 73 E
Laura Diaz 36-38 — 74 +1
Moira Dunn 38-36 — 74 +1
Victoria Elizabeth 37-37 — 74 +1
Pat Hurst 35-39 — 74 +1
Vicky Hurst 37-37 — 74 +1
Karine Icher 36-38 — 74 +1
Jennifer Johnson 38-36 — 74 +1
Moriya Jutanugarn 34-40 — 74 +1
Ilhee Lee 36-38 — 74 +1
Mi Hyang Lee 37-37 — 74 +1
Rebecca Lee-Bentham 36-38 — 74 +1
Lisa McCloskey 37-37 — 74 +1
Sydnee Michaels 37-37 — 74 +1
Paola Moreno 37-37 — 74 +1
Erica Popson 37-37 — 74 +1
Dewi Claire Schreefel 38-36 — 74 +1
Alison Walshe 37-37 — 74 +1
Kathleen Ekey 39-36 — 75 +2
Jodi Ewart Shadoff 33-42 — 75 +2
Maria Hjorth 39-36 — 75 +2
Mi Jung Hur 38-37 — 75 +2
Jeong Jang 38-37 — 75 +2
Jennifer Kirby 37-38 — 75 +2
Seon Hwa Lee 38-37 — 75 +2
Caroline Masson 37-38 — 75 +2
Ai Miyazato 39-36 — 75 +2
Giulia Molinaro 37-38 — 75 +2
Ji Young Oh 35-40 — 75 +2
Alena Sharp 38-37 — 75 +2
Katie Futcher 35-41 — 76 +3
Kelly Tan 38-38 — 76 +3
Katie M. Burnett 37-40 — 77 +4
Mindy Kim 37-40 — 77 +4
Ryann O’Toole 40-37 — 77 +4
Beatriz Recari 38-39 — 77 +4
Paula Reto 39-38 — 77 +4
Jaclyn Sweeney 38-39 — 77 +4
Heather Bowie Young 38-40 — 78 +5
Silvia Cavalleri 40-38 — 78 +5
Cydney Clanton 40-38 — 78 +5
Juli Inkster 39-39 — 78 +5
Christine Song 38-40 — 78 +5
Mariajo Uribe 38-40 — 78 +5
Wendy Ward 40-38 — 78 +5
Sue Kim 39-40 — 79 +6
Maude-Aimee Leblanc 41-38 — 79 +6
Maria Hernandez 40-40 80 +7
Georgette Rolle 40-43 83 +10
Marina Alex DQ
LOCAL SPORTS
Thursday’s Results
Junior High Boys Basketball
Elmwood (8th) 38, Genoa 22
New Riegel (7th) 34, Carey OLC 28
Recreation Volleyball
Women’s Thursday Night League
Big Green Tractors 25-25-15, Team Kick Ace F-F-F
Dream Team 25-25-15, Marathon Petroleum 20-11-10
Hitchings Insurance 25-25-25, BKR 17-13-8
Kiss My Pass 25-25-15, Marathon Petroleum 20-24-8
SCHEDULE
Friday’s Events
College Athletics
TRACK & FIELD — Bluffton & Findlay at Findlay Classic
SWIMMING & DIVING — Mount Union at Ohio Northern, 6 p.m.
WRESTLING — Findlay at Super Region II Duals, Newberry, S.C.
Prep Wrestling
Mohawk, Hopewell-Loudon at Sandusky St. Mary’s Duals, 2 p.m.
Upper Sandusky & Ada at Marion Pleasant Sally George Invitational, 5 p.m.
Columbus Grove, Bluffton, Carey, Van Buren, Patrick Henry, McComb, Cory-Rawson at Lima Central Catholic Invitational, 5 p.m.
North Baltimore & Fremont Ross at Gibsonburg, 6
Prep Bowling
Delta at Patrick Henry, 4
Prep Gymnastics
Patrick Henry Patriot Invitational, 5
Prep Hockey
Toledo St. John’s at Findlay, 7
Junior Varsity Hockey
Toledo St. John’s at Findlay, 5
BOWLING
Ten Pin Lanes
Men’s 7-10 League
High series: Jeremy Schmidt 596, Dean Jones 581, Gus Carles 560. High game: Matt Fortney 213, Jeremy Schmidt 209 & 204.
AMF Sportsman Lanes
Thursday Night Classic
Men’s High Series: Rick Stevenson 733 (Brownie’s Gang). High game: Cloyce Wolfe 266 (Findlay Firefighters).
Women’s High Series: Jill LaFave 484 (Tim Hortons). High game: Connie Phillips 187 (Kickers).
LOCAL & AREA
Football Coach Opening
LEIPSIC — Leipsic High School is searchingfor a head football coach. Interested individuals should send a letter of interest, resume and list of references to Larry Black, Principal, Leipsic HS/MS, 232 Oak St., Leipsic, OH 45856 or by e-mail at lp_black@lp.noacsc.org. A teaching position is not guaranteed as part of the football coaching position but openings are anticipated in the future. Deadline for applications is Feb. 7.
Dusk To Dawn Soccer Tournament
The University of Findlay men’s and women’s soccer programs will host their annual Dusk to Dawn Tournament on March 21-22 in the Koehler Fitness and Recreation Complex. Open to players U10 and up, boys and girls. Entry fee is $75 for each 5-person team. For more information, contact Andy Smyth at smyth@findlay.edu or by phone at (419) 434-4801. Entry forms available at http://athletics.findlay.edu/camps/soccer_camp/DuskToDawnApplic.pdf.
Indoor Soccer
BLUFFTON — Bluffton Family Recreation Sports and Fitness will be hosting a third session of Indoor Soccer to run from Feb.9-March 22 and a striker’s clinic Tuesday’s in February. BFR wil also hold a developmental volleyball league in April and is accepting registration for boys and girls basketball tournaments and a spring NFL flag football program. For more information on any of BFR’s projects, call 419-358-4150 or go to www.bfronline.com.
Adult Softball Leagues
FOSTORIA — The Geary Family YMCA will be offering two adult softball leagues this spring. Games will be played at Foundation Park, with the men’s league ($450 entry fee) playing its games on Thursday nights and a co-ed league ($350 entry fee) playing on Wednesdays and Saturdays. A mandatory captain’s meeting will be held April 3 at the Geary Family YMCA. Registration deadline is April 11. For more information, contact Greg Flores at 419-435-6608 or gflores@gearyfamilyymca.org.

Comments

comments

About the Author