REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

Prep Basketball: Troike, Vaughn lead area District honorees

Fostoria St. Wendelin sophomore Kamryn Troike and Carey’s Phil Vaughn were top award winners among area players and coaches as the Ohio High School Basketball Association’s District 6 released its all-district selections for the 2013-14 season.
Troike was named the District 6 Division IV player of the year while Vaughn earned the District 6 Division IV coach of the year award.
Most of the area’s first-team all-district honorees were girls players.
New Riegel’s Kara Scherger, Riverdale’s Jordyn Wright and Carey’s Ali Rymer and Sydney Wentling joined Troike as first-team selections in Division IV.
Mohawk’s Julie and Kasey Adelsperger and Upper Sandusky’s Taylor Graboski were first-team picks in Division III.
Carey juniors Jared Wentling and Bryan Powers were first-team picks in the Division III boys selections.

All-District 6 Selections
Division II Boys
First Team
Jeff Thomas, sr., Norwalk; Nic Williams, sr., Sandusky Perkins; Cameron Mack, sr., Ontario; Ben Haraway, sr., Norwalk; Derek Gray, sr., Clyde; Ridge Winand, sr., Clear Fork; Derek Dryfuse, jr., Tiffin Columbian.
Second Team
Tristan Kehres, sr., Shelby; Lenell Shelby, jr., Ontario; Ridge Durbin, sr., Galion; Kyle Lewis, sr., Sandusky Perkins; Brandon Wagner, sr., Ontario; Matt Barkett, sr., Lexington; Grant Hull, sr. Norwalk.
Honorable Mention
Kadin Chrastina, jr., Clear Fork; Wes Vent, fr., Upper Sandusky; Jayrese Williams, fr., Sandusky; Jonah Yauussy, soph., Lexington; Dylan Dewitt, jr., Bellevue; Collin Gregory, sr., Clyde; Seth Frey, jr., Upper Sandusky; Tyler Boatwright, sr., Ontario; Joey Zahn, soph., Lexington; Josh Flint, sr., Tiffin Columbian.
PLAYER OF THE YEAR — Jeff Thomas, Norwalk.
COACH OF THE YEAR — Joe Balogh, Ontario.
Division III Boys
First Team
Connor McCreary, sr., Colonel Crawford; Jared Wentling, Carey, jr.; Todd Entenmann, jr., Colonel Crawford; Dylan Bailey, jr., Margaretta; Carson Ebert, jr., Willard; Bryan Powers, jr., Carey; Nate Good, sr., Western Reserve.
Second Team
Chris Laughlin, sr., Edison; Lee Holderman, sr., Riverdale; Cody Thompson, sr., Huron; Jimmy Fox, sr., Riverdale; Ryan Lommerse, jr., Hopewell-Loudon; Mason Davis, sr., Wynford; Keegan Bollenbacher, sr., Huron.
Honorable Mention
Zach Boes, jr., Carey; Nate Klingenberger, sr., Colonel Crawford; Jake Glowaski, sr., Wynford; Jordan Moore, jr., Willard, jr.; Austin Spicer, sr., Margaretta; Brian Snouffer, sr., Bucyrus; Cory Haswell, sr., New London; Dakota Hankins, sr., Western Reserve; Ben Young, sr., New London; Greg Patrick, sr., Bucyrus.
PLAYER OF THE YEAR — Connor McCreary, Colonel Crawford.
COACH OF THE YEAR — David Sheldon, Colonel Crawford.
Division IV Boys
First Team
Hunter Perry, sr., Old Fort; Tyrell Edminston, jr., Plymouth; Denarius Harris, sr., Sandusky St. Mary’s; Cade Kaple, sr., Buckeye Central; Tyson Beebee, jr., Plymouth; Austin Wurm, jr., Buckeye Central; Brandon Mount, soph., Mansfield Christian; Joseph Rall, sr., Mansfield St. Peter’s; Hunter Harrison, sr., Fremont St. Joseph.
Second Team
Ethan Caudill, sr., Seneca East; Melvin Jackson, jr., Sandusky St. Mary’s; Bob Harwood, sr., Norwalk St. Paul; Michael Bennett, sr., Tiffin Calvert; Glen Clark, soph., Monroeville; Gabe Walters, sr., Fostoria St. Wendelin; Jake Dryfuse, sr., New Riegel; Stevie Brown, soph., Mansfield Christian; Caleb Young, sr., Mansfield Christian.
Honorable Mention
Travis Smiley, sr., Norwalk St. Paul; Adam Blunk, sr., Mansfield St. Peter’s; Sam Robertson, sr., Buckeye Central; Ben Linke, jr., Fremont St. Joseph; Drew Ritzler, soph., Tiffin Calvert; Mitch Parker, sr., Mohawk; Maison Steyer, sr., Old Fort; Trenton Zimmerman, soph., Sandusky St. Mary’s; Nick Root, sr., Fostoria St. Wendelin; Tim Ink, jr., New Riegel; Thomas Schell, sr., Lucas; Jakob Gerich, jr., Lucas; Peter Campbell, soph., Fostoria St. Wendelinl Brad Bannister, sr., Old Fort; Austin Wagner, sr., Lucas.
PLAYER OF THE YEAR — Hunter Perry, Old Fort.
COACH OF THE YEAR — Phil Loy, Buckeye Central.
Division III Girls
First Team
Macey Sheerer, sr., Bucyrus; Taylor Graboski, sr., Upper Sandusky; Meghan Harrer, sr., Wynford; Brenna Quinn, sr., Wynford; Kasey Adelsperger, sr., Mohawk; Renee Stimpert, soph., Ashland Crestview; Julie Adelsperger, sr., Mohawk.
Second Team
Kelci Simms, soph., Bucyrus; Ellie Richmond, jr., Wynford; Hannah Wyeth, sr., Bucyrus; Ashley Myers, sr., Huron; Kelly Norrod, sr., New London; Mia Ward, sr., Western Reserve; Jacqui Mullins, jr., Western Reserve.
Honorable Mention
Kalene Johnson, jr., Upper Sandusky; Audra Wisehart, jr., Huron; Kristen Orewiler, sr., Bucyrus; Emma Smith, soph., Upper Sandusky; Macie Restille, soph., Ashland Crestview; Nicole Richards, sr., New London; Clara Adelsperger, sr., Mohawk; KarLee Schiefer, sr., Wynford; Krista Kuransaari, jr., New London.
PLAYER OF THE YEAR — Macey Sheerer, Bucyrus.
COACH OF THE YEAR — Amy Taylor-Sheldon, Wynford.
Division IV
First Team
Kamryn Troike, soph., Fostoria St. Wendelin; Anna Hintz, jr., Sputh Central; Kate Brickner, sr., Tiffin Calvert; Kara Scherger, jr., New Riegel; Jordyn Wright, sr., Riverdale; Sydney Wentling, soph., Carey; Seina Adachi, soph., Seneca East; Tiza Jones, sr., Mansfield St. Peter’s; Aly Rymer, Carey, sr.
Second Team
Bella Stoll, sr., Norwalk St. Paul; Samantha Reer, jr., Monroeville; Aleta Daniel, sr., Hopewell-Loudon; Lauren Ladd, sr., New Riegel; Paige Leitz, soph., Monroeville; Brooke Karl, sr., Buckeye Central; Lydia Ott, sr., Norwalk St. Paul; Taylor Kirian, sr., New Riegel; Cassie Sager, jr., Colonel Crawford.
Honorable Mention
Allison Adelsperger, fr., Old Fort; Nicole Bickley, sr., Tiffin Calvert; Sydney Holderman, fr., Riverdale; Summer Sweeting, fr., South Central; Taylor Arbogast, jr., New Riegel; Allie Rutter, soph., Fostoria St. Wendelin; Courtney Burns, sr., Hopewell-Loudon; Kelsey Breznicki, jr., Plymouth; Hannah Draper, sr., Carey; Elise Nickoli, sr., Norwalk St. Paul; Hannah Hahler, jr., Seneca East; Emily Yeager, fr., Mansfield St. Peter’s; Brooke Arbogast, fr., Hopewell-Loudon; Alli Hintz, sr., South Central.
PLAYER OF THE YEAR — Kamryn Troike, Fostoria St. Wendelin.
COACH OF THE YEAR — Phil Vaughn, Carey.

Comments

comments

About the Author