Friday’s scoreboard

PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Results
Around Ohio
Athens 65, Pomeroy Meigs 39
OHSAA Tournaments
Division II
Cols. Brookhaven 77, Plain City Jonathan Alder 41
Cols. Eastmoor 56, Cols. Marion-Franklin 51, OT
Division III
Anna 58, Versailles 55
Centerburg 76, Howard E. Knox 54
Day. Stivers 73, Brookville 58
Fredericktown 71, Baltimore Liberty Union 56
Richwood N. Union 82, W. Jefferson 55
Worthington Christian 70, Cols. International 38
Friday’s Sectional Finals
Division I
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Toledo Start (4-17) vs. Toledo St. John’s (6-16), 6:15
Toledo St. Francis (7-16) vs. Springfield (15-5), 8
AT OTSEGO
Lima Senior (10-13) vs. Findlay (16-5), 6:15
Perrysburg (19-3) vs. Anthony Wayne (13-7), 8
AT GALION
Mansfield Madison (6-17) vs. Mansfield Senior (15-7), 6:15
Fremont Ross (10-11) vs. Ashland (11-11), 8
AT TOLEDO WAITE
Toledo Bowsher (21-2) vs. Sylvania Southview (16-6), 7
AT TOLEDO BOWSHER
Toledo Central Catholic (19-3) vs. Toledo Waite (5-16), 7
Division II
AT BUCYRUS
Lexington (15-8) vs. Ontario (21-1), 6:15
Norwalk (22-1) vs. Shelby (8-13), 8
AT WILLARD
Oak Harbor (7-16) vs. Clyde (15-7), 6:15
Sandusky (5-18) vs. Sandusky Perkins (19-3), 8
AT LIMA SENIOR
St. Marys Memorial (11-12) vs. Elida (19-3), 6:15
Celina (14-8) vs. Lima Bath (17-4), 8
AT RIVERDALE
Otsego (10-13) vs. Upper Sandusky (11-11), 6:15
Kenton (7-14) vs. Tiffin Columbian (12-10), 8
AT ANTHONY WAYNE
Wauseon (17-6) vs. Bryan (13-8), 6:15
Defiance (18-3) vs. Maumee (4-17), 8
AT OREGON CLAY
Toledo Rogers (13-9) vs. Lake (21-1), 6:15
Genoa (10-13) vs. Toledo Scott (13-6), 8
Division III
AT FINDLAY
Lakota (8-14) vs. Liberty-Benton (17-4), 6:15
Hopewell-Loudon (14-9) vs. Carey (17-4), 8
AT ST. MARYS MEMORIAL
Allen East (7-14) vs. Lima Central Catholic (18-4), 6:15
St. Henry (16-7) vs. Van Wert (11-12), 8
AT LEXINGTON
Wynford (7-15) vs. Colonel Crawford (17-5), 6:15
New London (11-11) vs. Willard (14-8), 8
AT OAK HARBOR
Woodmore (6-17) vs. Huron (15-6), 6:15
Eastwood (17-6) vs. Margaretta (14-9), 8
AT WAUSEON
Archbold (17-4) vs. Swanton (12-10), 6:15
Delta (12-9) vs. Liberty Center (16-6), 8
AT DEFIANCE
Van Buren (14-9) vs. Paulding (16-6), 6:15
Bluffton (10-13) vs. Ottawa-Glandorf (12-10), 8
Division IV
AT ONTARIO
Mansfield St. Peter’s (13-10) vs. Buckeye Central (20-2), 6:15
Plymouth (21-2) vs. Mansfield Christian (13-8), 8
AT NORWALK
Sandusky St. Mary’s (17-6) vs. Danbury (6-17), 6:15
Norwalk St. Paul (9-13) vs. Fremont St. Joseph (11-11), 8
AT KENTON
Ada (7-14) vs. Upper Scioto Valley (21-1), 6:15
Arlington (17-4) vs. Lima Perry (18-4), 8
AT COLDWATER
New Bremen (10-12) vs. Spencerville (15-5), 6:15
Marion Local (18-5) vs. Fort Recovery (15-6), 8
AT EASTWOOD
Cardinal Stritch (9-13) vs. Ottawa Hills (19-1), 6:15
Toledo Christian (15-8) vs. Gibsonburg (17-5), 8
AT FOSTORIA
Fostoria St. Wendelin (11-12) vs. Old Fort, 6:15
New Riegel (8-15) vs. Tiffin Calvert (9-13), 8
AT OTTAWA-GLANDORF
Kalida (14-9) vs. Miller City (14-8), 6:15
Leipsic (12-11) vs. Columbus Grove (13-9), 8
AT VAN WERT
Fort Jennings (4-19) vs. Convoy Crestview (22-0), 6:15
Ottoville (9-14) vs. Delphos St. John’s (12-8), 8
AT BRYAN
Stryker (7-16) vs. Edgerton (15-6), 6:15
North Central (6-16) vs. Pettisville (12-11), 8
AT PAULDING
Continental (11-12) vs. Wayne Trace (19-3), 6:15
Ayersville (16-7) vs. Antwerp (14-9), 8
PREP GIRLS BASKETBALL
Thursday’s District Semifinals
Division I
AT FOSTORIA
Perrysburg 66, Lima Senior 48
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Toledo Notre Dame 60, Sylvania Northview (35
FINAL: Toledo Notre Dame (21-3) vs. Perrysburg (22-3), at Lake, Saturday, 3
Division II
AT PAULDING
Lima Bath 82, Wauseon 78, OT
Wapakoneta 31, Napoleon 19
FINAL: Lima Bath (21-3) vs. Wapakoneta (14-10), Saturday, 7
AT PERRYSBURG
Clyde 70, Toledo Central Catholic 53
Toledo Rogers 71, Bowling Green 68
FINAL: Clyde (24-1) vs. Toledo Rogers (20-4), Saturday, 7
AT BUCKEYE CENTRAL
Bellevue 55, Clear Fork 49
Mansfield Madison 57, Willard 42
FINAL: Bellevue (20-4) vs. Mansfield Madison (13-11), Saturday, 7
Division III
AT ANTHONY WAYNE
Delta 53, Ottawa Hills 52
Archbold 59, Evergreen 30
FINAL: Delta (14-9) vs. Archbold (22-2), Saturday, 3
AT ELIDA
Ottawa-Glandorf 52, Columbus Grove 33
Liberty-Benton 76, Lima Central Catholic 38
FINAL: Ottawa-Glandorf (22-2) vs. Liberty-Benton (21-2), Saturday, 3
AT SENECA EAST
Oak Harbor 54, Bucyrus 48
Wynford 58, Genoa 53
FINAL: Oak Harbor (20-4) vs. Wynford (18-6), Saturday, 3
Division IV
AT GIBSONBURG
Carey 72, Danbury 20
Arcadia 54, Toledo Christian 51
FINAL: Carey (20-4) vs. Arcadia (19-5), Saturday 7
AT SHELBY
South Central 65, Tiffin Calvert 62
New Riegel 55, Buckeye Central 32
FINAL: South Central (24-1) vs. New Riegel (21-2), Saturday, 7
AT LIMA SENIOR
Convoy Crestview 56, Pandora-Gilboa 42
Leipsic 47, Ottoville 44
FINAL: Convoy Crestview (22-1) vs. Leipsic (21-3), Saturday, 7
AT ARCHBOLD
Ayersville 53, Pettisville 48
Holgate 50, Fayette 44
FINAL: Ayersville (21-3) vs. Holgate (20-3), Saturday, 7
AT WAPAKONETA
New Knoxville 50, Ada 20
Minster 77, Upper Scioto Valley 57
FINAL: New Knoxville (20-4) vs. Minster (22-3), Saturday, 7
Around Ohio
OHSAA Tournaments
Division I
Cols. Northland 42, Mt. Vernon 37
Cols. Upper Arlington 45, Cols. Watterson 31
Dublin Coffman 68, Zanesville 40
Hilliard Bradley 45, Gahanna Lincoln 33
Lewis Center Olentangy 57, Pickerington Cent. 51
Newark 49, Cols. DeSales 35
Pickerington N. 50, Westerville N. 47
Reynoldsburg 46, Galloway Westland 25
Division II
Millersburg W. Holmes 46, Philo 27
Zanesville Maysville 57, Cambridge 36
Division III
Beachwood 42, Elyria Cath. 37
Beverly Ft. Frye 55, St. Clairsville 32
Canfield S. Range 43, Brookfield 29
Gates Mills Hawken 57, Rootstown 43
Oak Harbor 54, Bucyrus 48
Sugarcreek Garaway 61, Cadiz Harrison Cent. 37
Youngs. Ursuline 61, New Middletown Spring. 44
Division IV
Berlin Center Western Reserve 50, Warren Lordstown 44
Berlin Hiland 55, Bridgeport 44
Cle. VASJ 43, Cortland Maplewood 33, OT
Danville 67, Granville Christian 25
Fairfield Christian 51, Sugar Grove Berne Union 42
Milford Center Fairbanks 47, Morral Ridgedale 30
Newark Cath. 50, Delaware Christian 26
Reedsville Eastern 84, Portsmouth Clay 30
Waterford 44, S. Webster 42
Zanesville Rosecrans 67, Bowerston Conotton Valley 29
PREP HOCKEY
Northwest District Tournament
At Tam-O-Shanter
saturDAY’s DISTRICT FINAL
Toledo St. John’s vs. Sylvania Northview, 7
PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
Boston 58 37 16 5 79 180 130
Montreal 61 33 21 7 73 155 149
Tampa Bay 59 33 21 5 71 170 148
Toronto 61 32 22 7 71 182 187
Detroit 60 28 20 12 68 159 165
Ottawa 60 26 23 11 63 170 197
Florida 59 22 30 7 51 143 188
Buffalo 59 17 34 8 42 118 178
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 59 40 15 4 84 191 144
N.Y. Rangers 60 33 24 3 69 157 147
Philadelphia 60 30 24 6 66 165 174
Washington 60 28 23 9 65 176 179
Columbus 59 29 25 5 63 172 166
New Jersey 60 25 22 13 63 140 148
Carolina 59 26 24 9 61 147 165
N.Y. Islanders 61 23 30 8 54 169 204
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
St. Louis 58 39 13 6 84 196 136
Chicago 61 35 12 14 84 208 165
Colorado 59 37 17 5 79 178 159
Minnesota 59 31 21 7 69 145 147
Dallas 59 28 21 10 66 168 165
Winnipeg 61 29 26 6 64 171 177
Nashville 60 26 24 10 62 149 182
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
Anaheim 60 41 14 5 87 196 147
San Jose 60 38 16 6 82 182 145
Los Angeles 60 32 22 6 70 145 132
Phoenix 59 27 21 11 65 165 172
Vancouver 61 28 24 9 65 147 160
Calgary 58 22 29 7 51 137 179
Edmonton 60 20 33 7 47 153 199
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
Late games not included
Wednesday’s Results
Buffalo 5, Boston 4, OT
Detroit 2, Montreal 1, OT
Los Angeles 6, Colorado 4
Vancouver 1, St. Louis 0
Thursday’s Results
New Jersey 5, Columbus 2
N.Y. Islanders 5, Toronto 4, OT
N.Y. Rangers 2, Chicago 1
San Jose 7, Philadelphia 3
Montreal 6, Pittsburgh 5, OT
Detroit 6, Ottawa 1
Washington 5, Florida 4
Nashville 3, Tampa Bay 2
Winnipeg 3, Phoenix 2, OT
Dallas 4, Carolina 1
Los Angeles at Calgary, late
Minnesota at Edmonton, late
Friday’s Games
San Jose at Buffalo, 7
Phoenix at Colorado, 9
Minnesota at Vancouver, 10
St. Louis at Anaheim, 10
Saturday’s Games
Washington at Boston, 1
New Jersey at N.Y. Islanders, 1
N.Y. Rangers at Philadelphia, 1
Florida at Columbus, 2
Winnipeg at Nashville, 3
Tampa Bay at Dallas, 3
Carolina at Los Angeles, 4
Toronto at Montreal, 7
Pittsburgh vs. Chicago at Chicago, IL, 8
Calgary at Edmonton, 10

PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Toronto 32 26 .552 –
Brooklyn 26 29 .473 4½
New York 21 37 .362 11
Boston 20 39 .339 12½
Philadelphia 15 43 .259 17
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 41 14 .745 –
Washington 30 28 .517 12½
Charlotte 27 30 .474 15
Atlanta 26 31 .456 16
Orlando 18 42 .300 25½
Central Division
W L Pct GB
Indiana 44 13 .772 –
Chicago 31 26 .544 13
Detroit 23 35 .397 21½
Cleveland 23 36 .390 22
Milwaukee 11 46 .193 33
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 41 16 .719 –
Houston 39 19 .672 2½
Dallas 36 23 .610 6
Memphis 32 24 .571 8½
New Orleans 23 34 .404 18
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 43 15 .741 –
Portland 40 18 .690 3
Minnesota 28 29 .491 14½
Denver 25 31 .446 17
Utah 21 36 .368 21½
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 40 20 .667 –
Golden State 35 23 .603 4
Phoenix 33 24 .579 5½
Sacramento 20 37 .351 18½
L.A. Lakers 19 39 .328 20
Late games not included
Wednesday’s Results
Orlando 101, Philadelphia 90
Boston 115, Atlanta 104
Chicago 103, Golden State 83
Dallas 108, New Orleans 89
Cleveland 114, Oklahoma City 104
Memphis 108, L.A. Lakers 103
San Antonio 120, Detroit 110
Utah 109, Phoenix 86
Portland 124, Brooklyn 80
L.A. Clippers 101, Houston 93
Thursday’s Results
Indiana 101, Milwaukee 96
Washington 134, Toronto 129, 3OT
Miami 108, New York 82
Brooklyn at Denver, late
Friday’s Games
Utah at Cleveland, 7:30
Memphis at Oklahoma City, 8
Golden State at New York, 8
Chicago at Dallas, 8:30
Charlotte at San Antonio, 8:30
Sacramento at L.A. Lakers, 10:30
New Orleans at Phoenix, 10:30
Saturday’s Games
Washington at Philadelphia, 7:30
Orlando at Miami, 7:30
Detroit at Houston, 8
Indiana at Boston, 8
Brooklyn at Milwaukee, 8:30
Cleveland at Memphis, 9
Denver at Portland, 10
Minnesota at Sacramento, 10
New Orleans at L.A. Clippers, 10:30
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Spring Training
Wednesday’s Results
Detroit 6, Atlanta 5
Pittsburgh 6, N.Y. Yankees 5
Toronto 4, Philadelphia 3, 7 innings
Oakland 10, San Francisco 5
Cincinnati 8, Cleveland 3
Arizona 4, L.A. Dodgers 1
Thursday’s Games
Toronto 7, Philadelphia 5
Pittsburgh 8, N.Y. Yankees 2
Detroit 5, Atlanta 2
Texas 11, Kansas City 7
Arizona (ss) 5, Chicago Cubs 2
L.A. Dodgers 4, Arizona (ss) 3
Cleveland 12, Cincinnati 3
Seattle 7, San Diego 1
Friday’s Games
Minnesota vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Miami vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Pittsburgh vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.
Detroit (ss) vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Detroit (ss) at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Baltimore vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.
Washington vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.
Seattle vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.
Chicago Cubs vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.
Milwaukee vs. San Francisco (ss) at Scottsdale, Ariz., 3:05 p.m.
Cincinnati vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.
San Francisco (ss) vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.
Kansas City vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.
Chicago White Sox vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.
Colorado vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.
Houston vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 6:05 p.m.
Saturday’s Games
Philadelphia vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.
Atlanta vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.
Houston vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Tampa Bay vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
St. Louis vs. Miami (ss) at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Miami (ss) vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.
San Diego vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.
L.A. Dodgers vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.
Colorado vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.
Texas vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.
Cleveland vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.
San Francisco vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.
L.A. Angels vs. Seattle at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.
Milwaukee vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.
Chicago Cubs vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 9:10 p.m.

COLLEGE BASKETBALL
Thursday’s Men’s Scores
EAST
Albany (NY) 66, New Hampshire 48
CCSU 86, LIU Brooklyn 82, OT
Gordon 66, Wentworth Tech 55
Hartford 89, Binghamton 83, OT
Mass.-Lowell 84, Maine 72
Penn St. 65, Ohio St. 63
Robert Morris 69, Fairleigh Dickinson 64
Sacred Heart 72, Mount St. Mary’s 65
Siena 72, Quinnipiac 70
St. Francis (NY) 62, Bryant 59
VCU 85, Fordham 66
Vermont 69, Stony Brook 53
Wagner 74, St. Francis (Pa.) 45
SOUTH
Appalachian St. 63, Samford 57
Arkansas 71, Kentucky 67, OT
Chattanooga 83, W. Carolina 81, OT
Christian Brothers 81, West Florida 67
Cumberland (Tenn.) 59, Shawnee St. 49
Cumberlands 74, Georgetown (Ky.) 71
Davidson 79, UNC Greensboro 46
E. Kentucky 74, Tennessee Tech 67
East Carolina 75, Charlotte 68
Georgia Southern 82, Furman 73
Jacksonville 71, Kennesaw St. 69
Lindsey Wilson 91, Rio Grande 75
Lipscomb 92, Florida Gulf Coast 71
Louisiana Tech 55, Middle Tennessee 39
Louisiana-Monroe 71, South Alabama 54
Louisville 88, Temple 66
Lyon 73, Mid Continent 57
Martin Methodist 72, Bethel (Tenn.) 65
McNeese St. 87, Incarnate Word 72
Milligan 76, Bryan 63
Murray St. 86, UT-Martin 72
N. Kentucky 96, Stetson 58
Nicholls St. 79, Abilene Christian 60
North Florida 79, Mercer 76, OT
Northwestern St. 88, SE Louisiana 83
Old Dominion 70, Marshall 63
Pikeville 67, Campbellsville 64
Reinhardt 75, St. Andrews 68
Southern Miss. 78, FIU 66
Stephen F. Austin 103, New Orleans 63
Tennessee St. 70, Morehead St. 68
UALR 62, Troy 55
Union (Ky.) 73, Point (Ga.) 59
Va. Intermont 84, Tenn. Wesleyan 80
Williams Baptist 84, Freed-Hardeman 80
Wofford 63, Elon 59
MIDWEST
Ashland 76, Lake Erie 72
Culver-Stockton 96, Benedictine (Kan.) 81
Duquesne 71, Saint Louis 64
Grand Valley St. 74, Ferris St. 73, OT
Green Bay 71, Oakland 63
Hillsdale 86, Findlay 67
IPFW 65, W. Illinois 56
Michigan Tech 69, N. Michigan 56
Milwaukee 68, Detroit 62
N. Dakota St. 82, South Dakota 54
Nebraska-Omaha 88, IUPUI 66
North Dakota 83, Portland St. 73
Northwood (Mich.) 86, Saginaw Valley St. 84
S. Dakota St. 78, Denver 69
SE Missouri 83, Austin Peay 80
Tiffin 79, Ohio Dominican 52
Walsh 81, Malone 71
Wayne (Mich.) 82, Lake Superior St. 78
SOUTHWEST
Cent. Arkansas 80, Sam Houston St. 71
Georgia St. 77, Texas-Arlington 49
Houston 77, Memphis 68
Lubbock Christian 86, McMurry 78
North Texas 71, UTSA 62
Oral Roberts 75, Lamar 67
UAB 61, Rice 60
W. Kentucky 51, Texas St. 50
Wayland Baptist 89, Oklahoma Science 85
FAR WEST
E. Washington 80, N. Colorado 66
Montana St. 77, S. Utah 72, OT
N. Arizona 66, Idaho St. 65
Saint Mary’s (Cal) 70, Portland 61
UMKC 85, Grand Canyon 80
Weber St. 79, Sacramento St. 67
TOURNAMENT
Ciaa
Quarterfinals
Johnson C. Smith 81, Bowie St. 77
Livingstone 75, St. Augustine’s 63
UMAC Tournament
Semifinals
Crown (Minn.) 97, Minn.-Morris 95
Northwestern (Minn.) 73, St. Scholastica 50
Thursday’s Women’s Scores
EAST
Delaware 55, Hofstra 50
Drexel 56, UNC Wilmington 45
Iona 80, Quinnipiac 72
Maryland 92, Boston College 66
Mount St. Vincent 76, Farmingdale 59
NC State 79, Pittsburgh 68
New England 59, Salve Regina 49
Saint Joseph’s 85, UMass 51
SOUTH
Abilene Christian 78, Nicholls St. 62
Auburn 70, Alabama 65, 2OT
Blue Mountain 74, Spring Hill 72
Campbell 61, UNC Asheville 52
Campbellsville 75, Pikeville 59
Christian Brothers 64, West Florida 57
Coll. of Charleston 85, James Madison 78
Cumberlands 61, Georgetown (Ky.) 60
Duke 71, Wake Forest 56
Florida 73, Vanderbilt 68
Florida Gulf Coast 108, Lipscomb 67
Freed-Hardeman 72, Williams Baptist 49
Gardner-Webb 80, Coastal Carolina 73
Georgia Tech 86, Florida St. 78
High Point 74, Winthrop 71
Jacksonville 62, ETSU 57
Kentucky 81, Mississippi St. 74, OT
Kentucky Wesleyan 77, Ursuline 75
Liberty 90, Radford 46
Lindsey Wilson 110, Rio Grande 80
Lyon 72, Mid-Continent 57
Martin Methodist 67, Bethel (Tenn.) 44
McNeese St. 92, Incarnate Word 37
Miami 83, Virginia 63
Northwestern St. 73, SE Louisiana 58
Presbyterian 66, Charleston Southern 55
Randolph-Macon 96, Bridgewater (Va.) 91
SC-Upstate 79, North Florida 63
Shawnee St. 77, Cumberland (Tenn.) 74
South Carolina 67, Georgia 56
Stephen F. Austin 68, New Orleans 36
Stetson 74, N. Kentucky 57
Tennessee St. 71, Morehead St. 66
Tennessee Tech 76, E. Kentucky 74
Virginia Tech 74, Clemson 48
William & Mary 67, Northeastern 50
MIDWEST
Ashland 95, Lake Erie 48
Benedictine (Kan.) 60, Culver-Stockton 56
Bowling Green 82, Kent St. 38
Bradley 59, Illinois St. 58
Cent. Michigan 85, Ball St. 72, OT
Evansville 63, Wichita St. 54
Ferris St. 59, Grand Valley St. 56
Findlay 78, Hillsdale 66
Grand Canyon 67, UMKC 63
Green Bay 79, Wright St. 72, OT
IPFW 99, W. Illinois 92
IUPUI 69, Nebraska-Omaha 52
Ill.-Chicago 73, Youngstown St. 65
Iowa 65, Ohio St. 61
Michigan St. 75, Northwestern 44
Minnesota 73, Indiana 62
Missouri 75, Mississippi 72
Missouri St. 93, S. Illinois 76
N. Illinois 68, Toledo 59, OT
N. Michigan 67, Michigan Tech 59
Nebraska 72, Illinois 65
Northwood (Mich.) 83, Saginaw Valley St. 68
Notre Dame 100, North Carolina 75
Oakland 81, Cleveland St. 71
Ohio 83, Buffalo 71
Ohio Dominican 86, Tiffin 77
South Dakota 95, N. Dakota St. 87, OT
UT-Martin 93, E. Illinois 69
Walsh 68, Malone 60
Wayne (Mich.) 80, Lake Superior St. 74
SOUTHWEST
Cent. Arkansas 54, Sam Houston St. 49
Lubbock Christian 89, McMurry 59
Oral Roberts 84, Lamar 78
Texas A&M 77, Arkansas 54
Texas-Pan American 84, CS Bakersfield 62
Wayland Baptist 104, Oklahoma Science 46
FAR WEST
E. Washington 67, N. Colorado 61
Gonzaga 75, Saint Mary’s (Cal) 65
Idaho St. 72, N. Arizona 65
S. Dakota St. 69, Denver 55
Southern Cal 67, Utah 57
Utah Valley 87, New Mexico St. 81
TOURNAMENT
MIAA Tournament
Semifinals
Calvin 80, Olivet 76
Hope 71, Adrian 48
MIAC Tournament
Semifinals
St. Mary’s (Minn.) 94, Bethel (Minn.) 63
St. Thomas (Minn.) 71, Concordia (Moor.) 56
Odac
Quarterfinals
E. Mennonite 53, Shenandoah 52
Guilford 79, Va. Wesleyan 57
UMAC Tournament
Semifinals
Minn.-Morris 66, Martin Luther 56
Northwestern (Minn.) 63, St. Scholastica 50
WHAC Tournament
First Round
Cornerstone 66, Concordia (Mich.) 57
Davenport 80, Madonna 64
Indiana Tech 88, Aquinas 75
Siena Heights 80, Northwestern Ohio 39
WIAC Tournament
Semifinals
Wis.-Oshkosh 68, Wis.-Stevens Pt. 44
Wis.-Superior 84, Wis.-Whitewater 63
PRO GOLF
PGA Tour
Honda Classic
First Round
Rory McIlroy 33-30 — 63 -7
Russell Henley 34-30 — 64 -6
Rory Sabbatini 33-32 — 65 -5
William McGirt 32-33 — 65 -5
Jamie Donaldson 33-32 — 65 -5
Brendon de Jonge 33-33 — 66 -4
Derek Ernst 33-33 — 66 -4
Tommy Gainey 35-31 — 66 -4
Brice Garnett 34-32 — 66 -4
Matt Every 33-33 — 66 -4
Luke Donald 32-35 — 67 -3
Zach Johnson 32-35 — 67 -3
Will MacKenzie 34-33 — 67 -3
Luke Guthrie 35-32 — 67 -3
Brian Harman 31-36 — 67 -3
Hudson Swafford 33-34 — 67 -3
Tyrone Van Aswegen 34-33 — 67 -3
Mark Wilson 32-35 — 67 -3
David Hearn 33-34 — 67 -3
Matteo Manassero 33-34 — 67 -3
Derek Fathauer 33-34 — 67 -3
Padraig Harrington 34-34 — 68 -2
James Driscoll 35-33 — 68 -2
Troy Merritt 33-35 — 68 -2
Nicholas Thompson 33-35 — 68 -2
Boo Weekley 35-33 — 68 -2
Adam Scott 34-34 — 68 -2
Ken Duke 35-33 — 68 -2
Lee Westwood 35-33 — 68 -2
Ryan Palmer 33-35 — 68 -2
Thomas Bjorn 35-34 — 69 -1
Ben Crane 34-35 — 69 -1
David Lynn 36-33 — 69 -1
Martin Flores 36-33 — 69 -1
Chris Kirk 35-34 — 69 -1
Vijay Singh 34-35 — 69 -1
Keegan Bradley 37-32 — 69 -1
Stuart Appleby 34-35 — 69 -1
Lucas Glover 34-35 — 69 -1
Kenny Perry 34-35 — 69 -1
Freddie Jacobson 34-35 — 69 -1
Jeff Overton 35-34 — 69 -1
Seung-Yul Noh 34-35 — 69 -1
Brendan Steele 34-35 — 69 -1
James Hahn 34-35 — 69 -1
David Lingmerth 33-36 — 69 -1
Charlie Wi 32-37 — 69 -1
Chris Stroud 34-35 — 69 -1
Angel Cabrera 36-33 — 69 -1
Rickie Fowler 34-35 — 69 -1
Stewart Cink 33-36 — 69 -1
Davis Love III 36-33 — 69 -1
Trevor Immelman 36-33 — 69 -1
Mark Calcavecchia 37-32 — 69 -1
Cameron Tringale 33-36 — 69 -1
Jamie Lovemark 35-34 — 69 -1
Hideki Matsuyama 36-34 — 70 E
Andres Romero 35-35 — 70 E
Thorbjorn Olesen 34-36 — 70 E
Jason Bohn 36-34 — 70 E
Harrison Frazar 35-35 — 70 E
Woody Austin 34-36 — 70 E
Scott Langley 34-36 — 70 E
J.B. Holmes 35-35 — 70 E
Tim Wilkinson 36-34 — 70 E
Alan Morin 32-38 — 70 E
Jason Kokrak 35-35 — 70 E
Erik Compton 34-36 — 70 E
Josh Teater 35-35 — 70 E
Daniel Summerhays 36-34 — 70 E
D.A. Points 36-34 — 70 E
Phil Mickelson 36-34 — 70 E
Graeme McDowell 35-35 — 70 E
George McNeill 36-34 — 70 E
Jhonattan Vegas 35-35 — 70 E
Robert Allenby 35-35 — 70 E
Justin Hicks 33-37 — 70 E
Russell Knox 36-34 — 70 E
Ricky Barnes 36-34 — 70 E
Billy Hurley III 33-37 — 70 E
John Rollins 35-36 — 71 +1
Jeff Maggert 34-37 — 71 +1
Morgan Hoffmann 36-35 — 71 +1
Camilo Villegas 35-36 — 71 +1
Jerry Kelly 36-35 — 71 +1
Patrick Reed 35-36 — 71 +1
Geoff Ogilvy 35-36 — 71 +1
Tiger Woods 37-34 — 71 +1
Ted Potter, Jr. 37-34 — 71 +1
Kyle Stanley 37-34 — 71 +1
Brendon Todd 35-36 — 71 +1
Spencer Levin 36-35 — 71 +1
Steven Bowditch 35-36 — 71 +1
Gonzalo Fdez-Castano 35-36 — 71 +1
Scott Brown 36-35 — 71 +1
Heath Slocum 34-37 — 71 +1
Nick Watney 35-36 — 71 +1
Y.E. Yang 36-35 — 71 +1
Jason Millard 34-37 — 71 +1
Brooks Koepka 36-35 — 71 +1
Charlie Beljan 36-36 — 72 +2
Johnson Wagner 36-36 — 72 +2
Martin Kaymer 37-35 — 72 +2
Tim Clark 35-37 — 72 +2
Sergio Garcia 38-34 — 72 +2
Carl Pettersson 35-37 — 72 +2
Greg Chalmers 33-39 — 72 +2
Jose Coceres 35-37 — 72 +2
Tim Herron 38-34 — 72 +2
Chad Collins 38-34 — 72 +2
D.H. Lee 37-35 — 72 +2
Stephen Gallacher 36-36 — 72 +2
Retief Goosen 35-37 — 72 +2
Charles Howell III 36-36 — 72 +2
Mike Weir 39-33 — 72 +2
Paul Casey 34-38 — 72 +2
John Senden 36-36 — 72 +2
Sean O’Hair 36-36 — 72 +2
Brian Stuard 38-34 — 72 +2
Jim Renner 35-37 — 72 +2
Bo Van Pelt 35-38 — 73 +3
Henrik Stenson 37-36 — 73 +3
Ben Curtis 33-40 — 73 +3
John Merrick 35-38 — 73 +3
Roberto Castro 36-37 — 73 +3
Peter Uihlein 38-35 — 73 +3
Robert Garrigus 36-37 — 73 +3
Stephen Ames 36-37 — 73 +3
Billy Horschel 36-37 — 73 +3
Matt Jones 35-38 — 73 +3
Peter Hanson 35-38 — 73 +3
Chesson Hadley 38-35 — 73 +3
Brian Davis 36-38 — 74 +4
Charl Schwartzel 36-38 — 74 +4
Michael Thompson 39-35 — 74 +4
Troy Matteson 40-35 — 75 +5
John Peterson 33-42 — 75 +5
Jason Allred 37-38 — 75 +5
Mark Silvers 36-39 — 75 +5
Ryo Ishikawa 35-41 — 76 +6
J.J. Henry 38-38 — 76 +6
Jesper Parnevik 36-40 — 76 +6
Darren Clarke 38-39 — 77 +7
Briny Baird 39-40 — 79 +9
LPGA Tour
HSBC Women’s Champions
First Round
a-amateur
Karrie Webb 32-34 — 66 -6
Paula Creamer 33-34 — 67 -5
Caroline Hedwall 34-33 — 67 -5
Teresa Lu 33-35 — 68 -4
Angela Stanford 36-32 — 68 -4
Azahara Munoz 34-35 — 69 -3
Danielle Kang 35-35 — 70 -2
Caroline Masson 35-35 — 70 -2
Inbee Park 36-34 — 70 -2
Gerina Piller 36-34 — 70 -2
Amy Yang 36-34 — 70 -2
Na Yeon Choi 36-35 — 71 -1
Eun-Hee Ji 35-36 — 71 -1
Moriya Jutanugarn 37-34 — 71 -1
Brittany Lincicome 39-32 — 71 -1
Suzann Pettersen 34-37 — 71 -1
Morgan Pressel 35-36 — 71 -1
So Yeon Ryu 37-34 — 71 -1
Lexi Thompson 35-36 — 71 -1
Shanshan Feng 35-37 — 72 E
Julieta Granada 36-36 — 72 E
Karine Icher 38-34 — 72 E
Jennifer Johnson 36-36 — 72 E
Cristie Kerr 36-36 — 72 E
Jenny Shin 36-36 — 72 E
Sun Young Yoo 36-36 — 72 E
Nicole Castrale 38-35 — 73 +1
Chella Choi 37-36 — 73 +1
Carlota Ciganda 38-35 — 73 +1
Ha Na Jang 34-39 — 73 +1
Lydia Ko 36-37 — 73 +1
Brittany Lang 35-38 — 73 +1
Catriona Matthew 36-37 — 73 +1
Anna Nordqvist 36-37 — 73 +1
Pornanong Phatlum 36-37 — 73 +1
Yani Tseng 36-37 — 73 +1
Alison Walshe 41-32 — 73 +1
Michelle Wie 35-38 — 73 +1
Candie Kung 38-36 — 74 +2
Meena Lee 35-39 — 74 +2
Mo Martin 34-40 — 74 +2
Jiyai Shin 38-36 — 74 +2
Irene Coe 37-38 — 75 +3
Sandra Gal 37-38 — 75 +3
Jaye Marie Green 39-36 — 75 +3
Mina Harigae 36-39 — 75 +3
Katherine Kirk 36-39 — 75 +3
Jessica Korda 37-38 — 75 +3
Stacy Lewis 39-36 — 75 +3
Xiyu Lin 38-37 — 75 +3
Ai Miyazato 38-37 — 75 +3
Mika Miyazato 35-40 — 75 +3
Se Ri Pak 39-36 — 75 +3
Hee Young Park 36-39 — 75 +3
Lizette Salas 38-37 — 75 +3
Ayako Uehara 37-38 — 75 +3
Haeji Kang 35-41 — 76 +4
Ilhee Lee 40-36 — 76 +4
Hee Kyung Seo 37-39 — 76 +4
Jodi Ewart Shadoff 39-38 — 77 +5
Beatriz Recari 39-38 — 77 +5
Giulia Sergas 39-39 — 78 +6
a-Amanda Tan 39-40 — 79 +7

TRANSACTIONS
Baseball
American League
CHICAGO WHITE SOX — Traded INF Jake Elmore to Oakland for cash considerations.
KANSAS CITY ROYALS — Agreed to terms with LHPs Francisley Bueno, Chris Dwyer, Donnie Joseph and John Lamb RHPs Michael Mariot and Yordano Ventura INFs Pedro Ciriaco and Christian Colon and OFs Lorenzo Cain and Jarrod Dyson on one-year contracts.
OAKLAND ATHLETICS — Designated INF Andy Parrino for assignment.
SEATTLE MARINERS — Agreed to terms with RHPs Brandon Maurer, Hector Noesi, Stephen Pryor, Erasmo Ramirez and Taijuan Walker; LHPs Bobby LaFramboise and Lucas Luetge; C Jesus Sucre and INFs Brad Miller, Jesus Montero and Carlos Triunfel on one-year contracts. Named Joe Myhra vice president, ballpark operations.
National League
SAN FRANCISCO GIANTS — Agreed to terms with OF Tyler Colvin on a minor league contract.
New York-Penn League
BROOKLYN CYCLONES — Named Tom Gamboa manager, Tom Signore pitching coach, Benny Distefano hitting coach.
American Association
AMARILLO SOX — Re-signed RHP Erik Draxton.
FARGO-MOORHEAD REDHAWKS — Signed LHP Joe Harris.
LAREDO LEMURS — Traded RHP Alex Caldera to Sioux City for LHP Edgar Osuna.
WICHITA WINGNUTS — Signed 1B Jose Roman.
Atlantic League
LONG ISLAND DUCKS — Signed RHP John Brownell.
SUGAR LAND SKEETERS — Signed C Koby Clemens and RHPs Jared Wells and Chris Smith.
Can-Am League
NEW JERSEY JACKALS — Signed INF Jeremy Barnes.
ROCKLAND BOULDERS — Traded RHPs Bo Budkevics and Taylor Robinson and 1B Robert Kelly to Florence for INF Junior Arrojo, and C Jon Nestor to Southern Illinois for RHP Kyle Wahl.
Basketball
National Basketball Association
NBA — Suspended Sacramento C DeMarcus Cousins one game and fined him $20,000 for punching an opposing player and verbally abusing an official during Tuesday’s game.
ATLANTA HAWKS — Signed C Mike Muscala. Released C Dexter Pittman.
SACRAMENTO KINGS — Agreed to terms with G Jimmer Fredette on a contract buyout.
Football
National Football League
CHICAGO BEARS — Agreed to terms with C Roberto Garza on a one-year contract.
PHILADELPHIA EAGLES — Agreed to terms with WR Riley Cooper on a five-year contract and C Jason Kelce on a seven-year contract.
SAN FRANCISCO 49ERS — Agreed to terms with OL Daniel Kilgore on a three-year contract extension through the 2017 season.
WASHINGTON REDSKINS — Re-signed DL Chris Baker to a three-year contract.
Canadian Football League
EDMONTON ESKIMOS — Named Jonathan Himebauch offensive line coach and run game coordinator.
WINNIPEG BLUE BOMBERS — Re-signed RB Will Ford. Released OL Shannon Boatman and DB Jeremy McGee.
Hockey
National Hockey League
NEW JERSEY DEVILS — Named Adam Davis executive vice president of corporate partnerships.
American Hockey League
CHICAGO WOLVES — Signed F Gergo Nagy to a professional tryout agreement.
HAMILTON BULLDOGS — Signed D Jordon Southorn to a professional tryout agreement.
ECHL
ECHL — Fined Elmira F Danny Hobbs an undisclosed amount for his actions during Wednesday’s game.
Soccer
Major League Soccer
CHIVAS USA — Waived M Carlo Chueca.
National Women’s Soccer League
WASHINGTON SPIRIT — Signed D Cecilie Sandvej.
College
FORDHAM — Signed athletic director Dave Roach to a contract extension through 2019.
NORTH TEXAS — Named Perry Carter safeties coach and LaMarcus Hicks cornerbacks coach.
LOCAL SPORTS
Thursday’s Results
Recreation Volleyball
Women’s Thursday Night League
Hitchings Insurance 25-25-15, Big Green Tractors 12-21-13
Team Kick Ace 25-25-15, BKR 7-7-9
Marathon Petroleum 25-25-15, Kiss My Pass F-F-F
Team Kick Ace 25-25-15, Dream Team 8-14-2
Youth Bowling
50th Annual Findlay Tournament
AT AMF SPORTSMAN LANES
TEAM HANDICAP
1, Money (Troy Hartman 595, Brittan Reichley 480, Robert Wise 577, Brent Gorman 544) 2,391. 2, Scoregasms (Austin Powell 550, Jordan Cummings 496, Hayden Baldridge 591, Ryan Studebaker 597) 2,249. 3, A Guy & 3 Girls (Zach Ponx 307, Alexis Ponx 324, Porsha Wade 315, Riane Denney 385) 2,183 4, KLAK (Karsen Smith, Ada Baird 395, Lexie Harris 467, Khail Stokes 463) 2,161. 5, Sweet Strikers (Ethan Giesey 277, Santiago Hernandez 173, Cierah Dillery 410, Shawn Norway 348) 2,153. 6, HMCP (Chris Hoffman 566, Connor McCahan 179, Jordan Cummings 497, Austin Powell 466) 2,134.
TEAM ACTUAL
1, Scoregasms 2,234. 2, Money 2,196. 3, HMCP 1,708. 4, KLAK 1,666. 5, A Guy & 3 Girls 1,331. 6, Sweet Strikers 1,208.
DOUBLES HANDICAP
1, Wise & Gorman 691-436–1,196. 2, Powell & McCahan 599-243–1,187. 3, Geisey & Norway 314-413–1,171. 4, Cummings & Powell 581-515–1,144. 5, Studebaker & Baldridge 610-533–1,143. 6, Harris & Baird 424-500–1,137.
DOUBLES ACTUAL
1, Studebaker & Baldridge 610-436–1,143. 2, Wise & Gorman 691-436–1,127. 3, Cummings & Powell 581-515–1,096. 4, Hartman & Reichley 474-504–978. 5, Harris & Baird 424-500–924. 6, Powell & McCahan 599-243–842.
SINGLES HANDICAP
1, Gorman 631. 2, Asa Baird 620. 3, Wise 599. 4, Forwalder 598. 5, Powell 590. 6, Smith 580.
SINGLES ACTUAL
1, Wise 599. 2, Powell 587. 3, Gorman 565. 4, Studebaker 563. 5, Baird 536. 6, Baldridge 523.
ALL-EVENT HANDICAP
1, Wise 544-691-599–1,834. 2, Gorman 577-436-565–1,776. 3, Studebaker 597-610-563–1,770. 4, Hartman 595-474-480–1,756. 5, Harris 341-350-352–1,733.
ALL-EVENT ACTUAL
1, Wise 544-691-599–1,834. 2, Studebaker 597-610563–1,770. 3, Powell 550-515-587–1,652. 4, Baldridge 591-533-523–1,647. 5, Cummings 496-581-509–1,586. 6, Gorman 577-436-565–1,578.
SCHEDULE
Friday’s Events
College Athletics
INDOOR TRACK — Ohio Northern in Ohio Athletic Conference championships at Mount Union
WRESTLING — Findlay in NCAA Division II regional at Tiffin
Prep Gymnastics
Findlay in OHSAA state gymnastics team competition at Hilliard Bradley
Prep Wrestling
Findlay, Upper Sandusky, Fostoria, Patrick Henry, Ottawa-Glandorf, Elmwood, Liberty-Benton, Van Buren, Ada & Cory-Rawson in OHSAA state championships at Value City Arena
BOWLING
Ten Pin Lanes
Moonlighters League
High series: Leanne Lanning 491. High game: Lanning 192.
Ladies 7-10 League
High series: Jamie Fager & Molly Wright 463. High game: Fager 203.
Thursday 2-Man League
High series: Treves Pizarro 592. High game: Pizarro 232.
AMF Sportsman Lanes
Ball Metal A/C League
High series: (men) Timi Hingson 564; (women) Lynn Warner 313. High game: (men) Paul Smith 212; (women) Warner 113.
Thursday Night Classic League
High series: (men) Tawonne Lawson 735; (women) Tina Treft 551. High game: (men) Lawson 276; (women) Treft 199.
Classie Lassies League
High series: Beth Diller, Findlay Implement, 547. High game: Diller 223.
Prime Timers League
High series: (men) Wayne Gierke, Gophers, 658; (women) Doris Hirsimaki, Buckeye Four, 547. High game: (men) Gierke, Lynn Otto, Terminators & Rob Cook, Gophers, 234; (women) Hirsimaki 194.
Dick’s Auto Supply Classic League
High series: Reid Ponx, Jac & Do’s, 704. High series: Jeff Godzak, Dee’s Body Shop, 258.

LOCAL & AREA
Trojan Club Meeting
The February meeting of the Trojan Club will be held Monday at 7 p.m. in the Findlay High School library.
Boys Sectional Ticket Presales
NOTE: Presale tickets are $6 for adults and $4 for students. All tickets at the door at all sites are $6. No passes. Fans are reminded that noisemakers, signs, banners, or confetti at games is in violation of OHSAA and NWDAB rules.
FINDLAY — Presale tickets for Findlay’s sectional boys basketball game at 6:15 p.m. today at Otsego High School will be on sale from 8-3 daily this week in the athletic office.
LIBERTY-BENTON — Liberty-Benton will be selling tickets for the boys sectional and girls district basketball games today. Tickets will be on sale during school hours in the athletic office. Ticket sales end at 2 p.m.
ARCADIA — Arcadia will be selling tickets for Saturday’s district girls basketball final against Carey from 9 a.m.-3 p.m. on Friday and 9 a.m. until noon on Saturday.
ST. WENDELIN — Fostoria St. Wendelin will be preselling tickets for its Division IV sectional boys basketball championship game against Old Fort today at Fostoria High School in the main office from 8 a.m. until 4 p.m. daily.
ARLINGTON — Arlington will sell tickets for today’s boys basketball sectional final game at Kenton from 8 a.m. to noon today in the office.
Split Session at Fostoria
FOSTORIA — The Division IV sectional boys doubleheader at Fostoria Friday night between Old Fort and St. Wendelin and Tiffin Calvert and New Riegel will be a split session. A ticket will be required for both games.
GLIAC Tournament Tickets
The University of Findlay will sell tickets for its Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference men’s basketball tournament quarterfinal game scheduled for 7 p.m. March 5 at Croy Gymnasium. Season ticketholders will have the opportunity to purchase their tickets on Monday from 9 a.m. to 4 p.m. before they go on sale to the general public. Tickets can be purchased by visiting the UF athletic office on the second floor of the Koehler Fitness and Recreation Complex. Tickets go on sale to the general public on Tuesday from 9 a.m. to 4 p.m. and will again be sold on March 5 during the same hours. Tickets are $10 for reserve seats, $8 for general admission seats and $2 for students. Only cash or checks will be accepted.
New Riegel Reverse Raffle
NEW RIEGEL — The New Riegel Athletic Boosters Reverse Raffle will be Saturday, March 15th. Tickets are $50 each and include a chicken and ribs dinner. If you would like a ticket, please contact Jamie Lininger at (419) 722-2451 or jlininger@newriegelschools.org.

Comments

comments

About the Author