REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

Saturday’s scoreboard

PREP BOYS BASKETBALL
Friday’s Sectional Finals
Division I
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Toledo St. John’s 76, Toledo Start 30
Springfield 64, Toledo St. Francis 44
AT OTSEGO
Findlay 64, Lima Senior 46
Perrysburg 53, Anthony Wayne 41
AT GALION
Mansfield Senior 59, Mansfield Madison 56
Ashland 69, Fremont Ross 41
AT TOLEDO WAITE
Toledo Bowsher 76, Sylvania Southview 70
AT TOLEDO BOWSHER
Toledo Central Catholic 84, Toledo Waite 40
Division II
AT BUCYRUS
Lexington 56, Ontario 49
Norwalk 54, Shelby 37
AT WILLARD
Clyde 44, Oak Harbor 34
Sandusky Perkins 76, Sandusky 32
AT LIMA SENIOR
Elida 49, St. Marys Memorial 43
Lima Bath 66, Celina 51
AT RIVERDALE
Upper Sandusky 60, Otsego 46
Kenton 48, Tiffin Columbian 45
AT ANTHONY WAYNE
Wauseon 63, Bryan 49
Defiance 46, Maumee 30
AT OREGON CLAY
Toledo Rogers 94, Lake 74
Toledo Scott 114, Genoa 60
Division III
AT FINDLAY
Liberty-Benton 89, Lakota 27
Carey 71, Hopewell-Loudon 54
AT ST. MARYS MEMORIAL
Lima Central Catholic 95, Allen East 22
St. Henry 51, Van Wert 37
AT LEXINGTON
Colonel Crawford 64, Wynford 41
Willard 52, New London 38
AT OAK HARBOR
Huron 66, Woodmore 37
Eastwood 61, Margaretta 44
AT WAUSEON
Archbold 49, Swanton 41
Liberty Center 46, Delta 43
AT DEFIANCE
Paulding 73, Van Buren 40
Ottawa-Glandorf 71, Bluffton 59
Division IV
AT ONTARIO
Buckeye Central 70, Mansfield St. Peter’s 58
Plymouth 58, Mansfield Christian 35
AT NORWALK
Sandusky St. Mary’s 84, Danbury 27
Norwalk St. Paul 52, Fremont St. Joseph 43
AT KENTON
Upper Scioto Valley 63, Ada 45
Arlington 65, Lima Perry 61 (OT)
AT COLDWATER
Spencerville 52, New Bremen 45
Marion Local 27, Fort Recovery 23
AT EASTWOOD
Ottawa Hills 53, Cardinal Stritch 36
Toledo Christian 42, Gibsonburg 38
AT FOSTORIA
Old Fort 87, Fostoria St. Wendelin 55
Tiffin Calvert 64, New Riegel 51
AT OTTAWA-GLANDORF
Miller City 52, Kalida 44
Columbus Grove 55, Leipsic 33
AT VAN WERT
Convoy Crestview 69, Fort Jennings 29
Delphos St. John’s 52, Ottoville 41
AT BRYAN
Edgerton 53, Stryker 42
Pettisville 42, North Central 40 (OT)
AT PAULDING
Wayne Trace 58, Continental 40
Ayersville 66, Antwerp 54
Around Ohio
OHSAA Tournaments
Division I
Ashville Teays Valley 84, Hilliard Darby 62
Cin. La Salle 65, Mason 48
Cin. Moeller 55, Liberty Twp. Lakota E. 42
Cols. St. Charles 66, Groveport-Madison 53
Cols. Walnut Ridge 80, Lewis Center Olentangy Orange 47
Delaware Hayes 38, New Albany 36
Fairborn 59, New Carlisle Tecumseh 54
Grove City 79, Cols. Franklin Hts. 75
Huber Hts. Wayne 64, Centerville 53
Marysville 68, Powell Olentangy Liberty 64
Middletown 54, Cin. Elder 47
Reynoldsburg 65, Cols. Briggs 49
Trotwood-Madison 83, Miamisburg 67
Westerville S. 60, Hilliard Davidson 55
Division II
Bloom-Carroll 69, Cols. East 42
Circleville Logan Elm 57, Minford 46
Dover 56, Zanesville Maysville 36
New Concord John Glenn 60, Carrollton 41
Vincent Warren 57, Circleville 52
Division III
Beachwood 73, Rocky River Lutheran W. 43
Campbell Memorial 65, E. Palestine 48
Can. Cent. Cath. 62, Akr. Manchester 44
Cle. VASJ 83, Cle. MLK 55
Columbia Station Columbia 75, Gates Mills Hawken 69
Creston Norwayne 52, Jeromesville Hillsdale 36
Dalton 50, Navarre Fairless 44
Girard 62, Youngs. Liberty 33
Hamilton Badin 66, Cin. Purcell Marian 53
Huron 66, Elmore Woodmore 37
Leavittsburg LaBrae 76, Middlefield Cardinal 41
Lisbon David Anderson 52, Salineville Southern 30
Martins Ferry 55, Lore City Buckeye Trail 50
New Middletown Spring. 54, Columbiana 41
Newton Falls 47, Brookfield 45
Orrville 44, Apple Creek Waynedale 34
St. Bernard Roger Bacon 85, St. Bernard 36
Sugarcreek Garaway 50, St. Clairsville 49, OT
W. Salem NW 81, Doylestown Chippewa 76, 2OT
Warrensville Hts. 71, Gates Mills Gilmour 56
Willard 52, New London 38
Youngs. Ursuline 102, Orwell Grand Valley 50
Division IV
Berlin Hiland 68, New Matamoras Frontier 33
Canal Winchester Harvest Prep 85, Cols. Wellington 50
Cols. Africentric 88, Northside Christian 36
Cornerstone Christian 96, N. Bloomfield 27
Cortland Maplewood 91, Vienna Mathews 55
Fairport Harbor Harding 73, Southington Chalker 68
Garfield Hts. Trinity 50, Cuyahoga Hts. 49
Kidron Cent. Christian 62, Hartville Lake Center Christian 46
Louisville Aquinas 80, Youngs. Christian 26
Lowellville 77, Berlin Center Western Reserve 42
McDonald 61, Mineral Ridge 52
Mogadore 83, Rittman 59
New Madison Tri-Village 51, Tipp City Bethel 41
Pettisville 42, Pioneer N. Central 40, OT
Plymouth 58, Mansfield Christian 35
Richmond Hts. 71, N. Ridgeville Lake Ridge 21
Russia 45, Jackson Center 41
Steubenville Cath. Cent. 67, Zanesville Rosecrans 56
Tuscarawas Cent. Cath. 54, Shadyside 34
Wellsville 111, Leetonia 37
Windham 67, Warren JFK 66
Tuesday’s District Semifinals
Division IV
AT WILLARD
Buckeye Central (21-2) vs. Norwalk St. Paul (10-13), 6:15
Sandusky St. Mary’s (18-6) vs. Plymouth (22-2), 8
FINAL: Friday, 7
AT VAN WERT
Edgerton (16-6) vs. Ayersville (17-7), 6:15
Wayne Trace (20-3) vs. Pettisville (13-11), 8
FINAL: Friday, 7
AT ELIDA
Convoy Crestview (23-0) vs. Columbus Grove (14-9), 6:15
Miller City (15-8) vs. Delphos St. John’s (13-8), 8
FINAL: Friday, 7
AT LAKOTA
Ottawa Hills (20-1) vs. Tiffin Calvert (10-13), 6:15
Old Fort (18-5) vs. Toledo Christian (16-8), 8
FINAL: Friday, 7
AT WAPAKONETA
Spencerville (16-5) vs. Arlington (18-4), 6:15
Upper Scioto Valley (22-1) vs. Marion Local (19-5), 8
FINAL: Friday, 7
Wednesday’s District Semifinals
Division II
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Toledo Rogers (14-9) vs. Defiance (19-3), 6
Wauseon (18-6) vs. Toledo Scott (14-6), 8:15
FINAL: Saturday, 2
AT LIBERTY-BENTON
Elida (20-3) vs. Kenton (6-18), 6:15
Upper Sandusky (12-11) vs. Lima Bath (18-4), 8
FINAL: Saturday, 7
AT MANSFIELD SENIOR
Lexington (16-8) vs. Sandusky Perkins (20-3), 6:15
Clyde (16-7) vs. Norwalk (23-1), 8
FINAL: Saturday, 7
Thursday’s District Semifinals
Division I
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Toledo Bowsher (22-2) vs. Toledo Central Catholic (20-3), 6:15
Toledo St. John’s (20-3) vs. Springfield (16-5), 8
FINAL: Saturday, 7
AT GALION
Mansfield Senior (16-7) vs. Ashland (12-11), 7
AT OTSEGO
Findlay (17-5) vs. Perrysburg (20-3), 7
FINAL: Saturday, 7 at BGSU’s Stroh Center
Division III
AT OHIO NORTHERN
Lima Central Catholic (19-4) vs. Carey (18-4), 6:15
Liberty-Benton (18-4) vs. St. Henry (17-7), 8
FINAL: Saturday, 7
AT ASHLAND UNIVERSITY
Huron (16-6) vs. Willard (15-8), 6:15
Colonel Crawford (18-5) vs. Eastwood (18-6), 8
FINAL: Saturday, 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Archbold (18-4) vs. Ottawa-Glandorf (13-10), 6:15
Paulding (17-6) vs. Liberty Center (17-6), 8
FINAL: Saturday, 2
PREP GIRLS BASKETBALL
Friday’s Results
OHSAA Tournaments
Division I
Berea-Midpark 58, Wooster 46
Can. McKinley 39, Stow-Munroe Falls 26
N. Can. Hoover 76, Canfield 34
Rocky River Magnificat 57, N. Royalton 46
Solon 58, Macedonia Nordonia 42
Twinsburg 62, Mentor 59
Wadsworth 55, Lakewood 32
Division II
Akr. SVSM 39, Richfield Revere 31
Beloit W. Branch 46, Struthers 42
Clarksville Clinton-Massie 60, Tipp City Tippecanoe 30
Geneva 45, Cle. E. Tech 38
Kettering Alter 73, Norwood 33
Parma Hts. Holy Name 47, Fairview 34
Spring. Kenton Ridge 63, Cin. McNicholas 41
Tallmadge 53, Norton 39
Division III
Smithville 40, Orrville 38
Saturday’s District Finals
Division I
AT LaKE
Toledo Notre Dame (21-3) vs. Perrysburg (22-3), 3
Division II
AT PAULDING
Lima Bath (21-3) vs. Wapakoneta (14-10), 7
AT PERRYSBURG
Clyde (24-1) vs. Toledo Rogers (20-4), 7
AT BUCKEYE CENTRAL
Bellevue (20-4) vs. Mansfield Madison (13-11), 7
Division III
AT ANTHONY WAYNE
Delta (14-9) vs. Archbold (22-2), 3
AT ELIDA
Ottawa-Glandorf (22-2) vs. Liberty-Benton (21-2), 3
AT SENECA EAST
Oak Harbor (20-4) vs. Wynford (18-6), 3
Division IV
AT GIBSONBURG
Carey (20-4) vs. Arcadia (19-5), 7
AT SHELBY
South Central (24-1) vs. New Riegel (21-2), 7
AT LIMA SENIOR
Convoy Crestview (22-1) vs. Leipsic (21-3), 7
AT ARCHBOLD
Ayersville (21-3) vs. Holgate (20-3), 7
AT WAPAKONETA
New Knoxville (20-4) vs. Minster (22-3), 7
PREP HOCKEY
Northwest District Tournament
At Tam-O-Shanter
saturDAY’s DISTRICT FINAL
Toledo St. John’s vs. Sylvania Northview, 7
PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
Boston 58 37 16 5 79 180 130
Montreal 61 33 21 7 73 155 149
Tampa Bay 59 33 21 5 71 170 148
Toronto 61 32 22 7 71 182 187
Detroit 60 28 20 12 68 159 165
Ottawa 60 26 23 11 63 170 197
Florida 59 22 30 7 51 143 188
Buffalo 60 18 34 8 44 122 180
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 59 40 15 4 84 191 144
N.Y. Rangers 60 33 24 3 69 157 147
Philadelphia 60 30 24 6 66 165 174
Washington 60 28 23 9 65 176 179
Columbus 59 29 25 5 63 172 166
New Jersey 60 25 22 13 63 140 148
Carolina 59 26 24 9 61 147 165
N.Y. Islanders 61 23 30 8 54 169 204
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
St. Louis 58 39 13 6 84 196 136
Chicago 61 35 12 14 84 208 165
Colorado 59 37 17 5 79 178 159
Minnesota 60 32 21 7 71 148 147
Dallas 59 28 21 10 66 168 165
Winnipeg 61 29 26 6 64 171 177
Nashville 60 26 24 10 62 149 182
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
Anaheim 60 41 14 5 87 196 147
San Jose 61 38 17 6 82 184 149
Los Angeles 61 33 22 6 72 147 132
Phoenix 59 27 21 11 65 165 172
Vancouver 61 28 24 9 65 147 160
Calgary 59 22 30 7 51 137 181
Edmonton 61 20 34 7 47 153 202
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
Late games not included
Thursday’s Results
Montreal 6, Pittsburgh 5, SO
Winnipeg 3, Phoenix 2, SO
New Jersey 5, Columbus 2
N.Y. Islanders 5, Toronto 4, OT
N.Y. Rangers 2, Chicago 1
San Jose 7, Philadelphia 3
Detroit 6, Ottawa 1
Washington 5, Florida 4
Nashville 3, Tampa Bay 2
Dallas 4, Carolina 1
Los Angeles 2, Calgary 0
Minnesota 3, Edmonton 0
Friday’s Results
Buffalo 4, San Jose 2
Phoenix at Colorado, late
Minnesota at Vancouver, late
St. Louis at Anaheim, late
Saturday’s Games
Washington at Boston, 1
New Jersey at N.Y. Islanders, 1
N.Y. Rangers at Philadelphia, 1
Florida at Columbus, 2
Winnipeg at Nashville, 3
Tampa Bay at Dallas, 3
Carolina at Los Angeles, 4
Toronto at Montreal, 7
Pittsburgh vs. Chicago at Chicago, IL, 8
Calgary at Edmonton, 10
Sunday’s Games
Philadelphia at Washington, 12:30
San Jose at New Jersey, 3
Florida at N.Y. Islanders, 3
Ottawa vs. Vancouver at Vancouver, British Columbia, 4
Boston at N.Y. Rangers, 7
Tampa Bay at Colorado, 8
St. Louis at Phoenix, 8
Carolina at Anaheim, 8

PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Toronto 32 26 .552 —
Brooklyn 27 29 .482 4
New York 21 38 .356 11½
Boston 20 39 .339 12½
Philadelphia 15 43 .259 17
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 41 14 .745 —
Washington 30 28 .517 12½
Charlotte 27 31 .466 15½
Atlanta 26 31 .456 16
Orlando 18 42 .300 25½
Central Division
W L Pct GB
Indiana 44 13 .772 —
Chicago 32 26 .552 12½
Cleveland 24 36 .400 21½
Detroit 23 35 .397 21½
Milwaukee 11 46 .193 33
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 42 16 .724 —
Houston 39 19 .672 3
Dallas 36 24 .600 7
Memphis 32 25 .561 9½
New Orleans 23 34 .404 18½
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 44 15 .746 —
Portland 40 18 .690 3½
Minnesota 28 29 .491 15
Denver 25 32 .439 18
Utah 21 37 .362 22½
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 40 20 .667 —
Golden State 36 23 .610 3½
Phoenix 33 24 .579 5½
Sacramento 20 37 .351 18½
L.A. Lakers 19 39 .328 20
Late games not included
Thursday’s Results
Indiana 101, Milwaukee 96
Washington 134, Toronto 129,3OT
Miami 108, New York 82
Brooklyn 112, Denver 89
Friday’s Results
Cleveland 99, Utah 79
Oklahoma City 113, Memphis 107
Golden State 126, New York 103
Chicago 100, Dallas 91
San Antonio 92, Charlotte 82
Sacramento at L.A. Lakers, late
New Orleans at Phoenix, late
Saturday’s Games
Washington at Philadelphia, 7:30
Orlando at Miami, 7:30
Detroit at Houston, 8
Indiana at Boston, 8
Brooklyn at Milwaukee, 8:30
Cleveland at Memphis, 9
Denver at Portland, 10
Minnesota at Sacramento, 10
New Orleans at L.A. Clippers, 10:30
Sunday’s Games
New York at Chicago, 1
Golden State at Toronto, 4
Philadelphia at Orlando, 6
Utah at Indiana, 6
Charlotte at Oklahoma City, 7
Dallas at San Antonio, 7
Atlanta at Phoenix, 8
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Spring Training
Thursday’s RESULTS
Pittsburgh 8, N.Y. Yankees 2
Toronto 7, Philadelphia 5
Detroit 5, Atlanta 2
L.A. Dodgers 4, Arizona (ss) 3
Arizona (ss) 5, Chicago Cubs 2
Milwaukee 11, Oakland 3
Texas 11, Kansas City 7
Cleveland 12, Cincinnati 3
Seattle 7, San Diego 1
Friday’s Games
Toronto 4, Pittsburgh 2
Minnesota 8, Boston 2
N.Y. Yankees 7, Detroit (ss) 4
Philadelphia 10, Detroit (ss) 6
Baltimore 4, Tampa Bay 2
Miami 5, St. Louis 4
Washington 5, N.Y. Mets 4
San Francisco (ss) 4, Milwaukee 3
Cleveland 4, Cincinnati 0
Oakland 7, San Francisco (ss) 6
Kansas City 11, Texas 1
L.A. Dodgers 5, Chicago White Sox 0
Seattle 12, San Diego 1
L.A. Angels 15, Chicago Cubs 3
Colorado 11, Arizona 0
Saturday’s Games
Atlanta vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.
St. Louis vs. Miami (ss) at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Philadelphia vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 1:05 p.m.
Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Houston vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Tampa Bay vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Miami (ss) vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.
Texas vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.
L.A. Dodgers vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.
L.A. Angels vs. Seattle at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.
Colorado vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.
Cleveland vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.
San Francisco vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.
San Diego vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.
Milwaukee vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.
Chicago Cubs vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 9:10 p.m.
Sunday’s Games
Atlanta (ss) vs. Houston at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.
Detroit vs. Atlanta (ss) at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Mets vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.
Baltimore vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Minnesota vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.
Miami vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.
Pittsburgh vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
Kansas City vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.
Cincinnati vs. San Diego (ss) at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.
Oakland vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 3:05 p.m.
Seattle vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.
San Diego (ss) vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 3:05 p.m.
Chicago White Sox vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.
Arizona vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 3:05 p.m.
Milwaukee vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 3:10 p.m.

COLLEGE BASKETBALL
GLIAC Men’s Basketball
North Division
League Overall
Lake Superior St. 18-4 26-4
Michigan Tech 16-6 20-6
Grand Valley St. 15-7 19-7
Northwood 14-8 18-12
Wayne St. 10-12 12-13
Ferris St. 8-13 9-16
Saginaw Valley St. 5-16 9-16
Northern Michigan 4-18 5-21
South Division
League Overall
Findlay 17-5 21-5
Walsh 16-5 20-5
Hillsdale 14-8 18-8
Malone 12-10 14-12
Ashland 8-14 11-15
Tiffin 7-14 11-15
Lake Erie 7-15 10-16
Ohio Dominican 3-19 5-21
THURSDAY’S RESULTS
Michigan Tech 69, Northern Michigan 56
Wayne State 82, Lake Superior State 78
Ashland 76, Lake Erie 72
Tiffin 79, Ohio Dominican 52
Northwood 86, Saginaw Valley State 84
Grand Valley State 74, Ferris State 73, OT
Hillsdale 86, Findlay 67
Walsh 81, Malone 71
SATURDAY’S GAMES
Saginaw Valley State at Ferris State, 3
Walsh at Tiffin, 3
GLIAC Women’s Basketball
North Division
League Overall
Wayne St. 17-5 20-6
Michigan Tech 16-6 18-8
Northern Michigan 16-6 19-7
Grand Valley St. 12-10 14-12
Northwood 12-10 14-12
Saginaw Valley St. 11-10 13-11
Ferris St. 10-11 10-13
Lake Superior St. 5-17 5-23
South Division
League Overall
Ashland 16-6 18-8
Malone 14-8 19-9
Hillsdale 11-11 12-14
Findlay 9-13 12-14
Ohio Dominican 9-13 12-14
Walsh 7-14 11-16
Lake Erie 5-17 10-18
Tiffin 4-17 7-18
THURSDAY’S RESULTS
Northern Michigan 67, Michigan Tech 59
Wayne State 80, Lake Superior State 74
Ashland 95, Lake Erie 48
Ohio Dominican 86, Tiffin 77
Northwood 83, Saginaw Valley State 68
Ferris State 69, Grand Valley State 56
Findlay 78, Hillsdale 66
Walsh 68, Malone 60
SATURDAY’S GAMES
Saginaw Valley State at Ferris State, 1
Walsh at Tiffin, 1
Friday’s Men’s Scores
EAST
Brown 76, Penn 67
Columbia 84, Dartmouth 72
Fairfield 78, Marist 74
Harvard 72, Cornell 47
Manhattan 80, Iona 77, OT
Monmouth (NJ) 75, Niagara 50
Princeton 57, Yale 46
Providence 74, Seton Hall 69
SOUTH
High Point 56, Campbell 53
SC-Upstate 79, ETSU 73
SOUTHWEST
Texas-Tyler 104, Concordia-Austin 86
TOURNAMENT
American Southwest Conference
Quarterfinals
Louisiana College 81, Mary Hardin-Baylor 71
Sul Ross St. 88, Hardin-Simmons 74
HCAC Tournament
Semifinals
Hanover 61, Defiance 54
Rose-Hulman 68, Mount St. Joseph 54
KIAC Conference Tournament
Semifinals
Cincinnati Christian 77, Alice Lloyd 56
Indiana-Southeast 78, Berea 69
MIAC Tournament
Semifinals
St. Olaf 66, Gustavus 53
St. Thomas (Minn.) 74, Bethel (Minn.) 59
Midwest Conference Tournament
Semifinals
Grinnell 122, Ripon 115
St. Norbert 74, Carroll (Wis.) 68
Northeast1-10 Conference
First Round
Bentley 93, St. Rose 79
S. New Hampshire 68, American International 53
Old Dominion Athletic Conference
Quarterfinals
E. Mennonite 93, Lynchburg 81
Hampden-Sydney 68, Randolph-Macon 55
Va. Wesleyan 91, Bridgewater (Va.) 70
Southern Athletic Association
Quarterfinals
Centre 77, Berry 60
WIAC Tournament
Semifinals
Wis.-Stevens Pt. 66, Wis.-Platteville 47
Wis.-Whitewater 76, Wis.-La Crosse 73
Friday’s Women’s Scores
EAST
Canisius 52, Fairfield 45, OT
Castleton St. 79, Husson 55
Dartmouth 82, Columbia 75
Harvard 70, Cornell 66
Marist 83, Monmouth (NJ) 52
Niagara 68, Rider 60
Penn 70, Brown 54
Princeton 85, Yale 63
Siena 61, St. Peter’s 52
SOUTH
Chattanooga 69, Elon 55
Furman 69, Davidson 62
Samford 68, UNC-Greensboro 57
Wofford 73, Georgia Southern 49
MIDWEST
Indiana St. 66, Loyola of Chicago 45
SOUTHWEST
Texas-Dallas 79, Concordia-Austin 70
FAR WEST
Colorado 62, UCLA 42
Hawaii 82, Long Beach St. 71
TOURNAMENT
CIAA Tournament
Semifinals
Fayetteville St. 64, Virginia Union 57
Shaw 60, Virginia St. 59
CUNYAC Tournament
Championship
Baruch 70, Hunter 54
Empire 8 Tournament
Semifinals
Ithaca 73, St. John Fisher 69
HCAC Tournament
First Round
Franklin 55, Rose-Hulman 49
Manchester 65, Bluffton 62
KIAC Conference Tournament
Semifinals
Asbury 74, Midway 60
Point Park 68, Berea 64
NJAC Tournament
Championship
Montclair St. 67, William Paterson 64
Northeast1-10 Conference
First Round
LeMoyne 58, St. Anselm 53
AUTO RACING
NASCAR Sprint Cup
The Profit on CNBC 500
Sunday’s Lineup
1. (2) Brad Keselowski, Ford, 139.384.
2. (22) Joey Logano, Ford, 139.265.
3. (1) Jamie McMurray, Chevy, 138.969.
4. (48) Jimmie Johnson, Chevy, 138.35.
5. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevy, 138.344.
6. (16) Greg Biffle, Ford, 138.339.
7. (18) Kyle Busch, Toyota, 138.318.
8. (42) Kyle Larson, Chevy, 138.318.
9. (43) Aric Almirola, Ford, 138.281.
10. (41) Kurt Busch, Chevy, 138.047.
11. (5) Kasey Kahne, Chevy, 137.889.
12. (11) Denny Hamlin, Toyota, 137.315.
13. (4) Kevin Harvick, Chevy, 137.815.
14. (15) Clint Bowyer, Toyota, 137.81.
15. (31) Ryan Newman, Chevy, 137.794.
16. (55) Brian Vickers, Toyota, 137.788.
17. (24) Jeff Gordon, Chevy, 137.741.
18. (13) Casey Mears, Chevy, 137.588.
19. (20) Matt Kenseth, Toyota, 137.546.
20. (14) Tony Stewart, Chevy, 137.483.
21. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 137.473.
22. (27) Paul Menard, Chevy, 137.347.
23. (99) Carl Edwards, Ford, 137.216.
24. (3) Austin Dillon, Chevy, 137.2.
25. (47) A J Allmendinger, Chevy, 137.179.
26. (95) Michael McDowell, Ford, 137.065.
27. (78) Martin Truex Jr., Chevy, 136.903.
28. (38) David Gilliland, Ford, 136.867.
29. (9) Marcos Ambrose, Ford, 136.794.
30. (34) David Ragan, Ford, 136.789.
31. (26) Cole Whitt, Toyota, 136.726.
32. (33) Brian Scott, Chevy, 136.721.
33. (10) Danica Patrick, Chevy, 136.545.
34. (83) Ryan Truex, Toyota, 135.875.
35. (23) Alex Bowman, Toyota, 135.614.
36. (30) Parker Kligerman, Toyota, 135.384.
37. (35) Blake Koch, Ford, Owner Points.
38. (66) Joe Nemechek, Toyota, Owner Points.
39. (36) Reed Sorenson, Chevy, Owner Points.
40. (32) Travis Kvapil, Ford, Owner Points.
41. (7) Michael Annett, Chevy, Owner Points.
42. (87) Morgan Shepherd, Toyota, Owner Points.
43. (51) Justin Allgaier, Chevy, Owner Points.
Failed to Qualify
44. (98) Josh Wise, Chevy, 135.287.
45. (40) Landon Cassill, Chevy, 135.115.
46. (77) Dave Blaney, Ford, 134.238.
PRO GOLF
LPGA Tour
HSBC Women’s Champions
Second Round
a-amateur
Karrie Webb 66-69 — 135
Angela Stanford 68-69 — 137
Teresa Lu 68-70 — 138
Anna Nordqvist 73-67 — 140
Morgan Pressel 71-69 — 140
Danielle Kang 70-70 — 140
Paula Creamer 67-73 — 140
Caroline Hedwall 67-73 — 140
Nicole Castrale 73-68 — 141
Na Yeon Choi 71-70 — 141
Suzann Pettersen 71-70 — 141
Azahara Munoz 69-72 — 141
Ha Na Jang 73-69 — 142
Lydia Ko 73-69 — 142
Brittany Lincicome 71-71 — 142
So Yeon Ryu 71-71 — 142
Lexi Thompson 71-71 — 142
Inbee Park 70-72 — 142
Hee Kyung Seo 76-67 — 143
Moriya Jutanugarn 71-72 — 143
Amy Yang 70-73 — 143
Jiyai Shin 74-70 — 144
Chella Choi 73-71 — 144
Yani Tseng 73-71 — 144
Alison Walshe 73-71 — 144
Michelle Wie 73-71 — 144
Shanshan Feng 72-72 — 144
Karine Icher 72-72 — 144
Jenny Shin 72-72 — 144
Eun-Hee Ji 71-73 — 144
Jaye Marie Green 75-70 — 145
Cristie Kerr 72-73 — 145
Sun Young Yoo 72-73 — 145
Gerina Piller 70-75 — 145
Katherine Kirk 75-71 — 146
Se Ri Pak 75-71 — 146
Meena Lee 74-72 — 146
Carlota Ciganda 73-73 — 146
Haeji Kang 76-71 — 147
Stacy Lewis 75-72 — 147
Candie Kung 74-73 — 147
Brittany Lang 73-74 — 147
Julieta Granada 72-75 — 147
Mika Miyazato 75-73 — 148
Ayako Uehara 75-73 — 148
Pornanong Phatlum 73-75 — 148
Ilhee Lee 76-73 — 149
Irene Coe 75-74 — 149
Xiyu Lin 75-74 — 149
Hee Young Park 75-74 — 149
Caroline Masson 70-79 — 149
Ai Miyazato 75-75 — 150
Catriona Matthew 73-77 — 150
Sandra Gal 75-76 — 151
Mina Harigae 75-76 — 151
Lizette Salas 75-76 — 151
Jodi Ewart Shadoff 77-75 — 152
Mo Martin 74-79 — 153
Jennifer Johnson 72-81 — 153
Giulia Sergas 78-76 — 154
Jessica Korda 75-79 — 154
a-Amanda Tan 79-81 — 160
Beatriz Recari 77-WD
PGA Tour
Honda Classic
Second Round
Rory McIlroy 63-66 — 129 -11
Brendon de Jonge 66-64 — 130 -10
Russell Henley 64-68 — 132 -8
Lee Westwood 68-65 — 133 -7
Russell Knox 70-63 — 133 -7
Jamie Donaldson 65-69 — 134 -6
Ryan Palmer 68-66 — 134 -6
William McGirt 65-69 — 134 -6
Daniel Summerhays 70-65 — 135 -5
Chris Stroud 69-66 — 135 -5
Boo Weekley 68-67 — 135 -5
John Senden 72-63 — 135 -5
Thomas Bjorn 69-66 — 135 -5
Luke Donald 67-68 — 135 -5
Derek Ernst 66-69 — 135 -5
Will MacKenzie 67-68 — 135 -5
Brendan Steele 69-66 — 135 -5
Jason Kokrak 70-66 — 136 -4
Jhonattan Vegas 70-66 — 136 -4
Mark Wilson 67-69 — 136 -4
Chris Kirk 69-67 — 136 -4
Rory Sabbatini 65-71 — 136 -4
David Lingmerth 69-68 — 137 -3
Adam Scott 68-69 — 137 -3
Stewart Cink 69-68 — 137 -3
Graeme McDowell 70-67 — 137 -3
George McNeill 70-67 — 137 -3
David Hearn 67-70 — 137 -3
Billy Hurley III 70-67 — 137 -3
Jamie Lovemark 69-68 — 137 -3
Ben Crane 69-68 — 137 -3
Zach Johnson 67-70 — 137 -3
Keegan Bradley 69-68 — 137 -3
Ted Potter, Jr. 71-66 — 137 -3
Seung-Yul Noh 69-68 — 137 -3
Troy Merritt 68-69 — 137 -3
Brice Garnett 66-71 — 137 -3
Nicholas Thompson 68-70 — 138 -2
Josh Teater 70-68 — 138 -2
Erik Compton 70-68 — 138 -2
Tyrone Van Aswegen 67-71 — 138 -2
Rickie Fowler 69-69 — 138 -2
Trevor Immelman 69-69 — 138 -2
Cameron Tringale 69-69 — 138 -2
Matteo Manassero 67-71 — 138 -2
Derek Fathauer 67-71 — 138 -2
Andres Romero 70-68 — 138 -2
Patrick Reed 71-67 — 138 -2
Stuart Appleby 69-69 — 138 -2
Freddie Jacobson 69-69 — 138 -2
Hudson Swafford 67-71 — 138 -2
Heath Slocum 71-68 — 139 -1
D.A. Points 70-69 — 139 -1
Ken Duke 68-71 — 139 -1
Y.E. Yang 71-68 — 139 -1
Mark Calcavecchia 69-70 — 139 -1
Matt Every 66-73 — 139 -1
Chesson Hadley 73-66 — 139 -1
Brooks Koepka 71-68 — 139 -1
Camilo Villegas 71-68 — 139 -1
Martin Flores 69-70 — 139 -1
Carl Pettersson 72-67 — 139 -1
Brian Harman 67-72 — 139 -1
James Driscoll 68-71 — 139 -1
Tim Wilkinson 70-69 — 139 -1
Charlie Wi 69-71 — 140 E
Gonzalo Fdez-Castano 71-69 — 140 E
Scott Brown 71-69 — 140 E
Nick Watney 71-69 — 140 E
Charles Howell III 72-68 — 140 E
Davis Love III 69-71 — 140 E
Justin Hicks 70-70 — 140 E
Paul Casey 72-68 — 140 E
Brian Stuard 72-68 — 140 E
Vijay Singh 69-71 — 140 E
Sergio Garcia 72-68 — 140 E
Tiger Woods 71-69 — 140 E
Luke Guthrie 67-73 — 140 E
Jeff Overton 69-71 — 140 E
Failed to make the cut
Angel Cabrera 69-72 — 141 +1
Phil Mickelson 70-71 — 141 +1
Matt Jones 73-68 — 141 +1
Ricky Barnes 70-71 — 141 +1
Jason Allred 75-66 — 141 +1
Morgan Hoffmann 71-70 — 141 +1
Harrison Frazar 70-71 — 141 +1
Scott Langley 70-71 — 141 +1
Spencer Levin 71-71 — 142 +2
Chad Collins 72-70 — 142 +2
Mike Weir 72-70 — 142 +2
Robert Allenby 70-72 — 142 +2
Sean O’Hair 72-70 — 142 +2
Jason Millard 71-71 — 142 +2
Mark Silvers 75-67 — 142 +2
Bo Van Pelt 73-69 — 142 +2
Jason Bohn 70-72 — 142 +2
Thorbjorn Olesen 70-72 — 142 +2
Martin Kaymer 72-70 — 142 +2
Tim Clark 72-70 — 142 +2
Tommy Gainey 66-76 — 142 +2
Lucas Glover 69-73 — 142 +2
Greg Chalmers 72-70 — 142 +2
Brendon Todd 71-71 — 142 +2
Padraig Harrington 68-74 — 142 +2
Stephen Gallacher 72-71 — 143 +3
John Peterson 75-68 — 143 +3
Jeff Maggert 71-72 — 143 +3
Kenny Perry 69-74 — 143 +3
Robert Garrigus 73-71 — 144 +4
Steven Bowditch 71-73 — 144 +4
David Lynn 69-75 — 144 +4
Jerry Kelly 71-73 — 144 +4
Charlie Beljan 72-72 — 144 +4
Johnson Wagner 72-72 — 144 +4
J.J. Henry 76-68 — 144 +4
Woody Austin 70-74 — 144 +4
Jose Coceres 72-72 — 144 +4
Tim Herron 72-72 — 144 +4
Peter Uihlein 73-71 — 144 +4
Retief Goosen 72-73 — 145 +5
Michael Thompson 74-71 — 145 +5
Peter Hanson 73-72 — 145 +5
Brian Davis 74-71 — 145 +5
Kyle Stanley 71-74 — 145 +5
Roberto Castro 73-72 — 145 +5
Billy Horschel 73-73 — 146 +6
Jim Renner 72-74 — 146 +6
John Rollins 71-75 — 146 +6
Ryo Ishikawa 76-70 — 146 +6
J.B. Holmes 70-76 — 146 +6
James Hahn 69-77 — 146 +6
Charl Schwartzel 74-73 — 147 +7
Geoff Ogilvy 71-76 — 147 +7
Stephen Ames 73-75 — 148 +8
Briny Baird 79-70 — 149 +9
Henrik Stenson 73-76 — 149 +9
John Merrick 73-77 — 150 +10
Jesper Parnevik 76-75 — 151 +11
Alan Morin 70-81 — 151 +11
Ben Curtis 73-79 — 152 +12
Troy Matteson 75-78 — 153 +13
Darren Clarke 77-78 — 155 +15
Hideki Matsuyama 70-WD
D.H. Lee 72-WD

TRANSACTIONS
Baseball
American League
MINNESOTA TWINS — Agreed to terms with LHP Logan Darnell, RHP Samuel Deduno, LHP Scott Diamond, RHP Casey Fien, RHP Kyle Gibson, LHP Edgar Ibarra, LHP Kris Johnson, RHP Trevor May, RHP Ryan Pressly, LHP Brooks Raley, LHP Caleb Thielbar, RHP Michael Tonkin, RHP Vance Worley, C Chris Herrmann, C Josmil Pinto, INF Chris Colabello, INF Brian Dozier, INF Eduardo Escobar, INF Pedro Florimon, INF Jorge Polanco, INF Danny Santana, INF Kennys Vargas, OF Oswaldo Arcia, OF Aaron Hicks, OF Max Kepler, OF Chris Parmelee and OF Alex Presley on one-year contracts.
American Association
AMARILLO SOX — Signed RHP Erik Draxton. Traded OF Brian Wuest to San Angelo for future considerations.
WICHITIA WINGNUTS — Acquired RHP Nelson Curry from Southern Illinois to complete an earlier trade.
Can-Am League
NEW JERSEY JACKALS — Released RHP Marcos Frias.
ROCKLAND BOULDERS — Signed RHP Luke Wilkins and LHP Adam Brown.
Basketball
National Basketball Association
LOS ANGELES CLIPPERS — Signed F Danny Granger.
Football
National Football League
ARIZONA CARDINALS — Released LB Jasper Brinkley. Fired strength and conditioning coach John Lott.
BALTIMORE RAVENS — Agreed to terms with TE Dennis Pitta on a five-year contract.
CAROLINA PANTHERS — Placed the franchise tag on DE Greg Hardy. Re-signed K Graham Gano to a four-year contract.
CHICAGO BEARS — Signed CB Kelvin Hayden to a one-year contract.
DALLAS COWBOYS — Released DE Everette Brown, G Ray Dominguez, DT Corvey Irvin and G Jeff Olson.
NEW ENGLAND PATRIOTS — Released S Steve Gregory.
NEW ORLEANS SAINTS — Placed the franchise tag on WR Jimmy Graham.
NEW YORK JETS — Placed the franchise tag on K Nick Folk.
PHILADELPHIA EAGLES — Agreed to terms with WR Jeremy Maclin on a one-year contract.
OAKLAND RAIDERS — Re-signed G-OT Khalif Barnes.
SEATTLE SEAHAWKS — Released DE Red Bryant and WR Sidney Rice.
TENNESSEE TITANS — Agreed to terms with RB Jackie Battle on a one-year contract.
Hockey
National Hockey League
DALLAS STARS — Signed F Colton Sceviour to a two-year contract through the 2015-16 season.
NEW YORK RANGERS — Agreed to terms with D Dan Girardi on a multiyear contract extension.
OTTAWA SENATORS — Reassigned G Andrew Hammond to Binghamton (AHL).
WASHINGTON CAPITALS — Reassigned D Julien Brouillette to Hershey (AHL).
American Hockey League
HARTFORD WOLF PACK — Announced F Kyle Jean was reassigned to Greenville (ECHL).
MILWAUKEE ADMIRALS — Assigned F Zach Budish and G Scott Darling to Cincinnati (ECHL).
Central Hockey League
ARIZONA SUNDOGS — Announced G Matt McCready was placed on league suspension.
MISSOURI MAVERICKS — Granted F Mike Ramsay a leave of absence.
ST. CHARLES CHILL — Activated F Frank Littlejohn from leave of absence and waived him.
Southern Professional Hockey League
PEORIA RIVERMEN — Waived F Jeremiah Ketts. Signed F Locke Jillson.
Soccer
Major League Soccer
SEATTLE SOUNDERS FC — Loaned F Eriq Zavaleta to Chivas USA for the 2014 season.
College
FLAGLER — Named Steve Vighetti and Steve Fell co-strength and conditioning coaches.
FLORIDA ATLANTIC — Announced the resignation of men’s basketball coach Mike Jarvis at the end of the season.
ILLINOIS — Announced senior DE Houston Bates will transfer.
MISSISSIPPI VALLEY STATE — Named Shawn Gregory offensive coordinator.
NEW MEXICO STATE — Suspended men’s basketball G K.C. Ross-Miller for actions that touched off a brawl in a Feb. 27 game at Utah Valley.
SCHEDULE
Saturday’s Events
College Athletics
INDOOR TRACK — Findlay at GLIAC Championship, Hillsdale, Mich.
Ohio Northern in Ohio Athletic Conference championships at Mount Union
WRESTLING — Ohio Northern at NCAA Division III regionals
WOMEN’S BASKETBALL — Ohio Northern in Ohio Athletic Conference finals
ENGLISH EQUESTRIAN “” Findlay at IHSA Show at Painesville
MEN’S GOLF — Ohio Northern vs. Missouri-St. Louis at Las Vegas
WOMEN’S GOLF — Ohio Northern vs. Missouri-St. Louis at Las Vegas
SOFTBALL — Ohio Northern vs. Benedict & Muhlenberg at Richardson Spring Games, 3
WOMEN’S LACROSSE — Findlay at St. Anselm, 1 p.m.
Sunday’s Events
Recreation Volleyball
COED SUNDAY NIGHT LEAGUE
AT FINDLAY HIGH
Grab Bag vs. OU812, 5
Can You Dig It vs. Flag City Sports & Spine, 6
Wine Merchant vs. Pancake Patrol, 7
College Athletics
INDOOR TRACK — Findlay at GLIAC Championship, Hillsdale, Mich.
ENGLISH EQUESTRIAN “” Findlay at IHSA Show at Painesville
MEN’S TENNIS — Ohio Northern vs. Moravian at Orlando, Fla., 4
WOMEN’S TENNIS — Ohio Northern vs,. Bethel, Tenn, at Tampa, Fla.
MEN’S GOLF — Ohio Northern vs. Missouri-St. Louis at Las Vegas
WOMEN’S GOLF — Ohio Northern vs. Missouri-St. Louis at Las Vegas
BASEBALL — Ohio Northern vs. Neumann, Pa., DH, 10 a.m.
Findlay vs. Lewis, DH, 12:45 p.m.
SOFTBALL — Ohio Northern vs. St. Vincent, Pa. & Johnson State at Richardson Spring Games, 3
WOMEN’S LACROSSE — Findlay at Merrimack, noon
LOCAL & AREA
Trojan Club Meeting
The February meeting of the Trojan Club will be at 7 p.m. Monday in the Findlay High School library.
Boys Sectional Ticket Presales
NOTE: Presale tickets are $6 for adults and $4 for students. All tickets at the door at all sites are $6. No passes. Fans are reminded that noisemakers, signs, banners, or confetti at games is in violation of OHSAA and NWDAB rules.
ARCADIA — Arcadia will be selling tickets for today’s district girls basketball final against Carey from 9 a.m. until noon today.
GLIAC Tournament Tickets
The University of Findlay will sell tickets for its Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference men’s basketball tournament quarterfinal game scheduled for 7 p.m. March 5 at Croy Gymnasium. Season ticketholders will have the opportunity to purchase their tickets on Monday from 9 a.m. to 4 p.m. before they go on sale to the general public. Tickets can be purchased by visiting the UF athletic office on the second floor of the Koehler Fitness and Recreation Complex. Tickets go on sale to the general public on Tuesday from 9 a.m. to 4 p.m. and will again be sold on March 5 during the same hours. Tickets are $10 for reserve seats, $8 for general admission seats and $2 for students. Only cash or checks will be accepted.
New Riegel Reverse Raffle
NEW RIEGEL — The New Riegel Athletic Boosters Reverse Raffle will be Saturday, March 15th. Tickets are $50 each and include a chicken and ribs dinner. If you would like a ticket, please contact Jamie Lininger at (419) 722-2451 or jlininger@newriegelschools.org.

Comments

comments

About the Author