Monday’s scoreboard

PREP GIRLS BASKETBALL
Saturday’s Regional Finals
Division I
AT NORWALK
Toledo Notre Dame 51, Wadsworth 42
AT WRIGHT STATE UNIVERSITY
Cincinnati Princeton 88, West Chester Lakota West 75
Division II
AT BARBERTON
Akron St. Vincent-St. Mary 42, Beloit West Branch 36
Division III
AT LEXINGTON
Columbus Africentric 57, Archbold 42
AT CUYAHOGA FALLS
Smithville 38, Beachwood 36
AT LOGAN
Proctorville Fairland 52, Sugarcreek Garaway 46
AT SPRINGFIELD
Versailles 57, Jamestown Greeneview 32
Division IV
AT TIPP CITY TIPPECANOE
Fort Loramie 70, Fayetteville Perry 61
AT MASSILLON PERRY
Zanesville Rosecrans 22, Cuyahoga Heights 21
AT ELIDA
Holgate 45, Carey 41
AT PICKERINGTON NORTH
Reedsville Eastern 62, Newark Catholic 52
OHSAA State Tournament
At Value City Arena
Thursday’s State Semifinals
Division II
Toledo Rogers (24-4) vs. Kettering Alter (28-0), 1
Millersburg West Holmes (27-0) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (25-2), 3
FINAL: Saturday, 10:45 a.m.
Division IV
Zanesville Rosecrans (26-1) vs. Holgate (22-4), 6
Reedsville Eastern (25-1) vs. Fort Loramie (26-2), 8
FINAL: Saturday, 2
Friday’s State Semifinals
Division III
Smithville (26-2) vs. Columbus Africentric (24-3), 1
Proctorville Fairland (22-3) vs. Versailles (23-3), 3
FINAL: Saturday, 5:15
Division I
Cincinnati Princeton (26-2) vs. Toledo Notre Dame (24-3), 6
North Canton Hoover (25-2) vs. Dublin Coffman (22-6), 8
FINAL: Saturday, 8:30 p.m.
PREP BOYS BASKETBALL
Saturday’s District Finals
Division I
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Toledo Bowsher 55, Toledo St. John’s 48
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Mansfield Senior 43, Perrysburg 29
Division II
AT MANSFIELD SENIOR
Norwalk 55, Sandusky Perkins 45
AT TOLEDO CENTRAL CATHOLIC
Defiance 56, Wauseon 42
AT LIBERTY-BENTON
Lima Bath 53, Elida 51
Division III
AT OHIO NORTHERN
Lima Central Catholic 56, Liberty-Benton 48
AT ASHLAND UNIVERSITY
Huron 51, Colonel Crawford 32
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Ottawa-Glandorf 36, Paulding 32
Around Ohio
Division I
Cleveland East Tech 79, Mentor 63
Cleveland St. Ignatius 69, Berea-Midpark 64
Cincinnati Moeller 55, Fairborn 43
Columbus Northland 64, Westerville Central 53
Dublin Coffman 61, Newark 50
Huber Heights Wayne 49, Fairfield 45
Lakewood St. Edward 74, Brunswick 62
Massillon Jackson 74, Canton Timken 49
Pickerington Central 58, Zanesville 42
Trotwood Madison 51, Cincinnati LaSalle 50
Shaker Heights 81, Euclid 54
Uniontown Lake 58, Medina 40
Upper Arlington 55, Gahanna Lincoln 49
Middletown 54, Wilmington 53
DIVISION II
Circleville Logan Elm 56, Vincent Warren 45
DIVISION II
Akron St. Vincent-St. Mary 60, Alliance 51
Cleveland Central Catholic 54, Cuyahoga Valley Christian 49
Mentor Lake Catholic 68, Chagrin Falls 59
Vermillion 58, Parma Heights Holy Name 47
Poland Seminary 63, Youngstown Mooney 48
Martins Ferry 57, Sugarcreek Garaway 43
Wheelersburg 52, Proctorville Fairland 50
DIVISION IV
Peebles 66, Crown City South Gallia 58
Malvern 62, Berlin Hiland 58
Tuesday’s Regional Semifinals
Division IV
AT CANTON FIELDHOUSE
Willoughby Christian vs. St. Thomas Aquinas, 6:15
Richmond Heights vs. Malvern, 8
FINAL: Friday, 7
AT OHIO UNIVERSITY
Columbus Africentric vs. Peebles, 6:15
Harvest Prep vs. Leesburg Fairfield, 8
FINAL: Friday, 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Buckeye Central vs. Wayne Trace, 6:15
Convoy Crestview vs. Ottawa Hills, 8
AT KETTERING FAIRMONT
Marion Local vs. Russia, 5:30
Troy Christian vs. New Madison Tri-Village, 8
FINAL: Friday, 7
Wednesday’s Regional Semifinals
Division I
AT UNIVERSITY OF TOLEDO
Toledo Bowsher vs. Mansfield Senior, 7
FINAL: Saturday, 7 p.m. at University of Akron
AT COLUMBUS FAIRGROUNDS COLISEUM
Columbus Northland vs. Dublin Coffman, 7
FINAL: Saturday, 7
AT CLEVELAND STATE UNIVERSITY
Shaker Heights vs. Cleveland East Tech, 6:15
Massillon Jackson vs. Uniontown Lake, 8
FINAL: Saturday, 7
AT TBA
Trotwood Madison vs. Huber Heights Wayne, 6:15
Middletown vs. Cincinnati Moeller, 8
FINAL: Saturday, 7 p.m. at Xavier University
Division III
AT CANTON CIVIC CENTER
Cleveland Villa Angela-St. Joseph vs. Canton Central Catholic, 6:15
Creston Norwayne vs. Youngstown Ursuline, 8
FINAL: Saturday, 7
AT OHIO UNIVERSITY
Martins Ferry vs. Lucasville Valley, 6:15
Columbus Ready vs. Wheelersburg, 8
FINAL: Saturday, 7
AT KETTERING FAIRMONT
Dayton Chaminade-Julienne vs. Cincinnati Summit Country Day (21-5), 5:30
Dayton Stivers vs. St. Bernard Roger Bacon, 8
FINAL: Saturday, 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Worthington Christian vs. Lima Central Catholic, 6:15
Huron vs. Ottawa-Glandorf (15-10), 8
FINAL: Saturday, 7
Thursday’s Regional Semifinals
Division I
AT UNIVERSITY OF AKRON
Cleveland St. Ignatius vs. Lakewood St. Edward, 7
FINAL: Saturday, 7 p.m. at University of Akron
AT COLUMBUS FAIRGROUNDS COLISEUM
Upper Arlington vs. Pickerington Central, 7
FINAL: Saturday, 7
Division II
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Norwalk vs. Vermilion, 6:15
Lima Bath vs. Defiance (21-4), 8
FINAL: Saturday, 3
AT OHIO UNIVERSITY
Circleville Logan Elm vs. Columbus Watterson, 6:15
Dover vs. New Concord John Glenn, 8
FINAL: Saturday, 3
AT KETTERING FAIRMONT
Columbus Eastmoor vs. Cincinnati Taft, 5:30
Dayton Dunbar vs. Dayton Thurgood Marshall, 8
FINAL: Saturday, 3
AT CANTON CIVIC CENTER
Cleveland Central Catholic vs. Poland Seminary, 6:15
Mentor Lake Catholic vs. Akron St. Vincent-St. Mary, 8
FINAL: Saturday, 1
PREP HOCKEY
OHSAA State Tournament
At Nationwide Arena
Friday’s semiFINALs
Sylvania Northview 3, Columbus St. Charles 1
Cleveland St. Ignatius 7, Mentor Lake Catholic 1
Saturday’s CHAMPIONSHIP
Sylvania Northview 1, Cleveland St. Ignatius 1, tie, 7OT
PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
Boston 64 42 17 5 89 204 143
Montreal 66 35 24 7 77 166 166
Toronto 65 34 23 8 76 193 198
Tampa Bay 64 34 24 6 74 183 167
Detroit 64 29 22 13 71 171 179
Ottawa 64 28 25 11 67 182 209
Florida 64 24 33 7 55 156 206
Buffalo 64 19 37 8 46 128 188
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 63 42 17 4 88 201 157
N.Y. Rangers 65 35 26 4 74 171 162
Philadelphia 64 33 24 7 73 183 188
Columbus 64 33 26 5 71 186 178
Washington 65 30 25 10 70 191 197
New Jersey 65 28 24 13 69 161 167
Carolina 64 27 28 9 63 160 184
N.Y. Islanders 66 24 33 9 57 181 224
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
St. Louis 64 44 14 6 94 211 145
Chicago 65 38 13 14 90 223 172
Colorado 64 41 18 5 87 196 170
Minnesota 64 34 22 8 76 158 157
Dallas 64 31 23 10 72 185 179
Winnipeg 65 30 28 7 67 180 189
Nashville 64 26 28 10 62 152 191
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
Anaheim 64 43 14 7 93 207 157
San Jose 65 41 17 7 89 199 157
Los Angeles 65 37 22 6 80 159 137
Phoenix 64 29 24 11 69 177 185
Vancouver 66 29 27 10 68 153 174
Calgary 64 25 32 7 57 150 191
Edmonton 65 22 35 8 52 162 212
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
Saturday’s Results
Boston 4, Tampa Bay 3, SO
Ottawa 5, Winnipeg 3
St. Louis 2, Colorado 1
Toronto 4, Philadelphia 3, OT
New Jersey 5, Carolina 4
Washington 3, Phoenix 2
Columbus 1, Nashville 0
Dallas 4, Minnesota 3
Vancouver 2, Calgary 1
San Jose 4, Montreal 0
Sunday’s Results
St. Louis 3, Minnesota 2, SO
N.Y. Rangers 3, Detroit 0
Boston 5, Florida 2
Chicago 2, Buffalo 1
Los Angeles 4, Edmonton 2
Monday’s Games
Pittsburgh at Washington, 7
Nashville at Ottawa, 7:30
Phoenix at Tampa Bay, 7:30
Columbus at Dallas, 8:30
Winnipeg at Colorado, 9
Los Angeles at Calgary, 9
N.Y. Islanders at Vancouver, 10
Toronto at Anaheim, 10
Tuesday’s Games
Nashville at Buffalo, 7
New Jersey at Philadelphia, 7
N.Y. Rangers at Carolina, 7
Detroit at Columbus, 7
Phoenix at Florida, 7:30
Washington at Pittsburgh, 7:30
Dallas at St. Louis, 8
Edmonton at Minnesota, 8
Toronto at San Jose, 10:30
PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Toronto 35 26 .574 –
Brooklyn 31 30 .508 4
New York 24 40 .375 12½
Boston 22 41 .349 14
Philadelphia 15 47 .242 20½
Southeast Division
W L Pct GB
Miami 43 17 .717 –
Washington 33 29 .532 11
Charlotte 29 34 .460 15½
Atlanta 26 35 .426 17½
Orlando 19 45 .297 26
Central Division
W L Pct GB
x-Indiana 46 17 .730 –
Chicago 35 28 .556 11
Detroit 24 39 .381 22
Cleveland 24 40 .375 22½
Milwaukee 12 50 .194 33½
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
San Antonio 46 16 .742 –
Houston 44 19 .698 2½
Dallas 38 26 .594 9
Memphis 36 26 .581 10
New Orleans 26 37 .413 20½
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 46 17 .730 –
Portland 42 21 .667 4
Minnesota 31 31 .500 14½
Denver 27 35 .435 18½
Utah 22 41 .349 24
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 44 20 .688 –
Golden State 39 24 .619 4½
Phoenix 36 25 .590 6½
Sacramento 22 41 .349 21½
L.A. Lakers 22 42 .344 22
x-clinched playoff spot
Late games not included
Saturday’s Results
Utah 104, Philadelphia 92
New York 107, Cleveland 97
Memphis 111, Charlotte 89
San Antonio 121, Orlando 112
Washington 114, Milwaukee 107
L.A. Clippers 109, Atlanta 108
Sunday’s Results
Chicago 95, Miami 88, OT
L.A. Lakers 114, Oklahoma City 110
New Orleans 111, Denver 107, OT
Brooklyn 104, Sacramento 89
Boston 118, Detroit 111
Toronto 111, Minnesota 104
Houston 118, Portland 113, OT
Dallas 105, Indiana 94
Phoenix at Golden State, late
Monday’s Games
Denver at Charlotte, 7
Toronto at Brooklyn, 7:30
Washington at Miami, 7:30
Philadelphia at New York, 7:30
Orlando at Milwaukee, 8
Atlanta at Utah, 9
Phoenix at L.A. Clippers, 10:30
Tuesday’s Games
Boston at Indiana, 7
Sacramento at Detroit, 7:30
San Antonio at Chicago, 8
Milwaukee at Minnesota, 8
Houston at Oklahoma City, 8
Portland at Memphis, 8
Dallas at Golden State, 10:30
AUTO RACING
NASCAR Sprint Cup
Kobalt 400
Final Results
1. (2) Brad Keselowski, Ford, 267 laps, 48 points.
2. (14) Dale Earnhardt Jr., Chevy, 267, 43.
3. (21) Paul Menard, Chevy, 267, 42.
4. (1) Joey Logano, Ford, 267, 41.
5. (11) Carl Edwards, Ford, 267, 40.
6. (5) Jimmie Johnson, Chevy, 267, 39.
7. (10) Ryan Newman, Chevy, 267, 37.
8. (13) Kasey Kahne, Chevy, 267, 36.
9. (15) Jeff Gordon, Chevy, 267, 35.
10. (29) Matt Kenseth, Toyota, 267, 35.
11. (20) Kyle Busch, Toyota, 267, 34.
12. (27) Denny Hamlin, Toyota, 267, 33.
13. (9) Brian Vickers, Toyota, 267, 31.
14. (12) Martin Truex Jr., Chevy, 267, 30.
15. (7) Jamie McMurray, Chevy, 267, 29.
16. (4) Austin Dillon, Chevy, 267, 28.
17. (19) Jeff Burton, Toyota, 267, 27.
18. (18) A J Allmendinger, Chevy, 267, 26.
19. (17) Kyle Larson, Chevy, 266, 25.
20. (34) Trevor Bayne, Ford, 266, 0.
21. (22) Danica Patrick, Chevy, 266, 23.
22. (25) Greg Biffle, Ford, 266, 22.
23. (3) Clint Bowyer, Toyota, 266, 21.
24. (43) Marcos Ambrose, Ford, 266, 20.
25. (8) Aric Almirola, Ford, 264, 19.
26. (23) Kurt Busch, Chevy, 264, 18.
27. (6) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 264, 17.
28. (30) Casey Mears, Chevy, 264, 16.
29. (38) Michael Annett, Chevy, 264, 15.
30. (33) David Gilliland, Ford, 264, 14.
31. (37) Justin Allgaier, Chevy, 264, 13.
32. (26) David Ragan, Ford, 263, 12.
33. (24) Tony Stewart, Chevy, 263, 11.
34. (40) Reed Sorenson, Chevy, 262, 10.
35. (39) Ryan Truex, Toyota, 261, 9.
36. (28) Cole Whitt, Toyota, 261, 8.
37. (36) Alex Bowman, Toyota, 259, 7.
38. (41) Timmy Hill, Chevy, 258, 6.
39. (42) Travis Kvapil, Ford, 253, 5.
40. (32) Parker Kligerman, Toyota, 240, 4.
41. (16) Kevin Harvick, Chevy, 237, 4.
42. (31) Josh Wise, Chevy, 212, 2.
43. (35) Michael McDowell, Ford, engine, 141, 1.

MAJOR LEAGUE BASEBALL
Spring Training
Saturday’s RESULTS
Pittsburgh 10, Tampa Bay 5
Washington (ss) 8, Atlanta (ss) 2
N.Y. Mets 3, Detroit 2
Baltimore (ss) 7, Boston (ss) 3
N.Y. Yankees 9, Houston (ss) 6
Atlanta (ss) 6, Miami 6, tie
Toronto 4, Minnesota 3
Philadelphia 11, Houston (ss) 3
St. Louis 4, Washington (ss) 4, tie, 10 innings
Texas 5, L.A. Dodgers (ss) 5, tie
Milwaukee 7, Kansas City 6
Arizona (ss) 6, Chicago White Sox 4
Arizona (ss) 5, L.A. Angels 2
San Diego 4, Cleveland 4, tie, 10 innings
Seattle (ss) 18, San Francisco 3
Chicago Cubs 9, Cincinnati 0
Colorado 5, Oakland 4
Baltimore (ss) 13, Boston (ss) 2
Seattle (ss) 8, L.A. Dodgers (ss) 5
Sunday’s Results
Minnesota 1, Philadelphia 1, tie
N.Y. Yankees 3, Tampa Bay 3, tie, 10 innings
Washington 11, St. Louis 1
Baltimore 9, Pittsburgh (ss) 2
Detroit 3, Miami 1
Houston 4, Toronto 3
Boston 4, Pittsburgh (ss) 1
N.Y. Mets 8, Atlanta 2
L.A. Angels 3, Cincinnati 1
Seattle 9, Texas 8
Cleveland 4, Milwaukee (ss) 2
Oakland 2, Chicago White Sox 2, tie
Chicago Cubs 10, Milwaukee (ss) 8
Colorado 10, Kansas City 1
San Francisco 3, L.A. Dodgers 2
Arizona 2, San Diego 2, tie, 10 innings
Monday’s Games
Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Atlanta vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
Detroit vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Tampa Bay vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Miami vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.
Chicago Cubs vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.
Cincinnati vs. Texas at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.
Chicago White Sox vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.
Oakland vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.
L.A. Angels vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.
Kansas City vs. Seattle (ss) at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.
San Diego vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.
Houston vs. Washington at Viera, Fla., 6:05 p.m.
Seattle (ss) vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 10:10 p.m.
Tuesday’s Games
Toronto vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Philadelphia vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.
Boston (ss) vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.
Minnesota vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Mets vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Miami vs. Boston (ss) at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Washington at Viera, Fla., 1:05 p.m.
Seattle vs. L.A. Angels at Tempe, Ariz., 4:05 p.m.
Texas vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.
L.A. Dodgers vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.
Colorado vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.
San Francisco vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.
Oakland vs. San Diego at Peoria, Ariz., 4:05 p.m.
Cleveland vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

PRO SOCCER
Major League Soccer
Eastern Conference
W L T Pts GF GA
Houston 1 0 0 3 4 0
Columbus 1 0 0 3 3 0
Philadelphia 0 0 1 1 1 1
Toronto FC 0 0 0 0 0 0
Chicago 0 1 0 0 2 3
Montreal 0 1 0 0 2 3
Sporting Kansas City 0 1 0 0 0 1
New York 0 1 0 0 1 4
D.C. 0 1 0 0 0 3
New England 0 1 0 0 0 4
Western Conference
W L T Pts GF GA
Vancouver 1 0 0 3 4 1
Chivas USA 1 0 0 3 3 2
FC Dallas 1 0 0 3 3 2
Real Salt Lake 1 0 0 3 1 0
Seattle 1 0 0 3 1 0
Portland 0 0 1 1 1 1
Colorado 0 0 0 0 0 0
San Jose 0 0 0 0 0 0
Los Angeles 0 1 0 0 0 1
NOTE: Three points for victory, one point for tie.
Saturday’s Results
Seattle FC 1, Sporting Kansas City 0
Columbus 3, D.C. United 0
Vancouver 4, New York 1
FC Dallas 3, Montreal 2
Houston 4, New England 0
Real Salt Lake 1, Los Angeles 0
Portland 1, Philadelphia 1, tie
Sunday’s Results
Chivas USA 3, Chicago 2
Saturday, March 15
New England at Philadelphia, 4
Colorado at New York, 4
Toronto FC at Seattle FC, 4:30
Montreal at Houston, 8:30
FC Dallas at Sporting Kansas City, 8:30
Real Salt Lake at San Jose, 10:30
Sunday, March 16
Chicago at Portland, 3
Vancouver at Chivas USA, 7
COLLEGE BASKETBALL
GLIAC Men’s Basketball
SATURDAY’S SEMIFINALS
AT FINDLAY
Findlay 104, Walsh 74
Michigan Tech 75, Malone 62
SUNDAY’S CHAMPIONSHIP
Findlay 69, Michigan Tech 63
GLIAC Women’s Basketball
SATURDAY’S SEMIFINALS
AT WAYNE STATE
Malone 61, Wayne State 53
Northern Michigan 59, Michigan Tech 54
SUNDAY’S CHAMPIONSHIP
N. Michigan 53, Malone 49
NCAA Division III Men’s Tourney
Saturday’s Second-Round Games
Albertus Magnus 87, Purchase 79
Amherst 63, York (NY) 51
Calvin 83, Washington (Mo.) 75
Dickinson 67, Wooster 64
Emory 72, Centre 62
Illinois Wesleyan 84, St. Norbert 68
Mary Washington 77, DeSales 49
Morrisville St. 86, Hobart 75
Plattsburgh 70, E. Connecticut 60
Richard Stockton 85, Cabrini 76
Texas-Dallas 78, Whitworth 77
Va. Wesleyan 79, Wesley College 74
Wheaton (Ill.) 68, Penn St. Behrend 40
Williams 81, Gordon 63
Wis.-Whitewater 87, Augustana (Ill.) 68
Friday’s Third Round
AT TBA
Amherst vs. Plattsburgh
Morrisville State vs. Richard Stockton
Williams vs. Albertus Magnus
Mary Washington vs. Virginia Wesleyan
Emory vs. Wisconsin-Stevens Point
Wisconsin-Whitewater vs. Texas-Dallas
Dickinson vs. Wheaton (Ill.)
Calvin vs. Illinois Wesleyan
Semifinals
At Salem (Va.) Civic Center
Friday, March 21
Championship
Saturday, March 22
NCAA Division III Women’s Tourney
Saturday’s Second Round
Montclair St. 78, Cabrini 73
Scranton 72, Vassar 71
Baldwin Wallace 67, York (Pa.) 52
FDU-Florham 79, Messiah 66
Tufts 57, New England 54
Castleton State 76, Plattsburgh 70
Ithaca 54, Haverford 43
Amherst 82, Hartwick 61
Wis.-Oshkosh 72, Washington (Mo.) 66
Wis.-Whitewater 87, St. Thomas (Minn.) 78
Carthage 72, Hope 67
DePauw 76, Transylvania 68
Texas-Tyler 77, Rhodes 71
Thomas More 120, John Carroll 86
Christopher Newport 75, Ferrum 66
Whitman 73, Whitworth 67
Friday’s Third Round
AT TBA
Montclair St. vs. Scranton
Baldwin Wallace vs. FDU-Florham
Tufts vs. Castleton State
Ithaca vs. Amherst
Wis.-Oshkosh vs. Wis.-Whitewater
Carthage vs. DePauw
Texas-Tyler vs. Thomas More
Christopher Newport vs. Whitman
Semifinals
Friday, March 21
Championship
Saturday, March 22, 8 p.m.
Sunday’s Men’s Scores
EAST
Johnson & Wales (RI) 87, Lasell 74
La Salle 71, Saint Joseph’s 63
Saint Louis 64, UMass 62
SOUTH
Maryland 75, Virginia 69, OT
NC State 78, Boston College 68
Syracuse 74, Florida St. 58
MIDWEST
Minnesota 81, Penn St. 63
Northwestern 74, Purdue 65
Ohio St. 69, Michigan St. 67
TOURNAMENT
America East Conference
Semifinals
Albany (NY) 67, Vermont 58
Atlantic Sun Conference
Championship
Mercer 68, Florida Gulf Coast 60
Big South Conference
Championship
Coastal Carolina 76, Winthrop 61
Colonial Athletic Association
Semifinals
Delaware 87, Northeastern 74
William & Mary 75, Towson 71
Metro Atlantic Athletic Conference
Semifinals
Iona 75, Canisius 72
Mid-South Conference
Championship
Pikeville 96, Georgetown (Ky.) 71
Missouri Valley Conference
Championship
Wichita St. 83, Indiana St. 69
Saturday Men’s Scores
EAST
Buffalo 88, Bowling Green 65
Cincinnati 70, Rutgers 66
Dartmouth 69, Yale 61
George Washington 70, Fordham 67
Harvard 98, Brown 93, OT
Johnson & Wales (RI) 83, Endicott 75
Lasell 87, Nichols 83
Penn 69, Cornell 65
Princeton 74, Columbia 64
Villanova 77, Georgetown 59
West Virginia 92, Kansas 86
SOUTH
Alabama 83, Arkansas 58
Alabama A&M 80, Grambling St. 63
Alabama St. 67, Jackson St. 63
Alcorn St. 64, Prairie View 62
Duke 93, North Carolina 81
Duquesne 81, George Mason 69
Florida 84, Kentucky 65
Georgia 69, LSU 61
Georgia St. 73, W. Kentucky 55
Georgia Tech 62, Virginia Tech 51
Louisville 81, UConn 48
Memphis 67, SMU 58
Miami 69, Wake Forest 56
Mississippi 65, Vanderbilt 62
Northwestern St. 88, Oral Roberts 82
Pittsburgh 83, Clemson 78, OT
South Alabama 78, Texas-Arlington 73
South Carolina 74, Mississippi St. 62
Temple 66, South Florida 65
Tennessee 72, Missouri 45
Texas Southern 67, Southern U. 64
Troy 72, Texas St. 50
VCU 86, St. Bonaventure 67
MIDWEST
Baylor 76, Kansas St. 74
Butler 71, Seton Hall 54
Chicago St. 67, Seattle 53
Creighton 88, Providence 73
Dayton 60, Richmond 48
Idaho 87, UMKC 80
Illinois 66, Iowa 63
Iowa St. 85, Oklahoma St. 81, OT
Michigan 84, Indiana 80
N. Illinois 70, Ball St. 56
Ohio 82, Miami (Ohio) 76, OT
St. John’s 91, Marquette 90, 2OT
Toledo 77, E. Michigan 66
SOUTHWEST
Ark.-Pine Bluff 83, MVSU 68
Auburn 69, Texas A&M 64
Grand Canyon 79, Texas-Pan American 78, OT
Incarnate Word 59, Abilene Christian 56
Louisiana-Lafayette 77, Arkansas St. 76
Louisiana-Monroe 66, UALR 65
McNeese St. 79, Houston Baptist 77
Oklahoma 97, TCU 67
SE Louisiana 71, Lamar 62
Sam Houston St. 80, New Orleans 61
Stephen F. Austin 85, Cent. Arkansas 61
Texas A&M-CC 58, Nicholls St. 44
Texas Tech 59, Texas 53
FAR WEST
Air Force 64, Boise St. 61, OT
California 66, Colorado 65, OT
Fresno St. 69, San Jose St. 56
Long Beach St. 74, UC Riverside 67
N. Arizona 67, Montana 47
N. Colorado 77, S. Utah 52
Nevada 76, UNLV 72
Oregon 64, Arizona 57
Oregon St. 78, Arizona St. 76, OT
Portland St. 78, Idaho St. 74, OT
Sacramento St. 84, Montana St. 59
San Diego St. 51, New Mexico 48
Stanford 61, Utah 60
UC Irvine 74, UC Davis 46
UC Santa Barbara 71, Cal Poly 55
Washington 82, Southern Cal 75
Washington St. 73, UCLA 55
Weber St. 82, E. Washington 78
Wyoming 83, Colorado St. 75
TOURNAMENT
America East Conference
First Round
Albany (NY) 86, UMBC 56
Hartford 69, Binghamton 42
Stony Brook 80, Maine 54
Vermont 77, New Hampshire 60
Big South Conference
Semifinals
Coastal Carolina 66, VMI 62
Winthrop 80, UNC Asheville 79
CACC Tournament
Championship
Philadelphia 42, Holy Family 41
Colonial Athletic Association
Quarterfinals
Delaware 87, Hofstra 76
Northeastern 90, Drexel 81
Towson 80, James Madison 71
William & Mary 70, Coll. of Charleston 59
Horizon League
Semifinals
Milwaukee 73, Green Bay 66, OT
Wright St. 68, Cleveland St. 63
Metro Atlantic Athletic Conference
Quarterfinals
Canisius 71, Siena 65
Iona 94, Rider 71
Manhattan 72, St. Peter’s 58
Quinnipiac 89, Marist 80
Mid-South Conference
Semifinals
Georgetown (Ky.) 76, Cumberlands 69, OT
Pikeville 78, St. Catharine 69
Missouri Valley Conference
Semifinals
Indiana St. 62, S. Illinois 59
Wichita St. 67, Missouri St. 42
Northeast Conference
Semifinals
Mount St. Mary’s 77, Wagner 72
Robert Morris 60, St. Francis (Pa.) 57
Ohio Valley Conference
Championship
E. Kentucky 79, Belmont 73
Patriot League
Semifinals
American U. 57, Holy Cross 46
Boston U. 91, Army 70
Southern Conference
Quarterfinals
Davidson 77, Samford 54
Georgia Southern 62, Chattanooga 55
W. Carolina 66, Elon 64
Wofford 68, The Citadel 51
Summit League
First Round
IPFW 85, IUPUI 47
West Coast Conference
Quarterfinals
BYU 85, Loyola Marymount 74
Gonzaga 77, Santa Clara 75
Saint Mary’s (Cal) 80, Pepperdine 69
San Francisco 69, San Diego 60
Sunday’s Women’s Scores
MIDWEST
Wichita St. 93, Missouri St. 56
TOURNAMENT
America East Conference
Semifinals
Albany (NY) 65, Hartford 51
Stony Brook 79, New Hampshire 59
American Athletic Conference
Semifinals
Louisville 60, South Florida 56
UConn 83, Rutgers 57
Atlantic 10 Conference
Championship
Fordham 63, Dayton 51
Big 12 Conference
Semifinals
Baylor 65, Oklahoma St. 61
West Virginia 67, Texas 60
Big East Conference
Quarterfinals
Creighton 61, Butler 52
St. John’s 66, Seton Hall 60
Big South Conference
Championship
Winthrop 87, High Point 74
Big Ten Conference
Championship
Nebraska 72, Iowa 65
ECAC New England Tournament
Championship
Endicott 79, Smith 76
Gulf Coast Athletic Conference
Championship
Xavier (NO) 66, Talladega 59
Metro Atlantic Athletic Conference
Semifinals
Marist 70, Rider 59
Quinnipiac 79, Iona 68
Mid-South Conference
Championship
Campbellsville 75, Georgetown (Ky.) 68
Northeast Conference
First Round
Bryant 58, St. Francis (NY) 53
Mount St. Mary’s 75, Wagner 66
Robert Morris 65, LIU Brooklyn 49
St. Francis (Pa.) 132, Sacred Heart 124, 2OT
SAC Tournament
Championship
Wingate 77, Lenoir-Rhyne 73
Southeastern Conference
Championship
Tennessee 71, Kentucky 70
Southern Conference
Semifinals
Chattanooga 77, Elon 44
Davidson 74, W. Carolina 67
Summit League
First Round
Denver 79, IPFW 73
South Dakota 96, W. Illinois 94
Saturday Women’s Scores
EAST
Buffalo 64, Kent St. 51
Harvard 87, Brown 67
Hofstra 77, NJIT 68
Penn 50, Cornell 43
Princeton 92, Columbia 48
Yale 57, Dartmouth 41
SOUTH
Alabama A&M 67, Grambling St. 66
Alcorn St. 55, Prairie View 48
Florida Gulf Coast 74, Stetson 73, OT
Jackson St. 61, Alabama St. 51
Jacksonville 67, Mercer 65
Lenoir-Rhyne 75, Carson-Newman 74
N. Kentucky 58, ETSU 50
North Florida 50, Kennesaw St. 46
Northwestern St. 71, Oral Roberts 49
SC-Upstate 91, Lipscomb 71
South Alabama 60, Texas-Arlington 57, OT
Southern U. 71, Texas Southern 66
Texas St. 95, Troy 92
W. Kentucky 79, Georgia St. 63
MIDWEST
Ball St. 69, Toledo 56
Bowling Green 77, Akron 76
Bradley 86, S. Illinois 68
Drake 67, Illinois St. 66
E. Michigan 99, Cent. Michigan 84, OT
Evansville 77, Loyola of Chicago 63
Green Bay 72, Detroit 52
Indiana St. 85, N. Iowa 72
Miami (Ohio) 68, Ohio 63
N. Illinois 59, W. Michigan 51
Oakland 79, Milwaukee 66
Wright St. 101, Valparaiso 80
Youngstown St. 94, Cleveland St. 81
SOUTHWEST
Arkansas St. 90, Louisiana-Lafayette 49
Houston Baptist 77, McNeese St. 67
Lamar 92, SE Louisiana 77
MVSU 68, Ark.-Pine Bluff 67, OT
Sam Houston St. 87, New Orleans 56
Stephen F. Austin 61, Cent. Arkansas 41
Texas A&M-CC 59, Nicholls St. 55
UALR 72, Louisiana-Monroe 62
FAR WEST
CS Bakersfield 66, Utah Valley 51
Cal Poly 79, UC Santa Barbara 68
Cal St.-Fullerton 61, Hawaii 42
E. Washington 68, Weber St. 60
Grand Canyon 77, Texas-Pan American 55
Idaho 70, UMKC 63
Idaho St. 79, Portland St. 64
Long Beach St. 89, UC Riverside 81
Montana 83, N. Arizona 66
Montana St. 81, Sacramento St. 63
S. Utah 63, N. Colorado 48
Seattle 75, Chicago St. 63
UC Irvine 68, UC Davis 55
TOURNAMENT
American Athletic Conference
Quarterfinals
Louisville 88, Houston 43
Rutgers 68, SMU 49
South Florida 72, Temple 44
UConn 72, Cincinnati 42
Atlantic 10 Conference
Semifinals
Dayton 89, George Washington 68
Fordham 73, St. Bonaventure 32
Atlantic Coast Conference
Semifinals
Duke 66, North Carolina 61
Notre Dame 83, NC State 48
Big 12 Conference
Quarterfinals
Baylor 81, Kansas 47
Oklahoma St. 67, Iowa St. 57
Texas 82, Oklahoma 72
West Virginia 67, TCU 59
Big East Conference
First Round
Georgetown 56, Xavier 37
Seton Hall 88, Providence 79
Big South Conference
Semifinals
High Point 73, Campbell 69
Winthrop 65, Liberty 59
Big Ten Conference
Semifinals
Iowa 77, Ohio St. 73
Nebraska 86, Michigan St. 58
CACC Tournament
Championship
Bloomfield 52, Caldwell 41
Gulf Coast Athletic
Semifinals
Talladega 76, Philander Smith 71
Xavier (NO) 84, Tougaloo 73
Mid-South Conference
Semifinals
Campbellsville 84, Shawnee St. 63
Georgetown (Ky.) 87, Pikeville 75
Ohio Valley Conference
Championship
UT-Martin 78, Belmont 66
Pacific-12 Conference
Semifinals
Oregon St. 70, Washington St. 60
Southern Cal 72, Stanford 68
Southeastern Conference
Semifinals
Kentucky 68, South Carolina 58
Tennessee 86, Texas A&M 77
Southern Conference
Quarterfinals
Chattanooga 66, Georgia Southern 57
Davidson 55, Samford 42
Elon 59, Appalachian St. 56
W. Carolina 75, Furman 70
Summit League
First Round
IUPUI 72, N. Dakota St. 64
PRO GOLF
Cadillac Championship
Patrick Reed (550), $1,530,000 68-75-69-72–284 -4
Jamie Donaldson, $753,000 74-70-71-70–285 -3
Bubba Watson (258), $753,000 73-72-72-68–285 -3
Dustin Johnson (128), $395,000 69-74-73-72–288 E
Richard Sterne, $395,000 74-73-70-71–288 E
Thongchai Jaidee, $248,333 73-74-74-68–289 +1
Stephen Gallacher, $248,333 75-75-70-69–289 +1
Bill Haas (96), $248,333 73-76-69-71–289 +1
Jason Dufner (76), $151,250 69-77-68-76–290 +2
Hunter Mahan (76), $151,250 69-74-71-76–290 +2
Graeme McDowell (76), $151,250 73-71-73-73–290 +2
Charl Schwartzel (76), $151,250 70-76-76-68–290 +2
Miguel A. Jimenez, $110,000 70-77-69-75–291 +3
Matt Kuchar (62), $110,000 69-74-74-74–291 +3
Joost Luiten, $110,000 76-72-71-72–291 +3
Jonas Blixt (51), $90,667 79-72-75-66–292 +4
George Coetzee, $90,667 74-74-73-71–292 +4
Sergio Garcia (51), $90,667 74-76-73-69–292 +4
Scott Hend, $90,667 72-76-73-71–292 +4
Henrik Stenson (51), $90,667 73-76-74-69–292 +4
Gary Woodland (51), $90,667 72-78-71-71–292 +4
Harris English (51), $90,667 69-77-74-72–292 +4
Zach Johnson (51), $90,667 70-75-71-76–292 +4
Phil Mickelson (51), $90,667 74-75-69-74–292 +4
Luke Donald (42), $76,000 70-82-72-69–293 +5
Rory McIlroy (42), $76,000 70-74-75-74–293 +5
Francesco Molinari, $76,000 69-75-76-73–293 +5
Ryan Moore (42), $76,000 70-79-69-75–293 +5
Adam Scott (42), $76,000 75-73-72-73–293 +5
Kevin Streelman (42), $76,000 75-74-72-72–293 +5
Peter Uihlein, $76,000 73-77-71-72–293 +5
Jimmy Walker (42), $76,000 73-77-67-76–293 +5
Tiger Woods (42), $76,000 76-73-66-78–293 +5
Graham DeLaet (35), $68,500 78-72-70-74–294 +6
Hyung-Sung Kim, $68,500 72-74-74-74–294 +6
Hideki Matsuyama (35), $68,500 72-77-71-74–294 +6
Justin Rose (35), $68,500 74-77-70-73–294 +6
Jordan Spieth (35), $68,500 73-79-73-69–294 +6
Lee Westwood (35), $68,500 75-79-70-70–294 +6
Darren Fichardt, $63,500 73-78-72-72–295 +7
Branden Grace, $63,500 75-74-69-77–295 +7
Chris Kirk (30), $63,500 75-71-76-73–295 +7
Louis Oosthuizen (30), $63,500 72-78-71-74–295 +7
Thomas Bjorn, $60,500 75-75-73-73–296 +8
Rickie Fowler (27), $60,500 76-75-74-71–296 +8
Brandt Snedeker (25), $59,000 73-73-75-76–297 +9
Russell Henley (23), $57,000 72-78-75-73–298 +10
Webb Simpson (23), $57,000 80-78-70-70–298 +10
Kevin Stadler (23), $57,000 77-76-72-73–298 +10
Keegan Bradley (21), $54,500 74-76-75-74–299 +11
Billy Horschel (21), $54,500 77-78-71-73–299 +11
Ernie Els (19), $52,500 75-78-73-74–300 +12
Ian Poulter (19), $52,500 71-78-73-78–300 +12
Brendon de Jonge (16), $51,000 76-79-74-72–301 +13
Gonzalo Fdez-Castano (16), $51,000 77-77-77-70–301 +13
Boo Weekley (16), $51,000 75-75-78-73–301 +13
Steve Stricker (14), $50,000 77-78-71-76–302 +14
Roberto Castro (13), $49,250 74-78-78-73–303 +15
Martin Kaymer (13), $49,250 75-80-73-75–303 +15
Jin Jeong, $48,250 75-75-78-77–305 +17
Matteo Manassero, $48,250 76-76-74-79–305 +17
Victor Dubuisson, $47,000 72-81-75-78–306 +18
Jim Furyk (8), $47,000 78-77-75-76–306 +18
D.A. Points (8), $47,000 82-76-74-74–306 +18
Dawie van der Walt, $46,000 81-83-71-75–310 +22
Brett Rumford, $45,500 83-79-77-74–313 +25
Kiradech Aphibarnrat, $45,000 74-82-79-79–314 +26

TRANSACTIONS
Baseball
American League
BALTIMORE ORIOLES — Reassigned RHP Fabio Castillo, RHP Mike Wright, and INF Chris Marrero to their minor league camp.
MINNESOTA TWINS — Optioned LHPs Logan Darnell, Edgar Ibarra and Brooks Raley and RHP Trevor May to Rochester (IL); 1B Kennys Vargas to New Britain (EL); INF Jorge Polanco and OF Max Kepler to Fort Myers (FSL). Reassigned RHPs Alex Meyer, Lester Oliveros and Yohan Pino; Cs Kyle Knudson, Matt Koch and Stuart Turner; OFs Byron Buxton and Chris Rahl and INF Miguel Sano to their minor league camp.
NEW YORK YANKEES — Optioned RHP Jose Ramirez to Scranton/Wilkes-Barre (IL). Reassigned LHP Francisco Rondon to their minor league camp.
National League
CINCINNATI REDS — Named Chris Speier special assistant to the president of baseball operations and general manager.
ST. LOUIS CARDINALS — Signed SS Aledmys Diaz.
WASHINGTON NATIONALS — Reassigned RHP Gabriel Alfaro, C Jeff Howell, LHP Tyler Robertson and 1B-3B Matt Skole to their minor-league camp.
Basketball
National Basketball Association
HOUSTON ROCKETS — Reassigned G Troy Daniels to Rio Grande Valley (NBADL).
MIAMI HEAT — Assigned G DeAndre Liggins to Sioux Falls (NBADL) for one game.
TORONTO RAPTORS — Recalled G Dwight Buycks from Bakersfield (NBADL).
Football
National Football League
NEW YORK JETS — Released CB Antonio Cromartie.
Hockey
National Hockey League
DALLAS STARS — Recalled G Cristopher Nilstorp from Texas (AHL).
PHOENIX COYOTES — Recalled F Andy Miele from Portland (AHL).
TAMPA BAY LIGHTNING — Agreed to terms with F Yanni Gourde.
WASHINGTON CAPITALS — Reassigned F Chris Brown and F Casey Wellman to Hershey (AHL).
American Hockey League
AHL — Suspended Toronto LW Jamie Devane one game for his actions in a March 8 game against Lake Erie. ECHL
ECHL — Suspended Bakersfield’s Chris Collins pending a review and fined him and teammate Laurent Brossoit undisclosed amounts for their actions in a March 8 game at Alaska.
College
IUPUI — Fired men’s basketball coach Todd Howard.
LOCAL SPORTS
Saturday’s Results
College Athletics
BASEBALL
Ohio Northern 8, Dominican, Ill. 1
Ohio Northern 8, North Park 5
Bluffton 12-14, Finlandia 4-3
SOFTBALL
Ohio Northern 12, Webster 1
Coe 11, Ohio Northern 1
Sunday’s Results
Recreation Volleyball
COED SUNDAY NIGHT LEAGUE
Pancake Patrol 25-25-15, Flag City Sports & Spine 15-21-12
Can You Dig It 25-25-12, Grab Bag 11-22-15
OU812 25-27-15, Wine Merchant 1-25-17
SCHEDULE
Monday’s Events
Recreation Volleyball
CO-ED “A” LEAGUE
AT GLENWOOD court 1
Guns & Roses vs. Balls Up, 8:15
Guns & Roses vs. I’d Hit That, 9
I’d Hit That vs. Freckled Tweeds, 9:45
AT GLENWOOD court 2
Spike City B vs. Spikes Unlimited, 8:15
Notorius D.I.G. vs. Spike City B, 9
Spike City B vs. Balls Up, 9:45
BOWLING
AMF Sportsman Lanes
Sportsman Junior League
High series: (boys) Ryan Studebaker 632; (girls) Blossom Davidson & Bekah Shorter 334. High game: Brent Gorman 222; (girls Davidson 147.
Bantam I League
High series: (boys) Cody Sands 288; (girls) Porsha Wade 249; (8-under boys) Karsen Smith 232; (8-under girls) Danielle Shorter 169. High game: (boys) Sands 157; (girls) Wade 144; (8-under boys) Smith 129; (girls) Shorter 98.
Ten Pin Lanes
Fun & Games League
High series: (men) Rick Stevenson 684; (women) Lisa Frost 543. High game: (men) Stevenson 260; (women) Frost 187.
Merchants League
High series: Richard Rider 695. High game: Rider 259.
LOCAL & AREA
Cory-Rawson Athletic Boosters Meeting
RAWSON — The Cory-Rawson Athletic Boosters will meet at 7:30 p.m. today in the high school community room.
Vanlue Seeks Cheerleading Advisor
VANLUE — Vanlue School is looking for a high school cheerleading advisor for the 2014-2015 school year. This is a yearly supplemental position. Interested applicants may email employment application, letter of interest, and resume to Greg Thomas, Athletic Director (thomasg@vanlueschool.org) or mail to 301 S. East St., Vanlue, OH 45890.

Comments

comments

About the Author