Wednesday’s scoreboard

PRO BASKETBALL
NBA
Eastern Conference
Atlantic Division
W L Pct GB
Toronto 39 31 .557 —
Brooklyn 37 32 .536 1½
New York 29 41 .414 10
Boston 23 47 .329 16
Philadelphia 15 56 .211 24½
Southeast Division
W L Pct GB
x-Miami 48 21 .696 —
Washington 36 34 .514 12½
Charlotte 34 37 .479 15
Atlanta 31 38 .449 17
Orlando 20 52 .278 29½
Central Division
W L Pct GB
x-Indiana 51 20 .718 —
Chicago 40 31 .563 11
Cleveland 28 44 .389 23½
Detroit 26 44 .371 24½
Milwaukee 13 58 .183 38
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
x-San Antonio 54 16 .771 —
Houston 48 22 .686 6
Memphis 42 28 .600 12
Dallas 43 29 .597 12
New Orleans 30 40 .429 24
Northwest Division
W L Pct GB
Oklahoma City 52 19 .732 —
Portland 45 27 .625 7½
Minnesota 34 35 .493 17
Denver 32 39 .451 20
Utah 23 48 .324 29
Pacific Division
W L Pct GB
L.A. Clippers 50 21 .704 —
Golden State 44 27 .620 6
Phoenix 42 29 .592 8
Sacramento 25 45 .357 24½
L.A. Lakers 23 46 .333 26
x-clinched playoff spot
Late games not included
Monday’s Results
Houston 100, Charlotte 89
Miami 93, Portland 91
Phoenix 102, Atlanta 95
Chicago 89, Indiana 77
Oklahoma City 117, Denver 96
Memphis 109, Minnesota 92
New Orleans 109, Brooklyn 104, OT
San Antonio 113, Philadelphia 91
Detroit 114, Utah 94
L.A. Clippers 106, Milwaukee 98
Tuesday’s Results
Orlando 95, Portland 85
Cleveland 102, Toronto 100
Dallas 128, Oklahoma City 119, OT
New York at L.A. Lakers, 10:30
Wednesday’s Games
Phoenix at Washington, 7
Brooklyn at Charlotte, 7
Toronto at Boston, 7:30
Cleveland at Detroit, 7:30
Atlanta at Minnesota, 8
L.A. Clippers at New Orleans, 8
Miami at Indiana, 8
Denver at San Antonio, 8:30
New York at Sacramento, 10
Memphis at Utah, 10:30
Thursday’s Games
Portland at Atlanta, 7:30
Philadelphia at Houston, 8
L.A. Lakers at Milwaukee, 8
L.A. Clippers at Dallas, 8:30

PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
x-Boston 72 49 17 6 104 230 153
Montreal 74 41 26 7 89 190 184
Tampa Bay 72 39 24 9 87 214 193
Detroit 72 33 25 14 80 191 204
Toronto 74 36 30 8 80 216 231
Ottawa 72 29 29 14 72 205 243
Florida 73 27 38 8 62 178 237
Buffalo 72 20 44 8 48 138 212
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
Pittsburgh 72 46 21 5 97 224 180
N.Y. Rangers 73 40 29 4 84 194 178
Philadelphia 71 38 26 7 83 205 201
Columbus 72 37 29 6 80 204 196
Washington 73 34 27 12 80 212 218
New Jersey 72 31 28 13 75 175 187
Carolina 72 31 32 9 71 181 205
N.Y. Islanders 72 28 35 9 65 202 243
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
x-St. Louis 72 49 16 7 105 233 163
Chicago 73 42 16 15 99 244 188
Colorado 72 45 21 6 96 221 198
Minnesota 72 37 24 11 85 180 178
Dallas 72 34 27 11 79 203 207
Nashville 73 31 31 11 73 177 218
Winnipeg 73 32 32 9 73 202 213
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
x-San Jose 73 46 18 9 101 222 175
x-Anaheim 71 46 18 7 99 228 180
Los Angeles 73 42 25 6 90 182 155
Phoenix 73 35 26 12 82 202 207
Vancouver 73 33 30 10 76 176 196
Calgary 72 30 35 7 67 183 211
Edmonton 72 25 38 9 59 178 236
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
x-clinched playoff spot
Late games not included
Monday’s Results
Montreal 2, Boston 1, SO
Ottawa 4, Tampa Bay 3, SO
Calgary 2, San Jose 1, SO
N.Y. Rangers 4, Phoenix 3, OT
Los Angeles 3, Philadelphia 2
Dallas 2, Winnipeg 1
Tuesday’s Results
Los Angeles 5, Washington 4, SO
Florida 3, Ottawa 2, SO
Colorado 5, Nashville 4, SO
St. Louis 5, Toronto 3
Phoenix 3, Pittsburgh 2
N.Y. Islanders 5, Carolina 4
Montreal 2, Buffalo 0
Columbus 4, Detroit 2
Chicago 4, Dallas 2
San Jose at Edmonton, Late
Wednesday’s Games
Vancouver at Minnesota, 7:30
Philadelphia at N.Y. Rangers, 8
Anaheim at Calgary, 10
Thursday’s Games
Chicago at Boston, 7
Phoenix at New Jersey, 7
Los Angeles at Pittsburgh, 7
Montreal at Detroit, 7
N.Y. Islanders at Tampa Bay, 7:30
Carolina at Florida, 7:30
Minnesota at St. Louis, 8
Buffalo at Nashville, 8
Vancouver at Colorado, 9
Winnipeg at San Jose, 10:30

PRO SOCCER
Major League Soccer
Eastern Conference
W L T Pts GF GA
Houston 2 0 0 6 5 0
Columbus 2 0 0 6 5 1
Toronto FC 2 0 0 6 3 1
Philadelphia 1 1 1 4 3 3
Sporting Kansas City 1 1 1 4 2 2
Chicago 0 1 2 2 4 5
New York 0 1 2 2 3 6
New England 0 2 1 1 0 5
Montreal 0 3 0 0 2 6
D.C. 0 2 0 0 0 4
Western Conference
W L T Pts GF GA
FC Dallas 2 0 1 7 7 4
Seattle 2 1 0 6 4 2
Vancouver 1 0 2 5 5 2
Real Salt Lake 1 0 2 5 5 4
Chivas USA 1 1 1 4 5 6
Colorado 1 0 1 4 3 1
Portland 0 1 2 2 2 4
San Jose 0 1 1 1 3 4
Los Angeles 0 1 1 1 1 2
NOTE: Three points for victory, one point for tie.
Saturday’s Results
New England 0, Vancouver 0, tie
Real Salt Lake 1, Los Angeles 1, tie
Toronto FC 1, D.C. United 0
Colorado 2, Portland 0
Columbus 2, Philadelphia 1
Sporting Kansas City 1, San Jose 0
FC Dallas 3, Chivas USA 1
Sunday’s Results
Chicago 1, New York 1, tie
Seattle FC 2, Montreal 0
Saturday’s GAMES
Chicago at D.C. United, 4
Montreal at Philadelphia, 4
Sporting Kansas City at Colorado, 6
Houston at Vancouver, 7
Portland at FC Dallas, 8:30
Toronto FC at Real Salt Lake, 9:30
Columbus at Seattle FC, 10
New England at San Jose, 10:30
Sunday’s GAMES
Chivas USA at New York, 3
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Regular Season
Saturday’s Results
L.A. Dodgers 3-7, Arizona 1-5
Spring Training
Monday’s results
Boston vs. Baltimore at Sarasota, Fla., ccd., Rain
Detroit vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., ccd., Rain
Philadelphia 6, Toronto 3, 8 innings
Washington 4, Miami 1
Tampa Bay vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., ccd., Rain
N.Y. Mets 5, St. Louis 3
Chicago White Sox 7, Seattle 6
L.A. Angels 11, San Francisco 4
Texas 6, Oakland 2
Cleveland 8, Cincinnati 3
Colorado 8, Kansas City 2
Houston 7, Atlanta 5
San Diego 7, Chicago Cubs 1
Tuesday’s results
Minnesota 4, Baltimore 1
Atlanta 12, Detroit 3
Boston 4, Tampa Bay 2
Washington 7, N.Y. Mets 3
Miami 6, St. Louis 5
Pittsburgh 22, Toronto 5
Colorado 4, Chicago White Sox 1
Texas 5, Cleveland 0
Oakland 8, Cincinnati 4
San Francisco 5, Milwaukee 4
L.A. Angels 8, Chicago Cubs (ss) 4
Philadelphia 6, N.Y. Yankees 0
Seattle vs. Kansas City at Surprise, Ariz., Late
Chicago Cubs (ss) vs. San Diego at Peoria, Ariz., Late
Wednesday’s Games
Baltimore (ss) vs. Boston at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:05 p.m.
Miami vs. Atlanta at Kissimmee, Fla., 1:05 p.m.
Detroit vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
Pittsburgh vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Washington vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Kansas City vs. San Diego at Peoria, Ariz., 3:05 p.m.
L.A. Angels vs. Oakland at Phoenix, 3:05 p.m.
Seattle vs. Texas at Surprise, Ariz., 3:05 p.m.
Cincinnati vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.
Milwaukee vs. Cleveland at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.
Colorado vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.
Chicago Cubs vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.
N.Y. Mets vs. Houston at Kissimmee, Fla., 6:05 p.m.
Baltimore (ss) vs. Tampa Bay at Port Charlotte, Fla., 7:05 p.m.
Thursday’s Games
Washington vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 12:10 p.m.
Miami vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Atlanta vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
Cincinnati (ss) vs. Milwaukee at Phoenix, 3:05 p.m.
Arizona (ss) vs. Cincinnati (ss) at Goodyear, Ariz., 3:05 p.m.
Chicago White Sox vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 3:05 p.m.
Cleveland vs. Arizona (ss) at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.
Minnesota vs. Boston at Fort Myers, Fla., 7:05 p.m.
Tampa Bay vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 7:05 p.m.
L.A. Angels at L.A. Dodgers, 10:10 p.m.
Oakland at San Francisco, 10:15 p.m.

COLLEGE BASKETBALL
Men’s NCAA Tournament
East Regional
Regional Semifinals
At Madison Square Garden
Friday’s games
UConn (28-8) vs. Iowa State (28-7), 7:27 p.m.
Michigan State (28-8) vs. Virginia (30-6), 9:57 p.m.
Regional Championship
Sunday’s Game
Semifinal winners
South Regional
Regional Semifinals
At FedEx Forum
Memphis, Tenn.
Thursday’s games
Dayton (25-10) vs. Stanford (23-12), 7:15 p.m.
Florida (34-2) vs. UCLA (28-8), 9:45 p.m.
Regional Championship
Saturday’s Game
Semifinal winners
Midwest Regional
Regional Semifinals
At Lucas Oil Stadium
Indianapolis
Friday’s games
Michigan (27-8) vs. Tennessee (24-12), 7:15 p.m.
Kentucky (26-10) vs. Louisville (31-5), 9:45 p.m.
Regional Championship
Sunday’s Game
Semifinal winners
West Regional
Regional Semifinals
At The Honda Center
Anaheim, Calif.
Thursday’s games
Wisconsin (28-7) vs. Baylor (26-11), 7:47 p.m.
San Diego State (31-4) vs. Arizona (32-4), 10:17, p.m.
Regional Championship
Saturday’s GAME
Semifinal winners
Final Four
National Semifinals
At AT&T Stadium, Arlington, Texas
Saturday, April 5
East champion vs. South champion
Midwest champion vs. West champion
National Championship
Monday, April 7
Semifinal winners
National Invitation Tournament
Second Round
Friday’s RESULT
Belmont 82, Robert Morris 71
Saturday’s RESULT
Louisiana Tech 79, Georgia 71
Sunday’s results
Clemson 50, Illinois 49
Minnesota 63, Saint Mary’s (Calif.) 55
Southern Miss 71, Missouri 63
Monday’s RESULTS
Florida State 101, Georgetown 90
SMU 80, LSU 67
California 75, Arkansas 64
Quarterfinals
Tuesday’s RESULTS
Clemson 73, Belmont 68
Minnesota 81, Southern Miss 73
Wednesday’s GAMES
Louisiana Tech (29-7) at Florida State (21-13), 7 p.m.
California (21-13) at SMU (25-9), 9 p.m.
Final Four
At Madison Square Garden
Tuesday, April 1
Clemson (23-12) vs. Minnesota (23-13), 7
Semifinal, 9:30
CHAMPIONSHIP: Thursday, April 3, 7
CollegeInsider.com Tournament
Second Round
Friday’s RESULT
Towson 83, Eastern Tennessee State 77
Saturday’s RESULTS
VMI 106, IPFW 95
Ohio 56, Wright State 54
Yale 71, Holy Cross 66
Columbia 69, Eastern Michigan 56
San Diego 77, Sam Houston State 72
Pacific 89, Texas A&M C.C. 60
Monday’s RESULT
Murray State 86, Nebraska-Omaha 62
Quarterfinals
Wednesday’s games
VMI (21-12) at Ohio (24-11), 7
Yale (17-13) at Columbia (21-12), 7
San Diego (18-16) at Pacific (17-15), 10
Thursday’S game
Towson (25-10) vs. Murray State (20-11), 8
College Basketball Invitational
Quarterfinals
Monday’s games
Siena 54, Penn State 52
Old Dominion 82, Radford 59
Illinois State 62, Texas A&M 55
Fresno State 72, Princeton 56
Semifinals
WEDNESDAY’S GAMES
Illinois State (18-15) at Siena (17-17), 7 p.m.
Old Dominion (18-17) at Fresno State (19-16), 10 p.m.
Women’s NCAA Tournament
Lincoln Regional
Saturday’s RESULTS
At Durham, N.C.
Duke 87, Winthrop 45
DePaul 104, Oklahoma 100
At Los Angeles
Nebraska 74, Fresno State 55
BYU 72, N.C. State 57
Sunday’s RESULTS
At Storrs, Conn.
Saint Joseph’s 67, Georgia 57
UConn 87, Prairie View 44
At College Station, Texas
James Madison 72, Gonzaga 63
Texas A&M 70, North Dakota 55
Monday’s Second Round results
At Los Angeles
BYU 80, Nebraska 76
At Durham, N.C.
DePaul 74, Duke 65
Tuesday’s Second Round results
At Storrs, Conn.
UConn 91, Saint Joseph’s 52
At College Station, Texas
James Madison (29-5) vs. Texas A&M (25-8), Late
Regional Semifinals
At Lincoln, Neb.
Saturday’s GAMES
UConn (36-0) vs. BYU (28-6), 4:30 or 6:30 p.m.
DePaul (29-6) vs. James Madison-Texas A&M winner, 4:30 or 6:30 p.m.
Monday’s GAMES
Regional Championship
Semifinal winners, 9:30 p.m.
Stanford Regional
Saturday’s RESULTS
At Ames, Iowa
Florida State 55, Iowa State 44
Stanford 81, South Dakota 62
Sunday’s Results
At Seattle
South Carolina 73, Cal State Northridge 58
Oregon State 55, Middle Tennessee 36
At Chapel Hill, N.C.
Michigan State 91, Hampton 61
North Carolina 60, UT-Martin 58
At University Park, Pa.
Penn State 62, Wichita State 56
Florida 83, Dayton 69
Monday’s Second Round result
at Ames, Iowa
Stanford 63, Florida State 44
Tuesday’s Second Round results
At Seattle
South Carolina (28-4) vs. Oregon State (24-10), Late
At Chapel Hill, N.C.
North Carolina 62, Michigan State 53
At University Park, Pa.
Penn State 83, Florida 61
Regional Semifinals
At Stanford, Calif.
Sunday’s GAMES
South Carolina-Oregon State winner vs. North Carolina (26-9), 4:30 or 6:30 p.m.
Stanford (30-3) vs. Penn State (24-7), 4:30 or 6:30 p.m.
Regional Championship
Tuesday, April 1
Semifinal winners, 9 p.m.
Notre Dame Regional
Saturday’s RESULTS
At Toledo
Arizona State 69, Vanderbilt 61
Notre Dame 93, Robert Morris 42
At West Lafayette, Ind.
Oklahoma State 61, Florida Gulf Coast 60, OT
Purdue 84, Akron 55
At Lexington, Ky.
Kentucky 106, Wright State 60
Syracuse 59, Chattanooga 53
At Waco, Texas
California 64, Fordham 63
Baylor 87, Western Kentucky 74
Monday’s Second Round results
At Toledo
Notre Dame 84, Arizona State 67
At West Lafayette, Ind.
Oklahoma State 73, Purdue 66
At Lexington, Ky.
Kentucky 64, Syracuse 59
At Waco, Texas
Baylor 75, California 56
Regional Semifinals
At Notre Dame, Ind.
Saturday’s GAMES
Kentucky (26-8) vs. Baylor (31-4), Noon
Notre Dame (34-0) vs. Oklahoma State (25-8), 2:30 p.m.
Regional Championship
MondaY’S GAMES
Semifinal winners, 7:30 p.m.
Louisville Regional
Saturday’s RESULTS
At Knoxville, Tenn.
Tennessee 70, Northwestern State 46
St. John’s 71, Southern Cal 68
Sunday’s RESULTS
At College Park, Md.
Maryland 90, Army 52
Texas 79, Pennsylvania 61
At Iowa City, Iowa
Louisville 88, Idaho 42
Iowa 87, Marist 65
At Baton Rouge, La.
LSU 98, Georgia Tech 78
West Virginia 76, Albany (N.Y.) 61
Monday’s Second Round result
At Knoxville, Tenn.
Tennessee 67, St. John’s 51
Tuesday’s Second Round results
At College Park, Md.
Maryland 69, Texas 64
At Iowa City, Iowa
Iowa vs. Louisville (31-4), Late
At Baton Rouge, La.
LSU (20-12) vs. West Virginia (30-4), Late
Regional Semifinals
At Louisville, Ky.
Sunday’s GAMES
Tennessee (28-5) vs. Texas-Maryland winner, Noon or 2 p.m.
Iowa-Louisville winner vs. LSU-West Virginia winner, Noon or 2 p.m.
Regional Championship
Tuesday, April 1
Semifinal winners, 7 p.m.
Final Four
At Nashville, Tenn.
National Semifinals
Lincoln regional champion vs. Stanford regional champion, 6:30 or 8:30 p.m.
Notre Dame regional champion vs. Louisville regional champion, 6:30 or 8:30 p.m. Sunday, April 6
National Championship
Tuesday, April 8
Semifinal winners, 8:30 p.m.
WNIT
Second Round
Saturday’s RESULTS
Indiana 72, Marquette 69
Colorado 79, Southern Utah 68
Sunday’s RESULTS
George Washington 76, Villanova 66
South Florida 75, Stetson 56
Northwestern 88, IUPUI 52
South Dakota State 62, Creighton 51
Seton Hall 75, Princeton 74
Minnesota 77, SMU 70
MOnday’s RESULTS
Michigan 68, Duquesne 52
Rutgers 63, Harvard 52
Auburn 82, Old Dominion 59
Bowling Green 76, St. Bonaventure 65
Mississipi State 74, Southern Miss. 66 2OT
San Diego 60, Montana 57
UTEP 76, Saint Mary’s (Calif.) 64
Washington 93, Oregon 85
Third Round
Wednesday’s GAME
San Diego (24-8) vs. Washington (19-13), 10 p.m.
Thursday’s GAMES
George Washington (23-10) at South Florida (21-12), 7 p.m.
Northwestern (17-15) at Indiana (20-12), 7 p.m.
Michigan (20-13) at Bowling Green (29-4), 7 p.m.
Seton Hall (20-13) at Rutgers (24-9), 7 p.m.
Auburn (19-14) at Mississipi State (21-13), 8 p.m.
Minnesota (22-12) at South Dakota State (24-9), 8 p.m.
Friday’s GAME
Colorado (19-14) vs. UTEP (26-7), 9 p.m.
NCAA Division II Men’s Tourney
Quarterfinals
At Evansville, Ind.
Wednesday’s Games
S. Connecticut (30-2) vs. Central Missouri (27-5), Noon
Tuskegee (21-11) vs. Metro State (31-1), 2:30 p.m.
Drury (28-3) vs. West Liberty (29-3), 6 p.m.
Cal State Chico vs. S. Carolina Aiken (32-3), 8:30 p.m.
Semifinals
At Evansville, Ind.
Thursday’s GAMES
S. Connecticut-Central Missouri winner vs. Tuskegee-Metro State winner, TBA
Drury-West Liberty winner vs. Cal State Chico-S. Carolina Aiken winner, TBA
Championship
SATURDAY’S GAME
Semifinal winners, 3 p.m.
NCAA Division II Women’s Tourney
Tuesday’s Quarterfinals
At Erie, Pa.
West Texas A&M 81, Limestone 44
Nova Southeastern 72, Concordia-St. Paul 64
Bentley 74, Drury 66
Cal Poly Pomona 79, Edinboro 61
Wednesday’s Semifinals
West Texas A&M (31-2) vs. Nova Southeastern (28-4), 6
Cal Poly Pomona (26-6) vs. Bentley (33-0), 8:30
Friday’s Championship
Semifinal winners, 7
NAIA Division I Men’s Basketball
At K.C. Municipal Auditorium
Monday’s Semifinals
Vanguard 108, St. Gregory’s 88
Emmanuel 76, MidAmerica Nazarene 72
Tuesday’s Championship
Vanguard 70, Emmanuel 62
NAIA Division I Women’s Tourney
At Frankfurt (Ky.) Convention Center
Monday’s Semifinals
Oklahoma City 67, John Brown 65
Freed-Hardeman 88, Wiley 86 OT
Tuesday’s Championship
Oklahoma City 80, Freed-Hardeman 76
TRANSACTIONS
Baseball
American League
CLEVELAND INDIANS — Selected the contract of DH Jason Giambi from Columbus (IL).
DETROIT TIGERS — Optioned RHP Hernan Perez to Toledo (IL).
KANSAS CITY ROYALS — Claimed LHP Patrick Schuster off waivers from San Diego. Designated OF Carlos Peguero for assignment.
LOS ANGELES ANGELS — Selected the contract of INF John McDonald from Salt Lake (PCL).
MINNESOTA TWINS — Selected the contract of OF Jason Kubel from Rochester (IL).
SEATTLE MARINERS — Released RHP Scott Baker from a minor league contract.
TAMPA BAY RAYS — Released LHP Erik Bedard from a minor league contract.
TEXAS RANGERS — Optioned RHP Neftali Perez to Round Rock (PCL). Assigned LHPs Rafael Perez and Aaron Poreda to Round Rock. Agreed to terms with C Chris Snyder on a minor league contract. Added RHP Daniel McCutchen from minor league camp.
National League
CHICAGO CUBS — Released LHP Tsuyoshi Wada from a minor league contract.
CINCINNATI REDS — Selected the contract of C Ramon Santiago from Louisville (IL).
LOS ANGELES DODGERS — Reinstated OF Carl Crawford from the paternity list. Optioned infielder Alex Guerrero to Albuquerque (PCL).
MIAMI MARLINS — Selected the contract of OF Reed Johnson from New Orleans (PCL). Optioned RHP Arquimedes Caminero and RHP Carter Capps to New Orleans.
MILWAUKEE BREWERS — Selected the contracts of LHP Zach Duke, 1B Lyle Overbay and 1B-3B Mark Reynolds from Nashville (PCL).
PHILADELPHIA PHILLIES — Released SS Ronny Cedeno from a minor league contract.
PITTSBURGH PIRATES — Acquired RHP Vance Worley from Minnesota for cash. Optioned OF Jaff Decker, RHP Jared Hughes and 1B/OF Andrew Lambo to Indianapolis (IL). Reassigned RHPs Jay Jackson and Zack Thornton, INFs Robert Andino and Michael Martinez, LHPs Daniel Schlereth and Adam Wilk, OF Chris Dickerson and C Omir Santos to minor league camp.
WASHINGTON NATIONALS — Released LHP Michael Gonzalez.
American Association
LINCOLN SALTDOGS — Signed RHP TJ Bozeman.
ST. PAUL SAINTS — Signed C Carlos Escobar and RHP Robert Coe.
WINNIPEG GOLDEYES — Signed LHP Kyle Anderson and RHP Kyle Bellamy.
Atlantic League
SUGAR LAND SKEETERS — Agreed to terms with RHP Gary Majewski, INF Dominic Ramos, C Travis Scott and INF Nick Stavinoha.
Can-Am League
NEW JERSEY JACKALS — Signed RHP Paul Phillips and RHP Brady Adamek. Released LHP Craig Bennigson. FOOTBALL
National Football League
OAKLAND RAIDERS — Signed FB Jamize Olawale.
Hockey
National Hockey League
COLUMBUS BLUE JACKETS — Reassigned D Ilari Melart to Springfield (AHL).
DETROIT RED WINGS — Assigned C Cory Emmerton to Grand Rapids (AHL).
NASHVILLE PREDATORS — Reassigned F Filip Forsberg to Milwaukee (AHL).
PHOENIX COYOTES — Recalled G Mark Visentin on emergency recall from Portland (AHL).
American Hockey League
BRIDGEPORT SOUND TIGERS — Recalled F Ben Rosen from Stockton (ECHL). Loaned F Adam Brace to Stockton.
ECHL
STOCKTON THUNDER — Signed D Brad Stebner to an amateur tryout contract. SOCCER
Soccer
Major League Soccer
SPORTING KANSAS CITY — Waived D Josh Gardner.
College
FLORIDA — Signed men’s basketball coach Billy Donovan to a three-year contract extension.
GEORGE MASON — Announced the retirement of athletic director Tom O’Connor, effective June 30.
HARVARD — Named Mike Donovan assistant defensive line coach.
MICHIGAN — Named Justin Dickens director of football operations.
ST. JOHN’S (NY) — Announced sophomore F JaKarr Sampson will enter the NBA draft.
LOCAL SPORTS
Tuesday’s Events
Recreation Basketball
YMCA MEN’S LEAGUE
Accuseal 72, Unverferth 67
BB&D 72, Team Black 65
Jeds 68, Team City 61
Silent Assassins 87, H&R 48
Marathon 70, Beucler Farms 60
Recreation Volleyball
MEN’S TUESDAY NIGHT LEAGUE
Striking Cobras 25-25-14, Court Jesters 17-22-16
Newlyweds 25-25-15, Marathon 22-17-12
SCHEDULE
Wednesday’s Events
College Athletics
BASEBALL — Findlay vs Tiffin at Chillicothe (GLIAC), DH, 2 p.m.
SOFTBALL — Trine at Ohio Northern, DH, 3
Findlay at Cedarville, DH, 3
WOMEN’S TENNIS — Ohio Northern at Wittenberg, 1:30
MEN’S TENNIS — Ohio Northern at Wittenberg, 1:30
Findlay Recreation Volleyball
Winter Co-Ed League
AT GLENWOOD
GYM I
H&R Electric vs. Intimidators, 8:15
ADS vs. Wolf Pack, 9
H&R Electric vs. Wolf Pack, 9:45
GYM 2
Bump Uglies vs. Lee’s Famous Recipe, 8:15
Dig It vs. Frickers, 9
Scared Hitless vs. Landing Pad, 9:45
BOWLING
AMF Sportsman Lanes
Marathon Men’s League
High series: Jay Orchard 716. High game: Orchard 269.
Marathon Women’s League
High series: Leslie Hancock 485. High game: Hancock 184.
United Methodist League
High series: (men) Ron Cook 602; (women) Doris Edie 508. High game: (men) Kevin Strawbridge 225; (women) Latrina Rigby 186.
Sunsetter’s League
High series: Julie Smith 556. High game: Smith 223.
Ten Pin Lanes
Monday Trio League
High series: Mike Frost 669. High game: Andy Allison 244.
Movin’ On League
High series: (men) Richard Rider 619; (women) Judy Simon 465. High game: (men) Rider 236; (women) Tammy Wells 180.
LOCAL & AREA
Bowling Green Softball
BOWLING GREEN — Bowling Green parks and recreation will hold informational meetings for men’s, women’s, coed and church leagues at 2 p.m. Saturday and Sunday at Carter Park’s Hench Building, 401 Campbell Hill Rd. Contact Tim Dunn at tdunnbb@yahoo.com. Team captains/managers are encouraged to attend either of the meetings.

Comments

comments

About the Author