REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

Prep track: Van Buren boys grab championship at St. Wendelin Invite

FOSTORIA — Van Buren’s Ted Simmons was a triple winner Saturday as he led the Black Knights’ boys track and field team to the St. Wendelin Invitational championship at Fostoria’s Memorial Stadium.
A fourth-place finish in the final event, the 1,600 relay, helped Van Buren hold off Gibsonburg 106-99 for first place in the 13-team field. Hopewell-Loudon (81), Pandora-Gilboa (72), Fostoria St. Wendelin (46) and North Baltimore (45) finished fourth through seventh, respectively.
Simmons won the 800 (2:07.19) and 1,600 (4:50.98) and teamed up with Zach Hiris, Joel Schumacker and Aaron Rinehart to win the 3,200 relay (9:00.06).
Schumacker added a win in the pole vault (9-6) and Laike Matthes won the 200 (25.22) for the Black Knights.
Hopewell-Loudon picked up a pair of victories. Dylan Napier topped the field in the 3,200 (10:34.17) and Noah Breidenbach, Drew Kurtz, Ben Bodart and Marcus Ardner won the 1,600 relay (3:44.19).
North Baltimore’s Jacob Dick captured the discus (130-3) and Fostoria St. Wendelin’s Gabe Walters took the high jump (5-8).
Gibsonburg, led by junior twins Kendall and Colleen Reynolds who went 1-2 in the 100, 200 and 400, won the girls team title with 106 points. Pandora-Gilboa topped Van Buren 92-81½ for second place. Hopewell-Loudon (62½) was fifth, St. Wendelin (59) sixth and North Baltimore (26½) 10th.
Breana Hovest was in on a pair of wins for the Rockets as she took the 3,200 (12:09.03) and joined teammates Anna Abelovska, Olivia Velasquez and Mary Hroudova to win the 3,200 relay (10:33.20). Mackenzie Swary also won the shot put (32-0) and Makayla Diller, Korri Basinger, Kelsey Basinger and Shea Watkins won the 400 relay (53.61) for Pandora-Gilboa.
The host Mohawks got a victory from Alexa Hallman in the 100 hurdles (17.44) while Van Buren’s Rachell Resnik crossed the finish line first in the 1,600 (5:32.28).
In the field events, Hopewell-Loudon’s Sicily Leiter was the pole vault champion (9-0) and North Baltimore’s Lindsay Davis won the high jump (4-8).

GIRLS Team Standings
1, Gibsonburg 106. 2, Pandora-Gilboa 92. 3, Van Buren 81½. 4, Toledo Christian 79. 5, Hopewell-Loudon 62½. 6, Fostoria St. Wendelin 59. 7, Tiffin Calvert 58. 9, Cardinal Stritch 44½. 9, Fremont St. Joseph 40. 10, North Baltimore 26½. 11, Danbury 13. 12, New Riegel 0.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 1, Swary (P-G) 32-0. 5, Hertel (VB) 29-9. 7, Okuley (NB) 29-5.
DISCUS — 2, Swary (P-G) 110-8. 6, Edler (VB) 93-9. 7, Okuley (NB) 88-4.
HJ — 1, Davis (NB) 4-8. 6, Feindel (H-L) 4-4.
LJ — 3, S. Goddard (FSW) 14-6¾. 4, Zimmerman (FSW) 14-0. 6, Endicott (VB) 13-7. 7, Leiter (H-L) 13-5.
PV — 1, Leiter (H-L) 9-0. 2, S. Goddard (FSW) 8-6. 3, Siegel (H-L) 8-0. 4, Leonard (NB) 7-6. 5, Carles (NB) & Schmelzer (VB) 7-0.
3,200 RELAY — 11, Pandora-Gilboa (Abelovska, Velasquez, Hroudova, Hovest) 10:33.20. 3, Van Buren (Flanagan, Endicott, Schmelzer, Resnik) 10:45.35. 4, Fostoria St. Wendelin (V. Volpe, K. Goddard, Reinhart, S. Volpe) 10:57.39. 7, Hopewell-Loudon (Erlanger, Shaver, Heldman, Reinhart) 10:57.39.
100 IH — 1, Hallman (FSW) 17.44. 3, Erlanger (H-L) 18.45. 4, Feindel (H-L) 18.55. 5, Auchmuty (P-G) 19.09. 6, Manley (VB) 19.76. 8, Morman (P-G) 20.77.
100 — 6, Lasley (VB) 14.51.
800 relay — 2, Pandora-Gilboa (Diller, Ko. Basinger, Ke. Basinger, Watkins) 1:53.21. 4, Van Buren (Wise, Shroll, Sturgill, Hassan) 1:57.13. 5, Hopewell-Loudon (Vargas, Didge, Leiter, Strahm) 2:03.76. 7, Fostoria St. Wendelin (El. Weaver, Cockie, Ogg, Em. Weaver) 2:05.38. 8, North Baltimore (Smith, Ernsberger, Davis, Carles) 2:05.48.
1,600 — 1, Resnik (VB) 5:32.28. 2, Hovest (P-G) 5:43.60. 3, Velasquez (P-G) 5:47.52. 4, S. Volpe (FSW) 5:50.27. 5, Reinhart (FSW) 5:55.80.
400 relay — 1, Pandora-Gilboa (Diller, Ko. Basinger, Ke. Basinger, Watkins) 53.61. 4, Van Buren (Wise, Shroll, Klausing, Hassan) 55.94. 5, Hopewell-Loudon (Vargas, Strahm, Searles, Arbogast) 57.63. 7, Fostoria St, Wendelin (Hallman, Cockie, El. Weaver, Em. Weaver) 59.35. 8, North Baltimore (Ernsberger, Smith, Cook, Carles) 1:00.19.
400 — 2. Goddard (FSW) 1:08.06. 7, Klausing (VB) 1:08.55. 8, Arbogast (H-L) 1:09.16.
300 Lh — 2, Erlanger (H-L) 52.30. 3, Endicott (VB) 54.77. 5, Feindel (H-L) 55.84. 6, Manley (VB) 56.68. 7, Ernsberger (NB) 57.27.
800 — 3, Resnik (VB) 2:35.63. V, Volpe (FSW) 2:39.46. 7, Abelovska (P-G) 2:41.09. 8, Hroudova (P-G) 2:42.34.
200 — 4, Lasley (VB) 28.38. 5, Wise (VB) 28.46. 8, Reinhart (FSW) 30.42.
3,200 — 1, Hovest (P-G) 12:09.03. 2, Velasquez (P-G) 12:09.30. 4, Flangan (VB) 12:54.05. 5, Reinhart (H-L) 12:59.80. 7, K. Goddard (FSW) 13:46.82. 8, Meyers (FSW) 13:50.89.
1,600 relay — 3, Pandora-Gilboa (Diller, Ke. Basinger, Ko. Basinger, Abelovska) 4:30.95. 4, Van Buren (Klausing, Schmelzer, Resnik, Lasley) 4:31.28. 5, Hopewell-Loudon (Feindel, Erlanger, Leiter, Arbogast) 4:42.63. 8, Fostoria St. Wendelin (S. Goddard, Reinhart, V. Volpe, S. Volpe) 4:49.65.
BOYS Team Standings
1, Van Buren 106. 2, Gibsonburg 99. 3, Toledo Christian 83. 4, Hopewell-Loudon 81. 5, Pandora-Gilboa 72. 6, Fostoria St. Wendelin 46. 7, North Baltimore 45. 8, Cardinal Stritch 40. 9, Fremont St. Joseph 29. 10, Danbury 28. 11, New Riegel 20. 12, Tiffin Calvert 13.
Area BOYS Finishes
SHOT — 2, Dick (NB) 42-1. 3, Reinhart (NR) 40-2. 4, Wagner (VB) 40-2. 5, Hovest (P-G) 40-2. Kelley (NB) 36-10.
DISCUS — 1, Dick (NB) 130-3. 3, Walther (P-G) 124-4. 6, Hovest (P-G) 118-7. 8, Lonyo (VB) 114-10.
HJ — 1, Walters (FSW) 5-8. 3, Neuenschwander (P-G) 5-6.
LJ — 2, Ink (NR) 17-9¾. 3, Lugibihl (P-G) 17-3¾. 5, Walters (FSW) 16-6¾. 6, Herr (P-G) 16-5. 7, Mowrey (VB) 16-3. 8, DeLosReyes (NB) 15-11.
PV — Schumacker (VB) 9-6. 3, Dell (H-L) 9-0. 4, Hotaling (NB) 8-6. 7, Young (P-G) 8-0. 8, Keck (VB) 8-0.
3,200 RELAY — 1, Van Buren (Hiris, Schumacker, Rinehart, Simmons) 9:00.06. 2, Hopewell-Loudon (Wood, Williams, Alvarado, Ardner) 9:05.30. 4, Pandora-Gilboa (Herr, Moore, Traxler, Latham) 9:30.41. 5, Fostoria St. Wendelin (DeHaven, Sellers, Ricker, Walter) 9:41.72. 6, North Baltimore (DeLosReyes, Swope, Flores, Stimmel) 9:50.74.
110 HH — 2, Bodart (H-L) 17.19. 6, Endicott (VB) 18.25. 7, Young (P-G) 20.02. 8, Moore (P-G) 21.27.
100 — 4, Ink (NR) 12.76. 6, Velasquez (H-L) 12.87. 7, Richmond 12.92. 8, Basinger (P-G) 13.11.
800 relay — 3, Hopewell-Loudon (Velasquez, Kurtz, Bodart, Breidenbach) 1:38.59. 4, Pandora-Gilboa (Lugibihl, Miller, Diller, Basinger) 1:39.54. 5, Van Buren (Adolph, Huber, Rafferty, Matthes) 1:42.38. 7, North Baltimore (L. Bishop, Stimmel, Richmond, T. Bishop) 1:43.58.
1,600 — 1, Simmons (VB) 4:50.98. 4, DeHaven (FSW) 5:00.05. 5, Stall (VB) 5:10.52. 7, Alvarado (H-L) 5:19.69. 8, Traxler (P-G) 5:20.1.
400 relay — 2, Pandora-Gilboa (Diller, Lugibihl, Miller, Basinger) 47.54. 3, Van Buren (Brand, Martin, Saltzman, Huber) 49.23. 5, North Baltimore (T. Bishop, L. Bishop, Pelton, Richmond) 50.16. 6, Hopewell-Loudon (Sadler, Kreinfelter, Hickle, Burns) 55.58.
400 — 2, Hiris (VB) 54.33. 4, Breidenbach (H-L) 54.75. 5, Matthes (VB) 55.33. 7, Latham (P-G) 55.89. 8, Walter (FSW) 56.51.
300 ih — 2, Bodart (H-L) 42.98. 5, Endicott (VB) 46.15. 8, Noel (FSW) 47.92.
800 — 1, Simmons (VB) 2:07.19. 2, Ardner (H-L) 2:12.15. 3, Flores (NB) 2:16.67. 5, Williams (H-L) 2:18.06. 6, Traxler (P-G) 2:18.57. 7, Sellers (FSW) 2:19.63. 8, Stall (VB) 2:20.42.
200 — 1, Matthes (VB) 25.22. 2, Walter (FSW) 25.42. 5, Richmond (NB) 25.66. 6, Diller (P-G) 25.68. 7, Walters (FSW) 25.81. 8, Ink (NR) 25.99.
3,200 — 1, Napier (H-L) 10:34.17. 2, DeHaven (FSW) 10:53.96. 5, Schumacker (VB) 11:16.99. 7, Herr (P-G) 11:39.37. 8, Marinelli (P-G) 11:39.63.
1,600 relay — 1, Hopewell-Loudon (Breidenbach, Bodart, Kurtz, Ardner) 3:44.19. 2, Pandora-Gilboa (Lugibihl, Basinger, Latham, Walther) 3:47.26. 4, Van Buren (Hiris, Endicott, Rinehart, Matthes) 3:49.63. 8, Fostoria St, Wendelin (Walter, Noel, Walters, Park) 4:05.98.

Comments

comments

About the Author