Prep Track: Arlington girls nip P-G for HN crown

INSIDEHNTI08

Leipsic’s Terrell Murriel edges Vanlue’s Josh Huston at the finish line during the boys 110-meter high hurdles at Saturday’s Hardin Northern Invitational. Murriel won both hurdles races for the Vikings. (Photo by Matthias Leguire)

DOLA — Arlington defending state champion Willow Thompson set a meet record in the pole vault and the Red Devils scored wins in seven events to edge Pandora-Gilboa for the girls team championship at Saturday’s Hardin Northern Invitational.
The victories were just enough for the Red Devils to hold off the Rockets 113-111 for first place. Riverdale was right there too finishing in third place with 106½ points.
Thompson’s jump of 11-7 set a new mark in the pole vault.
Returning state qualifier Arden McMath swept to wins in the 1,600 (5:38.07) and 3,200 (12:16.90) while Lauren Willow took the 300 hurdles (52.10) and high jump (4-10).
The Red Devils’ Ashton Beach, Megan and Hannah Johnson and Courtney Stoltz teamed up for wins in the 400 (52.70) and 800 (1:53.05) relays.
Pandora-Gilboa has strong performances in the relays as the Rockets’ Breana Hovest, Anna Abelovska, Mary Hroudova and Olivia Velasquez won the 3,200 relay (10:43.05) and Serena Maag, Jenaleigh Ridge and Kelsey and Korri Basinger finished first in the 1,600 relay (4:35.40).
There was one other meet record for the girls. Holly Averesch’s toss of 149-8 set a record in the discus. She added a victory in the shot put with a throw of 37-4.
Riverdale’s Sarah Hunter doubled up with victories in the 400 (1:03.00) and 800 (2:32.50) as teammate Kelsey Martin win the 100 hurdles (17.61).
Ada’s Brittany Archer crossed the finish line first in the 200 (26.80).
Upper Scioto Valley has an easier time of it in boys meet beating runner-up Riverdale 111-80. Arlington was third with 73 points.
Riverda’e Chad Pever was a triple winner. He teamed with Kyle Evans, Joe Lauck and Jimmy Fox to win the 1,600 (3:41.90) and 3,200 (8:57.06) relays while also taking the 800 (2:07.50).
Evans added a victory in the 400 (55.00) and Seth Knoll took the pole vault (13-6).
Leipsic’s Terrell Murriel doubled up for Leipsic by sweeping the 110 high (16.60) and 300 intermediate (42.20) to lead the Vikings. Cory-Rawson’s Mason Warnimont joined Murriel as a double winner by winning the 200 (23.10) and teaming with Ian Moser, Kyle Sands and Mason Waltz to win the 400 relay (46.40).
Arlington’s Aaron Starr and Matt Inniger won the long jump (19-0) and shot put (46-9¼) respectively while Pandora-Gilboa’s Tyler Boes won the discus with a throw of 141-9.
BOYS Team Standings
1, Upper Scioto Valley 111. 2, Riverdale 80. 3, Arlington 73. 4, Pandora-Gilboa 55. 5, Cory-Rawson 52. 6, Ada 40. 7, Cardington-Lincoln 38. 8, Leipsic 31. 9, Hardin Northern 25. 10, Vanlue 16.
Area BOYS Finishes
SHOT — 1, Inniger (Arl) 46-9¼. 3, Hovest (P-G() 39-8. 4, Ansley (Ada) 37-8½. 5, Williams (HN) 37-3½.
DISCUS — 1, Boes (P-G) 141-9. 2, Dumbaugh (Ada) 125-5. 3, Walther (P-G) 122-10. 5, Vent (Riv) 116-1.
HJ — 2, Pever (Riv) 6-0. 3, S. Drumm (HN) 5-8. 5, Neuenschwander (P-G) 5-2. 6, Willeke (Ada) 5-0.
LJ — 1, Starr (Arl) 19-0. 3, Hunter (Arl) 17-9. 5, Lugibihl (P-G) 16-11. 6, Herr (P-G) 16-4.
PV — 1, Knoll (Riv) 13-6. 2, Starr (Arl) 13-0. 3, Watts (HN) 10-0. 5, Riegle (Riv) 9-6. 6, Butler (HN) 9-6.
3,200 RELAY — 1, Riverdale (Evans, Lauck, Pever, Fox) 8:57.06. 2, Arlington (Ross, McDowell, Jones, Elledge) 9:21.02. 3, Pandora-Gilboa (Traxler, Latham, Lugibihl, Herr) 9:30.05. 6, Ada (Neville, Mi. Wilcox, Secor, Armbrecht) 10:08.03.
110 HH — 1, Murriel (Leip) 16.60. 2, Huston (Van) 17.30. 3, Hunter (Arl) 17.50. 4, Holderman (Riv) 18.00. 5, Waltz (C-R) 18.10.
100 — 2, Warnimont (C-R) 11.60. 3, Chamberlin (Leip) 11.80. 4, Moser (C-R) 11.90.
800 relay — 2, Cory-Rawson (Moser, Sands, Waltz, Warnimont) 1:37.09. 3, Ada (Ma. Wilcox, Mi. Wilcox, Huff, Jolliff) 1:39.04. 4, Pandora-Gilboa (Basinger, Miller Lugibihl, Diller) 1:39.05. 5, Riverdale (Hunter, White, Ribley, Lauck) 1:40.06. 6, Arlington (Essinger, Beck, Oates, Marquart) 1:41.03.
1,600 — 2, Jones (Arl) 5:08.0. 5, Traxler (P-G) 5:17.05. 6, Hankins (Riv) 5:23.05.
400 relay — 1, Cory-Rawson (Moser, Sands, Waltz, Warnimont) 46.40. 3, Pandora-Gilboa (Basinger, Miller, Lugibihl, Diller) 47.20. 4, Ada (Collins, Long-Green, Huff, Jolliff) 47.80. 5, Arlington (Essinger, Oates, Hunter, Marquart) 49.80.
400 — 1, Evans (Riv) 55.00. 2, Willeke (Ada) 55.12. 3, Latham (P-G) 55.13. 5, Sands (C-R) 58.60.
300 ih — 1, Murriel (Leip) 42.20. 2, Huston (Van) 43.20. 3, R. Drumm (HN) 43.83. 5, Waltz (C-R) 46.30. 6, Riegle (Riv) 48.00.
800 — 1, Pever (Riv) 2:07.50. 2, Mi. Wilcox (Ada) 2:14.50. 3, Jones (Arl) 2:15.40. 5, Lauck (Riv) 2:15.70.
200 — 1, Warnimont (C-R) 23.10. 3, Moser (C-R) 23.80. 4, Gossard (HN) 25.10. 5, Essinger (Arl) 25.40.
3,200 — 2, Hankins (Riv) 11:34.90. 5, Marinelli (P-G) 12:03.90. 6, Herr (P-G) 12:13.10.
1,600 relay — 1, Riverdale (Evans, Lauck, Pever, Fox) 3:41.90. 3, Arlington (Essinger, beck, Elledge, Hunter) 3:59.10. 4, Leipsic (Lomeli, Murriel, Chamberlin, Henderson) 3:59.60. 6, Pandora-Gilboa (Marinelli, Young, Traxler, Moore) 4:20.20.
GIRLS Team Standings
1, Arlington 113. 2, Pandora-Gilboa 111. 3, Riverdale 106½. 4, Ada 55½. 5, Leipsic 54. 6, Upper Scioto Valley 37. 7, Cory-Rawson 24. 8, Hardin Northern 20. 9, Vanlue 4. 10, Cardington-Lincoln 0.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 1, Averesch (Leip) 37-4. 2, Swary (P-G) 31.6-. 3, Pauley (Riv) 30-11. 5, Kloepfer (Van) 29-1.
DISCUS — 1, Averesch (Leip) 149-8 (meet record). 2, Pauley (Riv) 119-2. 3, Swary (P-G) 109-8. 5, Kloepfer (Van) 95-5. 6, Stevenson (HN) 95-0.
HJ — 1, Willow (Arl) 4-10. 2, Russell (Arl) 4-10. 3, Marshall (Ada) 4-6. 4, Evans (Riv) 4-2. 5, Morman (P-G) 4-2. 6, Neuenschwander (P-G) 4-2.
LJ — 2, Hilvers (P-G) 14-1. 3, Hunter (Riv) 13-10. 4, Beach (Arl) 13-8¼. 5, Marshall (Ada) 13-8. 6, Morman (P-G) 13-4.
PV — 1, Thompson (Arl) 11-7. 2, Beck (Arl) 9-6. 3, McMillion (HN) 8-0. 4, Badertscher (C-R) 7-6. 6, Linnon (ada) 6-6. 6, Conley (Riv) 6-6.
3,200 RELAY — 1, Pandora-Gilboa (Hovest, Abelovska, Hrouvda, Velasquez) 10:43.05. 2, Cory-Rawson (Kussmaul, Rosbke, Scott, VanStein) 11:07.09. 3, Leipsic (L. Rieman, R. Rieman, Schroeder, Quintero) 11:22.33. 4, Ada (Walden, Hunter, Sutton, Boyadzhiev) 11:41.00. 5, Riverdale (Manns, Martin, Arras, Wise) 11:42.06.
100 IH — 1, Martin (Riv) 17.61. 2, Goodwin (Leip) 17.62. 3, Willow (Arl) 18.23. 4, Aucmuty (P-G) 18.24. 5, Dodge (Riv) 18.60. 6, Morman (P-G) 19.20.
100 — 2, Archer (Ada) 13.00. 3, M. Johnson (Arl) 13.70. 4, Watkins (P-G) 13.90. 5, Diller (P-G) 14.25. 6, K; Rettig (C-R) 14.26.
800 relay — 1, Arlington (Beach, H. Johnson, Stoltz, M. Johnson) 1:53.05. 2, Pandora-Gilboa (Watkins, Diller, Ke. Basinger, Ko. Basinger) 1:54.01. 3, Riverdale (Manns, Penwell, Pickett, Hunter) 1:55.02. 4, Ada (Archer, Price, Bales, Marshall) 1:57.01. 5, Cory-Rawson (Phillips, C. Rettig, K. Rettig, Roebke) 2:02.07. 6, Hardin Northern (McMillion, Roth, Ayers, Watts) 2;06.01.
1,600 — 1, McMath (Arl) 5:38.07. 2, Hovest (P-G) 5:43.01. 3, Velasquez (P-G) 5:51.06. 4, Manns (Riv) 6:18.06. 5, Quintero (Leip) 6:21.03. 6, Arras (Riv) 6:30.02.
400 relay — 1, Arlington (Beach, H. Johnson, Stoltz, M. Johnson) 52.70. 2, Pandora-Gilboa (Watkins, Diller, Ke. Basinger, Ko. Basinger) 54.10. 3, Ada (Archer, Price, Stuart, Marshall) 54.50. 4, Riverdale (Conley, Dodge, Pickett, Wise) 57.40. 5, Hardin Northern (Morris, Marlin, Slone, Garmon) 1;01.50. 6, Leipsic (Schroeder, Ellerbrock, Kreinbrink, Rader) 1;01.92
400 — 1, Hunter (Riv) 1:03.00. 2, Schroeder (Leip) 1:07.10. 3, Beach (Arl) 1:08.50. 4, Watkins (P-G) 1:09.40. 5, Scott (C-R) 1:10.50.
300 Lh — 1, Willow (Arl) 52.10. 2, Dodge (Riv) 53.02. 3, VonStein (C-R) 53.03. 4, Beechboard (P-G) 53.50. 5, Faine (Ada) 53.70. 6, Goodwin (Leip) 56.10.
800 — 1, Hunter (Riv) 2:32.50. 2, Manns (Riv) 2:32.90. 3, Shepherd (HN) 2:39.90. 4, Russell (Arl) 2:42.50. 5, Walden (Ada) 2:50.90. 6, Hunter (Ada) 2:57.50.
200 — 1, Archer (Ada) 26.80. 2, Pickett (Riv) 28.6. 3, Penwell (Riv) 28.70. 4, McMillion (HN) 29.10. 5, Maag (P-G) 29.40. 6, K. Rettig (C-R) 30.70.
3,200 — 1, McMath (Arl) 12:16.90. 2, Hovest (P-G) 12:21.60. 3, Velasquez (P-G) 12:23.00. 4, Quintero (Leip) 14:05.10. 5, Zimmerly (Ada) 15:14.50. 6, Arras (Riv) 15:21.70.
1,600 relay — 1, Pandora-Gilboa (Maag, Ridge, Ke. Basinger, Ko. Basinger) 4:35.40. 2, Ada (Hunter, Faine, Milks, Bagais) 4:44.30. 4, Leipsic (R. Rieman, Schroeder, Goodwin, L. Rieman) 4:50.90. 5, Cory-Rawson (C. Rettig, K. Rettig, Scott, VonStein) 4:54.60.

Comments

comments

About the Author