Prep Track: Hopewell-Loudon, St. Wendelin win Fostoria Booster crowns

FOSTORIA — Hopewell-Loudon’s boys team and Fostoria St. Wendelin’s girls track teams rolled to team championships in the Black Division at Saturday’s Fostoria Booster Invitational at Memorial Stadium.
Ian Tooker, Ben Bodart and Noah Breidenbach were triple winners as the Chieftains easily outscored runner-up Lakota 181-91 in the boys Black Division.
Breidenbach won the 400 (54.29) and teamed with Cody Malone, Eli Tooker and Zach Clouse to win the 800 relay (1:37.54). He also joined Bodart, Drew Kurtz and Marcus Ardner to win the 1,600 relay (3:42.23).
Bodart swept the 110 high (16.42) and 300 intermediate (42.70) hurdles. Tooker won the 200 (24.05) and joined Malone, Elancio Velasquez and Kurtz to win the 400 relay (46.63).
The Chieftains Marcus Ardner won the 800 (2:10.52), Alex Wood finished first in the 3,200 (10:35.44) and Patric Gase took the high jump (5-8).
Arcadia’s Shae Watkins won the discus with a season-best toss of 145-5 and New Riegel’s Tim Ink was first in the 100 (11.98).
St. Wendelin scored wins in three relays to highlight its first-place performance as the Mohawks outscored Lakota 131-110 in the girls Black Division.
Maddie Borer was a triple winner for St. Wendelin. She won the 800 (2:39.07) and teamed with Victoria and Sophia Volpe and Jocelyn Reinhart to win the 3,200 relay (10:24.34). Borer, Reinhart, Sara Goddard and Hailee Burns won the 1,600 relay (4:29.23). Goddard got an individual win on the pole vault (9-0) and Sophia Volpe finished first in the 1,600 (5:43.14).
Springfield cruised to a 167-96 margin over Woodmore to win the boys Red Division. Liberty-Benton, which was last in the team standings, got wins from Adam Orians in the pole vault (9-6) and Griffin Rath in the 110 high hurdles (16.26). Fostoria freshman Skylar Cramer won the long jump (18-9).
Springfield also won the girls Black Division crown 173-118 over Woodmore. Fostoria’s Taylor Tucker was the only area champ as she won the long jump with a leap of 15-6¼.

Red Division
BOYS Team Standings
1, Springfield 167. 2, Woodmore 96. 3, Fostoria 68. 4, Genoa 59. 5, Maumee 52. 6, Woodward 43. 7, Liberty-Benton 42.
Area Finishes
SHOT — 4, Thompson (Fos) 41-3½. 5, Carpenter (L-B) 40-5¾. 6, Boyd (L-B) 39-3¼.
DISCUS — 5, Myers (L-B) 108-5. HJ — 4, Rath (L-B) 5-8. 6, Danko (Fos) 5-6. 6, Johnson (Fos) 5-0.
LJ — 1, Cramer (Fos) 18-9. 2, Martin (Fos) 18-7½.
PV — 1, Orians (L-B) 9-6. 6, Borgerson (L-B) 8-6.
3,200 RELAY — 4, Fostoria (Estrada, Green, Gavin, Matheny) 9:00.92. 5, Liberty-Benton
(Hendel, Dailey, Rosenberger, Berner) 9:34.41.
110 HH — 1, Rath (L-B) 16.26. 6, Fuerstenau (Fos) 22.97. 100 — 6, Green (Fos) 12.27. 8, Smith (L-B) 12.64.
800 relay — 3, Fostoria Senior (Fisher, Johnson, Danko, Cramer) 1:41.29. 5, Liberty-Benton (C. Smith, T. Smith, Hendel, Burner) 1:44.58.
1,600 — 6, Estrada (Fos) 4:58.59.
400 relay — 4, Fostoria Senior (Fisher, Bunley, Bush, Cramer) 46.68.
400 — 2, Martin (Fos) 54.37. 4, Matheny (Fos) 54.68.
300 ih — 3, Hendel (L-B) 48.10. 7, Stump (L-B) 51.35.
3,200 — 5, Estrada (Fos) 11;01.75. 6, Gupta (L-B) 11:22.73.
1,600 relay — 3, Fostoria Senior (Martin, Gooding, Gavin, Matheny) 3:46.66.
Girls Division
GIRLS Team Standings
1, Springfield 173. 2, Woodmore 118. 3, Maumee 87. 4, Toledo Woodward 48. 5, Liberty-Benton 38. 6, Fostoria Senior 32. 7, Genoa 24
Area GIRLS Finishes
SHOT — 4, Bell (L-B) 29-¾.
DISCUS — Bell (L-B) 84-5.
HJ — 4, Briggs (L-B) 4-6. 5, Hyre (L-B) 4-0.
LJ — 1, Tucker (Fos) 15-6¼. 3, Valenti (Fos) 14-7¾. 4, Hohman (L-B) 13-9½.
PV — 4, Miller (L-B) 7-6. 6, Dobbins (L-B) 6-6.
3,200 RELAY — 4, Liberty-Benton (Miller, Baumlein, Frankart, B. Peplinski) 11:50.02.
800 relay — Fostoria Senior (Cousin, Velasquez, Valenti, Tucker) 1:55.65. 5, Liberty-Benton (Lassiter, Brown, Teeple, Musselman) 2:02.88.
1,600 — 5, Baumlein (L-B) 6:10.02. 400 relay — 2, Fostoria Senior (Valenti, Cousin, Velasquez, Tucker) 54.23. 5, Liberty-Benton (Lassiter, Brown, Teeple, Hohman) 58.21.
800 — 2, Matheny (Fos) 2:08.67.
1,600 relay — 4, Liberty-Benton (Baumlein, Miller, Brown, Thomas) 4:56.59.
Black Division
BOYS Team Standings
1, Hopewell-Loudon 181. 2, Lakota 92. 3, Cardinal Stritch 70. 4, Fostoria St. Wendelin 53. 5, Arcadia 50. 6, Old Fort 29. 7, New Riegel 13.
Area BOYS Finishes
SHOT — 3. Reinhart (NR) 41-0. 6, Weaver (NR) 32-10½.
DISCUS — 1, Watkins (Arc) 145-4. 6, Reinhart (NR) 115-0.
HJ — 1, Gase (H-L) 5-8. 2, Walters (FSW) 5-8. LJ — 1, Ink (NR) 18-11¼. 2, Clouse (H-L) 18-3¼. 3, Tooker (H-L) 18-½. 4, Walters (FSW) 17-11½. 5, Recker (Arc) 16-8¼.
PV — 2, Swartzmiller (H-L) 10-0. 3, Dell (H-L) 9-6.
3,200 RELAY — 2, Hopewell-Loudon (Wood, Alvarado, Williams, Swartzmiller) 8:59.8. 5, Fostoria St. Wendeklin (DeHaven, Ricker, Sellers, Walter) 9:46.76.
110 HH — 1, Bodart (H-L) 16.42. 2, Gase (H-L) 16.59. 3, Recker (Arc) 16.77. 5, Reinhart (NR) 19.51.
100 — 1, Ink (NR) 11.98. 2, Velasquez (H-L) 11.99. 3, Malone (H-L) 12.31. 6, Johnson (Arc) 12.71. 8, Recker (FSW) 13.16.
800 relay — 1, Hopewell-Loudon (Malone, Tooker, Clouse, Breidenbach) 1:37.54. 3, Arcadia Counts, Watkins, Johnson, Metzger) 1:41.29. 6, Fostoria St. Wendelin (M. Noel, Cassidy, C. Noel, Park) 1:52.15.
1,600 — 3, DeHaven (FSW) 4:57.96. 4, Swartzmiller (H-L) 5:03.58. 6, Alvarado (H-L) 5:16.49. 7, Reinhart (Arc) 5:21.65. 8, Sellers (FSW) 5:29.97.
400 relay — 1, Hopewell-Loudon (Malone, Velasquez, Kurtz, Tooker) 46.63. 3, Fostoria St. Wendelin (Kelbley, Gonzalez, Hipsher, M. Noel) 56.17. 4, Arcadia (Knepper, Johnson, Thompson, VanAtta) 56.92.
400 — 1, Breidenbach (H-L) 54.29. 2, Metzger (Arc) 54.92. 6, Walter (FSW) 56.26.
300 Ih — 1, Bodart (H-L) 42.70. 2, Gase (H-L) 44.37. 3, Recker (Arc) 44.99. 4, M. Noel (FSW) 47.81.
800 — 1, Ardner (H-L) 2:10.52. 5, Williams (H-L) 2:17.76.
200 — 1, Tooker (H-L) 24.05. 2, Velasquez (H-L0 24.36. 3, Walter (FSW) 24.75. 4, Walters (FSW) 24.97. 6, Johnson (Arc) 25.88.
3,200 — 1, Wood (H-L) 10:35.44. 2, DeHaven (FSW) 10:51.60. 5, Ricker (FSW) 11:47.60.
1,600 relay — 1, Hopewell-Loudon (Breidenbach, Kurtz, Bodart, Ardner) 3:42.23. 3, Arcadia (Counts, Recker, Johnson, Metzger) 3:47.09. 6, Fostoria St. Wendelin (Walter, C. Noel, Walters, Park) 4:02.89.
GIRLS Team Standings
1, Fostoria St. Wendelin 131. 2, Lakota 110. 3, Cardinal Stritch 92. 4, Hopewell-Loudon 85. 5, Arcadia 60. 6, Old Fort 29. 7, New Riegel 13.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 2, Zimmerman (FSW) 29-10½. 6, Williams (H-L) 25-5¼.
DISCUS — 3, Burns (Arc) 94-5.
HJ — 2, Feindel (H-L) 4-8. 5, Naus (H-L) 4-2. 6, Hay (FSW) 4-0.
LJ — 2. Zimmerman (FSW) 14-6. 3, Kirian (Arc) 14-5½. 4, S. Goddard (FSW) 14-4½. 5, Leiter (H-L) 14-½. 6, Zoeller (NR) 13-6¾.
PV — 1, S. Goddard (FSW) 9-0. 3, Siegel (H-L) 8-6. 4, Leiter (H-L) 7-6. 6, Ogg (FSW) 6-6.
3,200 RELAY — 1, Fostoria St. Wendelin (V. Volpe, Reinhart, Borer, S. Volpe) 10:24.34. 2, Hopewell-Loudon (Erlanger, Strahn, Heldman, Reinhart) 11:39.46.
100 IH — 2, Hallman (FSW) 16.72. 3, Kirian (Arc) 17.22. 5, Feindel (H-L) 17.69. 6, Erlanger (H-L) 18.33.
100 — 5, Metcalfe (Arc) 14.57. 6, Hallman (FSW) 14.58. 7, Arbogast (H-L) 14.60. 8, Zoeller (NR) 14.93.
800 relay — 1, Fostoria St. Wendelin (Borer, Weaver, Zimmerman, Burns) 1:57.65. 2, Hopewell-Loudon (MOrel, Dodge, Arnold, Leiter) 2:01.64. 4, Arcadia (Santa Cruz, Dingelstedt, Metcalfe, Jordan) 2:07.26.
1,600 — 1, S. Volpe (FSW) 5:43.14. 3, Reinhart (FSW) 5:56.52. 4, Musson (Arc) 6:05.49. 6, Heldman (H-L) 6:29.25.
400 relay — 2. Fostoria St. Wendelin (Hallman, Zimmerman, S. Goddard, Weaver) 56.12. 3, Arcadia (Santa Cruz, Metcalfe, Kirian, Jordan) 56.20. 4, Hopewell-Loudon (Vargas, Searles, Strahm, Morel) 56.42.
400 — 2, Burns (FSW) 1:06.01. 3, Santa Cruz (Arc) 1:08.18. 4, Mathias (NR) 1:09.29. 5, Strahm (H-L) 1:13.28. 6, Arnold (H-L) 1:14.65.
300 Lh — 2, Kirian (Arc) 50.71. 3, Erlanger (H-L) 51.84. 4, Feindel (H-L) 55.45. 6, Ogg (FSW) 59.20.
800 — 1, Borer (FSW) 2:39.07. 2, V. Volpe (FSW) 2:39.46. 4, Reinhart (NR) 3:00.37. 5, Portentoso 3:00.58.
200 — 2, Santa Cruz (Arc) 28.10. 4, Leiter (H-L) 29.07. 6, Reinhart (FSW) 29.84.
3,200 — 1, Reinhart (H-L) 12:59.14. 3, K. Goddard (FSW) 13:31.42. 4, Musson (Arc) 13:46.80. 5, Meyers (FSW) 14:21.72. 6, Shaver (H-L) 14:27.44.
1,600 relay — 1, Fostoria St. Wendelin (Reinhart, Burns, S. Goddard, Borer) 4:29.23. 2, Hopewell-Loudon (Arbogast Feindel, Morel, Erlanger) 4:42.44. 4, New Riegel (Zoeller, Reinhart, Mathias, Dyer) 5:13.49.

Comments

comments

About the Author