Prep track: Down to the wire

Waynesfield-Goshen's Drew Lament  (15.38), right, edges Leipsic’s Terrill Muriel (15.40), left, and Liberty-Benton’s Bobby Snook (15.44) in the finals of the 110-meter high hurdles at Saturday’s Liberty-Benton Invitational. (Photo by Matthias Leguire).

Waynesfield-Goshen’s Drew Lament (15.38), right, edges Leipsic’s Terrill Muriel (15.40), left, and Liberty-Benton’s Bobby Snook (15.44) in the finals of the 110-meter high hurdles at Saturday’s Liberty-Benton Invitational. (Photo by Matthias Leguire).

By ANDREW WILLIAMS
Staff Writer

Two hundredths of a second.

That was all that separated Columbus Grove, as it did back in 2003, from becoming the first boys team not named Liberty-Benton to win an outright Liberty-Benton Invitational title.

In the meet’s final event Saturday, Liberty-Benton’s Chase Conkle, Zach Garver, Jacob Lyberg and Bob Snook posted a 3:34.63 in the 1,600 relay to narrowly edge Grove’s David Bogart, Baily Clement, Alex Giesege and Bryce Sharrits, who finished in 3:34.65.

The photo finish in the 1,600 relay left Columbus Grove and L-B tied atop the standings with 101 points. Otsego, which placed fourth in the 1,600 relay, barely missed its own claim to the crown and finished in third with 100½ points.

Waynesfield-Goshen (90), Bluffton (70½), Arlington (30), Cory-Rawson (26), Leipsic and Pandora-Gilboa (23), Carey (21), Old Fort (19), Van Buren (18), Arcadia (16) and New Riegel, Vanlue and McComb (8) rounded out the field.

Bluffton senior Noah Stratton was a double winner, anchoring the Pirates’ 800 relay team (1:31.88) that included Isaac Little, Robbie Stratton and Dylan Alt to a victory and followed that up by taking first in the 400 in 51.43 seconds.

With sustained winds reaching 25 mph and gusts as high as 36 mph, running conditions were not ideal in certain areas of the track for the longer races.

Stratton said that while the wind created problems, it was not something that could be controlled and it affected all the competitors. Adjusting to the elements is something that has to be done on the fly and is necessary during a race.

“Especially for the 400, you have to stay more relaxed on the backstretch where the wind’s at,” Stratton said. “And then kick it in more in the homestretch where there’s more wind to carry you.”

With so many teams and quality athletes on display Saturday, Stratton said he and his teammates were focused on putting together their best races to see where they stack up against some of the area’s best.

“We came into today knowing that it was going to be good competition so we just wanted to do our best,” he said. “The wind was a bit of a problem but we’re having good times for that so it’s awesome.”

Liberty-Benton’s Austin Combs won the shot put with a toss of 50-9 and Tyler Boes of Pandora-Gilboa hurled the discus 163-3 for top honors in that event.

Leipsic’s Terrill Murriel captured the 300 hurdles in a time of 41.85, while Grove’s Lee Altenburger and Colton Grothaus ran 10:32.11 and 10:32.20, respectively, in the 3,200 to finish 1-2.
Alex Giesige, Grothaus, Altenburger and Bryce Sharrits combined for a 8:37.42 to claim the 3,200 relay for the Bulldogs and Bluffton’s 400 relay team of Adam Wannemacher, Alt, Andrew Lee and Little posted a 44.88 mark to place first.

Liberty-Benton senior Chase Cook was back on the track Saturday after spending most of the season sidelined by a nagging left hamstring injury.

Cook, who placed in the long jump (third), the 200 (fourth), the 400 relay (fourth) and the 100 (sixth) at last year’s Division III state meet, only competed in the 200 and 800 relay as he works to get healthy toward the end of the season.

“I just wanted to be able to run clean and healthy,” said Cook, who was fourth in the 200 (22.93) and anchored the runner-up 800 relay squad. “I didn’t want to get hurt again. In that 4-x-200 I just jogged the whole way and finished second. I’m just happy that I came out healthy today.”

With the Blanchard Valley Conference and district meets looming in the near future, Cook said he believes he will be ready by the time postseason competition rolls around. It’s simply a matter of taking care of the little things and continuing to make progress.

“I’m confident. I just need to warm up all the time, cool down properly,” Cook said. “I thought I warmed up pretty well before my injury, but coach pointed out that I need to warm up more.

“It was hurting a little bit, sore a little bit but I think I ran a nice time. I beat some people out here that I didn’t expect to beat so I’m just happy that it was a good race today.”

BOYS TEAM STANDINGS

1, Columbus Grove & Liberty-Benton 101. 3, Otsego 100½. 4, Waynesfield-Goshen 90. 5, Bluffton 70½. 6, Arlington 30. 7, Cory-Rawson 26. 8, Leipsic & Pandora-Gilboa 23. 10, Carey 21. 11, Old Fort 19. 12, Van Buren 18. 13, Arcadia 16. 14, New Riegel, Vanlue & McComb 8.

AREA BOYS FINISHES

SHOT — 1, Combs (L-B) 50-9. 2, Inniger (Arl) 46-10. 3, Roney (CG) 44-6½. 4, Bly (W-G) 44-0. 5, Vorhees (CG) 44-0. 6, Smith (Blu) 43-6. 7, May (L-B) 43-5. 8, Huber (W-G) 42-11½.
DISCUS — 1, Boes (P-G) 163-3. 2, Huber (W-G) 162-9. 3, Watkins (Arc) 159-4. 4, Swartz (Car) 151-9. 5, Roney (CG) 150-11. 6, Rhodes (L-B) 148-9. 7, Wilcox (W-G) 148-2. 8, Boyd (L-B) 141-10.
HJ — 1, Lament (W-G) 6-2. 2, Miller (L-B) 5-10. 3, Clement (CG) 5-10. 4, Arredondo (Car) 5-10. 5, Kitchen (Ots) 5-8. 6 (tie), R. Stratton (Blu) & Morgan (Ots) 5-6. 8, Rath (L-B) 5-4.
LJ — 1, Fridley (W-G) 20-4½. 2, Ink (NR) 20-4. 3, Starr (Arl) 20-1¾. 4, Arredondo (Car) 19-11¼. 5, Demellweek (Blu) 18-11. 6, Lugibihl (P-G) 18-11. 7, Hall (W-G) 18-9½. 8, Mowrey (VB) 18-7½.
PV — 1, Gorski (Ots) 15-7 (meet record). 2, Alexander (OF) 14-0. 3, Starr (Arl) 13-6. 4, Wilson (Blu) 13-6. 5, Lament (W-G) 13-0. 6, Searson (W-G) 12-0. 7, Shafer (CG) 11-6. 8, Warnecke (CG) 11-6.
3,200 RELAY — 1, Columbus Grove (Giesige, Grothaus, Altenburger, Sharrits) 8:37.42, 2, Liberty-Benton (Lyberg, Wolford, Gleason, Maag) 8:52.24. 3, Otsego (Harroun, Balmoria, Harnishfeger, Armstrong) 8:55.03. 4, Waynesfield-Goshen (Motter, Hennon, Wicker, Miller) 9:00.81. 5, Arlington (Jones, Elledge, Ross, McDowell) 9:12.07. 6, Van Buren (Hiris, Stall, Schumacker, Simmons) 9:15.22. 7, Bluffton (Hoff, Harnish, Andreas, Barnett) 9:17.16. 8, Old Fort (Bannister, Lopez, Manasian, Phillmore) 9:18.65.
110 HH — 1, Lament (W-G) 15.38. 2, Murriel (Leip) 15.40. 3, Snook (L-B) 15.44. 4, Rath (L-B) 15.90. 5, Recker (Arc) 15.94. 6, Huston (Van) 16.13. 7, Endicott (VB) 17.43. 8, Waltz (C-R) 17.54.
100 — 1, Gorski (Ots) 10.99. 2, Fridlay (W-G) 11.13. 3, Warnimont (C-R) 11.40. 4, Chamberlin (Leip) 11.44. 5, Conkle (L-B) 11.53. 6, Matthes (VB) 11.67. 7, Moser (C-R) 11.72. 8, Horseman (Ots) 11.89.
800 relay — 1, Bluffton (Little, R. Stratton, Alt, N. Stratton) 1:31.88. 2, Liberty-Benton (Lawson, Boehme, Conkle, Cook) 1:35.64. 3, Otsego (Schall, Digby, Hardison, Morgan) 1:36.34. 4, Cory-Rawson (Warnimont, Sands, Waltz, Moser) 1:36.67. 5, Columbus Grove (Warnecke, Gladwell, Price, Brubaker) 1:38.06. 6, Pandora-Gilboa (Walther, Lugibihl, Miller, Basinger) 1:39.74. 7, Arlington (Marquart, Essinger, Beck, Oates) 1:40.06. 8, Old Fort (Perry, Bannister, Lopez, Alexander) 1:40.13.
1,600 — 1, Avers (Ots) 4:38.70. 2, Grothaus (CG) 4:51.33. 3, Altenburger (4:51.65. 4, Harroun (Ots) 4:59.97. 5, Beeson (McC) 5:05.00. 6, McKinney (W-G) 5:05.94. 7, Jones (Arl) 5:05.99. 8, Vorst (L-B) 5:06.96.
400 relay — 1, Bluffton (Wannemacher, Alt, Lee, Little) 44.88. 2, Waynesfield-Goshen (Hennon, Hall, Brown, Fridley) 45.13. 3, Liberty-Benton (Lawson, Boehme, Conkle, Combs) 45.64. 4, Otsego (Hardison, Digby, Himmelein, Gorski) 45.90. 5, Columbus Grove (Warnecke, Price, Bogart, Clement) 46.24. 6, Cory-Rawson (Warnimont, Sands, Waltz, Moser) 46.58. 7, Arlington (Marquart, Essinger, Heaster, Oates) 47.63. 8, McComb (Schroeder, Auchmuty, Grubb, Dysert) 48.01.
400 — 1, N. Stratton (Blu) 51.43. 2, Horseman (Ots) 54.24. 3, Demellweek (Blu) 55.09. 4, Latham (P-G) 55.31. 5, Matthes (VB) 55.66. 6, Dysert (McC) 55.70. 7, Bogart (CG) 56.19. 8, Morgan (Ots) 56.51.
300 ih — 1, Murriel (Leip) 41.85. 2, Snook (L-B) 42.30. 3, Recker (Arc) 42.54. 4, Huston (Van) 43.09. 5, R. Stratton (Blu) 43.85. 6, Rath (L-B) 44.56. 7, Tabler (CG) 46.83. 8, Waltz (C-R) 47.03.
800 — 1, Avers (Ots) 2:04.72. 2, Sharrits (CG) 2:06.22. 3, Bannister (OF) 2:07.28. 4, Giesige (CG) 2:07.61. 5, Harnish (Blu) 2:07.97. 6, Harnishfeger (Ots) 2:08.14. 7, Lyberg (L-B) 2:09.59. 8, Motter (W-G) 2:11.41.
200 — 1, Gorski (Ots) 21.72. 2, Warnimont (C-R) 22.73. 3, Hall (W-G) 22.88. 4, Cook (L-B) 22.93. 5, Stratton (Blu) 22.99. 6, Clement (CG) 23.07. 7, Digby (Ots) 23.37. 8, Boehme (L-B) 24.20.
3,200 — 1, Altenburger (CG) 10:32.11. 2, Grothaus (CG) 10:32.20. 3, Gleason (L-B) 10:33.57. 4, Cook (Car) 10:45.91. 5, Schumacker (VB) 10:53.88. 6, Rosenberger (L-B) 11:19.11. 7, Harroun (Ots) 11:21.18. 8, Stump (VB) 11:21.80.
1,600 relay — 1, Liberty-Benton (Conkle, Garver, Lyberg, Snook) 3:34.63. 2, Columbus Grove (Bogart, Clement, Giesege, Sharrits) 3:34.65. 3, Bluffton (R. Stratton, Alt, Little, N. Stratton) 3:36.96. 4, Otsego (Digby, Morgan, Harnishfeger, Horseman) 3:40.60. 5, Waynesfield-Goshen (Lament, Motter, Hennon, Hall) 3:40.76. 6, Old Fort (Bannister, Lopez, Phillimore, Alexander) 3:46.15. 7, Pandora-Gilboa (Lugibihl, Walther, Miller, Latham) 3:48.08. 8, Carey (Hyatt, Patton, Way, Distel) 3:49.93.

Williams, 419-427-8407
Send an E-mail to andrewwilliams

Comments

comments

About the Author