REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

Prep track: Bluffton readies for NWC by winning at Ada

ADA — With the Northwest Conference meet looming large in the week ahead, Bluffton’s boys track team got its stretch run into full gear Saturday by taking the team championship at the Ada Invitational.
Bluffton scored 111 points, easily outpacing Lima Central Catholic (86) and Spencerville (79½). Carey (49½) was seventh, Mohawk (38½) eighth and Ada (37) ninth in the 15-team boys field.
On the girls side, Versailles (123 points) romped to the team championship over Spencerville (62½) and McComb (48½). Mohawk (47½) was fourth, Ada (45½) sixth and Bluffton (44) seventh in the 16-team field.
Bluffton got event victories from Julian Harnish in the 1,600-meter run (4:44.87), Noah Stratton in the 400 (49.84), Robbie Stratton in the 300 intermediate hurdles (41.85), Clay Wilson in the pole vault (12-6) and Hunter Smith in the discus (140-11).
The Pirates also won the 400 (44.92), 800 (131.40) and 1,600 (3:34.18) relays.
Tommy Arredondo won the high jump (5-10), Kyle Swartz was second in the discus (137-10) and Jacob Goble second in the shot (48-6) put to lead Carey’s boys.
Mohawk’s Mitch Parker tied for third in the pole vault (11-0) and was fifth in the 800 (2:08.53).
Ada got a second-place finish from Matt Wilcox in the 400 (50.86) and Austin Dumbaugh was third in the discus (136-3).
Cory-Rawson’s Mason Warnimont was second in the 100 (11.17) and third in the 200 (22.80). Vanlue’s Colton Huston placed second in the 110 high hurdles (15.84) and third in the 300 hurdles (43.44).
McComb’s Molly Leppelmeier was a double winner, sweeping the throws with a 39-10 in the shot and 135-8 in discus. The Panthers were second in the 400 relay (52.83), while Maddy Roth was second in the long jump (14-10).
Mohawk got a win from Shauna Leeth in the 3,200 (12:29.51), and second-place finishes by Ali Konkle in the 100 hurdles (16.89) and 300 hurdles (50.37). Ada’s Carlee Marshall won the long jump (15-0), Lindsay Walden was second in the high jump (4-10) and the Bulldogs were third in the 400 relay (53.28). Ada’s Brittney Archer was third in the 100 (12.72).
Bluffton’s Erica Sheehan was third in the 100 hurdles (16.78) and Ashley Baker was third in the 300 hurdles (50.71).
Carey’s Gwen Wentling was second in the 400 (1:02.00), Amber Spurlock third in the 200 (27.30) and Blue Devils placed second in the 1,600 relay (4:19.38). Cory-Rawson’s Hannah Roebke was second in the 800 (2:25.08). Hardin Northern’s Kenzie Shepherd took second in the pole vault (10-0).

BOYS Team Standings
1, Bluffton 111. 2, Lima Central Catholic 86. 3, Spencerville 79½. 4, Versailles 55. 5, Upper Scioto Valley 53½. 6, Bucyrus 53. 7, Carey 49½. 8, Mohawk 38½. 9, Ada 37. 10, Allen East 27. 11, New Knoxville 25. 12, Cory-Rawson 21. 13, Vanlue 14. 14, McComb 9. 15, Hardin Northern 3.
Area BOYS Finishes
SHOT — 2, Goble (Car) 48-6. 4, Smith (Blu) 46-3. 7, Ansley (Ada) 42-½. 8, Beeker (McC) 41-6½. DISCUS — 1, Smith (Blu) 140-11. 2, Swartz (Car) 137-10. 3, Dumbaugh (Ada) 136-3. 6, Williams (HN) 125-8. 7, Mullins (Moh) 122-7. HJ — 1, Arredondo (Car) 5-10. 6, R. Stratton (Blu) 5-8. 8, Logsdon (Car) 5-6. LJ — 7, Parker (McC) 17-10½. 8, Arredondo (Car) 17-8. PV — 1, Wilson (Blu) 12-6. 3 (tie), Parker (Moh) 11-0. 8 (tie) Rymer (Car) 10-6. 3,200 RELAY — 4, Mohawk 9:00.05. 6, Ada 9:24.17. 7, Bluffton 9:24.41. 110 HH — 2, Huston (Van) 15.84. 4, Hughart (Ada) 16.81. 100 — 2, Warnimont (C-R) 11.17. 3, Little (Blu) 11.23. 6, Moser (C-R) 11.46. 7, Wannemacher (Blu) 11.93. 800 relay — 1, Bluffton 1:31.40 5, Mohawk 1:35.97. 7, Ada 1:37.23. 8, Cory-Rawson 1:37.36. 1,600 — 1, Harnish (Blu) 4:44.87. 6, Stillberger (Moh) 5:01.21. 8, Hyatt (Car) 5:05.14. 400 relay — 1, Bluffton 44.92. 3, Mohawk 46.17. 4, Ada 46.40. 8, Carey 47.49. 400 — 1, N. Stratton (Blu) 49.84. 2, Ma. Wilcox (Ada) 50.86. 3, Kromer (Car) 52.65. 5, Dysert (McC) 53.30. 6, Hyatt (Car) 53.63. 7, Demellweek (Blu) 53.85. 300 ih — 1, R. Stratton (Blu) 41.85. 3, Huston (Van) 43.44. 8, Haines (Blu) 44.83. 800 — 4, Mi. Wilcox (Ada) 2:07.16. 5, Parker (Moh) 2:08.53. 7, Hoff (Blu) 2:09.84). 200 — 2, N. Stratton (Blu) 22.76. 3, Warnimont (C-R) 22.80. 6, Moser (C-R) 23.87. 3,200 — 5, Cook (Car) 10:30.42. 6, Koehler (Moh) 11:08.88. 7, Menard (McC) 11:10.41. 1,600 relay — 1, Bluffton 3:34.18. 3, Mohawk 3:40.89. 4, Carey 3:44.26. 8, Ada 3:57.47.
GIRLS Team Standings
1, Versailles 123. 2, Spencerville 62½. 3, McComb 48½. 4, Mohawk 47½. 5, New Knoxville 46. 6, Ada 45½. 7, Bluffton 44. 8, Allen East 42½. 9 (tie) Bucyrus & Delphos Jefferson 38. 11, Carey 35½. 12, Upper Scioto Valley 31. 13, Lima Central Catholic 25. 14, Cory-Rawson 17. 15, Hardin Northern 8. 16, Vanlue 2.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 1, Leppelmeier (McC) 39-10. 5, Nelson (Ada) 30-1½. 7, Bash (Car) 29-9. DISCUS — 1, Leppelmeier (McC) 135-8. 5, Edgington (Blu) 97-5. 7, Kloepfer (Van) 93-11. HJ — 2, Walden (Ada) 4-10 3 (tie) Marshall (Ada) 4-8. 6, Thepsourinthone (McC) 4-8. 7 (tie) Heminger (McC) 4-8. LJ — 1, Marshall (Ada) 15-0. 2, Roth (McC) 14-10. 5, A. Baker (Blu) 14-1½. 6, Craig (Car) 14-1½. PV — 2, Shepherd (HN) 10-0. 5, Welter (Moh) 8-6. 6 (tie) Wickiser (Car) 8-0. 8, Badertscher (C-R) 8-0. 3,200 RELAY — 4, Bluffton 10:37.69. 5, Mohawk 10:47.60. 7, Cory-Rawson 10:52.98. 100 IH — 2, Konkle (Moh) 16.69. 3, Sheehan (Blu) 16.78. 100 — 3, Archer (Ada) 12.72. 5, Roth (McC) 13.67. 7, Wilson (McC) 14.31. 800 relay — 3, Carey 1:52.14, 4, Ada 1:52.26. 5, Bluffton 1:53.85. 6, Mohawk 1:54.31. 7, Cory-Rawson 1:54.72. 400 relay — 2, McComb 52.83. 3, Ada 53.28. 5, Mohawk 54.38. 8, Cory-Rawson 59.55. 400 — 2, Wentling (Car) 1:02.00. 4, Steinmetz (Blu) 1:03.09. 7, H. Baker (Blu) 1:07.49. 300 Lh — 2, Konkle (Moh) 50.37. 3, A. Baker (Blu) 50.71. 4, Sheehan (Blu) 51.32. 6, vonStein (C-R) 52.88. 800 — 2, Roebke (C-R) 2:25.08. 6, Risner (Moh) 2:37.61. 200 — 3, Spurlock (Car) 27.30. 3,200 — 1, Leeth (Moh) 12:29.51. 7, Richardson (Moh) 13:13.36. 1,600 relay — 2, Carey 4:19.38. 6, Bluffton 4:26.87. 7, McComb 4:34.69. 8, Ada 4:35.74.

Comments

comments

About the Author