Prep Track: Elmwood’s Sears a double winner in NBC

FOSTORIA — Elmwood sophomore Madison Sears scored a pair of wins Saturday to power the Royals’ girls track team to a second-place finish in Saturday’s Northern Buckeye Conference track meet at Fostoria’s Memorial Stadium.
It was another Eastwood sweep of the team titles. The Eagles outscored Otsego 172-162 for first place in the boys meet as Elmwood (54) was fifth and Fostoria (40) ended up last.
Eastwood topped Elmwood 169-116 in the girls team standings. Fostoria was eighth with 32 points.

Elmwood's Madison Sears led area runners at Saturday's Northern Buckeye Conference track meet at  Fostoria by winning the 100-meter dash and 300 hurdles. (Photo by Bree Ridgeway)

Elmwood’s Madison Sears led area runners at Saturday’s Northern Buckeye Conference track meet at Fostoria by winning the 100-meter dash and 300 hurdles. (Photo by Bree Ridgeway)

Sears won the 100 (13.00) and captured the 300 low hurdles (48.86) and added a second-place effort in the 200 (26.71) to lead the Royals. Teammate Liz Garner added a victory in the long jump (15-7¼) beating Fostoria runner-up Taylor Tucker by 5¾ inches.
Third place was the best any area athletes could do in the boys meet.
Fostoria’s C.J. Matheny was third in the 800 (2:03.06) and Rayshon Martin was third in the long jump (20-1). Sebastian Baxter was third for Elmwood in the discus (139-8).
Otsego’s Cole Gorski, who won four events and was involved in four meet records, and Rossford freshman Regan Clay were named the meet’s most valuable performers.

BOYS Team Standings
1, Eastwood 172. 2, Otsego 162. 3, Woodmore 74½. 4, Lake 68. 5, Elmwood 54. 6, Genoa 49. 7, Rossford 40½. 8, Fostoria 40.
Area BOYS Finishes
SHOT — 1, Bryer (Gen) 56-6¼ (meet record). 5, Baxter (Elm) 44-¼. 7, Krouse (Elm) 41-1½.
DISCUS — 1, Bryer (Gen) 173-6. 3, Baxter (Elm) 139-8.
HJ — 1, Bihn (Gen) 6-2. 7, Danko (Fos) 5-8.
LJ — 1, Snowden (East) 21-3. 3, Martin (Fos) 20-1.
PV — 1, Gorski (Ots) 15-6 (meet record). 7, Smith (Elm) 9-6.
3,200 RELAY — 1, Eastwood (Fredericks, Baugher, Smith, Hoodlebrink) 8:11.86. 5, Elmwood (Jenkins, Jasso, Wagner, Nye) 8:50.73. 6, Fostoria (Estrada, Gavin, Green, Matheny) 8:59.47.
110 HH — 1. Salinas (East) 15.28. 7, Z. Spanfellner (Elm) 18.4.
100 — 1, Gorski (Ots) 10.99 (meet record). 7, Snowden (Elm) 12.11.
800 relay — 1, Otsego (Horseman, Digby, Morgan. Gorski) 1:31.41 (meet record). 4, Elmwood (Grossman, Au. Jasso, Andrich, Baker) 1:39.00. 6, Fostoria (Fisher, Johnson, Bush, Cramer) 1:44.42.
1,600 — 1, Avers (Ots) 4:21.62 (meet record). 6, Jenkins (Elm) 4:51.67. 7, Estrada (Fos) 4:52.02. 8, An. Jasso (Elm) 4:52.38.
400 relay — 1, Eastwood (Geiser, Seifert, Snowden, Hoodlebrink) 43.66. 4, Elmwood (N. Baker, Grossman, Andrich, Snowden) 47.93. 5, Fostoria (Fisher, Green, Bunley, Cramer) 48.05.
400 — 1, Neal (Lake) 50.55 (meet record). 5, Martin (Fos) 53.01.
300 ih — 1, Snowden (East) 39.38. 6, Z. Spanfellner (Elm) 45.45. 7, B. Spanfellner (Elm) 45.92.
800 — 1, Hoodlebrink (East) 2:01.29. 3, Matheny (Fos) 2:03.06. 8, An. Jasso (Elm) 2:10.99.
200 — 1, Gorski (Ots) 22.40 (meet record). 5, Au. Jasso (Elm) 23.72. 7, Martin (Fos) 23.78.
3,200 — 1, Avers (Ots) 9:43.48 (meet record). 4, Goodrich (Elm) 10:48.83. 5, Estrada (Fos) 10:59.22.
1,600 relay — 1, Eastwood (Hoodlebrink, Salinas, Fredericks, Snowden) 3:24.53. 5, Fostoria (Martin, Johnson, Cramer, Matheny) 3:41.63. 6, Elmwood (Grossman, Z. Spanfellner, An. Jasso, B. Spanfellner) 3:45.21.
GIRLS Team Standings
1, Eastwood 169. 2, Elmwood 116. 3, Lake 92½. 4, Woodmore 85. 5, Otsego 58. 6, Rossford 52½. 7, Genoa 51. 8, Fostoria 32.
Area GIRLS Finishes
SHOT — 1, Ozuk (Lake) 33-10¾. 3, Dewey (Elm) 32-9½. 6, Schmitz (Elm) 27-8 ½.
DISCUS — 1, Brittian (East) 119-11. 2, Dewey (Elm) 118-7. 6, King (Elm) 86-4.
HJ — 1, Dabney (Lake) 4-10. 2, Instone (Elm) 4-8. 3, Barnhisel (Elm) 4-8.
LJ — 1, Garner (Elm) 15-7¼. 2, Tucker (Fos) 15-1½. 3, Valenti (Fos) 15-¾. 4, Camden (Elm) 14-8¼.
PV — 1, Wolff (East) 10-6 (meet record). 6, Emmitt (Elm) 8-0.
3,200 RELAY — 1, Otsego (Fackler, Beach, Wynn, Wenig) 9:58.51 (meet record). 4, Elmwood (Baer, Clack, Krassow, Tracy) 11;19.78. 100 IH — 1, Wolff (East) 16.80. 4, Tucker (Fos) 17.40. 7, Jones (Elm) 17.84.
100 — 1, Sears (Elm) 13.00. 7, Cousin (Fos) 13.84.
800 relay — 1, Rossford (Stolar, Pietrasz, Redway, Clay) 1:48.49. 3, Elmwood (Henderson, Schramko, Spanfellner,. Camden) 1:56.05. 4, Fostoria (Cousin, Velasquez, Valenti, Tucker) 1:56.80.
1,600 — 1, Sponaugle (East) 5:29.56. 5, Krassow (Elm) 5:51.80.
400 relay — 1, Genoa (Kreager, Norwalk, Vizi, Plantz) 53.11. 4, Fostoria (Valenti, Velasquez, Cousin, Tucker) 53.77. 5, Elmwood (Henderson, Garner, Jones, Schranmko) 55.04.
400 — 1, Clay (Ross) 58.96. 6, Spanfellner (Elm) 1:06.75.
300 Lh — 1, Sears (Elm) 48.86. 8, Jones (Elm) 54.38.
800 — 1, Jackson (Ross) 2:22.03.
200 — 1, Clay (Ross) 25.95 (meet record). 2, Sears (Elm) 26.71. 8, Cousin (Fos) 29.47.
3,200 — 1, Sponaugle (East) 12:07.80 (meet record). 5, Krassow (Elm) 12:56.16. 8, Tracy (Elm) 13:42.29..
1,600 relay — 1, Eastwood (Jackson, Decker, Nissen, Kaminski) 4:17.25. 3, Elmwood (Camden, Spanfellner, Barnhisel, Sears) 4:23.97.

Comments

comments

About the Author