REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

Prep track: Falcons’ Pever triple-winner at NCC championship meet

NORTH ROBINSON — Friday’s North Central Conference meet was a day to remember for Riverdale’s Chad Pever.
Pever won the high jump and was on a pair of winning relays for the Falcons as he led the way for area individuals in the final North Central Conference track meet at Colonel Crawford.
Colonel Crawford outscored Galion 156½-151 for the boys team championship. Upper Sandusky (112) and Riverdale (73) were next.
Pever got an individual win in the high jump (6-2) while teaming with Kyle Evans, Joe Lauck and Josh Hunter to win the 1,600 relay (3:32.86) and Evans, Lauck and Jimmy Fox to take the 3,200 relay (8:23.10).
Pever just missed a perfect day when he was nipped at the finish line of the 800 by Colonel Crawford’s Clay Martin (2:01.83) by 12 hundreths of a second.
Seth Knoll also added a win for the Falcons as he defended his NCC title in the pole vault (12-6).
Upper Sandusky had its share of individual success too as the Rams captured three events.
Jacob Wages won the shot put with a season-best toss of 47-9½. Anthony Reep took the 110 high hurdles (16.20) and Garrett Miller won the 3,200 (10:29.71) for the Rams.
Riverdale’s Sarah Hunter will always be known as the North Central Conference’s fastest girl in the 400.
Hunter broke the school and meet record in the event by crossing the finish line in 58.78 seconds in the final NCC meet as the league is set for fold at the end of the school year.
Galion outscored Colonel Crawford 169½-125 for the girls crown. Riverdale (72½) and Upper Sandusky (55) were fifth and sixth respectively.
Hunter was the only area winner in the girls meet. Riverdale’s Carrol Pauley was second in the discus (119-7½) and the Falcons were second in the 3,200 (10:48.36) and 800 (1:51.79) relays.
Upper Sandusky got second-place efforts from Mallory Weininger in the high jump (5-2) and Anna Massara in the pole vault (10-0).
BOYS TEAM STANDINGS
1, Colonel Crawford 156½. 2, Galion 151. 3, Upper Sandusky 112. 4, Riverdale 73. 5, Bucyrus 71. 6, Wynford 56. 7, Buckeye Central 39½. 8, Crestline 8.
WINNERS & AREA BOYS FINISHES
SHOT — 1, Jacob Wages (US) 47-9½. 2, Gardner (US) 46-6¾. 7, Vent (US) 41-5.
DISCUS — 1, Sautter (BC) 142-0. 4, Gardner (US) 130-11. 6, Vent (Riv) 120-10.
HJ — 1, Pever (Riv) 6-2. 3, Luikart (US) 5-10. 6, Roeder (US) 5-6.
LJ — 1, Armistad (Gal) 20-11. 5, Clifford (US) 19-4½.
PV — 1, Knoll (Riv) 12-6. 5, Mundy (US) 10-6. 8, Riegle (Riv) 9-6.
3,200 RELAY — 1, Riverdale 8:23.10. 4, Upper Sandusky 8:41.59.
110 HH — 1, Reep (US) 16.20. 5, Holderman (Riv) 18.00. 8, McMillan (US) 19.05.
100 — 1, Fortner (Wyn) 11.35. 7, Clifford (US) 12.06. 8, Grose (US) 12.25.
800 RELAY — 1, Colonel Crawford 1:33.58. 5, Riverdale 1:40.94. 6, Upper Sandusky 1:41.44.
1,600 — 1, Martin (CC) 4:39.76. 2, Solis (US) 4:40.22. 4, G. Miller (US) 4:50.23. 8, Renteria (Riv) 5:11.11.
400 RELAY — 1, Wynford 45.13. 4, Upper Sandusky 46.57. 7, Riverdale 49.19.
400 — 1, Armistad (Gal) 52.35. 4, Clifford (US) 53.70. 7, Evans (Riv) 54.43.
300 IH — 1, Hedges (Buc) 42.75. 3, Barnett (US) 43.88.
800 — 1, Martin (CC) 2:01.83. 2, Pever (Riv) 2:01.95. 3, Solis (US) 2:02.05. 5, Lauck (Riv) 2:07.31.
200 — 1, Fortner (Wyn) 23.21. 6, Pack (US) 24.50.
3,200 — 1, G. Miller (US) 10:29.71. 7, Hankins (Riv) 11:19.36.
1,600 RELAY — 1, Riverdale 3:32.86. 6, Upper Sandusky 3:46.62.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Galion 169½. 2, Colonel Crawford 125. 3, Wynford 103. 4, Bucyrus 96. 5, Riverdale 72½. 6, Upper Sandusky 55. 7, Buckeye Central 31. 8, Crestline 8.
WINNERS & AREA GIRLS FINISHES
DISCUS — 1, Lambert (Wyn) 124-2. 2, Pauley (Riv) 119-7½. 8, Fleming (Riv) 102-7.
HJ — 1, Gottfried (Wyn) 5-2. 2, Weininger (US) 5-2.
LJ — 1, Pessell (Buc) 16-8¾. 5, Smith (US) 14-9. 6, Weininger (US) 14-4.
SHOT — 1, Nolen (Buc) 39-5. 6, Pauley (Riv) 33-4. 7, Young (US) 31-6¾. 8, Fleming (Riv) 30-11.
PV — 1, Ruffener (Wyn) 10-6 (meet record). 2, Massara (US) 10-0. 6, Gallegos (Riv) 7-6. 7, Conley (Riv) 7-6.
3,200 RELAY — 1, Galion 10:28.56. 2, Riverdale 10:48.36. 4, Upper Sandusky 11:05.30.
100 IH — 1, Valentine (Gal) 16.70. 5, Martin (Riv) 17.74. 8, Dodge (Riv) 18.19.
100 — 1, Webster (CC) 12.66. 6, Powers (US) 13.93. 8, Daughenbaugh (US) 14.11.
800 RELAY — 1, Galion 1:48.20. 2, Riverdale 1:51.79. 5, Upper Sandusky 1:58.40.
1,600 — 1, Richmond (Wyn) 5:35.61. 8, Oney (US) 6:11.79.
400 RELAY — 1, Galion 52.08. 3, Upper Sandusky 53.82. 5, Riverdale 55.14.
400 — 1, Hunter (Riv) 58.78 (meet record).
300 LH — 1, Valentine (Gal) 49.42. 5, Smith (US) 52.42. 6, Dodge (Riv) 53.17.
800 — 1, Slone (Gal) 2:30.65. 4, Manns (Riv) 2:36.73. 6, Garber (US) 2:44.42.
200 — 1, Parsell (Buc) 26.37. 5. Pickett (Riv) 28.06. 8, Powers (US) 28.98.
3,200 — 1, VanVoorhis (Buc) 12:57.25. 7, Thomas (Riv) 14:28.41.
1,600 RELAY — 1, Galion 4:15.17. 3, Riverdale 4:21.30. 7, Upper Sandusky 4:42.90.

Comments

comments

About the Author