Prep baseball: North Central Conference releases all-league picks

Upper Sandusky senior Sam Plott and sophomores Carson Mittermaier and Cody Gabriel earned first-team honors in the North Central Conference all-league baseball selections following the 2014 season.

Plott led the Rams (14-9, 10-4 NCC) in hitting with a .459 average and was 3-1 on the mound with a 1.81 ERA. Mittermaier batted .443 and led the team in home runs (6), doubles (9) and RBI (39), while Gabriel hit .403 with four home runs and 25 RBI. Gabriel and Mittermaier were both 2-2 on the mound.

Upper Sandusky’s Alex Kenner (.329, 20 RBI) was a second-team all-NCC pick, along with Riverdale’s (5-17, 2-12 NCC) Paul Frey (.349, 11 RBI, 2-7, 41 strikeouts) and Grant Loveridge (.305, 12 RBI, 2-5, 2.89 ERA).

In the 2014 all-NCC softball selections, Riverdale’s Taylor Farmer and Upper Sandusky’s Miranda Stansbery and Jaya Smalley were first-team picks.

Farmer led Riverdale (18-10, 8-6 NCC) at the plate and inside the circle. The sophomore batted .475 with 10 doubles and 18 RBI and posted a 17-9 pitching record with a 2.49 ERA and 148 strikeouts in 1712/3 innings.

Stansbery batted .467, stole 22 bases and scored 32 runs for Upper Sandusky (16-7, 11-3 NCC) while Smalley hit .439 with nine doubles and a team-high 20 RBI.

Riverdale’s Julia Naus (.370, 6-3B, 13 RBI) and Aricka Hill (.333, 29 RBI) earned second-team all-NCC honors, along with Upper Sandusky’s Justeen Searfoss (.375, 17 RBI) and Sara Gier (.366, 15 RBI).

ALL-NCC BASEBALL

FIRST TEAM
Brock Williamson & Logan Leitzy, Wynford; Eric Powell & Josh Keller, Galion; Matt Amicone, Bucyrus; Carson Mittermaier, Sam Plott & Cody Gabriel, Upper Sandusky; Austin Lutz & Grant Loy, Buckeye Central; Auston Norwood, Crestline; Connor McCreary, Colonel Crawford.

SECOND TEAM
Nick Flowers & Chad Karnes, Galion; Austin Shutler, & Zach Lear, Wynford; Jonathan Hoffman & Nate Klingenberger, Colonel Crawford; Tanner Zaebst, Buckeye Central; Paul Frey & Grant Loveridge, Riverdale; Zach Lear, Wynford; Lee Hurst, Crestline; Alex Kenner, Upper Sandusky.

HONORABLE MENTION
Jordan Hernstein, Buckeye Central; Connor Campbell, Galion; Preston Ford, Bucyrus; Ethan Burkhart, Colonel Crawford; Tristan David, Riverdale; Gage Roe, Wynford; Hunter Swanger, Crestline; Ross Dible, Upper Sandusky.

ALL-NCC SOFTBALL

FIRST TEAM
Taylor Rossman, sr. & Macey Scheerer, sr., Bucyrus; Taylor Farmer, soph., Riverdale; Miranda Stansberry, sr. & Jaya Smalley, soph., Upper Sandusky; Calli Bauer, sr., Galion; Kelsey Redden, sr. & Reegan Scott, sr., Wynford; Lexi Hoepf, soph., Colonel Crawford; Ellen Dailey, soph., Crestline; Morgan Wurm, sr. & Sidney Long, soph., Buckeye Central.

SECOND TEAM
Julia Naus, jr. & Aricka Hill, soph., Riverdale; Laney Mollenkupf, sr.; Jackie Gabriel, jr. & Ronnie Agler, sr., Bucyrus; Lindsay Rausch, sr., Wynford; Bri Rankins, sr. & Courtney Tinkey, sr., Colonel Crawford; Justeen Searfoss, sr, & Sara Gier, fr., Upper Sandusky; Sami Tracy, sr., Crestline; Jacie Erman, sr., Galion.

HONORABLE MENTION
Hannah Wyeth, sr., Bucyrus; Sierra Haynes, sr., Buckeye Central; Jaime Ehrman, fr., Galion; Hannah Morris, fr., Riverdale; Kelsi Knapp, soph., Upper Sandusky; Beth Ogden, sr., Wynford; Shayla Stuckman, sr., Colonel Crawford; Caylee Jackson, soph., Crestline.

Comments

comments

About the Author