FAST swimming: Rutledge, Green, Roth lead FAST

Emilia Green, Lincoln Roth and Max Rutledge figured in two first-place efforts each over the weekend when the Findlay Area Swim Team (FAST) hosted the 2014 Long Course Regional Championships at Riverside Pool.

Green won two backstroke events in the girls 10-under competition, finishing first in both the 50- (41.37) and 100-meter 1:30.21) races. Green, Kennedy O’Dell, Gracie Smith and Delaney Spradlin finished second in the 200 medley relay (3:01.57).

In the boys 13-14 division, Roth won the 100 breaststroke (1:02.78) and Rutledge the 100 freestyle (1:00.28). Both were on the winning 200 medley relay (2:13.44) as well, along with Bret Swanson and Garrett Heath.

Gabby Diehl captured the 100 back (1:18.28) in the girls 11-12 competition, and was second in the 50 back (35.95) and 50 butterfly (34.29).

Gus Cleary was runner-up in the 10-under boys 50 breast (49.94), and O’Dell was second (1:34.59) in the 100 fly and third in the 50 fly (40.07). Smith added third-place finishes in the 100 fly (1:35.59) and 200 free (2:54.60). Heath placed third in the 13-14 boys 1,500 free (18:50.50) and Cole Sena was third in the 10-under boys 50 free (37.38).

2014 Long Course Regional
FAST FINALS RESULTS

GIRLS 13-14
200 FREE RELAY — 8, FAST (Drew Twining, Aubrey Buford, Erica Theisen, Madison Rupe) 2:14.81. 100 BACK — 13, Rupe 1:18.20. 200 MEDLEY RELAY — 10, FAST (Hailee Rolofson, Rupe, Elaina Schaub, Theisen) 2:38.77.

GIRLS 11-12
200 FREE RELAY — 12, FAST (Diehl, Alexis Kitchen, Maddie Riesen, Syd Porinchok) 2:25.48 100 FREE — 4, Diehl 1:08.42. 50 FLY — 2, Diehl 34.29. 50 BACK — 2, Diehl 35.95. 100 BREAST — 4, Porinchok 1:29.72. 50 FREE — 10, Diehl 32.08. 100 FLY — 10, Porinchok 1:26.91. 100 BACK — 1, Diehl 1:18.28. 200 MEDLEY RELAY — FAST (Kitchen, Porinchok, Diehl, Lily Rutledge) 2:38.67.

GIRLS 10-UNDER
200 FREE RELAY — 4, FAST (Green, O’Dell, Spradlin, Smith) 2:35.24. 100 FREE — 7, Green 1:22.16. 50 FLY — 3, O’Dell 40.07; 16, Green 46.08. 200 IM — 4, Smith 3:19.52. 50 BACK — 1, Green 41.37; 10, O’Dell 42.88. 100 BREAST — 12, Smith 1:50.39. 50 FREE — 9, Green 36.18. 200 MEDLEY RELAY — 2, FAST (O’Dell, Smith, Green, Spradlin) 3:01.57. 100 BACK — 1, Green 1:30.21. 200 FREE — 3, Smith, 2:54.60; 7, Green 3:05.08. 100 FLY — 2, O’Dell 1:34.59; 3, Smith 1:35.59.

BOYS 13-14
100 BREAST — 1, Roth 1:20.78; 10, Swanson 1:28.76; 12, Ethan Spradlin 1:31.87. 500 FREE — 3, Heath 18:50.80. 200 BREAST –5, Roth 3:08.38; 9, Spradlin 3:17.15. 100 BACK — 8, Swanson 1:14.37; 12, Roth 1:17.03. 200 MEDLEY RELAY — 1, FAST (Swanson, Roth, Rutledge, Heath) 2:13.44 50 FREE — 6, Rutledge 28.76; 7, Roth 29.55. 200 BACK — 9, Swanson 2:45.48; 12, Roth 2:51.57. 100 FREE — 1, Rutledge 1:00.28; 7, Heath 1:03.22; 14, Roth 1:06.45; 16, Swanson 1:08.69.

BOYS 11-12
50 BREAST — 7, Cade O’Dell 44.79. 400 FREE — 15, Selby Wilt 5:59.10. 50 FREE — 6, Wilt 32.27. 100 BREAST — O’Dell 1:36.10. 100 FLY — 12, O’Dell 1:31.82.

BOYS 10-UNDER
50 BREAST — 2, Cleary 49.94. 100 FREE — 9, Cole Sena 1:26.52. 50 FREE — 3, Sena 37.38. 100 BREAST — 6, Cleary 1:52.91; 12, Sena 1:58.41. 50 BACK — 8, Sena 47.79. 100 BACK — 12, Sena 1:49.62. 200 FREE — 10, Sena 3:09.36.

Comments

comments

About the Author