Tuesday’s scoreboard

PREP BOYS BASKETBALL
OHSAA State Tournament
At Value City Arena
Thursday’s State Semifinals
Division II
Wauseon (26-1) vs. Columbus Eastmoor (22-6), 10:45 a.m.
Akron St. Vincent-St. Mary (23-5) vs. Trotwood-Madison (25-2), 2 p.m.
CHAMPIONSHIP: Saturday, 10:45 a.m.
Division IV
Delphos St. John’s (21-4) vs. Cleveland Heights Lutheran East (18-9), 5:15
Columbus Wellington (21-7) vs. Lima Perry (24-3), 8:30
CHAMPIONSHIP: Saturday, 2 p.m.
FRIDAY’S STATE SEMIFINALS
Division III
Cleveland Villa Angela-St. Joseph (21-6) vs. Proctorville Fairland (24-1), 10:45 a.m.
St. Bernard Roger Bacon (23-4) vs. Archbold (22-5), 2
CHAMPIONSHIP: Saturday, 5:15 p.m.
Division I
Cincinnati Moeller (27-0) vs. Pickerington Central (26-2), 5:15
Lakewood St. Edward (23-5) vs. Massillon Jackson (26-2), 8
CHAMPIONSHIP: Saturday, 8:30 p.m.
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Spring Training Games
Sunday’s RESULTS
Detroit 7, Baltimore 1
Minnesota 13, Boston 8
N.Y. Yankees 6, Houston 4
Tampa Bay 8, Philadelphia 0
St. Louis 5, Atlanta 2
Toronto 11, Pittsburgh 11
Washington 10, Miami (ss) 4
Miami (ss) 7, N.Y. Mets 5
L.A. Dodgers 3, Japan 2
Arizona 4, Cleveland 4
Milwaukee 6, San Francisco 4
Texas 3, Seattle 2
TBD at L.A. Dodgers, cancelled
Chicago White Sox 11, L.A. Angels 2
Cincinnati 9, San Diego 4
Colorado 9, Oakland 2
Kansas City 6, Chicago Cubs 2
Monday’s Results
Boston 7, Baltimore 4
Miami 9, Atlanta 3
Detroit 5, N.Y. Mets 1
N.Y. Yankees 9, Washington 3
Pittsburgh 5, Tampa Bay 4
Minnesota 8, Toronto 2
Cincinnati 10, Kansas City 6
Cleveland 14, L.A. Dodgers 5
San Francisco 3, Chicago White Sox 2
Chicago Cubs 9, Colorado 6
St. Louis 12, Houston 6
Arizona vs. Oakland at Mesa, Ariz., late
Texas vs. San Diego at Peoria, Ariz., late
Tuesday’s Games
Atlanta vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.
Houston vs. Miami at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Philadelphia vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 1:05 p.m.
Tampa Bay vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.
Toronto vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 1:05 p.m.
L.A. Angels vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.
Milwaukee vs. L.A. Dodgers at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.
San Diego vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., 4:05 p.m.
Kansas City vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.
Boston vs. N.Y. Yankees at Tampa, Fla., 6:35 p.m.
Chicago White Sox vs. Texas at Surprise, Ariz., 9:05 p.m.
Oakland vs. Seattle at Peoria, Ariz., 10:10 p.m.
Wednesday’s Games
Minnesota vs. Houston at West Palm Beach, Fla., 1:05 p.m.
N.Y. Yankees vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.
Washington vs. St. Louis at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.
Detroit vs. Toronto at Dunedin, Fla., 1:07 p.m.
Miami vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.
Oakland vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.
San Diego vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.
San Francisco vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.
Cleveland vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.
L.A. Angels (ss) vs. Seattle at Peoria, Ariz., 4:10 p.m.
Texas vs. L.A. Angels (ss) at Tempe, Ariz., 4:10 p.m.
Tampa Bay vs. Baltimore at Sarasota, Fla., 6:05 p.m.
Chicago Cubs vs. Cincinnati at Goodyear, Ariz., 9:05 p.m.

PRO BASKETBALL
NBA
Atlantic Division
W L Pct GB
Boston 45 26 .634 —
Toronto 41 29 .586 3½
New York 27 42 .391 17
Philadelphia 26 44 .371 18½
Brooklyn 13 56 .188 31
Southeast Division
W L Pct GB
Washington 42 28 .600 —
Atlanta 37 33 .529 5
Miami 34 36 .486 8
Charlotte 31 39 .443 11
Orlando 26 45 .366 16½
Central Division
W L Pct GB
x-Cleveland 46 23 .667 —
Indiana 36 34 .514 10½
Milwaukee 34 35 .493 12
Detroit 34 36 .486 12½
Chicago 33 37 .471 13½
Western Conference
Southwest Division
W L Pct GB
x-San Antonio 53 16 .768 —
x-Houston 49 22 .690 5
Memphis 40 30 .571 13½
Dallas 30 39 .435 23
New Orleans 29 41 .414 24½
Northwest Division
W L Pct GB
Utah 43 28 .606 —
Oklahoma City 40 30 .571 2½
Denver 33 37 .471 9½
Portland 32 37 .464 10
Minnesota 28 41 .406 14
Pacific Division
W L Pct GB
z-Golden State 56 14 .800 —
L.A. Clippers 41 29 .586 15
Sacramento 27 43 .386 29
Phoenix 22 48 .314 34
L.A. Lakers 20 50 .286 36
x-clinched playoff spot
z-clinched division
Late games not included
Sunday’s Results
Dallas 111, Brooklyn 104
Philadelphia 105, Boston 99
Detroit 112, Phoenix 95
New Orleans 123, Minnesota 109
Portland 115, Miami 104
Toronto 116, Indiana 91
San Antonio 118, Sacramento 102
Cleveland 125, L.A. Lakers 120
Monday’s Results
Charlotte 105, Atlanta 90
Indiana 107, Utah 100
Orlando 112, Philadelphia 109, OT
Boston 110, Washington 102
Golden State 111, Oklahoma City 95
Houston 125, Denver 124
New York at L.A. Clippers, late
Tuesday’s Games
Chicago at Toronto, 7
Detroit at Brooklyn, 7:30
Phoenix at Miami, 7:30
Memphis at New Orleans, 8
Golden State at Dallas, 8:30
San Antonio at Minnesota, 9:30
Milwaukee at Portland, 10
L.A. Clippers at L.A. Lakers, 10:30
Wednesday’s Games
Charlotte at Orlando, 7
Indiana at Boston, 7:30
Atlanta at Washington, 8
Detroit at Chicago, 8
Philadelphia at Oklahoma City, 8
Cleveland at Denver, 9
Milwaukee at Sacramento, 10:30
New York at Utah, 10:30
Thursday’s Games
Phoenix at Brooklyn, 7:30
Toronto at Miami, 7:30
L.A. Clippers at Dallas, 8:30
Memphis at San Antonio, 8:30
New York at Portland, 10
PRO HOCKEY
National Hockey League
Eastern Conference
Atlantic Division
GP W L OT Pts GF GA
Montreal 72 41 23 8 90 199 180
Ottawa 71 39 24 8 86 188 185
Boston 72 38 28 6 82 207 192
Toronto 71 33 23 15 81 216 210
Tampa Bay 71 34 28 9 77 194 197
Florida 71 31 29 11 73 180 204
Buffalo 73 30 31 12 72 182 211
Detroit 71 28 32 11 67 178 212
Metropolitan Division
GP W L OT Pts GF GA
x-Columbus 71 47 18 6 100 228 164
x-Washington 71 46 17 8 100 228 159
Pittsburgh 71 45 17 9 99 249 198
N.Y. Rangers 72 45 24 3 93 231 189
N.Y. Islanders 71 33 26 12 78 210 218
Philadelphia 71 33 30 8 74 186 213
Carolina 70 30 27 13 73 182 203
New Jersey 71 26 33 12 64 164 209
Western Conference
Central Division
GP W L OT Pts GF GA
x-Chicago 72 47 20 5 99 218 178
Minnesota 71 43 22 6 92 232 178
Nashville 72 36 25 11 83 212 202
St. Louis 71 38 28 5 81 197 193
Winnipeg 72 32 33 7 71 217 230
Dallas 71 28 33 10 66 195 233
Colorado 71 20 48 3 43 138 234
Pacific Division
GP W L OT Pts GF GA
San Jose 71 42 22 7 91 196 165
Anaheim 72 38 23 11 87 186 178
Calgary 72 41 27 4 86 201 193
Edmonton 71 38 24 9 85 207 186
Los Angeles 71 34 30 7 75 175 179
Vancouver 71 28 34 9 65 161 207
Arizona 72 26 37 9 61 173 230
NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.
x-clinched playoff spot
Late games not included
Sunday’s Results
Columbus 4, New Jersey 1
Pittsburgh 4, Florida 0
Winnipeg 5, Minnesota 4
Chicago 6, Colorado 3
Philadelphia 4, Carolina 3, OT
Montreal 4, Ottawa 1
Calgary 5, Los Angeles 2
Monday’s Results
Toronto 4, Boston 2
Buffalo 2, Detroit 1
Nashville 3, Arizona 1
San Jose at Dallas, late
Los Angeles at Edmonton, late
Tuesday’s Games
Calgary at Washington, 7
Ottawa at Boston, 7
Pittsburgh at Buffalo, 7
N.Y. Rangers at New Jersey, 7
Carolina at Florida, 7:30
Detroit at Montreal, 7:30
Arizona at Tampa Bay, 7:30
Philadelphia at Winnipeg, 8
San Jose at Minnesota, 8:30
Vancouver at Chicago, 8:30
St. Louis at Colorado, 9
Wednesday’s Games
Toronto at Columbus, 7
N.Y. Islanders at N.Y. Rangers, 8
Edmonton at Anaheim, 10
Thursday’s Games
Tampa Bay at Boston, 7
Columbus at Washington, 7
New Jersey at Toronto, 7:30
Pittsburgh at Ottawa, 7:30
Carolina at Montreal, 7:30
Arizona at Florida, 7:30
Calgary at Nashville, 8
Vancouver at St. Louis, 8
Philadelphia at Minnesota, 8
Dallas at Chicago, 8:30
Edmonton at Colorado, 9
Winnipeg at Los Angeles, 10:30
PRO SOCCER
Major League Soccer
Eastern Conference
W L T Pts GF GA
Atlanta United FC 2 1 0 6 11 3
New York 2 1 0 6 4 4
Orlando City 2 0 0 6 3 1
Toronto FC 1 0 2 5 4 2
New York City FC 1 1 1 4 5 2
Columbus 1 1 1 4 4 4
Chicago 1 1 1 4 3 5
Philadelphia 0 1 2 2 3 4
Montreal 0 1 2 2 3 4
D.C. United 0 2 1 1 0 6
New England 0 2 0 0 1 3
Western Conference
W L T Pts GF GA
Portland 3 0 0 9 10 3
FC Dallas 2 0 1 7 4 2
Houston 2 1 0 6 7 6
San Jose 2 1 0 6 5 4
Sporting Kansas City 1 0 2 5 2 1
Seattle 1 1 1 4 6 5
Colorado 1 1 1 4 3 3
Los Angeles 1 2 0 3 3 4
Vancouver 0 2 1 1 2 5
Real Salt Lake 0 2 1 1 1 4
Minnesota United 0 2 1 1 4 13
NOTE: Three points for victory, one point for tie.
Late games not included
Saturday’s Results
Montreal 1, New York City FC 1, tie
Atlanta United FC 4, Chicago 0
Toronto FC 2, Vancouver 0
Columbus 2, D.C. United 0
Orlando City 2, Philadelphia 1
FC Dallas 2, New England 1
Sporting Kansas City 2, San Jose 1
Minnesota United 2, Colorado 2, tie
Los Angeles 2, Real Salt Lake 1
Portland 4, Houston 2
Sunday’s RESULT
Seattle 3, New York 1
Saturday’s GAMES
Minnesota United at New England, 2
Real Salt Lake at New York, 4
Portland at Columbus, 7:30
COLLEGE BASKETBALL
NCAA Men’s Tournament
First Four
Mount St. Mary’s 67, New Orleans 66
Kansas State 95, Wake Forest 88
UC Davis 67, North Carolina Central 63
Southern Cal 75, Providence 71
East Regional
First Round
Villanova 76, Mount St. Mary’s 56
Wisconsin 84, Virginia Tech 74
Virginia 76, UNC Wilmington 71
Florida 80, ETSU 65
Duke 87, Troy 65
South Carolina 93, Marquette 73
Baylor 91, New Mexico State 73
Southern Cal 66, SMU 65
Second Round
Wisconsin 65, Villanova 62
Florida 65, Virginia 39
Baylor 82, Southern Cal 78
South Carolina 88, Duke 81
Friday’s Regional Semifinals
At Madison Square Garden
New York
South Carolina (24-10) vs. Baylor (27-7), 7:29 p.m.
Wisconsin (27-9) vs. Florida (26-8), 10 p.m.
Sunday’s Regional Championship
Semifinal winners
South Regional
First Round
Butler 76, Winthrop 64
Middle Tennessee 81, Minnesota 72
Arkansas 77, Seton Hall 71
North Carolina 103, Texas Southern 64
Wichita State 64, Dayton 58
Kentucky 79, Northern Kentucky 70
Cincinnati 75, Kansas State 61
UCLA 97, Kent State 80
Second Round
Butler 74, Middle Tennessee 65
Kentucky 76, Wichita State 62
North Carolina 72, Arkansas 65
UCLA 79, Cincinnati 67
Friday’s Regional Semifinals
At FedEx Forum
Memphis, Tenn.
Butler (25-8) vs. North Carolina (29-7), 7:09 p.m.
Kentucky (31-5) vs. UCLA (31-4), 9:40 p.m.
Sunday’s Regional Championship
Semifinal winners
Midwest Regional
FIRST ROUND
Purdue 80, Vermont 70
Iowa State 84, Nevada 73
Michigan 92, Oklahoma State 91
Louisville 78, Jacksonville State 63
Kansas 100, UC Davis 62
Michigan State 78, Miami 58
Oregon 93, Iona 77
Rhode Island 84, Creighton 72
Second Round
Purdue 80, Iowa State 76
Michigan 73, Louisville 69
Kansas 90, Michigan State 72
Oregon 875, Rhode Island 72
Thursday’s Regional Semifinals
At The Sprint Center
Kansas City, Mo.
Michigan (26-11) vs. Oregon (31-5), 7:09 p.m.
Purdue (27-7) vs. Kansas (30-4), 9:40 p.m.
Saturday’s Regional Championship
Semifinal winners
West Regional
FIRST ROUND
Notre Dame 60, Princeton 58
West Virginia 86, Bucknell 80
Xavier 76, Maryland 65
Florida State 86, Florida Gulf Coast 80
Gonzaga 66, South Dakota State 46
Northwestern 68, Vanderbilt 66
Saint Mary’s 85, VCU 77
Arizona 100, North Dakota 82
SECOND ROUND
West Virginia 83, Notre Dame 71
Xavier 91, Florida State 66
Gonzaga 79, Northwestern 73
Arizona 69, Saint Mary’s 60
Thursday’s Regional Semifinals
At SAP Center
San Jose, Calif.
Gonzaga (34-1) vs. West Virginia (28-8), 7:39 p.m.
Xavier (23-13) vs. Arizona (32-4), 10:10 p.m.
Saturday’S Regional Championship
Semifinal winners
Men’s NIT
First Round
Illinois 82, Valparaiso 57
Mississippi 91, Monmouth 83
Oakland 74, Clemson 69
Georgia Tech 75, Indiana 63
Colorado State 81, College of Charleston 74
Richmond 71, Alabama 64
Boise St. 73, Utah 68
CS Bakersfield 73, California 66
Syracuse 90, UNC-Greensboro 77
Belmont 78, Georgia 69
UCF 79, Colorado 74
Akron 78, Houston 75
TCU 66, Fresno St. 59
Iowa 87, South Dakota 75
Illinois State 85, UC Irvine 71
Texas-Arlington 105, BYU 89
Saturday’s Second Round
Mississippi 85, Syracuse 80
Sunday’s Second Round
Georgia Tech 71, Belmont 57
TCU 94, Iowa 92, OT
Richmond 87, Oakland 83
Monday’s Second Round
UCF 63, Illinois State 62
Texas-Arlington 85, Akron 69
Illinois 71, Boise State 56
CS Bakersfield (23-9) vs. Colorado State (24-11), late
Tuesday’s Quarterfinals
Mississippi (22-13) vs. Georgia Tech (19-15), 9 p.m.
TCU (21-15) vs. Richmond (22-12), 7 p.m.
Wednesday’s Quarterfinals
CS Bakersfield-Colorado State winner vs. Texas-Arlington (27-8), TBA
UCF (23-11) vs. Illinois (20-14), TBA
College Basketball Invitational
First Round
Utah Valley 74, Georgia Southern 49
Loyola (Md.) 73, George Mason 58
Coastal Carolina 83, Hampton 67
George Washington 73, Toledo 69
Rice 85, San Francisco 76
UMKC 92, Green Bay 82
Wyoming 91, Eastern Washington 81
UIC 71, Stony Brook 69
Monday’s Quarterfinals
Coastal Carolina 72, Loyola (Md.) 63
UIC 80, George Washington 71
Utah Valley 85, Rice 79
Wyoming 72, UMKC 61
Wednesday’s Semifinals
Coastal Carolina (18-17) vs. UIC (17-18), TBA
Wyoming (20-14) vs. Utah Valley (17-16), TBA
CollegeInsider.com Tournament
First Round
Liberty 73, Norfolk State 64
Saint Francis (Pa.) 78, Jacksonville 76
Campbell 98, Houston Baptist 79
Samford 78, Canisius 74
Fort Wayne 88, Ball State 80
UMBC 88, Fairfield 83
Texas A&M-Corpus Christi 80, Georgia State 64
Idaho 73, Stephen F. Austin 50
Saint Peter’s 59, Albany (NY) 55
Furman 79, SC Upstate 57
UT Martin 89, UNC Asheville 75
Texas State 72, Lamar 58
Weber State 80, Cal State Fullerton 76
Saturday’s Second Round
UMBC 87, Saint Francis (Pa.) 79
Monday’s Second Round
Campbell 73, UT Martin 56
Liberty 66, Samford 58
Texas A&M-Corpus Christi 82, Weber State 73
Wednesday’s Second Round
Idaho (19-13) at Texas State (21-13), 8 p.m.
NCAA Women’s Tournament
Bridgeport Regional
First Round
Maryland 103, Bucknell 61
West Virginia 75, Elon 62
UConn 116, Albany (NY) 55
Syracuse 85, Iowa State 65
UCLA 83, Boise State 56
Texas A&M 63, Penn 61
Oregon 71, Temple 70
Duke 94, Hampton 31
SUNDAY’s Second Round
Maryland 83, West Virginia 56
Monday’s Second Round
At Storrs, Conn.
UConn 94, Syracuse 64
At Durham, N.C.
Oregon 74, Duke 65
At Los Angeles
UCLA (24-8) vs. Texas A&M (22-11), late
Saturday’s Regional Semifinals
At Bridgeport, Conn.
UConn (34-0) vs. UCLA-Texas A&M winner
Maryland (32-2) vs. Oregon (22-13)
Oklahoma Regional
First Round
DePaul 88, Northern Iowa 67
Mississippi State 110, Troy 69
Baylor 119, Texas Southern 30
California 55, LSU 52
Louisville 82, Chattanooga 62
Tennessee 66, Dayton 57
Oklahoma 75, Gonzaga 62
Washington 91, Montana State 63
Sunday’s Second Round
Mississippi State 92, DePaul 71
Monday’s Second Round
At Waco, Texas
Baylor 86, California 46
At Louisville, Ky.
Louisville 75, Tennessee 64
At Seattle
Washington 108, Oklahoma 82
Friday’s Regional Semifinals
At OKLAHOMA CITY
Louisville (29-7) vs. Baylor (32-3)
Washington (29-5) vs. Mississippi State (31-4)
Lexington Regional
First Round
Purdue 74, Green Bay 62
Notre Dame 79, Robert Morris 49
Kentucky 73, Belmont 70
Ohio State 70, Western Kentucky 63
NC State 62, Auburn 48
Texas 78, Central Arkansas 50
Stanford 72, New Mexico State 62
Kansas State 67, Drake 54
SUNDAY’S Second Round
Ohio State 82, Kentucky 68
Texas 84, NC State 80
Notre Dame 88, Purdue 82, OT
MONday’s Second Round
At Manhattan, Kan.
Stanford 69, Kansas State 48
Friday’s Regional Semifinals
At Lexington, Ky.
Notre Dame (32-3) vs. Ohio State (28-6)
Texas (25-8) vs. Stanford (30-5)
Stockton Regional
First Round
South Carolina 90, UNC-Asheville 40
Arizona State 73, Michigan State 61
Missouri 66, South Florida 64.
Florida State 87, Western Illinois 66
Oregon State 56, Long Beach State 55
Creighton 76, Toledo 49
Quinnipiac 68, Marquette 65
Miami 62, Florida Gulf Coast 60
SUNday’s Second Round
South Carolina 71, Arizona State 68
Florida State 77, Missouri 65
Oregon State 64, Creighton 52
MONday’s Second Round
At Coral Gables, Fla.
Quinnipiac (28-6) vs. Miami (24-8), late
Saturday’s Regional Semifinals
At Stockton, Calif.
South Carolina (29-4) vs. Quinnipiac-Miami winner
Florida State (27-6) vs. Oregon State (31-4)
Women’s NIT
First Round
Little Rock 72, Southern Miss 62
Georgia Tech 71, Jacksonville 55
UCF 73, Stetson 53
Michigan 67, Kent State 60
Wright State 66, Central Michigan 64
Wake Forest 71, Bethune-Cookman 42
Indiana 71, Ball State 58
Grambling State 78, Mississippi 75
Iowa 95, Missouri State 74
South Dakota 78, North Dakota 55
Abilene Christian 66, Oklahoma State 56
Saint Louis 62, IUPUI 57
Tulane 62, UT Arlington 53
Alabama 81, Mercer 57
South Dakota State 94, Northern Illinois 84
Wyoming 68, Seattle 52
Colorado 66, UNLV 52
Washington State 72, BYU 64
Colorado State 80, Saint Mary’s 68, OT
Middle Tennessee 67, Morehead State 58
Villanova 59, Princeton 53
St. John’s 72, Sacred Heart 43
Penn State 74, Ohio 65
Fordham 60, Georgetown 49
Navy 61, George Washington 51, OT
Virginia Tech 76, Rider 62
Drexel 70, Duquesne 47
James Madison 80, Radford 59
Virginia 62, Saint Joseph’s 56
Harvard 69, New Hampshire 56
SMU 75, Louisiana Tech 70, OT
UC Davis 72, Utah 62
Saturday’s Second Round
Michigan 71, Wright State 66
Iowa 78, South Dakota 73
Washington State 68, Wyoming 67, OT
Sunday’s Second Round
Indiana 71, Saint Louis 53
St. John’s 60, Harvard 55
Villanova 56, Drexel 51
James Madison 61, Virginia 55
Virginia Tech 73, Navy 62
Penn State 70, Fordham 51
Colorado 81, South Dakota State 75, OT
Alabama 55, Little Rock 53
Middle Tennessee 73, Wake Forest 66
UC Davis 58, Colorado State 57
Georgia Tech 63, UCF 51
Tulane 66, Grambling State 49
Monday’s Second Round
SMU 59, Abilene Christian 52
Thursday’s Third Round
St. John’s at Michigan, TBA
Middle Tennessee at Georgia Tech, 7 p.m.
Virginia Tech at Penn State 7 p.m.
Villanova at James Madison, 7 p.m.
Abilene Christian-SMU winner at Indiana, 7 p.m.
Colorado at Iowa, 8 p.m.
Tulane at Alabama, 8 p.m.
UC Davis at Washington State, 10 p.m.
Women’s Basketball Invitational
Wednesday’s First Round
Milwaukee 81, Southern Illinois 53
Idaho 64, Utah State 57
Thursday’s First Round
Eastern Washington 66, Texas State 62, OT
Brown 81, UMBC 75
UNC Greensboro 45, Charleston Southern 37
St. Francis (Pa.) 79, Campbell 68
Rice 73, Lamar 72
Texas Rio Grande Valley 62, Stephen F. Austin 54
Sunday’s Quarterfinals
UNC Greensboro 87, Brown 84
Milwaukee 67, St. Francis (Pa.) 57
Rice 73, Texas Rio Grande Valley 63
Monday’s Quarterfinals
Idaho 74, Eastern Washington 67
March 22-23 Semifinals
Idaho vs. Rice
UNC Greensboro vs. Milwaukee
Divisional Tournaments
NCAA Division II Men
Wednesday’s Quarterfinals
At Sioux Falls, S.D.
Fairmont State (32-2) vs. Rollins (24-10), 1
Bellamine (31-3) vs. Colorado Mines (30-4), 3:30
Northwest Missouri St. (32-1) vs. St. Thomas Aquinas (27-6), 7
Chico State (26-7) vs. Lincoln Memorial (29-5), 9:30
Thursday’s Semifinals
At Sioux Falls, S.D.
Fairmont State-Rollins winner vs. Bellarmine-Colorado Mines winner
Northwest Missouri State-St. Thomas Aquinas winner vs. Chico State-Lincoln Memorial winner
Saturday’s Championship
At Sioux Falls, S.D.
TBD, 3 p.m.
NCAA Division II Women
Tuesday’s Quarterfinals
At OHIO DOMINICAN
Columbus State (31-1) vs. Virginia Union (26-4), noon
Cal Baptist (34-2) vs. West Florida (28-6), 2:30
Ashland (34-0) vs. West Texas A&M (26-8), 6
Queens (NY) (27-4) vs. Harding (30-3), 8:30
Wednesday’s Semifinals
At OHIO DOMINICAN
Columbus State-Virginia Union winner vs. Cal Baptist-West Florida winner
Ashland-West Texas A&M winner vs. Queens-Harding winner
Friday’s Championship
At OHIO DOMINICAN
TBD, 7 p.m.
NAIA Men’s Tournament
At Municipal Auditorium
Kansas City, Mo.
Saturday’s Quarterfinals
Life 73, Carroll (Mont.) 71
Wiliam Penn 84, Langston (Okla.) 80
LSU Alexandria 84, Pikeville 80, OT
Texas Wesleyan 82, Dalton State (Ga.) 73
Monday’s SEMIFINALS
Life 65, LSU Alexandria (La.) 63
Wiliam Penn (33-3) vs. Texas Wesleyan (27-7), late
TUESDAY’S CHAMPIONSHIP
Life (26-10) vs. Wiliam Penn-Texas Wesleyan winner, 8 p.m.
NAIA Women’s Tournament
At Rimrock Auto Arena
Billings, Mont.
Saturday’s Quarterfinals
Oklahoma City 80, Lindsey Wilson 64
Campbellsville 73, Freed-Hardeman 70
Lewis-Clark State 72, Westmont 67
Vanguard 71, William Woods 34
Monday’s Semifinals
Oklahoma City 87, Campbellsville 78
Lewis-Clark State (34-1) vs. Vanguard (30-3), late
Tuesday’s Championship
Oklahoma City (33-2) vs. Lewis-Clark State-Vanguard winner, 9 p.m.
TRANSACTIONS
Baseball
American League
KANSAS CITY ROYALS — Assigned RHPs Bobby Parnell and Chris Withrow, C Parker Morin and INFs Ryan O’Hearn and Garin Cecchini to their minor league camp. Released LHP Jonathan Sanchez from his minor league contract.
TAMPA BAY RAYS — Agreed to terms with OF Kevin Kiermaier on a six-year contract extension through 2022.
TEXAS RANGERS — Optioned RHP Tyler Wagner and INF Ronald Guzman to Round Rock (PCL). Reassigned RHP Brady Dragmire, LHP Wesley Wright, Cs Pat Cantwell and Jose Trevino, INFs Josh Hamilton and INF Will Middlebrooks, and OF Travis Snider to their minor league camp.
National League
COLORADO ROCKIES — Reassigned RHP C.C. Lee and OFs Noel Cuevas and Mike Tauchman to their minor league camp.
NEW YORK METS — Assigned OF Tim Tebow to Columbia (SAL).
PITTSBURGH PIRATES — Optioned RHP Pat Light to Indianapolis (IL). Reassigned LHP Jared Lakind and RHPs Casey Sadler and Angel Sanchez to their minor league camp.
SAN DIEGO PADRES — Optioned INF Carlos Asuaje, RHPs Tyrell Jenkins and Zach Lee to their minor league camp. Reassigned RHPs Logan Bawcom and Andre Rienzo, Cs Rocky Gale and Jake McGee, OF Rafael Ortega, and INF Christian Villanueva to their minor league camp. Released RHP Paul Clemens.
WASHINGTON NATIONALS — Reassigned LHP Braulio Lara, C Spencer Kieboom, INFs Neftali Soto and Grant Green to their minor league camp.
Football
National Football League
BUFFALO BILLS — Re-signed WR Brandon Tate.
CAROLINA PANTHERS — Re-signed CB Teddy Williams to a one-year contract.
CHICAGO BEARS — Re-signed DB Chris Prosinski to a one-year contract.
CINCINNATI BENGALS — Signed LB Kevin Minter to a one-year contract.
CLEVELAND BROWNS — Signed K Brett Maher.
DETROIT LIONS — Signed DT Jordan Hill.
INDIANAPOLIS COLTS — Signed LB Sean Spence and TE Brandon Williams.
LOS ANGELES CHARGERS — Re-signed DT Tenny Palepoi, RB Kenjon Barner and G-T Kenny Wiggins to one-year contracts. Signed WR Geremy Davis.
NEW ENGLAND PATRIOTS — Released RB Tyler Gaffney.
NEW YORK GIANTS — Signed QB Geno Smith and CB Valentino Blake.
NEW YORK JETS — Signed QB Josh McCown to a one-year contract.
OAKLAND RAIDERS — Signed QB EJ Manuel and LB Jelani Jenkins. Re-signed LS Jon Condo.
PITTSBURGH STEELERS — Signed CB Coty Sensabaugh to a two-year contract and RB Kile Davis to a one-year contract.
SEATTLE SEAHAWKS — Signed G Oday Aboushi.
WASHINGTON REDSKINS — Re-signed OT Ty Nsekhe.
Hockey
National Hockey League
NHL — Suspended Calgary F Matthew Tkachuk two games, without pay, for elbowing Los Angeles D Drew Doughty during a game on Sunday.
ANAHEIM DUCKS — Signed C Mitch Hults to a two-year contract.
DETROIT RED WINGS — Assigned RW Mitch Callahan to Grand Rapids (AHL).
SAN JOSE SHARKS — Signed C Tim Clifton to a two-year contract.
WASHINGTON CAPITALS — Reassigned D Jonas Siegenthaler from Zurich (Swiss) to Hershey (AHL).
American Hockey League
AHL — Suspended Toronto F Kerby Rychel one game for his actions in a March 28 game against Binghamton.
SAN DIEGO GULLS — Signed C Mitch Hults and F Austin Ortega to amateur tryout agreements.
ECHL
READING ROYALS — Signed F Michael Huntebrinker and placed him on the ECHL reserve list.
College
BIG TEN CONFERENCE — Suspended Ohio State hockey player Josh Healey one additional game after receiving a major penalty for contact to the head and a game misconduct during a March 17 game against Wisconsin.
ARKANSAS STATE — Named Mike Balado men’s basketball coach.
CASTLETON — Announced the resignation of women’s ice hockey coach DJ Fimiani.
MARQUETTE — Announced junior basketball G Duane Wilson will transfer as a graduate student for his final year of eligibility.
NEW MEXICO — Announced men’s senior basketball G Elijah Brown and sophomore G Anthony Mathis will transfer.
PITTSBURGH — Named Heather Lyke athletic director.
LOCAL SPORTS
Monday’s Results
Prep Rugby
Findlay 36, Shaker Heights 7
SCHEDULE
Tuesday’s Events
College Athletics
SOFTBALL
Bluffton at Heidelberg, 3
Lourdes at Findlay, DH, 4
BASEBALL
Ohio Northern at Trine, 4
Bluffton at Albion, 4:15
MEN’S TENNIS
Adrian at Ohio Northern, 4
BOWLING
AMF Sportsman Lanes
Morning Glories League
High series: Debbi Schade, Just Us Four 504; High game: Lisa Kershner, Cherry’s Propane, 177.
LOCAL & AREA
Leipsic Youth Basketball Tournament
LEIPSIC — The Leipsic Youth Basketball Program will host its fourth annual one day 3 on 3 Tournament on April 8. Early bird registration ends March 31 with a cost of $80. For more information call (419) 943-2739 or (419) 615-0056.
St. Wendelin Seeks Athletic Director
FOSTORIA — St. Wendelin Catholic School is seeking candidates for the position of athletic director. The athletic director will be responsible for oversight of the athletic programs in grades K-12, as well as serve as transportation supervisor. This role will report to both the principal and parish manager. Interested candidates should submit a resume and salary requirements to matt.meyers@stwendelin.org by March 21.
Upper Sandusky Seeks Volleyball Coach
UPPER SANDUSKY — Upper Sandusky High School is searching for a head varsity volleyball coach for the 2017-18 school year. Interested candidates should submit a letter of interest, resume and three references to: Brad Ehrman, Upper Sandusky High School, 800 N. Sandusky Ave., Upper Sandusky, Ohio 43351 or by email to brad_e@usevs.org.
Mohawk Seeks Girls Basketball Coach
SYCAMORE — Mohawk High School is seeking a head girls’ varsity basketball coach. Limited teaching positions are available. Interested applicants should send an introductory email and resume to Mohawk AD Chip Dietrich at athletics@mohawklocal.org prior to March 22.
Boys Travel Team Basketball Tryouts
A second tryout for boys in grades 8-11 for spring travel teams (Brutus Hoops) will be held from 7-8:30 p.m. today at Cory-Rawson High School. If questions, e-mail Dean Birchmeier at Birchmeier@Cory-Rawson.org.



Comments

comments

About the Author