REINEKE FORD   ||   NEWS UPDATES

Prep track: Courier honor roll

Boys Track

Shot Put

“‡1. Crawford, North Baltimore 53-1

“‡2. Currie, McComb 49-6

“‡3. No. Mattson, Ada 49-0 1/4

“‡4. Johnson, Columbus Grove 47-0

“‡5. Ham, Upper Sandusky 46-10

“‡6. Johannigman, Liberty-Benton 45-8

“‡7. Verhoff, Ottawa-Glandorf 45-4 1/2

“‡8. Fruchey, Columbus Grove 44-7

“‡9. Hill, Arcadia 44-5 1/2

10. Stover, Tiffin Calvert 43-10

Discus

“‡1. Bateson, Arlington 137-2

“‡2. Johnson, Columbus Grove 134-5

“‡3. Arbaugh, Van Buren 134-4

“‡4. Ham, Upper Sandusky 133-10

“‡4. Delong, Carey 133-10

“‡6. Hill, Arcadia 131-6

“‡7. No. Mattson, Ada 130-6

“‡8. Crawford, North Baltimore 129-3

“‡9. Fruchey, Columbus Grove 127-3

10. Volpe, Tiffin Calvert 125-6

High Jump

“‡1. Poling, Liberty-Benton 6-7

“‡2. Montague, McComb 6-2

“‡3. Troyer, Continental 6-0

“‡4. Olds, Ottawa-Glandorf 5-10

“‡4. Riffle, Findlay 5-10

“‡4. Selby, Columbus Grove 5-10

“‡4. Balliet, Mohawk 5-10

“‡8. Clifford, Upper Sandusky 5-8

“‡8. Breidenbach, Ada 5-8

“‡8. Clum, Ada 5-8

Long Jump

“‡1. Montague, McComb 20-8 1/2

“‡2. Poling, Liberty-Benton 20-4 3/4

“‡3. Larcom, Pandora-Gilboa 19-10 1/4

“‡4. Bloomfield, Findlay 19-4 1/2

“‡4. Bacon, Riverdale 19-4 1/2

“‡6. Abbott, Liberty-Benton 19-2 3/4

“‡7. Hemminger, Tiffin Calvert 19-1 1/2

“‡8. Banal, Columbus Grove 19-0

“‡9. Basinger, Pandora-Gilboa 18-9 3/4

10. Schroeder, McComb 18-8 3/4

Pole Vault

“‡1. Kotey, Liberty-Benton 13-0

“‡1. Reinhard, Elmwood 13-0

“‡3. Bacon, Riverdale 12-0

“‡3. Michael, Liberty-Benton 12-0

“‡5. Clagg, Liberty-Benton 11-6

“‡5. Hopkins, Columbus Grove 11-6

“‡7. Engrissei, Findlay 11-0

“‡7. Verdugo, Upper Sandusky 11-0

“‡7. Reichenbach, Hardin Northern 11-0

10. Fersch, Kalida 10-6

10. Goodman, Lakota 10-6

10. Marshall, Cory-Rawson 10-6

10. Peck, Findlay 10-6

10. Steyer, Old Fort 10-6

10. Clark, Lakota 10-6

100 Meters

“‡1. Verhoff, Kalida 10.80

“‡2. May, Liberty-Benton 11.12

“‡3. Keller, Continental 11.29

“‡4. McCoy, Riverdale 11.40

“‡5. Vorst, Kalida 11.55

“‡6. Recker, Ottawa-Glandorf 11.62

“‡7. Bickelhaupt, Hopewell-Loudon 11.63

“‡8. Gremling, Findlay 11.65

“‡9. Rose, Liberty-Benton 11.70

10. Noriega, Fort Jennings 11.72

200 Meters

“‡1. Verhoff, Kalida 22.40

“‡2. May, Liberty-Benton 23.12

“‡3. Bixler, Cory-Rawson 23.94

“‡4. Dearwester, Cory-Rawson 24.28

“‡4. Hedrick, Hopewell-Loudon 24.28

“‡6. McCoy, Riverdale 24.39

“‡7. Bruce, Leipsic 24.40

“‡8. Davis, Cory-Rawson 24.55

“‡9. Bloomfield, Findlay 24.62

10. Ware, Arcadia 24.67

400 Meters

“‡1. Garmatter, Bluffton 53.13

“‡2. Bell, Carey 53.27

“‡3. Bloomfield, Findlay 53.95

“‡4. Scott, Riverdale 54.30

“‡5. Clifford, Upper Sandusky 54.36

“‡6. Laudick, Kalida 54.60

“‡7. Butler, Continental 54.70

“‡8. Ridge, Pandora-Gilboa 54.75

“‡9. Abbott, Liberty-Benton 55.00

10. Childress, Elmwood 55.24

800 Meters

“‡1. Siefker, Ottoville 2:04.04

“‡2. Jordan, Ada 2:08.06

“‡3. Murphy, Elmwood 2:10.37

“‡4. Halliday, Findlay 2:10.84

“‡5. Bollinger, Mohawk 2:10.87

“‡6. Croy, Ottawa-Glandorf 2:11.33

“‡7. Young, Bluffton 2:12.20

“‡8. Gaerke, Liberty-Benton 2:12.27

“‡9. Derstine, Bluffton 2:12.80

10. Oren, Carey 2:12.98

1,600 Meters

“‡1. Siefker, Ottoville 4:31.42

“‡2. Recker, Continental 4:46.49

“‡3. Na. Bostelman, Patrick Henry 4:47.25

“‡4. Rider, McComb 4:47.80

“‡5. Bollinger, Mohawk 4:50.53

“‡6. Antrim, Bluffton 4:53.50

“‡7. Sansalone, Liberty-Benton 4:54.70

“‡8. Steinmetz, Bluffton 4:56.40

“‡9. Hoorman, Cory-Rawson 4:57.59

10. Siefker, Ottawa-Glandorf 4:58.42

3,200 Meters

“‡1. Siefker, Ottoville 10:04.61

“‡2. Na. Bostelman, Patrick Henry 10:08.30

“‡3. Sansalone, Liberty-Benton 10:27.59

“‡4. Mumaugh, Columbus Grove 10:41.00

“‡5. Vargo, Mohawk 10:42.60

“‡6. Rider, McComb 10:46.90

“‡7. Bellman, Columbus Grove 10:53.10

“‡8. Rosengarten, Ottawa-Glandorf 10:59.42

“‡9. Hoorman, Cory-Rawson 11:00.50

10. Sugg, Patrick Henry 11:02.65

110 Meter High Hurdles

“‡1. Risner, Liberty-Benton 14.83

“‡2. Ricker, Fort Jennings 14.98

“‡3. Holman, Van Buren 16.45

“‡4. St. Clair, Hopewell-Loudon 16.58

“‡5. Stearns, Elmwood 16.99

“‡6. Rider, Findlay 17.08

“‡7. McMillan, Upper Sandusky 17.09

“‡8. O’Dell, McComb 17.20

“‡9. Banal, Columbus Grove 17.69

10. Kotey, Liberty-Benton 17.79

300 Meter Inter. Hurdles

“‡1. Risner, Liberty-Benton 41.02

“‡2. McMillan, Upper Sandusky 42.52

“‡3. Fetterman, Findlay 43.19

“‡4. Banal, Columbus Grove 43.31

“‡5. Rath, Liberty-Benton 44.03

“‡6. Plott, Carey 44.12

“‡7. St. Clair, Hopewell-Loudon 44.25

“‡8. Hemminger, Tiffin Calvert 44.59

“‡9. Maag, Pandora-Gilboa 44.75

10. Dunifon, Bluffton 44.86

400 Meter Relay

“‡1. Liberty-Benton 45.25

“‡2. Kalida 45.39

“‡3. McComb 46.43

“‡4. Hopewell-Loudon 46.50

“‡5. Findlay 46.64

“‡6. Tiffin Calvert 47.13

“‡7. Elmwood 47.30

“‡8. Arlington 47.39

“‡9. Bluffton 47.40

10. Ottawa-Glandorf 47.78

800 Meter Relay

“‡1. Liberty-Benton 1:36.77

“‡2. Kalida 1:37.00

“‡3. McComb 1:37.08

“‡4. Findlay 1:37.20

“‡5. Hopewell-Loudon 1:37.42

“‡6. Carey 1:38.30

“‡7. Upper Sandusky 1:38.56

“‡8. Continental 1:38.57

“‡9. Van Buren 1:38.60

10. Elmwood 1:39.13

1,600 Meter Relay

“‡1. Liberty-Benton 3:35.07

“‡2. Carey 3:36.59

“‡3. Findlay 3:41.96

“‡4. Elmwood 3:42.05

“‡5. Upper Sandusky 3:43.10

“‡6. Bluffton 3:43.61

“‡7. Mohawk 3:46.34

“‡8. Columbus Grove 3:46.48

“‡9. Arlington 3:46.50

10. Ottawa-Glandorf 3:49.39

3,200 Meter Relay

“‡1. Ottawa-Glandorf 8:48.63

“‡2. Bluffton 8:52.83

“‡3. Findlay 8:55.49

“‡4. Liberty-Benton 8:56.13

“‡5. McComb 8:58.20

“‡6. Ottoville 9:02.70

“‡7. Mohawk 9:05.45

“‡8. Columbus Grove 9:07.90

“‡9. Lakota 9:11.20

10. Ada 9:17.33

Girls Track

Shot Put

“‡1. G. Rigel, Leipsic 40-8

“‡2. K. Hoersten, Ottoville 40-4 3/4

“‡3. Klausing, Kalida 35-6 1/2

“‡3. Young, Upper Sandusky 35-6 1/2

“‡5. Brooker, North Baltimore 34-8

“‡6. Blue, Patrick Henry 34-5 1/4

“‡7. Peters, Arcadia 34-3 3/4

“‡8. Maag, Columbus Grove 33-11 1/2

“‡9. Miller, Liberty-Benton 33-11

10. Hanneman, Ottoville 33-1

Discus

“‡1. Miller, Liberty-Benton 127-1

“‡2. G. Rigel, Leipsic 120-1

“‡3. Hoffman, Ottawa-Glandorf 119-10

“‡4. Maag, Columbus Grove 118-4

“‡5. Austermiller, Patrick Henry 114-10

“‡6. Watkins, Arcadia 114-4

“‡7. H. Hoersten, Ottoville 113-8

“‡8. Yaple, Arcadia 113-4

“‡9. Hanneman, Ottoville 113-3

10. C. Rigel, Leipsic 109-8

High Jump

“‡1. Mullholand, Mohawk 5-2

“‡2. Conley, Upper Sandusky 5-0

“‡2. Reynolds, Columbus Grove 5-0

“‡4. Bishop, Liberty-Benton 4-10

“‡4. Klopp, Mohawk 4-10

“‡4. Griffith, McComb 4-10

“‡4. Willow, Arlington 4-10

“‡4. Ferguson, Pandora-Gilboa 4-10

“‡4. Layne, Findlay 4-10

“‡4. Wischmeyer, Ottawa-Glandorf 4-10

“‡4. Butler, Leipsic 4-10

“‡4. Foos, Findlay 4-10

Long Jump

“‡1. Parker, Findlay 16-9 1/4

“‡2. Siefker, Leipsic 15-10 1/2

“‡3. K. Siefker, Ottawa-Glandorf 15-9 1/2

“‡4. Inbody, Arlington 15-8 1/2

“‡5. Taylor, Fostoria Senior 15-5

“‡6. Basinger, Pandora-Gilboa 15-3

“‡6. Ashburn, Riverdale 15-3

“‡8. Meyer, Tiffin Calvert 15-2 1/2

“‡9. Dunifon, Columbus Grove 14-10 1/2

10. Nash, Carey 14-9 1/2

10. Vorst, Columbus Grove 14-9 1/2

Pole Vault

“‡1. Rickenbacher, Liberty-Benton 11-1

“‡2. Bucher, North Baltimore 9-6

“‡3. Dellifield, Ada 9-0

“‡3. Crawford, Arlington 9-0

“‡5. Ponx, Liberty-Benton 8-6

“‡5. Jones, Arlington 8-6

“‡5. Gier, Upper Sandusky 8-6

“‡8. C. Hoover, Hopewell-Loudon 8-0

“‡8. Leiter, Hopewell-Loudon 8-0

10. Hohman, Findlay 7-6

10. Tressler, Continental 7-6

10. Collier, Continental 7-6

10. Murray, Elmwood 7-6

10. Hazelton, Leipsic 7-6

100 Meters

“‡1. Berheide, Kalida 12.90

“‡2. Basinger, Pandora-Gilboa 12.94

“‡3. Smith, Vanlue 13.05

“‡4. Like, McComb 13.19

“‡5. Maag, Kalida 13.20

“‡6. Golden, Arcadia 13.23

“‡7. Sybert, Columbus Grove 13.24

“‡8. Warner, Liberty-Benton 13.25

“‡9. Norden, Carey 13.31

10. Palos, Lakota 13.40

10. Inbody, Arlington 13.40

200 Meters

“‡1. Berheide, Kalida 27.07

“‡2. Golden, Arcadia 27.23

“‡3. Sybert, Columbus Grove 27.29

“‡4. Newton, Hardin Northern 27.50

“‡5. Lykins, Carey 27.54

“‡6. Norden, Carey 27.90

“‡7. Kintner, Liberty-Benton 27.93

“‡8. Palos, Lakota 28.10

“‡9. Taylor, Upper Sandusky 28.13

10. Like, McComb 28.40

400 Meters

“‡1. Lykins, Carey 1:02.08

“‡2. Rump, Ottawa-Glandorf 1:02.88

“‡3. Lenhart, Liberty-Benton 1:03.12

“‡4. Kintner, Liberty-Benton 1:03.20

“‡5. Benroth, Columbus Grove 1:03.66

“‡6. Wischmeyer, Ottawa-Glandorf 1:04.52

“‡7. Taylor, Upper Sandusky 1:05.45

“‡8. Roerdink, Hopewell-Loudon 1:05.55

“‡9. Smith, Vanlue 1:05.90

10. Hissong, Ada 1:06.65

800 Meters

“‡1. Oler, Mohawk 2:22.82

“‡2. Ward, Liberty-Benton 2:26.30

“‡3. Palmer, Ottawa-Glandorf 2:30.19

“‡4. Bishop, Liberty-Benton 2:32.20

“‡5. T. Ellerbrock, Columbus Grove 2:34.89

“‡6. Sugg, Patrick Henry 2:35.00

“‡7. Konkle, Mohawk 2:35.56

“‡8. Pace, Hopewell-Loudon 2:38.23

“‡9. Luersman, Fort Jennings 2:42.49

10. Short, Findlay 2:42.63

1,600 Meters

“‡1. A. Ellerbrock, Columbus Grove 5:31.47

“‡2. Downing, Columbus Grove 5:33.64

“‡3. Lucke, Kalida 5:38.20

“‡4. Oler, Mohawk 5:39.05

“‡5. Harris, Tiffin Calvert 5:46.02

“‡6. Cassata, Findlay 5:46.09

“‡7. Stillberger, Mohawk 5:53.58

“‡8. T. Ellerbrock, Columbus Grove 5:53.60

“‡9. Corbin, Findlay 6:00.56

10. Shasteen, Upper Sandusky 6:01.00

3,200 Meters

“‡1. A. Ellerbrock, Columbus Grove 11:31.57

“‡2. Downing, Columbus Grove 12:07.00

“‡3. Weininger, Upper Sandusky 13:10.19

“‡4. Shasteen, Upper Sandusky 13:11.00

“‡5. Defeo, Carey 13:13.43

“‡6. J. Collier, Riverdale 13:16.90

“‡7. Murphy, Liberty-Benton 13:18.01

“‡8. Gleason, Liberty-Benton 13:20.15

“‡9. Carpenter, Patrick Henry 13:25.69

10. Cozette, Lakota 13:27.30

100 Meter Interm. Hurdles

“‡1. McCluer, Columbus Grove 15.79

“‡2. Bockrath, Ottawa-Glandorf 16.87

“‡3. Watson, Lakota 16.96

“‡4. Keller, Continental 17.16

“‡5. Clouse, Old Fort 17.20

“‡6. Hayden, Upper Sandusky 17.25

“‡7. Schroeder, Ottawa-Glandorf 17.31

“‡8. Smith, Kalida 17.60

“‡9. Waltz, Cory-Rawson 17.70

10. Rickenbacher, Liberty-Benton 17.83

300 Meter Low Hurdles

“‡1. McCluer, Columbus Grove 47.39

“‡2. Keller, Continental 49.40

“‡3. Clouse, Old Fort 50.11

“‡4. Smith, Kalida 51.00

“‡5. Hayden, Upper Sandusky 51.33

“‡6. Schlagbaum, Ottoville 51.39

“‡7. Watson, Lakota 51.65

“‡8. Gambrell, Bluffton 51.90

“‡9. Green, Arlington 51.94

10. Bockrath, Ottawa-Glandorf 52.04

400 Meter Relay

“‡1. Columbus Grove 52.90

“‡2. Carey 53.01

“‡3. Kalida 54.04

“‡4. Ottawa-Glandorf 54.22

“‡5. Riverdale 54.49

“‡6. Arlington 54.53

“‡7. Fostoria Senior 54.54

“‡8. Upper Sandusky 55.39

“‡9. Bluffton 55.47

10. Lakota 55.61

800 Meter Relay

“‡1. Columbus Grove 1:49.33

“‡2. Carey 1:52.77

“‡3. Upper Sandusky 1:52.95

“‡4. Findlay 1:55.70

“‡5. Fostoria Senior 1:57.29

“‡6. Bluffton 1:57.32

“‡7. Kalida 1:58.00

“‡8. Riverdale 1:58.31

“‡9. Ottawa-Glandorf 1:58.58

10. Liberty-Benton 1:58.85

1,600 Meter Relay

“‡1. Liberty-Benton 4:13.82

“‡2. Mohawk 4:18.21

“‡3. Columbus Grove 4:23.40

“‡4. Ottawa-Glandorf 4:24.06

“‡5. Upper Sandusky 4:26.92

“‡6. Carey 4:28.10

“‡7. Hopewell-Loudon 4:34.82

“‡8. Findlay 4:36.82

“‡9. Bluffton 4:38.73

10. Kalida 4:41.00

3,200 Meter Relay

“‡1. Columbus Grove 10:13.00

“‡2. Mohawk 10:15.56

“‡3. Liberty-Benton 10:18.66

“‡4. Findlay 10:41.57

“‡5. Ottawa-Glandorf 10:48.58

“‡6. Hopewell-Loudon 10:54.69

“‡7. Upper Sandusky 10:56.51

“‡8. Riverdale 11:00.80

“‡9. Carey 11:07.39

10. Arlington 11:10.00



Comments

About the Author