Swimming: FAST swimmers shine at Flag City Invitational

Klava KatayAma of the Findlay Area Swim Team comes up for a breath of air as she swims the women’s 15-16 200-meter butterfly Sunday at FAST’s Flag City Invitational at the Riverside Park pool. Katayama was second in the event and won the 100 freestyle. (Photo by Matthias Leguire)

The Findlay Area Swim Team had four swimmers win at least one individual event between Saturday and Sunday’s events to conclude the 36th annual Flag City Invitational at the Riverside Park pool.

Parker Stocker, competing in the boys 13-14 division, won a FAST-high seven individual races — including a meet-record time of 2:21.12 in the 200-yard backstroke. Stocker also won the 50, 100 and 200 free, 100 back as well as the 100 and 200 fly to secure the boys 13-14 crown with a group-high 241 points.

Ethan Spradlin, edging Andrew Beer 165-157 for first place in individual points in the 17-and-over division, won three races including the 50 free (26.73), 200 free (2:09.25) and the 100 fly (1:03.67).

Syd Porinchok and Klava Katayama, both competing in the women’s 15-16 group, each won one event. Porinchok finished first in the 50 free (31.54) and Katayama won the 100 free (1:03.37).

FAST also won three relays, all on the boys side. Stocker, Spradlin, Selby Wilt and Zane Laws combined to win the 200 free relay (1:52.84) and the 400 relay (4:16.89). Stocker, Spradlin, Wilt and Joseph Vasiloff teamed to take the 200 medley relay (2:12.47) crown.

The Westerville Aquatic Club took home the first place large team award and Buckeye Swim Club (BSC) was the runner-up. FAST won the small-team award and Vacationalnd Swim Club finished second. Andrew Huang, from BSC, won the Jacob Deerhake Award as he swept all nine individual races in the boys’ 9-10 division as well as a 10th race in the 10-and-under group.

Weekend Results

Winners and FAST placers

Girls 8 and Under

50 FREE — 1, Iris Weisstein (FMST) 43.01.

100 FREE — 1, Kari Diller (LYSC) 1:38.80.

200 FREE — 1, Weisstein (FMST) 3:36.59.

50 BACK — 1, Diller (LYSC) 48.98.

100 BACK — 1, Weisstein (FMST) 1:47.13.

50 FLY — 1, Diller (LYSC) 53.78.

50 BREAST — 1, Ella Seelandt (BKYS) 55.32.

100 BREAST — 1, Seelandt (BKYS) 2:06.18.

Girls 9-10

50 FREE — 1, Roan Stacey (WAC) 34.11.

100 FREE — 1, Stacey (WAC) 1:13.14. 10, Autumn Clifton (FAST) 2:20.62.

200 FREE — 1, Stacey (WAC) 2:39.46.

50 BACK — 1, Stacey (WAC) 41.26. 9, Clifton (FAST) 1:11.03.

100 BACK — 1, Ella Sigman (BGSC) 1:27.33.

50 FLY — 1, Stacey (WAC) 38.61.

100 FLY — 1, Jessica Robie (FMST) 1:27.73.

50 BREAST — 1, Stacey (WAC) 41.39.

Girls 10 and Under

200 BACK — 1, Stacey (WAC) 3:06.74.

200 FREE RELAY — 1, FMST (Riley Wojciechowski, Jessica Robie, Paige Burkey, Mallory Syrek) 2:29.12.

Girls 11-12

50 FREE — 1, Elise Randolph (FMST) 31.71.

100 FREE — 1, Kaitlyn Sallows (BKYS) 1:09.32.

200 FREE — 1, Randolph (FMST) 2:24.54.

50 BACK — 1, Breanna Mowrey (WAC) 36.97.

100 BACK — 1, Randolph (FMST) 1:16.53.

200 BACK — 1, Mowrey (WAC) 2:53.78.

50 FLY — 1, Mowrey (WAC) 33.62.

100 FLY — 1, Mowrey (WAC) 1:18.17.

50 BREAST — 1, Madelyn Bosler (WAC) 38.63.

100 BREAST — 1, Bosler (WAC) 1:25.80.

200 FREE RELAY — 1, FMST (Kylie Randolph, Natalie Sanders, Sophie Burkey, E. Randolph) 2:12.96.

200 MEDLEY RELAY — 1, WAC (Wilson, Bosler, Mowrey, Schirtzinger) 2:30.99.

400 FREE RELAY — 1, WAC (Ella Schirtzinger, Bosler, Mariella Wilson, Mowrey) 5:02.46.

400 MEDLEY RELAY — 1, WAC (Wilson, Madelyn Bosler, Breanna Mowrey, Schirtzinger) 5:28.45.

Girls 13-14

50 FREE — 1, Nanami Campbell (BKYS) 30.07.

100 FREE — 1, Alex Knodel (WAC) 1:05.04. 13, Delaney Spradlin (FAST) 1:11.24.

200 FREE — 1, Joslyn Jurski (FMST) 2:25.56.

100 BACK — 1, Asma Khan (RYD) 1:13.67. 5, Spradlin (FAST) 1:19.24.

200 BACK — 1, Jurski (FMST) 2:40.03. 13, Delaney Spradlin (FAST) 2:56.57.

100 FLY — 1, Julia Beer (SYL) 1:10.42.

200 FLY — 1, Emily Ellsworth (WAC) 2:49.77.

100 BREAST — 1, Taylor Stockard (RYD) 1:24.95. 11, Paige Black (FAST) 1:31.85.

200 BREAST — 1, Ashley Sallows (BKYS) 3:05.16.

200 IM — 1, Beer (SYL) 2:41.64. 11, Spradlin (FAST) 2:52.45.

Women 15-16

50 FREE — 1, Syd Porinchok (FAST) 31.54. 7, Gabby Diehl (FAST) 32.49.

100 FREE — 1, Klava Katayama (FAST) 1:03.37. 7, Diehl (FAST) 1:11.34.

200 FREE — 1, Elizabeth Intihar (BKYS) 2:16.92. 8, Gabby Diehl (FAST) 2:38.47.

100 BACK — 1, Sarah Turchanik (RYD) 1:13.70. 3, Katayama (FAST) 1:18.55. 4, Diehl (FAST) 1:19.57. 5, Porinchok (FAST) 1:19.74.

200 BACK — 1, Intihar (BKYS) 2:43.58.

100 FLY — 1, Intihar (BKYS) 1:12.71. 5, Diehl (FAST) 1:20.88. 6, Porinchok (FAST) 1:21.28.

200 FLY — 1, Intihar (BKYS) 2:35.15. 2, Katayama (FAST) 2:48.43. 5, Porinchok (FAST) 3:03.25.

100 BREAST — 1, Paige Chaffee (SYL) 1:27.86. 3, Porinchok (FAST) 1:31.26. 13, Diehl (FAST) 1:44.44.

200 BREAST — 1, Chaffee (SYL) 3:00.38. 8, Porinchok (FAST) 3:20.32. 11, Katayama (FAST) 3:29.21.

200 IM — 1, Turchanik (RYD) 2:34.68. 6, Katayama (FAST) 2:52.79. 8, Diehl (FAST) 2:57.15.

Women 17 and Over

50 FREE — 1, Agnes Bahr (BGSC) 30.30. 7, Kaylor Stocker (FAST) 31.12.

100 FREE — 1, Rona Mejiritski (BGSC) 1:04.64. 5, Stocker (FAST) 1:09.63.

200 FREE — 1, Megan Irwin (RYD) 2:18.71. 7, Stocker (FAST) 2:38.79.

100 BACK — 1, Abbey Ellsworth (WAC) 1:11.94. 3, Stocker (FAST) 1:15.77.

200 BACK — 1, Elodie Schreiber (BGSC) 2:33.97.

100 FLY — 1, Mejiritski (BGSC) 1:11.27. 6, Stocker (FAST) 1:19.78.

200 FLY — 1, Mejiritski (BGSC) 2:34.16.

100 BREAST — 1, Bahr (BGSC) 1:24.32.

200 BREAST — 1, Bahr (BGSC) 2:59.25.

200 IM — 1, Bahr (BGSC) 2:41.32.

200 FREE RELAY — 1, BKYS (Nanami Campbell, Ashley Sallows, Dani Ward, Elizabeth Intihar) 2:03.06. 4, FAST (Gabby Diehl, Syd Porinchok, Delaney Spradlin, Kaylor Stocker) 2:07.71.

200 MEDLEY RELAY — 1, RYD (Asma Kahn, Sarah Turchanik, Taylor Stockard, Rayna Swope) 2:20.23. 3, FAST (Kaylor Stocker, Syd Porinchok, Klava Katayama, Delaney Spradlin) 2:23.48.

400 FREE RELAY — 1, WAC (Erika Knodel, Alex Knodel, Abbey Ellsworth, Emily Ellsworth) 4:28.20. 2, FAST (Kaylor Stocker, Gabby Diehl, Syd Porinchok, Klava Katayama) 4:39.42.

Boys 8 and Under

50 FREE — 1, Eric Sun (FMST) 46.66.

100 FREE — 1, Levin Essinger (LYSC) 1:48.77.

200 FREE — 1, Essinger (LYSC) 3:50.77.

50 BACK — 1, Eli Morgan (SOS) 1:07.20.

100 BACK — 1, Sun (FMST) 1:58.99.

50 FLY — 1, Morgan (SOS) 1:00.15.

100 FLY — 1, Morgan (SOS) 2:32.33.

50 BREAST — 1, Essinger (LYSC) 1:00.60.

100 BREAST — 1, Morgan (SOS) 2:15.93.

Boys 9-10

50 FREE — 1, Andrew Huang (BKYS) 32.65. 4, Duncan Black (FAST) 37.41.

100 FREE — 1, Huang (BKYS) 1:12.15. 4, Black (FAST) 1:23.49.

200 FREE — 1, Huang (BKYS) 2:34.66. 8, Black (FAST) 3:10.84.

50 BACK — 1, Huang (BKYS) 37.82.

100 BACK — 1, Huang (BKYS) 1:18.50.

50 FLY — 1, Huang (BKYS) 34.35.

100 FLY — 1, Huang (BKYS) 1:24.73.

50 BREAST — 1, Huang (BKYS) 45.19. 5, Black (FAST) 52.17.

100 BREAST — 1, Huang (BKYS) 1:38.72. 5, Black (FAST) 1:54.86.

Boys 10 and Under

200 BACK — 1, Huang (BKYS) 2:43.64. 4, Black (FAST) 3:36.45.

200 FREE RELAY — 1, WAC (Gabriel Nixon, Quinton Dardinger, Caiden Dunn, Jamal Deek) 2:39.49.

200 MEDLEY RELAY — 1, WAC (Dunn, Nixon, Dardinger, Deek) 3:05.39.

Boys 11-12

50 FREE — 1, Jager Ninke (VSC) 29.62.

100 FREE — 1, Jacob Weimer (SYL) 1:06.27.

200 FREE — 1, Ninke (VSC) 2:26.10.

50 BACK — 1, Weimer (SYL) 35.47.

100 BACK — 1, Ninke (VSC) 1:17.56.

200 BACK — 1, Ninke (VSC) 2:42.85.

50 FLY — 1, Ninke (VSC) 31.82.

100 FLY — 1, Ninke (VSC) 1:14.33.

50 BREAST — 1, Ninke (VSC) 39.06.

100 BREAST — 1, Ninke (VSC) 1:26.12.

200 FREE RELAY — 1, BKYS (Sebastian Martin, Chris Martin, Tyler Klein, Brody Van Frayen) 2:35.54.

Boys 13-14

50 FREE — 1, Parker Stocker (FAST) 27.30. 15, Joseph Vasiloff (FAST) 31.55.

100 FREE — 1, Stocker (FAST) 58.36. 7, Vasiloff (FAST) 1:09.04. 16, Tyler Horstman (FAST) 1:14.94.

200 FREE — 1, Stocker (FAST) 2:08.92. 8, Vasiloff (FAST) 2:26.57.

100 BACK — 1, Stocker (FAST) 1:07.21.

*R* 200 BACK — 1, Stocker (FAST) 2:21.12.

100 FLY — 1, Stocker (FAST) 1:03.42.

200 FLY — 1, Stocker (FAST) 2:23.50.

100 BREAST — 1, Brogan Robinson (WAC) 1:18.52. 3, Stocker (FAST) 1:25.64. 7, Vasiloff (FAST) 1:29.36.

200 BREAST — 1, Robinson (WAC) 2:49.35. 4, Stocker (FAST) 3:05.32. 7, Vasiloff (FAST) 3:20.31. 14, Horstman (FAST) 3:37.82.

200 IM — 1, Kyle Hudson (NAC) 2:29.86. 3, Stocker (FAST) 2:41.44. 8, Vasiloff (FAST) 2:54.21.

Men 15-16

50 FREE — 1, Zach Ward (BKYS) 27.15. 5, Selby Wilt (FAST) 27.97. 7, Zane Laws (FAST) 28.25.

100 FREE — 1, Ward (BKYS) 58.50. 7, Laws (FAST) 1:02.21. 8, Wilt (FAST) 1:03.30.

200 FREE — 1, Charlie Clark (VSC) 2:07.59. 5, Laws (FAST) 2:17.85. 8, Wilt (FAST) 2:23.51.

100 BACK — 1, Dylan Weisenauer (SOS) 1:06.97. 5, Wilt (FAST) 1:14.10. 6, Laws (FAST) 1:15.10.

200 BACK — 1, Clark (VSC) 2:26.08. 3, Laws (FAST) 2:37.63. 4, Wilt (FAST) 2:41.36.

100 FLY — 1, Weisenauer (SOS) 1:02.69. 8, Wilt (FAST) 1:20.27.

200 FLY — 1, John Burnard (BGSC) 2:20.58. 4, Wilt (FAST) 2:59.14.

100 BREAST — 1, CJ Layne (BGSC) 1:11.49. 10, Laws (FAST) 1:28.42. 13, Wilt (FAST) 1:33.56.

*R* 200 BREAST — 1, Layne (BGSC) 2:38.53. 6, Laws (FAST) 3:10.80. 9, Wilt (FAST) 3:16.92.

200 IM — 1, Clark (VSC) 2:25.25. 5, Wilt (FAST) 2:37.98. 7, Laws (FAST) 2:39.49.

Men 17 and Over

50 FREE — 1, Ethan Spradlin (FAST) 26.73.

100 FREE — 1, Jack Burroughs (BGSC) 55.75. 2, Spardlin (FAST) 58.62.

200 FREE — 1, Spradlin (FAST) 2:09.25.

100 BACK — 1, Andrew Beer (SYL) 1:08.77. 3, Spradlin (FAST) 1:12.27.

200 BACK — 1, Beer (SYL) 2:25.84.

100 FLY — 1, Spradlin (FAST) 1:03.67.

200 FLY — 1, Trey Briggs (ARC) 2:33.42.

100 BREAST — 1, Sam Curran (SYL) 1:10.27. 3, Spradlin (FAST) 1:22.07.

200 BREAST — 1, Burroughs (BGSC) 2:45.11.

200 IM — 1, Burroughs (BGSC) 2:23.05. 3, Spradlin (FAST) 2:27.58.

200 FREE RELAY — 1, FAST (Selby Wilt, Parker Stocker, Zane Laws, Ethan Spradlin) 1:52.84.

200 MEDLEY RELAY — 1, FAST (Wilt, Vasiloff, P. Stocker, Spradlin) 2:12.47.

400 FREE RELAY — 1, FAST (Wilt, Laws, P. Stocker, Spradlin) 4:16.89.



Comments

About the Author