FAST swimming: Four FAST swimmers qualify for Ohio state Junior Olympics

BOWLING GREEN — The Findlay Area Swim Team’s Delaney Spradlin and Paige Black swept the top spots in the 13-14 girls 200-meter backstroke during the 2018 Long Course Regional Meet hosted by FAST and held at Bowling Green State University over the weekend.

Spradlin and Black were two of four FAST swimmers to qualify for the Ohio state Junior Olympics meet set for July 19-22 at Miami University.

Both swimmers advanced to the state meet in the 200 back as Spradlin won with a time of 2:36.01 and Black was right behind at 2:36.15.

Black also qualified for state in two other events as she was second in the 400 individual medley (5:37.5) and third in the 200 IM (2:38.29).

Spradlin also advanced in the girls 13-14 backstroke by winning the race in 1:13.41.

Duncan Black qualified for state in two events in the 10-and-under boys division.

He won the 50 freestyle in a time of 34.67 seconds and was third in the 100 free in 1:19.24.

FAST’s Parker Stocker qualified for state in previous qualifying meets.

Riley Verb captured an individual crown and advanced for the Putnam County YMCA swim team as he won the 13-14 boys 100 breaststroke in 1:20.26.

Overall, FAST finished 11th in the 18-team field with 217 points.

Rill wins at FAGA

ARCADIA — Henry Rill’s 78 was the best score of the day and earned him the title in the boys 14-15 age division of the Findlay Area Golf Association tournament held at Red Hawk Run Golf Course on Monday.

Hill beat Grant Lane (81) by three strokes in winning his division.

Brady Hipsher came out on top in a competitive boys 16-18 division. Hipsher carded an 81 to edge Luke Sunderman (82) by one stroke and Michael Kotey (83) by two.

Carson Foltz fired an 83 to win the boys 12-13 competition, and Isaac Dyer’s 47 was best in the 10-11, 9-hole division.

In the girls tournament, Jordan Bucher’s 85 took the 14-18 age bracket, and Jenna Brown (70) won the 10-13 title.

Findlay Area Golf Association

At RED HAWK RUN GOLF COURSE

BOYS 16-18 — 1, Brady Hipsher 81. 2, Luke Sunderman 82. 3, Michael Kotey 83.

BOYS 14-15 — 1, Henry Rill 78. 2, Grant Lane 81. x-3, Hunter Baker 86.

BOYS 12-13 — 1, Carson Foltz 83. 2, Weston Heitkamp 100. 3, Ryan Clarke 102.

BOYS 10-11 — 1, Isaac Dyer 47. 2, Sam Swisher 48. 3, Lawson Bain 52.

GIRLS 14-18 — 1, Jordan Bucher 85. 2, Kiana Robinson 93. 3, Olivia Sexton 94.

GIRLS 10-13 — 1, Jenna Brown 70. 2, Lindsay Clarke 73.

x-playoff.

Dull is tied for 2nd

MARION — Kyleigh Dull carded a 74 on Monday and was tied for second place after the first round of the Ohio Junior Girls Golf Championship being held at the Marion Country Club.

Emily Hummer of Columbus took the first round lead with a 70. Heading into today’s second round, Dull, a sophomore to be at Lakota High School, is tied for second with Hillsboro’s Madison Spiess, Helena’s Sydney Leyerle and Mount Gilead’s Mallory Graham.

Grace Miller, who will be a sophomore at Kalida High School, shot a 93 and was tied for 70th.

Ohlrich finishes 3rd

SAN FRANCISCO — Van Buren’s Connor Ohlrich finished third over the weekend in the Hurricane Junior Golf Tour’s Northern California Open at the Monarch Bay Golf Club.

Ohlrich shot an 84-78–161 to finish 13 strokes behind individual champion Connor Wierman of Oro Valley, Arizona.

Ohlrich’s third-place finish qualifies him for the Hurricane Junior Golf Tour’s national championship in Florida on Dec. 1-2.

L-B wins Junior ACME regional title

Liberty-Benton completed a 3-0 tournament run with a 3-1 win over Ottawa-Glandorf on Monday to win the Junior ACME baseball regional title.

Liberty-Benton will face Anthony Wayne on Sunday in the Junior ACME state tournament at Elida.



Comments

About the Author