BOWLING GREEN — Findlay High’s Max Rutledge swam to a pair of victories Saturday at the Northwest Ohio Classic at Bowling Green State University’s Cooper Pool.

Toledo St. Ursula was the girls team champion as the Arrows racked up 379 points. Findlay’s girls had a strong team showing as the Trojans were fourth among the 35 teams competing with 253 points. Ottawa-Glandorf was 10th with 150 points.

In the boys meet, Toledo St. Francis rolled up a 552-372 winning margin over Cincinnati Sycamore. Findlay was eighth (199) and Ottawa-Glandorf 12th (111).

Rutledge led the Trojans by scoring wins in the 200 (1:48.35) and 500 freestyles (5:52.87). Ben Sealts swam to a second-place finish in the 200 individual medley (2:03.58) to lead Ottawa-Glandorf.

Brianna Fenbert was the lone O-G winner in the girls meet as she touched the wall first in the 50 free (25.48).

Kaylor Stocker was second in the 100 free (55.07) while diver Lexi Layne placed third with a score of 373.95 to lead Findlay’s girls.

BOYS TEAM STANDINGS
1, Toledo St. Francis 552. 2, Cincinnati Sycamore 372. 2, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 336. 4, Pepper Pike Orange 296. 5, Celina 274. 6, Fremont Ross 262. 7, Perrysburg 235. 8, Findlay 199. 9, Sylvania Southview 170. 10, Wapakoneta 156. 11, Stow-Munroe Falls 121. 12, Ottawa-Glandorf 111. 13, Pickerington Central 90. 14, Bowling Green 63. 15, Pickerington North 49. 16, Oregon Clay 41. 17, Ontario 24. 18, Tiffin Columbian 23. 19, Lima Shawnee 21. 20, Wauseon & Sylvania Northview 20. 22, Maumee Valley Country Day 15. 23, Ashland 13. 24, Colonel Crawford 10. 25, Berea-Midpark 9. 26, Oak Harbor 4. 27, Toledo Whitmer 3.

AREA TOP 16 FINISHES
400 FREE RELAY — 10, Ottawa-Glandorf (Nelson, Fenbert, Basinger, Sealts) 3:31.45. 11, Findlay (Roth, Evans, Anderson, Rutledge) 3:31.84. 100 BREAST — 10, Basinger (O-G) 1:07.2. 100 BACK — 4, Sealts (O-G) 55.65. 200 FREE RELAY — 8, Findlay (Gerken, Roth, Spradlin, Heath) 1:35.17. 500 FREE — 1, Max Rutledge (Fin) 5:52.87. 100 FREE — 14, Roth (Fin) 52.4. 50 FREE — 9, Basinger (O-G) 23.35. 10, Heath (Fin) 23.89. 200 IM — 2, Sealts (O-G) 2:03.58. 200 FREE — 1, Rutledge (Fin) 1:48.35. 200 MEDLEY RELAY — 8, Findlay (Spradlin, Evans, Rutledge, Heath) 1:44.99. 12, Ottawa-Glandorf (Sealts, Basinger, Nelson, Kaufman) 1:49.12. DIVING –12, Gerken (Fin) 175.15 .

GIRLS TEAM STANDINGS
1, Toledo St. Ursula 379. 2, Pickerington North 317. 3, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 305. 4, Findlay 253. 5, Fremont Ross 251. 6, Cincinnati Sycamore 212. 7, Stow-Munroe Falls 168. 8, Sylvania Southview 159. 9, Celina 151. 10, Ottawa-Glandorf 150. 11, Wapakoneta 132. 12, Anthony Wayne 112. 13, Colonel Crawford 107. 14, Sylvania Northview 103. 15, Oak Harbor 99. 16, Perrysburg 93. 17, Berea-Midpark 84. 18, Bowling Green 70. 19, Pepper Pike Orange 59. 20, Maumee Valley Country Day 53. 21, Pickerington Central 44. 22, Tiffin Calvert 32. 23, Wauseon 29. 24, Avon 28. 25, Toledo Waite 24. 26, Tiffin Columbian 22. 27, Sandusky St. Mary’s 13. 27, North Olmsted 13. 29, Brunswick 11. 30, Toledo Start 8. 31, Elyria 4. 32, Maumee 3. 33, Ottawa Hills & Ashland Crestview 2. 35, Medina Buckeye 1.

AREA TOP 16 FINISHES
400 FREE RELAY — 5, Findlay (Twining , Diehl, S. Clinger, Stocker) 3:55.69. 9, Ottawa-Glandorf (Kleman, Sealts, Porinchok, Fenbert) 4:01.61. 100 BREAST — 4, H. Clinger (Fin) 1:09.74. 10, Porinchok (O-G) 1:11.45. 15, Butterworth (Fin) 1:14.2. 200 FREE RELAY — 7, Ottawa-Glandorf (Kleman, Schmenk, Porinchok, Fenbert) 1:47.2. 10, Findlay (Quaid, H. Clinger, S. Clinger, Butterworth) 1:48.85. 500 FREE — 5, Kleman (O-G) 5:49.35. 6, Diehl (FIn) 5:56.48. 9, Twining (Fin) 6:10.32. 100 FREE — 2, Kaylor Stocker (Fin) 55.07. 12, Fenbert (O-G) 58.91. 100 FLY — 6, S. Clinger (Fin) 1:02.27. 10, Porinchok (O-G) 1:03.38. 50 FREE — 1, Fenbert (O-G) 25.48. 200 IM — 9, S. Clinger (Fin) 2:24.67. 12, Kleman (O-G) 2:22.16. 14, Butterworth (Fin) 2:26.05. 200 FREE — 5, Stocker (Fin) 2:06.3. 200 MEDLEY RELAY — 6, Findlay (Diehl, H. Clinger, Butterworth, Stocker) 1:56.72. DIVING — 3, Lexi Layne (Fin) 373.95.

Ross shines at Napoleon

NAPOLEON — Ada’s Andrew Ross was a double winner as the Bulldogs’ boys swim team was fifth in the 15-team Wildcat Invitational Saturday at Napoleon.

Lima Shawnee won the boys championship with 410 points. Ada was fifth (189) and Ottawa-Glandorf eighth (127).

Ross won the 100 backstroke (1:00.5) and teamed with Zach Beaschler, Isaac Spar and Andrew Robey to finish first in the 200 medley relay (1:51.26).

Napoleon racked up 557 points to handily win the girls crown. Ottawa-Glandorf (191) was fifth (191), Ada 12th (23) and Leipsic 16th (6).

BOYS TEAM STANDINGS
1, Lima Shawnee 410. 2, Napoleon 344. 3, Akron Hoban 343. 4, Bryan 218. 5, Ada 189. 6, Springfield 156. 7, Coldwater 154. 8, Ottawa-Glandorf 127. 9, Lima Bath 107. 10, Van Wert 98. 11, Elida 67. 12, Lima Central Catholic 29. 13, Wauseon 15. 14, St. Marys Memorial 14. 15, Lake Center, Ind. 10.

AREA TOP 8 FINISHES
200 MEDLEY RELAY — 1, Ada (Andrew Ross, Zach Beaschler, Isaac Spar, Andrew Robey) 1:51.26. 200 FREE — 8, Ethan Smith (O-G) 2:13.53. 50 FREE — 3, Robey (Ada) 24.6. 100 FREE — 3, Beaschler (Ada) 54.32. 6, Robey (Ada) 55.4. 500 FREE — 8, Baughman (O-G) 6:32.09. 200 FREE RELAY — 5, Ottawa-Glandorf (Baughman, Hoehn, Crumrine, Smith) 1:46.37. 100 BACK — 1, Ross (Ada) 1:00.5. 8, Smittle (Ada) 1:10.31. 100 BREAST — 3, Beaschler (Ada) 1:12.48. 400 FREE RELAY — 4, Ada (Spar, Ross, Smittle, Beaschler) 3:53.92. 5, Ottawa-Glandorf (Baughman, Smith, Teffenhardt, Hoehn) 4:05.2.

GIRLS TEAM STANDINGS
1, Napoleon 557. 2, Bryan 415. 3, Lima Shawnee 365. 4, Akron Hoban 267. 5, Ottawa-Glandorf 191. 6, Coldwater 137. 7, Van Wert 91. 8, Napoleon “B” 75. 9, Lima Bath 59. 10, Wauseon 49. 11, Lima Central Catholic 38. 12, Ada 23. 13, Elida 11. 14, Springfield 9. 15, St. Marys Memorial 7. 16, Leipsic 6.

AREA TOP 8 FINISHES
200 FREE — 5, Thiesen (O-G) 2:18.99. 200 IM — 6, Stechschulte (O-G) 2:44.5. 100 FLY — 6, Coleson (O-G) 1:16.53. 500 FREE — 5, Kitchen (O-G) 6:24.01. 200 FREE RELAY — 8, Ottawa-Glandorf (Belli, Schimmoeller, Hunt, Thiesen) 2:01.46. 400 FREE RELAY — 6, Ottawa-Glandorf (Kitchen, Stechschulte, Hunt, Thiesen) 4:30.54.

Costello leads Fostoria

SANDUSKY –Fostoria’s Tony Costello finished second in one event and third in another to lead the Redmen swim teams at Saturday’s Sandusky A-Behr Invitational.

Sandusky St. Mary’s won the boys meet with 257 points. Fostoria was ninth (25) and St. Wendelin placed 11th (1).

Norwalk scored 254 points to win the girls meet. The Mohawks were 10th (11) and Redmen 11th (2).

Costello was second in the 100 freestyle (55.18) and third in the 200 free (2:05.84).

St. Wendelin’s Jaden Ogg was sixth in the 50 free (30.05) and 100 free (1:07.99) to lead area girls.

BOYS TEAM STANDINGS
1, Sandusky St. Mary’s 257. 2, Margaretta 194. 3, Sandusky 193. 4, Huron 148. 5, Shelby 143. 6, Willard 135. 7, Norwalk 75. 8, Mansfield Madison 68. 9, Fostoria 25. 10, Lima Senior 3. 11, St. Wendelin 1.

AREA BOYS TOP 16 FINISHES
200 FREE — 3, Costello (Fos) 2:05.84. 100 FREE — 2, Costello (Fos) 55.18.

GIRLS TEAM STANDINGS
1, Norwalk 254. 2, Sandusky 254. 3, Sandusky St. Mary’s 285. 4, Margaretta 136. 5, Shelby 134. 6, Mansfield Madison 90. 7, Huron 80. 8, Lima Senior 48. 9, Willard 47. 10, St. Wendelin 11. 11, Fostoria 2.

AREA GIRLS TOP 8 FINISHES
50 FREE — 6, Jaden Ogg (SW) 30.05. 100 FREE — 6, Ogg (SW) 1:07.99.

Comments