Wilcox

Findlay’s Chase Wilcox kept a school kicking legacy going and etched his named in the record books as well in earning first-team honors in the 2017 Ohio Prep Sports Writers Association’s all-Ohio football selections released on Wednesday.
Findlay High linebacker Cam Dillon also earned all-state honors as a second-team pick on defense.
Wilcox was a perfect 36 for 36 on extra points during the 2017 season. The senior ended his career with 64 consecutive PAT conversions. Only 25 Ohio prep kickers have connected on as many as 55 consecutive PATs.
Wilcox is also seventh in the OHSAA record books for most kicking points in a game with 14, a feat he achieved in a 2016 game against Harrison when he booted two field goals and eight PAT kicks.
Wilcox, who was third-team all-state as a junior, also connected on 5 of 6 field goals, in becoming the tenth Findlay High kicker to achieve all-Ohio recognition. Since Nick Lotz started the legacy in 1997, Findlay has had a kicker earn some level of all-state recognition in 17 of the past 21 seasons.
Dillon was a repeat all-Ohio selection as well. The 6-foot-3, 218-pound senior, who earned honorable mention all-state recognition in 2016, had 45.5 total tackles, including team highs in tackles for loss (11.5) and sacks (5).

2017 OPSWA All-Ohio
Division I
First Team Offense
QUARTERBACKS — Jimmy Weirick, Pickerington North, 5-11, 180, Sr.; Tadas Tatarunas, Mentor, 6-5, 215, Sr.; Jaret Pallotta, Massillon Jackson, 6-6, 200, Sr.; Chase Wolf, Cincinnati St. Xavier, 6-1, 190, Sr.; Riley Keller, Toledo Whitmer, 6-2, 195, So.
RUNNING BACKS — Ronald Lee, Euclid, 5-7, 170, Sr.; Matt Sora, Mason, 6-0, 200, Sr.
RECEIVERS — L’Christian “Blue” Smith, Huber Heights Wayne, 6-5, 215, Sr.; Logan Shea, Mentor, 5-9, 170, Sr.; Daevon Anderson, Hilliard Bradley, 6-3, 180, Sr. ; Ty Wiley, Pickerington North, 5-11, 155, Sr.; Trenton Gillison, Pickerington Central, 6-6, 245, Sr.
LINEMEN — Ryan Jacoby, Mentor, 6-5, 260, Jr.; Jackson Carman, Fairfield, 6-7, 345, Sr. ; Zach Carpenter, Moeller, 6-5, 310, Sr.; Joe Boggs, Reynoldsburg, 6-4, 285, Sr. ; Luke Dye, Massillon Jackson, 6-1, 250, Sr.; Jacob Slade, Olentangy. 6-4, 270, Sr.
PUNTER — Ben Krimm, Upper Arlington, 6-3, 200, Jr.
First Team Defense
LINEMEN — Tyreke Smith, Cleveland Heights, 6-5, 235, Sr.; Nate Leskovec, Solon, 6-3, 230, Jr.; Zach Harrison, Olentangy Orange, 6-6, 245, Jr.; Zach Blackiston, Massillon Perry, 6-4, 210, Sr.; Malik Vann, Fairfield, 6-3, 270, Sr.; Elijah Ratliff, Reynoldsburg, 6-3, 270, Sr.
LINEBACKERS — Omar Fattah, St. Edward, Sr., 5-11, 225, Sr.; Logan Joyce, Cleveland St. Ignatius, 6-1, 210 Sr.; Griffin Hoak, Dublin Coffman, 6-1, 226, Sr.; Dan Bolden, Colerain, 6-1, 235, Sr.; Kaleb Brightner, Toledo Whitmer, 6-2, 186, Sr.; Josh Chandler, Canton McKinley, 6-0, 215, Sr.
DEFENSIVE BACKS — Xavier Henderson, Pickerington Central, 6-2, 195, Sr. ; Tyler “Red” Potts, Pickerington North, 5-11, 177, Sr.; Javon Hicks, Colerain, 6-2, 195, Sr.; Cameron Toppin, Cleveland St. Ignatius, 5-11, 165, Sr.; Michael Dowell, Lakewood St. Edward, 6-1, 190, Sr.; Max Baker, Massillon Perry, 6-1, 185, Sr.
KICKER — Chase Wilcox, Findlay, 5-11, 159, Sr.
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Jimmy Weirick, Pickerington North
DEFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Tyreke Smith, Cleveland Heights and Xavier Henderson, Pickerington Central
COACH OF THE YEAR: Dave Miller, Fairmont
Second Team Offense
QUARTERBACKS — Josh Stewart, Hilliard Bradley, 6-2, 210, Sr.; Alec Grandin, Centerville, 6-1, 190, Sr.
RUNNING BACKS — Jarin Curtis, Massillon Perry, 5-9, 210, Jr.; Daylin Dower, Lorain, 5-11, 180, So.; Devin Kenerly, Clayton Northmont, 5-11, 211, Sr.
RECEIVERS — Sam Snyder, Cleveland St. Ignatius, 5-9, 155, Sr.; Micah Hills, Shaker Heights, 6-0, 175, Sr.; Caleb Johnson, Springfield, 6-0, 170, Sr.; Jake Spiewak, Centerville, 6-4, 205, Sr.; Khalil Jones, Thomas Worthington, 5-9, 160, Sr.
ATHLETE — Justin Sturgill, Lorain, 5-11, 180, Sr.; Jamir Dismukes, Shaker Heights, 6-0, 175, Sr.
LINEMEN — Sio Saipaia, Canton McKinley, 6-0, 285, Sr.; Rashaun Rogers, Lorain, 6-2, 230, Sr.; Ashawn Berry, Euclid, 6-2, 245 Jr.; Darian Kinnard, Cleveland St. Ignatius, 6-7, 330, Sr.; Jack Jamieson, Cleveland St. Ignatius, 6-2, 280, Sr.; Joseph Iemma, Lakewood St. Edward, 6-0, 275, Sr.
PUNTER — Derek Kleinhenz, Mentor, 6-3, 180, Sr.
Second Team Defense
LINEMEN — Noah Potter, Mentor, 6-6, 240, Jr.; Zaid Hamdan, Mason, 5-11, 265, Sr.; Zach Slade, Olentangy, 6-4, 240, Sr.; Bryce Dugan, Milford, 6-2, 225, Sr.; Cade Kacherski, Dublin Jerome, 6-3, 190, Sr.; Bobby Jefferson, Cincinnati St. Xavier, 6-3, 250, Sr.
LINEBACKERS — Tommy Rush, Marysville, 6-3, 209, Sr.; Tommy Zacharyasz, Strongsville, 6-0, 205, Sr.; Cannon Blauser, Hilliard Bradley, 6-3, 220, Jr.; Sean Jackson, Jr., Euclid, 5-11, 190, Jr.; Cam Dillon, Findlay, 6-3, 218, Sr.; Thomas Kiessling, Cincinnati St. Xavier, 6-4, 240, Sr.
DEFENSIVE BACKS — Job Rand, Euclid, 5-9, 165, Jr.; Sam Stickels, Toledo Whitmer, 5-11, 175, Sr.; Johnny Wiseman, Olentangy Liberty, 5-11, 180, Sr.; Jeremiah Wood, Pickerington Central, 6-1, 210, Sr.; Nick Shatrich, Massillon Jackson, 6-1, 170, Sr.; Robbie Kirchner, Massillon Perry, 5-7, 155, Sr.
KICKER — Grant Simon, Olentangy Orange, 6-0, 170, Sr.
Third Team Offense
QUARTERBACKS — Coryon Rice, Stow, 5-10, 165, Sr.; Mike Lowery, Gahanna Lincoln, 6-1, 172, Jr.; Rashad McKee, Huber Heights Wayne, 6-2, 160, Jr.
RUNNING BACKS — Legend Tucker, Toledo Start, 5-9, 175, Sr.; Terrian Wray, Stow, 5-11, 170, Sr.; Justus Harris, Gahanna Lincoln, 5-10, 185, Jr.
RECEIVERS — Andrew Wittrock, Cincinnati St. Xavier, 6-0, 175, Sr.; Caden Kaiser, Lewis Center Olentangy. 6-1, 170, Sr.; Jasean Rader, Toledo Whitmer, 5-7, 155, Sr.; Brandon O’Quinn, Massillon Jackson, 5-10, 160, Sr.; Prayer Wise, Canton McKinley, 5-7, 144, Sr.
ATHLETE — Tyshawn Lighty, Lorain, 5-10, 170, So.
LINEMEN — Chrisi Redway, Toledo Whitmer, 6-0, 275, Sr.; Vince Albertini, Lancaster, 5-11, 270, Jr. ; Trey Madison, Pickerington Central, 6-3, 315, Sr.; Aaron Ervin, Springboro, 6-5, 280, Sr.; Patrick Ross, Medina, 6-4, 260, Sr.; Owen Alder, Toledo Start, 6-3, 275, Sr.
PUNTER — Trey Wright, Massillon Jackson, 5-11, 175, Jr.
Third Team Defense
LINEMEN — Kaden Harter, Brunswick, 5-10, 200, Sr.; Antonio Wyatt, Lorain, 6-4, 295, Sr.; Adrian Woliver, Stow, 6-3, 225, Jr.; Cavon Butler, Toledo Whitmer, 6-3, 270, Jr.; Alex Reigelsperger, Huber Heights Wayne, 6-4, 245, Sr.; Will Mercurio, Medina, 6-4, 210, Sr.
LINEBACKERS — Joey Zielinski, Austintown Fitch, 5-10, 170, Sr.; Jakari Lumsden, Austintown Fitch, 6-1, 195, Sr.; Mike Rekstis, Canton GlenOak, 5-10, 185, Sr.; Tyler Cowan, Massillon Perry, 6-2, 200, Sr.; Bryce Houston, Olentangy Orange, 6-0, 220, Sr.; Dante Landolfi, Upper Arlington, 6-2, 226, Sr.; Luke Crabtree, Dublin Coffman, 6-2, 225, Sr.; Qwanda Woodson, Elyria, 6-0, 235, Sr.; Grey Brancifort, Pickerington Central, 6-1, 215, Sr.
DEFENSIVE BACKS — Bryce Neuse, Beavercreek, 5-11, 170, Sr.; Dakota Mincy, Lorain, 5-8, 169, Sr.; Moses Douglass, Springfield, 6-2, 190, Jr.; PaSean Wimberly, Toledo Whitmer, 5-9, 160, Jr.
KICKER — Chris Mangold, Colerain, 6-0, 170, Jr.
Honorable Mention:
NORTHWEST OHIO ONLY
Tyrik Barbine, Toledo Start, 6-2, 200, Sr.; Eric Filby, Toledo Whitmer, 5-10, 175, Sr.; Austin Long, Toledo Whitmer, 6-4, 220, Sr.

Comments