HAMLER — Hannah Berheide was a four-time winner and Taylor Lucke added three victories Monday as Kalida’s girls track team won the team championship at the Patrick Henry Joe Tussing Invitational.

Elmwood got two wins each from Austin Murphy and Jonah Childress to win the boys team title.

Berheide won the 100-meter dash (13.29); the 200 (27.80); and teamed with Abby Maag, Kathryn Siebeneck and McKayla Maag to win the 400 relay (53.55) and with Siebeneck, McKayla Maag and Brenna Smith to win the 800 relay (1:52.44).

Lucke won the 1,600 (5:33.65) and 3,200 (12:10.82) and joined Carlie Rampe, Kierstan Siebeneck and Kyla Fortman to win the 3,200 relay (10:29.04).

Kalida scored 126 point to win the girls meet, followed by Patrick Henry (79) and Leipsic (69). Lakota (331/2) was fifth, Van Buren (25) was ninth, Continental (21) placed 10th and Elmwood (11) finished 12th.

Leipsic’s Grace Rigel swept the throws, winning the shot put (44-10) and discus (123-10).

Elmwood’s boys won with 93 points, ahead of Kalida (80) and Toledo Christian (64). Van Buren (49) was fifth, Lakota (30) was ninth, Continental (22) finished 10th and Leipsic (16) placed 11th.

Childress won the 400 in 52.41. Murphy took the 800 in 2:08.62. Childress, Murphy, Matthew Cline and Marshal Tienarend won the 1,600 relay in 3:34.30.

Brock Reinhard added a win for Elmwood in the pole vault (13.6).

Kalida’s Josh Verhoff was a triple winner, taking the 100 (11.09), the 200 (23.25) and teaming with Trevor Vorst, Grant Laudick and Carter Moore to win the 800 relay (1:34.08).

Patrick Henry’s Nathan Bostelman won twice in the distance races, taking the 1,600 (4:38.92) and 3,200 (9:55.85).

BOYS TEAM STANDINGS

1, Elmwood 93. 2, Kalida 80. 3, Toledo Christian 64. 4, Montpelier 54. 5, Van Buren 49. 6, Patrick Henry 47. 7, Evergreen & St. Marys Memorial 32. 9, Lakota 30. 10, Continental 22. 11, Leipsic 16. 12, North Central 8.

AREA BOYS FINISHES

SHOT — 3, Lanzer (PH) 41-5. 4, Morrow (PH) 41-3. Arbaugh (VB) 41-3. Bechstein (Elm) 40-8. DISCUS — 1, Lanzer (PH) 139-4. 2, Arbaugh (VB) 119-9. 3, Klausing (VB) 118-4. 4, Mansfield (Cont) 116-1. HJ — 1, Troyer (Cont) 6-0. 2, Casteel (Leip) 5-10. 3, Moore (Kal) 5-8. 6, Anderson (Lak) 5-6. LJ — 3, Laudick (Kal) 17-1. 4, Casteel (Leip) 17-. 5, Baldwin-Betts (VB) 16-5. 6, Moore (Kal) 16-2. PV — 1, Reinhard (Elm) 13-6. 2, Clark (Lak) 11-6. 3, Fersch (Kal) 11-0. 4, Sachs (Elm) 10-6. 6, Schultz (Kal) 9-6. 3,200 RELAY — 2, Lakota (Statham, Moes, Schaser, Hoerig) 9:05.96. 3, Elmwood (Reynolds, Murphy, Jenkins, Barnhisel) 9:07.62. 4, Patrick Henry (Bostelman, Eagleson, Prigge, Sugg) 9:09.29. 110 HH — 1, Holman (VB) 16.47. 2, Stearns (Elm) 16.83. 3, Hopkins (Kal) 17.42. 6, Hoyng (VB) 18.33. 100 — 1, Verhoff (Kal) 11.09. 3, Vorst (Kal) 11.62. 4, Garner (Elm) 11.78. Wilhelm (Elm) 11.92. 800 RELAY — 1, Kalida (Vorst, Laudick, Moore, Verhoff) 1:34.08. 2, Elmwood (Jon. Childress, Wilhelm, Joe. Childress, Cline) 1:36.03. 4, Van Buren (Ingwersen, Koehler, Atchison, Franks) 1:37.84. 5, Leipsic (Williamson, Lammers, Casteel, Bruce) 1:38.88. 1,600 — 1, Bostelman (PH) 4:38.92. 2, Recker (Cont) 4:52.66. 4, Schaser (Lak) 4:58.32. 6, Sugg (PH) 5:03.52 400 rELAY — 2, Kalida (Vorst, Verhoff, Moore, Laudick) 45.79. 3, Elmwood (Condon, Wilhelm, Cline, Garner) 45.90. 6, Van Buren (Atchison, Ingwersen, Forsyth, Franks) 47.00. 400 — 1, Jon. Childress (Elm) 52.41. 2, Laudick (Kal) 52.77 300 IH — 1, Stearns (Elm) 45.19. 2, Hoyng (VB) 45.24. 5, Anderson (Lak) 46.73 6, Miarer (VB) 47.02. 800 — 1, Murphy (Elm) 2:08.82. 3, Schaser (Lak) 2:13.55. 5, Jimenez (Leip) 2:14.92. 6, Jenkins (Elm) 2:16.59. 200 — 1, Verhoff (Kal) 23.25. 4, Wilhelm (Elm) 24.51. 6, Vorst (Kal) 24.10. 3,200 — 1, Bostelman (PH) 9:55.85. 5, Sugg (PH) 11:05.78. 6, Hill (Lak) 11:19.44. 1,600 RELAY — 1, Elmwood (Cline, Tienarend, Murphy, Jon. Childress) 3:34.30. 3, Van Buren (Ingwersen, Forsyth, Betts-Baldwin, Bair) 3:43.14. 5, Kalida (Siefker, Hopkins, Zeller, Doepker) 3:52.44.

GIRLS TEAM STANDINGS

1, Kalida 126. 2, Patrick Henry 79. 3, Leipsic 69. 4, St. Marys Memorial 61. 5, Lakota 33. 6, Toledo Christian 29. 7, Evergeen 28. 8, North Central 26. 9, Van Buren 25. 10, Continental 21. 11, Montpelier 18. 12, Elmwood 11.

AREA GIRLS FINISHES

SHOT — 1, G. Rigel (Leip) 44-10. 2, Fintel (PH) 36-3. 3, Klausing (Kal) 35-7. 4, Morrissey (Kal) 35-1. 5, C. Rigel (Leip) 34-2. 6, Blue (PH) 33-10 . DISCUS — 1, G. Rigel (Leip) 123-10. 2, Fintel (PH) 123-0. 3, Austermiller (PH) 106-9. 4, C. Rigel (Leip) 105-6. 6, Klausing (Kal) 99-0. HJ — 1, Butler (Leip) 5-0. 2, Nunez (Leip) 4-10. 4, Baird (PH) 4-8, 6, Miller (Lak) 4-8. LJ — 2, Siefker (Leip) 14-3. 3, Watson (Lak) 14-2. 4, Douglas (Elm) 13-4. 6, Weber (PH) 12-11. PV — 3, Murray (Elm) 7-6. 4, Hazelton (Leip) & Collier (Cont) 7-6. 3,200 RELAY — 1, Kalida (Lucke, Rampe, Siebeneck, Fortman) 10:29.04. 3, Patrick Henry (Sugg, Rosebrook, Carpenter, Weber) 10:58.05. 4, Van Buren (Jackson, Potteiger, Pisarsky, Hunt) 11:01.95. 6, Lakota (Pottinger, Enright, Baker, Wallace) 11:33.56. 100 IH — 1, Watson (Lak) 16.30. 2, Keller (Cont) 17.00. 4, Shank (Lak) & Smith (Kal) 17.50. 100 — 1, Berheide (Kal) 13.209. 2, Maag (Kal) 13.39. 3, Siefker (Leip) 13.58. 800 relay — 1, Kalida (Siebeneck, Smith, M. Maag, Berheide) 1:52.44. 2, Van Buren (George, Missler, Hoerig, Nessler) 1:55.87. 6, Patrick Henry (Sugg, Thompson, Weber, Gerken) 1:58.49. 1,600 — 1, Lucke (Kal) 5:33.65. 2, Fortman (Kal) 5:47.07. 5, Hunt (VB) 5:57.40. 6, Carpenter (PH) 6:03.88. 400 relay — 1, Kalida (A. Maag, Berheide, Siebeneck, M. Maag) 53.55. 2, Van Buren (George, Missler, Hoerig, Nessler) 54.51. 4, Patrick Henry (Dawson, Moore, Baird, Thompson) 55.23. 6, Lakota (Ranzenberger, Hageman, Shank, Tiell) 55.92. 400 — 1, Siebeneck (Kal) 1:05.62. 3, Rosebrook (PH) 1:06.54. 6, Palos (Lak) 1:08.17. 300 Lh — 1, Keller (Cont) 49.07. 3, Baird (PH) 52.19. 4, Smith (Kal) 52.44. 5, Watson (Lak) 53.12. 800 — 1, Sugg (PH) 2:28.46. 3, Fortman (Kal) 2:35.49. 6, Rampe (Kal) 2:39.76. 200 — 1, Berheide (Kal) 27.80. 2, Siefker (Leip) 28.54. 4, Rosebrook (PH) 30.00. 3,200 — 1, Lucke (Kal) 12:10.82. 4, Carpenter (PH) 12:55.95. 5, Hunt (VB) 13:03.96. 6, Pisarsky (VB) 13:29.79. 1,600 relay — 1, Patrick Henry (Rosebrook, Weber, Sugg, Baird) 4:27.76. 2, Lakota (Palos, Shank, Watson, Pottinger) 4:34.70. 4, Kalida (Bockrath, Siebeneck, Rampe, M. Maag) 4:37.36. 6, Elmwood (Hoffman, Spanfeller, Reinhard, Thomas) 4:37.95.

Comments