Division I

At Amherst Steele

Area Girls Qualifiers

3,200 RELAY — Findlay (Katie Corbin, Claire Short, Megan Casata, Olivia Sellers) 10:00.69. 800 — Corbin (Fin) 2:23.20; Casata (Fin) 2:23.39. HJ — Lexie Layne (Fin) 5-1. LJ — Layne (Fin) 16-7. PV — Elaine Hohman (Fin) 9-0.

Area Boys Qualifiers

800 RELAY — Findlay (Cade McCaskey, Brandon Weyer, Parker Fetterman, William Bloomfield) 1:33.23. 400 RELAY — Findlay (Keaton Rider, Tanner Rickle, McCaskey, Micah Gremling) 44.99. 200 — McCaskey (Fin) 23.24. HJ — Robbie Riffle (Fin) 5-10.

Division II

At Piqua

Area Girls Qualifiers

DISCUS — Grace Hoffman (O-G) 119-1.

Area Girls Qualifiers

SHOT — Caleb Verhoff (O-G) 49-. 1,600 — Brent Siefker (O-G) 4:42.25.

At Lexington

Area Girls Qualifiers

300 LH — Kenedi Hayden (US) 47.70.

Area Boys Qualifiers

SHOT — Dylan Ham (US) 51-4.

Division III Boys

At Tiffin

3,200 RELAY — Bluffton (Asher Antrim, Christopher Harnish, Luke Young, Baylor Garmatter) 8:34.08; McComb (Justin Rode, Seth Leader, Michael Rey, Jacob Rider) 8:35.77; Liberty-Benton (Steven Kintner, Bryan Haas, Collin Gaeke, Brycen Abbott) 8:46.18; Mohawk (Alec Bollinger, Kobe Stillberger, Isaiah Aurand, Jared Vargo) 8:47.37; Hopewell-Loudon (Brendan Herbert, Trey Masterson, Carter Ritchey, Caden Crawford) 8:49.71; Ada (Michael Crouse, Reese Evans, Carson Hissong, Miguel Jordan) 8:57.68.

1,600 RELAY — Elmwood (Jonah Childress, Garrett Wright, Austin Murphy, Marshal Tienarend) 3:29.89; Liberty-Benton (Owen Rath, Brycen Abbott, Steven Kintner, Collin Gaerke) 3:31.18; Kalida (Josh Verhoff, Keith Doepker, Brad Siefker, Grant Laudick) 3:32.18; Pandora-Gilboa (Travis Maag, Walker Macke, Riley Larcom, Jackson Ridge) 3:33.67.

800 RELAY — Kalida (Vorst, Laudick, Carter Moore, Verhoff) 1:30.29; Liberty-Benton (Will Poling, Justin Risner, Eli Heaster, Austin May) 1:30.34; Cory-Rawson (Patrick Dearwester, Deontae Davis, Zakkj Stiles, Hunter Bixler) 1:32.84; McComb (Cade O’Dell, Graham LaRue, Michael Rey, Ryan Montague) 1:34.64. Lakota (Devin Clark, Austin Goodman, Parker Grine, David Frye) 1:38.71.

400 RELAY — Liberty-Benton (Poling, Heaster, Marshall Rose. May) 44.31; Elmwood (Matthew Cline, Tawann Gudger, Levi Garner, Jacob Wilhelm); McComb (Keaghan Loe, O’Dell, Rey, LaRue) 44.72.

3,200 — Jackson Steinmetz (Blu) 10:38.45; Keith Sansalone (L-B) 10:44.57; Levi Trout (NB) 10:49.03; Will Zeller (Kal) 10:48.05.

1,600 — Nathan Bostelman (PH) 4:30.54; Antrim (Blu) 4:34.71; Rider (McC) 4:35.80; Devyn Smith (OF) 4:39.34; Jonathan Hoorman (C-R) 4:42.58.

800 — Murphy (Elm) 1:59.74; Garmatter (Blu) 2:00.67; Gabe Sheldon (HN) 2:01.87; Miguel Jordan (Ada) 2:02.28.

400 — Jon. Childress (Elm) 50.94; Laudick (Kal) 51.74; Ridge (P-G) 52.21; Bixler (C-R) 52.44.

200 — Verhoff (Kal) 22.69; May (L-B) 23.04; Wilhelm (Elm) 23.48.

100 — Verhoff (Kal) 11.20; May (L-B) 11.44; McCoy (Riv) 11.76.

300 IH — Risner (L-B) 40.50; LaRue (McC) 41.06.

110 HH — Risner (L-B) 15.48; Eli Holman (VB) 16.49; Lucas Stearns (Elm) 17.20; Bennett Wasserman (OF) 17.65.

SHOT — Jacob Crawford (NB) 55-7; Noah Mattson (Ada) 50-1; Christian Currie (McC) 50-0. Joe Stover (TC) 47-10; Wyatt Schlaeppi (VB) 46-4; Auggie Frohnen (TC) 45-11.

DISCUS — Tyler Arbaugh (VB) 151-10; John Hill (Arc) 147-0; Wil Morrow (PH) 142-3; Kaleb Jefferson (Blu) 132-7; Nick Bateson (Arl) 131-5.

LJ — Will Poling (L-B) 22-9; Riley Larcom (P-G) 20-2; Justin Risner (L-B) 20-1; Tanner Schroeder (McC) 20-1; Park Hemminger (TC) 19-6; Cameron Mason (Cont) 19-2.

PV — Brock Reinhard (Elm) 14-3; Taylor Bacon (Riv) 13-9; Brennan Michael (L-B) 13-3; Michael Kotey (L-B) 12-6; Gregory Steyer (OF) 11-6.

HJ — Eli Troyer (Cont) 6-1; Poling (L-B) 6-0; Tanner Schroeder (McC) 6-0; Mason Salas (OF) 5-11; Jefferson (Blu) 5-10; Montague (McC) 5-10.

At Troy

PV — Evan Hopkins (CG) 12-0; Gabe Clement (CG) 10-6.

3,200 — Brendan Siefker (Otto) 9:56.60.

1,600 — Siefker (Otto) 4:29.89.

800 — Siefker (Otto) 1:57.85.

Division III Girls

At Tiffin

3,200 RELAY — Liberty-Benton (Maya Rickle, Evie Stump, Taylor Ward, Lindsey Bishop) 10:04.43; Kalida (Taylor Lucke, Carlie Rampe, Kierstan Siebeneck, Kyla Fortman) 10:17.95; Van Buren (Morgan Jackson, Alyssa Potteiger, Autumn Pisarsky, Justine Hunt) 10:29. .79; Bluffton (Kayla Kindle, Sidney Hoff, Olivia Burner, Clara Mathews) 10:30.42.

1,600 RELAY — Liberty-Benton (Lily Kintner, L. Bishop, Alexa Lenhart, Alexis Rickenbacher) 4:04.85; Kalida (Abby Maag, McKayla Maag, McKenna Bockrath, Kathryn Siebeneck) 4:17.79; Arcadia (Megan Mock, Grace Conine, Lea Pessell, Olivia Golden) 4:21.86; Patrick Henry (Brooke Sugg, Hailee Baird, Karly Weber, Carissa Rosebrook) 4:22.10; Pandora-Gilboa (Addilyn Diller, Olivia Schulte, Makenna Diller, Kayla Ferguson) 4:23.35.

800 RELAY — Kalida (Abby Maag, Brenna Smith, Siebeneck, Hannah Berheide) 1:47.14; Liberty-Benton (Cassie Warner, Lenhart, Kintner, Adrienne Masterlasco) 1:47.97; Van Buren (Elizabeth Conner, Hannah Missler, Grace Hoerig, Audrey Nessler) 1:50.19; Pandora-Gilboa (Ferguson, A. Diller, Schulte, Alaina Basinger) 1:50.76.

400 RELAY — Kalida (A. Maag, Berheide, M. Maag, Smith) 51.88; Van Buren (Conner, Missler, Hoerig, Nessler) 51.94; Pandora-Gilboa (Ferguson, A. Diller, Schulte, Basinger) 52.18; Riverdale (Alesha Martin, Mykennah Brandon, Libby Burd, Tayler Ashburn) 53.05.

3,200 — Lucke (Kal) 11:58.92; Rickle (L-B) 12:23.10; Hunt (VB) 12:30.21; Hoff (Blu) 12:32.77.

1,600 — Lucke (Kal) 5:18.80; Ward (L-B) 5:28.66; Fortman (Kal) 5:32.17; Rickle (L-B) 5:33.40; Peyton Henry (Leip) 5:42.81.

800 — Sugg (PH) 2:24.72; Ward (L-B) 2:26.72; Conine (Arc) 2:29.48; Kindle (Blu) 2:29.65; M. Diller (P-G) 2:29.87.

400 — Bethany Smith (Van) 58.92; Kintner (L-B) 1:00.36; Lenhart (L-B) 1:00.65; Ferguson (P-G) 1:01.41; Kat Mathna (OF) 1:02.72.

200 — Smith (Van) 26.48. Berheide (Kal) 26.49; Golden (Arc) 26.86; Alysha Like (McC) 27.49.

100 — Basinger (P-G) 12.83; Smith (Van) 12.84; Qiara Palos (Lak) 12.94; Golden (Arc) 13.13; Warner (L-B) 13.15.

300 LH — Katie Keller (Cont) 46.79; Jenna Clouse (OF) 47.69; Hope Watson (Lak) 48.38; Baird (PH) 49.63; Kirsten Green (Arl) 49.64; Abbey Gambrell (Blu) 50.22; Hayley Waltz (C-R) 50.33.

100 IH — Watson (Lak) 15.45; Rickenbacher (L-B) 16.7; Smith (Kal) 17.05; Miranda Mowrey (VB) 17.08.

SHOT — Grace Rigel (Leip) 42-7; Kiley Brooker (NB) 37-6; Samantha Watkins (Arc) 35-8; Emily Peters (Arc) 35-6; Sarah Klausing (Kal) 35-6; Trista Fintel (PH) 34-10; Kayln Blue (PH) 34-8.

DISCUS — Chloe Miller (L-B) 139-2; Samantha Watkins (Arc) 131-6; Maddie Yaple (Arc) 126-5; Arielle O’Neal (Blu) 124-11; G. Rigel (Leip) 123-4; Blue (PH) 115-7; Claire Rigel (Leip) 114-6.

PV — Rickenbacher (L-B) 11-7; Jordan Bucher (NB) 9-6; Lyndie Hazelton (Leip) 9-0; Maddie Heuerman (PH) 8-8; Alexis Ponx (L-B) 8-6; Maria Jones (Arl) 8-0; Watson (Lak) 16-2.

HJ — L. Bishop (L-B) 5-4; Tayler Ashburn (Riv) 5-0; Marah Griffith (McC) 5-0; Olivia Nunez (Leip) 4-10; Emily Butler (Leip) 4-10.

LJ — L. Bishop (L-B) 16-6; Carlee Siefker (Leip) 16-6; Watson (Lak) 16-2; Hannah Willow (Arl) 16-1; Kindal Inbody (Arl) 15-5; Basinger (P-G) 15-4.

At Lancaster Fairfield Union

3,200 RELAY — Mohawk (Alexa Konkle, Madison Fredritz, Destini Oler, Anna Stillberger) 10:06.90; Hopewell-Loudon (Emily Pace, Taylor Leiter, Renae Kapelka, Corrin Hoover) 10:20.33.

1,600 RELAY — Mohawk (Catherine Klopp, Stillberger, Konkle, Oler) 4:12.66. 4, Hopewell-Loudon (Emily Pace, Peyton Hoover, C. Hoover, Abby Roerdink) 4:18.65.

800 RELAY — Carey (Amber Nash, Emily Norden, Tara Gibson, Addystin Lykins) 1:49.96.

400 RELAY — Carey (Nash, Ellison Roark, Gibson, Norden) 52.44.

3,200 — Destiny DeFeo (Car) 13:04.54; Erika Gonzales (TC) 13:19.06.

1,600 — Taylor Harris (TC) 5:37.90.

800 — Oler (Moh) 2:24.40; Pace (H-L) 2:30.38; Konkle (Moh) 2:32.75; Harris (TC) 2:33.73.

400 — Lykins (Car) 59.40; Roerdink (H-L) 1:01.80.

200 — Lykins (Car) 28.15.

100 — Norden (Car) 13.42.

300 LH — C. Hoover (H-L) 49.49; Sophie Burtis (TC) 50.74.

DISCUS — Lilly Adkins (Car) 104-11; Dana Worst (Car) 104-11.

HJ — Taeylor Mullholand (Moh) 4-10.

LJ — Christen Hohman (NR) 15-5; Zoe Meyer (TC) 15-5.

PV — Leiter (H-L) 8-6; C. Hoover (H-L) 8-0.

At Troy

3,200 RELAY — Columbus Grove (Erin Downing, Taylor Ellerbrock, Lauren Benroth, Alyssa Ellerbrock) 9:51.54.

1,600 RELAY — Columbus Grove (Lauren Benroth,Carlee McCluer, T. Ellerbrock, Rylee Sybert) 4:11.16; Ottoville (Quinley Schlagbaum, Nicole Williams, Tori Thomas, Lindsay Schweller) 4:13.94.

800 RELAY — Columbus Grove (Benroth, McCluer, T. Ellerbrock, Sybert) 1:47.02.

3,200 — A. Ellerbrock (CG) 11:27.57.

800 — Kirsten Luersman (FJ) 2:25.91.

400 — Schweller (Otto) 1:01.09.

200 — Sybert (CG) 26.62.

100 — Sybert (CG) 13.37.

300 LH — McCluer (CG) 45.96; Schlagbaum (Otto) 48.05.

100 IH — McCluer (CG) 15.1.

DISCUS — Brynlee Hanneman (Otto) 126-9. Haley Hoersten (Otto) 115-10. Madisyn Maag (CG) 115-7.

HJ — Kayla Reynolds (CG) 4-10.

SHOT — Maag (CG) 35-11; Hanneman (Otto) 34-9.

Comments