Prep Football

Friday’s Games

Blanchard Valley Conference

Arcadia at Arlington

Hopewell-Loudon at Liberty-Benton

North Baltimore at McComb

Pandora-Gilboa at Cory-Rawson

Van Buren at Riverdale

Vanlue at Leipsic

Three Rivers Athletic Conference

Findlay at Lima Senior

Oregon Clay at Toledo St. John’s

Tol. Cent. Catholic at Toledo St. Francis

Toledo Whitmer at Fremont Ross

Northern 10 Conference

Carey at Wynford

Colonel Crawford at Bucyrus

Mohawk at Buckeye Central

Upper Sandusky at Seneca East

Northern Buckeye Conference

Eastwood at Woodmore

Elmwood at Fostoria Senior

Lake at Otsego

Rossford at Genoa

Northwest Conference

Ada at Paulding

Allen East at Convoy Crestview

Delphos Jefferson at Columbus Grove

Spencerville at Bluffton

Northwest Ohio Athletic League

Delta at Archbold

Evergreen at Wauseon

Patrick Henry at Bryan

Swanton at Liberty Center

Western Buckeye League

Celina at St. Marys Memorial

Defiance at Wapakoneta

Kenton at Ottawa-Glandorf

Lima Shawnee at Elida

Van Wert at Lima Bath

Northwest Central Conference

Ridgemont at Hardin Northern

Riverside at Lima Perry

Upper Scioto Valley at Sidney Lehman

Waynesfield-Goshen at Elgin

Sandusky Bay Conference River Division

Castalia Margaretta at Gibsonburg

Danbury at Willard

Fremont St. Joseph at Lakota

Sandusky Bay Conference Bay Division

Oak Harbor at Milan Edison

Shelby at Port Clinton

Vermilion at Huron

Sandusky Bay Conference Lake Division

Clyde at Sandusky Senior

Sandusky Perkins at Norwalk Senior

Tiffin Columbian at Bellevue

Toledo Area Athletic Conference

Edon at Cardinal Stritch

Hilltop at Stryker

Montpelier at Ottawa Hills

Northwood at Toledo Christian

Midwest Athletic Conference

Anna at Coldwater

Delphos St. John’s at Parkway

Marion Local at Minster

New Bremen at Versailles

St. Henry at Fort Recovery

Northern Lakes League

Anthony Wayne at Sylvania Northview

Bowling Green at Maumee

Perrysburg at Springfield

Sylvania Southview at Napoleon

Ohio Cardinal Conference

Lexington at Ashland Senior

Mount Vernon at Mansfield Madison

Wooster Senior at Mansfield Senior

Toledo City League

Toledo Bowsher at Toledo Start

Toledo Rogers at Toledo Woodward

Mid Ohio Athletic Conference

Buckeye Valley at Marion Harding

Clear Fork at Ontario

North Union at Galion Senior

River Valley at Marion Pleasant

Firelands Conference

Ashland Crestview at New London

Norwalk St. Paul at South Central

Plymouth at Ashland Mapleton

Western Reserve at Monroeville

Green Meadows Conference

Antwerp at Edgerton

Ayersville at Fairview

Tinora at Hicksville

Wayne Trace at Holgate

Other NW Ohio Games

Beloit West Branch at West Holmes

Hannibal River at Crestline

Reigning Sports Academy at Ridgedale

Saturday’s Games

Sandusky Bay Conference River Division

Tiffin Calvert at Sandusky St. Mary’s

Other NW Ohio Games

Cincinnati Aiken at Lucas

PREP CROSS COUNTRY

Weekly State Coaches’ Poll

Division I Boys

1, Mason (8) 234

3, Hudson (4) 231

3, Cincinnati St. Xavier 209

4, Cleveland St. Ignatius 204

5, Hilliard Davidson 201

6, Olentangy Orange 155

7, Ashland 154

7, Massillon Jackson 154

9, Pickerington North 136

10, Gahanna Lincoln 135

OTHER NW OHIO SCHOOLS: 16, Perrysburg 52.

Division II Boys

1, Shelby (10) 238

2, Peninsula Woodridge (2) 220

3, Bay Village Bay 215

4, Chillicothe Unioto 197

5, Akron St. Vincent-St. Mary 187

6, Cincinnati Madeira 168

7, Heath 159

8, Thornville Sheridan 157

9, Tipp City Tippecanoe 144

10, Plain City Jonathan Alder 134

OTHER NW OHIO SCHOOLS: 11, Lexington 111. 16, Edison 60.

Division III Boys

1, Mount Gilead (5) 224

1, Leesburg Fairfield (3) 224

3, Fort Loramie (4) 204

3, Fredericktoenq 204

5, East Canton 199

6, McDonald 167

7, Columbus Grove 166

8, Gates Mills Gilmour Academy 162

9, West LIberty Salem 140

10, Minster 118

10, Cincinnati Summit Country Day 118

OTHER NW OHIO SCHOOLS: 12, New London 115. 13, Lincolnview 110. 14, Liberty Center 94. 16, Ashland Crestview 57. 20, Lakota 24.

Division I Girls

1, Beavercreek (10) 228

2, Centerville (2) 222

3, Liberty Township Lakota East 213

4, Hilliard Davidson 205

5, Mason 200

6, Hudson 161

7, Medina 159

8, Granville 158

9, Cincinnati Turpin 140

10, Thomas Worthington 134

Division II Girls

1, Lexington (12) 240

2, Akron St. Vincent-St. Mary 228

3, Cleveland Heights Beaumont 201

4, Zoarville Tuscarawas Valley 183

5, Bellbrook 175

6, Ontario 171

7, Lancaster Fairfield Union 165

8, Plain City Jonathan Alder 149

8, Gates Mills Hawken 149

10, Tipp City Tippecanoe 135

Division III Girls

1, Minster (12) 240

2, Gates Mills Gilmour Academy 202

4, Fort Loramie 194

5, Liberty Center 181

7, Columbus Grove 164

8, Archbold 160

8, Centerburg 160

10, Fredericktown 140

OTHER NW OHIO SCHOOLS: 12, New London 104. 15, Lincolnview 68. 16, Coldwater 58. 19, Woodmore 27.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

Postseason Schedule

AL Division Series

Best-of-5

x-if neceSsary

All Games on TBS

Friday’s Results

Houston 7, Cleveland 2

Boston 5, New York 4

Saturday’s RESULTS

Houston 3, Cleveland 1

New York 6, Boston 2

Monday’s Results

Boston 16, New York 1

Houston 11, Cleveland 3, Houston wins series 3-0

Tuesday’s Result

Boston 4, New York 3, Boston wins series 3-1

NL Division Series

Best-of-5

x-if necessary

FS1 and MLB Network

Thursday’s RESULTS

Milwaukee 3, Colorado 2, 10 innings

Los Angeles 6, Atlanta 0

Friday’s Results

Milwaukee 4, Colorado 0

Los Angeles 3, Atlanta 0

Sunday’s Results

Milwaukee 6, Colorado 0, Milwaukee wins series 3-0

Atlanta 6, Los Angeles 5

Monday’s Result

Los Angeles 6, Atlanta 2, Los Angeles wins series 3-1

AL Championships Series

Best-of-7

Saturday’s Game

Houston (Verlander 16-9) at Boston (Sale 12-4), 8:09 p.m.

Sunday’s Game

Houston at Boston, 7:09 p.m.

Tuesday Oct. 16

Boston at Houston, 5:09 p.m.

Wednesday, Oct. 17

Boston at Houston, 8:39 p.m.

Thursday, Oct. 18

x-Boston at Houston, 8:09 p.m.

Saturday, Oct. 20

x-Houston at Boston, 5:09 p.m.

Sunday, Oct. 21

x-Houston at Boston, 7:39 p.m.

NL Championship Series

Friday’s Game

Los Angeles (Kershaw 9-5) at Milwaukee, 8:09 p.m.

Saturday’s Game

Los Angeles at Milwaukee, 4:09 p.m.

Monday’s Game

Milwaukee at Los Angeles, 7:39 p.m.

Tuesday, Oct. 16

Milwaukee at Los Angeles, 9:09 p.m.

Wednesday, Oct. 17

x-Milwaukee at Los Angeles, 5:05 p.m.

Friday, Oct. 19

x-Los Angeles at Milwaukee, 8:39 p.m.

Saturday, Oct. 20

x-Los Angeles at Milwaukee, 9:09 p.m.

x-if necessary

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 3 2 0 .600 133 108

Miami 3 2 0 .600 99 117

Buffalo 2 3 0 .400 63 118

N.Y. Jets 2 3 0 .400 123 105

South

W L T Pct PF PA

Tennessee 3 2 0 .600 87 86

Jacksonville 3 2 0 .600 102 86

Houston 2 3 0 .400 115 124

Indianapolis 1 4 0 .200 118 138

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 4 1 0 .800 153 130

Baltimore 3 2 0 .600 132 77

Cleveland 2 2 1 .500 114 113

Pittsburgh 2 2 1 .500 143 133

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 5 0 0 1.000 175 129

L.A. Chargers 3 2 0 .600 137 130

Denver 2 3 0 .400 100 131

Oakland 1 4 0 .200 107 149

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Washington 2 2 0 .500 83 87

Dallas 2 3 0 .400 83 96

Philadelphia 2 3 0 .400 103 104

N.Y. Giants 1 4 0 .200 104 128

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 4 1 0 .800 180 140

Carolina 3 1 0 .750 104 91

Tampa Bay 2 2 0 .500 112 139

Atlanta 1 4 0 .200 133 163

North

W L T Pct PF PA

Chicago 3 1 0 .750 111 65

Minnesota 2 2 1 .500 113 131

Green Bay 2 2 1 .500 115 114

Detroit 2 3 0 .400 125 137

West

W L T Pct PF PA

L.A. Rams 5 0 0 1.000 173 98

Seattle 2 3 0 .400 116 114

Arizona 1 4 0 .200 65 112

San Francisco 1 4 0 .200 118 146

Late games not included

Thursday’s Game

Philadelphia at N.Y. Giants, 8:20

Sunday’s Games

Seattle vs Oakland at London, UK, 1

Chicago at Miami, 1

Indianapolis at N.Y. Jets, 1

Buffalo at Houston, 1

Tampa Bay at Atlanta, 1

Pittsburgh at Cincinnati, 1

Arizona at Minnesota, 1

L.A. Chargers at Cleveland, 1

Carolina at Washington, 1

L.A. Rams at Denver, 4:05

Jacksonville at Dallas, 4:25

Baltimore at Tennessee, 4:25

Kansas City at New England, 8:20

Open: Detroit, New Orleans

Monday’s Games

San Francisco at Green Bay, 8:15

Thursday, Oct. 18

Denver at Arizona, 8:20

Sunday, Oct. 21

Tennessee vs L.A. Chargers at London, UK, 9:30 a.m.

Minnesota at N.Y. Jets, 1

Cleveland at Tampa Bay, 1

Detroit at Miami, 1

Houston at Jacksonville, 1

Carolina at Philadelphia, 1

New England at Chicago, 1

Buffalo at Indianapolis, 1

New Orleans at Baltimore, 4:05

L.A. Rams at San Francisco, 4:25

Dallas at Washington, 4:25

Cincinnati at Kansas City, 8:20

Open: Seattle, Green Bay, Oakland, Pittsburgh

Monday, Oct. 22

N.Y. Giants at Atlanta, 8:15

PRO SOCCER

Major League Soccer

Eastern Conference

W L T Pts GF GA

Atlanta United FC 20 6 6 66 67 39

New York 20 7 5 65 60 33

New York City FC 15 9 8 53 55 41

Philadelphia 15 12 5 50 48 46

Columbus 13 10 9 48 39 41

Montreal 13 15 4 43 45 52

D.C. United 11 11 8 41 55 49

New England 8 12 11 35 45 51

Toronto FC 9 16 6 33 55 60

Chicago 8 17 7 31 47 59

Orlando City 7 19 4 25 40 68

Western Conference

W L T Pts GF GA

FC Dallas 16 6 9 57 51 38

Sporting Kansas City 15 8 8 53 56 38

Los Angeles FC 15 8 8 53 61 46

Portland 14 9 9 51 50 46

Seattle 15 11 5 50 45 33

Real Salt Lake 13 12 7 46 51 54

LA Galaxy 12 11 9 45 61 60

Vancouver 12 12 7 43 49 60

Minnesota United 11 17 3 36 46 63

Houston 9 14 8 35 51 49

Colorado 6 19 6 24 32 62

San Jose 4 20 8 20 48 69

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

SaturdaY’S RESULTS

Montreal 3, Columbus 0

Atlanta United FC 2, New England 1

Vancouver 2, Toronto FC 1

Philadelphia 5, Minnesota United 1

FC Dallas 2, Orlando City 0

LA Galaxy 1, Sporting Kansas City 1, tie

Los Angeles FC 3, Colorado 0

Portland 4, Real Salt Lake 1

New York 3, San Jose 1

Sunday’s Result

D.C. United 2, Chicago 1

Monday’s Result

Seattle 4, Houston 1

Friday’s GAme

Houston at Los Angeles FC, 10

Saturday’s Games

Colorado at Minnesota United, 2

FC Dallas at D.C. United, 4:55

Orlando City at New England, 7:30

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Toronto 4 3 1 0 6 20 17

Boston 3 2 1 0 4 10 10

Buffalo 3 2 1 0 4 7 7

Montreal 2 1 0 1 3 7 4

Ottawa 4 1 2 1 3 15 20

Tampa Bay 1 1 0 0 2 2 1

Detroit 3 0 1 2 2 6 10

Florida 1 0 0 1 1 1 2

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Carolina 4 3 0 1 7 17 11

Washington 3 2 0 1 5 18 9

Columbus 3 2 1 0 4 9 7

N.Y. Islanders 3 2 1 0 4 9 5

Philadelphia 4 2 2 0 4 16 19

New Jersey 1 1 0 0 2 5 2

Pittsburgh 2 1 1 0 2 8 11

N.Y. Rangers 3 0 3 0 0 8 14

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Chicago 3 2 0 1 5 15 14

Winnipeg 3 2 1 0 4 8 7

Nashville 3 2 1 0 4 7 8

Dallas 3 2 1 0 4 12 8

Colorado 3 2 1 0 4 11 8

Minnesota 2 0 1 1 1 2 6

St. Louis 2 0 1 1 1 5 10

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 3 3 0 0 6 9 4

Calgary 3 2 1 0 4 12 9

San Jose 4 2 2 0 4 13 13

Los Angeles 3 1 1 1 3 7 7

Vancouver 3 1 2 0 2 12 14

Vegas 4 1 3 0 2 8 15

Edmonton 1 0 1 0 0 2 5

Arizona 2 0 2 0 0 0 4

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Tuesday’s Results

Carolina 5, Vancouver 3

San Jose 8, Philadelphia 2

Columbus 5, Colorado 2

Calgary 3, Nashville 0

Winnipeg 2, Los Angeles 1

Toronto 7, Dallas 4

Wednesday’s Results

Philadelphia 7, Ottawa 4

Washington 5, Vegas 2

Arizona at Anaheim, late

Thursday’s Games

Edmonton at Boston, 7

Washington at New Jersey, 7

Colorado at Buffalo, 7

Vegas at Pittsburgh, 7

San Jose at N.Y. Rangers, 7

Columbus at Florida, 7

Los Angeles at Montreal, 7:30

Vancouver at Tampa Bay, 7:30

Toronto at Detroit, 7:30

Winnipeg at Nashville, 8

Chicago at Minnesota, 8

Calgary at St. Louis, 8

Saturday’s Games

Vegas at Philadelphia, 1

Edmonton at N.Y. Rangers, 1

Los Angeles at Ottawa, 2

Detroit at Boston, 3

Carolina at Minnesota, 6

Toronto at Washington, 7

Columbus at Tampa Bay, 7

Vancouver at Florida, 7

Pittsburgh at Montreal, 7

N.Y. Islanders at Nashville, 8

Anaheim at Dallas, 8

St. Louis at Chicago, 8:30

Buffalo at Arizona, 9

Calgary at Colorado, 10

PRO BASKETBALL

NBA Preseason

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 3 1 .750 —

New York 3 1 .750 —

Philadelphia 3 1 .750 —

Brooklyn 1 2 .333 1½

Boston 1 3 .250 2

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 3 1 .750 —

Charlotte 3 1 .750 —

Atlanta 2 2 .500 1

Orlando 2 2 .500 1

Miami 2 3 .400 1½

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 2 1 .667 —

Cleveland 2 1 .667 —

Indiana 2 2 .500 ½

Chicago 2 2 .500 ½

Detroit 1 3 .250 1½

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 3 1 .750 —

Dallas 2 1 .667 ½

San Antonio 2 2 .500 1

Memphis 2 2 .500 1

New Orleans 0 4 .000 3

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 4 0 1.000 —

Oklahoma City 3 1 .750 1

Denver 3 1 .750 1

Portland 1 2 .333 2½

Minnesota 1 3 .250 3

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 4 0 1.000 —

Phoenix 2 2 .500 2

Sacramento 2 2 .500 2

Golden State 1 2 .333 2½

L.A. Lakers 1 3 .250 3

Late games not included

Tuesday’s Results

Houston 128, Shanghai Sharks 86

Oklahoma City 119, Milwaukee 115, OT

L.A. Clippers 109, Denver 103

Wednesday’s Results

Orlando 102, Memphis 86

Toronto 118, Brooklyn 91

Washington 102, Detroit 97

Atlanta 130, San Antonio 127

Miami 140, New Orleans 128

Chicago 104, Indiana 89

Phoenix at Portland, late

Golden State vs. L.A. Lakers at Paradise, Nev., late

Thursday’s Games

Toronto at New Orleans, 8

Utah at Sacramento, 10

Maccabi Haifa at L.A. Clippers, 10:30

Friday’s Games

Charlotte at Dallas, 7

Detroit vs. Cleveland at East Lansing, Mich., 7

Guangzhou Long-Lions at Washington, 7

San Antonio at Orlando, 7

Brooklyn at New York, 7:30

Atlanta at Miami, 8

Denver at Chicago, 8

Houston at Memphis, 8

Minnesota at Milwaukee, 8:30

Sacramento at Portland, 10

L.A. Lakers vs. Golden State at San Jose, Calif., 10:30

Saturday’s Results

No games scheduled.

Sunday’s Results

No games scheduled.

Monday’s Results

No games scheduled.

COLLEGE FOOTBALL

STATS FCS Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (160) 5-0 4000 1

2. South Dakota State 3-1 3629 3

3. Kennesaw State 5-1 3592 4

4. Eastern Washington 5-1 3535 5

5. Elon 4-1 3281 10

6. James Madison 4-2 3126 2

6. Wofford 4-1 3126 7

8. Jacksonville State 4-1 2881 8

9. McNeese 5-1 2691 9

10. North Carolina A&T 5-1 2431 11

11. Nicholls 4-2 2228 12

12. Illinois State 4-1 2018 15

13. Weber State 3-2 2009 6

14. UC Davis 4-1 1869 16

15. Sam Houston State 3-2 1574 17

16. Rhode Island 4-1 1499 18

17. Towson 4-1 1480 23

18. Central Arkansas 3-2 1124 20

19. Stony Brook 4-2 1030 13

20. Colgate 5-0 1018 21

21. Maine 3-2 815 25

22. Montana 4-2 771 14

23. ETSU 5-1 415 NR

24. South Dakota 3-2 356 NR

25. Princeton 4-0 354 NR

Others: UNI 251, Idaho State 246, Villanova 169, Dartmouth 109, Missouri State 68, Chattanooga 66, North Dakota 60, Montana State 50, Delaware 37, Northern Arizona 36, Prairie View A&M 20, Incarnate Word 14, Western Illinois 12, Mercer 6, Tennessee State 2, Campbell 1, Bryant 1.

FCS Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (26) 5-0 650 1

2. Kennesaw State 5-1 614 3

3. Eastern Washington 5-1 592 t4

4. Wofford 4-1 535 6

5. South Dakota State 3-1 533 t4

6. Elon 4-1 528 9

7. Jacksonville State 4-1 483 8

8. James Madison 4-2 449 2

9. McNeese 5-1 438 10

10. North Carolina A&T 5-1 413 11

11. Nicholls 4-2 388 12

12. Illinois State 4-1 344 14

13. Weber State 3-2 323 7

14. Sam Houston State 3-2 303 16

15. Rhode Island 4-1 283 17

16. Central Arkansas 3-2 222 18

17. Colgate 5-0 200 20

18. Towson 4-1 195 24

19. UC Davis 4-1 193 21

20. Stony Brook 4-2 149 13

21. Princeton 4-0 130 23

22. Maine 3-2 125 25

23. Montana 4-2 104 15

24. East Tennessee State 5-1 72 NR

25. Villanova 3-3 46 19

Others Receiving Votes: South Dakota 36, Idaho State 27, Northern Iowa 21, Delaware 9, Incarnate Word 7, North Dakota 7, Missouri State 4, Chattanooga 2, Montana State 2.

Tuesday’s Result

SOUTHWEST

Appalachian St. 35, Arkansas St. 9

Thursday’s Games

SOUTHWEST

Texas Tech at TCU, 7:30

Georgia Southern at Texas St., 7:30

Friday’s Games

EAST

Holy Cross at Harvard, 7

SOUTHWEST

South Florida at Tulsa, 7

FAR WEST

Air Force at San Diego St., 9

Arizona at Utah, 10

Saturday’s Games

EAST

Akron at Buffalo, Noon

Cornell at Colgate, Noon

Maine at Rhode Island, Noon

St. Francis (Pa.) at Wagner, Noon

Louisville at Boston College, 12:30

Fordham at Lehigh, 12:30

CCSU at Bryant, 1

Bucknell at Monmouth (NJ), 1

Columbia at Penn, 1

Brown at Princeton, 1

James Madison at Villanova, 1

Mercer at Yale, 1

Elon at Delaware, 3:30

Georgetown at Lafayette, 3:30

Temple at Navy, 3:30

Stony Brook at New Hampshire, 3:30

Michigan St. at Penn St., 3:30

William & Mary at Towson, 4

Sacred Heart at Dartmouth, 6

Richmond at Albany (NY), 7

Robert Morris at Duquesne, 7

SOUTH

Tennessee at Auburn, Noon

Rutgers at Maryland, Noon

Hampton at Presbyterian, Noon

Florida at Vanderbilt, Noon

Duke at Georgia Tech, 12:20

Morehead St. at Davidson, 1

Wofford at Furman, 1

Delaware St. at Howard, 1

Marist at Jacksonville, 1

Florida A&M at NC A&T, 1

Kennesaw St. at Gardner-Webb, 1:30

Troy at Liberty, 2

Tennessee St. at Murray St., 2

Bethune-Cookman at SC State, 2

ETSU at The Citadel, 2

Alcorn St. at Alabama A&M, 3

MVSU at Jackson St., 3

VMI at Samford, 3

E. Kentucky at UT Martin, 3

W. Kentucky at Charlotte, 3:30

Georgia at LSU, 3:30

UCF at Memphis, 3:30

Marshall at Old Dominion, 3:30

Texas A&M at South Carolina, 3:30

Chattanooga at W. Carolina, 3:30

E. Illinois at Jacksonville St., 4

New Mexico St. at Louisiana-Lafayette, 5

Houston Baptist at SE Louisiana, 5

Alabama St. at South Alabama, 5

Va. Lynchburg at Charleston Southern, 6

Louisiana-Monroe at Coastal Carolina, 6

Morgan St. at Savannah St., 6

Missouri at Alabama, 7

Mississippi College at North Alabama, 7

Virginia Tech at North Carolina, 7

Sam Houston St. at Northwestern St., 7

Miami at Virginia, 7

Houston at East Carolina, 7:30

Middle Tennessee at FIU, 7:30

MIDWEST

Toledo at E. Michigan, Noon

Iowa at Indiana, Noon

Oklahoma St. at Kansas St., Noon

Nebraska at Northwestern, Noon

Minnesota at Ohio St., Noon

Stetson at Drake, 2

Missouri St. at Indiana St., 2

Montana at North Dakota, 2

Austin Peay at SE Missouri, 2

Butler at Valparaiso, 2

Kent St. at Miami (Ohio), 2:30

Pittsburgh at Notre Dame, 2:30

W. Michigan at Bowling Green, 3

Ball St. at Cent. Michigan, 3

S. Illinois at Illinois St., 3

Youngstown St. at S. Dakota St., 3

Purdue at Illinois, 3:30

Ohio at N. Illinois, 3:30

West Virginia at Iowa St., 7

N. Iowa at South Dakota, 7

N. Dakota St. at W. Illinois, 7

Wisconsin at Michigan, 7:30

SOUTHWEST

UAB at Rice, 1

Southern Miss. at North Texas, 2

Nicholls at Abilene Christian, 3:30

Baylor at Texas, 3:30

Incarnate Word at Lamar, 4

Cent. Arkansas at Stephen F. Austin, 4

Southern U. at Prairie View, 6

Grambling St. at Texas Southern, 7

Louisiana Tech at UTSA, 7

Mississippi at Arkansas, 7:30

FAR WEST

Washington at Oregon, 3:30

Army at San Jose St., 3:30

New Mexico at Colorado St., 4

Idaho at Montana St., 4

UNLV at Utah St., 4

N. Colorado at Portland St., 5

Dayton at San Diego, 5

E. Washington at Weber St., 6

UCLA at California, 7

Idaho St. at UC Davis, 7

Sacramento St. at S. Utah, 8

Hawaii at BYU, 10:15

Boise St. at Nevada, 10:30

Colorado at Southern Cal, 10:30

Wyoming at Fresno St., 10:30

TRANSACTIONS

Baseball

National League

CINCINNATI REDS — Claimed C Juan Graterol off waivers from Minnesota.

WASHINGTON NATIONALS — Acquired RHP Kyle Barraclough from Miami for international slot value. BASKETBALL

NBA G League

AGUA CALIENTE CLIPPERS — Acquired the returning player rights to F Anthony Bennett from Maine for the returning player rights to F James Michael McAdoo and a 2018 third-round draft pick.

Football

National Football League

ARIZONA CARDINALS — Re-signed CB Deatrick Nichols to the practice squad.

CINCINNATI BENGALS — Signed DB Demetrious Cox to the practice squad.

CLEVELAND BROWNS — Signed DB Jeremiah McKinnon to the practice squad.

DALLAS COWBOYS — Signed CB C.J. Goodwin from Cincinnati’s practice squad and S Darian Thompson from Arizona’s practice squad. Signed RB Darius Jackson to the practice squad.

DETROIT LIONS — Announced they have been awarded CB Lenzy Pipkins via waivers from Indianapolis. Released LB Marquis Flowers.

HOUSTON TEXANS — Signed TE Jerell Adams to the practice squad.

TAMPA BAY BUCCAREERS — Signed DE Demone Haris from the practice squad. Released DW Will Clarke from the practice squad. Signed WR Damoun Patterson to the practice squad.

TENNESSEE TITANS — Signed WR Cameron Batson from the practice squad. Signed OL Jordan Morgan, WR Roger Lewis and RB Dalyn Dawkins to the practice squad.

Canadian Football League

CFL — Fined Toronto LB Jeff Knox Jr. an undisclosed amount for punching BC Lions OL Joel Figueroa in their game on Oct. 6. Fined Montreal DBs Branden Dozier, Dominique Ellis, T.J. Heath and Jermaine Robinson undisclosed amounts for inappropriate celebrations following an interception in their game against Calgary on Oct. 8.

Hockey

American Hockey League

SAN ANTONIO RAMPAGE — Assigned F Jared Thomas to Tulsa (ECHL).

SAN DIEGO GULLS — Signed C Logan Shaw to a one-year contract.

College

CHARLESTON SOUTHERN — Named Venus Taylor softball coach.

KANSAS — Fired offensive coordinator Doug Meacham.

UNLV — Promoted Brandon Morrison to women’s assistant basketball coach.

VANDERBILT — Named Mickie DeMoss director of offensive analytics for women’s basketball.

LOCAL SPORTS

Wednesday’s Results

College Athletics

MEN’S SOCCER

Bluffton 2, Earlham 1

Ohio Northern 4, Wilmington 1

VOLLEYBALL

Bluffton def. Defiance 25-19, 25-23, 25-23

WOMEN’S SOCCER

Earlham 2, Bluffton 1

Ohio Northern 5, Wilmington 0

Junior High Football

TRAC PLAYOFFS

Fremont 24, Glenwood 6

Junior High Volleyball

Fremont (8th) 25-25, Donnell 15-19

Fremont (7th) 25-25, Donnell 23-7

SCHEDULE

Thursday’s Events

College Athletics

MEN’S SOCCER

Kentucky Wesleyan at Findlay (GMAC), 4

Prep Boys Soccer

Liberty-Benton at Old Fort, 5

Ada at Upper Sandusky (NCOSA), 5

Elida at Ottawa-Glandorf (WBL), 5

Lincolnview at Kalida, 6

Allen East at Bluffton (NWC), 7

Cory-Rawson at Riverdale (NCOSA), 7

Van Buren at Oregon Clay, 7

Prep Girls Soccer

Bluffton at Delphos Jefferson (NWC), 5

Ottoville at Fort Jennings, 5

Columbus Grove at Napoleon, 7

Prep Volleyball

Marion Elgin at Hardin Northern (NWCC), 5:30

Carey at Bucyrus (N10), 5:30

Ridgedale at Mohawk (N10), 5:30

Upper Sandusky at Wynford (N10), 5:30

Danbury at New Riegel (SBC), 5:30

Lakota at Sandusky St. Mary (SBC), 5:30

Old Fort at Tiffin Calvert (SBC), 5:30

Otsego at Fostoria (NBC), 5:30

Elmwood at Genoa (NBC), 5:30

Kalida at Pandora-Gilboa (PCL), 5:30

Ottoville at Continental (PCL), 5:30

Ottawa-Glandorf at Elida (WBL), 5:30

Cory-Rawson at Delphos Jefferson, 5:30

Patrick Henry at North Baltimore, 5:30

Lima Central Catholic at Arlington, 5:30

Van Buren at Bluffton, 5:30

Liberty Center at Miller City, 5:30

Lima Senior at Findlay (TRAC), 6

Convoy Crestview at Leipsic, 6

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Classie Lassies League

High series: Carol Yeager, Checker’s Car Wash, 518. High game: Cindy Glick, Bellacino’s, 199.

Sunsetters League

High series: Debby Schade, Pete’s Auto Service, 498. High game: Judy Ametrano, Streicher’s Quickprint, Stephanie Huff, Pete’s Auto Service & Cathy Bosworth, Buttons & Bows, 173.

Prime Timers League

High series: (men) Don Schiewer 651; (women) Jackie Schnapp 512. High game: (men) Schiewer 229; (women) Pam Smith 199.

Morning Glories League

High series: Deb Schade, Kathy’s Korner, 528. High game: Pam Oates, LaRiche Chevrolet, 191.

United Methodist League

High series: (men) Ron Cook 610; (women) Heather May 536. High game: (men) Cook 226; (women) Teresa Perkins 190.

LOCAL & AREA

Riverdale Coaching Openings

MOUNT BLANCHARD — Riverdale is looking for two junior high boys basketball coaches for the 2018-19 season. Interested persons should contact athletic director Craig Taylor at ctaylor@riverdale.k12.oh.us.

Fostoria OHSAA Meeting

FOSTORIA — The OHSAA-mandated preseason parent-and-player meeting for Fostoria Junior/Senior High School’s boys basketball teams is scheduled for 5:30 p.m. Sunday in the high school gym. Players in grades 7-12 and at least one parent or guardian are required to attend.

Findlay High Football Tickets

Presale tickets for Friday’s football game at Lima Senior will be on sale in the athletic office from 7 a.m. until 4 p.m. daily and until 3 p.m. on Friday. Presale tickets are $7 for adults and $5 for students. All tickets are $7 at the door on game day.

Comments