Prep Football

Thursday’s Results

Toledo City League

Toledo Scott 18, Toledo Waite 13

Around Ohio

Ashtabula St. John 35, Ashtabula Edgewood 20

Canal Winchester 45, Cols. Franklin Hts. 0

E. Cle. Shaw 7, Bedford 6

Parma Hts. Holy Name 28, Geneva 21

Youngs. Liberty 47, Jefferson Area 0

Friday’s Games

Blanchard Valley Conference

Arcadia at Arlington

Hopewell-Loudon at Liberty-Benton

North Baltimore at McComb

Pandora-Gilboa at Cory-Rawson

Van Buren at Riverdale

Vanlue at Leipsic

Three Rivers Athletic Conference

Findlay at Lima Senior

Oregon Clay at Toledo St. John’s

Tol. Cent. Catholic at Toledo St. Francis

Toledo Whitmer at Fremont Ross

Northern 10 Conference

Carey at Wynford

Colonel Crawford at Bucyrus

Mohawk at Buckeye Central

Upper Sandusky at Seneca East

Northern Buckeye Conference

Eastwood at Woodmore

Elmwood at Fostoria Senior

Lake at Otsego

Rossford at Genoa

Northwest Conference

Ada at Paulding

Allen East at Convoy Crestview

Delphos Jefferson at Columbus Grove

Spencerville at Bluffton

Northwest Ohio Athletic League

Delta at Archbold

Evergreen at Wauseon

Patrick Henry at Bryan

Swanton at Liberty Center

Western Buckeye League

Celina at St. Marys Memorial

Defiance at Wapakoneta

Kenton at Ottawa-Glandorf

Lima Shawnee at Elida

Van Wert at Lima Bath

Northwest Central Conference

Ridgemont at Hardin Northern

Riverside at Lima Perry

Upper Scioto Valley at Sidney Lehman

Waynesfield-Goshen at Elgin

Sandusky Bay Conference River Division

Castalia Margaretta at Gibsonburg

Danbury at Willard

Fremont St. Joseph at Lakota

Sandusky Bay Conference Bay Division

Oak Harbor at Milan Edison

Shelby at Port Clinton

Vermilion at Huron

Sandusky Bay Conference Lake Division

Clyde at Sandusky Senior

Sandusky Perkins at Norwalk Senior

Tiffin Columbian at Bellevue

Toledo Area Athletic Conference

Edon at Cardinal Stritch

Hilltop at Stryker

Montpelier at Ottawa Hills

Northwood at Toledo Christian

Midwest Athletic Conference

Anna at Coldwater

Delphos St. John’s at Parkway

Marion Local at Minster

New Bremen at Versailles

St. Henry at Fort Recovery

Northern Lakes League

Anthony Wayne at Sylvania Northview

Bowling Green at Maumee

Perrysburg at Springfield

Sylvania Southview at Napoleon

Ohio Cardinal Conference

Lexington at Ashland Senior

Mount Vernon at Mansfield Madison

Wooster Senior at Mansfield Senior

Toledo City League

Toledo Bowsher at Toledo Start

Toledo Rogers at Toledo Woodward

Mid Ohio Athletic Conference

Buckeye Valley at Marion Harding

Clear Fork at Ontario

North Union at Galion Senior

River Valley at Marion Pleasant

Firelands Conference

Ashland Crestview at New London

Norwalk St. Paul at South Central

Plymouth at Ashland Mapleton

Western Reserve at Monroeville

Green Meadows Conference

Antwerp at Edgerton

Ayersville at Fairview

Tinora at Hicksville

Wayne Trace at Holgate

Other NW Ohio Games

Beloit West Branch at West Holmes

Hannibal River at Crestline

Reigning Sports Academy at Ridgedale

Saturday’s Games

Sandusky Bay Conference River Division

Tiffin Calvert at Sandusky St. Mary’s

Other NW Ohio Games

Cincinnati Aiken at Lucas

MAJOR LEAGUE BASEBALL

Postseason Schedule

AL Championships Series

Best-of-7

Saturday’s Game

Houston (Verlander 16-9) at Boston (Sale 12-4), 8:09 p.m.

Sunday’s Game

Houston (Cole 15-5) at Boston (Price 16-7), 7:09 p.m.

Tuesday Oct. 16

Boston at Houston, 5:09 p.m.

Wednesday, Oct. 17

Boston at Houston, 8:39 p.m.

Thursday, Oct. 18

x-Boston at Houston, 8:09 p.m.

Saturday, Oct. 20

x-Houston at Boston, 5:09 p.m.

Sunday, Oct. 21

x-Houston at Boston, 7:39 p.m.

NL Championship Series

Friday’s Game

Los Angeles (Kershaw 9-5) at Milwaukee (Gonzalez 10-11), 8:09 p.m.

Saturday’s Game

Los Angeles at Milwaukee (Miley 5-2), 4:09 p.m.

Monday’s Game

Milwaukee at Los Angeles, 7:39 p.m.

Tuesday, Oct. 16

Milwaukee at Los Angeles, 9:09 p.m.

Wednesday, Oct. 17

x-Milwaukee at Los Angeles, 5:05 p.m.

Friday, Oct. 19

x-Los Angeles at Milwaukee, 8:39 p.m.

Saturday, Oct. 20

x-Los Angeles at Milwaukee, 9:09 p.m.

x-if necessary

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 3 2 0 .600 133 108

Miami 3 2 0 .600 99 117

Buffalo 2 3 0 .400 63 118

N.Y. Jets 2 3 0 .400 123 105

South

W L T Pct PF PA

Tennessee 3 2 0 .600 87 86

Jacksonville 3 2 0 .600 102 86

Houston 2 3 0 .400 115 124

Indianapolis 1 4 0 .200 118 138

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 4 1 0 .800 153 130

Baltimore 3 2 0 .600 132 77

Cleveland 2 2 1 .500 114 113

Pittsburgh 2 2 1 .500 143 133

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 5 0 0 1.000 175 129

L.A. Chargers 3 2 0 .600 137 130

Denver 2 3 0 .400 100 131

Oakland 1 4 0 .200 107 149

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 3 3 0 .500 137 117

Washington 2 2 0 .500 83 87

Dallas 2 3 0 .400 83 96

N.Y. Giants 1 5 0 .167 117 162

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 4 1 0 .800 180 140

Carolina 3 1 0 .750 104 91

Tampa Bay 2 2 0 .500 112 139

Atlanta 1 4 0 .200 133 163

North

W L T Pct PF PA

Chicago 3 1 0 .750 111 65

Minnesota 2 2 1 .500 113 131

Green Bay 2 2 1 .500 115 114

Detroit 2 3 0 .400 125 137

West

W L T Pct PF PA

L.A. Rams 5 0 0 1.000 173 98

Seattle 2 3 0 .400 116 114

Arizona 1 4 0 .200 65 112

San Francisco 1 4 0 .200 118 146

Thursday’s Result

Philadelphia 34, N.Y. Giants 13

Sunday’s Games

Seattle vs Oakland at London, UK, 1

Chicago at Miami, 1

Indianapolis at N.Y. Jets, 1

Buffalo at Houston, 1

Tampa Bay at Atlanta, 1

Pittsburgh at Cincinnati, 1

Arizona at Minnesota, 1

L.A. Chargers at Cleveland, 1

Carolina at Washington, 1

L.A. Rams at Denver, 4:05

Jacksonville at Dallas, 4:25

Baltimore at Tennessee, 4:25

Kansas City at New England, 8:20

Open: Detroit, New Orleans

Monday’s Games

San Francisco at Green Bay, 8:15

Thursday, Oct. 18

Denver at Arizona, 8:20

Sunday, Oct. 21

Tennessee vs L.A. Chargers at London, UK, 9:30 a.m.

Minnesota at N.Y. Jets, 1

Cleveland at Tampa Bay, 1

Detroit at Miami, 1

Houston at Jacksonville, 1

Carolina at Philadelphia, 1

New England at Chicago, 1

Buffalo at Indianapolis, 1

New Orleans at Baltimore, 4:05

L.A. Rams at San Francisco, 4:25

Dallas at Washington, 4:25

Cincinnati at Kansas City, 8:20

Open: Seattle, Green Bay, Oakland, Pittsburgh

Monday, Oct. 22

N.Y. Giants at Atlanta, 8:15

PRO SOCCER

Major League Soccer

Eastern Conference

W L T Pts GF GA

Atlanta United FC 20 6 6 66 67 39

New York 20 7 5 65 60 33

New York City FC 15 9 8 53 55 41

Philadelphia 15 12 5 50 48 46

Columbus 13 10 9 48 39 41

Montreal 13 15 4 43 45 52

D.C. United 11 11 8 41 55 49

New England 8 12 11 35 45 51

Toronto FC 9 16 6 33 55 60

Chicago 8 17 7 31 47 59

Orlando City 7 19 4 25 40 68

Western Conference

W L T Pts GF GA

FC Dallas 16 6 9 57 51 38

Sporting Kansas City 15 8 8 53 56 38

Los Angeles FC 15 8 8 53 61 46

Portland 14 9 9 51 50 46

Seattle 15 11 5 50 45 33

Real Salt Lake 13 12 7 46 51 54

LA Galaxy 12 11 9 45 61 60

Vancouver 12 12 7 43 49 60

Minnesota United 11 17 3 36 46 63

Houston 9 14 8 35 51 49

Colorado 6 19 6 24 32 62

San Jose 4 20 8 20 48 69

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

SaturdaY’S RESULTS

Montreal 3, Columbus 0

Atlanta United FC 2, New England 1

Vancouver 2, Toronto FC 1

Philadelphia 5, Minnesota United 1

FC Dallas 2, Orlando City 0

LA Galaxy 1, Sporting Kansas City 1, tie

Los Angeles FC 3, Colorado 0

Portland 4, Real Salt Lake 1

New York 3, San Jose 1

Sunday’s Result

D.C. United 2, Chicago 1

Monday’s Result

Seattle 4, Houston 1

Friday’s GAme

Houston at Los Angeles FC, 10

Saturday’s Games

Colorado at Minnesota United, 2

FC Dallas at D.C. United, 4:55

Orlando City at New England, 7:30

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Toronto 5 4 1 0 8 25 20

Boston 4 3 1 0 6 14 11

Buffalo 4 2 2 0 4 8 13

Montreal 3 1 1 1 3 7 7

Ottawa 4 1 2 1 3 15 20

Tampa Bay 2 1 1 0 2 3 5

Detroit 4 0 2 2 2 9 15

Florida 2 0 1 1 1 5 7

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Carolina 4 3 0 1 7 17 11

Columbus 4 3 1 0 6 14 11

Washington 4 2 1 1 5 18 15

New Jersey 2 2 0 0 4 11 2

N.Y. Islanders 3 2 1 0 4 9 5

Pittsburgh 3 2 1 0 4 12 13

Philadelphia 4 2 2 0 4 16 19

N.Y. Rangers 4 1 3 0 2 11 16

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Colorado 4 3 1 0 6 17 9

Nashville 4 3 1 0 6 10 8

Chicago 4 2 0 2 6 18 18

Dallas 3 2 1 0 4 12 8

Winnipeg 4 2 2 0 4 8 10

Minnesota 3 1 1 1 3 6 9

St. Louis 3 1 1 1 3 10 13

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 4 3 0 1 7 11 7

Los Angeles 4 2 1 1 5 10 7

San Jose 5 2 2 1 5 15 16

Calgary 4 2 2 0 4 15 14

Vancouver 4 2 2 0 4 16 15

Arizona 3 1 2 0 2 3 6

Vegas 5 1 4 0 2 10 19

Edmonton 2 0 2 0 0 3 9

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Wednesday’s Results

Philadelphia 7, Ottawa 4

Washington 5, Vegas 2

Arizona 3, Anaheim 2, SO

Thursday’s Results

Boston 4, Edmonton 1

New Jersey 6, Washington 0

Colorado 6, Buffalo 1

Pittsburgh 4, Vegas 2

N.Y. Rangers 3, San Jose 2, OT

Columbus 5, Florida 4

Los Angeles 3, Montreal 0

Vancouver 4, Tampa Bay 1

Toronto 5, Detroit 3

Nashville 3, Winnipeg 0

Minnesota 4, Chicago 3, OT

St. Louis 5, Calgary 3

Friday’s Games

No games scheduled

Saturday’s Games

Vegas at Philadelphia, 1

Edmonton at N.Y. Rangers, 1

Los Angeles at Ottawa, 2

Detroit at Boston, 3

Carolina at Minnesota, 6

Toronto at Washington, 7

Columbus at Tampa Bay, 7

Vancouver at Florida, 7

Pittsburgh at Montreal, 7

N.Y. Islanders at Nashville, 8

Anaheim at Dallas, 8

St. Louis at Chicago, 8:30

Buffalo at Arizona, 9

Calgary at Colorado, 10

Sunday’s Games

San Jose at New Jersey, 1

Anaheim at St. Louis, 7

Carolina at Winnipeg, 7

PRO BASKETBALL

NBA Preseason

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 4 1 .800 —

New York 3 1 .750 ½

Philadelphia 3 1 .750 ½

Brooklyn 1 2 .333 2

Boston 1 3 .250 2½

Southeast Division

W L Pct GB

Washington 3 1 .750 —

Charlotte 3 1 .750 —

Atlanta 2 2 .500 1

Orlando 2 2 .500 1

Miami 2 3 .400 1½

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 2 1 .667 —

Cleveland 2 1 .667 —

Indiana 2 2 .500 ½

Chicago 2 2 .500 ½

Detroit 1 3 .250 1½

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 3 1 .750 —

Dallas 2 1 .667 ½

San Antonio 2 2 .500 1

Memphis 2 2 .500 1

New Orleans 0 5 .000 3½

Northwest Division

W L Pct GB

Utah 4 0 1.000 —

Oklahoma City 3 1 .750 1

Denver 3 1 .750 1

Portland 2 2 .500 2

Minnesota 1 3 .250 3

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 4 0 1.000 —

Sacramento 2 2 .500 2

L.A. Lakers 2 3 .400 2½

Phoenix 2 3 .400 2½

Golden State 1 3 .250 3

Late games not included

Wednesday’s Results

Orlando 102, Memphis 86

Toronto 118, Brooklyn 91

Washington 102, Detroit 97

Atlanta 130, San Antonio 127

Miami 140, New Orleans 128

Chicago 104, Indiana 89

Portland 116, Phoenix 83

L.A. Lakers 123, Golden State 113

Thursday’s Results

Toronto 134, New Orleans 119

Utah at Sacramento, late

Maccabi Haifa at L.A. Clippers, late

Friday’s Games

Charlotte at Dallas, 7

Detroit vs. Cleveland at East Lansing, Mich., 7

Guangzhou Long-Lions at Washington, 7

San Antonio at Orlando, 7

Brooklyn at New York, 7:30

Atlanta at Miami, 8

Denver at Chicago, 8

Houston at Memphis, 8

Minnesota at Milwaukee, 8:30

Sacramento at Portland, 10

L.A. Lakers vs. Golden State at San Jose, Calif., 10:30

Saturday’s Games

No games scheduled.

Sunday’s Games

No games scheduled.

Monday’s Games

No games scheduled.

Regular Season

Tuesday’s Games

Philadelphia at Boston, 8

Oklahoma City at Golden State, 10:30

Wednesday, Oct. 17

Brooklyn at Detroit, 7

Memphis at Indiana, 7

Miami at Orlando, 7

Milwaukee at Charlotte, 7

Atlanta at New York, 7:30

Cleveland at Toronto, 7:30

New Orleans at Houston, 8

Minnesota at San Antonio, 8:30

Utah at Sacramento, 10

Dallas at Phoenix, 10:30

Denver at L.A. Clippers, 10:30

COLLEGE FOOTBALL

Tuesday’s Result

SOUTHWEST

Appalachian St. 35, Arkansas St. 9

Thursday’s Results

SOUTHWEST

Texas Tech 17, TCU 14

Georgia Southern 15, Texas St. 13

Friday’s Games

EAST

Holy Cross at Harvard, 7

SOUTHWEST

South Florida at Tulsa, 7

FAR WEST

Air Force at San Diego St., 9

Arizona at Utah, 10

Saturday’s Games

EAST

Akron at Buffalo, Noon

Cornell at Colgate, Noon

Maine at Rhode Island, Noon

St. Francis (Pa.) at Wagner, Noon

Louisville at Boston College, 12:30

Fordham at Lehigh, 12:30

CCSU at Bryant, 1

Bucknell at Monmouth (NJ), 1

Columbia at Penn, 1

Brown at Princeton, 1

James Madison at Villanova, 1

Mercer at Yale, 1

Elon at Delaware, 3:30

Georgetown at Lafayette, 3:30

Temple at Navy, 3:30

Stony Brook at New Hampshire, 3:30

Michigan St. at Penn St., 3:30

William & Mary at Towson, 4

Sacred Heart at Dartmouth, 6

Richmond at Albany (NY), 7

Robert Morris at Duquesne, 7

SOUTH

Tennessee at Auburn, Noon

Rutgers at Maryland, Noon

Hampton at Presbyterian, Noon

Florida at Vanderbilt, Noon

Duke at Georgia Tech, 12:20

Morehead St. at Davidson, 1

Wofford at Furman, 1

Delaware St. at Howard, 1

Marist at Jacksonville, 1

Florida A&M at NC A&T, 1

Kennesaw St. at Gardner-Webb, 1:30

Troy at Liberty, 2

Tennessee St. at Murray St., 2

Bethune-Cookman at SC State, 2

ETSU at The Citadel, 2

Alcorn St. at Alabama A&M, 3

MVSU at Jackson St., 3

VMI at Samford, 3

E. Kentucky at UT Martin, 3

W. Kentucky at Charlotte, 3:30

Georgia at LSU, 3:30

UCF at Memphis, 3:30

Marshall at Old Dominion, 3:30

Texas A&M at South Carolina, 3:30

Chattanooga at W. Carolina, 3:30

E. Illinois at Jacksonville St., 4

New Mexico St. at Louisiana-Lafayette, 5

Houston Baptist at SE Louisiana, 5

Alabama St. at South Alabama, 5

Va. Lynchburg at Charleston Southern, 6

Louisiana-Monroe at Coastal Carolina, 6

Morgan St. at Savannah St., 6

Missouri at Alabama, 7

Mississippi College at North Alabama, 7

Virginia Tech at North Carolina, 7

Sam Houston St. at Northwestern St., 7

Miami at Virginia, 7

Houston at East Carolina, 7:30

Middle Tennessee at FIU, 7:30

MIDWEST

Toledo at E. Michigan, Noon

Iowa at Indiana, Noon

Oklahoma St. at Kansas St., Noon

Nebraska at Northwestern, Noon

Minnesota at Ohio St., Noon

Stetson at Drake, 2

Missouri St. at Indiana St., 2

Montana at North Dakota, 2

Austin Peay at SE Missouri, 2

Butler at Valparaiso, 2

Kent St. at Miami (Ohio), 2:30

Pittsburgh at Notre Dame, 2:30

W. Michigan at Bowling Green, 3

Ball St. at Cent. Michigan, 3

S. Illinois at Illinois St., 3

Youngstown St. at S. Dakota St., 3

Purdue at Illinois, 3:30

Ohio at N. Illinois, 3:30

West Virginia at Iowa St., 7

N. Iowa at South Dakota, 7

N. Dakota St. at W. Illinois, 7

Wisconsin at Michigan, 7:30

SOUTHWEST

UAB at Rice, 1

Southern Miss. at North Texas, 2

Nicholls at Abilene Christian, 3:30

Baylor at Texas, 3:30

Incarnate Word at Lamar, 4

Cent. Arkansas at Stephen F. Austin, 4

Southern U. at Prairie View, 6

Grambling St. at Texas Southern, 7

Louisiana Tech at UTSA, 7

Mississippi at Arkansas, 7:30

FAR WEST

Washington at Oregon, 3:30

Army at San Jose St., 3:30

New Mexico at Colorado St., 4

Idaho at Montana St., 4

UNLV at Utah St., 4

N. Colorado at Portland St., 5

Dayton at San Diego, 5

E. Washington at Weber St., 6

UCLA at California, 7

Idaho St. at UC Davis, 7

Sacramento St. at S. Utah, 8

Hawaii at BYU, 10:15

Boise St. at Nevada, 10:30

Colorado at Southern Cal, 10:30

Wyoming at Fresno St., 10:30

PRO GOLF

PGA Tour

CIMB Classic

First Round

Bronson Burgoon 31-32 — 63 -9

Austin Cook 32-32 — 64 -8

Scott Piercy 32-33 — 65 -7

Billy Horschel 32-33 — 65 -7

C.T. Pan 31-34 — 65 -7

Nick Watney 33-33 — 66 -6

Emiliano Grillo 34-32 — 66 -6

Kevin Chappell 33-33 — 66 -6

Justin Thomas 32-34 — 66 -6

Louis Oosthuizen 31-35 — 66 -6

Joel Dahmen 33-33 — 66 -6

Byeonghun An 33-33 — 66 -6

Paul Casey 31-35 — 66 -6

Chesson Hadley 32-35 — 67 -5

Abraham Ancer 32-35 — 67 -5

Siwoo Kim 33-34 — 67 -5

J.B. Holmes 33-34 — 67 -5

Shubhankar Sharma 36-31 — 67 -5

Scott Stallings 33-34 — 67 -5

Ernie Els 33-35 — 68 -4

Stewart Cink 35-33 — 68 -4

Kevin Na 32-36 — 68 -4

Marc Leishman 34-34 — 68 -4

Ryan Palmer 33-35 — 68 -4

Ben Leong 33-35 — 68 -4

Gaganjeet Bhullar 33-36 — 69 -3

Whee Kim 32-37 — 69 -3

Danny Lee 32-37 — 69 -3

Ryan Armour 33-36 — 69 -3

Cameron Smith 33-36 — 69 -3

Kiradech Aphibarnrat 33-36 — 69 -3

Charles Howell III 37-32 — 69 -3

Gary Woodland 34-35 — 69 -3

Xander Schauffele 34-35 — 69 -3

Jamie Lovemark 33-37 — 70 -2

Sam Ryder 35-35 — 70 -2

Thomas Pieters 35-35 — 70 -2

Jason Dufner 34-36 — 70 -2

Kevin Tway 32-38 — 70 -2

Pat Perez 34-36 — 70 -2

Chez Reavie 36-34 — 70 -2

Branden Grace 32-38 — 70 -2

Sihwan Kim 35-35 — 70 -2

Keegan Bradley 36-34 — 70 -2

Brice Garnett 36-34 — 70 -2

Davis Love III 33-37 — 70 -2

Brian Stuard 33-37 — 70 -2

Keith Mitchell 33-37 — 70 -2

Berry Henson 36-35 — 71 -1

James Hahn 34-37 — 71 -1

Brendan Steele 33-38 — 71 -1

Ted Potter Jr. 35-36 — 71 -1

Ryan Moore 34-37 — 71 -1

Peter Uihlein 35-36 — 71 -1

Satoshi Kodaira 35-36 — 71 -1

Jon Curran 33-39 — 72 E

Beau Hossler 36-36 — 72 E

Troy Merritt 34-38 — 72 E

Michael Kim 36-36 — 72 E

Kyle Stanley 36-36 — 72 E

Anirban Lahiri 33-39 — 72 E

Justin Harding 34-38 — 72 E

Sanghyun Park 37-35 — 72 E

Brian Gay 34-38 — 72 E

Scott Vincent 35-38 — 73 +1

Jason Kokrak 32-41 — 73 +1

J.J. Spaun 37-36 — 73 +1

Rafa Cabrera Bello 36-37 — 73 +1

Minchel Choi 37-36 — 73 +1

Jimmy Walker 37-36 — 73 +1

John Catlin 35-38 — 73 +1

Tom Hoge 33-41 — 74 +2

Ollie Schniederjans 38-37 — 75 +3

Brandt Snedeker 36-39 — 75 +3

Leun-Kwang Kim 35-41 — 76 +4

Kelly Kraft 36-40 — 76 +4

Andrew Putnam 38-38 — 76 +4

Rahil Gangjee 38-39 — 77 +5

LPGA Tour

KEB Hana Bank Championship

First Round

a-amateur

Nasa Hataoka 33-32 — 65 -7

Danielle Kang 33-34 — 67 -5

Charley Hull 35-32 — 67 -5

Sung Hyun Park 32-36 — 68 -4

Minjee Lee 34-34 — 68 -4

Ariya Jutanugarn 34-35 — 69 -3

Ha Na Jang 33-36 — 69 -3

Amy Olson 34-35 — 69 -3

Ji Hyun Kim 34-35 — 69 -3

Yu Liu 35-34 — 69 -3

Anna Nordqvist 37-33 — 70 -2

In Gee Chun 33-37 — 70 -2

Lydia Ko 36-34 — 70 -2

Lindy Duncan 35-35 — 70 -2

Jin Young Ko 36-35 — 71 -1

Seon Woo Bae 35-36 — 71 -1

Sei Young Kim 35-36 — 71 -1

Sandra Gal 34-37 — 71 -1

Azahara Munoz 37-34 — 71 -1

Xiang Sui 36-35 — 71 -1

Ji Hyun Oh 37-35 — 72 E

Lexi Thompson 38-34 — 72 E

Marina Alex 34-38 — 72 E

Hyun Kyung Park 37-35 — 72 E

Su Oh 34-38 — 72 E

Brittany Lincicome 36-36 — 72 E

Bronte Law 36-36 — 72 E

Brooke M. Henderson 35-38 — 73 +1

Brittany Altomare 36-37 — 73 +1

Carlota Ciganda 37-36 — 73 +1

Moriya Jutanugarn 35-38 — 73 +1

Cristie Kerr 35-38 — 73 +1

Hyejin Choi 36-37 — 73 +1

Eun-Hee Ji 38-35 — 73 +1

Hyo Joo Kim 39-34 — 73 +1

Ji Yeong2 Kim 37-36 — 73 +1

Angel Yin 37-36 — 73 +1

Jeongmin Cho 38-36 — 74 +2

Mi Hyang Lee 38-36 — 74 +2

Wei-Ling Hsu 38-36 — 74 +2

Mo Martin 37-37 — 74 +2

Seung Hyun Lee 39-35 — 74 +2

Jenny Shin 38-36 — 74 +2

Chella Choi 37-37 — 74 +2

Jennifer Song 38-36 — 74 +2

Chae Yoon Park 37-38 — 75 +3

Lizette Salas 36-39 — 75 +3

Nelly Korda 37-38 — 75 +3

Shanshan Feng 38-37 — 75 +3

Jacqui Concolino 37-38 — 75 +3

Pernilla Lindberg 37-38 — 75 +3

Pornanong Phatlum 38-37 — 75 +3

Ji Hyun2 Kim 38-37 — 75 +3

Katherine Kirk 40-36 — 76 +4

a-Yealimi Noh 35-41 — 76 +4

Michelle Wie 37-39 — 76 +4

Da Yeon Lee 39-37 — 76 +4

Seoung yeoun Lee 39-37 — 76 +4

Peiyun Chien 36-40 — 76 +4

Amy Yang 37-40 — 77 +5

Jeongeun Lee6 37-40 — 77 +5

Jessica Korda 40-37 — 77 +5

Emma Talley 40-37 — 77 +5

Ayako Uehara 39-38 — 77 +5

Sarah Jane Smith 40-38 — 78 +6

Jodi Ewart Shadoff 37-41 — 78 +6

Caroline Masson 38-40 — 78 +6

Thidapa Suwannapura 40-38 — 78 +6

Ally McDonald 39-39 — 78 +6

Ryann O’Toole 37-41 — 78 +6

Jane Park 40-39 — 79 +7

Mariah Stackhouse 42-37 — 79 +7

So Young Lee 37-42 — 79 +7

Megan Khang 39-40 — 79 +7

Jeong Eun Lee 41-39 — 80 +8

Angela Stanford 40-40 — 80 +8

A Lim Kim 41-39 — 80 +8

Annie Park 40-42 — 82 +10

TRANSACTIONS

Baseball

National League

ST. LOUIS CARDINALS — Agreed to terms with RHP Adam Wainwright on a one-year contract.

Can-Am League

SUSSEX COUNTY MINERS — Traded C Christian Correa to Kansas City (AA) to complete an earlier transaction. Traded OF Jayce Ray to Fargo-Moorhead (AA) for RHP Brandon Barker from Fargo-Moorhead and RHP for RHP Geoff Broussard from Lincoln (AA).

Basketball

National Basketball Association

GOLDEN STATE WARRIORS — Signed F Deyonta Davis.

INDIANA PACERS — Placed F Omari Johnson and G Elijah Stewart on waivers.

NBA G League

AGUA CALIENTE CLIPPERS — Acquired the rights to G Avry Holmes from Santa Cruz for a 2018 third-round draft pick.

Football

National Football League

LOS ANGELES CHARGERS — Signed PK Michael Badgley. Waived WR JJ Jones.

Alliance of American Football

SAN DIEGO FLEET — Named Jon Kitna offensive coordinator, Larry Marmie defensive coordinator, Larry MacDuff special teams and linebacker coach, Dre Bly defensive back coach, Vince Amey defensive line coach, Anthony Becht tight end coach, Matt Kitna assistant offensive line coach and Az-Zahir Hakim wide receiver coach.

Indoor Football League

CEDAR RAPIDS RIVER KINGS — Named Myke Darrough director of partnerships and promotions.

Hockey

National Hockey League

VEGAS GOLDEN KNIGHTS — Recalled F Tomas Hyka from Chicago (AHL).

American Hockey League

SAN ANTONIO RAMPAGE — Assigned D Travis Brown to Wichita (ECHL).

Soccer

Major League Soccer

NEW YORK CITY FC — Agreed to terms with D Alex Callens, G Sean Johnson and M Alex Ring on multiyear contracts.

United Soccer League

NEW YORK RED BULLS II — Promoted Jamie Ponce to general manager.

Ultimate Fighting

NEVADA ATHLETIC COMMISSION — Suspended UFC fighters Khabib Nurmagomedov and Conor McGregor 10 days apiece, effective Oct. 15, for a brawl inside and outside the octagon after their Oct. 6 match in Las Vegas.

College

GEORGETOWN — Dismissed sophomore F Antwan Walker from the men’s basketball team.

GUILFORD — Promoted Mark Crisco to men’s lacrosse coach and Ronnie Thomas to associate men’s basketball coach.

ILLINOIS — Dismissed sophomore S Bennett Williams from the football team.

SCHEDULE

Friday’s Events

College Athletics

CROSS COUNTRY

Ohio Northern at Wilmington Invitational, 5

VOLLEYBALL

Findlay in Great Midwest Athletic Conference/Great Lakes Valley Conference crossover tournament

Transylvania at Bluffton (HCAC), 7

Ohio Northern vs. Calvin at Calvin Midwest Invitational, 7:30

Men’S TENNIS

Findlay at Ashland Dual Tournament

Prep Volleyball

Heritage Christian at Washington Court House Fayette Christian, 5:30

Prep Boys Soccer

Heritage Christian at Washington Court House Fayette Christian, 4:30

LOCAL & AREA

Riverdale Coaching Openings

MOUNT BLANCHARD — Riverdale is looking for two junior high boys basketball coaches for the 2018-19 season. Interested persons should contact athletic director Craig Taylor at ctaylor@riverdale.k12.oh.us.

Fostoria OHSAA Meeting

FOSTORIA — The OHSAA-mandated preseason parent-and-player meeting for Fostoria Junior/Senior High School’s boys basketball teams is scheduled for 5:30 p.m. Sunday in the high school gym. Players in grades 7-12 and at least one parent or guardian are required to attend.

Findlay High Football Tickets

Presale tickets for Friday’s football game at Lima Senior will be on sale in the athletic office until 3 p.m. today. Presale tickets are $7 for adults and $5 for students. All tickets are $7 at the door tonight.

Comments