PREP FOOTBALL

Weekly AP Poll

Division I

1. Cincinnati Colerain (20) 8-0 238

2. Canton McKinley (3) 8-0 205

3. Pickerington Central 7-1 155

4. Mentor (1) 7-1 125

5. Euclid 7-1 102

6. Clayton Northmont 7-1 93

7. Hilliard Davidson (1) 7-1 82

8. Solon 7-1 81

9. Lakewood St. Edward 5-2 75

10. Dublin Coffman 7-1 47

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Reynoldsburg 43. Cleveland St. Ignatius 42. Fairfield 18. Springfield 18.

Division II

1. Akron Hoban (19) 8-0 243

2. Toledo Central Catholic (4) 8-0 203

3. Massillon Washington (1) 8-0 170

4. Avon Lake 8-0 143

5. Anthony Wayne (1) 8-0 137

6. Wadsworth 8-0 115

7. Maple Heights 8-0 69

8. Kings Mills Kings 7-1 64

9. Avon 7-1 57

10. Barberton 8-0 55

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Cincinnati Winton Woods 46. Garfield Heights 16. Chillicothe 12.

Division III

1. Chagrin Falls Kenston (8) 8-0 201

2. Bellbrook (9) 8-0 186

3. Kettering Archbishop Alter (3) 7-1 183

4. Canfield (3) 7-1 123

5. Trotwood-Madison (2) 6-2 104

6. Dayton Chaminade Julienne 7-1 94

7. Thornville Sheridan 7-1 80

8. Columbus Eastmoor Academy 7-1 76

9. Norwalk 7-1 59

10. Bay Village Bay 7-1 44

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Columbus Bishop Hartley 43. Akron East 41. Wapakoneta 37. Granville 20. Middletown Bishop Fenwick 19. Bowling Green 12. Hillsboro 12.

Division IV

1. St. Marys Memorial (12) 8-0 207

2. Cincinnati Wyoming (4) 8-0 199

3. Hubbard (2) 8-0 155

4. Steubenville (5) 7-1 154

5. Bellville Clear Fork (1) 8-0 128

6. St. Clairsville 8-0 123

7. Clarksville Clinton-Massie 7-1 122

8. Perry (1) 7-1 83

9. London 8-0 74

10. Cincinnati Indian Hill 7-1 33

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Gallipolis Gallia Academy 15. Gnadenhutten Indian Valley 13. Youngs. East 12.

Division V

1. Genoa Area (12) 8-0 218

2. Middletown Madison (4) 8-0 186

3. Wheelersburg (5) 7-1 168

4. Liberty Center (3) 8-0 167

5. Leavittsburg Labrae (1) 8-0 162

6. Johnstown-Monroe 7-1 121

7. Gates Mills Gilmour Academy 8-0 81

8. Marion Pleasant 7-1 70

9. Anna 6-2 45

10. Oak Harbor 7-1 25

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Akron Manchester 23. West Lafayette Ridgewood 21. Elyria Catholic 18. Jamestown Greeneview 16.

Division VI

1. Marion Local (23) 8-0 248

2. Kirtland (1) 8-0 193

3. Coldwater 7-1 166

4. Lima Central Catholic 7-0 146

5. Mogadore (1) 7-1 118

6. Rootstown 8-0 98

7. Mechanicsburg 7-1 72

8. McDonald 8-0 68

9. Galion Northmor 8-0 67

10. Bainbridge Paint Valley 8-0 60

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Beverly Fort Frye 25. Creston Norwayne 22. St. Henry 20. Columbia Station Columbia 14.

Division VII

1. Mohawk (15) 8-0 225

2. (tie) Pandora-Gilboa (2) 8-0 189

2. Edgerton (3) 8-0 189

4. Canal Winchester Harvest Prep (3) 8-0 150

5. Ft. Loramie 7-1 134

6. McComb 7-1 122

7. Tiffin Calvert 7-1 88

8. Convoy Crestview 7-1 68

9. Glouster Trimble 7-1 59

10. Minster (1) 5-3 47

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Norwalk St. Paul (1) 42. Ansonia 17. Windham 14.

Friday’s Games

Blanchard Valley Conference

Arlington at Vanlue

Cory-Rawson at Leipsic

McComb at Hopewell-Loudon

Pandora-Gilboa at North Baltimore

Riverdale at Arcadia

Van Buren at Liberty-Benton

Three Rivers Athletic Conference

Fremont Ross at Oregon Clay

Lima Senior at Toledo St. John’s

Tol. Cent. Catholic at Findlay

Toledo St. Francis at Toledo Whitmer

Northern 10 Conference

Buckeye Central at Carey

Bucyrus at Upper Sandusky

Colonel Crawford at Seneca East

Mohawk at Wynford

Northern Buckeye Conference

Fostoria Senior at Rossford

Genoa at Eastwood

Otsego at Elmwood

Woodmore at Lake

Northwest Conference

Ada at Bluffton

Columbus Grove at Allen East

Convoy Crestview at Delphos Jefferson

Spencerville at Paulding

Northwest Ohio Athletic League

Archbold at Evergreen

Liberty Center at Bryan

Swanton at Delta

Wauseon at Patrick Henry

Western Buckeye League

Elida at Kenton

Lima Bath at Lima Shawnee

Ottawa-Glandorf at Wapakoneta

St. Marys Memorial at Defiance

Van Wert at Celina

Northwest Central Conference

Elgin at Upper Scioto Valley

Hardin Northern at Waynesfield-Goshen

Ridgemont at Riverside

Sidney Lehman at Lima Perry

Sandusky Bay Conference River Division

Fremont St. Joseph at Gibsonburg

Lakota at Danbury

Sandusky St. Mary’s at Castalia Margaretta

Willard at Tiffin Calvert

Sandusky Bay Conference Bay Division

Huron at Port Clinton

Oak Harbor at Shelby

Vermilion at Milan Edison

Sandusky Bay Conference Lake Division

Clyde at Norwalk Senior

Sandusky Senior at Bellevue

Tiffin Columbian at Sandusky Perkins

Toledo Area Athletic Conference

Cardinal Stritch at Hilltop

Ottawa Hills at Northwood

Stryker at Montpelier

Edon at Toledo Christian

Midwest Athletic Conference

Coldwater at St. Henry

Delphos St. John’s at New Bremen

Fort Recovery at Marion Local

Minster at Versailles

Parkway at Anna

Northern Lakes League

Anthony Wayne at Napoleon

Bowling Green at Sylvania Southview

Springfield at Maumee

Sylvania Northview at Perrysburg

Ohio Cardinal Conference

Ashland Senior at West Holmes

Mansfield Madison at Lexington

Mount Vernon at Mansfield Senior

Toledo City League

Toledo Scott at Toledo Woodward

Toledo Start at Toledo Rogers

Toledo Waite at Toledo Bowsher

Mid Ohio Athletic Conference

Marion Harding at River Valley

Marion Pleasant at Clear Fork

North Union at Buckeye Valley

Ontario at Galion Senior

Firelands Conference

Ashland Mapleton at New London

Monroeville at Plymouth

Norwalk St. Paul at Western Reserve

South Central at Ashland Crestview

Green Meadows Conference

Edgerton at Wayne Trace

Fairview at Tinora

Hicksville at Antwerp

Holgate at Ayersville

Other NW Ohio Games

Akron Firestone at Wooster Senior

Troy Christian at Lima Cent. Cath.

Saturday’s Games

NW Ohio Games

Crestline at Ashtabula Sts. John & Paul

Hannibal River at Lucas

PREP BOYS SOCCER

Monday’s District Games

Division II

Lexington District

Lexington 10, Galion 0

Ontario 7, Clyde 0

Clear Fork 2, Norwalk 1

Lake District

Bryan 5, Sandusky Perkins 2

Otsego 2, Swanton 0

Maumee 8, Port Clinton 0

Elida District

St. Marys Memorial 5, Van Wert 0

Lima Bath 2, Upper Sandusky 1

Division III

Rossford District

Cardinal Stritch 1, Toledo Christian 0

Maumee Valley Country Day 2, Pettisville 1

Rossford 7, Toledo Emmanuel Christian 2

Genoa 6, Delta 5

Kalida District

Lincolnview 1, Miller City 0

Continental 3, Fort Jennings 1

Ottoville 3, Spencerville 1

Allen East 2, Paulding 0

New Knoxville 6, Lima Temple Christian 1

Tiffin Columbian District

Liberty-Benton 1, Cory-Rawson 0, OT

Ada 2, Oak Harbor 1

Eastwood 3, Mansfield Christian 2, penalty kicks

Woodmore 9, Old Fort 2

Tuesday’s District Games

Division I

Sylvania Southview District

(14) Wapakoneta (10-5) at (13) Toledo Whitmer (7-8), 5

Findlay District

(15) Toledo Start (3-5) at (9) Oregon Clay (8-8), 5

PREP GIRLS SOCCER

Monday’s District Games

Division II

Elida District

Celina 1, Defiance 0

Lima Bath 9, Van Wert 1

Kenton 3, Upper Sandusky 2

Clyde District

Mansfield Madison 9, Clyde 1

Clear Fork 10, Vermilion 0

Ontario 10, Mansfield Senior 0

Lake District

Bryan 2, Napoleon 1, penalty kicks

Lake 6, Wauseon 0

Rossford 3, Bowling Green 2

Tuesday’s District Matches

Division III

Ottoville District

(10) Delphos St. John’s (1-14) at (9) Convoy Crestview (2-13-1), 5

(8) Columbus Grove (3-12) at (7) Fort Jennings (2-12-2), 5

Findlay District

(9) Mansfield St. Peter’s (6-8) at (2) Ashland Crestview (13-1-1), 5

(10) Ada (3-12-1) at (6) Allen East(7-4-4), 6

(11) Galion (3-10-3) at (5) Riverdale (8-5-2), 7

Napoleon District

(10) Otsego (0-15) at (8) Delta (4-10-1), 5

(9) Paulding (1-15) at (7) Miller City (5-10), 5

Genoa District

(8) Northwood (1-6-3) at (1) Eastwood, (15-1) 5

PREP VOLLEYBALL

Tuesday’s District Matches

Division II

Seneca East District

(11) Mansfield Madison (13-9) at (4) Norwalk, 5:30

(9) Sandusky (5-17) at (6) Shelby (10-12), 5:30

(12) Mansfield Senior (0-20) at (8) Ontario (14-8), 5:30

(10) Clear Fork (6-16) at (7) Lexington (13-9), 5:30

Findlay District

(10) Port Clinton (2-20) at (8) Toledo Rogers (7-13), 5:30

(9) Upper Sandusky (4-18) vs. (5) Rossford (12-10) at Lake, 5:30

(12) Toledo Woodward (0-7) at (4) Maumee (10-12), 5:30

(11) Toledo Scott (1-6) at (6) Toledo Central Catholic (6-14), 5:30

Bluffton University District

(10) Kenton (5-17) at (6) Celina (10-12), 5:30

(8) Elida (9-13) at (7) Lima Bath (10-12), 5:30

(9) St. Marys Memorial (6-16) at (5) Van Wert (15-7), 5:30

Division IV

Napoleon District

(11) Fayette (0-22) at (6) Stryker (10-12), 5:30

(10) Ottawa Hills (7-12) at (9) Hilltop (8-14), 5:30

(8) Edon (8-14) at (7) North Central (8-14), 5:30

Ottawa-Glandorf District

(10) Lima Perry (4-18) at (1) Leipsic (20-2), 5:30

(9) Bluffton (5-17) at (2) Columbus Grove (16-6), 5:30

(5) Ottoville (7-15) at (3) Lima Central Catholic, (12-10) 5:30

Findlay District

(8) Cory-Rawson (7-15) at (6) Ridgemont (12-10), 5:30

(9) Riverdale (7-15) vs. (7) Hardin Northern (7-14), 5:30

(10) North Baltimore (2-16) at (2) McComb (16-6), 5:30

Van Wert District

(10) Delphos Jefferson (6-16) at (8) Convoy Crestview (15-6), 5:30

(9) Delphos St. John’s (3-19) at (7) Minster (12-10), 5:30

(11) Waynesfield-Goshen (3-19) at (5) New Knoxville (14-8), 5:30

Seneca East District

(11) Mansfield Christian (3-15) at (10) Mansfield St. Peter’s (2-14), 5:30

(8) Wynford (5-17) at (7) Crestline (9-13), 5:30

(9) Danbury (2-16) at (4) Lucas (16-7), 5:30

Fostoria District

(9) Fremont St. Joseph (8-14) at (5) Arcadia (17-5), 5:30

(8) Hopewell-Loudon (10-12) at (7) Cardinal Stritch (12-10), 5:30

(11) Gibsonburg (4-18) at (10) Toledo Emmanuel Christian (1-11), 5:30

Weekly State Coaches’ Poll

Division I

1, Cincinnati Ursuline (15) 359

2, Cincinnati Mount Notre Dame (6) 259

3, Cincinnati Mercy McAuley (10) 259

4, Dublin Coffman (4) 257

5, Parma Padua (6) 207

6, Strongsville (2) 186

7, Cleveland St. Joseph (1) 144

8, Wadsworth 77

9, Avon 71

10,Rocky River Magnificat 52

OTHER NW OHIO SCHOOLS: 16, Toledo Notre Dame (1) 27. 17, Toledo St. Ursula 22.

Division II

1, Cincinnati Roger Bacon 284

2, Plain City Jonathan Alder 191

3, Parma Haights Holy Name 161′

4, Granville 145

5, Bellevue 123

6, Mentor Lake Catholic 121

7, Chillicothe Unioto 116

8, Gates Mills Gilmour Academy 113

9, Marengo Highland 97

10, Bellbrook

OTHER NW OHIO SCHOOLS: 20, Oak Harbor 38.

Division III

1, Ottawa-Glandorf (22) 376

2, Liberty-Benton 244

3, Zoarville Tuscarawas Valley (9) 216

4, Huron (4) 210

5, Salem (1) 165

6, Chillicothe Southeastern 128

7, Coldwater (1) 121

8, Versailles (3) 121

9, Tinora (3) 103

10, Newark Catholic 76

OTHER NW OHIO TEAMS: 18, Fostoria 46.

Division IV

1, St. Henry (24) 348

2, New Bremen (11) 341

3, Fort Recovery 261

4, Jackson Center (1) 154

5, Leipsic 139

6, Russia 128

7, Arlington (4) 106

8, Marion Local 89

9, Buckeye Central 60

10, Mohawk 59

OTHER NW OHIO SCHOOLS: 12, Tiffin Calvert 48. 13, New Knoxville 43. 14, McComb 42. 15, Monroeville 40. 16, Norwalk St. Paul 38.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

Postseason Schedule

AL Championships Series

Best-of-7

Saturday’s RESULT

Houston 7, Boston 2, Houston leads series 1-0

Sunday’s RESULT

Boston 7, Houston 5, series tied 1-1

Tuesday’s GAme

Boston (Evoldi 6-7) at Houston (Keuchel 12-11), 5:09 p.m.

Wednesday’s GAME

Boston (Porcello 17-7) at Houston (Morton 15-3), 8:39 p.m.

Thursday’s GAME

Boston at Houston, 8:09 p.m.

Saturday’s GAME

x-Houston at Boston, 5:09 p.m.

Sunday, Oct. 21

x-Houston at Boston, 7:39 p.m.

NL Championship Series

Friday’s Game

Milwaukee 6, Los Angeles 5

Saturday’s RESULT

Los Angeles 4, Milwaukee 3

Monday’s RESULT

Milwaukee 4, Los Angeles 0, Milwaukee leads series 2-1

Tuesday’s GAME

Milwaukee at Los Angeles (Hill 11-5), 9:09 p.m.

Wednesday’s GAME

Milwaukee at Los Angeles, 5:05 p.m.

Friday’s GAME

x-Los Angeles at Milwaukee, 8:39 p.m.

Saturday’s GAME

x-Los Angeles at Milwaukee, 9:09 p.m.

x-if necessary

Monday’s Boxscore

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

Miami 4 2 0 .667 130 145

New England 4 2 0 .667 176 148

N.Y. Jets 3 3 0 .500 165 139

Buffalo 2 4 0 .333 76 138

South

W L T Pct PF PA

Tennessee 3 3 0 .500 87 107

Houston 3 3 0 .500 135 137

Jacksonville 3 3 0 .500 109 126

Indianapolis 1 5 0 .167 152 180

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 4 2 0 .667 174 158

Baltimore 4 2 0 .667 153 77

Pittsburgh 3 2 1 .583 171 154

Cleveland 2 3 1 .417 128 151

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 5 1 0 .833 215 172

L.A. Chargers 4 2 0 .667 175 144

Denver 2 4 0 .333 120 154

Oakland 1 5 0 .167 110 176

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Washington 3 2 0 .600 106 104

Dallas 3 3 0 .500 123 103

Philadelphia 3 3 0 .500 137 117

N.Y. Giants 1 5 0 .167 117 162

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 4 1 0 .800 180 140

Carolina 3 2 0 .600 121 114

Tampa Bay 2 3 0 .400 141 173

Atlanta 2 4 0 .333 167 192

North

W L T Pct PF PA

Chicago 3 2 0 .600 139 96

Green Bay 3 2 1 .583 148 144

Minnesota 3 2 1 .583 140 148

Detroit 2 3 0 .400 125 137

West

W L T Pct PF PA

L.A. Rams 6 0 0 1.000 196 118

Seattle 3 4 0 .429 173 150

San Francisco 1 4 0 .200 118 146

Arizona 1 5 0 .167 82 139

Late games not included

Thursday’s Result

Philadelphia 34, N.Y. Giants 13

Sunday’s Results

Seattle 27, Oakland 3

Houston 20, Buffalo 13

Washington 23, Carolina 17

Minnesota 27, Arizona 17

L.A. Chargers 38, Cleveland 14

Pittsburgh 28, Cincinnati 21

Atlanta 34, Tampa Bay 29

N.Y. Jets 42, Indianapolis 34

Miami 31, Chicago 28, OT

Dallas 40, Jacksonville 7

Baltimore 21, Tennessee 0

L.A. Rams 23, Denver 20

New England 43, Kansas City 40

Open: Detroit, New Orleans

Monday’s Result

Green Bay 33, San Francisco 30

Thursday’s Game

Denver at Arizona, 8:20

Sunday’s Games

Tennessee vs L.A. Chargers at London, UK, 9:30 a.m.

Minnesota at N.Y. Jets, 1

Cleveland at Tampa Bay, 1

Detroit at Miami, 1

Houston at Jacksonville, 1

Carolina at Philadelphia, 1

New England at Chicago, 1

Buffalo at Indianapolis, 1

New Orleans at Baltimore, 4:05

L.A. Rams at San Francisco, 4:25

Dallas at Washington, 4:25

Cincinnati at Kansas City, 8:20

Open: Seattle, Green Bay, Oakland, Pittsburgh

Monday, Oct. 22

N.Y. Giants at Atlanta, 8:15

PRO SOCCER

Major League Soccer

Eastern Conference

W L T Pts GF GA

Atlanta United FC 20 6 6 66 67 39

New York 20 7 5 65 60 33

New York City FC 15 9 8 53 55 41

Philadelphia 15 12 5 50 48 46

Columbus 13 10 9 48 39 41

D.C. United 12 11 8 44 56 49

Montreal 13 15 4 43 45 52

New England 9 12 11 38 47 51

Toronto FC 9 16 6 33 55 60

Chicago 8 17 7 31 47 59

Orlando City 7 20 4 25 40 70

Western Conference

W L T Pts GF GA

FC Dallas 16 7 9 57 51 39

Los Angeles FC 16 8 8 56 65 48

Sporting Kansas City 15 8 8 53 56 38

Portland 14 9 9 51 50 46

Seattle 15 11 5 50 45 33

Real Salt Lake 13 12 7 46 51 54

LA Galaxy 12 11 9 45 61 60

Vancouver 12 12 7 43 49 60

Minnesota United 11 18 3 36 46 65

Houston 9 15 8 35 53 53

Colorado 7 19 6 27 34 62

San Jose 4 20 8 20 48 69

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Friday’s RESULT

Los Angeles FC 4, Houston 2

Saturday’s RESULTS

Colorado 2, Minnesota United 0

D.C. United 1, FC Dallas 0

New England 2, Orlando City 0

WednesdaY’S GAMES

Seattle at Orlando City, 7:30

Toronto FC at D.C. United, 7:30

Sporting Kansas City at Vancouver, 10

Thursday’s GAME

New England at Real Salt Lake, 9

Sunday’s GAMES

Chicago at Atlanta United FC, 3

Columbus at Orlando City, 3

New York at Philadelphia, 3

New York City FC at D.C. United, 3

Toronto FC at Montreal, 3

Colorado at San Jose, 5

LA Galaxy at Minnesota United, 5

Real Salt Lake at Portland, 5

Seattle at Houston, 5

Sporting Kansas City at FC Dallas, 5

Vancouver at Los Angeles FC, 5

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Toronto 7 6 1 0 12 33 23

Boston 5 4 1 0 8 22 13

Montreal 5 3 1 1 7 18 13

Ottawa 6 3 2 1 7 24 22

Buffalo 5 3 2 0 6 11 13

Tampa Bay 3 2 1 0 4 11 7

Detroit 6 0 4 2 2 14 30

Florida 3 0 2 1 1 7 10

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Carolina 6 4 1 1 9 23 18

New Jersey 3 3 0 0 6 14 4

Columbus 5 3 2 0 6 16 19

Pittsburgh 4 2 1 1 5 15 17

Washington 5 2 2 1 5 20 19

N.Y. Islanders 4 2 2 0 4 11 10

Philadelphia 5 2 3 0 4 16 20

N.Y. Rangers 5 1 4 0 2 12 18

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 6 5 1 0 10 19 12

Chicago 5 3 0 2 8 22 21

Colorado 5 3 1 1 7 19 12

Winnipeg 5 3 2 0 6 11 11

Dallas 5 3 2 0 6 18 15

Minnesota 5 1 2 2 4 12 18

St. Louis 5 1 2 2 4 15 20

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Anaheim 6 4 1 1 9 17 14

Calgary 5 3 2 0 6 18 16

Vancouver 5 3 2 0 6 19 17

San Jose 6 2 3 1 5 17 19

Los Angeles 6 2 3 1 5 12 16

Vegas 6 2 4 0 4 11 19

Edmonton 3 1 2 0 2 5 10

Arizona 4 1 3 0 2 3 9

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Sunday’s Results

New Jersey 3, San Jose 2

Anaheim 3, St. Louis 2

Winnipeg 3, Carolina 1

Monday’s Results

Toronto 4, Los Angeles 1

Ottawa 4, Dallas 1

Montreal 7, Detroit 3

Nashville 4, Minnesota 2

Tuesday’s Games

Vancouver at Pittsburgh, 7

Colorado at N.Y. Rangers, 7

Florida at Philadelphia, 7

Dallas at New Jersey, 7

Carolina at Tampa Bay, 7:30

Arizona at Minnesota, 8

Edmonton at Winnipeg, 8

Buffalo at Vegas, 10

Wednesday’s Games

St. Louis at Montreal, 7

N.Y. Rangers at Washington, 7

Boston at Calgary, 9:30

N.Y. Islanders at Anaheim, 10

Thursday’s Games

Colorado at New Jersey, 7

Philadelphia at Columbus, 7

Pittsburgh at Toronto, 7

Detroit at Tampa Bay, 7:30

Vancouver at Winnipeg, 8

Arizona at Chicago, 8:30

Boston at Edmonton, 9

Buffalo at San Jose, 10:30

N.Y. Islanders at Los Angeles, 10:30

PRO BASKETBALL

NBA Regular Season

Tuesday’s Games

Philadelphia at Boston, 8

Oklahoma City at Golden State, 10:30

Wednesday’s Games

Brooklyn at Detroit, 7

Memphis at Indiana, 7

Miami at Orlando, 7

Milwaukee at Charlotte, 7

Atlanta at New York, 7:30

Cleveland at Toronto, 7:30

New Orleans at Houston, 8

Minnesota at San Antonio, 8:30

Utah at Sacramento, 10

Dallas at Phoenix, 10:30

Denver at L.A. Clippers, 10:30

Thursday, Oct. 18

Chicago at Philadelphia, 8

Miami at Washington, 8

L.A. Lakers at Portland, 10:30

COLLEGE FOOTBALL

Schedule

Thursday’s Games

SOUTHWEST

Georgia St. at Arkansas St., 7:30

FAR WEST

Stanford at Arizona St., 9

Friday’s Games

EAST

Yale at Penn, 7

FAR WEST

Colorado St. at Boise St., 9

Air Force at UNLV, 10

Saturday’s Games

EAST

Miami (Ohio) at Army, Noon

Lafayette at Bucknell, Noon

Princeton at Harvard, Noon

Central St. (Ohio) at Robert Morris, Noon

Northwestern at Rutgers, Noon

Duquesne at St. Francis (Pa.), Noon

Cincinnati at Temple, Noon

North Carolina at Syracuse, 12:20

Cornell at Brown, 1

Sacred Heart at CCSU, 1

Bryant at Fordham, 1

Davidson at Marist, 1

Campbell at Monmouth (NJ), 1

Dartmouth at Columbia, 1:30

Lehigh at Georgetown, 2

Towson at Albany (NY), 3:30

Houston at Navy, 3:30

Delaware at New Hampshire, 3:30

Coastal Carolina at UMass, 3:30

Rhode Island at Stony Brook, 6

SOUTH

Auburn at Mississippi, Noon

Virginia at Duke, 12:30

Richmond at Elon, 1:30

Delaware St. at SC State, 1:30

The Citadel at VMI, 1:30

ETSU at Wofford, 1:30

Samford at Furman, 2

Idaho St. at Liberty, 2

Valparaiso at Morehead St., 2

NC Central at Norfolk St., 2

FAU at Marshall, 2:30

Grambling St. at Alcorn St., 3

Murray St. at E. Kentucky, 3

North Alabama at Jackson St., 3

Ark.-Pine Bluff at MVSU, 3

Charlotte at Middle Tennessee, 3

Louisiana-Lafayette at Appalachian St., 3:30

NC State at Clemson, 3:30

Wake Forest at Florida St., 3:30

UTEP at Louisiana Tech, 3:30

Alabama at Tennessee, 3:30

SMU at Tulane, 3:30

Maine at William & Mary, 3:30

NC A&T at Bethune-Cookman, 4

W. Carolina at Mercer, 4

Tennessee Tech at Tennessee St., 4:30

Presbyterian at Charleston Southern, 6

Jacksonville at Stetson, 6

UCF at East Carolina, 7

Mississippi St. at LSU, 7

Texas St. at Louisiana-Monroe, 7

Howard at Morgan St., 7

UConn at South Florida, 7

UTSA at Southern Miss., 7

Rice at FIU, 7:30

Vanderbilt at Kentucky, 7:30

North Texas at UAB, 7:30

Old Dominion at W. Kentucky, 7:30

Abilene Christian at SE Louisiana, 8

MIDWEST

San Diego at Butler, Noon

Maryland at Iowa, Noon

Michigan at Michigan St., Noon

Buffalo at Toledo, Noon

Illinois at Wisconsin, Noon

Drake at Dayton, 1

Bowling Green at Ohio, 2

Jacksonville St. at SE Missouri, 2

E. Michigan at Ball St., 3

W. Michigan at Cent. Michigan, 3

UT Martin at E. Illinois, 3

W. Illinois at Missouri St., 3

Indiana St. at S. Illinois, 3

Penn St. at Indiana, 3:30

Akron at Kent St., 3:30

Illinois St. at N. Dakota St., 3:30

Minnesota at Nebraska, 3:30

Memphis at Missouri, 4

S. Dakota St. at N. Iowa, 5

South Dakota at Youngstown St., 6

Ohio St. at Purdue, 7:30

SOUTHWEST

Tulsa at Arkansas, Noon

Oklahoma at TCU, Noon

Southern U. vs. Texas Southern at Dallas, 3

Kansas at Texas Tech, 3:30

Sam Houston St. at Lamar, 4

McNeese St. at Incarnate Word, 5

Northwestern St. at Cent. Arkansas, 7

Stephen F. Austin at Houston Baptist, 7

FAR WEST

N. Arizona at N. Colorado, 2

Utah St. at Wyoming, 2:30

Colorado at Washington, 3:30

Georgia Southern at New Mexico St., 4

California at Oregon St., 4

S. Utah at Idaho, 5

Montana St. at Weber St., 6

UC Davis at Cal Poly, 7:05

Fresno St. at New Mexico, 7:30

Oregon at Washington St., 7:30

Southern Cal at Utah, 8

North Dakota at Sacramento St., 9

San Jose St. at San Diego St., 10:30

Arizona at UCLA, 10:30

Nevada at Hawaii, 11:59

STATS FCS Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (160) 6-0 4000 1

2. South Dakota State 4-1 3762 2

3. Kennesaw State 6-1 3690 3

4. James Madison 5-2 3437 6

5. Jacksonville State 5-1 3272 8

6. McNeese 5-1 2994 9

7. Weber State 4-2 2884 13

8. Illinois State 5-1 2701 12

9. Eastern Washington 5-2 2693 4

10. UC Davis 5-1 2366 14

11. Elon 4-2 2324 5

12. Wofford 4-2 2061 6

13. Towson 5-1 1986 17

14. Sam Houston State 4-2 1977 15

15. Central Arkansas 4-2 1445 18

16. Maine 4-2 1415 21

17. Colgate 6-0 1337 20

18. Stony Brook 5-2 1326 19

19. North Carolina A&T 5-2 1221 10

20. Nicholls 4-3 925 11

21. ETSU 6-1 847 23

22. Rhode Island 4-2 775 16

23. Princeton 5-0 618 25

24. Delaware 4-2 399 NR

25. UNI 3-3 378 NR

Others Receiving Votes: North Dakota 271, Dartmouth 218, Idaho State 155, Missouri State 133, Florida A&M 114, Chattanooga 110, Montana State 62, Montana 52, South Dakota 22, Northern Arizona 21, Furman 8, Murray State 1.

FCS Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota St. (26) 6-0 650 1

2. Kennesaw St. 6-1 622 2

3. South Dakota St. 4-1 598 5

4. Jacksonville St. 5-1 558 7

5. James Madison 5-2 547 8

6. McNeese 5-1 491 9

7. Illinois St. 5-1 465 12

8. Eastern Washington 5-2 459 3

9. Weber St. 4-2 451 13

10. Sam Houston St. 4-2 375 14

11. Elon 4-2 346 6

12. Wofford 4-2 343 4

13. Colgate 5-? 301 17

14. Towson 6-0 297 18

15. Central Arkansas 4-2 292 16

16. UC Davis 5-1 279 19

17. Stony Brook 5-2 187 20

18. North Carolina A&T 5-2 184 10

18. Princeton 5-0 184 21

20. Maine 4-2 176 22

21. East Tennessee St. 6-1 134 24

22. Nicholls 4-3 131 11

23. Rhode Island 4-2 129 15

24. Dartmouth 5-0 74 NR

25. Delaware 4-2 64 NR

Others Receiving Votes: North Dakota 37, Northern Iowa 15, Montana St. 13, Idaho St. 12, Florida A&M 11, Chattanooga 8, Missouri St. 8, Montana 4, Northern Arizona 2, Villanova 2, South Dakota 1.

AFCA Division II Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. Minnesota State (28) 7-0 818 1

2. Ferris State (5) 7-0 797 3

3. West Georgia 7-0 753 4

4. Ouachita Baptist 7-0 688 5

5. Minnesota Duluth 7-0 661 6

6. Colorado School of Mines 7-0 615 9

7. Valdosta State 7-0 612 8

8. Grand Valley State 6-1 580 2

9. Tarleton State 6-0 523 16

10. MSU Texas 6-1 506 12

11. Northwest Missouri State 6-1 495 13

12. West Chester 6-0 489 11

13. Colorado State-Pueblo 6-1 445 14

14. Notre Dame (Ohio) 7-0 392 17

15. Kutztown 6-0 330 19

16. Indianapolis 5-1 268 20

17. Tiffin 7-0 259 22

18. Texas A&M-Commerce 5-2 215 7

19. West Florida 5-2 206 10

20. LIU Post 6-0 186 25

21. Central Washington 5-2 174 21

22. Southern Arkansas 6-1 136 15

23. Indiana (Pa.) 5-2 102 23

24. Harding 5-2 94 24

25. Ohio Dominican 6-1 89 NR

Others Receiving Votes: Lenoir-Rhyne 68, Fort Hays State 52, Slippery Rock 38, Pittsburg State 36, Hillsdale 24, West Texas A&M 20, Saginaw Valley State 19, Azusa Pacific 13, Virginia Union 8, Morehouse 6, Emporia State 3, Central Oklahoma 2, Davenport 1, Fairmont State 1, Southeastern Oklahoma State 1.

AFCA Division III Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. Mount Union (41) 6-0 1265 1

2. Mary Hardin-Baylor (10) 6-0 1234 2

3. Brockport 6-0 1145 4

4. Wisconsin-Whitewater 6-0 1101 5

5. St. John’s (Minn.) 6-0 1076 7

6. Frostburg State 5-0 1026 6

7. Washington & Jefferson 7-0 876 8

8. Wittenburg 6-0 813 9

9. Wesley 5-1 787 10

10. St. Thomas 5-1 786 3

11. Hardin-Simmons 5-1 733 11

12. Berry 7-0 715 12

13. John Carroll 5-1 692 13

14. Trine 6-0 586 14

15. North Central 5-1 521 16

16. Delaware Valley 5-1 411 17

17. Rensselaer 5-0 386 18

18. Wisconsin-Oshkosh 4-2 371 21

19. Illinois Wesleyan 5-1 368 19

20. Central 7-0 337 20

21. Whitworth 5-0 299 22

22. Case Western Reserve 5-1 249 23

23. John Hopkins 5-1 194 24

23. Muhlenberg 6-0 194 25

25. Salisbury 6-0 110 —

Others Receiving Votes: Wheaton 43, Baldwin-Wallace 40, Linfield 38, Wabash 27, Wisconsin-La Crosse 23, Washington & Lee 19, Amherst 18, Bethel 14, Western Connecticut St. 14, MIT 13, Monmouth 13, Randolph-Macon 9, Marietta 8, Trinity 7, Washington 7, Denison 4, Texas Lutheran 2, Franklin 1.

NAIA Football Poll

Record Pts Pvs

1. Morningside (Iowa) (15) 7-0 366 1

2. Marian (Ind.) (1) 6-0 351 2

3. Northwestern (Iowa) 6-0 339 3

4. Lindsey Wilson (Ky.) 5-1 314 4

5. Reinhardt (Ga.) 6-1 311 4

6. Evangel (Mo.) 8-0 302 6

7. Grand View (Iowa) 5-1 275 8

8. Bethel (Tenn.) 7-0 255 9

9. Kansas Wesleyan 7-0 243 10

10. Concordia (Mich.) 6-1 233 11

11. Benedictine (Kan.) 6-1 220 12

12. Saint Francis (Ind.) 5-2 210 13

13. Langston (Okla.) 5-1 193 14

14. Southern Oregon 4-2 176 7

15. Rocky Mountain (Mont.) 5-2 171 16

16. Baker (Kan.) 5-2 165 17

17. Cumberlands (Ky.) 7-1 156 18

18. Montana Western 5-1 135 19

19. Eastern Oregon 4-2 117 24

20. Dickinson State (N.D.) 5-2 93 21

21. Georgetown (Ky.) 4-3 85 15

22. Ottawa (Kan.) 6-1 78 22

23. Siena Heights (Mich.) 5-1 52 20

24. Saint Xavier (Ill.) 5-3 41 —

25. Avila (Mo.) 5-1 31 —

Others Receiving Votes: Keiser (Fla.) 11, Midland (Neb.) 7, Montana Tech 3.

TRANSACTIONS

Baseball

American League

OAKLAND ATHLETICS — Assigned RHP Chris Hatcher, LHP Dean Kiekhefer and OF Jake Smolinski outright to Las Vegas (PCL).

National League

ATLANTA BRAVES — Agreed to terms with manager Brian Snitker on a two-year contract.

CHICAGO CUBS — Named Anthony Iapoce hitting coach.

Frontier League

FLORENCE FREEDOM — Signed 1B Tyler Lancaster.

GATEWAY GRIZZLIES — Received 1B Jamey Smart from Lincoln (AA).

RIVER CITY RASCALS — Signed SS Artemis Kadkhodaian.

SOUTHERN ILLINOIS MINERS — Signed 1B Chris Iriart.

WINDY CITY THUNDERBOLTS — Traded OF Axel Johnson to New Jersey (Can-Am).

Basketball

National Basketball Association

ATLANTA HAWKS — Exercised fourth-year options on Fs DeAndre’ Bembry and Taurean Prince and the third-year option on F/C John Collins.

BROOKLYN NETS — Exercised third-year options on G/F Caris LeVert and C Jarrett Allen.

CHICAGO BULLS — Claimed G Tyler Ulis off waivers from Golden State.

CLEVELAND CAVALIERS — Agreed to terms with F Larry Nance Jr. on a four-year contract extension.

DETROIT PISTONS — Exercised their two-way player conversion option on G Zach Lofton. Waived G Reggie Hearn.

INDIANA PACERS — Signed G Myles Turner to a multiyear contract extension.

LOS ANGELES CLIPPERS — Acquired C Alexis Ajinca from New Orleans for F Wesley Johnson.

NEW YORK KNICKS — Exercised their third-year option on G Frank Ntilikina.

WASHINGTON WIZARDS — Traded G Jodie Meeks, cash considerations and a protected second round pick to Milwaukee for a protected second round pick.

Football

National Football League

ARIZONA CARDINALS — Released WR Bernard Reedy and RB Jalen Simmons from the practice squad. Signed OL Coleman Shelton and RB Brandon Wilds to the practice squad.

DETROIT LIONS — Placed CB Jamal Agnew on injured reserve. Signed LB Trevor Bates from the practice squad and LB Garrett Dooley to the practice squad.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Fired defensive coordinator Mike Smith. Promoted linebackers coach Mark Duffner to defensive coordinator.

TENNESSEE TITANS — Released WR Chad Hansen from the practice squad. Signed WR Devin Ross to the practice squad.

Canadian Football League

WINNIPEG BLUE BOMBERS — Agreed to terms with OL Geoff Gray.

Hockey

National Hockey League

NHL — Suspended Florida D Mike Matheson two games for his hit on Vancouver F Elias Pettersson during an Oct. 13 game at Vancouver.

ANAHEIM DUCKS — Reassigned C Joseph Blandisi to San Diego (AHL).

COLORADO AVALANCHE — Claimed C Marko Dano off waivers from Winnipeg.

ECHL

ECHL — Suspended Wheeling D Johnny Austin two games and Norfolk D Daniel Maggio and LW Taylor Crunk one game.

CINCINNATI CYCLONES — Traded F Alex Roos to Reading for future considerations.

Lacrosse

National Lacrosse League

BUFFALO BANDITS — Signed F Dallas Bridle to a one-year contract.

College

SOUTHEASTERN CONFERENCE — Fined LSU $100,000 for fans rushing the field after Saturday’s game.

CHARLESTON SOUTHERN — Promoted Tyler Davis to associate athletic director for development/tickets, Ashton Turner to associate athletic director for compliance/senior women’s administrator, Seth Montgomery to associate athletic director for communications/public relations, Betty Palmer to associate athletic director for academics, James Bradley to associate athletic director for facilities and Anna McSwain to assistant athletic director for marketing/sponsorships/game experience.

LSU ALEXANDRIA — Named Sean Repay associate head baseball coach and pitching coach.

UNLV — Named Alexis Besinaiz director of women’s basketball operations.

SCHEDULE

Monday’s Results

Junior High Volleyball

Donnell (8th) 25-25, Lima 11-23

Donnell (7th) 25-25, Lima 7-6

SCHEDULE

Tuesday’s Events

College Athletics

WOMEN’S GOLF

Findlay at Dayton Invitational at NCR Country Club

VOLLEYBALL

Bluffton at Anderson (HCAC), 7

Heidelberg at Ohio Northern (OAC), 7

Prep Boys Soccer

Heritage Christian at Monclova Christian, 4:30

Prep Volleyball

Heritage Christian at Monclova Christian, 5

LOCAL & AREA

Riverdale Coaching Openings

MOUNT BLANCHARD — Riverdale is looking for two junior high boys basketball coaches for the 2018-19 season. Interested persons should contact athletic director Craig Taylor at ctaylor@riverdale.k12.oh.us.

Comments