PREP FOOTBALL

Friday’s Regional Semifinals

Division I

Region 1

AT BRUNSWICK AUTO MART STADIUM

(1) Mentor (10-1) vs. (5) Canton McKinley (9-2), 7

AT PARMA BYERS FIELD

(7) Lakewood St. Edward (7-3) vs. (3) Euclid (9-2), 7

Region 2

AT COLUMBUS DESALES ALUMNI STADIUM

(1) Reynoldsburg (10-1) vs. (4) Powell Olentangy Liberty (7-4), 7

AT MARION HARDING STADIUM

(2) Dublin Coffman (10-1) vs. (3) Tol. Whitmer (9-2), 7

Region 3

AT LONDON BOWLUS FIELD

(1) Hilliard Davidson (10-1) vs. (4) Springfield (9-2), 7

AT SPRINGFIELD EVANS STADIUM

(2) Clayton Northmont (10-1) vs. (6) Pickerington Central (9-2), 7

Region 4

AT CINCINNATI ST. XAVIER BALLABAN STADIUM

(1) Cin. Colerain (11-0) vs. (4) Milford (9-2), 7

AT MASON DWIRE FIELD

(7) Liberty Twp. Lakota East (8-3) vs. (3) Cin. Elder (7-4), 7

Division II

Region 5

AT HUDSON MEMORIAL STADIUM

(1) Akr. Archbishop Hoban (11-0) vs. (5) Garfield Hts. (11-0), 7

AT MAYFIELD WILDCAT STADIUM

(2) Maple Heights (11-0) vs. (6) Painesville Riverside (9-2), 7

Region 6

AT SANDUSKY PERKINS STADIUM

(1) Tol. Central Catholic (11-0) vs. (4) Avon Lake (10-1), 7

AT CLYDE BISHOP STADIUM

(2) Anthony Wayne (11-0) vs. 3 Avon (10-1), 7

Region 7

AT MANSFIELD ARLIN STADIUM

(1) Massillon Washington (11-0) vs. (5) Whitehall-Yearling (10-1), 7

AT DOVER CRATER STADIUM

(7) Dresden Tri-Valley (10-1) vs. (3) Wadsworth (11-0), 7

Region 8

AT HAMILTIONS SCHWARM STADIUM

(1) Cin. Winton Woods (10-1) vs. (5) Morrow Little Miami (9-2), 7

AT MIAMISBURG HOLLAND FIELD

(7) Cin. Anderson (8-3) vs. (3) Troy (10-1), 7

Division III

Region 9

AT RAVENNA GILCREST FIELD

(1) Canfield (10-1) vs. (5) Akron East (9-2), 7

AT BEDFORD BEARCAT STADIUM

(2) Chagrin Falls Kenston (10-1) vs. (3) Medina Buckeye (10-1), 7

Region 10

AT NORTH RIDGEVILLE RANGER STADIUM

(8) Rocky River (7-4) vs. (4) Norwalk (8-3), 7

AT WILLARD STADIUM

(7) Lexington (7-4) vs. (6) Sandusky (7-4), 7

Region 11

AT HAMILTON TOWNSHIP ALUMNI STADIUM

(1) Cols. Bishop Hartley (9-2) vs. (4) Cols. Eastmoor Academy (10-1), 7

AT NEWARK WHITE FIELD

(2) Granville (10-1) vs. (6) Thornville Sheridan (10-1),

Region 12

AT MIDDLETOWN BARNITZ STADIUM

(1) Kettering Archbishop Alter (10-1) vs. (5) Hamilton Badin (8-3), 7

AT PIQUA ALEXANDER STADIUM

(2) Wapakoneta (10-1) vs. (3) Middletown Bishop Fenwick (9-2), 7

Division VI

Region 21

AT AURORA VETERANS STADIUM

(1) Mogadore (10-1) vs. (5) McDonald (11-0),

AT STRONGSVILLE STADIUM

(2) Kirtland (11-0) vs. (3) Creston Norwayne (10-1), 7

Region 22

AT TIFFIN FROST-KALNOW STADIUM

(1) Seneca East (10-1) vs. (4) Columbus Grove (8-3), 7

AT FINDLAY DONNELL STADIUM

(7) Fairview (8-3) vs. (3) Jeromesville Hillsdale (9-2), 7

Region 23

AT ZANESVILLE SULSBERGER STADIUM

(1) Bainbridge Paint Valley (11-0) vs. (4) Shadyside (9-2), 7

AT PATASKALA WATKINS MEMORIAL

(2) Beverly Ft. Frye (10-0) vs. (3) Galion Northmor (10-1), 7

Region 24

AT SIDNEY MEMORIAL STADIUM

(1) Coldwater (9-2) vs. 5 St. Henry (9-2), 7

AT WAPAKONETA HARMON FIELD

(2) Lima Central Catholic (9-1) vs. (3) Marion Local (10-1), 7

Saturday’s Regional Semifinals

Division IV

Region 13

AT ASHTABULA LAKESIDE FIELD

(1) Perry (10-1) vs. (5) Girard (10-1), 7

AT YOUNGSTOWN BOARDMAN STADIUM

(2) Steubenville (10-1) vs. (3) Hubbard (10-1), 7

Region 14

AY WOOSTER FOLLIS FIELD

(1) Bellville Clear Fork (11-0) vs. 4 Lorain Clearview (10-1), 7

AT LIMA SPARTAN STADIUM

(2) St. Marys Memorial (10-1) vs. 3 Van Wert (9-2),

Region 15

AT ZANESVILLE SULSBERGER STADIUM

(1) St. Clairsville (11-0) vs. 4 Bloom-Carroll (9-2), 7

AT PHILO HATFIELD STADIUM

(7) Newark Licking Valley (8-3) vs. (3) Gnadenhutten Indian Valley (10-1), 7

Region 16

AT LAKOTA WEST FIREBIRD FIELD

(1) Cin. Wyoming (11-0) vs. (4) Cin. Indian Hill (9-2), 7

AT MIAMI TRACE STADIUM

(2) Clarksville Clinton-Massie (10-1) vs. (6) London (10-1), 7

Division V

Region 17

AT TWINSBURG TIGER STADIUM

(1) Orrville (9-2) vs. (4) Gates Mills Gilmour Academy (11-0), 7

AT LOUISVILLE LEOPARD STADIUM

(2) Akron Manchester (8-3) vs. (3) Leavittsburg Labrae (10-1), 7

Region 18

AT BELLEVUE ATHLETIC FIELD

(1) Genoa Area (11-0) vs. (4) Elyria Catholic (9-2), 7

AT MILLBURY LAKE STADIUM

(2) Liberty Center (10-1) vs. (3) Oak Harbor (10-1), 7

Region 19

AT ZANESVILLE MAYSVILLE FIELD

(1) Johnstown-Monroe (10-1) vs. (5) Bellaire (8-3), 7

AT NEW PHILADELPHIA QUAKER STADIUM

(2) West Lafayette Ridgewood (10-1) vs. (3) Byesville Meadowbrook (8-3), 7

Region 20

AT CHILLICOTHE HERNSTEIN FIELD

(1) Wheelersburg (10-1) vs. (5) Jamestown Greeneview (10-1), 7

AT LAKOTA EAST STADIUM

(2) Middletown Madison (11-0) vs. (6) Cin. Hills Christian Academy (8-2), 7

Division VII

Region 25

AT HUDSON MEMORIAL STADIUM

(1) Cuyahoga Heights (9-2) vs. (4) East Canton (8-3), 7

AT CANTON CENTRAL CATHOLIC

(7) Warren John F. Kennedy (6-5) vs. (3) Ashland Mapleton (8-3), 7

Region 26

AT FINDLAY DONNELL STADIUM

(8) Leipsic (10-1) vs. (5) McComb (10-1), 7

AT DEFIANCE FRED BROWN STADIUM

(2) Edgerton (11-0) vs. (6) Pandora-Gilboa (11-0), 7

Region 27

AT COSHOCTON STEWART FIELD

(1) Lucas (9-2) vs. (4) Waterford (9-2), 7

AT LOGAN CHIEFTAIN STADIUM

(2) Canal Winchester Harvest Prep (10-0) vs. (3) Glouster Trimble (10-1), 7

Region 28

AT PIQUA ALEXANDER STADIUM

(1) Fort Loramie (10-1) vs. (5) Sidney Lehman Catholic (8-3), 7

AT WAPAKONETA HARMON FIELD

(2) Convoy Crestview (10-1) vs. (3) Minster (8-3), 7

PREP VOLLEYBALL

Thursday’s State Semifinals

At Wright State University

Division IV

Tiffin Calvert 3, Portsmouth Clay 0

New Bremen 3, Monroeville 2

STATE FINAL: Tiffin Calvert vs. New Bremen, Saturday, 11 a.m.

Division III

Independence 3, Tinora 0

Versailles 3, Zoarville Tuscarawas Valley 0

STATE FINAL: Independence vs. Versailles, Saturday, 1

Friday’s State Semifinals

At Wright State University

Division I

Solon vs. Parma Padua, 4

Powell Olentangy Liberty vs Cincinnati Ursuline, 6

STATE FINAL: Saturday, 5

Division II

Parma Heights Holy Name vs. Middleton Fenwick, noon

Mentor Lake Catholic vs. Columbus Hartley, 2

STATE FINAL: Saturday, 3

PREP GIRLS SOCCER

OHSAA State Semifinals

Division I

Strongsville 1, Twinsburg 0

Beavercreek 2, Columbus Watterson 1

STATE FINAL: Strongsville (19-0-3) vs. Beavercreek (23-0), MAPFRE Stadium, Friday, 7

Division II

Bay Village Bay 1, Mentor Lake Catholic 0

Cincinnati Indian Hill 2, Sunbury Big Walnut 1

STATE FINAL: Bay Village Bay (14-5-3) vs. Cincinnati Indian Hill (17-2-3), MAPPFRE Stadium, Friday, 4

Division III

Kirtland 1, Archbold 0

Cincinnati Country Day 7, Zanesville Rosecrans 0

STATE FINAL: Kirtland (20-2) vs. Cincinnati Country Day (19-2), MAPFRE Stadium, Friday, 1

PREP BOYS SOCCER

OHSAA State Semifinals

AT NORTH RIDGEVILLE

Medina 1, Cleveland St. Ignatius 0, OT

AT SPRINGFIELD

Cincinnati Moeller 1, Powell Olentangy Liberty 0, OT

STATE FINAL: Medina (17-1-4) vs. Cincinnati Moeller (17-1-3) Saturday, 7

Division II

AT STRONGSVILLE

Richfield Revere 3, Bay Village Bay 2, shootout

AT XENIA

Cincinnati Summit Country Day 1, Columbus DeSales 0

STATE FINAL: Richfield Revere (17-2-3) vs. Cincinnati Summit Country Day (15-6-0) Saturday, 4

Division III

AT SANDUSKY

Archbold 3, Kirtland 0

AT LONDON

Miamisburg Dayton Christian 3, Columbus Grandview Heights 2

STATE FINAL: Archbold (20-1) vs. Miamisburg Dayton Christian (20-2-1) Saturday, 1

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 7 2 0 .778 270 202

Miami 5 4 0 .556 187 225

N.Y. Jets 3 6 0 .333 198 213

Buffalo 2 7 0 .222 96 241

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 3 0 .667 216 184

Tennessee 4 4 0 .500 134 141

Jacksonville 3 5 0 .375 134 170

Indianapolis 3 5 0 .375 231 213

North

W L T Pct PF PA

Pittsburgh 6 2 1 .722 279 209

Cincinnati 5 3 0 .625 221 237

Baltimore 4 5 0 .444 213 160

Cleveland 2 6 1 .278 190 247

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 8 1 0 .889 327 226

L.A. Chargers 6 2 0 .750 220 180

Denver 3 6 0 .333 205 213

Oakland 1 7 0 .125 141 252

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Washington 5 3 0 .625 160 172

Philadelphia 4 4 0 .500 178 156

Dallas 3 5 0 .375 154 151

N.Y. Giants 1 7 0 .125 150 205

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 7 1 0 .875 279 218

Carolina 6 3 0 .667 241 232

Atlanta 4 4 0 .500 228 226

Tampa Bay 3 5 0 .375 229 275

North

W L T Pct PF PA

Chicago 5 3 0 .625 235 153

Minnesota 5 3 1 .611 221 204

Green Bay 3 4 1 .438 192 204

Detroit 3 5 0 .375 180 210

West

W L T Pct PF PA

L.A. Rams 8 1 0 .889 299 200

Seattle 4 4 0 .500 188 156

Arizona 2 6 0 .250 110 199

San Francisco 2 7 0 .222 207 239

Late games not included

Thursday’s Results

Pittsburgh 52, Carolina 21

Sunday’s Games

Arizona at Kansas City, 1

Buffalo at N.Y. Jets, 1

Detroit at Chicago, 1

Jacksonville at Indianapolis, 1

Washington at Tampa Bay, 1

New Orleans at Cincinnati, 1

New England at Tennessee, 1

Atlanta at Cleveland, 1

L.A. Chargers at Oakland, 4:05

Miami at Green Bay, 4:25

Seattle at L.A. Rams, 4:25

Dallas at Philadelphia, 8:20

Open: Minnesota, Denver, Baltimore, Houston

Monday’s Games

N.Y. Giants at San Francisco, 8:15

Thursday, Nov. 15

Green Bay at Seattle, 8:20

Sunday, Nov. 18

Houston at Washington, 1

Pittsburgh at Jacksonville, 1

Tampa Bay at N.Y. Giants, 1

Dallas at Atlanta, 1

Cincinnati at Baltimore, 1

Carolina at Detroit, 1

Tennessee at Indianapolis, 1

Denver at L.A. Chargers, 4:05

Oakland at Arizona, 4:05

Philadelphia at New Orleans, 4:25

Minnesota at Chicago, 8:20

Open: Buffalo, San Francisco, Miami, New England, Cleveland, N.Y. Jets

Monday, Nov. 19

Kansas City vs L.A. Rams at Mexico City, MX, 8:15

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 11 1 .917 —

Boston 6 4 .600 4

Philadelphia 7 5 .583 4

Brooklyn 5 6 .455 5½

New York 4 8 .333 7

Southeast Division

W L Pct GB

Charlotte 6 5 .545 —

Miami 5 5 .500 ½

Orlando 4 7 .364 2

Atlanta 3 8 .273 3

Washington 2 8 .200 3½

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 8 2 .800 —

Indiana 7 5 .583 2

Detroit 5 5 .500 3

Chicago 3 9 .250 6

Cleveland 1 10 .091 7½

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 6 4 .600 —

Memphis 6 4 .600 —

New Orleans 5 6 .455 1½

Houston 4 6 .400 2

Dallas 3 8 .273 3½

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 9 2 .818 —

Portland 8 3 .727 1

Oklahoma City 7 4 .636 2

Utah 5 6 .455 4

Minnesota 4 8 .333 5½

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 10 1 .909 —

L.A. Clippers 6 4 .600 3½

Sacramento 6 5 .545 4

L.A. Lakers 5 6 .455 5

Phoenix 2 8 .200 7½

Late games not included

Wednesday’s Results

Detroit 103, Orlando 96

Oklahoma City 95, Cleveland 86

Miami 95, San Antonio 88

New York 112, Atlanta 107

Memphis 89, Denver 87

New Orleans 107, Chicago 98

Philadelphia 100, Indiana 94

Utah 117, Dallas 102

Toronto 114, Sacramento 105

L.A. Lakers 114, Minnesota 110

Thursday’s Results

Oklahoma City 98, Houston 80

Boston at Phoenix, late

L.A. Clippers at Portland, late

Milwaukee at Golden State, late

Friday’s Games

Charlotte at Philadelphia, 7

Washington at Orlando, 7

Detroit at Atlanta, 7:30

Indiana at Miami, 8

Brooklyn at Denver, 9

Boston at Utah, 9:30

Minnesota at Sacramento, 10

Saturday’s Games

New York at Toronto, 3

Milwaukee at L.A. Clippers, 3:30

Phoenix at New Orleans, 7

Cleveland at Chicago, 8

Philadelphia at Memphis, 8

Washington at Miami, 8

Brooklyn at Golden State, 8:30

Houston at San Antonio, 8:30

Oklahoma City at Dallas, 9

L.A. Lakers at Sacramento, 10

Sunday’s Games

Charlotte at Detroit, 3:30

Indiana at Houston, 7

Orlando at New York, 7:30

Milwaukee at Denver, 8

Boston at Portland, 9

Atlanta at L.A. Lakers, 9:30

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 16 12 3 1 25 59 42

Toronto 15 10 5 0 20 51 40

Montreal 16 8 5 3 19 53 51

Boston 15 8 5 2 18 44 39

Buffalo 16 8 6 2 18 49 49

Ottawa 16 6 7 3 15 55 67

Detroit 15 5 8 2 12 40 55

Florida 12 4 5 3 11 38 42

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

N.Y. Islanders 15 8 5 2 18 47 38

Washington 14 7 4 3 17 52 50

Columbus 15 8 6 1 17 50 52

Philadelphia 16 8 7 1 17 53 60

Pittsburgh 14 6 5 3 15 47 47

N.Y. Rangers 15 7 7 1 15 43 47

Carolina 15 6 7 2 14 40 45

New Jersey 13 6 6 1 13 42 43

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 15 12 3 0 24 51 31

Minnesota 14 8 4 2 18 43 40

Winnipeg 14 8 5 1 17 41 38

Dallas 15 8 6 1 17 42 40

Colorado 15 7 5 3 17 53 44

Chicago 15 6 6 3 15 46 56

St. Louis 13 5 5 3 13 46 48

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 17 10 6 1 21 57 58

San Jose 15 8 4 3 19 50 46

Calgary 16 9 6 1 19 54 53

Edmonton 16 8 7 1 17 45 50

Anaheim 17 7 7 3 17 41 48

Arizona 14 7 6 1 15 41 34

Vegas 16 7 8 1 15 39 45

Los Angeles 14 5 8 1 11 32 46

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Wednesday’s Results

Washington 2, Pittsburgh 1

Nashville 4, Colorado 1

Anaheim 3, Calgary 2

Thursday’s Results

Vancouver 8, Boston 5

Florida 4, Edmonton 1

Philadelphia 5, Arizona 4, OT

Buffalo 6, Montreal 5, OT

Vegas 5, Ottawa 3

Tampa Bay 4, N.Y. Islanders 2

Carolina at Chicago, late

San Jose at Dallas, late

Minnesota at Los Angeles, late

Friday’s Games

New Jersey at Toronto, 7

Columbus at Washington, 7

N.Y. Rangers at Detroit, 7:30

San Jose at St. Louis, 8

Colorado at Winnipeg, 8

Minnesota at Anaheim, 10

Saturday’s Games

Chicago at Philadelphia, 1

Vancouver at Buffalo, 1

Nashville at Dallas, 2

Toronto at Boston, 7

N.Y. Islanders at Florida, 7

Arizona at Pittsburgh, 7

Vegas at Montreal, 7

Detroit at Carolina, 7

Ottawa at Tampa Bay, 7

N.Y. Rangers at Columbus, 7

Calgary at Los Angeles, 10

Sunday’s Games

Minnesota at St. Louis, 3

Ottawa at Florida, 5

Arizona at Washington, 5

New Jersey at Winnipeg, 7

Vegas at Boston, 7

Calgary at San Jose, 9

Colorado at Edmonton, 9:30

PRO SOCCER

Major League Soccer

MLS Playoffs

Conference Semifinals

SUNDAY’S RESULTS

Eastern Conference

Columbus 1, New York 0

Atlanta 1, New York City FC 0

Sunday’s Games

Columbus at New York, 6 p.m.

New York City FC at Atlanta, 6 p.m.

Western Conference

Portland 2, Seattle 1

Sporting Kansas City 1, Real Salt Lake 1, tie

Thursday’S GAME

Portland at Seattle, 10:30 p.m.

Sunday’s Games

Real Salt Lake at Sporting Kansas City, 6 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

Schedule

Tuesday’s Result

EAST

Buffalo 48, Kent St. 14

Wednesday’s Results

MIDWEST

Miami (Ohio) 30, Ohio 28

N. Illinois 38, Toledo 15

Thursday’s Results

SOUTH

Bethune-Cookman 28, NC Central 22, 2OT

Wake Forest 27, NC State 23

Friday’s Games

EAST

Louisville at Syracuse, 7

FAR WEST

Fresno St. at Boise St., 10:15

Saturday’s games

EAST

Lafayette at Army, Noon

Sacred Heart at Duquesne, Noon

Fordham at Holy Cross, Noon

Kennesaw St. at Monmouth (NJ), Noon

Wisconsin at Penn St., Noon

CCSU at St. Francis (Pa.), Noon

SMU at UConn, Noon

BYU at UMass, Noon

TCU at West Virginia, Noon

Columbia at Brown, 12:30

Bucknell at Georgetown, 12:30

Colgate at Lehigh, 12:30

Princeton at Yale, 12:30

Wagner at Bryant, 1

Albany (NY) at New Hampshire, 1

Harvard at Penn, 1

Delaware at Stony Brook, 1

William & Mary at Villanova, 1

Dartmouth at Cornell, 1:30

Virginia Tech at Pittsburgh, 3:30

Michigan at Rutgers, 3:30

Clemson at Boston College, 8

SOUTH

Towson at Elon, Noon

South Carolina at Florida, Noon

Tulsa at Memphis, Noon

SE Missouri at Murray St., Noon

Campbell at Presbyterian, Noon

Navy at UCF, Noon

North Carolina at Duke, 12:20

Mercer at Chattanooga, 1

Robert Morris at E. Kentucky, 1

Troy at Georgia Southern, 1

Delaware St. at Morgan St., 1

Howard at Norfolk St., 1

NC A&T at Savannah St., 1

Furman at VMI, 1:30

Grambling St. at Alabama A&M, 2

Rhode Island at James Madison, 2

Hampton at MVSU, 2

Samford at The Citadel, 2

Charlotte at Marshall, 2:30

Jackson St. at Alabama St., 3

Gardner-Webb at Charleston Southern, 3

Maine at Richmond, 3

Jacksonville St. at Tennessee St., 3

Tennessee Tech at UT Martin, 3

Liberty at Virginia, 3

Mississippi St. at Alabama, 3:30

North Texas at Old Dominion, 3:30

Kentucky at Tennessee, 3:30

Wofford at W. Carolina, 3:30

NC Central at Bethune-Cookman, 4

SC State at Florida A&M, 4

Stephen F. Austin at Nicholls, 4

East Carolina at Tulane, 4

Arkansas St. at Coastal Carolina, 5

W. Kentucky at FAU, 5

Georgia St. at Louisiana-Lafayette, 5

Louisiana-Monroe at South Alabama, 5

Ark.-Pine Bluff at Southern U., 5

Auburn at Georgia, 7

Miami at Georgia Tech, 7

Rice at Louisiana Tech, 7

North Greenville at North Alabama, 7

McNeese St. at Northwestern St., 7

Southern Miss. at UAB, 7:30

MIDWEST

Stetson at Butler, Noon

Akron at E. Michigan, Noon

Maryland at Indiana, Noon

Kansas at Kansas St., Noon

Ohio St. at Michigan St., Noon

Vanderbilt at Missouri, Noon

Illinois at Nebraska, Noon

N. Iowa at Youngstown St., Noon

Morehead St. at Dayton, 1

Illinois St. at Indiana St., 1

Marist at Drake, 2

Austin Peay at E. Illinois, 2

S. Dakota St. at S. Illinois, 2

W. Illinois at South Dakota, 2

Jacksonville at Valparaiso, 2

Bowling Green at Cent. Michigan, 3

N. Dakota St. at Missouri St., 3

Portland St. at North Dakota, 3

Northwestern at Iowa, 3:30

Baylor at Iowa St., 3:30

Purdue at Minnesota, 3:30

South Florida at Cincinnati, 7

Florida St. at Notre Dame, 7:30

SOUTHWEST

Mississippi at Texas A&M, Noon

Middle Tennessee at UTEP, 3

Oklahoma St. at Oklahoma, 3:30

Abilene Christian at Sam Houston St., 3:30

Incarnate Word at Cent. Arkansas, 4

Houston Baptist at Lamar, 4

Appalachian St. at Texas St., 4

Temple at Houston, 7

FIU at UTSA, 7

LSU at Arkansas, 7:30

Texas at Texas Tech, 7:30

FAR WEST

UCLA at Arizona St., 2

N. Colorado at Montana St., 3

New Mexico at Air Force, 3:30

Washington St. at Colorado, 3:30

San Jose St. at Utah St., 4

UC Davis at E. Washington, 4:05

Davidson at San Diego, 5

Oregon at Utah, 5:30

Montana at Idaho, 6:30

Weber St. at S. Utah, 7

Idaho St. at Cal Poly, 7:05

N. Arizona at Sacramento St., 9

Oregon St. at Stanford, 9

Colorado St. at Nevada, 10:30

UNLV at San Diego St., 10:30

California at Southern Cal, 10:30

COLLEGE BASKETBALL

Men’s Scores

EAST

Cornell 86, SUNY-Canton 44

Siena 69, George Washington 61

UConn 80, Morehead St. 70

SOUTH

E. Mennonite 90, Averett 74

ETSU 109, Hiwassee 44

Florida Gulf Coast 81, Southeastern (Fla.) 54

Liberty 89, Maine-Fort Kent 40

Louisville 85, Nicholls 72

Norfolk St. 108, Mid-Atlantic Christian 50

Tougaloo 107, Freed-Hardeman 84

UNC Asheville 87, St. Andrews 47

SOUTHWEST

Cent. Arkansas 99, Hendrix 73

SMU 69, Northwestern St. 58

Sam Houston St. 94, Southwestern (Texas) 56

Stephen F. Austin 68, SW Assemblies 67

UALR 101, SE Oklahoma 92

MIDWEST

Bethany Lutheran 70, Carleton 61

Crown (Minn.) 91, Hamline 86

Drake 98, Buena Vista 52

Fort Wayne 112, Earlham 51

Illinois 99, Evansville 60

Iowa 77, UMKC 63

Macalester 72, North Central (Minn.) 64

Northwestern 82, New Orleans 52

Notre Dame 89, Chicago St. 62

S. Dakota St. 78, Alabama St. 61

Spring Arbor 101, Alma 89

Wis.-Eau Claire 80, St. Olaf 75

Women’s Scores

EAST

Boston College 88, Rhode Island 64

Bryant 75, Brown 57

Providence 76, Penn St. 72

UMBC 81, Eastern 42

SOUTH

Charlotte 70, UNC Asheville 53

Clemson 85, Wofford 77

Cumberland (Tenn.) 89, Oakwood 48

James Madison 50, George Washington 37

Samford 71, Rhodes 54

Tulane 62, Texas Southern 56

Wiley 67, Southern U. 61

FAR WEST

Boise St. 74, CS Northridge 63

Utah Valley 86, LaVerne 79

MIDWEST

Aquinas 59, Siena Heights 55

Bethany Lutheran 69, Macalester 55

Cent. Michigan 104, Oakland 61

Dominican (Ill.) 62, Beloit 52

N. Illinois 89, Yale 80

W. Michigan 69, Fort Wayne 61

Wisconsin 76, Winthrop 41

SOUTHWEST

Baylor 116, St. Francis (Pa.) 58

Sam Houston St. 100, Jarvis Christian 55

Texas 78, Duquesne 41

PRO GOLF

PGA Tour

Mayakoba Classic

First Round

Matt Kuchar 32-32 — 64 -7

Kramer Hickok 32-32 — 64 -7

Dominic Bozzelli 32-32 — 64 -7

Anirban Lahiri 32-33 — 65 -6

Richy Werenski 32-33 — 65 -6

Bud Cauley 32-33 — 65 -6

Abraham Ancer 31-34 — 65 -6

Emiliano Grillo 32-33 — 65 -6

Adam Hadwin 34-31 — 65 -6

Gary Woodland 32-33 — 65 -6

Kevin Chappell 34-31 — 65 -6

J.T. Poston 30-35 — 65 -6

Sung Kang 33-32 — 65 -6

Harold Varner III 33-32 — 65 -6

Stephan Jaeger 30-35 — 65 -6

Danny Lee 33-32 — 65 -6

Patton Kizzire 32-33 — 65 -6

Matt Jones 33-32 — 65 -6

James Hahn 32-34 — 66 -5

Keith Mitchell 34-32 — 66 -5

Joaquin Niemann 34-32 — 66 -5

Rickie Fowler 32-34 — 66 -5

Brian Harman 31-35 — 66 -5

Russell Henley 32-34 — 66 -5

Adam Schenk 34-32 — 66 -5

Sungjae Im 33-33 — 66 -5

Pat Perez 32-34 — 66 -5

Oscar Fraustro 33-33 — 66 -5

Kyoung-Hoon Lee 34-32 — 66 -5

Scott Brown 35-32 — 67 -4

Chez Reavie 32-35 — 67 -4

C.T. Pan 33-34 — 67 -4

Armando Favela 34-33 — 67 -4

Chase Wright 34-33 — 67 -4

Josh Teater 34-33 — 67 -4

Ryan Armour 33-34 — 67 -4

Scott Piercy 33-34 — 67 -4

Harris English 36-31 — 67 -4

Peter Malnati 33-34 — 67 -4

Carlos Ortiz 33-34 — 67 -4

Anders Albertson 32-35 — 67 -4

Tom Hoge 34-34 — 68 -3

Nick Taylor 35-33 — 68 -3

Seth Reeves 34-34 — 68 -3

Hunter Mahan 34-34 — 68 -3

Alex Cejka 35-33 — 68 -3

Whee Kim 35-33 — 68 -3

Brice Garnett 35-33 — 68 -3

Cameron Champ 34-34 — 68 -3

Jhonattan Vegas 34-34 — 68 -3

Jim Herman 34-34 — 68 -3

Brian Gay 34-34 — 68 -3

Cameron Davis 33-35 — 68 -3

Shintaro Ban 34-34 — 68 -3

Kelly Kraft 34-35 — 69 -2

Sam Ryder 35-34 — 69 -2

J.B. Holmes 33-36 — 69 -2

Fabian Gomez 35-34 — 69 -2

Jason Dufner 36-33 — 69 -2

Jim Furyk 33-36 — 69 -2

D.A. Points 35-34 — 69 -2

Joel Dahmen 33-36 — 69 -2

Ryan Blaum 34-35 — 69 -2

Adri Arnaus 34-35 — 69 -2

J.J. Spaun 34-35 — 69 -2

Rory Sabbatini 33-36 — 69 -2

Vaughn Taylor 35-34 — 69 -2

Sean O’Hair 36-33 — 69 -2

Tony Finau 35-34 — 69 -2

Charles Howell III 34-35 — 69 -2

Jonas Blixt 31-38 — 69 -2

Wesley Bryan 33-36 — 69 -2

Scott Langley 36-33 — 69 -2

Shawn Stefani 33-36 — 69 -2

John Chin 34-35 — 69 -2

Sebastian Munoz 35-34 — 69 -2

Luke List 35-35 — 70 -1

Bill Haas 37-33 — 70 -1

Andrew Landry 34-36 — 70 -1

Sangmoon Bae 35-35 — 70 -1

Wyndham Clark 36-34 — 70 -1

Brian Stuard 34-36 — 70 -1

Adam Svensson 34-36 — 70 -1

Eamonn McLoughlin 34-36 — 70 -1

Brandon Harkins 34-36 — 70 -1

Chris Stroud 34-36 — 70 -1

Graeme McDowell 36-34 — 70 -1

Steve Marino 35-35 — 70 -1

Zach Bauchou 34-36 — 70 -1

Jose de Jesus Rodriguez 34-36 — 70 -1

Ollie Schniederjans 35-36 — 71 E

Aaron Wise 35-36 — 71 E

Hudson Swafford 36-35 — 71 E

Billy Horschel 36-35 — 71 E

Zach Johnson 34-37 — 71 E

Kevin Stadler 37-34 — 71 E

Ryan Moore 36-35 — 71 E

Charley Hoffman 34-37 — 71 E

Max Homa 37-34 — 71 E

Sebastian Vazquez 37-34 — 71 E

Jamie Lovemark 37-34 — 71 E

Jordan Spieth 35-36 — 71 E

Grayson Murray 39-32 — 71 E

Kevin Kisner 35-36 — 71 E

Si Woo Kim 36-35 — 71 E

Sam Burns 34-37 — 71 E

Roberto Diaz 39-32 — 71 E

Norman Xiong 35-36 — 71 E

Chris Kirk 38-34 — 72 +1

Cody Gribble 37-35 — 72 +1

Corey Conners 35-37 — 72 +1

Beau Hossler 35-37 — 72 +1

Martin Laird 38-34 — 72 +1

Alex Prugh 37-35 — 72 +1

Seamus Power 37-35 — 72 +1

Ernie Els 35-37 — 72 +1

Denny McCarthy 40-32 — 72 +1

Viktor Hovland 37-35 — 72 +1

Tyler Duncan 38-35 — 73 +2

Mackenzie Hughes 35-38 — 73 +2

Kyle Jones 36-37 — 73 +2

Martin Trainer 36-37 — 73 +2

Curtis Luck 38-36 — 74 +3

John Huh 38-36 — 74 +3

Kevin Streelman 38-36 — 74 +3

Patrick Rodgers 37-38 — 75 +4

Sam Saunders 39-36 — 75 +4

Robert Streb 40-35 — 75 +4

Roger Sloan 38-37 — 75 +4

Matt Hutchins 38-37 — 75 +4

Brad Adamonis 39-37 — 76 +5

Freddie Jacobson 43-33 — 76 +5

PGA Tour Champions

Charles Schwab Cup Championship

First Round

Paul Goydos 32-31 — 63 -8

Tim Petrovic 31-32 — 63 -8

Scott McCarron 32-33 — 65 -6

Glen Day 35-31 — 66 -5

Billy Mayfair 35-32 — 67 -4

Lee Janzen 32-35 — 67 -4

Kent Jones 34-33 — 67 -4

Jeff Maggert 34-33 — 67 -4

Kevin Sutherland 32-35 — 67 -4

Vijay Singh 35-32 — 67 -4

Joe Durant 32-35 — 67 -4

Stephen Ames 34-34 — 68 -3

Duffy Waldorf 34-34 — 68 -3

Woody Austin 35-33 — 68 -3

Jerry Kelly 36-32 — 68 -3

Colin Montgomerie 37-32 — 69 -2

Marco Dawson 36-33 — 69 -2

Brandt Jobe 36-33 — 69 -2

David Toms 37-32 — 69 -2

Miguel Angel Jimenez 34-35 — 69 -2

Jay Haas 35-35 — 70 -1

Wes Short, Jr. 36-34 — 70 -1

Gene Sauers 37-33 — 70 -1

Paul Broadhurst 35-35 — 70 -1

Bernhard Langer 35-35 — 70 -1

Bart Bryant 35-36 — 71 E

Billy Andrade 36-35 — 71 E

Tom Pernice Jr. 38-33 — 71 E

Tom Lehman 35-36 — 71 E

Kenny Perry 38-33 — 71 E

Scott Parel 35-36 — 71 E

Rocco Mediate 37-36 — 73 +2

Scott Dunlap 35-38 — 73 +2

Kirk Triplett 38-35 — 73 +2

Ken Tanigawa 37-37 — 74 +3

LPGA Tour

Blue Bay Classic

Second Round

a-amateur

Ariya Jutanugarn 69-68 — 137 -7

Jennifer Song 70-71 — 141 -3

Moriya Jutanugarn 70-71 — 141 -3

Gaby Lopez 70-71 — 141 -3

Chella Choi 70-72 — 142 -2

Weiwei Zhang 74-69 — 143 -1

Celine Boutier 71-72 — 143 -1

Thidapa Suwannapura 68-75 — 143 -1

Sei Young Kim 73-71 — 144 E

Yu Liu 72-72 — 144 E

Sung Hyun Park 73-72 — 145 +1

Alena Sharp 69-76 — 145 +1

Jane Park 75-71 — 146 +2

Hee Young Park 75-71 — 146 +2

Amy Yang 74-72 — 146 +2

Amy Olson 73-73 — 146 +2

Su Oh 72-74 — 146 +2

Danielle Kang 72-74 — 146 +2

Xiyu Lin 72-74 — 146 +2

Jaye Marie Green 71-75 — 146 +2

Benyapa Niphatsophon 70-76 — 146 +2

Pannarat Thanapolboonyaras 70-76 — 146 +2

Shanshan Feng 75-72 — 147 +3

Simin Feng 75-72 — 147 +3

Yue Ren 75-72 — 147 +3

Kris Tamulis 74-73 — 147 +3

Bronte Law 74-73 — 147 +3

Azahara Munoz 74-73 — 147 +3

Tiffany Joh 73-74 — 147 +3

Sakura Yokomine 73-74 — 147 +3

Mi Hyang Lee 72-75 — 147 +3

Cydney Clanton 72-75 — 147 +3

Brittany Marchand 72-75 — 147 +3

Pornanong Phatlum 76-72 — 148 +4

Sarah Jane Smith 75-73 — 148 +4

Hexi Yuan 74-74 — 148 +4

Celine Herbin 73-75 — 148 +4

Ashleigh Buhai 73-75 — 148 +4

Mirim Lee 79-70 — 149 +5

Brianna Do 76-73 — 149 +5

Maria Torres 75-74 — 149 +5

Caroline Masson 73-76 — 149 +5

Peiyun Chien 73-76 — 149 +5

Wei-Ling Hsu 73-76 — 149 +5

Ruixin Liu 73-76 — 149 +5

Dani Holmqvist 71-78 — 149 +5

Angel Yin 71-78 — 149 +5

Mohan Du 71-78 — 149 +5

Jodi Ewart Shadoff 77-73 — 150 +6

Ayako Uehara 75-75 — 150 +6

Yunjie Zhang 73-77 — 150 +6

Haeji Kang 75-76 — 151 +7

Hyo Joo Kim 75-76 — 151 +7

Hannah Green 74-77 — 151 +7

Yuli Shi 74-77 — 151 +7

Yuting Shi 74-77 — 151 +7

Megan Khang 73-78 — 151 +7

Wenbo Liu 72-79 — 151 +7

a-Yifan Ji 78-74 — 152 +8

Morgan Pressel 78-74 — 152 +8

Jing Yan 73-79 — 152 +8

Madelene Sagstrom 77-76 — 153 +9

Nicole Broch Larsen 76-77 — 153 +9

Mina Harigae 76-77 — 153 +9

Mariah Stackhouse 74-79 — 153 +9

Sherman Santiwiwatthanaphong 78-76 — 154 +10

Jienalin Zhang 77-77 — 154 +10

Christina Kim 75-79 — 154 +10

a-Lei Ye 78-77 — 155 +11

Beatriz Recari 73-82 — 155 +11

Yan Liu 78-78 — 156 +12

Lee-Anne Pace 81-76 — 157 +13

Jiayun Li 80-77 — 157 +13

Daniela Darquea 79-78 — 157 +13

Xiang Sui 77-81 — 158 +14

Mi Jung Hur 81-78 — 159 +15

Aditi Ashok 80-79 — 159 +15

Wichanee Meechai 83-77 — 160 +16

Ying Luo 79-81 — 160 +16

Mariajo Uribe 77-83 — 160 +16

Sandra Gal 76-WD

TRANSACTIONS

Baseball

American League

OAKLAND A’S — Promoted Ed Sprague to assistant director of player development and coordinator of on-field analytics, Steve Scarsone to minor league roving infield and baserunning instructor, Aaron Nieckula to minor league field coordinator, Eddie Menchaca supervisor of Latin America player development, Rick Magnante supervisor of player development and Gabe Ortiz minor league catching instructor. Named Craig Conklin coach of Las Vegas (PCL); Bobby Crosby coach of Midland (TL); Webster Garrison manager, Chris Smith pitching coach and Javier Godard coach of Stockton (Cal); Lloyd Turner manager, Juan Dilone hitting coach and Anthony Phillips coach of Beloit (MWL); and Kevin Kouzmanoff hitting coach of Vermont (NYP).

TAMPA BAY RAYS — Traded OFs Mallex Smith and Jake Fraley to Seattle for C Mike Zunino, OF Guillermo Heredia and LHP Michael Plassmeyer.

National League

PITTSBURGH PIRATES — Signed 3B Jung Ho Kang to a one-year contract.

American Association

CHICAGO DOGS — Exercised 2019 options on OF Jonathan Moroney and LHP Kylin Turnbull.

FARGO-MOORHEAD REDHAWKS — Signed INF Leobaldo Pina.

MILWAUKEE MILKMEN — Signed LHP Aaron Ford and RHP Myles Smith.

ST. PAUL SAINTS — Exercised the 2019 option on C Justin O’Conner.

Football

National Football League

MINNESOTA VIKINGS — Released G Landon Turner from the practice squad. Signed RB Roc Thomas to the practice squad.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Signed OL Cole Croston to the practice squad. Released DB David Jones from the practice squad.

SAN FRANCISCO 49ERS — Signed DB Greg Mabin from the practice squad and C Tarvarus McFadden to the practice squad.

Canadian Football League

EDMONTON ESKIMOS — Signed QB Jeremiah Briscoe.

XFL

XFL — Named Doug Whaley senior vice president for football operations.

Hockey

National Hockey League

LOS ANGELES KINGS — Assigned D Chaz Reddekopp from Ontario (AHL) to Manchester (ECHL).

NASHVILLE PREDATORS — Recalled F Carl Persson from Atlanta (ECHL) to Milwaukee (AHL).

NEW YORK RANGERS — Assigned C Boo Nieves to Hartford (AHL).

American Hockey League

MANITOBA MOOSE — Assigned D Jacob Cederholm to Jacksonville (ECHL).

ECHL

ECHL — Suspended Rapid City F Garrett Klotz one game.

ATLANTA GLADIATORS — Signed F Justin Greenberg.

FLORIDA EVERBLADES — Loaned F Justin Auger to Rockford (AHL).

JACKSONVILLE ICEMEN — Traded F Alexandre Ranger to Allen.

NEWFOUNDLAND GROWLERS — Released F Scott Trask.

NORFOLK ADMIRALS — Added G Serhii Liulchuk as emergency backup. Loaned G Ty Reichenbach to Tucson (AHL).

ORLANDO SOLAR BEARS — Traded D Zach Todd to Wichita.

RAPID CITY RUSH — Released F Pier-Olivier Grand Maison.

Olympic Sports

USA SWIMMING — Named Simone Manuel and Ryan Murphy ambassadors of the USA Swimming Foundation.

College

EARLHAM — Announced the resignation of football coach Nick Johnson.

TUSCULUM — Announced the resignation of women’s volleyball coach Michael Robinson.

LOCAL SPORTS

Thursday’s Results

College Athletics

VOLLEYBALL

NCAA Division III Tournament

AT HOPE COLLEGE

Wisconsin-Whitewater def. Ohio Northern, 25-17, 25-22, 26-24

SCHEDULE

Friday’s Events

College Athletics

VOLLEYBALL

Findlay in Great Midwest Athletic Conference semifinals

MEN’S BASKETBALL

Findlay at Truman State, 8:30 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL

Findlay at Wayne State, 7

LOCAL & AREA

McComb Football Tickets

McCOMB — McComb will play Leipsic in the Division VII regional semifinals Saturday night at 7 p.m. at Donnell Stadiu, Tickets will be sold today from 8 a.m. to 3 p.m. and Friday from 8 a.m. until 1 p.m. in the high school and superintendent offices. Presale tickets for adults and students are $8. At the gate they will be $9.

Comments