PREP FOOTBALL

Friday’s Regional Semifinals

Division I

Region 1

AT BRUNSWICK AUTO MART STADIUM

Mentor 36, Canton McKinley 6

AT PARMA BYERS FIELD

Lakewood St. Edward 56, Euclid 35

Region 2

AT COLUMBUS DESALES ALUMNI STADIUM

Powell Olentangy Liberty 10, Reynoldsburg 0

AT MARION HARDING STADIUM

Dublin Coffman 43, Tol. Whitmer 20

Region 3

AT LONDON BOWLUS FIELD

Hilliard Davidson 17, Springfield 14

AT SPRINGFIELD EVANS STADIUM

Pickerington Central 33, Clayton Northmont 7

Region 4

AT CINCINNATI ST. XAVIER BALLABAN STADIUM

Cin. Colerain 48, Milford 14

AT MASON DWIRE FIELD

Cin. Elder 34, Liberty Twp. Lakota East 6

Division II

Region 5

AT HUDSON MEMORIAL STADIUM

Akr. Archbishop Hoban 41, Garfield Hts. 7

AT MAYFIELD WILDCAT STADIUM

Maple Heights 44, Painesville Riverside 14

Region 6

AT SANDUSKY PERKINS STADIUM

Tol. Central Catholic 56, Avon Lake 16

AT CLYDE BISHOP STADIUM

Avon 35, Anthony Wayne 28

Region 7

AT MANSFIELD ARLIN STADIUM

Massillon Washington 35, Whitehall-Yearling 17

AT DOVER CRATER STADIUM

Wadsworth 13, Dresden Tri-Valley 3

Region 8

AT HAMILTIONS SCHWARM STADIUM

Cin. Winton Woods 38, Morrow Little Miami 12

AT MIAMISBURG HOLLAND FIELD

Cin. Anderson 38, Troy 35

Division III

Region 9

AT RAVENNA GILCREST FIELD

Canfield 30, Akron East 7

AT BEDFORD BEARCAT STADIUM

Chagrin Falls Kenston 40, Medina Buckeye 21

Region 10

AT NORTH RIDGEVILLE RANGER STADIUM

Norwalk 62, Rocky River 7

AT WILLARD STADIUM

Sandusky 56, Lexington 12

Region 11

AT HAMILTON TOWNSHIP ALUMNI STADIUM

Cols. Eastmoor Academy 19, Cols. Bishop Hartley 14

AT NEWARK WHITE FIELD

Thornville Sheridan 20, Granville 7

Region 12

AT MIDDLETOWN BARNITZ STADIUM

Kettering Archbishop Alter 13, Hamilton Badin 0

AT PIQUA ALEXANDER STADIUM

Wapakoneta 27, Middletown Bishop Fenwick 17

Division VI

Region 21

AT AURORA VETERANS STADIUM

Mogadore 28, McDonald 7

AT STRONGSVILLE STADIUM

Kirtland 35, Creston Norwayne 0

Region 22

AT TIFFIN FROST-KALNOW STADIUM

Seneca East 27, Columbus Grove 20, 2OT

AT FINDLAY DONNELL STADIUM

Fairview 32, Jeromesville Hillsdale 26

Region 23

AT ZANESVILLE SULSBERGER STADIUM

Shadyside 40, Bainbridge Paint Valley 6

AT PATASKALA WATKINS MEMORIAL

Beverly Ft. Frye 41, Galion Northmor 23

Region 24

AT SIDNEY MEMORIAL STADIUM

Coldwater 20, St. Henry 19

AT WAPAKONETA HARMON FIELD

Marion Local 33, Lima Central Catholic 17

Saturday’s Regional Semifinals

Division IV

Region 13

AT ASHTABULA LAKESIDE FIELD

(1) Perry (10-1) vs. (5) Girard (10-1), 7

AT YOUNGSTOWN BOARDMAN STADIUM

(2) Steubenville (10-1) vs. (3) Hubbard (10-1), 7

Region 14

AY WOOSTER FOLLIS FIELD

(1) Bellville Clear Fork (11-0) vs. 4 Lorain Clearview (10-1), 7

AT LIMA SPARTAN STADIUM

(2) St. Marys Memorial (10-1) vs. 3 Van Wert (9-2),

Region 15

AT ZANESVILLE SULSBERGER STADIUM

(1) St. Clairsville (11-0) vs. 4 Bloom-Carroll (9-2), 7

AT PHILO HATFIELD STADIUM

(7) Newark Licking Valley (8-3) vs. (3) Gnadenhutten Indian Valley (10-1), 7

Region 16

AT LAKOTA WEST FIREBIRD FIELD

(1) Cin. Wyoming (11-0) vs. (4) Cin. Indian Hill (9-2), 7

AT MIAMI TRACE STADIUM

(2) Clarksville Clinton-Massie (10-1) vs. (6) London (10-1), 7

Division V

Region 17

AT TWINSBURG TIGER STADIUM

(1) Orrville (9-2) vs. (4) Gates Mills Gilmour Academy (11-0), 7

AT LOUISVILLE LEOPARD STADIUM

(2) Akron Manchester (8-3) vs. (3) Leavittsburg Labrae (10-1), 7

Region 18

AT BELLEVUE ATHLETIC FIELD

(1) Genoa Area (11-0) vs. (4) Elyria Catholic (9-2), 7

AT MILLBURY LAKE STADIUM

(2) Liberty Center (10-1) vs. (3) Oak Harbor (10-1), 7

Region 19

AT ZANESVILLE MAYSVILLE FIELD

(1) Johnstown-Monroe (10-1) vs. (5) Bellaire (8-3), 7

AT NEW PHILADELPHIA QUAKER STADIUM

(2) West Lafayette Ridgewood (10-1) vs. (3) Byesville Meadowbrook (8-3), 7

Region 20

AT CHILLICOTHE HERNSTEIN FIELD

(1) Wheelersburg (10-1) vs. (5) Jamestown Greeneview (10-1), 7

AT LAKOTA EAST STADIUM

(2) Middletown Madison (11-0) vs. (6) Cin. Hills Christian Academy (8-2), 7

Division VII

Region 25

AT HUDSON MEMORIAL STADIUM

(1) Cuyahoga Heights (9-2) vs. (4) East Canton (8-3), 7

AT CANTON CENTRAL CATHOLIC

(7) Warren John F. Kennedy (6-5) vs. (3) Ashland Mapleton (8-3), 7

Region 26

AT FINDLAY DONNELL STADIUM

(8) Leipsic (10-1) vs. (5) McComb (10-1), 7

AT DEFIANCE FRED BROWN STADIUM

(2) Edgerton (11-0) vs. (6) Pandora-Gilboa (11-0), 7

Region 27

AT COSHOCTON STEWART FIELD

(1) Lucas (9-2) vs. (4) Waterford (9-2), 7

AT LOGAN CHIEFTAIN STADIUM

(2) Canal Winchester Harvest Prep (10-0) vs. (3) Glouster Trimble (10-1), 7

Region 28

AT PIQUA ALEXANDER STADIUM

(1) Fort Loramie (10-1) vs. (5) Sidney Lehman Catholic (8-3), 7

AT WAPAKONETA HARMON FIELD

(2) Convoy Crestview (10-1) vs. (3) Minster (8-3), 7

PREP VOLLEYBALL

Thursday’s State Semifinals

At Wright State University

Division IV

Tiffin Calvert 3, Portsmouth Clay 0

New Bremen 3, Monroeville 2

STATE FINAL: Tiffin Calvert vs. New Bremen, Saturday, 11 a.m.

Division III

Independence 3, Tinora 0

Versailles 3, Zoarville Tuscarawas Valley 0

STATE FINAL: Independence vs. Versailles, Saturday, 1

Friday’s State Semifinals

At Wright State University

Division I

Parma Padua 3, Solon 0

Cincinnati Ursuline 3, Powell Olentangy Liberty 0

STATE FINAL: Parma Padua vs. Cincinnati Ursuline, Saturday, 5

Division II

Parma Heights Holy Name 3, Middleton Fenwick 0

Columbus Hartley 3, Mentor Lake Catholic 0

STATE FINAL: Parma Holy Name vs. Columbus Hartley, Saturday, 3

PREP GIRLS SOCCER

OHSAA State Semifinals

Division I

Strongsville 1, Twinsburg 0

Beavercreek 2, Columbus Watterson 1

STATE FINAL: Beavercreek 4, Strongsville 2

Division II

Bay Village Bay 1, Mentor Lake Catholic 0

Cincinnati Indian Hill 2, Sunbury Big Walnut 1

STATE FINAL: Cincinnati Indian Hill 1, Bay Village Bay 0

Division III

Kirtland 1, Archbold 0

Cincinnati Country Day 7, Zanesville Rosecrans 0

STATE FINAL: Cincinnati Country Day 3, Kirtland 0

PREP BOYS SOCCER

OHSAA State Semifinals

AT NORTH RIDGEVILLE

Medina 1, Cleveland St. Ignatius 0, OT

AT SPRINGFIELD

Cincinnati Moeller 1, Powell Olentangy Liberty 0, OT

STATE FINAL: Medina (17-1-4) vs. Cincinnati Moeller (17-1-3) Saturday, 7

Division II

AT STRONGSVILLE

Richfield Revere 3, Bay Village Bay 2, shootout

AT XENIA

Cincinnati Summit Country Day 1, Columbus DeSales 0

STATE FINAL: Richfield Revere (17-2-3) vs. Cincinnati Summit Country Day (15-6-0) Saturday, 4

Division III

AT SANDUSKY

Archbold 3, Kirtland 0

AT LONDON

Miamisburg Dayton Christian 3, Columbus Grandview Heights 2

STATE FINAL: Archbold (20-1) vs. Miamisburg Dayton Christian (20-2-1) Saturday, 1

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 7 2 0 .778 270 202

Miami 5 4 0 .556 187 225

N.Y. Jets 3 6 0 .333 198 213

Buffalo 2 7 0 .222 96 241

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 3 0 .667 216 184

Tennessee 4 4 0 .500 134 141

Jacksonville 3 5 0 .375 134 170

Indianapolis 3 5 0 .375 231 213

North

W L T Pct PF PA

Pittsburgh 6 2 1 .722 279 209

Cincinnati 5 3 0 .625 221 237

Baltimore 4 5 0 .444 213 160

Cleveland 2 6 1 .278 190 247

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 8 1 0 .889 327 226

L.A. Chargers 6 2 0 .750 220 180

Denver 3 6 0 .333 205 213

Oakland 1 7 0 .125 141 252

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Washington 5 3 0 .625 160 172

Philadelphia 4 4 0 .500 178 156

Dallas 3 5 0 .375 154 151

N.Y. Giants 1 7 0 .125 150 205

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 7 1 0 .875 279 218

Carolina 6 3 0 .667 241 232

Atlanta 4 4 0 .500 228 226

Tampa Bay 3 5 0 .375 229 275

North

W L T Pct PF PA

Chicago 5 3 0 .625 235 153

Minnesota 5 3 1 .611 221 204

Green Bay 3 4 1 .438 192 204

Detroit 3 5 0 .375 180 210

West

W L T Pct PF PA

L.A. Rams 8 1 0 .889 299 200

Seattle 4 4 0 .500 188 156

Arizona 2 6 0 .250 110 199

San Francisco 2 7 0 .222 207 239

Late games not included

Thursday’s Results

Pittsburgh 52, Carolina 21

Sunday’s Games

Arizona at Kansas City, 1

Buffalo at N.Y. Jets, 1

Detroit at Chicago, 1

Jacksonville at Indianapolis, 1

Washington at Tampa Bay, 1

New Orleans at Cincinnati, 1

New England at Tennessee, 1

Atlanta at Cleveland, 1

L.A. Chargers at Oakland, 4:05

Miami at Green Bay, 4:25

Seattle at L.A. Rams, 4:25

Dallas at Philadelphia, 8:20

Open: Minnesota, Denver, Baltimore, Houston

Monday’s Games

N.Y. Giants at San Francisco, 8:15

Thursday, Nov. 15

Green Bay at Seattle, 8:20

Sunday, Nov. 18

Houston at Washington, 1

Pittsburgh at Jacksonville, 1

Tampa Bay at N.Y. Giants, 1

Dallas at Atlanta, 1

Cincinnati at Baltimore, 1

Carolina at Detroit, 1

Tennessee at Indianapolis, 1

Denver at L.A. Chargers, 4:05

Oakland at Arizona, 4:05

Philadelphia at New Orleans, 4:25

Minnesota at Chicago, 8:20

Open: Buffalo, San Francisco, Miami, New England, Cleveland, N.Y. Jets

Monday, Nov. 19

Kansas City vs L.A. Rams at Mexico City, MX, 8:15

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 16 12 3 1 25 59 42

Toronto 16 11 5 0 22 57 41

Montreal 16 8 5 3 19 53 51

Boston 15 8 5 2 18 44 39

Buffalo 16 8 6 2 18 49 49

Ottawa 16 6 7 3 15 55 67

Detroit 16 6 8 2 14 43 57

Florida 12 4 5 3 11 38 42

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Columbus 16 9 6 1 19 52 53

N.Y. Islanders 15 8 5 2 18 47 38

Washington 15 7 5 3 17 53 52

Philadelphia 16 8 7 1 17 53 60

Carolina 16 7 7 2 16 44 48

N.Y. Rangers 16 7 7 2 16 45 50

Pittsburgh 14 6 5 3 15 47 47

New Jersey 14 6 7 1 13 43 49

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 15 12 3 0 24 51 31

Minnesota 15 9 4 2 20 46 41

Winnipeg 15 9 5 1 19 46 40

Dallas 16 9 6 1 19 46 43

Colorado 16 7 6 3 17 55 49

St. Louis 14 6 5 3 15 50 48

Chicago 16 6 7 3 15 49 60

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 17 10 6 1 21 57 58

Calgary 16 9 6 1 19 54 53

San Jose 17 8 6 3 19 53 54

Edmonton 16 8 7 1 17 45 50

Anaheim 17 7 7 3 17 41 48

Arizona 14 7 6 1 15 41 34

Vegas 16 7 8 1 15 39 45

Los Angeles 15 5 9 1 11 33 49

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Thursday’s Results

Vancouver 8, Boston 5

Florida 4, Edmonton 1

Philadelphia 5, Arizona 4, OT

Buffalo 6, Montreal 5, OT

Vegas 5, Ottawa 3

Tampa Bay 4, N.Y. Islanders 2

Carolina 4, Chicago 3

Dallas 4, San Jose 3

Minnesota 3, Los Angeles 1

Friday’s Results

Toronto 6, New Jersey 1

Columbus 2, Washington 1

Detroit 3, N.Y. Rangers 2, OT

St. Louis 4, San Jose 0

Winnipeg 5, Colorado 2

Minnesota at Anaheim, late

Saturday’s Games

Chicago at Philadelphia, 1

Vancouver at Buffalo, 1

Nashville at Dallas, 2

Toronto at Boston, 7

N.Y. Islanders at Florida, 7

Arizona at Pittsburgh, 7

Vegas at Montreal, 7

Detroit at Carolina, 7

Ottawa at Tampa Bay, 7

N.Y. Rangers at Columbus, 7

Calgary at Los Angeles, 10

Sunday’s Games

Minnesota at St. Louis, 3

Ottawa at Florida, 5

Arizona at Washington, 5

New Jersey at Winnipeg, 7

Vegas at Boston, 7

Calgary at San Jose, 9

Colorado at Edmonton, 9:30

Monday’s Games

Chicago at Carolina, 7

Vancouver at N.Y. Rangers, 7

Columbus at Dallas, 8:30

Nashville at Anaheim, 10

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 11 1 .917 —

Boston 7 4 .636 3½

Philadelphia 8 5 .615 3½

Brooklyn 5 6 .455 5½

New York 4 8 .333 7

Southeast Division

W L Pct GB

Charlotte 6 6 .500 —

Miami 5 6 .455 ½

Orlando 5 7 .417 1

Atlanta 3 9 .250 3

Washington 2 9 .182 3½

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 9 2 .818 —

Indiana 8 5 .615 2

Detroit 6 5 .545 3

Chicago 3 9 .250 6½

Cleveland 1 10 .091 8

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 6 4 .600 —

Memphis 6 4 .600 —

New Orleans 5 6 .455 1½

Houston 4 6 .400 2

Dallas 3 8 .273 3½

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 9 2 .818 —

Portland 9 3 .750 ½

Oklahoma City 7 4 .636 2

Utah 5 6 .455 4

Minnesota 4 8 .333 5½

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 10 2 .833 —

L.A. Clippers 6 5 .545 3½

Sacramento 6 5 .545 3½

L.A. Lakers 5 6 .455 4½

Phoenix 2 9 .182 7½

Late games not included

Thursday’s Results

Oklahoma City 98, Houston 80

Boston 116, Phoenix 109, OT

Portland 116, L.A. Clippers 105

Milwaukee 134, Golden State 111

Friday’s Results

Orlando 117, Washington 108

Philadelphia 133, Charlotte 132, OT

Detroit 124, Atlanta 109

Indiana 110, Miami 102

Brooklyn at Denver, late

Boston at Utah, late

Minnesota at Sacramento, late

Saturday’s Games

New York at Toronto, 3

Milwaukee at L.A. Clippers, 3:30

Phoenix at New Orleans, 7

Cleveland at Chicago, 8

Philadelphia at Memphis, 8

Washington at Miami, 8

Brooklyn at Golden State, 8:30

Houston at San Antonio, 8:30

Oklahoma City at Dallas, 9

L.A. Lakers at Sacramento, 10

Sunday’s Games

Charlotte at Detroit, 3:30

Indiana at Houston, 7

Orlando at New York, 7:30

Milwaukee at Denver, 8

Boston at Portland, 9

Atlanta at L.A. Lakers, 9:30

Monday’s Games

Orlando at Washington, 7

New Orleans at Toronto, 7:30

Philadelphia at Miami, 7:30

Brooklyn at Minnesota, 8

Dallas at Chicago, 8

Phoenix at Oklahoma City, 8

Utah at Memphis, 8

San Antonio at Sacramento, 10

Golden State at L.A. Clippers, 10:30

PRO SOCCER

Major League Soccer

MLS Playoffs

Conference Semifinals

SUNDAY’S RESULTS

Eastern Conference

Columbus 1, New York 0

Atlanta 1, New York City FC 0

Sunday’s Games

Columbus at New York, 6 p.m.

New York City FC at Atlanta, 6 p.m.

Western Conference

Portland 2, Seattle 1

Sporting Kansas City 1, Real Salt Lake 1, tie

Thursday’S RESULT

Portland 6, Seattle 5

Sunday’s Games

Real Salt Lake at Sporting Kansas City, 6 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

Schedule

Friday’s Results

EAST

Syracuse 54, Louisville 23

FAR WEST

Fresno St. at Boise St., late

Saturday’s games

EAST

Lafayette at Army, Noon

Sacred Heart at Duquesne, Noon

Fordham at Holy Cross, Noon

Kennesaw St. at Monmouth (NJ), Noon

Wisconsin at Penn St., Noon

CCSU at St. Francis (Pa.), Noon

SMU at UConn, Noon

BYU at UMass, Noon

TCU at West Virginia, Noon

Columbia at Brown, 12:30

Bucknell at Georgetown, 12:30

Colgate at Lehigh, 12:30

Princeton at Yale, 12:30

Wagner at Bryant, 1

Albany (NY) at New Hampshire, 1

Harvard at Penn, 1

Delaware at Stony Brook, 1

William & Mary at Villanova, 1

Dartmouth at Cornell, 1:30

Virginia Tech at Pittsburgh, 3:30

Michigan at Rutgers, 3:30

Clemson at Boston College, 8

SOUTH

Towson at Elon, Noon

South Carolina at Florida, Noon

Tulsa at Memphis, Noon

SE Missouri at Murray St., Noon

Campbell at Presbyterian, Noon

Navy at UCF, Noon

North Carolina at Duke, 12:20

Mercer at Chattanooga, 1

Robert Morris at E. Kentucky, 1

Troy at Georgia Southern, 1

Delaware St. at Morgan St., 1

Howard at Norfolk St., 1

NC A&T at Savannah St., 1

Furman at VMI, 1:30

Grambling St. at Alabama A&M, 2

Rhode Island at James Madison, 2

Hampton at MVSU, 2

Samford at The Citadel, 2

Charlotte at Marshall, 2:30

Jackson St. at Alabama St., 3

Gardner-Webb at Charleston Southern, 3

Maine at Richmond, 3

Jacksonville St. at Tennessee St., 3

Tennessee Tech at UT Martin, 3

Liberty at Virginia, 3

Mississippi St. at Alabama, 3:30

North Texas at Old Dominion, 3:30

Kentucky at Tennessee, 3:30

Wofford at W. Carolina, 3:30

NC Central at Bethune-Cookman, 4

SC State at Florida A&M, 4

Stephen F. Austin at Nicholls, 4

East Carolina at Tulane, 4

Arkansas St. at Coastal Carolina, 5

W. Kentucky at FAU, 5

Georgia St. at Louisiana-Lafayette, 5

Louisiana-Monroe at South Alabama, 5

Ark.-Pine Bluff at Southern U., 5

Auburn at Georgia, 7

Miami at Georgia Tech, 7

Rice at Louisiana Tech, 7

North Greenville at North Alabama, 7

McNeese St. at Northwestern St., 7

Southern Miss. at UAB, 7:30

MIDWEST

Stetson at Butler, Noon

Akron at E. Michigan, Noon

Maryland at Indiana, Noon

Kansas at Kansas St., Noon

Ohio St. at Michigan St., Noon

Vanderbilt at Missouri, Noon

Illinois at Nebraska, Noon

N. Iowa at Youngstown St., Noon

Morehead St. at Dayton, 1

Illinois St. at Indiana St., 1

Marist at Drake, 2

Austin Peay at E. Illinois, 2

S. Dakota St. at S. Illinois, 2

W. Illinois at South Dakota, 2

Jacksonville at Valparaiso, 2

Bowling Green at Cent. Michigan, 3

N. Dakota St. at Missouri St., 3

Portland St. at North Dakota, 3

Northwestern at Iowa, 3:30

Baylor at Iowa St., 3:30

Purdue at Minnesota, 3:30

South Florida at Cincinnati, 7

Florida St. at Notre Dame, 7:30

SOUTHWEST

Mississippi at Texas A&M, Noon

Middle Tennessee at UTEP, 3

Oklahoma St. at Oklahoma, 3:30

Abilene Christian at Sam Houston St., 3:30

Incarnate Word at Cent. Arkansas, 4

Houston Baptist at Lamar, 4

Appalachian St. at Texas St., 4

Temple at Houston, 7

FIU at UTSA, 7

LSU at Arkansas, 7:30

Texas at Texas Tech, 7:30

FAR WEST

UCLA at Arizona St., 2

N. Colorado at Montana St., 3

New Mexico at Air Force, 3:30

Washington St. at Colorado, 3:30

San Jose St. at Utah St., 4

UC Davis at E. Washington, 4:05

Davidson at San Diego, 5

Oregon at Utah, 5:30

Montana at Idaho, 6:30

Weber St. at S. Utah, 7

Idaho St. at Cal Poly, 7:05

N. Arizona at Sacramento St., 9

Oregon St. at Stanford, 9

Colorado St. at Nevada, 10:30

UNLV at San Diego St., 10:30

California at Southern Cal, 10:30

COLLEGE BASKETBALL

Men’s Scores

EAST

Colgate 87, Monmouth (NJ) 74

Hofstra 79, Mount St. Mary’s 61

LIU Brooklyn 83, Brown 81

Northeastern 81, Harvard 71

Penn St. 87, North Florida 72

Pittsburgh 94, VMI 55

Princeton 85, DeSales 51

Rutgers 90, Fairleigh Dickinson 55

Saint Joseph’s 79, Old Dominion 64

St. Francis (Pa.) 80, Morgan St. 60

St. John’s 84, Bowling Green 80

St. Michael’s 105, Concordia (N.Y.) 97, OT

Temple 83, Detroit 67

UMass 104, New Hampshire 75

Vermont 78, Boston U. 72

Wichita St. 83, Providence 80

SOUTH

Alcorn St. 79, Blue Mountain 55

American U. 78, George Mason 75, OT

Clemson 71, NC Central 51

Coastal Carolina 85, Campbell 75

Davidson 79, Dartmouth 76

Embry-Riddle 74, Lee 72

FIU 117, Johnson and Wales 47

Florida 76, Charleston Southern 46

Georgetown (Ky.) 93, Bethel (Tenn.) 84

Georgia Tech 88, Lamar 69

Kentucky 71, S. Illinois 59

King (Tenn.) 90, Flagler 72

Longwood 63, Richmond 58

Martin Methodist 79, Life 76

Mercer 105, Piedmont 52

Miami 83, Lehigh 62

Middle Tennessee 102, Milligan 70

Mississippi St. 95, Austin Peay 67

North Carolina 116, Elon 67

SE Louisiana 78, William Carey 57

Samford 92, Jacksonville St. 72

Sewanee 65, Huntingdon 63

Stanford 72, UNC Wilmington 59

Stony Brook 83, South Carolina 81

Tennessee 87, Louisiana-Lafayette 65

Transylvania 74, Mount Union 66

VCU 69, Hampton 57

Virginia Tech 87, Gardner-Webb 59

MIDWEST

Cent. Michigan 101, Chicago St. 60

E. Michigan 66, Drexel 62

Indiana 80, Montana St. 35

Indiana St. 78, Green Bay 74

Indianapolis 52, Northwood (Mich.) 37

Iowa St. 76, Missouri 59

Kansas St. 56, Kennesaw St. 41, OT

N. Kentucky 88, N. Illinois 85, 2OT

Omaha 94, Buena Vista 58

St. Cloud St. 89, Missouri Southern 77

Toledo 87, Oakland 86

SOUTHWEST

Incarnate Word 63, St. Francis (Ill.) 49

Oral Roberts 79, Southwestern (Kan.) 62

Texas 73, Arkansas 71, OT

FAR WEST

CS Bakersfield 111, Antelope Valley 75

Women’s Scores

EAST

American U. 68, Tulsa 52

Army 57, LIU Brooklyn 42

Bentley 94, Concordia (NY) 56

Binghamton 72, Cornell 61

Columbia 65, Hofstra 63

Dartmouth 54, Loyola (Md.) 41

Fordham 80, Wagner 59

Georgetown 74, Md.-Eastern Shore 55

Hartford 80, Morgan St. 59

Lafayette 63, Fairleigh Dickinson 57

Mass.-Lowell 59, St. Peter’s 57

Miami (Ohio) 62, Canisius 59

Northeastern 81, Boston U. 51

Pittsburgh 90, New Orleans 38

Quinnipiac 56, Drexel 52

Rutgers 61, Stony Brook 47

St. John’s 61, Iona 35

Stonehill 92, Wilmington (Del.) 39

Temple 58, Saint Joseph’s 52

Vermont 54, Rider 49

SOUTH

Auburn 80, Nicholls 59

Austin Peay 100, Christian Brothers 62

Bethune-Cookman 81, Liberty 76

Campbell 63, W. Carolina 37

East Carolina 73, Monmouth (NJ) 67

Fairfield 58, Richmond 40

Florida St. 74, North Florida 53

Gardner-Webb 100, Warren Wilson 37

Georgia 67, St. Bonaventure 40

Grambling St. 75, McNeese St. 51

High Point 80, NC Central 69

Howard 77, NJIT 57

IUPUI 66, Mississippi 58

Lipscomb 64, Tennessee St. 62

Louisville 75, Chattanooga 49

Maryland 93, Coppin St. 36

Miami 81, Stephen F. Austin 60

Middle Tennessee 65, Vanderbilt 58

Mississippi St. 72, Virginia 44

Morehead St. 72, NC A&T 67

North Carolina 73, Kent St. 60

Old Dominion 69, Norfolk St. 53

Palm Beach Atlantic 66, FIU 63

Saint Louis 70, E. Kentucky 43

South Florida 74, Albany (NY) 37

UAB 80, Appalachian St. 61

UALR 69, Louisiana Tech 58

UT Martin 95, S. Illinois 94

VCU 84, Longwood 55

Wake Forest 69, Mercer 54

MIDWEST

Adrian 52, Manchester 46

Bellarmine 83, Saginaw Valley St. 79

Butler 72, E. Illinois 37

Calvin 83, Finlandia 45

Cincinnati 77, ETSU 64

Coll. of the Ozarks 82, Cardinal Stritch 66

Creighton 86, N. Dakota St. 51

Dayton 67, Colgate 58

DePaul 73, Green Bay 64

E. Michigan 69, Cleveland St. 63

Ferris St. 80, Davis & Elkins 55

Grand Valley St. 74, Maryville (Mo.) 50

Heidelberg 81, Olivet 70

Iowa 90, Oral Roberts 77

Iowa St. 95, Niagara 35

Marquette 100, Montana St. 52

Michigan 88, Mount St. Mary’s 40

Northwood (Mich.) 72, S. Indiana 71

Notre Dame 103, Harvard 58

Ohio St. 55, Detroit 41

Omaha 96, SC-Upstate 69

Wis.-River Falls 73, Gustavus 67

Youngstown St. 74, Loyola of Chicago 63

SOUTHWEST

Arkansas 98, Northwestern St. 53

Oklahoma St. 62, Arkansas St. 60

SMU 49, Louisiana-Monroe 38

Texas Tech 71, Jacksonville St. 58

FAR WEST

BYU 72, UC Riverside 70

George Mason 78, Air Force 71

Grand Canyon 74, Incarnate Word 63

N. Arizona 65, Seattle 58

San Diego St. 58, Hawaii 57

Utah St. 106, N. New Mexico 35

Weber St. 105, LaVerne 43

PRO GOLF

PGA Tour

Mayakoba Classic

Second Round

Matt Kuchar 64-64 — 128 -14

Cameron Champ 68-62 — 130 -12

Danny Lee 65-66 — 131 -11

Whee Kim 68-63 — 131 -11

Dominic Bozzelli 64-67 — 131 -11

Patton Kizzire 65-66 — 131 -11

Brian Gay 68-63 — 131 -11

Anirban Lahiri 65-66 — 131 -11

Richy Werenski 65-66 — 131 -11

Jonas Blixt 69-63 — 132 -10

Kyoung-Hoon Lee 66-66 — 132 -10

Adam Hadwin 65-67 — 132 -10

Kramer Hickok 64-68 — 132 -10

Pat Perez 66-67 — 133 -9

James Hahn 66-67 — 133 -9

Kelly Kraft 69-64 — 133 -9

Bud Cauley 65-68 — 133 -9

Abraham Ancer 65-68 — 133 -9

Emiliano Grillo 65-68 — 133 -9

Josh Teater 67-67 — 134 -8

J.J. Spaun 69-65 — 134 -8

Ryan Armour 67-67 — 134 -8

Jhonattan Vegas 68-66 — 134 -8

Tony Finau 69-65 — 134 -8

Steve Marino 70-64 — 134 -8

Jose de Jesus Rodriguez 70-64 — 134 -8

Rickie Fowler 66-68 — 134 -8

Jim Furyk 69-65 — 134 -8

Brian Harman 66-68 — 134 -8

J.T. Poston 65-69 — 134 -8

Harold Varner III 65-69 — 134 -8

Armando Favela 67-67 — 134 -8

Stephan Jaeger 65-69 — 134 -8

Brice Garnett 68-67 — 135 -7

Scott Piercy 67-68 — 135 -7

Shintaro Ban 68-67 — 135 -7

Scott Brown 67-68 — 135 -7

Jason Dufner 69-66 — 135 -7

Chez Reavie 67-68 — 135 -7

Kevin Chappell 65-70 — 135 -7

Russell Henley 66-69 — 135 -7

Sung Kang 65-70 — 135 -7

Denny McCarthy 72-64 — 136 -6

Scott Langley 69-67 — 136 -6

Cameron Davis 68-68 — 136 -6

Oscar Fraustro 66-70 — 136 -6

Sebastian Munoz 69-67 — 136 -6

Aaron Wise 71-65 — 136 -6

C.T. Pan 67-69 — 136 -6

Adam Schenk 66-70 — 136 -6

Brandon Harkins 70-67 — 137 -5

Vaughn Taylor 69-68 — 137 -5

Jamie Lovemark 71-66 — 137 -5

Harris English 67-70 — 137 -5

Sam Ryder 69-68 — 137 -5

Keith Mitchell 66-71 — 137 -5

J.B. Holmes 69-68 — 137 -5

Joaquin Niemann 66-71 — 137 -5

Billy Horschel 71-66 — 137 -5

Seth Reeves 68-69 — 137 -5

Rory Sabbatini 69-69 — 138 -4

Si Woo Kim 71-67 — 138 -4

Ernie Els 72-66 — 138 -4

Matt Jones 65-73 — 138 -4

Anders Albertson 67-71 — 138 -4

Tyler Duncan 73-65 — 138 -4

Bill Haas 70-68 — 138 -4

Chris Kirk 72-66 — 138 -4

Hudson Swafford 71-67 — 138 -4

Gary Woodland 65-73 — 138 -4

Joel Dahmen 69-69 — 138 -4

Chase Wright 67-71 — 138 -4

Failed to make the cut

Alex Cejka 68-71 — 139 -3

Wesley Bryan 69-70 — 139 -3

Roger Sloan 75-64 — 139 -3

Viktor Hovland 72-67 — 139 -3

Andrew Landry 70-69 — 139 -3

Nick Taylor 68-71 — 139 -3

Tom Hoge 68-71 — 139 -3

Adam Svensson 70-69 — 139 -3

Sungjae Im 66-73 — 139 -3

Sean O’Hair 69-71 — 140 -2

Martin Laird 72-68 — 140 -2

Jordan Spieth 71-69 — 140 -2

Charles Howell III 69-71 — 140 -2

Peter Malnati 67-73 — 140 -2

Graeme McDowell 70-70 — 140 -2

Shawn Stefani 69-71 — 140 -2

Carlos Ortiz 67-73 — 140 -2

John Chin 69-71 — 140 -2

Martin Trainer 73-67 — 140 -2

Kyle Jones 73-67 — 140 -2

Wyndham Clark 70-70 — 140 -2

Ryan Blaum 69-71 — 140 -2

Hunter Mahan 68-73 — 141 -1

Kevin Kisner 71-70 — 141 -1

John Huh 74-67 — 141 -1

Norman Xiong 71-70 — 141 -1

Fabian Gomez 69-72 — 141 -1

Mackenzie Hughes 73-68 — 141 -1

Ryan Moore 71-70 — 141 -1

D.A. Points 69-72 — 141 -1

Adri Arnaus 69-72 — 141 -1

Beau Hossler 72-70 — 142 E

Roberto Diaz 71-71 — 142 E

Ollie Schniederjans 71-71 — 142 E

Kevin Stadler 71-71 — 142 E

Luke List 70-73 — 143 +1

Zach Johnson 71-72 — 143 +1

Corey Conners 72-71 — 143 +1

Kevin Streelman 74-70 — 144 +2

Cody Gribble 72-72 — 144 +2

Brian Stuard 70-74 — 144 +2

Charley Hoffman 71-73 — 144 +2

Jim Herman 68-77 — 145 +3

Patrick Rodgers 75-70 — 145 +3

Sangmoon Bae 70-75 — 145 +3

Max Homa 71-74 — 145 +3

Brad Adamonis 76-69 — 145 +3

Sebastian Vazquez 71-74 — 145 +3

Seamus Power 72-74 — 146 +4

Eamonn McLoughlin 70-76 — 146 +4

Alex Prugh 72-75 — 147 +5

Matt Hutchins 75-72 — 147 +5

Curtis Luck 74-73 — 147 +5

Robert Streb 75-73 — 148 +6

Zach Bauchou 70-78 — 148 +6

Sam Burns 71-77 — 148 +6

Freddie Jacobson 76-73 — 149 +7

PGA Champions

Charles Schwab Cup Championship

Second Round

Paul Goydos 63-65 — 128 -14

Scott McCarron 65-64 — 129 -13

Tim Petrovic 63-67 — 130 -12

Wes Short, Jr. 70-63 — 133 -9

Duffy Waldorf 68-65 — 133 -9

Marco Dawson 69-65 — 134 -8

Vijay Singh 67-67 — 134 -8

Jerry Kelly 68-67 — 135 -7

Stephen Ames 68-67 — 135 -7

Kevin Sutherland 67-68 — 135 -7

David Toms 69-67 — 136 -6

Joe Durant 67-69 — 136 -6

Glen Day 66-70 — 136 -6

Woody Austin 68-69 — 137 -5

Brandt Jobe 69-69 — 138 -4

Kent Jones 67-71 — 138 -4

Jeff Maggert 67-71 — 138 -4

Billy Andrade 71-68 — 139 -3

Tom Pernice Jr. 71-68 — 139 -3

Scott Parel 71-69 — 140 -2

Kenny Perry 71-69 — 140 -2

Bernhard Langer 70-70 — 140 -2

Jay Haas 70-70 — 140 -2

Lee Janzen 67-73 — 140 -2

Tom Lehman 71-70 — 141 -1

Bart Bryant 71-70 — 141 -1

Gene Sauers 70-71 — 141 -1

Paul Broadhurst 70-71 — 141 -1

Billy Mayfair 67-74 — 141 -1

Colin Montgomerie 69-73 — 142 E

Kirk Triplett 73-70 — 143 +1

Ken Tanigawa 74-70 — 144 +2

Miguel Angel Jimenez 69-75 — 144 +2

Rocco Mediate 73-72 — 145 +3

Scott Dunlap 73-73 — 146 +4

LPGA Tour

Blue Bay Classic

Third Round

a-amateur

Gaby Lopez 70-71-66 — 207 -9

Ariya Jutanugarn 69-68-71 — 208 -8

Sung Hyun Park 73-72-67 — 212 -4

Sei Young Kim 73-71-68 — 212 -4

Jennifer Song 70-71-72 — 213 -3

Chella Choi 70-72-72 — 214 -2

Danielle Kang 72-74-69 — 215 -1

Pannarat Thanapolboonyaras 70-76-69 — 215 -1

Moriya Jutanugarn 70-71-74 — 215 -1

Celine Boutier 71-72-73 — 216 E

Mohan Du 71-78-68 — 217 +1

Ashleigh Buhai 73-75-69 — 217 +1

Simin Feng 75-72-70 — 217 +1

Amy Olson 73-73-71 — 217 +1

Jaye Marie Green 71-75-71 — 217 +1

Cydney Clanton 72-75-71 — 218 +2

Caroline Masson 73-76-70 — 219 +3

Dani Holmqvist 71-78-70 — 219 +3

Hexi Yuan 74-74-71 — 219 +3

Shanshan Feng 75-72-72 — 219 +3

Mi Hyang Lee 72-75-72 — 219 +3

Amy Yang 74-72-73 — 219 +3

Madelene Sagstrom 77-76-67 — 220 +4

Haeji Kang 75-76-69 — 220 +4

Hyo Joo Kim 75-76-69 — 220 +4

Hannah Green 74-77-69 — 220 +4

Brianna Do 76-73-71 — 220 +4

Yue Ren 75-72-73 — 220 +4

Bronte Law 74-73-73 — 220 +4

Azahara Munoz 74-73-73 — 220 +4

Kris Tamulis 74-73-73 — 220 +4

Hee Young Park 75-71-74 — 220 +4

Su Oh 72-74-74 — 220 +4

Benyapa Niphatsophon 70-76-74 — 220 +4

Alena Sharp 69-76-75 — 220 +4

Yu Liu 72-72-76 — 220 +4

Ayako Uehara 75-75-71 — 221 +5

Peiyun Chien 73-76-72 — 221 +5

Ruixin Liu 73-76-72 — 221 +5

Xiyu Lin 72-74-75 — 221 +5

Weiwei Zhang 74-69-78 — 221 +5

Thidapa Suwannapura 68-75-78 — 221 +5

Pornanong Phatlum 76-72-74 — 222 +6

Sarah Jane Smith 75-73-74 — 222 +6

Tiffany Joh 73-74-75 — 222 +6

Wenbo Liu 72-79-72 — 223 +7

Jodi Ewart Shadoff 77-73-73 — 223 +7

Yunjie Zhang 73-77-73 — 223 +7

Maria Torres 75-74-74 — 223 +7

Jane Park 75-71-77 — 223 +7

Mirim Lee 79-70-75 — 224 +8

Celine Herbin 73-75-76 — 224 +8

Brittany Marchand 72-75-77 — 224 +8

a-Lei Ye 78-77-70 — 225 +9

Jing Yan 73-79-73 — 225 +9

Yuting Shi 74-77-74 — 225 +9

Megan Khang 73-78-74 — 225 +9

Wei-Ling Hsu 73-76-76 — 225 +9

Nicole Broch Larsen 76-77-73 — 226 +10

Mina Harigae 76-77-73 — 226 +10

Morgan Pressel 78-74-74 — 226 +10

Angel Yin 71-78-77 — 226 +10

Sakura Yokomine 73-74-79 — 226 +10

a-Yifan Ji 78-74-75 — 227 +11

Beatriz Recari 73-82-73 — 228 +12

Christina Kim 75-79-74 — 228 +12

Mariah Stackhouse 74-79-75 — 228 +12

Xiang Sui 77-81-72 — 230 +14

Lee-Anne Pace 81-76-73 — 230 +14

Yuli Shi 74-77-79 — 230 +14

Daniela Darquea 79-78-74 — 231 +15

Sherman Santiwiwatthanaphong 78-76-78 — 232 +16

Jienalin Zhang 77-77-78 — 232 +16

Mariajo Uribe 77-83-73 — 233 +17

Jiayun Li 80-77-76 — 233 +17

Yan Liu 78-78-79 — 235 +19

Mi Jung Hur 81-78-77 — 236 +20

Wichanee Meechai 83-77-77 — 237 +21

Ying Luo 79-81-78 — 238 +22

Aditi Ashok 80-79-80 — 239 +23

AUTO RACING

NASCAR

Can-Am 500

Lineup

1. (4) Kevin Harvick, Ford, 139.340 mph.

2. (9) Chase Elliott, Chevy, 139.152.

3. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 139.007.

4. (12) Ryan Blaney, Ford, 138.867.

5. (88) Alex Bowman, Chevy, 138.739.

6. (18) Kyle Busch, Toyota, 138.707.

7. (20) Erik Jones, Toyota, 138.344.

8. (42) Kyle Larson, Chevy, 138.259.

9. (22) Joey Logano, Ford, 138.254.

10. (11) Denny Hamlin, Toyota, 138.249.

11. (21) Paul Menard, Ford, 137.889.

12. (2) Brad Keselowski, Ford, 137.667.

13. (78) Martin Truex Jr., Toyota, 138.339.

14. (41) Kurt Busch, Ford, 138.180.

15. (3) Austin Dillon, Chevy, 138.069.

16. (14) Clint Bowyer, Ford, 137.878.

17. (6) Matt Kenseth, Ford, 137.767.

18. (10) Aric Almirola, Ford, 137.720.

19. (24) William Byron, Chevy, 137.604.

20. (48) Jimmie Johnson, Chevy, 137.541.

21. (1) Jamie McMurray, Chevy, 137.531.

22. (31) Ryan Newman, Chevy, 137.342.

23. (34) Michael McDowell, Ford, 136.815.

24. (47) AJ Allmendinger, Chevy, 136.529.

25. (37) Chris Buescher, Chevy, 136.664.

26. (19) Daniel Suarez, Toyota, 136.529.

27. (32) Matt DiBenedetto, Ford, 135.916.

28. (13) Ty Dillon, Chevy, 135.767.

29. (95) Regan Smith, Chevy, 135.649.

30. (43) Bubba Wallace, Chevy, 135.542.

31. (38) David Ragan, Ford, 135.267.

32. (00) Landon Cassill, Chevy, 134.158.

33. (15) Ross Chastain, Chevy, 133.482.

34. (72) Cole Whitt, Chevy, 133.328.

35. (23) JJ Yeley, Toyota, 133.284.

36. (97) Tanner Berryhill, Toyota, 132.202.

37. (66) Timmy Hill, Toyota, 131.114.

38. (7) DJ Kennington, Chevy, 130.124.

39. (51) Cody Ware, Chevy, 0.000.

TRANSACTIONS

Baseball

COMMISSIONER’S OFFICE — Suspended Oakland RHP Oscar Tovar (Vermont-NYP) 50 games and Pittsburgh RHP Cristian Charle (DSL Pirates 2) and San Diego RHP Heriberto Sosa (DSL Padres) 72 games for violations of the Minor League Drug Prevention and Treatment Program.

American League

DETROIT TIGERS — Signed LHPs Liarvis Breto, Eudis Idrogo and Caleb Thielbar, RHPs Johan Belisario, Christian Binford, Anthony Castro, Jose Cisnero, Fernando Perez and Andrew Schwaab, C Chace Numata, and INFs Harold Castro and Pete Kozma to minor league contracts.

MINNESOTA TWINS — Announced the retirement of C Joe Mauer.

National League

NEW YORK METS — Announced special assistant to the general manager J.P. Ricciardi has mutually agreed to part ways with the club.

PHILADELPHIA PHILLIES — Signed RHP Jose Guaramaco to a minor league contract.

Can-Am League

TROIS-RIVIERES AIGLES — Exercised their 2019 option on OF Javier Herrera.

Football

National Football League

INDIANAPOLIS COLTS — Wwaived WR Steve Ishmael and RB Robert Turbin. Activated DL Tyquan Lewis from injured reserve. Signed LB Skai Moore from the practice squad.

MIAMI DOLPHINS — Waived LB Martrell Spaight. Signed G Isaac Asiata from the practice squad.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Released RB Josh Ferguson from the practice squad. Signed WR Damoun Patterson to the practice squad.

WASHINGTON REDSKINS — Waived C Casey Dunn. Signed LB Cassanova McKinzy from the practice squad.

Canadian Football League

EDMONTON ESKIMOS — Signed DB Jalen Spencer, WRs Tyler Batson and Miles Shuler, RBs Shaquille Cooper and Jordan Robinson and DL Jamar King, Kelcy Quarles and Shaquille Riddick.

Hockey

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Reassigned C Sam Carrick and D Andy Welinski to San Diego (AHL).

COLORADO AVALANCHE — Recalled F Travis Barron from Utah (ECHL) to Colorado (AHL).

DALLAS STARS — Placed D John Klingberg and RW Alexander Radulov on injured reserve, Radulov retroactive to Oct. 30. Recalled D Joel Hanley from Texas (AHL).

NEW JERSEY DEVILS — Assigned G Eddie Lack to Binghamton (AHL). Activated F Jesper Bratt from injured reserve.

WASHINGTON CAPITALS — Recalled D Aaron Ness and Jonas Siegenthaler from Hershey (AHL).

American Hockey League

COLORADO EAGLES — Recalled F Caleb Herbert from Utah (ECHL).

ROCKFORD ICEHOGS — Assigned D Neil Manning and Josh McArdle and F Radovan Bondra to Indy (ECHL).

ECHL

ALLEN AMERICANS — Traded F Jordy Stallard to Indy for the rights to D Garrett Clarke.

KALAMAZOO WINGS — Released F Eric Ylitalo.

WICHITA THUNDER — Released F Colin Jacobs. Signed D Kyle Chatham.

WORCESTER RAILERS — Added G Jason San Antonio as emergency backup.

College

NCAA — Placed BYU’s men’s basketball program on two-year probation, including 47 vacated wins, for improper benefits involving G Nick Emery.

LOCAL SPORTS

Saturday’s Events

College Athletics

FOOTBALL

Findlay at Tiffin (GMAC), 1

Defiance at Bluffton (HCAC), 1:30

Ohio Northern at Heidelberg (OAC), 1:30

CROSS COUNTRY

Bluffton & Ohio Northern in NCAA Division III Regional at Shelbyville, Ind., noon

VOLLEYBALL

Findlay in Great Midwest Athletic Conference finals

SWIMMING & DIVING

Findlay & Lewis at Hillsdale, 1

WRESTLING

Ohio Northern at Mount Union Invitational, 10 a.m.

MEN’S BASKETBALL

Findlay vs. Quincy in Great Midwest Athletic Conference/Great Lakes Valley Conference crossover at Kirksville, Mo., 2:30

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Thursday Night Classic League

High series: (men) Scott McCahan, Lucky’s Tavern, 694; (women) Christi Volk, Lil Red Bakery, 598. High game: (men) Terry Otto, Cavin’s Kitchen Village, 289; (women) Volk 255.

Comments