PREP FOOTBALL

Regional Finals

Division I

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 1

1 Mentor (11-1) vs. 7 Lakewood St. Edward (8-3) at Euclid Community Field

Region 2

4 Powell Olentangy Liberty (8-4) vs. 2 Dublin Coffman (11-1) at New Albany Veterans Field

Region 3

1 Hilliard Davidson (11-1) vs. 6 Pickerington Central (10-2) at Gahanna Lincoln Wilbur C. Strait Field

Region 4

1 Cin. Colerain (12-0) vs. 3 Cin. Elder (8-4) at Mason Dwire Field, Atrium Stadium

Division II

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 5

1 Akron Archbishop Hoban (12-0) vs. 2 Maple Hts. (12-0) at Twinsburg Tiger Stadium

Region 6

1 Tol. Central Cath. (12-0) vs. 3 Avon (11-1) at Clyde Robert J. Bishop Jr. Stadium

Region 7

1 Massillon Washington (12-0) vs. 3 Wadsworth (12-0) at North Canton Hoover Memorial Stadium

Region 8

1 Cin. Winton Woods (11-1) vs. 7 Cin. Anderson (9-3) at Lakota West Firebird Field

Division III

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 9

1 Canfield (11-1) vs. 2 Chagrin Falls Kenston (11-1) at Warren G. Harding Mollenkopf Stadium

Region 10

4 Norwalk (9-3) vs. 6 Sandusky (8-4) at First National Bank Field at Bellevue Athletic Facility

Region 11

4 Cols. Eastmoor Academy (11-1) vs. 6 Thornville Sheridan (11-1) at Lancaster Fulton Field

Region 12

1 Kettering Archbishop Alter (11-1) vs. 2 Wapakoneta (11-1) at Piqua Alexander Stadium

Division IV

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M.

Region 13

5 Girard (11-1) vs. 3 Hubbard (11-1) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

Region 14

1 Bellville Clear Fork (12-0) vs. 2 St. Marys Memorial (11-1) at Bellefontaine AcuSport Stadium

Region 15

1 St. Clairsville (12-0) vs. 7 Newark Licking Valley (9-3) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16

1 Cin. Wyoming (12-0) vs. 6 London (11-1) at Centerville Stadium

Division V

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M.

Region 17

1 Orrville (10-2) vs. 2 Akr. Manchester (9-3) at Canal Fulton Northwest Dr. Martin Smilek Stadium

Region 18

1 Genoa (12-0) vs. 2 Liberty Center (11-1) at Millbury Lake Community Stadium

Region 19

1 Johnstown-Monroe (11-1) vs. 3 Byesville Meadowbrook (9-3) at Zanesville Maysville Athletic Complex

Region 20

1 Wheelersburg (11-1) vs. 2 Middletown Madison (12-0) at Hilliard Darby Stadium

Division VI

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 21

1 Mogadore (11-1) vs. 2 Kirtland (12-0) at Aurora Veterans Stadium

Region 22

1 Seneca East (11-1) vs. 7 Sherwood Fairview (9-3) at Findlay Donnell Stadium

Region 23

4 Shadyside (10-2) vs. 2 Beverly Ft. Frye (11-0) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 24

1 Coldwater (10-2) vs. 3 Marion Local (11-1) at Sidney Memorial Stadium

Division VII

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M.

Region 25

1 Cuyahoga Heights (10-2) vs. 7 Warren John F. Kennedy (7-5) at Macedonia Nordonia Stadium

Region 26

5 McComb (11-1) vs. 2 Edgerton (12-0) at Defiance Fred Brown Athletic Complex

Region 27

1 Lucas (10-2) vs. 3 Glouster Trimble (11-1) at Hamilton Township Alumni Stadium

Region 28

1 Fort Loramie (11-1) vs. 2 Convoy Crestview (11-1) at Lima Spartan Stadium

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 7 3 0 .700 280 236

Miami 5 5 0 .500 199 256

Buffalo 3 7 0 .300 137 251

N.Y. Jets 3 7 0 .300 208 254

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 3 0 .667 216 184

Tennessee 5 4 0 .556 168 151

Indianapolis 4 5 0 .444 260 239

Jacksonville 3 6 0 .333 160 199

North

W L T Pct PF PA

Pittsburgh 6 2 1 .722 279 209

Cincinnati 5 4 0 .556 235 288

Baltimore 4 5 0 .444 213 160

Cleveland 3 6 1 .350 218 263

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 9 1 0 .900 353 240

L.A. Chargers 7 2 0 .778 240 186

Denver 3 6 0 .333 205 213

Oakland 1 8 0 .111 147 272

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Washington 6 3 0 .667 176 175

Philadelphia 4 5 0 .444 198 183

Dallas 4 5 0 .444 181 171

N.Y. Giants 1 7 0 .125 150 205

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 8 1 0 .889 330 232

Carolina 6 3 0 .667 241 232

Atlanta 4 5 0 .444 244 254

Tampa Bay 3 6 0 .333 232 291

North

W L T Pct PF PA

Chicago 6 3 0 .667 269 175

Minnesota 5 3 1 .611 221 204

Green Bay 4 4 1 .500 223 216

Detroit 3 6 0 .333 202 244

West

W L T Pct PF PA

L.A. Rams 9 1 0 .900 335 231

Seattle 4 5 0 .444 219 192

Arizona 2 7 0 .222 124 225

San Francisco 2 7 0 .222 207 239

Late games not included

Thursday’s Result

Pittsburgh 52, Carolina 21

Sunday’s Results

New Orleans 51, Cincinnati 14

Cleveland 28, Atlanta 16

Kansas City 26, Arizona 14

Tennessee 34, New England 10

Washington 16, Tampa Bay 3

Indianapolis 29, Jacksonville 26

Buffalo 41, N.Y. Jets 10

Chicago 34, Detroit 22

L.A. Chargers 20, Oakland 6

Green Bay 31, Miami 12

L.A. Rams 36, Seattle 31

Dallas 27, Philadelphia 20

Open: Minnesota, Denver, Baltimore, Houston

Monday’s Games

N.Y. Giants at San Francisco, 8:15

Thursday’S GAME

Green Bay at Seattle, 8:20

Sunday’S GAMES

Houston at Washington, 1

Pittsburgh at Jacksonville, 1

Tampa Bay at N.Y. Giants, 1

Dallas at Atlanta, 1

Cincinnati at Baltimore, 1

Carolina at Detroit, 1

Tennessee at Indianapolis, 1

Denver at L.A. Chargers, 4:05

Oakland at Arizona, 4:05

Philadelphia at New Orleans, 4:25

Minnesota at Chicago, 8:20

Open: Buffalo, San Francisco, Miami, New England, Cleveland, N.Y. Jets

Monday, Nov. 19 GAME

Kansas City vs L.A. Rams at Mexico City, MX, 8:15

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 17 12 4 1 25 63 48

Toronto 17 11 6 0 22 58 46

Boston 17 10 5 2 22 53 41

Montreal 17 9 5 3 21 58 55

Buffalo 17 9 6 2 20 53 52

Ottawa 18 7 8 3 17 62 76

Detroit 17 7 8 2 16 47 60

Florida 14 6 5 3 15 47 45

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Columbus 17 9 6 2 20 56 58

N.Y. Rangers 18 9 7 2 20 52 55

Philadelphia 17 9 7 1 19 57 60

Carolina 18 8 7 3 19 50 54

N.Y. Islanders 16 8 6 2 18 49 42

Pittsburgh 15 7 5 3 17 51 47

Washington 16 7 6 3 17 54 56

New Jersey 15 6 8 1 13 45 54

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 16 13 3 0 26 56 35

Minnesota 17 11 4 2 24 54 44

Winnipeg 16 10 5 1 21 51 42

Dallas 17 9 6 2 20 50 48

Colorado 17 8 6 3 19 59 50

Chicago 18 6 8 4 16 51 67

St. Louis 15 6 6 3 15 52 51

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 19 10 7 2 22 61 64

Calgary 18 10 7 1 21 56 56

San Jose 18 9 6 3 21 56 55

Arizona 16 8 7 1 17 45 39

Edmonton 17 8 8 1 17 46 54

Anaheim 18 7 8 3 17 42 53

Vegas 18 7 10 1 15 44 54

Los Angeles 16 5 10 1 11 33 50

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Sunday’s Results

Minnesota 3, St. Louis 2

Florida 5, Ottawa 1

Arizona 4, Washington 1

Winnipeg 5, New Jersey 2

Boston 4, Vegas 1

San Jose 3, Calgary 1

Colorado 4, Edmonton 1

Monday’s Results

Carolina 3, Chicago 2, OT

N.Y. Rangers 2, Vancouver 1

Columbus at Dallas, late

Nashville at Anaheim, late

Tuesday’s Games

Pittsburgh at New Jersey, 7

Vancouver at N.Y. Islanders, 7

Florida at Philadelphia, 7

Tampa Bay at Buffalo, 7:30

Arizona at Detroit, 7:30

Washington at Minnesota, 8

Montreal at Edmonton, 9

Toronto at Los Angeles, 10:30

Nashville at San Jose, 10:30

Wednesday’s Games

Washington at Winnipeg, 8

St. Louis at Chicago, 8

Boston at Colorado, 10

Anaheim at Vegas, 10:30

Thursday’s Games

Florida at Columbus, 7

Tampa Bay at Pittsburgh, 7

New Jersey at Philadelphia, 7

N.Y. Rangers at N.Y. Islanders, 7

Detroit at Ottawa, 7:30

Vancouver at Minnesota, 8

Nashville at Arizona, 9

Montreal at Calgary, 9

Toronto at San Jose, 10:30

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 12 2 .857 —

Philadelphia 9 6 .600 3½

Boston 7 6 .538 4½

Brooklyn 6 8 .429 6

New York 4 10 .286 8

Southeast Division

W L Pct GB

Charlotte 7 6 .538 —

Orlando 6 8 .429 1½

Miami 5 8 .385 2

Washington 4 9 .308 3

Atlanta 3 10 .231 4

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 10 3 .769 —

Indiana 8 6 .571 2½

Detroit 6 6 .500 3½

Chicago 4 10 .286 6½

Cleveland 1 11 .083 8½

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

San Antonio 7 4 .636 —

Memphis 7 5 .583 ½

New Orleans 7 6 .538 1

Houston 5 7 .417 2½

Dallas 5 8 .385 3

Northwest Division

W L Pct GB

Portland 10 3 .769 —

Denver 9 4 .692 1

Oklahoma City 8 5 .615 2

Utah 7 6 .538 3

Minnesota 5 9 .357 5½

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 11 2 .846 —

L.A. Clippers 7 5 .583 3½

L.A. Lakers 7 6 .538 4

Sacramento 7 6 .538 4

Phoenix 2 11 .154 9

Late games not included

Sunday’s Results

Charlotte 113, Detroit 103

Houston 115, Indiana 103

Orlando 115, New York 89

Milwaukee 121, Denver 114

Portland 100, Boston 94

L.A. Lakers 107, Atlanta 106

Monday’s Results

Washington 117, Orlando 109

New Orleans 126, Toronto 110

Philadelphia 124, Miami 114

Dallas 103, Chicago 98

Minnesota 120, Brooklyn 113

Oklahoma City 118, Phoenix 101

Utah 96, Memphis 88

San Antonio at Sacramento, late

Golden State at L.A. Clippers, late

Tuesday’s Games

Charlotte at Cleveland, 7

Houston at Denver, 9

Atlanta at Golden State, 10:30

Wednesday’s Games

Cleveland at Washington, 7

Philadelphia at Orlando, 7

Chicago at Boston, 7:30

Detroit at Toronto, 7:30

Miami at Brooklyn, 7:30

Memphis at Milwaukee, 8

New Orleans at Minnesota, 8

New York at Oklahoma City, 8

Utah at Dallas, 8:30

San Antonio at Phoenix, 9

Portland at L.A. Lakers, 10:30

Thursday’s Games

Golden State at Houston, 8

Atlanta at Denver, 9

San Antonio at L.A. Clippers, 10:30

PRO SOCCER

Major League Soccer

MLS Playoffs

Conference Semifinals

Eastern Conference

SUNDAY’S RESULTS

New York 3, Columbus 0, New York advances on 3-1 aggregate

Atlanta 3, New York City FC 1, Atlanta advances on 4-1 aggregate

Western Conference

Thursday’S RESULT

Portland 6, Seattle 5

Sunday’s RESULT

Sporting Kansas City 4, Real Salt Lake 2, Sporting Kansas City advances on 5-3 aggregate

Conference Championships

Eastern Conference

SUNDAY, NOV. 25

Atlanta vs. New York, TBA

thursday, NOV. 29

Atlanta vs. New York, TBA

Western Conference

SUNDAY, NOV. 25

Sporting Kansas City at Portland, TBA

thursday, NOV. 29

Portland at Sporting Kansas City, TBA

COLLEGE FOOTBALL

Schedule

Tuesday’s Game

MIDWEST

W. Michigan (6-4) at Ball St. (3-7), 6 p.m.

Wednesday’s Games

MIDWEST

Buffalo (9-1) at Ohio (6-4), 7 p.m.

Miami (Ohio) (4-6) at N. Illinois (7-3), 8 p.m.

Thursday’s Game

SOUTH

SE Louisiana (4-6) at Nicholls (7-3), 7

MIDWEST

Toledo (5-5) at Kent St. (2-8), 6

SOUTHWEST

Northwestern St. (4-6) at Stephen F. Austin (2-7), 7

North Alabama (7-3) at Incarnate Word (6-4), 7:30

Tulane (5-5) at Houston (7-3), 8

FAU (5-5) at North Texas (7-3), 9:30

Friday’s Games

SOUTHWEST

Memphis (6-4) at SMU (5-5), 9

FAR WEST

Boise St. (7-2) at New Mexico (3-7), 9

E. Washington (8-2) at Portland St. (4-6), 10:05

Saturday’s Games

EAST

Colgate (9-0) at Army (8-2), Noon

Fordham (1-9) at Bucknell (1-9), Noon

Duquesne (7-3) at CCSU (6-4), Noon

Villanova (4-6) at Delaware (7-3), Noon

Yale (5-4) at Harvard (5-4), Noon

Elon (6-3) at Maine (7-3), Noon

San Diego (8-2) at Marist (5-5), Noon

New Hampshire (4-6) at Rhode Island (5-5), Noon

Wagner (3-7) at Robert Morris (1-8), Noon

Penn St. (7-3) at Rutgers (1-9), Noon

St. Francis (Pa.) (4-6) at Sacred Heart (6-4), Noon

South Florida (7-3) at Temple (6-4), Noon

Holy Cross (4-6) at Georgetown (5-5), 12:30

Lehigh (2-8) at Lafayette (3-7), 12:30

Cornell (3-6) at Columbia (5-4), 1

Penn (6-3) at Princeton (9-0), 1

Brown (1-8) at Dartmouth (8-1), 1:30

James Madison (7-3) at Towson (7-3), 2

Notre Dame (10-0) vs. Syracuse (8-2) at Bronx, N.Y., 2:30

Stony Brook (7-3) at Albany (NY) (2-8), 3:30

Tulsa (2-8) at Navy (2-8), 3:30

SOUTH

The Citadel (4-5) at Alabama (10-0), Noon

Idaho (4-6) at Florida (7-3), Noon

Middle Tennessee (7-3) at Kentucky (7-3), Noon

Ohio St. (9-1) at Maryland (5-5), Noon

Arkansas (2-8) at Mississippi St. (6-4), Noon

Pittsburgh (6-4) at Wake Forest (5-5), Noon

NC State (6-3) at Louisville (2-8), 12:20

Butler (4-6) at Davidson (5-5), 1

Samford (5-5) at ETSU (8-2), 1

St. Andrews (2-6) at Hampton (6-3), 1

Bryant (5-5) at Howard (4-5), 1

Dayton (5-5) at Jacksonville (2-7), 1

Drake (6-3) at Morehead St. (3-7), 1

Morgan St. (3-7) at Norfolk St. (4-5), 1

Valparaiso (2-8) at Stetson (7-2), 1

Monmouth (NJ) (7-3) at Gardner-Webb (3-7), 1:30

Savannah St. (2-7) at SC State (4-5), 1:30

Presbyterian (2-7) at Wofford (7-3), 1:30

Florida A&M (6-4) vs. Bethune-Cookman (7-5) at Orlando, Fla., 2

Charleston Southern (4-5) at Campbell (6-4), 2

FIU (7-3) at Charlotte (4-6), 2

Va. Lynchburg (2-6) at Delaware St. (2-8), 2

Alabama A&M (5-5) at MVSU (1-8), 2

NC A&T (8-2) at NC Central (4-6), 2

VMI (1-9) at Old Dominion (3-7), 2

Richmond (3-7) at William & Mary (4-5), 2

Georgia St. (2-8) at Appalachian St. (7-2), 2:30

UTSA (3-7) at Marshall (6-3), 2:30

E. Kentucky (6-4) at Tennessee Tech (1-9), 2:30

Jackson St. (5-4) at Alcorn St. (7-3), 3

Jacksonville St. (8-2) at Kennesaw St. (9-1), 3

Furman (5-4) at Mercer (5-5), 3

W. Carolina (3-7) at North Carolina (1-8), 3

UT Martin (2-8) at Tennessee St. (3-5), 3

Boston College (7-3) at Florida St. (4-6), 3:30

Virginia (7-3) at Georgia Tech (6-4), 3:30

Louisiana Tech (7-3) at Southern Miss. (4-5), 3:30

Missouri (6-4) at Tennessee (5-5), 3:30

Texas St. (3-7) at Troy (8-2), 3:30

Miami (5-5) at Virginia Tech (4-5), 3:30

Liberty (4-5) at Auburn (6-4), 4

UMass (4-7) at Georgia (9-1), 4

Lamar (6-4) at McNeese St. (6-4), 4

Murray St. (5-5) at Austin Peay (4-6), 5

Georgia Southern (7-3) at Coastal Carolina (5-5), 5

South Alabama (2-8) at Louisiana-Lafayette (5-6), 5

Duke (7-3) at Clemson (10-0), 7

UConn (1-9) at East Carolina (2-7), 7

Rice (1-10) at LSU (8-2), 7:30

Chattanooga (6-4) at South Carolina (5-4), 7:30

Mississippi (5-5) at Vanderbilt (4-6), 7:30

UTEP (1-9) at W. Kentucky (1-9), 7:30

Cincinnati (9-1) at UCF (9-0), 8

MIDWEST

Northwestern (6-4) at Minnesota (5-5), Noon

Michigan St. (6-4) at Nebraska (3-7), Noon

Youngstown St. (4-6) at Illinois St. (5-5), 1

E. Illinois (3-7) at SE Missouri (7-3), 2

Indiana St. (7-3) at W. Illinois (5-5), 2

South Dakota (4-6) at S. Dakota St. (6-3), 3

Bowling Green (2-8) at Akron (4-5), 3:30

Iowa (6-4) at Illinois (4-6), 3:30

Texas Tech (5-5) at Kansas St. (4-6), 3:30

S. Illinois (2-8) at N. Dakota St. (10-0), 3:30

Wisconsin (6-4) at Purdue (5-5), 3:30

Indiana (5-5) at Michigan (9-1), 4

Missouri St. (3-6) at N. Iowa (5-5), 5

SOUTHWEST

TCU (4-6) at Baylor (5-5), Noon

Alabama St. (3-6) at Prairie View (3-6), 2

Cent. Arkansas (5-5) at Abilene Christian (6-4), 3

Louisiana-Monroe (6-4) at Arkansas St. (6-4), 3

Sam Houston St. (5-5) at Houston Baptist (1-9), 3

West Virginia (8-1) at Oklahoma St. (5-5), 3:30

UAB (9-1) at Texas A&M (6-4), 7

Kansas (3-7) at Oklahoma (9-1), 7:30

Iowa St. (6-3) at Texas (7-3), 8

Ark.-Pine Bluff (1-9) at Texas Southern (2-7), 8:30

FAR WEST

Utah (7-3) at Colorado (5-5), 1:30

Utah St. (9-1) at Colorado St. (3-7), 2

Montana St. (6-4) at Montana (6-4), 2

Southern Cal (5-5) at UCLA (2-8), 3:30

Sacramento St. (3-6) at UC Davis (8-2), 4

Air Force (4-6) at Wyoming (4-6), 4

North Dakota (5-5) at N. Arizona (3-6), 4:30

Oregon St. (2-8) at Washington (7-3), 4:30

Nevada (6-4) at San Jose St. (1-9), 5

Weber St. (8-2) at Idaho St. (6-4), 5:30

S. Utah (1-9) at Cal Poly (4-6), 7:05

Stanford (6-4) at California (6-4), 7:30

New Mexico St. (3-7) at BYU (5-5), 10:15

San Diego St. (7-3) at Fresno St. (8-1), 10:30

Arizona St. (6-4) at Oregon (6-4), 10:30

Arizona (5-5) at Washington St. (9-1), 10:30

UNLV (3-7) at Hawaii (6-5), 11

Divisional Playoffs

NCAA Division II

Saturday’s First Round

Hillsdale (9-2) at Kutztown (9-1), 1 p.m.

Slippery Rock (9-2) at LIU Post (10-0), 1 p.m.

New Haven (8-1) at West Chester (10-0), 1 p.m.

West Alabama (8-3) at Bowie State (9-1), 1 p.m.

Wingate (8-3) at West Georgia (10-1), 1 p.m.

Florida Tech (8-3) at Lenoir-Rhyne (10-1), 1 p.m.

Fort Hays State (9-2) at Indianapolis (9-1), 1 p.m.

Harding (9-2) at Ferris State (11-0), 1 p.m.

Northwest Missouri State (9-2) at Grand Valley State (10-1), 1 p.m.

Azusa Pacific (8-2) at Tarleton State (10-0), 2 p.m.

Texas A&M-Commerce (9-2) at Minnesota Duluth (11-0), 2 p.m.

Colorado State-Pueblo (10-1) at Colorado Mines (10-1), 3 p.m.

Saturday, Nov. 24 Second Round

Hillsdale-Kutztown winner at Notre Dame (Ohio) (11-0)

Slippery Rock-LIU Post winner vs. New Haven-West Chester winner

West Alabama-Bowie State winner at Valdosta State (10-0)

Wingate-West Georgia winner vs. Florida Tech-Lenoir-Rhyne winner

Fort Hays State-Indianapolis winner at Ouachita Baptist (11-0)

Harding-Ferris State winner vs. Northwest Missouri State-Grand Valley State winner

Colorado State-Pueblo-Colorado Mines winner at Minnesota-Mankato (11-0)

Azusa Pacific-Tarleton State winner vs. Texas A&M-Commerce-Minnesota Duluth winner

NCAA Division III Playoffs

Saturday’s First Round

Maryville (Tenn.) (7-2) at Berry (9-1), Noon

St. Norbert (9-1) at Trine (10-0), Noon

Denison (8-2) at Mount Union (10-0), Noon

Washington & Jefferson (9-1) at Centre (9-1), Noon

Randolph-Macon (8-2) at John Carroll (9-1), Noon

Muhlenberg (9-1) at Delaware Valley (9-1), Noon

Framingham State (8-2) at Brockport (10-0), Noon

Husson (7-2) at Rensselear (8-1), Noon

Western New England (8-2) at Frostburg State (9-0), Noon

MIT (9-1) at Johns Hopkins (9-1), Noon

Eureka (9-1) at Wisconsin-Whitewater (9-0), 1 p.m.

Hardin Simmons (9-1) at Mary Hardin-Baylor (10-0), 1 p.m.

Martin Luther (9-1) at St. John’s (Minn.) (10-0), 1 p.m.

Hanover (7-3) at North Central (Ill.) (9-1), 1 p.m.

Wartburg (8-2) at Bethel (Minn.) (9-1), 1 p.m.

Claremont-Mudd-Scripps (7-3) at Whitworth (9-0), 3 p.m.

NAIA Playoffs

Saturday’s First Round

Grand View (Iowa) (8-2) at Saint Francis (Ind.) (8-2), Noon

Rocky Mountain (Mont.) (8-3) at Morningside (Iowa) (11-0), 1 p.m.

Concordia (Mich.) (9-2) at Reinhardt (Ga.) (9-1), 1 p.m.

St. Xavier (Ill.) (8-3) at Marian (Ind.) (10-0), 1:05 p.m.

Baker (Kan.) (8-2) at Bethel (Tenn.) (10-0), 2 p.m.

Dickinson State (N.D.) (8-2) at Northwestern (Iowa) (9-1), 2 p.m.

Langston (Okla.) (9-1) at Kansas Wesleyan (11-0), 2 p.m.

Cumberlands (Ky.) (10-1) at Benedictine (Kan.) (10-1), 2 p.m.

STATS FCS

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (155) 10-0 3875 1

2. Kennesaw State 9-1 3677 2

3. Weber State 8-2 3502 3

4. Eastern Washington 8-2 3415 5

5. South Dakota State 7-2 3262 6

6. Jacksonville State 8-2 2822 8

7. James Madison 7-3 2806 9

8. Colgate 9-0 2691 10

9. UC Davis 8-2 2635 4

10. Stony Brook 7-3 2379 12

11. Princeton 9-0 2099 13

12. North Carolina A&T 8-2 1989 14

13. Wofford 7-3 1838 15

14. Elon 6-3 1794 7

15. Towson 7-3 1784 20

16. Maine 7-3 1728 16

17. Delaware 7-3 1572 11

18. Nicholls 7-3 1528 17

19. ETSU 8-2 1315 19

20. Dartmouth 8-1 776 25

21. San Diego 8-2 495 NR

22. McNeese 6-4 447 18

23. Southeast Missouri State 7-3 412 21

24. UIW 6-4 378 NR

25. Montana State 6-4 152 NR

Others: Indiana State 124, Idaho State 112, Lamar 99, Alcorn State 90, Montana 89, UNI 81, Furman 74, North Dakota 72, Monmouth 56, Abilene Christian 47, Illinois State 37, Duquesne 34, Chattanooga 25, Western Illinois 16, Sam Houston State 13, Rhode Island 12, Central Arkansas 10, Murray State 6, Southern University 4, Florida A&M 3.

FCS Coaches

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (26) 10-0 650 1

2. Kennesaw State 9-1 622 2

3. Eastern Washington 8-2 594 3

4. Weber State 8-2 570 4

5. South Dakota State 7-2 547 6

6. Colgate 9-0 503 8

7. Jacksonville State 8-2 484 9

8. James Madison 7-3 467 10

9. Princeton 9-0 430 11

10. Stony Brook 7-3 382 15

11. UC Davis 8-2 372 7

12. Elon 6-3 339 5

13. North Carolina A&T 8-2 324 13

14. Wofford 7-3 319 14

15. Nicholls 7-3 285 16

16. Towson 7-3 266 20

17. East Tennessee State 8-2 256 17

18. Delaware 7-3 227 12

19. Maine 7-3 224 21

20. Dartmouth 8-1 169 23

21. McNeese 6-4 84 18

22. San Diego 8-2 83 NR

23. Southeast Missouri St. 7-3 82 19

24. Indiana State 6-4 50 NR

25. North Dakota 6-4 23 NR

Others Receiving Votes: Incarnate Word 22, Idaho State 12, Montana State 11, Illinois State 10 Alcorn State 9, Monmouth (N.J.) 9, Furman 6, Montana 6, Rhode Island 4, Chattanooga 3, Northern Iowa 3, Western Illinois 2, Duquesne 1.

AFCA Division III Coaches

Record Pts Pvs

1. Mount Union (41) 10-0 1289 1

2. Mary Hardin-Baylor (11) 10-0 1258 2

3. Brockport 10-0 1144 3

4. Wisconsin-Whitewater 10-0 1142 4

5. St. John’s 10-0 1117 5

6. Frostburg State 9-0 1038 6

7. Hardin-Simmons 9-1 976 8

8. John Carroll 9-1 935 10

9. North Central 9-1 858 11

10. Trine 10-0 793 12

11. Whitworth 9-0 707 15

11. Delaware Valley 9-1 707 13

13. Johns Hopkins 9-1 632 16

14. Washington & Jefferson 9-1 554 17

15. Bethel 9-1 538 23

16. Wittenberg 9-1 500 19

17. Wabash 9-1 448 20

18. Berry 9-1 363 9

19. St. Thomas 8-2 362 7

20. Linfield 7-2 311 22

21. Illinois Wesleyan 8-2 277 24

22. Muhlenberg 9-1 247 25

23. Rensselaer 8-1 119 14

24. Wheaton 8-2 100 NR

25. Baldwin Wallace 8-2 93 21

Others Receiving Votes: Centre (Ky.) 71, Wartburg (Iowa) 66, Case Western Reserve (Ohio) 62, Wisconsin-La Crosse 45, Ithaca (N.Y.) 18, Denison (Ohio) 16, Trinity (Conn.) 14, Washington (Mo.) 13, Amherst (Mass.) 10, St. Norbert (Wis.) 10, Central (Iowa) 9, Salisbury (Md.) 9, Randolph-Macon (Va.) 8, Wesley (Del.) 8, Framingham St. (Mass.) 6, Southwestern (Tex.) 5, Claremont-Mudd-Scripps (Calif.) 3, Eureka (Ill.) 3, Hanover (Ind.) 3, Martin Luther (Minn.) 3, Monmouth (Ill.) 3, MIT (Mass.) 2, Texas Lutheran 2, Union (N.Y.) 2, Hope (Mich.) 1.

NAIA Football

Record Pts Pvs

1. Morningside (Iowa) 11-0 366 1

2. Marian (Ind.) 10-0 352 2

3. Bethel (Tenn.) 10-0 337 3

4. Reinhardt (Ga.) 9-1 324 4

5. Northwestern (Iowa) 9-1 304 5

6. Kansas Wesleyan 11-0 293 6

7. Benedictine (Kan.) 10-1 284 7

8. Saint Francis (Ind.) 8-2 264 8

9. Langston (Okla.) 9-1 253 10

10. Grand View (Iowa) 8-2 235 12

11. Cumberlands (Ky.) 10-1 230 13

12. Baker (Kan.) 8-2 218 14

13. Concordia (Mich.) 9-2 195 15

14. Evangel (Mo.) 9-2 174 9

15. Dickinson State (N.D.) 8-2 165 16

16. Rocky Mountain (Mont.) 8-3 160 11

17. Saint Xavier (Ill.) 8-3 156 17

18. Lindsey Wilson (Ky.) 7-3 133 18

19. Georgetown (Ky.) 7-3 115 19

20. Ottawa (Kan.) 8-2 88 21

21. Southeastern (Fla.) 7-3 84 25

22. College of Idaho 6-5 53 24

23. Dordt (Iowa) 7-3 44 NR

24. Eastern Oregon 6-4 29 NR

25. Arizona Christian 7-3 20 NR

25. Siena Heights (Mich.) 7-3 20 20

Others Receiving Votes: Montana Western 9, Ave Maria (Fla.) 5, Southern Oregon 4, Tabor (Kan.) 3, Avila (Mo.) 3.

COLLEGE BASKETBALL

The AP Top 25

Record Pts Prv

1. Duke (48) 2-0 1606 4

2. Kansas (14) 1-0 1571 1

3. Gonzaga 2-0 1478 3

4. Virginia (2) 2-0 1326 5

5. Tennessee (1) 2-0 1306 6

6. Nevada 2-0 1277 7

7. North Carolina 2-0 1260 8

8. Villanova 2-0 1139 9

9. Auburn 2-0 1132 11

10. Kentucky 1-1 1054 2

11. Michigan St. 1-1 919 10

12. Kansas St. 1-0 892 12

13. Oregon 2-0 739 14

14. Florida St. 2-0 731 17

15. Syracuse 2-0 673 16

16. Virginia Tech 1-0 664 15

17. Mississippi St. 2-0 549 18

18. Michigan 2-0 486 19

19. Clemson 2-0 350 22

20. UCLA 2-0 340 21

21. TCU 2-0 323 20

22. LSU 2-0 248 23

23. Purdue 2-0 218 24

24. Marquette 2-0 155 —

25. Buffalo 2-0 154 —

Others receiving votes: West Virginia 145, Indiana 131, Nebraska 41, Wisconsin 32, Washington 29, Maryland 28, Notre Dame 24, Miami 16, Ohio St. 14, Alabama 11, Florida 9, Iowa St. 9, Louisville 8, Texas 6, Texas Tech 5, Arizona St. 4, Butler 4, Vanderbilt 4, Loyola of Chicago 3, Arizona 2, Marshall 2, St. John’s 2, Xavier 2, Davidson 1, Furman 1, Penn 1, S. Illinois 1.

The AP Women’s Top 25

Record Pts Prv

1. Notre Dame (30) 1-0 774 1

2. UConn 1-0 736 2

3. Oregon (1) 2-0 704 3

4. Baylor 3-0 679 4

5. Louisville 2-0 664 5

6. Mississippi St. 2-0 593 6

7. Stanford 2-0 560 7

8. Oregon St. 1-0 535 8

9. Maryland 2-0 508 9

10. South Carolina 1-0 492 10

11. Texas 1-0 457 11

12. Tennessee 1-0 428 11

13. Iowa 2-0 391 13

14. Georgia 2-0 368 14

15. DePaul 1-0 319 15

16. Missouri 1-0 290 16

17. NC State 2-0 273 17

18. Syracuse 1-1 259 18

19. Marquette 3-0 228 19

20. Texas A&M 2-0 182 20

21. South Florida 2-0 160 22

22. Arizona St. 1-1 120 23

23. California 2-0 108 24

24. Miami 3-0 107 25

25. Minnesota 1-0 41 —

Others receiving votes: West Virginia 32, Cent Michigan 26, Northwestern 15, Duke 7, Boise St. 4, TCU 4, Drake 3, Michigan 3, Florida St. 2, Virginia Tech 2, Buffalo 1.

Monday’s Men’s Scores

EAST

Binghamton 107, Misericordia 64

New Hampshire 100, Mount St. Vincent 61

Niagara 80, St. Bonaventure 72

Penn St. 76, Jacksonville St. 61

Pittsburgh 84, Troy 75

Sacred Heart 114, W. New England 72

Saint Joseph’s 78, Monmouth (NJ) 63

UMBC 75, Manhattan 52

SOUTH

Chowan 86, Piedmont International 66

James Madison 82, Bridgewater (Va.) 59

LSU-Alexandria 76, Xavier (NO) 68

Maryland 82, NC A&T 59

North Carolina 90, Stanford 72

Presbyterian 109, Welch 57

South Florida 74, Austin Peay 70, OT

The Citadel 148, Mid-Atlantic Christian 75

VCU 72, Bowling Green 61

MIDWEST

Bemidji St. 103, Oak Hills 63

Butler 84, Detroit 63

Davenport 68, Calvin 66

Kalamazoo 114, Concordia (Ill.) 93

Miami (Ohio) 91, Midway 42

Nebraska Wesleyan 104, Bethany Lutheran 85

Ohio 81, Campbell 73

SE Missouri 102, Quincy 66

Viterbo 102, East-West 70

Youngstown St. 106, Heidelberg 83

Monday’s Women’s Scores

EAST

Baruch 74, Yeshiva 66

Boston U. 72, Brown 51

Columbia 70, Army 49

Cornell 48, Albany (NY) 34

Duquesne 73, Mount St. Mary’s 64

SOUTH

Belmont 78, Tulsa 53

Florida Gulf Coast 99, Florida Memorial 68

Georgia St. 67, FIU 61

Mercer 79, Georgia Southern 72

Northwestern St. 100, LeTourneau 40

SE Louisiana 70, Mobile 57

Savannah St. 101, Carver Bible 49

Troy 72, Samford 52

Vanderbilt 99, Austin Peay 70

W. Carolina 63, Young Harris 54

William & Mary 88, Howard 75

MIDWEST

E. Illinois 97, Lincoln (Pa.) 34

Kansas St. 61, Omaha 46

Loyola of Chicago 52, Detroit 43

Notre Dame 75, Penn 55

Old Dominion 76, Cincinnati 72

Purdue Fort Wayne 84, Taylor 74

S. Dakota St. 80, Cent. Michigan 71

Texas A&M-CC 59, Texas Rio Grande Valley 49

W. Illinois 136, MacMurray 39

SOUTHWEST

Arkansas St. 77, Memphis 66

Lamar 94, Louisiana College 43

Texas 64, North Texas 54

FAR WEST

Portland 89, Weber St. 73

TRANSACTIONS

Baseball

American League

MINNESOTA TWINS — Announced the retirement of C/1B Joe Mauer.

National League

LOS ANGELES DODGERS — Announced LHP Hyun-Jin Ryu accepted the qualifying offer.

MILWAUKEE BREWERS — Promoted Katina Shaw to vice president-community relations and family liaison.

Basketball

National Basketball Association

MINNESOTA TIMBERWOLVES — Traded F Jimmy Butler and C Justin Patton to Philadelphia for Fs Robert Covington and Dario Saric, G Jerryd Bayless and a 2022 second-round draft pick.

Football

National Football League

BUFFALO BILLS — Released QB Nathan Peterman

CAROLINA PANTHERS — Signed RB Travaris Cadet to a one-year contract.

CINCINNATI BENGALS — Fired defensive coordinator Teryl Austin.

DENVER BRONCOS — Signed C Gino Gradkowski. Placed C Matt Paradis on injured reserve.

HOUSTON TEXANS — Signed RB Josh Ferguson to the practice squad. Released WR Malachi Dupre from the practice squad.

NEW ORLEANS SAINTS — Signed WR Brandon Marshall.

OAKLAND RAIDERS — Announced DT Eddie Vanderdoes will remain on the Reserve/PUP list.

SAN FRANCISCO 49ERS — Promoted RB Matthew Dayes from the practice squad. Waived DB Tyvis Powell.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Waived K Chandler Catanzaro. Signed K Cairo Santos.

Hockey

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Recalled C Kalle Kossila from San Diego (AHL). Assigned C Isac Lundestrom to San Diego.

CALGARY FLAMES — Assigned F Anthony Peluso to Stockton (AHL).

ST. LOUIS BLUES — Announced the retirement of G Luke Opilka.

WASHINGTON CAPITALS — Reassigned D Aaron Ness to Hershey (AHL).

American Hockey League

AHL — Suspended Lehigh Valley F Tyrell Goulbourne two games for his actions in a Nov. 10 game against Charlotte. Suspended Bridgeport F Steve Bernier two games and D Kyle Burroughs one game for their actions in a Nov. 10 game against Providence.

BRIDGEPORT SOUND TIGERS — Loaned F Matt Gaudreau to Worcester (ECHL).

GRAND RAPIDS GRIFFINS — Recalled D Trevor Hamilton from Toledo (ECHL).

ECHL

ECHL — Suspended Wichita’s Hayden Hodgson two games and fined him an undisclosed amount for his actions in a Nov. 11 game against Allen.

College

TUSCULUM — Named Josh Ealy director of athletic development.

WISCONSIN — Announced senior F Alex Illikainen will leave the men’s basketball program, but will remain enrolled at the university.

LOCAL SPORTS

Monday’s Results

College Athletics

WOMEN’S BASKETBALL

Alma 67, Bluffton 61

SCHEDULE

Tuesday’s Events

College Athletics

MEN’S BASKETBALL

Defiance at Ohio Northern, 7

WRESTLING

Otterbein at Ohio Northern (OAC), 7:30

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Morning Glories League

High series: Barb Galbraith, Mount Blanchard Gun Club, 536. High game:

LOCAL & AREA

McComb Football Tickets

McComb will be playing Edgerton on Saturday at 7 p.m. in a Division VII regional final football game at Defiance High School. Tickets will be sold Wednesday and Thursday from 8 a.m. until 3 p.m. and Friday from 8 a.m. until 1 p.m. in the high school and superintendent’s offices. Tickets will also be sold from 5 until 7 p.m. Tuesday and Thursday this week in the athletic office. Presale tickets for adults and students are $8. At the gate they will be $9.

Comments