PREP FOOTBALL

Regional Finals

Division I

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 1

Lakewood St. Edward 24, Mentor 14

Region 2

Powell Olentangy Liberty 21, Dublin Coffman 7

Region 3

Pickerington Central 20, Hilliard Davidson 13

Region 4

Cin. Colerain 42, Cin. Elder 0

Division II

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 5

Akron Archbishop Hoban 52, Maple Hts. 6

Region 6

Avon 37, Tol. Central Cath. 22

Region 7

Massillon Washington 41, Wadsworth 19

Region 8

Cin. Winton Woods 52, Cin. Anderson 20

Division III

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 9

Chagrin Falls Kenston 33, Canfield 7

Region 10

Norwalk 20, Sandusky 17

Region 11

Cols. Eastmoor Academy 20, Thornville Sheridan 14

Region 12

Kettering Archbishop Alter 21, Wapakoneta 7

Division VI

ALL GAMES FRIDAY, 7 P.M.

Region 21

Kirtland 20, Mogadore 14

Region 22

Seneca East 26, Sherwood Fairview 21

Region 23

Beverly Ft. Frye 18, Shadyside 6

Region 24

Marion Local 40, Coldwater 19

Division IV

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M.

Region 13

5 Girard (11-1) vs. 3 Hubbard (11-1) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

Region 14

1 Bellville Clear Fork (12-0) vs. 2 St. Marys Memorial (11-1) at Bellefontaine AcuSport Stadium

Region 15

1 St. Clairsville (12-0) vs. 7 Newark Licking Valley (9-3) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16

1 Cin. Wyoming (12-0) vs. 6 London (11-1) at Centerville Stadium

Division V

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M.

Region 17

1 Orrville (10-2) vs. 2 Akr. Manchester (9-3) at Canal Fulton Northwest Dr. Martin Smilek Stadium

Region 18

1 Genoa (12-0) vs. 2 Liberty Center (11-1) at Millbury Lake Community Stadium

Region 19

1 Johnstown-Monroe (11-1) vs. 3 Byesville Meadowbrook (9-3) at Zanesville Maysville Athletic Complex

Region 20

1 Wheelersburg (11-1) vs. 2 Middletown Madison (12-0) at Hilliard Darby Stadium

Division VII

ALL GAMES SATURDAY, 7 P.M.

Region 25

1 Cuyahoga Heights (10-2) vs. 7 Warren John F. Kennedy (7-5) at Macedonia Nordonia Stadium

Region 26

5 McComb (11-1) vs. 2 Edgerton (12-0) at Defiance Fred Brown Athletic Complex

Region 27

1 Lucas (10-2) vs. 3 Glouster Trimble (11-1) at Hamilton Township Alumni Stadium

Region 28

1 Fort Loramie (11-1) vs. 2 Convoy Crestview (11-1) at Lima Spartan Stadium

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 7 3 0 .700 280 236

Miami 5 5 0 .500 199 256

Buffalo 3 7 0 .300 137 251

N.Y. Jets 3 7 0 .300 208 254

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 3 0 .667 216 184

Tennessee 5 4 0 .556 168 151

Indianapolis 4 5 0 .444 260 239

Jacksonville 3 6 0 .333 160 199

North

W L T Pct PF PA

Pittsburgh 6 2 1 .722 279 209

Cincinnati 5 4 0 .556 235 288

Baltimore 4 5 0 .444 213 160

Cleveland 3 6 1 .350 218 263

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 9 1 0 .900 353 240

L.A. Chargers 7 2 0 .778 240 186

Denver 3 6 0 .333 205 213

Oakland 1 8 0 .111 147 272

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Washington 6 3 0 .667 176 175

Dallas 4 5 0 .444 181 171

Philadelphia 4 5 0 .444 198 183

N.Y. Giants 2 7 0 .222 177 228

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 8 1 0 .889 330 232

Carolina 6 3 0 .667 241 232

Atlanta 4 5 0 .444 244 254

Tampa Bay 3 6 0 .333 232 291

North

W L T Pct PF PA

Chicago 6 3 0 .667 269 175

Minnesota 5 3 1 .611 221 204

Green Bay 4 5 1 .450 247 243

Detroit 3 6 0 .333 202 244

West

W L T Pct PF PA

L.A. Rams 9 1 0 .900 335 231

Seattle 5 5 0 .500 246 216

Arizona 2 7 0 .222 124 225

San Francisco 2 8 0 .200 230 266

Late games not included

Thursday’s Results

Seattle 27, Green Bay 24

Sunday’s Games

Houston at Washington, 1

Pittsburgh at Jacksonville, 1

Tampa Bay at N.Y. Giants, 1

Dallas at Atlanta, 1

Cincinnati at Baltimore, 1

Carolina at Detroit, 1

Tennessee at Indianapolis, 1

Denver at L.A. Chargers, 4:05

Oakland at Arizona, 4:05

Philadelphia at New Orleans, 4:25

Minnesota at Chicago, 8:20

Open: Buffalo, San Francisco, Miami, New England, Cleveland, N.Y. Jets

Monday’s Games

Kansas City at L.A. Rams, 8:15

Thursday, Nov. 22

Chicago at Detroit, 12:30

Washington at Dallas, 4:30

Atlanta at New Orleans, 8:20

Sunday, Nov. 25

Seattle at Carolina, 1

New England at N.Y. Jets, 1

Jacksonville at Buffalo, 1

San Francisco at Tampa Bay, 1

Oakland at Baltimore, 1

N.Y. Giants at Philadelphia, 1

Cleveland at Cincinnati, 1

Arizona at L.A. Chargers, 4:05

Pittsburgh at Denver, 4:25

Miami at Indianapolis, 4:25

Green Bay at Minnesota, 8:20

Open: L.A. Rams, Kansas City

Monday, Nov. 26

Tennessee at Houston, 8:15

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 12 4 .750 —

Boston 9 6 .600 2½

Philadelphia 10 7 .588 2½

Brooklyn 7 9 .438 5

New York 4 11 .267 7½

Southeast Division

W L Pct GB

Charlotte 7 7 .500 —

Orlando 7 8 .467 ½

Miami 6 9 .400 1½

Washington 5 10 .333 2½

Atlanta 3 12 .200 4½

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 10 4 .714 —

Indiana 9 6 .600 1½

Detroit 7 6 .538 2½

Chicago 4 11 .267 6½

Cleveland 2 12 .143 8

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 8 5 .615 —

San Antonio 7 7 .500 1½

New Orleans 7 7 .500 1½

Houston 7 7 .500 1½

Dallas 6 8 .429 2½

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 10 5 .667 —

Portland 10 5 .667 —

Oklahoma City 9 5 .643 ½

Utah 7 8 .467 3

Minnesota 7 9 .438 3½

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 12 4 .750 —

L.A. Clippers 9 5 .643 2

L.A. Lakers 8 6 .571 3

Sacramento 8 6 .571 3

Phoenix 3 11 .214 8

Late games not included

Thursday’s Results

Houston 107, Golden State 86

Denver 138, Atlanta 93

L.A. Clippers 116, San Antonio 111

Friday’s Results

Boston 123, Toronto 116, OT

Brooklyn 115, Washington 104

Indiana 99, Miami 91

Philadelphia 113, Utah 107

Minnesota 112, Portland 96

New York at New Orleans, late

Sacramento at Memphis, late

Chicago at Milwaukee, late

Saturday’s Games

L.A. Clippers at Brooklyn, 6

Atlanta at Indiana, 7

Denver at New Orleans, 7

L.A. Lakers at Orlando, 7

Philadelphia at Charlotte, 7

Utah at Boston, 7:30

Sacramento at Houston, 8

Toronto at Chicago, 8

Golden State at Dallas, 8:30

Oklahoma City at Phoenix, 9

Sunday’s Games

Memphis at Minnesota, 3:30

L.A. Lakers at Miami, 6

New York at Orlando, 6

Portland at Washington, 6

Golden State at San Antonio, 7

Monday’s Games

Boston at Charlotte, 7

Cleveland at Detroit, 7

Phoenix at Philadelphia, 7

Utah at Indiana, 7

L.A. Clippers at Atlanta, 7:30

Dallas at Memphis, 8

Denver at Milwaukee, 8

San Antonio at New Orleans, 8

Oklahoma City at Sacramento, 10

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 19 13 5 1 27 68 53

Toronto 19 13 6 0 26 68 50

Montreal 19 10 6 3 23 63 63

Buffalo 18 10 6 2 22 55 53

Boston 18 10 6 2 22 56 47

Ottawa 19 8 8 3 19 64 77

Detroit 19 8 9 2 18 54 63

Florida 16 7 6 3 17 52 53

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Columbus 19 11 6 2 24 65 62

N.Y. Islanders 18 10 6 2 22 61 49

N.Y. Rangers 19 9 8 2 20 57 62

Washington 18 8 7 3 19 60 61

Carolina 18 8 7 3 19 50 54

Philadelphia 19 9 9 1 19 58 65

New Jersey 17 8 8 1 17 52 56

Pittsburgh 17 7 7 3 17 56 55

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 19 13 5 1 27 62 44

Minnesota 19 12 5 2 26 62 51

Winnipeg 17 11 5 1 23 54 43

Colorado 18 9 6 3 21 65 53

Dallas 18 9 7 2 20 51 50

Chicago 19 7 8 4 18 52 67

St. Louis 16 6 7 3 15 52 52

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

San Jose 20 10 7 3 23 64 64

Vancouver 21 10 9 2 22 65 75

Calgary 19 10 8 1 21 58 59

Arizona 18 9 8 1 19 48 46

Edmonton 18 9 8 1 19 52 56

Anaheim 20 8 9 3 19 44 59

Vegas 19 8 10 1 17 49 54

Los Angeles 17 5 11 1 11 34 55

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Thursday’s Results

Columbus 7, Florida 3

Tampa Bay 4, Pittsburgh 3

New Jersey 3, Philadelphia 0

N.Y. Islanders 7, N.Y. Rangers 5

Ottawa 2, Detroit 1

Minnesota 6, Vancouver 2

Arizona 2, Nashville 1

Montreal 3, Calgary 2

Toronto 5, San Jose 3

Friday’s Results

Buffalo at Winnipeg, late

Boston at Dallas, late

Los Angeles at Chicago, late

Washington at Colorado, late

Toronto at Anaheim, late

St. Louis at Vegas, late

Saturday’s Games

Tampa Bay at Philadelphia, 1

Detroit at New Jersey, 1

Buffalo at Minnesota, 6

Pittsburgh at Ottawa, 7

Montreal at Vancouver, 7

Columbus at Carolina, 7

Florida at N.Y. Rangers, 7

Boston at Arizona, 8

Los Angeles at Nashville, 8

Edmonton at Calgary, 10

St. Louis at San Jose, 10:30

Sunday’s Games

Dallas at N.Y. Islanders, 1

New Jersey at Carolina, 5

Minnesota at Chicago, 6

Vegas at Edmonton, 8

Colorado at Anaheim, 8

Monday’s Games

Dallas at N.Y. Rangers, 7

Columbus at Toronto, 7

Buffalo at Pittsburgh, 7

Washington at Montreal, 7:30

Florida at Ottawa, 7:30

Tampa Bay at Nashville, 8

Los Angeles at St. Louis, 8

Vegas at Calgary, 9

Winnipeg at Vancouver, 10

PRO SOCCER

Major League Soccer

MLS Playoffs

Conference Semifinals

Eastern Conference

SUNDAY’S RESULTS

New York 3, Columbus 0, New York advances on 3-1 aggregate

Atlanta 3, New York City FC 1, Atlanta advances on 4-1 aggregate

Western Conference

Thursday’S RESULT

Portland 6, Seattle 5

Sunday’s RESULT

Sporting Kansas City 4, Real Salt Lake 2, Sporting Kansas City advances on 5-3 aggregate

Conference Championships

Eastern Conference

SUNDAY, NOV. 25

Atlanta vs. New York, TBA

thursday, NOV. 29

Atlanta vs. New York, TBA

Western Conference

SUNDAY, NOV. 25

Sporting Kansas City at Portland, TBA

thursday, NOV. 29

Portland at Sporting Kansas City, TBA

COLLEGE FOOTBALL

Schedule

Thursday’s Results

Nicholls 44, SE Louisiana 0

Toledo 56, Kent St. 34

Friday’s Results

SOUTHWEST

Memphis (6-4) at SMU (5-5), late

FAR WEST

Boise St. (7-2) at New Mexico (3-7), late

E. Washington at Portland St., late

Saturday’s Games

EAST

Colgate (9-0) at Army (8-2), Noon

Fordham (1-9) at Bucknell (1-9), Noon

Duquesne (7-3) at CCSU (6-4), Noon

Villanova (4-6) at Delaware (7-3), Noon

Yale (5-4) at Harvard (5-4), Noon

Elon (6-3) at Maine (7-3), Noon

San Diego (8-2) at Marist (5-5), Noon

New Hampshire (4-6) at Rhode Island (5-5), Noon

Wagner (3-7) at Robert Morris (1-8), Noon

Penn St. (7-3) at Rutgers (1-9), Noon

St. Francis (Pa.) (4-6) at Sacred Heart (6-4), Noon

South Florida (7-3) at Temple (6-4), Noon

Holy Cross (4-6) at Georgetown (5-5), 12:30

Lehigh (2-8) at Lafayette (3-7), 12:30

Cornell (3-6) at Columbia (5-4), 1

Penn (6-3) at Princeton (9-0), 1

Brown (1-8) at Dartmouth (8-1), 1:30

James Madison (7-3) at Towson (7-3), 2

Notre Dame (10-0) vs. Syracuse (8-2) at Bronx, N.Y., 2:30

Stony Brook (7-3) at Albany (NY) (2-8), 3:30

Tulsa (2-8) at Navy (2-8), 3:30

SOUTH

The Citadel (4-5) at Alabama (10-0), Noon

Idaho (4-6) at Florida (7-3), Noon

Middle Tennessee (7-3) at Kentucky (7-3), Noon

Ohio St. (9-1) at Maryland (5-5), Noon

Arkansas (2-8) at Mississippi St. (6-4), Noon

Pittsburgh (6-4) at Wake Forest (5-5), Noon

NC State (6-3) at Louisville (2-8), 12:20

Butler (4-6) at Davidson (5-5), 1

Samford (5-5) at ETSU (8-2), 1

St. Andrews (2-6) at Hampton (6-3), 1

Bryant (5-5) at Howard (4-5), 1

Dayton (5-5) at Jacksonville (2-7), 1

Drake (6-3) at Morehead St. (3-7), 1

Morgan St. (3-7) at Norfolk St. (4-5), 1

Valparaiso (2-8) at Stetson (7-2), 1

Monmouth (NJ) (7-3) at Gardner-Webb (3-7), 1:30

Savannah St. (2-7) at SC State (4-5), 1:30

Presbyterian (2-7) at Wofford (7-3), 1:30

Florida A&M (6-4) vs. Bethune-Cookman (7-5) at Orlando, Fla., 2

Charleston Southern (4-5) at Campbell (6-4), 2

FIU (7-3) at Charlotte (4-6), 2

Va. Lynchburg (2-6) at Delaware St. (2-8), 2

Alabama A&M (5-5) at MVSU (1-8), 2

NC A&T (8-2) at NC Central (4-6), 2

VMI (1-9) at Old Dominion (3-7), 2

Richmond (3-7) at William & Mary (4-5), 2

Georgia St. (2-8) at Appalachian St. (7-2), 2:30

UTSA (3-7) at Marshall (6-3), 2:30

E. Kentucky (6-4) at Tennessee Tech (1-9), 2:30

Jackson St. (5-4) at Alcorn St. (7-3), 3

Jacksonville St. (8-2) at Kennesaw St. (9-1), 3

Furman (5-4) at Mercer (5-5), 3

W. Carolina (3-7) at North Carolina (1-8), 3

UT Martin (2-8) at Tennessee St. (3-5), 3

Boston College (7-3) at Florida St. (4-6), 3:30

Virginia (7-3) at Georgia Tech (6-4), 3:30

Louisiana Tech (7-3) at Southern Miss. (4-5), 3:30

Missouri (6-4) at Tennessee (5-5), 3:30

Texas St. (3-7) at Troy (8-2), 3:30

Miami (5-5) at Virginia Tech (4-5), 3:30

Liberty (4-5) at Auburn (6-4), 4

UMass (4-7) at Georgia (9-1), 4

Lamar (6-4) at McNeese St. (6-4), 4

Murray St. (5-5) at Austin Peay (4-6), 5

Georgia Southern (7-3) at Coastal Carolina (5-5), 5

South Alabama (2-8) at Louisiana-Lafayette (5-6), 5

Duke (7-3) at Clemson (10-0), 7

UConn (1-9) at East Carolina (2-7), 7

Rice (1-10) at LSU (8-2), 7:30

Chattanooga (6-4) at South Carolina (5-4), 7:30

Mississippi (5-5) at Vanderbilt (4-6), 7:30

UTEP (1-9) at W. Kentucky (1-9), 7:30

Cincinnati (9-1) at UCF (9-0), 8

MIDWEST

Northwestern (6-4) at Minnesota (5-5), Noon

Michigan St. (6-4) at Nebraska (3-7), Noon

Youngstown St. (4-6) at Illinois St. (5-5), 1

E. Illinois (3-7) at SE Missouri (7-3), 2

Indiana St. (7-3) at W. Illinois (5-5), 2

South Dakota (4-6) at S. Dakota St. (6-3), 3

Bowling Green (2-8) at Akron (4-5), 3:30

Iowa (6-4) at Illinois (4-6), 3:30

Texas Tech (5-5) at Kansas St. (4-6), 3:30

S. Illinois (2-8) at N. Dakota St. (10-0), 3:30

Wisconsin (6-4) at Purdue (5-5), 3:30

Indiana (5-5) at Michigan (9-1), 4

Missouri St. (3-6) at N. Iowa (5-5), 5

SOUTHWEST

TCU (4-6) at Baylor (5-5), Noon

Alabama St. (3-6) at Prairie View (3-6), 2

Cent. Arkansas (5-5) at Abilene Christian (6-4), 3

Louisiana-Monroe (6-4) at Arkansas St. (6-4), 3

Sam Houston St. (5-5) at Houston Baptist (1-9), 3

West Virginia (8-1) at Oklahoma St. (5-5), 3:30

UAB (9-1) at Texas A&M (6-4), 7

Kansas (3-7) at Oklahoma (9-1), 7:30

Iowa St. (6-3) at Texas (7-3), 8

Ark.-Pine Bluff (1-9) at Texas Southern (2-7), 8:30

FAR WEST

Utah (7-3) at Colorado (5-5), 1:30

Utah St. (9-1) at Colorado St. (3-7), 2

Montana St. (6-4) at Montana (6-4), 2

Southern Cal (5-5) at UCLA (2-8), 3:30

Sacramento St. (3-6) at UC Davis (8-2), 4

Air Force (4-6) at Wyoming (4-6), 4

North Dakota (5-5) at N. Arizona (3-6), 4:30

Oregon St. (2-8) at Washington (7-3), 4:30

Nevada (6-4) at San Jose St. (1-9), 5

Weber St. (8-2) at Idaho St. (6-4), 5:30

S. Utah (1-9) at Cal Poly (4-6), 7:05

Stanford (6-4) at California (6-4), 7:30

New Mexico St. (3-7) at BYU (5-5), 10:15

San Diego St. (7-3) at Fresno St. (8-1), 10:30

Arizona St. (6-4) at Oregon (6-4), 10:30

Arizona (5-5) at Washington St. (9-1), 10:30

UNLV (3-7) at Hawaii (6-5), 11

Divisional Playoffs

NCAA Division II

Saturday’s First Round

Hillsdale (9-2) at Kutztown (9-1), 1 p.m.

Slippery Rock (9-2) at LIU Post (10-0), 1 p.m.

New Haven (8-1) at West Chester (10-0), 1 p.m.

West Alabama (8-3) at Bowie State (9-1), 1 p.m.

Wingate (8-3) at West Georgia (10-1), 1 p.m.

Florida Tech (8-3) at Lenoir-Rhyne (10-1), 1 p.m.

Fort Hays State (9-2) at Indianapolis (9-1), 1 p.m.

Harding (9-2) at Ferris State (11-0), 1 p.m.

Northwest Missouri State (9-2) at Grand Valley State (10-1), 1 p.m.

Azusa Pacific (8-2) at Tarleton State (10-0), 2 p.m.

Texas A&M-Commerce (9-2) at Minnesota Duluth (11-0), 2 p.m.

Colorado State-Pueblo (10-1) at Colorado Mines (10-1), 3 p.m.

Saturday, Nov. 24 Second Round

Hillsdale-Kutztown winner at Notre Dame (Ohio) (11-0)

Slippery Rock-LIU Post winner vs. New Haven-West Chester winner

West Alabama-Bowie State winner at Valdosta State (10-0)

Wingate-West Georgia winner vs. Florida Tech-Lenoir-Rhyne winner

Fort Hays State-Indianapolis winner at Ouachita Baptist (11-0)

Harding-Ferris State winner vs. Northwest Missouri State-Grand Valley State winner

Colorado State-Pueblo-Colorado Mines winner at Minnesota-Mankato (11-0)

Azusa Pacific-Tarleton State winner vs. Texas A&M-Commerce-Minnesota Duluth winner

NCAA Division III Playoffs

Saturday’s First Round

Maryville (Tenn.) (7-2) at Berry (9-1), Noon

St. Norbert (9-1) at Trine (10-0), Noon

Denison (8-2) at Mount Union (10-0), Noon

Washington & Jefferson (9-1) at Centre (9-1), Noon

Randolph-Macon (8-2) at John Carroll (9-1), Noon

Muhlenberg (9-1) at Delaware Valley (9-1), Noon

Framingham State (8-2) at Brockport (10-0), Noon

Husson (7-2) at Rensselear (8-1), Noon

Western New England (8-2) at Frostburg State (9-0), Noon

MIT (9-1) at Johns Hopkins (9-1), Noon

Eureka (9-1) at Wisconsin-Whitewater (9-0), 1 p.m.

Hardin Simmons (9-1) at Mary Hardin-Baylor (10-0), 1 p.m.

Martin Luther (9-1) at St. John’s (Minn.) (10-0), 1 p.m.

Hanover (7-3) at North Central (Ill.) (9-1), 1 p.m.

Wartburg (8-2) at Bethel (Minn.) (9-1), 1 p.m.

Claremont-Mudd-Scripps (7-3) at Whitworth (9-0), 3 p.m.

NAIA Playoffs

Saturday’s First Round

Grand View (Iowa) (8-2) at Saint Francis (Ind.) (8-2), Noon

Rocky Mountain (Mont.) (8-3) at Morningside (Iowa) (11-0), 1 p.m.

Concordia (Mich.) (9-2) at Reinhardt (Ga.) (9-1), 1 p.m.

St. Xavier (Ill.) (8-3) at Marian (Ind.) (10-0), 1:05 p.m.

Baker (Kan.) (8-2) at Bethel (Tenn.) (10-0), 2 p.m.

Dickinson State (N.D.) (8-2) at Northwestern (Iowa) (9-1), 2 p.m.

Langston (Okla.) (9-1) at Kansas Wesleyan (11-0), 2 p.m.

Cumberlands (Ky.) (10-1) at Benedictine (Kan.) (10-1), 2 p.m.

COLLEGE BASKETBALL

Friday’s Men’s Scores

EAST

Austin Peay 80, CCSU 78

Fordham 83, FIU 77

Holy Cross 84, Stony Brook 70

Penn 78, N. Iowa 71

Sacred Heart 79, Army 78

St. John’s 84, Rutgers 65

Temple 81, Loyola (Md.) 67

UMBC 77, Air Force 72, 2OT

Utica 72, RPI 63

Valparaiso 64, Monmouth (NJ) 53

Virginia Tech 88, Northeastern 60

SOUTH

Alabama 79, Ball St. 61

Barton 77, UNC Pembroke 72

Blue Mountain 81, Cumberland (Tenn.) 68

Campbell 66, Florida A&M 59

Campbellsville 101, Oakwood 61

Cumberlands 75, Piedmont 54

Georgia Southern 80, FAU 70

Great Lakes Christian 79, Kentucky Christian 74

High Point 60, South Dakota 56

Lindsey Wilson 97, Philander Smith 66

Longwood 89, Delaware St. 73

Manhattan 55, Coastal Carolina 53

Maryland 80, Hofstra 69

Mercer 77, UT Martin 60

Missouri 55, Kennesaw St. 52

North Carolina 108, Tennessee Tech 58

Oregon St. 61, Old Dominion 56

Purdue 79, Davidson 58

SE Missouri 77, Jacksonville 71

South Florida 73, Ohio 46

UCF 77, Saint Joseph’s 57

Virginia 97, Coppin St. 40

MIDWEST

Cincinnati 74, Milwaukee 63

Grand Valley St. 97, Tiffin 80

Miami (Ohio) 89, N. Dakota St. 78

Morehead St. 99, UMKC 89

Northern St. (SD) 82, Black Hills St. 50

Sioux Falls 64, Waldorf 47

Spring Arbor 85, Concordia (Mich.) 70

Wichita St. 82, Appalachian St. 76

SOUTHWEST

Baylor 81, Nicholls 54

Tulsa 82, Cal Baptist 79

FAR WEST

Embry-Riddle 89, Multnomah Bible 83

Montana 93, Incarnate Word 66

Oregon 80, Syracuse 65

Wake Forest 66, Cal St.-Fullerton 59

Friday’s Women’s Scores

EAST

Bridgeport 78, Wilmington (Del.) 70

Harvard 73, Siena 54

Marist 68, Boston U. 57

Merrimack 74, Dominican (NY) 53

Montana St. 69, Delaware 60

Old Westbury 87, New Rochelle 62

Pittsburgh 65, Cincinnati 48

St. John’s 60, Army 49

UMBC 81, Notre Dame (Md.) 43

Villanova 70, Lehigh 48

Yale 67, Niagara 64

SOUTH

Centre 59, Meredith 48

Charlotte at Rutgers, ppd.

Chattanooga 58, Hampton 50

Coll. of the Ozarks 65, Cumberland (Tenn.) 36

Florida Gulf Coast 100, FIU 58

James Madison 69, Georgetown 57

Morehead St. 68, Valparaiso 62

NC A&T 60, Winston-Salem 56

North Florida 64, Florida A&M 53

Presbyterian 61, Wofford 50

SC State 67, Charleston Southern 58

Shawnee St. 97, Asbury 66

Tennessee Tech 68, Middle Tennessee 64

Troy 92, Tennessee St. 67

Virginia Tech 82, Monmouth (NJ) 49

Wis.-Stout 58, Saint Catherine 54

MIDWEST

Benedictine (Ill.) 59, Alma 51

Bethel (Minn.) 99, Martin Luther 34

CS Northridge 64, Omaha 52

Green Bay 56, Missouri 49

Hope 109, MacMurray 31

Kansas St. 60, North Texas 42

Miami (Ohio) 78, Detroit 59

Michigan Tech 59, Minn. St. (Moorhead) 48

Milwaukee 78, Columbia 65

N. Michigan 71, Minn. St. (Mankato) 51

SW Minnesota St. 91, Wis.-Parkside 83

Simpson (Iowa) 72, St. Mary’s (Minn.) 62

St. Francis Brooklyn 110, Chicago St. 73

Wis.-LaCrosse 75, Calvin 52

Wis.-Oshkosh 71, St. Scholastica 44

Wis.-Superior 72, Carthage 71

Youngstown St. 90, Carlow 31

SOUTHWEST

Houston 79, Incarnate Word 60

Stephen F. Austin 69, Morgan St. 42

Texas St. 72, Nicholls 67

FAR WEST

Arizona 84, Seattle 54

Boise St. 93, NW Christian 26

Pepperdine at UC Irvine, ppd.

Portland 72, Hawaii 65

Portland St. 65, UC Davis 50

Sacramento St. at Ohio St., ppd.

PRO GOLF

The RSM Classic

Second Round

a-amateur

Charles Howell III 64p-64s — 128 -14

Jason Gore 68p-63s — 131 -11

Cameron Champ 68p-63s — 131 -11

Nick Watney 69s-64p — 133 -9

Ryan Blaum 69p-65s — 134 -8

David Hearn 68s-66p — 134 -8

Brian Harman 66s-68p — 134 -8

Graeme McDowell 67s-68p — 135 -7

Brice Garnett 70s-65p — 135 -7

Lucas Glover 69s-67p — 136 -6

Brian Gay 69p-67s — 136 -6

Webb Simpson 68s-68p — 136 -6

Zach Johnson 70s-66p — 136 -6

Chase Wright 67p-69s — 136 -6

Derek Fathauer 68s-68p — 136 -6

Ernie Els 70p-66s — 136 -6

Sean O’Hair 71s-65p — 136 -6

Corey Conners 69p-67s — 136 -6

Anders Albertson 70s-66p — 136 -6

a-Garrett Barber 71p-65s — 136 -6

Brendon Todd 68p-69s — 137 -5

Johnson Wagner 70s-67p — 137 -5

Luke List 69p-68s — 137 -5

Scott Langley 70p-67s — 137 -5

Troy Merritt 69s-68p — 137 -5

Sungjae Im 68p-69s — 137 -5

Peter Uihlein 66s-71p — 137 -5

Martin Piller 70s-67p — 137 -5

Henrik Norlander 71s-66p — 137 -5

J.J. Spaun 66p-71s — 137 -5

Joel Dahmen 70p-67s — 137 -5

Dominic Bozzelli 71s-66p — 137 -5

Hank Lebioda 69p-68s — 137 -5

Trey Mullinax 70p-68s — 138 -4

Roberto Castro 71p-67s — 138 -4

Ben Crane 71s-67p — 138 -4

Harold Varner III 68s-70p — 138 -4

Ted Potter, Jr. 68p-70s — 138 -4

D.A. Points 70s-68p — 138 -4

Robert Streb 71s-67p — 138 -4

Adam Schenk 69p-69s — 138 -4

Lee Hodges 70s-68p — 138 -4

Fabian Gomez 70p-68s — 138 -4

Ryan Armour 72s-66p — 138 -4

Matt Every 69s-69p — 138 -4

Davis Love III 67p-71s — 138 -4

Hunter Mahan 71s-67p — 138 -4

Wyndham Clark 72s-66p — 138 -4

Jonathan Byrd 72p-67s — 139 -3

Chris Kirk 69s-70p — 139 -3

Kyle Jones 71p-68s — 139 -3

Sam Saunders 69p-70s — 139 -3

Stuart Appleby 69s-70p — 139 -3

Joaquin Niemann 73p-66s — 139 -3

Scott Brown 69p-70s — 139 -3

Tom Hoge 71p-68s — 139 -3

Harris English 69s-70p — 139 -3

Cody Gribble 68s-71p — 139 -3

Sangmoon Bae 69s-70p — 139 -3

Austin Cook 66p-73s — 139 -3

Kevin Kisner 70p-69s — 139 -3

Aaron Baddeley 67p-72s — 139 -3

Jamie Lovemark 70s-69p — 139 -3

Sam Burns 72s-67p — 139 -3

Tyler Duncan 69p-71s — 140 -2

Hudson Swafford 72s-68p — 140 -2

Denny McCarthy 73p-67s — 140 -2

Patrick Rodgers 70s-70p — 140 -2

Roger Sloan 71p-69s — 140 -2

Seth Reeves 72s-68p — 140 -2

Ben Silverman 72p-68s — 140 -2

Brendon de Jonge 71p-69s — 140 -2

Andrew Landry 70s-70p — 140 -2

Patton Kizzire 68p-72s — 140 -2

Richy Werenski 71s-69p — 140 -2

Ollie Schniederjans 71p-69s — 140 -2

Nate Lashley 70p-70s — 140 -2

Dru Love 70p-70s — 140 -2

Missed cut

Retief Goosen 69p-72s — 141 -1

Shawn Stefani 70s-71p — 141 -1

Alex Prugh 73p-68s — 141 -1

Blake Morris 72p-69s — 141 -1

Ben Griffin 70s-71p — 141 -1

Chris Thompson 71p-70s — 141 -1

Tyrone Van Aswegen 70p-71s — 141 -1

Keith Mitchell 69s-72p — 141 -1

Kelly Kraft 73s-68p — 141 -1

Jonas Blixt 72s-69p — 141 -1

Seamus Power 70p-71s — 141 -1

David Lingmerth 72s-69p — 141 -1

Padraig Harrington 75p-66s — 141 -1

Talor Gooch 73p-68s — 141 -1

Brady Schnell 67s-74p — 141 -1

John Huh 70s-72p — 142 E

Jim Furyk 70s-72p — 142 E

Kramer Hickok 74s-68p — 142 E

Curtis Luck 72p-70s — 142 E

C.T. Pan 71s-71p — 142 E

Michael Thompson 74p-68s — 142 E

Vaughn Taylor 73s-69p — 142 E

Josh Teater 69p-73s — 142 E

Peter Malnati 73s-69p — 142 E

Will MacKenzie 73s-69p — 142 E

Brandon Harkins 72s-70p — 142 E

Alex Cejka 74p-68s — 142 E

Jose de Jesus Rodriguez 71s-71p — 142 E

Martin Trainer 71s-71p — 142 E

J.T. Poston 74s-69p — 143 +1

Tim Herron 71s-72p — 143 +1

Stewart Cink 74p-69s — 143 +1

Matt Jones 69s-74p — 143 +1

Sam Ryder 75p-68s — 143 +1

Whee Kim 68p-75s — 143 +1

Bill Haas 72s-71p — 143 +1

Joey Garber 70s-73p — 143 +1

Jim Knous 75s-68p — 143 +1

Chesson Hadley 74p-70s — 144 +2

Jason Dufner 73p-71s — 144 +2

J.J. Henry 74p-70s — 144 +2

Scott Stallings 76s-68p — 144 +2

John Chin 72p-72s — 144 +2

Wes Roach 73s-71p — 144 +2

Bronson Burgoon 73p-71s — 144 +2

Kyoung-Hoon Lee 77p-67s — 144 +2

Brian Stuard 74s-70p — 144 +2

Ricky Barnes 73p-72s — 145 +3

Russell Henley 71s-74p — 145 +3

Andres Romero 72s-73p — 145 +3

Jon Curran 74p-71s — 145 +3

Freddie Jacobson 73s-72p — 145 +3

Jim Herman 71p-74s — 145 +3

Julian Etulain 74p-71s — 145 +3

Adam Svensson 74s-71p — 145 +3

Bud Cauley 73p-73s — 146 +4

Sebastian Munoz 76p-70s — 146 +4

James Driscoll 72s-74p — 146 +4

Max Homa 74p-72s — 146 +4

Adam Long 71p-75s — 146 +4

Eric Axley 69p-78s — 147 +5

Tom Lovelady 76p-71s — 147 +5

Tommy Gainey 76s-72p — 148 +6

Alex Kang 73p-75s — 148 +6

Kevin Streelman 75p-74s — 149 +7

Robert Garrigus 75s-74p — 149 +7

Chad Campbell 72p-77s — 149 +7

Stephan Jaeger 72s-77p — 149 +7

Sung Kang 74p-75s — 149 +7

Chad Collins 74s-75p — 149 +7

Cameron Tringale 79s-71p — 150 +8

Carlos Ortiz 70s-80p — 150 +8

Michael Kim 74p-77s — 151 +9

Mackenzie Hughes 73p-80s — 153 +11

Sepp Straka 73s-80p — 153 +11

Peter Jones 77s-76p — 153 +11

Nicholas Lindheim 75p-WD

LPGA Tour

CME Group Tour Championship

Second Round

Lexi Thompson 65-67 — 132 -12

Brittany Lincicome 64-71 — 135 -9

Amy Olson 63-72 — 135 -9

Nelly Korda 69-67 — 136 -8

Marina Alex 69-67 — 136 -8

Charley Hull 69-68 — 137 -7

Pannarat Thanapolboonyaras 67-70 — 137 -7

Carlota Ciganda 66-71 — 137 -7

Megan Khang 71-67 — 138 -6

Jessica Korda 69-69 — 138 -6

So Yeon Ryu 69-69 — 138 -6

Cristie Kerr 69-70 — 139 -5

Gaby Lopez 71-69 — 140 -4

Mi Hyang Lee 70-70 — 140 -4

Lizette Salas 69-71 — 140 -4

Lydia Ko 69-71 — 140 -4

Ashleigh Buhai 69-71 — 140 -4

Yu Liu 68-72 — 140 -4

Nasa Hataoka 64-76 — 140 -4

Azahara Munoz 72-69 — 141 -3

Anna Nordqvist 70-71 — 141 -3

Ariya Jutanugarn 70-71 — 141 -3

Danielle Kang 69-72 — 141 -3

Sei Young Kim 69-72 — 141 -3

Brooke M. Henderson 73-69 — 142 -2

Wei-Ling Hsu 72-70 — 142 -2

Austin Ernst 70-72 — 142 -2

Katherine Kirk 70-72 — 142 -2

Pornanong Phatlum 73-70 — 143 -1

Moriya Jutanugarn 72-71 — 143 -1

Tiffany Joh 71-72 — 143 -1

Georgia Hall 71-72 — 143 -1

Caroline Masson 71-72 — 143 -1

Jodi Ewart Shadoff 70-73 — 143 -1

Chella Choi 69-74 — 143 -1

Hee Young Park 69-74 — 143 -1

Hannah Green 73-71 — 144 E

Sakura Yokomine 72-72 — 144 E

Jane Park 72-72 — 144 E

Sung Hyun Park 71-73 — 144 E

Jeong Eun Lee 71-73 — 144 E

Jaye Marie Green 69-75 — 144 E

Mo Martin 74-71 — 145 +1

Peiyun Chien 73-72 — 145 +1

Ally McDonald 73-72 — 145 +1

Aditi Ashok 72-73 — 145 +1

Jenny Shin 72-73 — 145 +1

Mariajo Uribe 71-74 — 145 +1

Emma Talley 70-75 — 145 +1

Minjee Lee 70-75 — 145 +1

Brittany Altomare 73-73 — 146 +2

Thidapa Suwannapura 73-73 — 146 +2

Mirim Lee 72-74 — 146 +2

In Gee Chun 72-74 — 146 +2

Su Oh 71-75 — 146 +2

Haeji Kang 70-76 — 146 +2

Dani Holmqvist 70-76 — 146 +2

Lindy Duncan 67-79 — 146 +2

Ayako Uehara 74-73 — 147 +3

Maria Torres 73-74 — 147 +3

Angel Yin 71-76 — 147 +3

Celine Boutier 74-74 — 148 +4

Wichanee Meechai 74-74 — 148 +4

Annie Park 74-74 — 148 +4

Eun-Hee Ji 71-77 — 148 +4

Bronte Law 69-79 — 148 +4

Jin Young Ko 78-72 — 150 +6

Sarah Jane Smith 70-80 — 150 +6

Jacqui Concolino 76-75 — 151 +7

Mariah Stackhouse 76-75 — 151 +7

Ryann O’Toole 72-79 — 151 +7

Pernilla Lindberg 75-77 — 152 +8

TRANSACTIONS

Baseball

American League

BALTIMORE ORIOLES — Named Mike Elias executive vice president and general manager.

BOSTON RED SOX — Agreed to terms with 1B Steve Pearce on a one-year contract.

MINNESOTA TWINS — Named Wes Johnson pitching coach, Tony Diaz third base coach, Jeremy Hefner assistant pitching coach and Tommy Watkins first base coach.

SEATTLE MARINERS — Signed RHP Ruben Alaniz. Added OF Braden Bishop to the 40-man roster.

TEXAS RANGERS — Named Julio Rangel pitching coach.

National League

PHILADELPHIA PHILLIES — Promoted assistant pitching coach Chris Young to pitching coach. Named Dave Lundquist assistant pitching coach and Paco Figueroa outfield/baserunning coach.

Basketball

National Basketball Association

DENVER NUGGETS — Named Sue Bird basketball operations associate.

NBA G League

SOUTH BAY LAKERS — Traded the returning player rights to G Vander Blue to Wisconsin for the returning player rights to F Joel Bolomboy.

Football

National Football League

CINCINNATI BENGALS — Placed TE Tyler Kroft on injured reserve. Signed LB Brandon Bell from the practice squad.

INDIANAPOLIS COLTS — Released DE Anthony Winbush from the practice squad. Signed QB Phillip Walker to the practice squad.

Hockey

National Hockey League

NHL — Fined Pittsburgh F Matt Cullen $1,000 for a dangerous trip against Tampa Bay F J.T. Miller.

ANAHEIM DUCKS — Reassigned C Sam Carrick to San Diego (AHL).

ARIZONA COYOTES — Recalled D Robbie Russo from Tucson (AHL).

COLUMBUS BLUE JACKETS — Assigned F Maxime Fortier from Cleveland (AHL) to Jacksonville (ECHL).

FLORIDA PANTHERS — Assigned F Patrick Bajkov from Springfield (AHL) to Manchester (ECHL).

NEW YORK RANGERS — Traded F Ryan Spooner to Edmonton for F Ryan Strome.

WASHINGTON CAPITALS — Reassigned D Jonas Siegenthaler to Hershey (AHL). Recalled G Ilya Samsonov from Hershey.

American Hockey League

COLORADO EAGLES — Recalled F Cole Ully from Utah (ECHL).

TUCSON ROADRUNNERS — Recalled F Kevin Klima from Norfolk (ECHL).

ECHL

ADIRONDACK THUNDER — Loaned D Desmond Bergin to Providence (AHL).

READING ROYALS — Released F Alex Roos.

UTAH GRIZZLIES — Claimed F Josh Henke off waivers from Greenville.

Olympic Sports

USA GYMNASTICS — Announced the resignation of chief operating officer Ron Galimore.

Soccer

Major League Soccer

MLS — Added a second game to the one-game suspension of Houston F Ronaldo Pena for violent conduct, to be served during the first two matches of the 2019 season.

LOCAL SPORTS

Saturday’s Events

College Athletics

CROSS COUNTRY

Bluffton & Ohio Northern in NCAA Division III National Championships at Winneconne, Wis., noon

Findlay in NCAA Division II regionals at Hillsdale

MEN’S BASKETBALL

Denison at Ohio Northern, 2

Saginaw Valley State at Findlay, 3

Bluffton vs. Pitt-Greenburg in Allegheny Tournament, 3

WOMEN’S BASKETBALL

Ohio Northern at Allegheny (Pa.) Tip Off Tournament

Bluffton at Rhodes Tip Off Classic, 6

WRESTLING

Ohio Northern at Findlay Open, 9 a.m.

Prep Hockey

Findlay at Toledo St. Francis, 2:30

Junior Varsity Hockey

Findlay at Toledo St. Francis, 1

Sunday’s Events

College Athletics

WOMEN’S BASKETBALL

Bluffton vs. Ozarks in Rhodes Tip Off Classic, 11 a.m.

Prep Hockey

Findlay at Columbus St. Charles, 3:30

Junior Varsity Hockey

Findlay at Columbus St. Charles, 1

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Thursday Night Classic League

High series: (men) Tawonne Lawson, Lucky’s Tavern. 677; (women) Christi Volk, Lil Red Bakery, 596. High game: Scott McCahan, Lucky’s Tavern, 248. (women) Volk & Julie Smith, Gordon Lumber, 216.

LOCAL & AREA

Findlay Boys Basketball Tickets

Findlay High School basketball reserved seats are now available to the general public. Purchase your seats during the week of Nov. 26-30 and receive a special rate of $99.00 per seat which includes all 11 home contests. Please contact the athletic office for open seating options or more information at (419) 425-8216.

Comments