Girls Basketball

Thursday’s Results

Blanchard Valley Conference

Arcadia 55, Van Buren 27

Arlington 60, Cory-Rawson 16

Hopewell-Loudon 58, Riverdale 29

Leipsic 46, Vanlue 23

Liberty-Benton 105, Pandora-Gilboa 9

North Baltimore 59, McComb 56

Three Rivers Athletic Conference

Fremont Ross 53, Findlay 46

Toledo Notre Dame 70, Lima Senior 43

Toledo St. Ursula 61, Tol. Cent. Catholic 41

Toledo Whitmer 56, Oregon Clay 19

Northern Buckeye Conference

Lake 41, Elmwood 32

Eastwood 73, Fostoria Senior 45

Rossford 39, Genoa 23

Woodmore 59, Otsego 48

Northwest Conference

Allen East 54, Delphos Jefferson 38

Bluffton 79, Ada 16

Columbus Grove 55, Convoy Crestview 40

Spencerville 61, Paulding 30

Western Buckeye League

Defiance 60, Van Wert 27

Lima Bath 49, Kenton 30

Lima Shawnee 55, Celina 23

Ottawa-Glandorf 89, Elida 37

Wapakoneta 50, St. Marys Memorial 45, OT

Northwest Central Conference

Riverside 53, Hardin Northern 13

Midwest Athletic Conference

Minster 73, Parkway 7

New Bremen 42, Coldwater 37

New Knoxville 59, Marion Local 33

St. Henry 39, Delphos St. John’s 36

Versailles 38, Fort Recovery 30

Northern Lakes League

Napoleon 65, Bowling Green 12

Perrysburg 47, Anthony Wayne 36

Sylvania Northview 69, Maumee 46

Sylvania Southview 76, Springfield 40

Ohio Cardinal Conference

Mansfield Madison 57, Mansfield Senior 53

West Holmes 57, Ashland Senior 50

Mid Ohio Athletic Conference

Buckeye Valley 54, Clear Fork 41

Marion Harding 49, Marion Pleasant 40

Shelby 47, Ontario 31

Firelands Conference

Ashland Crestview 56, Ashland Mapleton 21

Norwalk St. Paul 37, Plymouth 34

South Central 48, Monroeville 25

Western Reserve 59, New London 34

Other NW Ohio Games

Botkins 53, Waynesfield-Goshen 28

Elgin 73, Ridgemont 50

Fairview 53, Hicksville 35

Holgate 41, Patrick Henry 38

Lexington 39, Mount Vernon 32

Lincolnview 53, Lima Cent. Cath. 52, OT

Miller City 43, Ayersville 35

Sandusky Perkins 66, Vermilion 37

Swanton 46, Evergreen 37

Tinora 57, Continental 50

Wauseon 50, Toledo Scott 34

Wayne Trace 45, Liberty Center 31

Around Ohio

Batavia Clermont NE 48, Blanchester 46

Belpre 64, Glouster Trimble 62, 2

Bethel-Tate 62, Felicity-Franklin 28

Beverly Ft. Frye 55, Woodsfield Monroe Cent. 36

Bristol 49, Southington Chalker 15

Cadiz Harrison Cent. 44, Belmont Union Local 37

Caldwell 36, Barnesville 28

Chesapeake 43, Ironton Rock Hill 35

Cin. Mt. Healthy 52, Cin. Deer Park 46

Cin. NW 48, Trenton Edgewood 30

Cin. Taft 56, Cin. Oyler 11

Cin. Withrow 66, Cin. Western Hills 27

Cols. Patriot Prep 32, Cols. School for Girls 25

Cols. Watterson 69, Cols. Whetstone 7

Columbiana 82, Salineville Southern 21

Cortland Maplewood 52, Kinsman Badger 45

Crown City S. Gallia 51, Racine Southern 33

Day. Carroll 53, Cin. Purcell Marian 43

Doylestown Chippewa 59, Creston Norwayne 20

E. Palestine 50, Lisbon David Anderson 49

Fayetteville-Perry 66, Manchester 60, 0

Franklin 42, Monroe 27

Garfield Hts. 61, Brecksville-Broadview Hts. 49

Germantown Valley View 74, Day. Oakwood 58

Goshen 68, Batavia 35

Hannibal River 72, Linsly, W.Va. 34

Hanoverton United 42, Toronto 32

Ironton 69, Gallipolis Gallia 33

Latham Western 69, Beaver Eastern 59

Leesburg Fairfield 75, Mowrystown Whiteoak 27

Legacy Christian 65, Day. Christian 23

Lowellville 45, Atwater Waterloo 43

Lynchburg-Clay 62, Southeastern 32

McArthur Vinton County 54, Albany Alexander 34

McDonald 45, New Middletown Spring. 26

Miamisburg 48, W. Carrollton 27

Morrow Little Miami 43, Cin. St. Ursula 31

N. Jackson Jackson-Milton 61, Sebring McKinley 19

New Richmond 36, Clarksville Clinton-Massie 30

Newton Local 57, Union City Mississinawa Valley 32

Pomeroy Meigs 49, Nelsonville-York 39

Portsmouth Clay 56, New Boston Glenwood 50

Portsmouth Notre Dame 73, Willow Wood Symmes Valley 30

Powell Village Academy 46, Cols. KIPP 16

Proctorville Fairland 66, Coal Grove Dawson-Bryant 51

Reedsville Eastern 47, Wahama, W.Va. 37

Sardinia Eastern Brown 52, Peebles 41

Seaman N. Adams 55, Bainbridge Paint Valley 39

Spring. Cath. Cent. 44, S. Charleston SE 33

St. Clairsville 40, Martins Ferry 29

Steubenville 47, Weir, W.Va. 38

Vincent Warren 59, Athens 31

W. Jefferson 56, N. Lewisburg Triad 36

W. Liberty-Salem 64, Milford Center Fairbanks 10

W. Union 44, Ripley-Union-Lewis-Huntington 37

Warren Harding 64, Youngs. Liberty 43

Warren Lordstown 49, Newbury 40

Waterford 33, Corning Miller 24

Wellston 62, Bidwell River Valley 37

Wheelersburg 56, McDermott Scioto NW 35

Williamsburg 59, Lees Creek E. Clinton 45

Wilmington 51, Mt. Orab Western Brown 34

Wintersville Indian Creek 65, E. Liverpool 27

Friday’s Games

Northern 10 Conference

Bucyrus at Wynford

Colonel Crawford at Carey

Mohawk at Buckeye Central

Ridgedale at Seneca East

Toledo Area Athletic Conference

Cardinal Stritch at Toledo Emmanuel Baptist

Ottawa Hills at Northwood

Toledo Christian at Maumee Valley Country Day

Buckeye Border Conference

Hilltop at Pettisville

Montpelier at Fayette

Stryker at North Central

Other NW Ohio Games

Edgerton at Archbold

Saturday’s Games

Sandusky Bay Conference River Division

Gibsonburg at Danbury

Old Fort at New Riegel

Sandusky St. Mary’s at Fremont St. Joseph

Tiffin Calvert at Lakota

Sandusky Bay Conference Bay Division

Castalia Margaretta at Huron

Port Clinton at Willard

Vermilion at Milan Edison

Sandusky Bay Conference Lake Division

Bellevue at Sandusky Perkins

Clyde at Norwalk Senior

Ohio Cardinal Conference

West Holmes at Wooster Senior

Mid-Buckeye Conference

Kidron Central Christian at Mansfield Christian

Loudonville at Lucas

Mansfield St. Peter’s at Crestline

Mid Ohio Athletic Conference

Buckeye Valley at Ontario

Galion Senior at Marion Harding

Shelby at Marion Pleasant

Firelands Conference

Ashland Mapleton at Western Reserve

Monroeville at Norwalk St. Paul

New London at South Central

Other NW Ohio Games

Anthony Wayne at Eastwood

Antwerp at Fayette

Arcadia at Seneca East

Bluffton at Ottoville

Bucyrus at Riverdale

Cory-Rawson at Waynesfield-Goshen

Elgin at Allen East

Elida at Kalida

Fostoria Senior at Bowling Green

Hopewell-Loudon at Mohawk

Lexington at Westerville South

Liberty Center at Napoleon

Lima Perry at Ada

Lima Senior at Liberty-Benton

Lorain Clearview at Sandusky Senior

Maumee at Delta

McComb at Upper Scioto Valley

Miami East at Versailles

Minster at Jackson Center

Mississinawa Valley at St. Henry

Ottawa-Glandorf at Fort Recovery

Pandora-Gilboa at Miller City

Ridgemont at Arlington

Toledo Scott at Ashland Senior

Toledo St. Ursula at Springfield

Toledo Whitmer at Perrysburg

Upper Sandusky at Tiffin Columbian

Vanlue at Maumee Valley Country Day

Westerville Central at Mount Vernon

Boys Basketball

Thursday’s Results

Toledo City League

Toledo Rogers 60, Toledo Bowsher 51

Buckeye Border Conference

Fayette 46, Edon 27

North Central 55, Montpelier 53

Stryker 59, Pettisville 52

Other NW Ohio Games

Archbold at Edgerton, postponed

Willard 66, Carey 62

Around Ohio

Bedford 74, Cle. MLK 57

Cle. VASJ 53, Cle. Hts. 52

Fairfield Christian 76, New Hope Christian 64

Heath 59, New Lexington 46

Portsmouth 72, Saint Joseph Central, W.Va. 43

Warren Harding 83, Garfield Hts. 66

Friday’s Games

Blanchard Valley Conference

Arcadia at Hopewell-Loudon

Cory-Rawson at Liberty-Benton

North Baltimore at Leipsic

Riverdale at Pandora-Gilboa

Van Buren at Arlington

Three Rivers Athletic Conference

Findlay at Toledo Whitmer

Fremont Ross at Toledo St. Francis

Oregon Clay at Lima Senior

Toledo St. John’s at Tol. Cent. Catholic

Northern Buckeye Conference

Eastwood at Woodmore

Fostoria Senior at Genoa

Otsego at Lake

Rossford at Elmwood

Northwest Central Conference

Hardin Northern at Riverside

Lima Perry at Lima Temple Christian

Sandusky Bay Conference River Division

Danbury at Sandusky St. Mary’s

Fremont St. Joseph at Tiffin Calvert

Lakota at New Riegel

Old Fort at Gibsonburg

Sandusky Bay Conference Bay Division

Huron at Oak Harbor

Port Clinton at Vermilion

Sandusky Bay Conference Lake Division

Bellevue at Sandusky Senior

Clyde at Sandusky Perkins

Tiffin Columbian at Norwalk Senior

Midwest Athletic Conference

Fort Recovery at Versailles

Northern Lakes League

Bowling Green at Anthony Wayne

Maumee at Perrysburg

Napoleon at Sylvania Southview

Springfield at Sylvania Northview

Ohio Cardinal Conference

Lexington at Mount Vernon

Mansfield Madison at Mansfield Senior

West Holmes at Ashland Senior

Toledo City League

Toledo Start at Toledo Scott

Toledo Woodward at Toledo Waite

Mid-Buckeye Conference

Crestline at Loudonville

Lucas at Mansfield Christian

Mansfield St. Peter’s at Kidron Central Christian

Mid Ohio Athletic Conference

Buckeye Valley at River Valley

Galion Senior at Marion Pleasant

Marion Harding at Ontario

Shelby at Clear Fork

Firelands Conference

Ashland Crestview at Ashland Mapleton

Plymouth at Norwalk St. Paul

South Central at Monroeville

Western Reserve at New London

Other NW Ohio Games

Allen East at New Knoxville

Bluffton at Lima Bath

Celina at New Bremen

Defiance at Paulding

Elida at Spencerville

Fort Jennings at Antwerp

Hicksville at Continental

Kalida at Ada

Kenton at Coldwater

Lincolnview at Upper Scioto Valley

Massillon Perry at Wooster Senior

Milan Edison at Castalia Margaretta

Ottawa-Glandorf at Liberty Center

Ottoville at Columbus Grove

Parkway at Van Wert

Patrick Henry at Ayersville

Ridgemont at Elgin

Seneca East at Ottawa Hills

Sidney Fairlawn at Anna

St. Marys Memorial at St. Henry

Swanton at Evergreen

Wapakoneta at Marion Local

Wayne Trace at Bryan

Saturday’s Games

Northern 10 Conference

Bucyrus at Ridgedale

Carey at Seneca East

Colonel Crawford at Upper Sandusky

Wynford at Buckeye Central

Buckeye Border Conference

Fayette at Montpelier

North Central at Stryker

Pettisville at Hilltop

Other NW Ohio Games

Anna at New Knoxville

Archbold at Kalida

Arlington at Lima Temple Christian

Ashland Crestview at Lucas

Ayersville at Miller City

Benjamin Logan at Waynesfield-Goshen

Bradford at Riverside

Cardinal Stritch at Bedford, Mich.

Castalia Margaretta at Clyde

Celina at Toledo Bowsher

Coldwater at Jackson Center

Columbus Northland at Mansfield Senior

Continental at Lincolnview

Convoy Crestview at Parkway

Covington at Versailles

Danbury at Northwood

Defiance at Rossford

Delphos Jefferson at Lima Perry

Delphos St. John’s at Elida

Edon at Maumee Valley Country Day

Fairview at Wauseon

Fremont St. Joseph at Norwalk St. Paul

Gibsonburg at Woodmore

Holgate at Bryan

Huron at Sandusky Perkins

KIPP Columbus at Mansfield St. Peter’s

Lagrange Keystone at Western Reserve

Lima Shawnee at St. Henry

Loudonville at Ashland Mapleton

Mansfield Christian at Jeromesville Hillsdale

Minster at Botkins

Monclova Christian at Vanlue

Mount Vernon at Marysville

New Riegel at Riverdale

Norwalk Senior at Mansfield Madison

Oak Harbor at Lake

Oak Park, Mich. at Toledo Rogers

Otsego at Evergreen

Ottawa-Glandorf at Liberty-Benton

Ottoville at Ada

Paulding at Wayne Trace

Ridgemont at Crestline

Spencerville at Fort Jennings

St. Marys Memorial at New Bremen

Swanton at Delta

Tinora at Napoleon

Toledo Christian at North Baltimore

Toledo Scott at Lima Cent. Cath.

Toledo St. John’s at Lakewood St. Edward

Wooster Senior at Massillon Washington

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 9 3 0 .750 331 259

Miami 6 6 0 .500 244 300

Buffalo 4 8 0 .333 178 293

N.Y. Jets 3 9 0 .250 243 307

South

W L T Pct PF PA

Houston 9 3 0 .750 302 235

Tennessee 7 6 0 .538 251 254

Indianapolis 6 6 0 .500 325 279

Jacksonville 4 9 0 .308 212 273

North

W L T Pct PF PA

Pittsburgh 7 4 1 .625 346 282

Baltimore 7 5 0 .583 297 214

Cincinnati 5 7 0 .417 286 371

Cleveland 4 7 1 .375 266 312

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 10 2 0 .833 444 327

L.A. Chargers 9 3 0 .750 340 249

Denver 6 6 0 .500 276 262

Oakland 2 10 0 .167 220 367

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Dallas 7 5 0 .583 247 223

Philadelphia 6 6 0 .500 258 266

Washington 6 6 0 .500 233 257

N.Y. Giants 4 8 0 .333 267 315

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 10 2 0 .833 419 269

Carolina 6 6 0 .500 304 306

Tampa Bay 5 7 0 .417 318 355

Atlanta 4 8 0 .333 296 333

North

W L T Pct PF PA

Chicago 8 4 0 .667 344 241

Minnesota 6 5 1 .542 275 270

Green Bay 4 7 1 .375 281 287

Detroit 4 8 0 .333 254 316

West

W L T Pct PF PA

y-L.A. Rams 11 1 0 .917 419 298

Seattle 7 5 0 .583 319 259

Arizona 3 9 0 .250 175 310

San Francisco 2 10 0 .167 255 336

y-clinched division

Late games not included

Thursday’s Result

Tennessee 30, Jacksonville 9

Sunday’s Games

New Orleans at Tampa Bay, 1

N.Y. Giants at Washington, 1

Atlanta at Green Bay, 1

Indianapolis at Houston, 1

N.Y. Jets at Buffalo, 1

Carolina at Cleveland, 1

New England at Miami, 1

Baltimore at Kansas City, 1

Cincinnati at L.A. Chargers, 4:05

Denver at San Francisco, 4:05

Detroit at Arizona, 4:25

Philadelphia at Dallas, 4:25

Pittsburgh at Oakland, 4:25

L.A. Rams at Chicago, 8:20

Monday’s Games

Minnesota at Seattle, 8:15

Thursday, Dec. 13

L.A. Chargers at Kansas City, 8:20

Saturday, Dec. 15

Houston at N.Y. Jets, 4:30

Cleveland at Denver, 8:20

Sunday, Dec. 16

Tennessee at N.Y. Giants, 1

Green Bay at Chicago, 1

Detroit at Buffalo, 1

Tampa Bay at Baltimore, 1

Arizona at Atlanta, 1

Oakland at Cincinnati, 1

Dallas at Indianapolis, 1

Miami at Minnesota, 1

Washington at Jacksonville, 1

Seattle at San Francisco, 4:05

New England at Pittsburgh, 4:25

Philadelphia at L.A. Rams, 8:20

Monday, Dec. 17

New Orleans at Carolina, 8:15

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 21 5 .808 —

Philadelphia 17 9 .654 4

Boston 14 10 .583 6

Brooklyn 8 18 .308 13

New York 8 18 .308 13

Southeast Division

W L Pct GB

Orlando 12 13 .480 —

Charlotte 11 13 .458 ½

Washington 11 14 .440 1

Miami 9 14 .391 2

Atlanta 5 20 .200 7

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 16 7 .696 —

Detroit 13 9 .591 2½

Indiana 14 10 .583 2½

Cleveland 5 19 .208 11½

Chicago 5 20 .200 12

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 14 9 .609 —

Dallas 12 11 .522 2

New Orleans 13 13 .500 2½

Houston 11 12 .478 3

San Antonio 11 14 .440 4

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 17 7 .708 —

Oklahoma City 16 7 .696 ½

Portland 13 11 .542 4

Minnesota 13 12 .520 4½

Utah 12 13 .480 5½

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Clippers 16 8 .667 —

Golden State 17 9 .654 —

L.A. Lakers 15 9 .625 1

Sacramento 12 11 .522 3½

Phoenix 4 20 .167 12

Late games not included

Wednesday’s Results

Denver 124, Orlando 118, OT

Golden State 129, Cleveland 105

Oklahoma City 114, Brooklyn 112

Washington 131, Atlanta 117

Memphis 96, L.A. Clippers 86

Milwaukee 115, Detroit 92

Minnesota 121, Charlotte 104

New Orleans 132, Dallas 106

Toronto 113, Philadelphia 102

L.A. Lakers 121, San Antonio 113

Thursday’s Results

Boston 128, New York 100

Phoenix at Portland, late

Houston at Utah, late

Friday’s Games

Denver at Charlotte, 7

Indiana at Orlando, 7

Philadelphia at Detroit, 7

Sacramento at Cleveland, 7:30

Toronto at Brooklyn, 7:30

Memphis at New Orleans, 8

Oklahoma City at Chicago, 8

L.A. Lakers at San Antonio, 8:30

Miami at Phoenix, 9

Golden State at Milwaukee, 9:30

Saturday’s Games

Houston at Dallas, 6

Sacramento at Indiana, 7

Brooklyn at New York, 7:30

Denver at Atlanta, 7:30

Washington at Cleveland, 7:30

Boston at Chicago, 8

L.A. Lakers at Memphis, 8

Minnesota at Portland, 10

Miami at L.A. Clippers, 10:30

Sunday’s Games

New Orleans at Detroit, 3:30

Milwaukee at Toronto, 6

Utah at San Antonio, 7

Charlotte at New York, 7:30

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 30 22 7 1 45 117 87

Toronto 29 20 8 1 41 106 78

Buffalo 29 17 8 4 38 89 82

Montreal 29 14 10 5 33 93 92

Boston 28 14 10 4 32 73 72

Detroit 29 13 12 4 30 86 97

Florida 27 11 11 5 27 89 96

Ottawa 29 12 14 3 27 102 119

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Columbus 28 16 10 2 34 100 95

Washington 27 15 9 3 33 98 88

N.Y. Islanders 27 13 11 3 29 79 81

Pittsburgh 27 12 10 5 29 95 89

N.Y. Rangers 28 13 12 3 29 80 88

Carolina 27 12 11 4 28 67 76

Philadelphia 26 11 12 3 25 79 92

New Jersey 26 9 12 5 23 75 91

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Nashville 28 19 8 1 39 90 67

Colorado 29 17 7 5 39 107 81

Winnipeg 27 17 8 2 36 94 78

Dallas 28 15 10 3 33 78 72

Minnesota 27 15 10 2 32 86 78

Chicago 29 9 15 5 23 79 108

St. Louis 26 9 13 4 22 76 88

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Calgary 28 17 9 2 36 100 82

Anaheim 30 15 10 5 35 74 85

San Jose 29 14 10 5 33 90 90

Vegas 29 15 13 1 31 87 81

Edmonton 28 14 12 2 30 74 85

Arizona 26 13 11 2 28 68 67

Vancouver 30 11 16 3 25 84 105

Los Angeles 28 10 17 1 21 59 84

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Wednesday’s Results

Edmonton 3, St. Louis 2, SO

Anaheim 4, Chicago 2

San Jose 5, Carolina 1

Thursday’s Results

Detroit 5, Toronto 4, OT

Pittsburgh 6, N.Y. Islanders 2

Colorado 5, Florida 2

Columbus 4, Philadelphia 3, OT

Montreal 5, Ottawa 2

Tampa Bay 3, Boston 2

Washington at Arizona, late

Minnesota at Calgary, late

Nashville at Vancouver, late

Chicago at Vegas, late

New Jersey at Los Angeles, late

Friday’s Games

St. Louis at Winnipeg, 8

San Jose at Dallas, 8

Minnesota at Edmonton, 9

Carolina at Anaheim, 10

Saturday’s Games

Philadelphia at Buffalo, 1

Vegas at Los Angeles, 4

N.Y. Islanders at Detroit, 7

Colorado at Tampa Bay, 7

Pittsburgh at Ottawa, 7

N.Y. Rangers at Florida, 7

Washington at Columbus, 7

Toronto at Boston, 7

San Jose at Arizona, 8

Nashville at Calgary, 10

Sunday’s Games

Vancouver at St. Louis, 3

Philadelphia at Winnipeg, 3

Boston at Ottawa, 5

Montreal at Chicago, 6

New Jersey at Anaheim, 8

Calgary at Edmonton, 9

Dallas at Vegas, 9

PRO SOCCER

Major League Soccer

MLS Playoffs

MLS Cup

Saturday’S GAME

Portland at Atlanta, 8 p.m.

COLLEGE FOOTBALL

Schedule

Saturday’s Game

Army vs. Navy at Philadelphia, 3 p.m.

Bowl Schedule

Saturday, Dec. 15

Celebration Bowl

At Atlanta

NC A&T (9-2) vs. Alcorn State (9-3), Noon (ABC)

Cure Bowl

AT Orlando, Fla.

Tulane (6-6) vs. Louisiana-Lafayette (7-6), 1:30 p.m. (CBSSN)

New Mexico Bowl

AT Albuquerque

North Texas (9-3) vs. Utah State (10-2), 2 p.m. (ESPN)

Las Vegas Bowl

Fresno State (11-2) vs. Arizona State (7-5), 3:30 p.m. (ABC)

Camellia Bowl

Montgomery, Ala.

Georgia Southern (9-3) vs. Eastern Michigan (7-5), 5:30 p.m. (ESPN)

New Orleans Bowl

Middle Tennessee (8-5) vs. Appalachian State (10-2), 9 p.m. (ESPN)

Tuesday, Dec. 18

Boca Raton (Fla.) Bowl

UAB (10-3) vs. North Illinois (8-5), 7 p.m. (ESPN)

Wednesday, Dec. 19

Frisco (Texas) Bowl

San Diego State (7-5) vs. Ohio (8-4), 8 p.m. (ESPN)

Thursday, Dec. 20

Gasparilla Bowl

At St. Petersburg, Fla.

Marshall (8-4) vs. South Florida (7-5), 8 p.m. (ESPN)

Friday, Dec. 21

Bahamas Bowl

AT Nassau

Toledo (7-5) vs. FIU (8-4), 12:30 p.m (ESPN)

Famous Idaho Potato Bowl

AT Boise

Western Michigan (7-5) vs. BYU (6-6), 4 p.m. (ESPN)

Saturday, Dec. 22

Birmingham (Ala.) Bowl

Memphis (8-5) vs. Wake Forest (6-6), Noon (ESPN)

Armed Forces Bowl

AT Fort Worth, Texas

Houston (8-4) vs. Army (9-2), 3:30 p.m. (ESPN)

Dollar General Bowl

AT Mobile, Ala.

Buffalo (10-3) vs. Troy (9-3), 7 p.m. (ESPN)

Hawaii Bowl

AT Honolulu

Louisiana Tech (7-5) vs. Hawaii (8-5), 10:30 p.m. (ESPN)

Wednesday, Dec. 26

SERVPRO First Responder Bowl

AT Dallas

Boston College (7-5) vs. Boise State (10-3), 1:30 p.m. (ESPN)

Quick Lane Bowl

At Detroit

Minnesota (6-6) vs. Georgia Tech (7-5), 5:15 p.m. (ESPN)

Cheez-It Bowl

AT Phoenix

California (7-5) vs. TCU (6-6), 9 p.m. (ESPN)

Thursday, Dec. 27

Independence Bowl

AT Shreveport, La.

Temple (8-4) vs. Duke (7-5), 1:30 p.m. (ESPN)

Pinstripe Bowl

At Bronx, N.Y.

Miami (7-5) vs. Wisconsin (7-5), 5:15 p.m. (ESPN)

Texas Bowl

AT Houston

Baylor (6-6) vs. Vanderbilt (6-6), 9 p.m. (ESPN)

Friday, Dec. 28

Music City Bowl

AT Nashville, Tenn.

Purdue (6-6) vs. Auburn (7-5), 1:30 p.m. (ESPN)

Camping World Bowl

AT Orlando, Fla.

West Virginia (8-3) vs. Syracuse (9-3), 5:15 p.m. (ESPN)

Alamo Bowl

At San Antonio

Iowa State (8-4) vs. Washington State (10-2), 9 p.m. (ESPN)

Saturday, Dec. 29

Peach Bowl

AT Atlanta

Florida (9-3) vs. Michigan (10-2), Noon (ESPN)

Belk Bowl

AT Charlotte, N.C.

South Carolina (7-5) vs. Virginia (7-5), Noon (ABC)

Arizona Bowl

At Tucson, Ariz.

Arkansas State (8-4) vs. Nevada (7-5), 1:15 p.m. (CBSSN)

Cotton Bowl Classic

At Arlington, Texas

CFP Semifinal, Notre Dame (12-0) vs. Clemson (13-0), 4 p.m. (ESPN)

Orange Bowl

AT Miami Gardens, Fla.

CFP Semifinal, Oklahoma (12-1) vs. Alabama (13-0), 8 p.m. (ESPN)

Monday, Dec. 31

Military Bowl

AT Annapolis, Md.

Cincinnati (10-2) vs. Virginia Tech (6-6), Noon (ESPN)

Sun Bowl

AT El Paso, Texas

Stanford (8-4) vs. Pittsburgh (7-6), 2 p.m. (CBS)

Redbox Bowl

At Santa Clara, Calif.

Michigan State (7-5) vs. Oregon (8-4), 3 p.m. (FOX)

Liberty Bowl

At Memphis, Tenn.

Missouri (8-4) vs. Oklahoma State (6-6), 3:45 p.m. (ESPN)

Holiday Bowl

AT San Diego

Northwestern (8-5) vs. Utah (9-4), 7 p.m. (FS1)

Gator Bowl

AT Jacksonville, Fla.

NC State (9-3) vs. Texas A&M (8-4), 7:30 p.m. (ESPN)

Tuesday, Jan. 1

Outback Bowl

AT Tampa, Fla.

Mississippi State (8-4) vs. Iowa (8-4), Noon (ESPN2)

Citrus Bowl

AT Orlando, Fla.

Kentucky (9-3) vs. Penn State (9-3), 1 p.m. (ABC)

Fiesta Bowl

Glendale, Ariz.

LSU (9-3) vs. UCF (12-0), 1 p.m. (ESPN)

Rose Bowl

At Pasadena, Calif.

Washington (10-3) vs. Ohio State (12-1), 5 p.m. (ESPN)

Sugar Bowl

AT New Orleans

Texas (9-4) vs. Georgia (11-2), 8:45 p.m. (ESPN)

Monday, Jan. 7

College Football Championship

AT Santa Clara, Calif.

Cotton Bowl winner vs. Orange Bowl winner, 8 p.m. (ESPN)

Saturday, Jan. 19

East-West Shrine Classic

At St. Petersburg, Fla.

East vs. West, 3 p.m. (NFLN)

NFLPA Collegiate Bowl

At Pasadena, Calif.

American vs. National, TBA (NFLN)

Saturday, Jan. 26

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, 2:30 p.m. (NFLN)

Divisional Playoffs

FCS Playoffs

FRIDAY’S QUARTERFINAL

Maine (9-3) at Weber State (10-2), 8 p.m.

SATURDAY’S QUARTERFINALS

Colgate (10-1) at North Dakota State (12-0), Noon

South Dakota State (9-2) at Kennesaw State (11-1), 2 p.m.

UC Davis (10-2) at Eastern Washington (10-2), 4 p.m.

NCAA Division II Playoffs

Saturday’s Semifinals

Notre Dame (Ohio) (13-0) at Valdosta State (12-0), Noon

Ferris State (14-0) at Minnesota State-Mankato (13-0), 3 p.m.

NCAA Division III Playoffs

Saturday’s Semifinals

Johns Hopkins (12-1) at Mount Union (13-0), Noon

Mary Hardin-Baylor (13-0) vs. Wisconsin-Whitewater (12-0), 3

NAIA Playoffs

Saturday, Dec. 15 Championship

At Municipal Stadium

Daytona Beach, Fla.

Morningside (14-0) vs. Benedictine (Kan.) (13-1), 7 p.m.

COLLEGE BASKETBALL

Thursday’s Men’s Scores

EAST

Farmingdale 96, Merchant Marine 78

Oakland 87, Fairfield 86

Old Westbury 83, NY Maritime 66

SOUTH

Florida A&M 80, Fort Valley St. 58

Gardner-Webb 105, Bob Jones 37

Indiana-Southeast 91, Brescia 86

SC State 90, Voorhees 69

Tennessee Tech 118, Warren Wilson 60

Wake Forest 80, Charlotte 56

Wofford 112, Kentucky Christian 58

MIDWEST

Davenport 73, Wayne (Mich.) 70

Ferris St. 97, Northwood (Mich.) 78

Grand Valley St. 94, Ashland 61

Hillsdale 73, Malone 57

IUPUI 95, Indiana-Kokomo 64

Iowa 98, Iowa St. 84

Lake Superior St. 70, Saginaw Valley St. 62

N. Michigan 108, Purdue-Northwest 69

Purdue 62, Maryland 60

Wis.-Parkside 70, Michigan Tech 53

Thursday’s Women’s Scores

EAST

Auburn 81, Saint Joseph’s 70

Boston College 83, Bryant 46

Merchant Marine 56, Farmingdale 41

Mount St. Mary’s 65, UMBC 52

New Hampshire 68, New England 44

St. John’s 56, Yale 52

Temple 59, Iona 39

Villanova 60, George Washington 45

SOUTH

Duke 66, UNLV 38

George Mason 72, Delaware 46

Indiana-Southeast 75, Brescia 64

Kentucky 75, Rhode Island 52

Mississippi St. 87, Marquette 82

North Alabama 79, Martin Methodist 48

Sewanee 69, Covenant 63

UNC-Greensboro 92, Lees-McRae 36

Union (Tenn.) 55, Lane 54

MIDWEST

Ferris St. 76, Northwood (Mich.) 63

Grand Valley St. 94, Ashland 61

Loyola of Chicago 56, SIU-Edwardsville 43

Michigan 83, LIU Brooklyn 38

Missouri 66, UMKC 59

N. Michigan 76, Purdue-Northwest 38

Saginaw Valley St. 73, Lake Superior St. 67

Vanderbilt 60, Ball St. 43

Wayne (Mich.) 70, Davenport 56

Wis.-Parkside 62, Michigan Tech 40

SOUTHWEST

Stephen F. Austin 60, Montana St. 53

Texas A&M 68, Houston 52

Texas-Arlington 80, Oral Roberts 62

FAR WEST

Cal Baptist 65, UC Riverside 57

Colorado 76, San Jose St. 64

Idaho St. 80, Utah Valley 68

TRANSACTIONS

Baseball

American League

BOSTON RED SOX — Agreed to terms with RHP Nathan Eovaldi on a four-year contract.

CLEVELAND INDIANS — Agreed to terms with RHP Carlos Carrasco on a four-year contract.

HOUSTON ASTROS — Agreed to terms with C Robinson Chirinos on a one-year contract.

MINNESOTA TWINS — Agreed to terms with 2B Jonathan Schoop and INF Ronald Torreyes on one-year contacts.

National League

ATLANTA BRAVES — Named Rick Kranitz pitching coach.

CHICAGO CUBS — Named Tommy Hottovy pitching coach, Terrmel Sledge assistant hitting coach and Chris Denorfia quality assurance coach.

Frontier League

SCHAUMBURG BOOMERS — Signed INF Nick Gotta.

SOUTHERN ILLINOIS MINERS — Signed RHP Austin Dubsky to a contract extension. Signed C Arturo Nieto.

Basketball

National Basketball Association

NBA — Fined Cleveland C Tristan Thompson $15,000 for making an “inappropriate gesture” to a spectator during a Dec. 3 game at Brooklyn.

ATLANTA HAWKS — Assigned G-F Daniel Hamilton to Erie (NBAGL).

LOS ANGELES LAKERS — Recalled G Isaac Bonga from South Bay (NBAGL).

WASHINGTON WIZARDS — Assigned Fs Troy Brown Jr. and Okaro White to Capital City (NBAGL).

Football

National Football League

NFL — Named Christopher Halpin executive vice president and chief strategy & growth officer.

INDIANAPOLIS COLTS — Signed TE Billy Brown to the practice squad. Placed TE Je’Ron Hamm on the practice squad injured list.

NEW YORK GIANTS — Placed S Landon Collins on injured reserve. Signed DB Kenny Ladler from the practice squad. Signed P Brock Miller to the practice squad.

Canadian Football League

CALGARY STAMPEDERS — Re-signed P Rob Maver, K Rene Paredes, LS Pierre-Luc Caron and FBs Ante Milanovic-Litre and Charlie Powe.

EDMONTON ESKIMOS — Signed DB Jordan Beaulieu, WR Peter Berryman, RB Tanner Green and OL Curtis Krahn, Brandon Smith and Mason Woods.

Hockey

National Hockey League

CAROLINA HURRICANES — Recalled F Saku Maenalanen from Charlotte (AHL).

DALLAS STARS — Reassigned LW Roope Hintz to Texas (AHL).

DETROIT RED WINGS — Recalled D Brian Lashoff from Grand Rapids (AHL).

NEW YORK RANGERS — Recalled F Matt Beleskey from Hartford (AHL).

American Hockey League

HARTFORD WOLF PACK — Signed Fs Terrence Wallin and Alex Kile to professional tryout contracts.

Soccer

United Soccer League

NORTH TEXAS SC — Signed F Ricardo Pepi to a four-year contract.

College

CALIFORNIA — Signed football coach Justin Wilcox to a five-year contract extension through the 2023 season.

CONNECTICUT — Announced women’s sophomore basketball G Lexi Gordon is leaving the program.

STOCKTON — Named Dave Lorber baseball coach.

LOCAL SPORTS

Friday’s Events

College Athletics

WRESTLING

Ohio Northern at Manchester, 7:30

Prep Bowling

Patrick Henry at Liberty Center (NWOAL), 4

Prep Swimming

Findlay at Neb Reed Memorial at Ohio State, TBA

Upper Sandusky & Galion at Bucyrus YMCA, 5:30

Freshman Boys Basketball

Findlay at Toledo Whitmer, 4:30

Prep Hockey

Centerville at Findlay, 7

Junior Varsity Hockey

Toledo St. Francis at Findlay, 5

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Classie Lassies League

High series: Cindy Glick, Bellacino’s, 510. High game: Glick 188.

Prime Timers League

High series: (men) Ron Cook 605; (women) Pam Smith 519. High game: (men) Marvin King 237; (women) King 204.

LOCAL & AREA

McComb State Championship Celebration

McCOMB — The McComb football state championship celebration will be held at 7:30 p.m. Friday in the high school gymnasium. Doors will open at 7 p.m.

Elmwood Seeks Track Assistants

BLOOMDALE — Elmwood High School is looking for assistant high school track coaches. Areas of specialization needed are distance and jumps. Candidates should contact Darren Morrison, head track coach, at darrenalanmorrison@gmail.com before Jan. 1.

UF Baseball Camp

The University of Findlay will be hosting a six-week baseball camp starting Jan. 5. UF head coach Steve Parrill will direct the program in conjunction with U.S. Baseball Academy. Classes are available for players in grades 1-12 and are limited to seven players per coach. Sessions are offered in advanced hitting, pitching, catching, fielding and baserunning. Registration is under way. For more information, visit www.USBaseballAcademy.com, or call toll-free 866-622-4487.

Comments