PREP GIRLS BASKETBALL

Monday’s Results

Three Rivers Athletic Conference

Fremont Ross 43, Toledo St. Ursula 40

Lima Senior 57, Toledo Whitmer 38

Oregon Clay 55, Findlay 48

Mid-Buckeye Conference

Mansfield Christian at Loudonville

Other NW Ohio Games

Delphos St. John’s 61, Lima Shawnee 49

Elgin 46, Johnstown-Monroe 44

Elida 69, Lima Perry 44

Fairview 75, North Central 25

Fort Jennings 45, Convoy Crestview 43

Fort Recovery 40, St. Marys Memorial 28

McComb 45, Toledo Christian 28

Paulding 42, Montpelier 22

Ridgemont 54, Cory-Rawson 47

Riverside at Cedarville

Rossford 45, Swanton 33

St. Henry 56, Celina 29

Stryker 32, Hicksville 16

Sylvania Southview 74, Toledo Waite 57

Toledo Scott at Jones Leadership Academy

Van Buren 65, Ada 26

Vermilion 64, Lorain Brookside 42

Versailles 63, Lima Bath 41

Wayne Trace 48, Lincolnview 25

Wellington at Norwalk Senior

Tuesday’s Games

Northern 10 Conference

Colonel Crawford at Seneca East

Mohawk at Bucyrus

Upper Sandusky at Buckeye Central

Wynford at Carey

Mid Ohio Athletic Conference

Marion Harding at River Valley

Marion Pleasant at Clear Fork

Shelby at Buckeye Valley

Other NW Ohio Games

Ashland Mapleton at Jeromesville Hillsdale

Bellevue at Castalia Margaretta

Cardinal Stritch at Evergreen

Castalia Margaretta at Toledo Start

Columbus Grove at Kalida

Danbury at Ottawa Hills

Defiance at Anthony Wayne

Delta at Fairview

Fremont St. Joseph at Monroeville

Gibsonburg at Northwood

Hardin Northern at Allen East

Hopewell-Loudon at Lakota

Kenton at Upper Scioto Valley

Lima Cent. Cath. at Wapakoneta

Lucas at Plymouth

Mansfield St. Peter’s at New London

Mansfield Temple Christian at Crestline

Marion Local at Russia

Miller City at Leipsic

New Bremen at Fort Loramie

New Knoxville at Anna

Old Fort at Woodmore

Ontario at Lexington

Paulding at Holgate

Port Clinton at Clyde

Sandusky Perkins at Norwalk St. Paul

Sidney Fairlawn at Sidney Lehman

Swanton at Springfield

Tiffin Columbian at Huron

Tinora at Patrick Henry

Van Wert at Wayne Trace

Wauseon at Ayersville

Waynesfield-Goshen at Parkway

Woodlan, Ind. at Antwerp

Wednesday’s Games

Toledo City League

Toledo Rogers at Toledo Woodward

Toledo Scott at Toledo Bowsher

Toledo Start at Toledo Waite

Other NW Ohio Games

Lima Perry at Delphos Jefferson

PREP BOYS BASKETBALL

Monday’s Results

Other NW Ohio Games

Paulding 68, Miller City 60

Boys Basketball

Tuesday’s Games

Three Rivers Athletic Conference

Toledo St. John’s at Lima Senior

Northern Buckeye Conference

Eastwood at Fostoria Senior

Genoa at Otsego

Rossford at Lake

Woodmore at Elmwood

Buckeye Border Conference

Edon at Stryker

Fayette at Hilltop

North Central at Pettisville

Other NW Ohio Games

Ashland Crestview at Mansfield Christian

Bellefontaine at Versailles

Delphos Jefferson at Ottoville

Delphos St. John’s at Continental

Detroit Leadership Academy at Toledo Bowsher

Elyria Catholic at Vermilion

Fort Jennings at Convoy Crestview

Fort Wayne Eastside at Hicksville

Heritage Christian at Stateline Christian

Jones Leadership Academy at Toledo Scott

Lima Bath at Findlay

Lima Perry at Lima Shawnee

Loudonville at Norwayne

Lucas at South Central

North Canton Hoover at Pettisville

Oregon Clay at Perrysburg

Ottawa-Glandorf at Bowling Green

Ridgedale at Elgin

Sandusky Senior at Mansfield Madison

South Adams, Ind. at Fort Recovery

Swanton at Edgerton

Sylvania Southview at Wauseon

Toledo Waite at Sylvania Northview

Vanlue at Bluffton

West Holmes at Orrville

Wednesday’s Games

Mid Ohio Athletic Conference

Galion Senior at Clear Fork

Marion Harding at Shelby

Marion Pleasant at Buckeye Valley

Ontario at River Valley

Other NW Ohio Games

Cory-Rawson at Ada

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 9 5 0 .643 374 310

Miami 7 7 0 .500 295 374

Buffalo 5 9 0 .357 215 333

N.Y. Jets 4 10 0 .286 292 359

South

W L T Pct PF PA

Houston 10 4 0 .714 352 281

Indianapolis 8 6 0 .571 372 300

Tennessee 8 6 0 .571 268 254

Jacksonville 4 10 0 .286 225 289

North

W L T Pct PF PA

Pittsburgh 8 5 1 .607 384 316

Baltimore 8 6 0 .571 341 253

Cleveland 6 7 1 .464 309 348

Cincinnati 6 8 0 .429 337 413

West

W L T Pct PF PA

x-Kansas City 11 3 0 .786 499 380

x-L.A. Chargers 11 3 0 .786 395 298

Denver 6 8 0 .429 306 299

Oakland 3 11 0 .214 260 418

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Dallas 8 6 0 .571 276 269

Philadelphia 7 7 0 .500 311 318

Washington 7 7 0 .500 265 310

N.Y. Giants 5 9 0 .357 307 348

South

W L T Pct PF PA

y-New Orleans 12 2 0 .857 459 292

Carolina 6 8 0 .429 333 344

Atlanta 5 9 0 .357 356 381

Tampa Bay 5 9 0 .357 344 403

North

W L T Pct PF PA

y-Chicago 10 4 0 .714 383 264

Minnesota 7 6 1 .536 323 308

Green Bay 5 8 1 .393 332 331

Detroit 5 9 0 .357 284 333

West

W L T Pct PF PA

y-L.A. Rams 11 3 0 .786 448 343

Seattle 8 6 0 .571 363 292

San Francisco 4 10 0 .286 301 373

Arizona 3 11 0 .214 192 367

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Late games not included

Thursday’s Results

L.A. Chargers 29, Kansas City 28

Saturday’s Results

Houston 29, N.Y. Jets 22

Cleveland 17, Denver 16

Sunday’s Results

Baltimore 20, Tampa Bay 12

Washington 16, Jacksonville 13

Indianapolis 23, Dallas 0

Buffalo 14, Detroit 13

Chicago 24, Green Bay 17

Minnesota 41, Miami 17

Tennessee 17, N.Y. Giants 0

Atlanta 40, Arizona 14

Cincinnati 30, Oakland 16

Pittsburgh 17, New England 10

San Francisco 26, Seattle 23, OT

Philadelphia 30, L.A. Rams 23

Monday’s Results

New Orleans 12, Carolina 9

Saturday’s GAmes

Washington at Tennessee, 4:30

Baltimore at L.A. Chargers, 8:20

Sunday’s Games

Atlanta at Carolina, 1

Houston at Philadelphia, 1

N.Y. Giants at Indianapolis, 1

Green Bay at N.Y. Jets, 1

Minnesota at Detroit, 1

Buffalo at New England, 1

Cincinnati at Cleveland, 1

Jacksonville at Miami, 1

Tampa Bay at Dallas, 1

L.A. Rams at Arizona, 4:05

Chicago at San Francisco, 4:05

Pittsburgh at New Orleans, 4:25

Kansas City at Seattle, 8:20

Monday, Dec. 24

Denver at Oakland, 8:15

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Toronto 23 9 .719 —

Philadelphia 20 12 .625 3

Boston 18 11 .621 3½

Brooklyn 13 18 .419 9½

New York 9 23 .281 14

Southeast Division

W L Pct GB

Charlotte 14 15 .483 —

Orlando 14 15 .483 —

Miami 13 16 .448 1

Washington 12 18 .400 2½

Atlanta 6 23 .207 8

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 20 9 .690 —

Indiana 20 10 .667 ½

Detroit 14 14 .500 5½

Cleveland 7 23 .233 13½

Chicago 7 24 .226 14

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Memphis 16 13 .552 —

Dallas 15 13 .536 ½

Houston 15 14 .517 1

San Antonio 16 15 .516 1

New Orleans 15 16 .484 2

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 20 9 .690 —

Oklahoma City 19 10 .655 1

Portland 16 13 .552 4

Minnesota 14 16 .467 6½

Utah 14 17 .452 7

Pacific Division

W L Pct GB

Golden State 20 10 .667 —

L.A. Lakers 18 12 .600 2

L.A. Clippers 17 12 .586 2½

Sacramento 16 14 .533 4

Phoenix 7 24 .226 13½

Late games not included

Sunday’s Results

Brooklyn 144, Atlanta 127

Philadelphia 128, Cleveland 105

Indiana 110, New York 99

Washington 128, L.A. Lakers 110

Miami 102, New Orleans 96

Sacramento 120, Dallas 113

Denver 95, Toronto 86

Monday’s Results

Milwaukee 107, Detroit 104

Phoenix 128, New York 110

Houston 102, Utah 97

Minnesota 132, Sacramento 105

Oklahoma City 121, Chicago 96

San Antonio 123, Philadelphia 96

Memphis at Golden State, late

Portland at L.A. Clippers, late

Tuesday’s Games

Cleveland at Indiana, 7

L.A. Lakers at Brooklyn, 7:30

Washington at Atlanta, 7:30

Dallas at Denver, 9

Wednesday’s Games

Cleveland at Charlotte, 7

New York at Philadelphia, 7

San Antonio at Orlando, 7

Indiana at Toronto, 7:30

Phoenix at Boston, 7:30

Brooklyn at Chicago, 8

Detroit at Minnesota, 8

New Orleans at Milwaukee, 8

Washington at Houston, 8

Golden State at Utah, 9

Memphis at Portland, 10

Oklahoma City at Sacramento, 10

Thursday’s Games

Houston at Miami, 8

Dallas at L.A. Clippers, 10:30

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Tampa Bay 34 25 7 2 52 138 97

Buffalo 34 20 9 5 45 105 98

Toronto 33 21 10 2 44 117 93

Boston 34 18 12 4 40 94 88

Montreal 34 17 12 5 39 108 111

Ottawa 35 15 16 4 34 116 135

Detroit 34 14 15 5 33 98 115

Florida 31 12 13 6 30 101 113

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 32 20 9 3 43 122 100

Columbus 33 18 12 3 39 108 105

Pittsburgh 33 15 12 6 36 112 108

N.Y. Islanders 31 15 12 4 34 89 91

Carolina 32 14 13 5 33 84 93

N.Y. Rangers 32 14 13 5 33 94 106

New Jersey 31 11 13 7 29 94 111

Philadelphia 31 12 15 4 28 93 116

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Winnipeg 33 22 9 2 46 121 94

Nashville 34 22 10 2 46 107 86

Colorado 33 18 9 6 42 121 102

Minnesota 32 17 13 2 36 101 91

Dallas 33 16 14 3 35 92 93

St. Louis 31 12 15 4 28 88 107

Chicago 35 10 19 6 26 99 135

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Calgary 34 22 10 2 46 122 93

Anaheim 35 19 11 5 43 93 100

San Jose 34 18 11 5 41 112 103

Vegas 36 19 15 2 40 107 102

Edmonton 34 18 13 3 39 98 101

Vancouver 36 16 16 4 36 110 118

Arizona 32 14 16 2 30 81 89

Los Angeles 34 11 20 3 25 75 106

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Sunday’s Results

Vegas 4, N.Y. Rangers 3, OT

Carolina 3, Arizona 0

Calgary 7, St. Louis 2

Buffalo 4, Boston 2

Winnipeg 5, Tampa Bay 4, OT

San Jose 7, Chicago 3

Vancouver 4, Edmonton 2

Monday’s Results

Columbus 1, Vegas 0

Anaheim 4, Pittsburgh 2

Boston 4, Montreal 0

Ottawa 4, Nashville 3, OT

N.Y. Islanders at Colorado, late

Tuesday’s Games

Florida at Buffalo, 7

Detroit at Philadelphia, 7

Toronto at New Jersey, 7

Anaheim at N.Y. Rangers, 7

San Jose at Minnesota, 8

Calgary at Dallas, 8:30

Nashville at Chicago, 8:30

St. Louis at Edmonton, 9

N.Y. Islanders at Arizona, 9

Tampa Bay at Vancouver, 10

Winnipeg at Los Angeles, 10:30

Wednesday’s Games

Pittsburgh at Washington, 8

Montreal at Colorado, 8:30

Thursday’s Games

Minnesota at Pittsburgh, 7

Detroit at Carolina, 7

Anaheim at Boston, 7

New Jersey at Columbus, 7

Florida at Toronto, 7

Nashville at Philadelphia, 7

Chicago at Dallas, 8:30

Montreal at Arizona, 9

Tampa Bay at Calgary, 9

St. Louis at Vancouver, 10

N.Y. Islanders at Vegas, 10

Winnipeg at San Jose, 10:30

COLLEGE FOOTBALL

Bowl Schedule

Saturday’s Results

Celebration Bowl

At Atlanta

N.C. A&T 24, Alcorn State 22

Cure Bowl

AT Orlando, Fla.

Tulane 41, Louisiana-Lafayette 24

New Mexico Bowl

AT Albuquerque

Utah State 52, North Texas 13

Las Vegas Bowl

Fresno State 31, Arizona State 20

Camellia Bowl

Montgomery, Ala.

Georgia Southern 23, Eastern Michigan 21

New Orleans Bowl

Appalachian State 45, Middle Tennessee 13

Tuesday’s Game

Boca Raton (Fla.) Bowl

UAB (10-3) vs. North Illinois (8-5), 7 p.m. (ESPN)

Wednesday’s Game

Frisco (Texas) Bowl

San Diego State (7-5) vs. Ohio (8-4), 8 p.m. (ESPN)

Thursday’s Game

Gasparilla Bowl

At St. Petersburg, Fla.

Marshall (8-4) vs. South Florida (7-5), 8 p.m. (ESPN)

Friday’s Games

Bahamas Bowl

AT Nassau

Toledo (7-5) vs. FIU (8-4), 12:30 p.m (ESPN)

Famous Idaho Potato Bowl

AT Boise

Western Michigan (7-5) vs. BYU (6-6), 4 p.m. (ESPN)

Saturday’s Games

Birmingham (Ala.) Bowl

Memphis (8-5) vs. Wake Forest (6-6), Noon (ESPN)

Armed Forces Bowl

AT Fort Worth, Texas

Houston (8-4) vs. Army (9-2), 3:30 p.m. (ESPN)

Dollar General Bowl

AT Mobile, Ala.

Buffalo (10-3) vs. Troy (9-3), 7 p.m. (ESPN)

Hawaii Bowl

AT Honolulu

Louisiana Tech (7-5) vs. Hawaii (8-5), 10:30 p.m. (ESPN)

Wednesday, Dec. 26

SERVPRO First Responder Bowl

AT Dallas

Boston College (7-5) vs. Boise State (10-3), 1:30 p.m. (ESPN)

Quick Lane Bowl

At Detroit

Minnesota (6-6) vs. Georgia Tech (7-5), 5:15 p.m. (ESPN)

Cheez-It Bowl

AT Phoenix

California (7-5) vs. TCU (6-6), 9 p.m. (ESPN)

Thursday, Dec. 27

Independence Bowl

AT Shreveport, La.

Temple (8-4) vs. Duke (7-5), 1:30 p.m. (ESPN)

Pinstripe Bowl

At Bronx, N.Y.

Miami (7-5) vs. Wisconsin (7-5), 5:15 p.m. (ESPN)

Texas Bowl

AT Houston

Baylor (6-6) vs. Vanderbilt (6-6), 9 p.m. (ESPN)

Friday, Dec. 28

Music City Bowl

AT Nashville, Tenn.

Purdue (6-6) vs. Auburn (7-5), 1:30 p.m. (ESPN)

Camping World Bowl

AT Orlando, Fla.

West Virginia (8-3) vs. Syracuse (9-3), 5:15 p.m. (ESPN)

Alamo Bowl

At San Antonio

Iowa State (8-4) vs. Washington State (10-2), 9 p.m. (ESPN)

Saturday, Dec. 29

Peach Bowl

AT Atlanta

Florida (9-3) vs. Michigan (10-2), Noon (ESPN)

Belk Bowl

AT Charlotte, N.C.

South Carolina (7-5) vs. Virginia (7-5), Noon (ABC)

Arizona Bowl

At Tucson, Ariz.

Arkansas State (8-4) vs. Nevada (7-5), 1:15 p.m. (CBSSN)

Cotton Bowl Classic

At Arlington, Texas

CFP Semifinal, Notre Dame (12-0) vs. Clemson (13-0), 4 p.m. (ESPN)

Orange Bowl

AT Miami Gardens, Fla.

CFP Semifinal, Oklahoma (12-1) vs. Alabama (13-0), 8 p.m. (ESPN)

Monday, Dec. 31

Military Bowl

AT Annapolis, Md.

Cincinnati (10-2) vs. Virginia Tech (6-6), Noon (ESPN)

Sun Bowl

AT El Paso, Texas

Stanford (8-4) vs. Pittsburgh (7-6), 2 p.m. (CBS)

Redbox Bowl

At Santa Clara, Calif.

Michigan State (7-5) vs. Oregon (8-4), 3 p.m. (FOX)

Liberty Bowl

At Memphis, Tenn.

Missouri (8-4) vs. Oklahoma State (6-6), 3:45 p.m. (ESPN)

Holiday Bowl

AT San Diego

Northwestern (8-5) vs. Utah (9-4), 7 p.m. (FS1)

Gator Bowl

AT Jacksonville, Fla.

NC State (9-3) vs. Texas A&M (8-4), 7:30 p.m. (ESPN)

Tuesday, Jan. 1

Outback Bowl

AT Tampa, Fla.

Mississippi State (8-4) vs. Iowa (8-4), Noon (ESPN2)

Citrus Bowl

AT Orlando, Fla.

Kentucky (9-3) vs. Penn State (9-3), 1 p.m. (ABC)

Fiesta Bowl

Glendale, Ariz.

LSU (9-3) vs. UCF (12-0), 1 p.m. (ESPN)

Rose Bowl

At Pasadena, Calif.

Washington (10-3) vs. Ohio State (12-1), 5 p.m. (ESPN)

Sugar Bowl

AT New Orleans

Texas (9-4) vs. Georgia (11-2), 8:45 p.m. (ESPN)

Monday, Jan. 7

College Football Championship

AT Santa Clara, Calif.

Cotton Bowl winner vs. Orange Bowl winner, 8 p.m. (ESPN)

Saturday, Jan. 19

East-West Shrine Classic

At St. Petersburg, Fla.

East vs. West, 3 p.m. (NFLN)

NFLPA Collegiate Bowl

At Pasadena, Calif.

American vs. National, TBA (NFLN)

Saturday, Jan. 26

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, 2:30 p.m. (NFLN)

Divisional Playoffs

FCS Playoffs

Semifinals

Eastern Washington 50, Maine 14

North Dakota State 44, South Dakota State 21

Saturday, Jan. 5 Championship

At Toyota Stadium

Frisco, Texas

North Dakota State (14-0) vs. Eastern Washington (12-2), Noon

NCAA Division II Playoffs

SATURDAY’S Championship

at McKinney, Texas

Valdosta State 49, Ferris State 47

NCAA Division III Playoffs

FRIDAY’S Championship

At Shenandoah, Texas

Mary Hardin-Baylor 24, Mount Union 16

NAIA Playoffs

Saturday’S Championship

At Municipal Stadium

Daytona Beach, Fla.

Morningside 35, Benedictine (Kan.) 28

AFCA Division II Coaches

Record Pts Pvs

1. Valdosta State (Ga.) (33) 14-0 825 3

2. Ferris State (Mich.) 15-1 792 2

3. Minnesota State 13-1 750 1

4. Notre Dame (Ohio) 13-1 699 11

5. Tarleton State (Texas) 12-1 670 6

6. Ouachita Baptist (Ark.) 12-1 662 4

7. Colorado State-Pueblo 11-2 546 9

8. Lenoir-Rhyne (N.C.) 12-2 497 17

9. Texas A&M-Commerce 10-3 482 15

10. Northwest Missouri State 10-3 475 18

11. Indianapolis (Ind.) 10-2 462 12

12. Slippery Rock (Pa.) 11-3 412 NR

13. Minnesota-Duluth 11-1 408 5

14. Grand Valley State (Mich.) 10-2 395 7

15. Hillsdale (Mich.) 10-3 301 23

16. West Georgia 10-2 293 10

17. West Chester (Pa.) 10-1 281 8

18. Colorado School of Mines 10-2 256 14

19. Bowie State (Md.) 10-3 232 25

20. Harding (Ark.) 9-3 229 21

21. LIU-Post (N.Y.) 10-1 189 13

22. Fort Hays State (Kan.) 9-3 180 19

23. New Haven (Conn.) 9-3 177 NR

24. Wingate (N.C.) 9-4 137 NR

25. Midwestern State (Texas) 8-2 119 16

Others Receiving Votes: Kutztown (Pa.) 105, West Alabama, 43, Ohio Dominican, 32, Azusa Pacific (Calif.) 21, Fairmont State (W.Va.) 14, Missouri S&T, 11, Florida Tech, 8, Indiana (Pa.) 7, Pittsburg State (Kan.) 6, Chadron State (Neb.) 3, Central Washington, 2, Virginia Union, 2, Ashland (Ohio) 1, Tiffin (Ohio) 1.

AFCA Division III Coaches

Record Pts Pvs

1. Mary Hardin-Baylor (Texas) (50) 15-0 1250 2

2. Mount Union (Ohio) 14-1 1197 1

3. Wisconsin-Whitewater 13-1 1118 4

4. St. John’s (Minn.) 12-1 1090 5

5. Johns Hopkins (Md.) 12-2 1065 13

6. Bethel (Minn.) 11-2 909 15

7. Hardin-Simmons (Texas) 9-2 815 7

8. Frostburg State (Md.) 10-1 788 6

9. North Central (Ill.) 10-2 784 9

10. Muhlenberg (Pa.) 11-2 760 22

11. Brockport (N.Y.) 11-1 755 3

12. Rensselaer (N.Y.) 10-2 700 23

13. Whitworth (Wash.) 10-1 692 11

14. John Carroll (Ohio) 9-2 428 8

15. Centre (Ky.) 10-2 427 NR

16. Berry (Ga.) 10-2 425 18

16. Delaware Valley (Pa.) 9-2 425 11

18. St. Thomas (Minn.) 8-2 332 19

19. Trine (Ind.) 10-1 319 10

20. Wittenberg (Ohio) 9-1 251 16

21. St. Norbert (Wis.) 10-2 247 NR

22. Washington & Jefferson (Pa.) 9-2 233 14

23. Wabash (Ind.) 9-1 231 17

24. Randolph-Macon (Va.) 9-3 225 NR

25. Illinois Wesleyan 8-2 210 21

Others Receiving Votes: Linfield (Ore.) 173, Wheaton (Ill.) 97, Wartburg (Iowa) 64, Baldwin Wallace (Ohio) 40, Wisconsin-La Crosse, 39, Framingham State (Mass.) 27, Denison (Ohio) 21, Washington (Mo.) 17, Salisbury (Md.) 14, Case Western Reserve (Ohio) 12, Trinity (Conn.) 12, Wesley (Del.) 9, Claremont-Mudd-Scripps (Calif.) 8, Hanover (Ind.) 6, MIT (Mass.) 6, Southwestern (Texas) 5, Western New England (Mass.) 5, Amherst (Mass.) 4, Monmouth (Ill.) 4, Eureka (Ill.) 3, Wisconsin-Oshkosh, 3, Franklin & Marshall (Pa.) 2, Ithaca (N.Y.) 1, Mount St. Joseph (Ohio) 1, Trinity (Texas) 1.

COLLEGE BASKETBALL

COLLEGE BASKETBALL

Monday’s Men’s Scores

EAST

Cornell 70, Longwood 64

Scranton 106, Manhattanville 75

SOUTH

Augusta 81, Young Harris 70

Barton 104, Coker 69

Bethel (Tenn.) 71, Lindsey Wilson 62

Blackburn 87, Rhodes 78

Cal Baptist 73, SE Louisiana 52

Davis & Elkins 80, Glenville St. 75

Defiance 73, Spalding 72

Florida St. 85, SE Missouri 68

Gardner-Webb 79, Georgia Tech 69

High Point 90, NC Wesleyan 85, OT

Kentucky Christian 123, Cincinnati Christian 116

Kentucky St. 91, Clark Atlanta 88

Lee 70, West Florida 67

Lipscomb 119, Covenant 48

Morgan St. 85, Wilmington (Del.) 78

Samford 85, Houston Baptist 61

Tulane 77, Texas Southern 70

Vanderbilt 81, Arizona St. 65

Wake Forest 67, Davidson 63

MIDWEST

Ball St. 77, Valparaiso 61

Drake 79, SIU-Edwardsville 66

Ferris St. 116, Olivet 83

Mount Mercy 82, Waldorf 76

N. Illinois 91, W. Illinois 76

North Central (Ill.) 77, Albion 58

Northwestern 88, Chicago St. 46

Northwood (Mich.) 87, Madonna 82

UIC 63, Incarnate Word 57

SOUTHWEST

UTSA 101, Bethany (Kan.) 77

FAR WEST

Montana 60, N. Dakota St. 53

New Mexico St. 74, N. Colorado 62

Utah 93, Florida A&M 64

Monday’s Women’s Scores

EAST

Kent St. 76, St. Bonaventure 64

Syracuse 94, Niagara 45

SOUTH

Appalachian St. 94, Wofford 70

Barton 79, Converse 58

Belmont 67, Chattanooga 51

Berea 118, St. Mary of the Woods 66

Chowan 66, St. Augustine’s 38

Cincinnati Christian 80, Kentucky Christian 43

Florida Gulf Coast 81, Abilene Christian 65

Kentucky St. 95, Clark Atlanta 73

Loyola NO 67, Virgin Island 55

McNeese St. 106, Southern NO 54

Memphis 69, SE Missouri 57

North Alabama 86, MVSU 72

Rust 78, Alcorn St. 59

SC-Aiken 67, Clayton St. 58

SE Louisiana 49, Louisiana-Monroe 42

South Alabama 97, Faulkner 40

South Florida 102, Vermont 55

UCF 64, Pacific 57

Wake Forest 50, James Madison 49

West Florida 76, Lee 70

MIDWEST

Adrian 79, Kalamazoo 59

Bowling Green 79, Detroit 73

Butler 72, Indiana St. 49

DePaul 95, Tennessee St. 73

Marquette 91, Binghamton 40

Missouri 69, Texas St. 50

Mount Mary 74, Blackburn 65

N. Illinois 78, E. Illinois 59

Northwestern 97, Chicago St. 35

Oakland 64, Rochester (Mich.) 46

Wis.-Oshkosh 69, Thiel 42

FAR WEST

Arizona 62, UTEP 40

Cal Poly 60, Seattle 50

UC Davis 76, Saint Mary’s (Cal) 74

SOUTHWEST

Cent. Arkansas 70, Williams Baptist 35

Lamar 93, Howard Payne 37

Texas-Arlington 65, Houston 61

UALR 63, Tulsa 53

The AP Top 25

Record Pts Prv

1. Kansas (56) 9-0 1586 1

2. Duke (5) 9-1 1488 2

3. Tennessee (2) 8-1 1464 3

4. Michigan (1) 11-0 1442 5

5. Virginia (1) 9-0 1400 6

6. Nevada 11-0 1319 7

7. Auburn 9-1 1156 8

8. Gonzaga 9-2 1147 4

9. North Carolina 8-2 1126 12

10. Michigan St. 9-2 1070 9

11. Florida St. 8-1 949 10

12. Texas Tech 10-0 912 11

13. Virginia Tech 9-1 838 13

14. Buffalo 10-0 684 14

15. Ohio St. 9-1 647 15

16. Wisconsin 9-2 619 16

17. Mississippi St. 9-1 529 18

18. Arizona St. 8-1 415 20

19. Kentucky 8-2 377 19

20. Marquette 8-2 350 21

21. Houston 10-0 266 24

22. Indiana 9-2 226 25

23. Iowa 8-2 224 22

24. Furman 12-0 208 23

25. Nebraska 9-2 156 —

Others receiving votes: Oklahoma 115, Maryland 103, Kansas St. 90, St. John’s 59, Villanova 52, N.C. State 38, Purdue 20, TCU 17, Iowa St. 9, Cincinnati 7, Louisville 6, Florida 3, Minnesota 3, Belmont 2, San Francisco 2, NJIT 1.

The Women’s AP Top 25

Record Pts Prv

1. UConn (31) 9-0 775 1

2. Notre Dame 9-1 738 2

3. Louisville 11-0 712 4

4. Mississippi St. 10-0 681 5

5. Maryland 10-0 632 6

6. Baylor 8-0 585 3

7. Oregon 8-1 583 7

8. Stanford 6-1 561 11

9. Tennessee 8-0 558 9

10. N.C. State 11-0 510 10

11. Oregon St. 7-1 429 8

12. Texas 7-2 390 12

13. Minnesota 10-0 387 13

14. California 8-0 386 13

15. Syracuse 8-2 337 15

16. Iowa 8-2 303 16

17. Arizona St. 7-2 227 17

18. Kentucky 10-1 215 18

19. Marquette 8-2 191 19

20. DePaul 7-3 185 20

21. Gonzaga 10-1 148 21

22. Michigan St. 8-1 134 23

23. Texas A&M 8-2 98 —

24. Miami 9-2 95 24

25. South Carolina 6-4 66 25

Others receiving votes: Iowa St. 22, South Dakota 22, Florida St. 21, Virginia Tech 21, South Florida 19, Missouri 13, Indiana 11, Georgia 8, Utah 5, Southern Cal 4, Drake 1, South Dakota St. 1, West Virginia 1.

USA Today Top 25

Record Pts Pvs

1. Kansas (27) 9-0 768 1

2. Duke (1) 9-1 709 2

3. Virginia 9-0 697 3

4. Tennessee 8-1 694 4

5. Michigan (3) 11-0 678 5

6. Nevada 11-0 617 7

7. Auburn 9-1 532 8

8. Michigan State 9-2 502 9

9. Gonzaga 9-2 497 6

10. North Carolina 8-2 493 12

11. Texas Tech 10-0 470 11

12. Florida State 8-1 452 10

13. Virginia Tech 9-1 425 13

14. Ohio State 9-1 341 14

15. Buffalo 10-0 318 15

16. Mississippi State 9-1 272 17

17. Wisconsin 9-2 232 19

18. Kentucky 8-2 198 18

19. Arizona State 8-1 178 20

20. Houston 10-0 168 22

21. Iowa 8-2 115 21

22. Nebraska 9-2 94 25

23. Marquette 8-2 91 —

24. Maryland 9-2 90 23

25. Furman 12-0 82 —

Others receiving votes: Indiana 62, Oklahoma 58, St. John’s 51, Kansas State 45, Villanova 35, Cincinnati 28, TCU 24, Iowa State 15, N.C. State 13, UCF 7, North Texas 7, Florida 6, Louisville 6, Purdue 3, Belmont 2.

TRANSACTIONS

Baseball

American League

NEW YORK YANKEES — Agreed to terms with LHP J.A. Happ on a two-year contract. Designated RHP Parker Bridwell for assignment.

TEXAS RANGERS — Agreed to terms with RHPs Matt Bush and Tim Dillard, LHP Zac Curtis and INF Chase d’Arnaud on minor league contracts.

National League

NEW YORK METS — Agreed to terms with C Wilson Ramos on a two-year contract and OF Rajai Davis on a minor league contract.

PITTSBURGH PIRATES — Agreed to terms with RHP Jordan Lyles on a one-year contract.

WASHINGTON NATIONALS — Traded 2B Andruw Monasterio to Cleveland to complete an earlier trade.

Basketball

National Basketball Association

ATLANTA HAWKS — Transferred F Alex Poythress to Erie (NBAGL).

INDIANA PACERS — Named Kelly Krauskopf assistant general manager.

WASHINGTON WIZARDS — Traded F Kelly Oubre Jr. and G Austin Rivers to Phoenix for F Trevor Ariza.

Football

National Football League

NFL — Suspended Green Bay G Alex Light one game for violating the NFL policy and program for substances of abuse.

ATLANTA FALCONS — Placed RB Ito Smith on injured reserve.

GREEN BAY PACKERS — Claimed RB Kapri Bibbs off waivers from Washington.

NEW YORK JETS — Signed WR DeAngelo Yancey to the practice squad.

Pro Football Hall of Fame

PFHOF — Signed president and CEO David Baker to a five-year contract extension.

Canadian Football League

WINNIPEG BLUE BOMBERS — Agreed to terms with LB Jesse Briggs on a two-year contract.

Hockey

National Hockey League

NEW JERSEY DEVILS — Placed G Cory Schneider on injured reserve. Recalled G Mackenzie Blackwood from Binghamton (AHL).

NEW YORK RANGERS — Assigned LW Matt Beleskey and G Dustin Tokarski to Hartford (AHL). Recalled G Alexandar Georgiev from Hartford.

PHILADELPHIA FLYERS — Fired coach Dave Hakstol. Named Scott Gordon interim coach.

ST. LOUIS BLUES — Reassigned C Tanner Kaspick from Tulsa (ECHL) to San Antonio (AHL). Recalled LW Zach Sanford from San Antonio.

American Hockey League

HAMILTON BULLDOGS — Acquired F Tag Bertuzzi from Guelph for a 2020 second-, 2021 third- and 2022 third-round draft picks.

ECHL

ECHL — Suspended Tulsa’s Ian McNulty one game and fined him an undisclosed amount for his actions in a Dec. 15 game at Indy. Suspended Allen’s Mike Gunn two games and fined him an undisclosed amount for his actions in a Dec. 16 at Reading.

Motorsports

INDYCAR — Promoted Jay Frye to president, effective Jan. 1.

Soccer

Major League Soccer

FC DALLAS — Named Luchi Gonzalez coach.

NEW ENGLAND REVOLUTION — Re-signed F Juan Agudelo to a multi-year contract.

PHILADELPHIA UNION — Signed D Fabinho, M Warren Creavalle and F Kacper Przybylko.

SPORTING KANSAS CITY — D Brad Evans announced his retirement.

TORONTO FC — Exercised its option on M Auro Alvaro da Cruz Junior. Signed F Jahkeele Marshall-Rutty to a USL contract.

College

INDIANA — Announced sophomore QB Jack Tuttle is transferring from Utah.

MEMPHIS — Named Steven Martin athletic development coordinator.

NORTH CAROLINA STATE — Named Kurt Roper quarterbacks coach.

OHIO STATE — Redshirt junior RB Mike Weber will declare for the NFL draft after the Rose Bowl.

RUTGERS — Named Henry Baker defensive backs coach and coordinator for the passing defense.

SACRAMENTO STATE — Named Troy Taylor football coach.

LOCAL SPORTS

Monday’s Results

College Athletics

WRESTLING

WASHINGTON & LEE DUALS

Ohio Northern 33, McDaniel 12

Ohio Northern 32, Averett 16

Ohio Northern 34, Southern Virginia 9

Prep Boys Bowling

PATRICK HENRY 2,221, WAUSEON 2,047

PATRICK HENRY — Aidan Breece 191-203–394, Cade DeLong 149-139–288, Jaylin Drew 162-128–290, Kijano Hill 151-185–336, Zack Moehrman 257-165–422. TOTALS: 910-820–1,730.

WAUSEON — Ben Allan 127, Logan Blackman 181-134–315, Chance Buehrer 206-197–403, Kenyon Lovins 181-104–285, Alexander Stevens 138-135–273, Noah Flint 132. TOTALS: 833-702–1,535.

Baker Games

Wauseon 136-166-210–512

Patrick Henry 205-138-148–491

RECORDS: Patrick Henry 3-3 overall, 2-3 Northwest Ohio Athletic League.

Prep Girls Bowling

WAUSEON 1,995, PATRICK HENRY 1,905

WAUSEON — Jessie French 160-182–342, Mac Kearney 233-200–433, Elana Pratt 108-124–232, Quinlynn Rohda 115, Skyler Figy 179, Emily Brunn 115. TOTALS: 795-742–1,537.

PATRICK HENRY — Starr Anteau 170-159–329, Sarah Breece 147-180–327, Catherine Knapp 106-134–240, Angeline Parsons 151-161–313, Hailee Rathburn 169-165–334. TOTALS: 744-799–1,543.

Baker Games

Wauseon 121-177–160–458

Patrick Henry 109-153-100–362

RECORDS: Patrick Henry 0-6 overall, 0-5 Northwest Ohio Athletic League.

Prep Wrestling

COLUMBUS GROVE 39, OTTAWA-GLANDORF 25

106 — Basinger (O-G) pinned Wolverton :315

113 — Kaufman (CG) won by forfeit

120 — Double forfeit

126 — Langhals (CG) dec. Thomas 1-0

132 — Kohli (CG) won by forfeit

138 — Hernandez (O-G) pinned B. Sargent 5:22

145 — Ellerbrock (O-G) pinned Bils :44

152 — Roman (CG) won by forfeit

160 — Pitts (CG) won by forfeit

170 — Bogart (CG) won by forfeit

182 — Double forfeit

195 — Schmersal (O-G) maj. dec. Jones 13-5

220 — Rosales (O-G) dec. Dy. Sargent 7-5 OT

285 — Meyer (CG) won by forfeit

Freshman Girls Basketball

Margaretta 39, Hopewell-Loudon 11

Junior High Girls Basketball

Tiffin (8th) 33, Findlay 29

Fostoria (7th) 37, Tiffin 19

Junior High Boys Basketball

Donnell (7th) 43, Lima South 15

Hopewell-Loudon (7th) 34, McComb 16

Donnell (8th) 32, Lima South 23

Hopewell-Loudon (8th) 45, McComb 31

SCHEDULE

Tuesday’s Events

College Athletics

WOMEN’S BASKETBALL

Findlay vs. Florida Tech at Tampa Tournament, 1

Prep Bowling

Willard at Lakota, 4

Fostoria at Rossford, 4

Prep Wrestling

Bellevue, Marion Pleasant & Van Buren at Upper Sandusky, 6

Carey & Riverdale at Hopewell-Loudon, 6

Freshman Boys Basketball

Lima Bath at Findlay, 4:30

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Kings & Queens League

High series: (men) Reid Ponx, Encompass, 620; (women) Leanne Lanning, Midwest Appraisal, 507, High game: (men) Jim Sterling, Clinger Chiropractic, 245; (women) Pam Oates, Lynsi Clinger & Lanning 178

Morning Glories League

High series: Debby Schade, Cherry’s Propane, 503. High game: Sandy Alacia, Cherry’s Propane, 193.

LOCAL & AREA

H-L Seeks Softball Coach

BASCOM — Hopewell-Loudon has an opening for a varsity softball coach. Interested applicants should send letter of interest and resume to athletic director Brian Colatruglio at bcolatruglio@hlschool.net.

Woodmore Seeks Soccer Coaches

ELMORE — Woodmore High School is looking for a head boys soccer and head volleyball coach. The Wildcats are a Division III program that competes in the Northern Buckeye Conference. Candidates should have previous interscholastic coaching experience and evidence of strong leadership, management and communication skills. Interested candidates should forward letter of interest, resume, and references to: Steve Barr, Athletic Director, Woodmore High School, 633 Fremont St., Elmore, OH 43416; or via e-mail at: sbarr@woodmoreschools.com. Deadline is Dec. 28.

Elmwood Seeks Track Assistants

BLOOMDALE — Elmwood High School is looking for assistant high school track coaches. Areas of specialization needed are distance and jumps. Candidates should contact Darren Morrison, head track coach, at darrenalanmorrison@gmail.com before Jan. 1.

UF Baseball Camp

The University of Findlay will be hosting a six-week baseball camp starting Jan. 5. UF head coach Steve Parrill will direct the program in conjunction with U.S. Baseball Academy. Classes available for players in grades 1-12 and are limited to seven players per coach. Sessions include advanced hitting, pitching, catching, fielding and baserunning. Registration now way. For more info, visit www.USBaseballAcademy.com, or call toll-free 866-622-4487.

Upper Sandusky Boys Soccer Clinic

UPPER SANDUSKY — The Upper Sandusky High School boys soccer coaches and players will be holding a Winter/Spring skills clinic for boys in grades 3-8. The clinic will be held on Sundays, Jan. 6-March 17 from 5-6 p.m. in the high school gym. Cost is $6 which includes a t-shirt. To register, go to www.leaguelineup.com/uppersoccer and click on the Youth Skills Clinic link on the right hand side under Online Registrations. Must register by Dec. 21st to gaurentee a t-shirt. For more information e-mail Coach Keith Miller at keith_m@usevs.org

Comments