PREP BOYS BASKETBALL

OHSAA State Tournament

Thursday’s State Semifinals

Division III’

Cincinnati Purcell Marian (24-4) vs. Canal Winchester Harvest Prep (26-2), noon

Cleveland Heights Lutheran East (19-8) vs. Oregon Cardinal Stritch (24-3), 2

FINAL: Saturday, 10:45 a.m.

Division II

Thornville Sheridan (21-5) vs. Columbus South (27-1), 6

Akron Buchtel (20-7) vs. Trotwood-Madison (26-2), 8

FINAL: Saturday, 2

Friday’s State Semifinals

Division IV

Berlin Hiland (27-1) vs. St. Henry (24-3), noon

Richmond Heights (21-6) vs. Convoy Crestview (26-1), 2

FINAL: Saturday, 5:15

Division I

Lakewood St. Edward (19-8) vs. Cincinnati Archbishop Moeller (27-0), 6

Powell Olentangy Liberty (24-4) vs. Akron St. Vincent-St. Mary (23-3), 8

FINAL: Saturday, 8:30

MAJOR LEAGUE BASEBALL

American League

East Division

W L Pct GB

Baltimore 0 0 .000 —

Boston 0 0 .000 —

New York 0 0 .000 —

Tampa Bay 0 0 .000 —

Toronto 0 0 .000 —

Central Division

W L Pct GB

Chicago 0 0 .000 —

Cleveland 0 0 .000 —

Detroit 0 0 .000 —

Kansas City 0 0 .000 —

Minnesota 0 0 .000 —

West Division

W L Pct GB

Seattle 1 0 1.000 —

Houston 0 0 .000 ½

Los Angeles 0 0 .000 ½

Texas 0 0 .000 ½

Oakland 0 1 .000 1

Wednesday’s Results

Seattle 9, Oakland 7

Thursday’s Games

Seattle (Kikuchi 0-0) vs. Oakland (Estrada 0-0) at Tokyo, 5:35 a.m.

Thursday, March 28

Baltimore at N.Y. Yankees, 1:05

Detroit at Toronto, 3:37

Houston at Tampa Bay, 4:00

Chicago Cubs at Texas, 4:05

L.A. Angels at Oakland, 4:07

Cleveland at Minnesota, 4:10

Chicago White Sox at Kansas City, 4:15

Boston at Seattle, 7:10

Friday, March 29

Detroit at Toronto, 7:07

Houston at Tampa Bay, 7:10

L.A. Angels at Oakland, 10:07

Boston at Seattle, 10:10

National League

East Division

W L Pct GB

Atlanta 0 0 .000 —

Miami 0 0 .000 —

New York 0 0 .000 —

Philadelphia 0 0 .000 —

Washington 0 0 .000 —

Central Division

W L Pct GB

Chicago 0 0 .000 —

Cincinnati 0 0 .000 —

Milwaukee 0 0 .000 —

Pittsburgh 0 0 .000 —

St. Louis 0 0 .000 —

West Division

W L Pct GB

Arizona 0 0 .000 —

Colorado 0 0 .000 —

Los Angeles 0 0 .000 —

San Diego 0 0 .000 —

San Francisco 0 0 .000 —

Thursday, March 28

N.Y. Mets at Washington, 1:05

St. Louis at Milwaukee, 2:10

Atlanta at Philadelphia, 3:05

Chicago Cubs at Texas, 4:05

Arizona at L.A. Dodgers, 4:10

Colorado at Miami, 4:10

Pittsburgh at Cincinnati, 4:10

San Francisco at San Diego, 4:10

Friday, March 29

Colorado at Miami, 7:10

St. Louis at Milwaukee, 8:10

Arizona at L.A. Dodgers, 10:10

San Francisco at San Diego, 10:10

Spring Training Schedule

Tuesday’s RESULTS

Pittsburgh 3, Detroit 1

N.Y. Yankees 6, Tampa Bay 2

Washington 3, Atlanta 2

Toronto at Boston, cancelled

N.Y. Mets at Miami, cancelled

Minnesota at Baltimore, cancelled

Philadelphia at Houston, cancelled

Chicago Cubs 6, Seattle 4

Texas 3, Milwaukee 2

Cincinnati 6, Chicago White Sox 5

Kansas City 8, Chicago Cubs (ss) 6

L.A. Angels 9, Colorado 7

San Diego 4, Arizona 3

Cleveland 4, L.A. Dodgers 2

Wednesday’s results

Pittsburgh 6, Minnesota 5

Detroit 3, Philadelphia 1

Houston 2, N.Y. Yankees 1

Miami 6, St. Louis 0

Atlanta 8, Toronto 7

Cincinnati 6, Texas 1

Arizona 11, Chicago White Sox 2

Milwaukee 10, San Diego 7

Boston 6, Baltimore 4

L.A. Angels vs. Cleveland (ss) at Goodyear, Ariz., late

Kansas City vs. Colorado at Scottsdale, Ariz., late

Cleveland (ss) vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., late

L.A. Dodgers vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., late

Thursday’s Games

Atlanta vs. Tampa Bay (ss) at Port Charlotte, Fla., 1:05 p.m.

Houston vs. Detroit at Lakeland, Fla., 1:05 p.m.

N.Y. Yankees vs. St. Louis (ss) at Jupiter, Fla., 1:05 p.m.

Toronto vs. Philadelphia at Clearwater, Fla., 1:05 p.m.

Baltimore vs. Pittsburgh at Bradenton, Fla., 1:05 p.m.

Miami vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 1:10 p.m.

Kansas City vs. Cincinnati (ss) at Goodyear, Ariz., 4:05 p.m.

San Francisco vs. Chicago Cubs at Mesa, Ariz., 4:05 p.m.

Cleveland vs. Texas (ss) at Surprise, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Dodgers vs. Milwaukee at Phoenix, 4:05 p.m.

Texas (ss) vs. Chicago White Sox at Glendale, Ariz., 4:05 p.m.

L.A. Angels vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 4:10 p.m.

Tampa Bay (ss) vs. Boston at Fort Myers, Fla., 6:05 p.m.

St. Louis (ss) vs. Washington at West Palm Beach, Fla., 6:35 p.m.

Cincinnati (ss) vs. Seattle at Peoria, Ariz., 9:40 p.m.

Friday’s Games

Pittsburgh vs. Tampa Bay at , 1:05 p.m.

St. Louis vs. N.Y. Mets (ss) at , 1:10 p.m.

Texas vs. Chicago Cubs (ss) at , 4:05 p.m.

Arizona vs. L.A. Dodgers at , 4:05 p.m.

Cincinnati vs. Milwaukee at , 4:05 p.m.

Chicago White Sox vs. L.A. Angels (ss) at , 4:10 p.m.

Detroit vs. Atlanta at , 6:05 p.m.

Boston vs. Minnesota at , 6:05 p.m.

N.Y. Mets (ss) vs. Houston at , 6:05 p.m.

Baltimore vs. Toronto at , 6:07 p.m.

Philadelphia vs. N.Y. Yankees at , 6:35 p.m.

Washington vs. Miami at , 7:05 p.m.

San Francisco (ss) vs. Kansas City at , 9:05 p.m.

Chicago Cubs (ss) vs. Cleveland at , 9:05 p.m.

L.A. Angels (ss) vs. Seattle at , 9:40 p.m.

San Diego vs. Colorado (ss) at , 9:40 p.m.

Colorado (ss) vs. San Francisco (ss) at , 10:05 p.m.

Wednesday’s Boxscore

Tigers 3, Phillies 1

Detroit Philadelphia

ab r h bi ab r h bi

Hrrison 2b 3 1 2 2 McCtchn lf 3 0 1 0

A.Smcox pr 1 1 0 0 D.Czens lf 1 0 0 0

Cstllns rf 3 0 0 0 J.Sgura ss 3 0 1 0

Dthrage rf 1 0 0 0 A.Rmine ss 1 0 0 0

Cabrera dh 2 0 1 1 B.Hrper rf 2 1 1 0

Ca.Rupp pr 1 0 0 0 Rbinson rf 1 0 0 0

Goodrum 3b 2 0 1 0 Ralmuto c 3 0 1 0

D.Pnero pr 1 0 0 0 D.Btera c 1 0 1 0

Mahtook lf 3 0 0 0 Herrera cf 2 0 0 0

J.Azcar lf 1 0 0 0 L.Adams cf 1 0 0 0

Rdrguez 1b 3 0 0 0 Hrnndez 2b 3 0 1 0

J.Lster 1b 1 0 0 0 M.Frnco 3b 3 0 0 0

Greiner c 2 0 0 0 Rdrguez 1b 3 0 0 0

J.Mrcer ss 3 0 0 0 Pivetta sp 1 0 0 0

J.Jones cf 1 1 0 0 Wlliams ph 1 0 0 0

De.Hill cf 1 0 0 0 Kingery ph 1 0 0 0

Totals 29 3 4 3 Totals 30 1 6 0

Detroit 001″‡002″‡000 — 3

Philadelphia 000″‡000″‡100 — 1

E–Castro (1). DP–Detroit 2, Philadelphia 0. LOB–Detroit 3, Philadelphia 4. HR–Harrison (1). SB–Jones (3). CS–Herrera (1).

IP H R ER BB SO

Detroit

Turnbull W, 1-0 5 3 0 0 1 7

Garrett H, 4 1 2/3 2 1 1 1 1

Alcantara H, 4 1 1/3 0 0 0 0 1

Cisnero S, 1-5 1 1 0 0 0 2

Philadelphia

Pivetta L, 1-1 5 3 3 3 2 8

Beato 1 1 0 0 1 2

Neshek 1 0 0 0 1 0

Robertson 1 0 0 0 0 0

Neris 2/3 0 0 0 0 1

Morgan 1/3 0 0 0 0 1

WP–Alcantara. Umpires–Home, Ryan Additon. First, Dan Iassogna. Second, James Hoye. Third, D JReyburn. T–2:30. A–9,242

Reds 6, Rangers 1

Cincinnati Texas

ab r h bi ab r h bi

J.Wnker lf 4 0 0 0 Sh.Choo lf 3 0 1 0

Schbler cf 4 1 1 0 Thmpson pr 1 0 0 0

Iglsias ss 4 1 3 2 Ro.Odor 2b 3 0 1 1

Jo.Siri rf 1 0 1 0 C.Lopes 2b 0 0 0 0

E.Sarez 3b 4 0 0 0 E.Andrs ss 2 0 0 0

Stphnsn c 0 0 0 0 F.Chvez ss 1 0 0 0

P.Ervin rf 4 0 1 0 N.Mzara rf 3 0 1 0

VnMeter 3b 1 0 0 0 Taveras rf 1 0 0 0

K.Frmer c 4 0 2 1 Cabrera 3b 2 0 0 0

LValley 1b 0 0 0 0 R.Dorow pr 1 0 0 0

Con.Joe 1b 3 1 1 0 R.Gzman 1b 2 0 1 0

N.Crook lf 1 0 0 0 J.Bandy 1b 2 0 0 0

B.Trhan 2b 3 1 1 0 H.Pence dh 2 0 1 0

T.Roark sp 2 0 0 0 J.Prfar pr 1 0 0 0

Trmmell ph 0 1 0 0 J.Mthis c 2 0 0 0

Johnson ph 1 1 1 2 D.Grcia c 2 0 0 0

DShelds cf 2 1 1 0

F.Rllin pr 1 0 0 0

Totals 36 6 11 5 Totals 31 1 6 1

Cincinnati 000″‡101″‡130 — 6

Texas 001″‡000″‡000 — 1

E–Joe (3), Lopes (1). DP–Cincinnati 1, Texas 1. LOB–Cincinnati 10, Texas 8. 2B–Schebler (2), Iglesias (2), Joe (4), Mazara (4), Guzman (2), DeShields (3). HR–Johnson (1). SB–Schebler (4), Trammell 2 (2). CS–Ervin (2), Thompson (1).

IP H R ER BB SO

Cincinnati

Roark W, 2-1 5 1/3 5 1 1 2 5

Bass H, 3 2/3 0 0 0 0 0

Hughes H, 3 1 1 0 0 1 0

Peralta 2 0 0 0 0 0

Texas

Sampson 5 3 1 1 2 1

McAllister S, 3/3 2-3 3 1 1 0 0

Gomez 1 1/3 1 1 1 2 3

Phillips 1 1/3 4 3 3 1 1

St. John 2/3 0 0 0 1 1

HBP–by–Roark (Andrus), Hughes (DeShields), Sampson (Joe). WP–Hughes, Phillips. Umpires–Home, Nic Lentz. First, Ed Hickox. Third, Adam Hamari. T–3:15. A–5,114

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

x-Toronto 50 21 .704 —

x-Philadelphia 47 25 .653 3½

Boston 43 29 .597 7½

Brooklyn 37 36 .507 14

New York 14 58 .194 36½

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 34 36 .486 —

Orlando 34 38 .472 1

Charlotte 31 39 .443 3

Washington 30 42 .417 5

Atlanta 24 48 .333 11

Central Division

W L Pct GB

x-Milwaukee 53 19 .736 —

Indiana 44 28 .611 9

Detroit 36 34 .514 16

Chicago 21 52 .288 32½

Cleveland 19 53 .264 34

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 45 27 .625 —

San Antonio 42 29 .592 2½

New Orleans 31 43 .419 15

Memphis 29 42 .408 15½

Dallas 28 42 .400 16

Northwest Division

W L Pct GB

x-Denver 47 22 .681 —

Portland 43 27 .614 4½

Oklahoma City 42 29 .592 6

Utah 42 29 .592 6

Minnesota 32 39 .451 16

Pacific Division

W L Pct GB

x-Golden State 48 22 .686 —

L.A. Clippers 42 30 .583 7

Sacramento 34 36 .486 14

L.A. Lakers 31 40 .437 17½

Phoenix 17 55 .236 32

x-clinched playoff spot

Late games not included

Tuesday’s Results

Philadelphia 118, Charlotte 114

Houston 121, Atlanta 105

Golden State 117, Minnesota 107

Milwaukee 115, L.A. Lakers 101

Brooklyn 123, Sacramento 121

L.A. Clippers 115, Indiana 109

Wednesday’s Results

Cleveland 107, Milwaukee 102

Orlando 119, New Orleans 96

Philadelphia 118, Boston 115

Utah 137, New York 116

Chicago 126, Washington 120, OT

Memphis 126, Houston 125, OT

Miami at San Antonio, late

Toronto at Oklahoma City, late

Dallas at Portland, late

Thursday’s Games

Denver at Washington, 7

Minnesota at Charlotte, 7

Utah at Atlanta, 7:30

Dallas at Sacramento, 10

Detroit at Phoenix, 10

Indiana at Golden State, 10:30

Friday’s Games

Memphis at Orlando, 7

Denver at New York, 7:30

L.A. Clippers at Cleveland, 7:30

Oklahoma City at Toronto, 7:30

San Antonio at Houston, 8

Miami at Milwaukee, 8:30

Brooklyn at L.A. Lakers, 10:30

Saturday’s Games

Boston at Charlotte, 6

Miami at Washington, 7

Philadelphia at Atlanta, 7:30

Minnesota at Memphis, 8

Utah at Chicago, 8

Dallas at Golden State, 8:30

Detroit at Portland, 10

Phoenix at Sacramento, 10

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

z-Tampa Bay 74 57 13 4 118 292 195

Boston 73 44 20 9 97 221 185

Toronto 74 44 25 5 93 263 221

Montreal 73 38 28 7 83 215 213

Florida 73 32 29 12 76 236 246

Buffalo 73 31 33 9 71 202 237

Detroit 73 26 37 10 62 198 249

Ottawa 72 25 41 6 56 213 263

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 74 43 23 8 94 256 231

N.Y. Islanders 73 42 24 7 91 206 178

Pittsburgh 74 39 24 11 89 251 223

Carolina 72 40 25 7 87 215 198

Columbus 73 40 29 4 84 222 214

Philadelphia 73 35 30 8 78 223 244

N.Y. Rangers 73 28 32 13 69 204 244

New Jersey 74 27 38 9 63 205 253

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Winnipeg 72 43 25 4 90 246 213

Nashville 74 42 27 5 89 222 195

St. Louis 73 38 27 8 84 214 200

Dallas 73 38 29 6 82 185 180

Minnesota 74 34 31 9 77 200 217

Colorado 73 32 29 12 76 232 224

Chicago 72 32 30 10 74 243 263

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

x-Calgary 73 45 21 7 97 260 208

x-San Jose 73 43 22 8 94 261 229

Vegas 73 41 27 5 87 227 203

Arizona 73 36 31 6 78 196 204

Vancouver 73 31 32 10 72 199 225

Edmonton 73 32 34 7 71 206 244

Anaheim 74 30 35 9 69 173 227

Los Angeles 72 25 39 8 58 170 230

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

x-clinched playoff spot

z-clinched conference

Late games not included

Tuesday’s Results

Carolina 3, Pittsburgh 2, SO

Montreal 3, Philadelphia 1

Detroit 3, N.Y. Rangers 2

Boston 5, N.Y. Islanders 0

Washington 4, New Jersey 1

Colorado 3, Minnesota 1

St. Louis 7, Edmonton 2

Nashville 3, Toronto 0

Dallas 4, Florida 2

Calgary 4, Columbus 2

Wednesday’s Results

Toronto 4, Buffalo 2

Tampa Bay 5, Washington 4, OT

Ottawa at Vancouver, late

Winnipeg at Anaheim, late

Thursday’s Games

Tampa Bay at Carolina, 7

Boston at New Jersey, 7

Arizona at Florida, 7

N.Y. Islanders at Montreal, 7:30

Detroit at St. Louis, 8

Pittsburgh at Nashville, 8

Colorado at Dallas, 8:30

Philadelphia at Chicago, 8:30

Columbus at Edmonton, 9

Ottawa at Calgary, 9

Winnipeg at Vegas, 10

San Jose at Los Angeles, 10:30

Friday’s Games

Minnesota at Washington, 7

San Jose at Anaheim, 10

Saturday’s Games

Arizona at New Jersey, 1

N.Y. Islanders at Philadelphia, 1

Chicago at Colorado, 3

Ottawa at Edmonton, 4

N.Y. Rangers at Toronto, 7

Boston at Florida, 7

Minnesota at Carolina, 7

Nashville at Winnipeg, 7

Buffalo at Montreal, 7

Pittsburgh at Dallas, 8

Tampa Bay at St. Louis, 8

Calgary at Vancouver, 10

Detroit at Vegas, 10

Anaheim at Los Angeles, 10:30

PRO SOCCER

Major League Soccer

Eastern Conference

W L T Pts GF GA

D.C. United 2 0 1 7 7 0

Columbus 2 0 1 7 4 1

Toronto FC 2 0 0 6 6 3

Montreal 2 1 0 6 6 4

New York 1 0 1 4 5 2

Cincinnati 1 1 1 4 5 5

New York City FC 0 0 3 3 4 4

Orlando City 0 1 2 2 4 6

Atlanta 0 1 2 2 2 4

Chicago 0 2 1 1 4 7

New England 0 2 1 1 3 6

Philadelphia 0 2 1 1 2 6

Western Conference

W L T Pts GF GA

Seattle 3 0 0 9 10 3

Los Angeles FC 2 0 1 7 8 4

Houston 2 0 1 7 6 4

Minnesota United 2 1 0 6 8 5

LA Galaxy 2 1 0 6 5 5

Sporting Kansas City 1 1 1 4 4 3

FC Dallas 1 1 1 4 3 2

Real Salt Lake 1 1 1 4 2 6

Colorado 0 1 2 2 4 6

Portland 0 2 1 1 4 10

Vancouver 0 3 0 0 4 7

San Jose 0 3 0 0 2 9

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Saturday’s Results

Seattle 4, Chicago 2

Columbus 1, FC Dallas 0

Houston 3, Vancouver 2

New York 4, San Jose 1

Montreal 3, Orlando City 1

D.C. United 5, Real Salt Lake 0

LA Galaxy 3, Minnesota United 2

Sunday’s Results

Los Angeles FC 2, New York City FC 2, tie

Cincinnati 3, Portland 0

Philadelphia 1, Atlanta 1, tie

Toronto FC 3, New England 2

Sporting Kansas City 1, Colorado 1, tie

Saturday’s GAMES

Colorado at FC Dallas, 5:30

Columbus at Philadelphia, 7:30

Orlando City at New York, 7:30

Real Salt Lake at Los Angeles FC, 10:30

Sunday’s Game

Cincinnati at New England, 4

COLLEGE BASKETBALL

Divisional Tournaments

NCAA Men’s Tournament

Tuesday’s First Four

AT DAYTON

Fairleigh Dickinson 82, Prairie View A&M 76

Belmont 81, Temple 70

Wednesday’S FIRST FOUR

North Dakota State 78, N.C. Central 74

Arizona State (22-10) vs. St. John’s (21-12), late

EAST REGIONAL

Thursday’s First Round

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

AT JACKSONVILLE, FLA.

LSU (26-6) vs. Yale (22-7), 12:40 p.m.

Maryland (22-10) vs. Belmont (27-5), 3:10 p.m.

At Wells Fargo Arena

Des Moines, Iowa

Louisville (20-13) vs. Minnesota (21-13), 12:15 p.m.

Michigan State (28-6) vs. Bradley (20-14), 2:45 p.m.

Friday’s First Round

At Colonial Life Arena

Columbia, S.C.

Duke (29-5) vs. North Dakota State (19-15), 7:10 p.m.

VCU (25-7) vs. UCF (23-8), 9:40 p.m.

At SAP Center

San Jose, Calif.

Mississippi State (23-10) vs. Liberty (28-6), 7:27 p.m.

Virginia Tech (24-8) vs. Saint Louis (23-12), 9:57 p.m.

SATURDAY’S SECOND ROUND

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

Jacksonville, Fla.

LSU-Yale winner vs. Maryland-Belmont-Temple winner

At Wells Fargo Arena

Des Moines, Iowa

Michigan State-Bradley winner vs. Louisville-Minnesota winner

SUNDAY’S SECOND ROUND

At Colonial Life Arena

Columbia, S.C.

Duke-N.C. Central-North Dakota State winner vs. VCU-UCF winner

At SAP Center

San Jose, Calif.

Virginia Tech-Saint Louis winner vs. Mississippi State-Liberty winner

SOUTH REGIONAL

Thursday’s First Round

At The XL Center

Hartford, Conn.

Purdue (23-9) vs. Old Dominion (26-8)

Villanova (25-9) vs. Saint Mary’s (22-11)

Friday’s First Round

At Colonial Life Arena

Columbia, S.C.

Virginia (29-3) vs. Gardner-Webb (23-11)

Mississippi (20-12) vs. Oklahoma (19-13)

At Nationwide Arena

Columbus, Ohio

Tennessee (29-5) vs. Colgate (24-10)

Cincinnati (28-6) vs. Iowa (22-11)

At SAP Center

San Jose, Calif.

Kansas State (25-8) vs. UC Irvine (30-5)

Wisconsin (23-10) vs. Oregon (23-12)

Saturday’s Second Round

At The XL Center

Hartford, Conn.

Purdue-Old Dominion winner vs. Villanova-Saint Mary’s winner

Sunday’s Second Round

At Colonial Life Arena

Columbia, S.C.

Virginia-Gardner-Webb winner vs. Mississippi-Oklahoma winner

At Nationwide Arena

Columbus, Ohio

Tennessee-Colgate winner vs. Cincinnati-Iowa winner

At SAP Center

San Jose, Calif.

Kansas State-UC Irvine winner vs. Wisconsin-Oregon winner

MIDWEST REGIONAL

Thursday’s First Round

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

Jacksonville, Fla.

Kentucky (27-6) vs. Abilene Christian (27-6), 7:10 p.m.

Wofford (29-4) vs. Seton Hall (20-13), 9:40 p.m.

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Auburn (26-9) vs. New Mexico State (30-4), 1:30 p.m.

Kansas (25-9) vs. Northeastern (23-10), 4 p.m.

Friday’s First Round

At Nationwide Arena

Columbus, Ohio

Utah State (28-6) vs. Washington (26-8), 6:50 p.m.

North Carolina (27-6) vs. Iona (17-15), 9:20 p.m.

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Houston (31-3) vs. Georgia State (24-9), 7:20 p.m.

Iowa State (23-11) vs. Ohio State (19-14), 9:50 p.m.

Saturday’s Second Round

At Jacksonville Veterans Memorial Arena

Jacksonville, Fla.

Kentucky-Abilene Christian winner vs. Wofford-Seton Hall winner

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Kansas-Northeastern winner vs. Auburn-New Mexico State winner

Sunday’s Second Round

At Nationwide Arena

Columbus, Ohio

North Carolina-Iona winner vs. Utah State-Washington winner

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Houston-Georgia State winner vs. Iowa State-Ohio State winner

WEST REGIONAL

Thursday’s First Round

At The XL Center

Hartford, Conn.

Florida State (27-7) vs. Vermont (27-6), 2 p.m.

Marquette (24-9) vs. Murray State (27-4), 4:30 p.m.

At Wells Fargo Arena

Des Moines, Iowa

Nevada (29-4) vs. Florida (19-15), 6:50 p.m.

Michigan (28-6) vs. Montana (26-8), 9:20 p.m.

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga (30-3) vs. Fairleigh Dickinson (21-13), 7:27 p.m.

Syracuse (20-13) vs. Baylor (19-13), 9:57 p.m.

Friday’s First Round

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Texas Tech (26-6) vs. Northern Kentucky (26-8)

Buffalo (31-3) vs. Arizona State-St. John’s winner

Saturday’s Second Round

At The XL Center

Hartford, Conn.

Florida State-Vermont winner vs. Marquette-Murray State winner

At Wells Fargo Arena

Des Moines, Iowa

Michigan-Montana winner vs. Nevada-Florida winner

At Vivint Smart Home Arena

Salt Lake City

Gonzaga–Fairleigh Dickinson vs. Syracuse-Baylor winner

Sunday’s Second Round

At BOK Center

Tulsa, Okla.

Texas Tech-Northern Kentucky winner vs. Buffalo–Arizona State-St. John’s winner

NCAA Women’s Tournament

Greensboro Regional

Friday’s First Round

At Charlotte, N.C.

South Carolina (21-9) vs. Belmont (26-6), 1:45 p.m.

Florida State (23-8) vs. Bucknell (28-5), 30 minutes after first game

At Iowa City

Iowa (26-6) vs. Mercer (25-7), 2 p.m.

Missouri (23-10) vs. Drake (27-6), 30 minutes after first game

Saturday’s First Round

At Waco, Texas

California (19-12) vs. North Carolina (18-14), 3:30 p.m.

Baylor (31-1) vs. Abilene Christian (23-9), 30 minutes after first game

At Raleigh, N.C.

Kentucky (24-7) vs. Princeton (22-9), 11 a.m.

NC State (26-5) vs. Maine (25-7), 30 minutes after first game

Sunday’s Second Round

At Charlotte, N.C.

Florida State-Bucknell winner vs. South Carolina-Belmont winner, TBA

At Iowa City

Missouri-Drake winner vs. Iowa-Mercer winner, TBA

Monday’s Second Round

At Waco, Texas

Baylor-Abilene Christian winner vs. California-North Carolina winner, TBA

At Raleigh, N.C.

Kentucky-Princeton winner vs. NC State-Maine winner,

Portland regional

Friday’s First Round

At Starkville, Miss.

South Dakota (28-5) vs. Clemson (19-12), 7 p.m.

Mississippi State (30-2) vs. Southern U. (20-12), 30 minutes after first game

At Coral Gables, Fla.

Arizona State (20-10) vs. UCF (26-6), 7 p.m.

Miami (24-8) vs. Florida Gulf Coast (28-4), 30 minutes after first game

At Eugene, Ore.

Texas (23-9) vs. Indiana (20-12), 7 p.m.

Oregon (29-4) vs. Portland State (25-7), 30 minutes after first game

Saturday’s First Round

At Syracuse, N.Y.

South Dakota State (26-6) vs. Quinnipiac (26-6), 11 a.m.

Syracuse (24-8) vs. Fordham (24-8), 30 minutes after first game

Sunday’s Second Round

At Starkville, Miss.

Mississippi State-Southern U. winner vs. South Dakota-Clemson winner, TBA

At Coral Gables, Fla.

Arizona State-UCF winner vs. Miami-Florida Gulf Coast winner, TBA

At Eugene, Ore.

Texas-Indiana winner vs. Oregon-Portland State winner, TBA

Monday’s Second Round

At Syracuse, N.Y.

South Dakota State-Quinnipiac winner vs. Syracuse-Fordham winner, TBA

Chicago Regional

Friday’s First Round

At College Station, Texas

Marquette (26-7) vs. Rice (28-3), 2 p.m.

Texas A&M (24-7) vs. Wright State (27-6), 30 minutes after first game

Saturday’s First Round

At Notre Dame, Ind.

Notre Dame (30-3) vs. Bethune-Cookman (21-10), 11 a.m.

Central Michigan (25-7) vs. Michigan State (20-11), 30 minutes after first game At Ames, Iowa

DePaul (26-7) vs. Missouri State (22-9), 3:30 p.m.

Iowa State (25-8) vs. New Mexico State (25-6), 30 minutes after first game

At Stanford, Calif.

BYU (25-6) vs. Auburn (22-9), 3:30 p.m.

Stanford (28-4) vs. UC Davis (24-6), 30 minutes after first game

Sunday’s Second Round

At College Station, Texas

Marquette-Rice winner vs. Texas A&M-Wright State winner, TBA

Monday’s Second Round

At Notre Dame, Ind.

Notre Dame–Bethune-Cookman winner vs. Central Michigan-Michigan State winner, TBA

At Ames, Iowa

DePaul-Missouri State winner vs. Iowa State-New Mexico State winner, TBA

At Stanford, Calif.

BYU-Auburn winner vs. Stanford-UC Davis winner

Albany Regional

Friday’s First Round

At Louisville, Ky.

Louisville (29-3) vs. Robert Morris (22-10), Noon

Michigan (21-11) vs. Kansas State (21-11), 30 minutes after first game

At Storrs, Conn.

Rutgers (22-9) vs. Buffalo (23-9), 4:30 p.m.

UConn (31-2) vs. Towson (20-12), 30 minutes after first game

Saturday’s First Round

At Corvallis, Ore.

Gonzaga (28-4) vs. Little Rock (21-10), 3:30 p.m.

Oregon State (24-7) vs. Boise State (28-4), 30 minutes after first game

At College Park, Md.

Maryland (28-4) vs. Radford (26-6), 11 a.m.

UCLA (20-12) vs. Tennessee (19-12), 30 minutes after first game

Sunday’s Second Round

At Louisville, Ky.

Louisville-Robert Morris winner vs. Michigan-Kansas State winner, TBA

At Storrs, Conn.

Rutgers-Buffalo winner vs. UConn-Towson winner, TBA

Monday’s Second Round

At Corvallis, Ore.

Gonzaga-Little Rock winner vs. Oregon State-Boise State winner, TBA

At College Park, Md.

UCLA-Tennessee winner vs. Maryland-Radford winner, TBA

National Invitation Tournament

Tuesday’s First Round

UNC-Greensboro 84, Campbell 69

Lipscomb 89, Davidson 81

NC State 84, Hofstra 78

Indiana 89, St. Francis (Pa.) 72

Clemson 75, Wright State 69

Memphis 74, San Diego 60

Arkansas 84, Providence 72

Texas 79, South Dakota State 73

Creighton 70, Loyola of Chicago 61

Colorado 78, Dayton 73

WEDNESDAY’S FIRST ROUND

Wichita State 76, Furman 70

Harvard 71, Georgetown 68

Norfolk State 80, Alabama 79, OT

Xavier 78, Toledo 64

Sam Houston State (21-11) at TCU (20-13), late

Butler (16-16) at Nebraska (18-16), late

Saturday’s Second Round

Arkansas (18-15) at Indiana (18-15), Noon

SUNday’s Second Round

Harvard (19-11) at N.C. State (23-11), 7:30 p.m.

Wichita State (20-14) at Clemson (20-13), TBA

March 23-25 Second Round

Lipscomb (26-7) at UNC-Greensboro (29-6), TBA

Norfolk State (22-13) at Colorado (22-12), TBA

Xavier (19-15) vs. Texas (17-16)

Memphis (22-13) at Creighton (19-14), TBA

Sam Houston State-TCU winner vs. Butler-Nebraska winner

College Basketball Invitational

Tuesday’s First Round

Utah Valley 92, CS Northridge 84

WEDNESday’s First Round

West Virginia 77, Grand Canyon 63

Coastal Carolina 81, Howard 72

South Florida 82, Stony Brook 79, OT

Longwood 90, Southern Mississippi 68

DePaul 100, Central Michigan 86

Brown 83, UAB 78

Loyola Marymount (20-11) at Cal Baptist (16-14), 10 p.m.

Monday’s Quarterfinals

West Virginia (15-20) vs. Coastal Carolina (16-16), TBA

South Florida (20-13) vs. Utah Valley (24-9), TBA

DePaul (16-15) vs. Longwood (16-17), TBA

Loyola Marymount-Cal Baptist winner vs. Brown (20-11), TBA

CollegeInsider.com Tournament

Monday’s First Round

NJIT 92, Quinnipiac 81

Tuesday’s First Round

Robert Morris 98, Cornell 89, OT

Marshall 76, IUPUI 73

Wednesday’s First Round

Green Bay 102, ETSU 94

Texas Southern 95, New Orleans 89, OT

Texas Rio Grande Valley 74, Grambling State 73

Presbyterian (18-15) at Seattle (18-14), late

Thursday’s First Round

Saint Francis (NY) (17-15) at Hampton (16-17), 7 p.m.

FAU (17-15) at Charleston Southern (17-15), 7 p.m.

Kent State (22-10) at Louisiana-Monroe (18-15), 8 p.m.

CSU Bakersfield (16-15) at Cal State Fullerton (16-17), 10 p.m.

Friday’s First Round

Drake (24-9) at Southern Utah (16-16), 8:30 p.m.

Saturday’s First Round

FIU (19-13) at Texas State (24-10), 7 p.m.

Women’s National Invitation Tournament

Wednesday’s First Round

Morehead State 71, Ohio State 61

Pepperdine 91, Cal Baptist 79

Pacific (18-12) at Fresno State (19-12), late

Thursday’s First Round

Charlotte (18-12) at VCU (23-9), 6 p.m.

Houston (15-15) at Arkansas (20-14), 7 p.m.

UAB (25-6) at Troy (22-8), 7 p.m.

Kent State (19-12) at Green Bay (22-9), 7 p.m.

Northeastern (20-11) at Butler (21-9), 7 p.m.

Youngstown State (22-9) at Cincinnati (21-10), 7 p.m.

Rider (19-12) at West Virginia (20-10), 7 p.m.

Seton Hall (15-15) at Toledo (20-11), 7 p.m.

Western Kentucky (18-14) at Miami (Ohio) (23-8), 7 p.m.

High Point (22-8) at Ohio (27-5), 7 p.m.

Stetson (16-15) at South Florida (18-15), 7 p.m.

Furman (19-13) at Virginia Tech (20-11), 7 p.m.

Hartford (23-9) at Providence (17-15), 7 p.m.

IUPUI (20-11) at Middle Tennessee (22-10), 7:30 p.m.

Prairie View A&M (17-13) at TCU (20-10), 7:30 p.m.

Dayton (17-13) at Northwestern (16-14), 8 p.m.

Stephen F. Austin (25-6) at Texas-Arlington (23-7), 8 p.m.

Northern Colorado (21-10) at Wyoming (22-8), 8:30 p.m.

Denver (17-13) at New Mexico (24-6), 9 p.m.

Idaho State (20-10) at Arizona (18-13), 9:30 p.m.

Idaho (20-11) at Loyola Marymount (18-14), 10 p.m.

Friday’s First Round

Old Dominion (21-10) at Villanova (18-12), 7 p.m.

NC A&T (20-11) at James Madison (25-5), 7 p.m.

Drexel (24-8) at Harvard (16-12), 7 p.m.

Sacred Heart (19-12) at Georgetown (16-15), 7 p.m.

American (22-10) at Penn (23-6), 7 p.m.

Northern Iowa (20-12) at Minnesota (20-10), 7:30 p.m.

South Alabama (24-10) at Lamar (24-6), 8 p.m.

Hawaii (25-16) at Saint Mary’s (20-11), 10 p.m.

Women’s Basketball Invitational

Wednesday’s First Round

Appalachian State at UNC Ashville, 6 p.m.

Marshall at Davidson, 7 p.m.

Texas Rio Grande Valley at North Texas, 8 p.m.

Utah State at UC Riverside, 10 p.m.

Thursday’s First Round

Campbell at Coastal Carolina, 6 p.m.

Nicholls at Southern Mississippi, 7 p.m.

Georgia State at North Alabama, 7 p.m.

Akron at Tennessee Tech, 7 p.m.

NCAA Division II Men

At Evansville, Ind.

WEDNESDAY’S MARCH 27 QUARTERFINALS

Nova Southeastern vs. Saint Anselm, 1 p.m.

Mercyhurst vs. Northwest Missouri State, 3:30 p.m.

West Texas A&M vs. Southern Indiana, 7 p.m.

Queens (NC) vs. Point Loma, 9:30 p.m.

Thursday, March 28 Semifinals

Nova Southeastern-Saint Anselm winner vs. Mercyhurst-Northwest Missouri State winner, TBA

West Texas A&M-Southern Indiana winner vs. Queens (NC)-Point Loma winner, TBA

Saturday, March 30 Championship

Semifinal winners, 3 p.m.

NCAA Division II Women

Tuesday’s Quarterfinals

At Columbus, Ohio

Indiana (Pa.) vs. Azusa Pacific, Noon

Saint Anselm vs. Southwestern Oklahoma State, 2:30 p.m.

Nova Southeastern vs. Drury, 6 p.m.

Lubbock Christian vs. North Georgia, 8:30 p.m.

Wednesday, March 27 Semifinals

Indiana (Pa.)-Azusa Pacific winner vs. Saint Anselm-Southwestern Oklahoma State winner, 6 p.m.

Nova Southeastern-Drury winner vs. Lubbock Christian-North Georgia winner, 8:30 p.m.

Friday, March 29 Championship

Semifinal winners, 7 p.m.

NAIA Division I Men

At Kansas City, Mo.

Wednesday’s First Round

Bethel (Tenn.) vs. John Brown, 10 a.m.

Campbellsville vs. Lewis-Clark State, 11:45 a.m.

LSU Shreveport vs. William Jessup, 2:15

Central Baptist vs. LSU-Alexandria, 4

Rocky Mountain vs. Georgetown (Ky.), 5:45

William Penn vs. Vanguard, 7:30

Loyola (NO) vs. Missouri Baptist, 9:15

Arizona Christian vs. Wayland Baptist, 11

THURSDAY’S FIRST ROUND

Talladega vs. Pikeville, 10 a.m.

Cumberlands (Ky.) vs. Wiley, 11:45

St. Thomas (Texas) vs. Carroll (Mont.), 2:15

Oklahoma City vs. Stillman, 3:15

Mid-America Christian vs. Tougaloo, 5

Peru State vs. William Carey, 6:45

Westmont vs. Benedictine (Kan.), 8:30

Sciences and Arts vs. The Masters, 10:15

NAIA Division I Women

At Billings, Mont.

Tuesday’s Championship

Montana Western 75, Oklahoma City 59

TRANSACTIONS

Baseball

American League

CLEVELAND INDIANS — Released RHP Tyler Clippard and signed him to a minor league contract. Re-assigned RHP A.J. Cole.

DETROIT TIGERS — Optioned LHP Ryan Carpenter to Toledo (IL).

HOUSTON ASTROS — Agreed to terms with RHP Ryan Pressly on a three-year contract.

LOS ANGELES ANGELS — Agreed to terms with OF Mike Trout on a 12-year contract.

MINNESOTA TWINS — Released 1B Lucas Duda. Reassigned RHPs Ryan Eades and Jake Reed, LHP Justin Nicolino and C Wynston Sawyer to minor league camp.

TAMPA BAY RAYS — Agreed to terms with INF/OF Brandon Lowe on a six-year contract.

TORONTO BLUE JAYS — Optioned OF Anthony Alford and C Reese McGuire to Buffalo (IL).

National League

ARIZONA DIAMONDBACKS — Optioned OF Tim Locastro to Reno (PCL).

LOS ANGELES DODGERS — Optioned RHP Jaime Schulta to Oklahoma City (PCL). optioned RHP JT Chargios to their minor league camp.

MIAMI MARLINS — Optioned LHP Jarlin Garcia to New Orleans (PCL).

MILWAUKEE BREWERS — Released RHP Josh Tomlin. Signed RHP Josh Fields to a minor-league contract.

PITTSBURGH PIRATES — Optioned RHP Jake Barrett to Indianapolis (IL). Reassigned INF Alfredo Reyes to minor league camp.

ST. LOUIS CARDINALS — Optioned LHP Austin Gomber and RHP Daniel Ponce de Leon to the Memphis (PCL).

Atlantic League

SUGAR LAND SKEETERS — Re-signed RHP Konner Wade.

Basketball

National Basketball Association

DETROIT PISTONS — Assigned Gs Khyri Thomas and Svi Mykhailiuk to Grand Rapids (NBAGL).

NBA G League

WESTCHESTER KNICKS — Acquired G Matthew Fisher-Davis from the available player pool.

Football

National Football League

CHICAGO BEARS — Re-signed P Pat O’Donnell to a two-year contract and QB Tyler Bray to a one-year contract.

HOUSTON TEXANS — Signed QB A.J. McCarron.

INDIANAPOLIS COLTS — Re-signed S Clayton Geathers.

MINNESOTA VIKINGS — Signed OL Josh Kline.

OAKLAND RAIDERS — Re-signed LS Trent Sieg. Alliance of American Football

SAN DIEGO FLEET — Waived OL Brandon Hodges. Re-signed WR Shay Fields.

Hockey

National Hockey League

DETROIT RED WINGS — Signed G Jimmy Howard to a one-year contract extension. Recalled D Libor Sulak from Grand Rapids (AHL) under emergency conditions.

American Hockey League

GRAND RAPIDS GRIFFINS — Signed LW Troy Loggins to a three-year contract and C Chase Pearson to an amateur tryout.

HARTFORD WOLF PACK — Recalled F Drew Melanson from Maine (ECHL). Released F Greg Chase from a professional tryout.

HERSHEY BEARS — Signed F Joe Snively to an amateur tryout agreement.

MILWAUKEE ADMIRALS — Signed C Thomas Novak to an amateur tryout.

ECHL

ATLANTA GLADIATORS — Signed F Brady Fleurent and D Tyler Andrews.

READING ROYALS — — Signed D Sam Becker.

Olympic Sports

USADA — Announced cycylist Joseph Baratto accepted a one-year suspension for an anti-doping rule violation.

Soccer

Major League Soccer

TORONTO — Loaned F Jon Bakero to Phoenix (USL Championship).

College

ALABAMA — Approved new contracts for offensive coordinator Steve Sarkisian and defensive coordinator Pete Golding.

MORGAN STATE — Fired men’s basketballl coach Todd Bozeman.

SYRACUSE — Suspended senior G Frank Howard for an indefinite period of time for violating school policy.

SCHEDULE

Wednesday’s Events

BASEBALL

Bluffton 7, Otterbein 6

WOMEN’S TENNIS

CEDARVILLE 4, FINDLAY 3

SINGLES

No. 1 — Samantha Sweet (UF) def. Mercedes Fernandez 6-0, 1-6, 6-2

No. 2 — Laiying Alvarado (UF) def. Maria Kacalova 6-2, 6-2

No. 3 — Clara Drasch (WU) def. Laura Brito 7-5, 3-6, 6-3

No. 4 — Nicole Beidacki (WU) def. Eliza Kirov 6-3, 6-2

No. 5 — Katharina Razum (WU) def. Cristina Nieto Soto 6-2, 6-1

No. 6 — Sofia Khairutdinova (WU) def. Mikaela Hindenlang 6-2, 6-4

DOUBLES

No. 1 — Samantha Sweet/Laiying Alvarado (UF) def. Mercedes Fernandez/Nicole Beidacki 6-2

No. 2 — Laura Brito/Eliza Kirov (UF) def. Maria Kacalova/Katharina Razum 6-4

No. 3 — Clara Drasch/Parvanee Karimpour (WU) def. Cristina Nieto Soto/Mikaela Hindenlang 6-4

SCHEDULE

Thursday’s Event

College Athletics

BASEBALL

Ohio Northern at Defiance, 4

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Classie Lassies League

High series: Pam Oates, Checkers Car Wash, 571. High game: Kim Combs, Bellacino’s, 203.

Prime Timers League

High series: (men) Don Schiewer 621; (women) Kathy Seel 468. High game: (men) Sam Jones 245; (women) Seel 190.

LOCAL & AREA

Hancock Hall of Fame Tickets

Tickets are on sale for the 35th annual Hancock Sports Hall of Fame induction banquet which is scheduled for 6 p.m. Saturday, April 13 at Owens Community College’s Community Education & Wellness Center. Tickets are priced at $35 per person and can be purchased from any committee member, online at https://hancockhof.com/events/tickets/ or by calling 419-722-1186. This year’s class includes Cheri Harrer, Josh Huston, Miron Kharchilava, Steph Kuhlman. Chris Miller, Jerry Snodgrass and the 1979 Arlington football team. The deadline for purchasing tickets is Friday, April 5th.

C-R Seeking Boys Basketball Coach

RAWSON — Cory-Rawson High School is looking for a head boys basketball coach. The district currently has a full-time athletic director/ career counselor position open, and other teaching openings for the 2019-2020 school year are anticipated. Applicants with previous head coaching experience are preferred. The candidate will manage the entire 7-12 boys’ basketball program and work collaboratively with the youth basketball program. Please send a letter of interest and résumé to Chad Hirschy, Athletic Director, 3930 County Road 26, Rawson, OH 45841 or to hirschy@cory-rawson.org. Application Deadline: April 3rd

Findlay Rec Seeks Lacrosse Coaches

The City of Findlay Recreation Department is seeking experienced lacrosse players, both men and women, to help coach youth lacrosse in Findlay. The spring season will begin the week of April 22. Call the Recreation Department at 419-424-7176 for more information.

Comments