Division I

At Amherst Steele

AREA GIRLS QUALIFIERS (3 relays, 8 individuals)

3,200 RELAY — Findlay (Katie Corbin, Claire Short, Karlee Dittman, Amanda Tremains) 9:51.70.

800 RELAY — Findlay (Briona Thomas, Elizabeth Crites, Natalie Rakestraw, Sammy Vance) 1:47.42.

400 relay — Findlay (Thomas, Rakestraw, Crites, Morgan Foos) 50.98.

DISCUS — Bri Nichols (Fin) 110-3.

HJ — Lexi Layne (Fin) 5-3.

PV — Elaine Hohman (Fin) 9-6.

3,200 — Tremains (Fin) 11:52.04.

1,600 — Dittman (Fin) 5:20.75; Tremains (Fin) 5:21.94.

100 — Rakestraw (Fin) 12.78.

200 — Rakestraw (Fin) 26.28.

Division II

At Piqua

AREA GIRLS QUALIFIERS (2 individuals)

DISCUS –Grace Hoffman (O-G) 133-0.

400 — Maggie Rump (O-G) 1:02.40.

AREA BOYS QUALIFIERS (1 relay, 1 individual)

3,200 RELAY — Ottawa-Glandorf (Garret Croy, Ian Fenbert, Josh Rosengarten, Connor Niese) 8:27.03.

110 HH — Carter Schroeder (O-G) 15.69.

At Lexington

AREA GIRLS QUALIFIERS (1 individual)

400 — Chloe Taylor (US) 1:01.72.

Division III

At Heidelberg University

AREA GIRLS QUALIFIERS (22 relays, 69 individuals)

3,200 RELAY — Van Buren (Justine Hunt, Ella Webster, Alyssa Potteiger, Amber Pisarsky) 10:07.08; Columbus Grove (Erin Downing, Addison Schafer, Morgan Deffenbaugh, Alyssa Ellerbrock) 10:09.63; Patrick Henry (Brooke Bostelman, Hailee Baird, Chloe Baird, Carissa Rosebrook) 10:24.39; Leipsic (Brooke Brown, Peyton Heitmeyer, Peyton Henry, Lola Wensink) 10:29.10; Old Fort (Allison Fortney, Alyssa Hoerig, Kristin Baker, Bri Davidson) 10:45.03; Arcadia (Grace Conine, Lea Pessell, Paige Massie, Jenna Sparks) 10:49.29; Riverdale (Kendra Collier, Makena Barnes, Juleigha Collier, Paige Rothlisberger) 10:50.43.

1,600 RELAY — Liberty-Benton (Brooke Deeter, Taylor Ward, Lily Kintner, Alissa Rhodes) 4:07.69; Patrick Henry (Brooke Bostelman, Carissa Rosebrook, Karly Weber, Hailee Baird) 4:15.01; Old Fort (Riley Lehner, Bri Davidson, Kristin Baker, Jenna Clouse) 4:15.98; Vanlue (Emma Franks, Taylor Gerschutz, Renee Sampson, Bethany Smith) 4:17.55; Elmwood (Liz Hoffman, Elisabeth Hall,Marissa Plouck,Brooklyn Thrash) 4:18.73; Columbus Grove (Deffenbaugh, Rylee Sybert, Abigail Gladwell, Schafer) 4:19.30.

800 RELAY — Liberty-Benton (Kintner, Cassie Warner, Rhodes, Izzy Granger) 1:48.45; Elmwood (Hoffman, Hall, Plouck, Thrash) 1:48.56; Arlington (Kindal Inbody, Jacy Beach, Maria Jones, Kirsten Green) 1:49.51; Bluffton (Olivia Setzer, Skyler Scoles, Kylie Monday, Kylie Stackhouse) 1:50.49; Patrick Henry (Jordan Arps, Bostelman, Rosebrook, Olivia Thompson) 1:54.15.

400 RELAY — Columbus Grove (Savannah Ridenour, Sybert, Amy Vorst, Becca Choi) 51.69; Liberty-Benton (Warner, Alexis Rickenbacher, Rhodes, Olivia Bodie) 52.08; Elmwood (Rachel Spanfellner, Hall, Plouck, Thrash) 52.33; Arlington (Inbody, Beach, Jones, Hannah Willow) 52.45; Lakota (Qiara Palos, Lauryn Tiell, Savana Ranzenberger, Parris Hagemann) 52.77.

3,200 — Ellerbrock (CG) 12:05.62; Reilly Cozette (Lak) 12:07.20; Downing (CG) 12:10.43; Wensink (Leip) 12:28.43; Hunt (VB) 12:30.47; Maya Rickle (L-B) 12:54.75.

1,600 — Ellerbrock (CG) 5:21.25; Wensink (Leip) 5:21.25; Ward (L-B) 5:24.71; Taylor Harris (TC) 5:26.21; Downing (CG) 5:27.67; Webster (VB) 5:38.05.

800 — Ward (L-B) 2:24.60. 2, Webster (VB) 2:29.10; Harris (TC) 2:29.71; C. Baird (PH) 2:30.68; Sparks (Arc) 2:31.04; Leanndra Price (CG) 2:31.04.

400 — Smith (Van) 58.22; Franks (Van) 1:00.29; Kintner (L-B) 1:00.41; Hoffman (Elm) 1:02.31; Davidson (OF) 1:03.51.

200 — Sybert (CG) 25.86; Warner (L-B) 26.62; Carlee Siefker (Leip) 26.84; Smith (Van) 26.98; Renee Newton (HN) 27.30.

100 — Siefker (Leip) 12.53; Sybert (CG) 12.64; Smith (Van) 12.82; Alaina Basinger (P-G) 12.87; Warner (L-B) 12.87; Palos (Lak) 13.16.

300 LH — Katie Keller (Cont) 46.61; Deeter (L-B) 47.07; Clouse (OF) 47.15; Green (Arl) 47.84; Rhodes (L-B) 48.71. H. Baird (PH) 48.87.

100 IH — Clouse (OF) 15.72; Rickenbacher (L-B) 16.19; Willow (Arl) 16.46; Keller (Cont) 17.11; Maddie Northcutt (VB) 17.20.

DISCUS — Samantha Watkins (Arc) 138-3; Chloe Miller (L-B) 136-7; Trista Fintel (PH) 128-1; Madisyn Maag (CG) 126-3; Aliza Dauterman (Lak) 124-0; Emily Peters (Arc) 120-9.

SHOT — Watkins (Arc) 40-7¼; Miller (L-B) 40-5¾; Fintel (PH) 39-11; Maag (CG) 38-9¼; Peters (Arc) 38-2¼; Dauterman (Lak) 37-1½; Ella Rigel (Leip) 36-11½.

HJ — Willow (Arl) 5-6; Tayler Ashburn (Riv) 5-0; Olivia Nunez (Leip) 4-10; Madelyn Davis (Elm) 4-10; Newton (HN) 4-10.

PV — Rickenbacher (L-B) 12-0; Jordan Bucher (NB) 10-0; Nora Dellifield (Ada) 9-6; Crawford (Arl) 9-6; Shelby Collier (Cont) 9-6; Tiell (Lak) 8-6.

LJ — Siefker (Leip) 17-8¾; Zoe Meyer (TC) 16-11½; Willow (Arl) 16-8¾; Basinger (P-G) 16-1; Inbody (Arl) 15-10; Ashburn (Riv) 15-1½.

AREA BOYS QUALIFIERS (27 relays, 62 individuals)

3,200 RELAY — Columbus Grove (Jordan Bellman, Carson Closson, Breece Pingle, Caleb Stechschulte) 8:21.23; Bluffton (Simon Derstine, Jackson Steinmetz, Asher Antrim, Baylor Garmatter) 8:24.51; Lakota (Connor Hill, Braden Schaser, Mark Statham, Dylan Moes) 8:39.30; Hopewell-Loudon (Jordan Foster, Carter Ritchey, Trey Masterson, Caden Crawford) 8:44.63; Patrick Henry (Brett Sugg, Gavin Eagleson, Ryan Kurtz, Brice Prigge) 8:44.79; Elmwood (Austin Murphy, Matthew Myers, Elijah Reynolds, Ben Armbruster) 8:45.22; Hardin Northern (Gabe Sheldon, Jayce Curlis, Owen Wetherill, Eli Cooper) 8:46.35.

1,600 RELAY — Carey (Andrew Bell, Austin Hertel, Griffin Summit, Kristian Shoemaker) 3:29.10; Bluffton (Xavier Dunifon, Jonathon Schriner, Luke Young, Garmatter) 3:31.35; Liberty-Benton (Brycen Abbott, Steven Kintner, Colin Gaerke, Dalton Alexander) 3:31.52; Elmwood (Josh Condon, Joey Childress, Murphy, Marshall Tienarend) 3:32.93; Cory-Rawson (Patrick Dearwester, Zakk Stiles, Deontae Davis, Hunter Bixler) 3:32.93; Mohawk (Alec Bollinger, Kobe Stillberger, Blake Spitler, Bryce Lange) 3:35.28; Hopewell-Loudon (Sherron Jones, Kyle Rumschlag, Ritchey, Brendan Durbin) 3:38.60.

800 RELAY — Cory-Rawson (Dearwester, Davis, Stiles, Bixler) 1:32.29; Liberty-Benton (Abbott, Marshall Rose, Gaerke, Kintner) 1:32.91; Arlington (Connor Foust, Carter Essinger, Kaiden Fredette, Elijah Evans) 1:33.24; Columbus Grove (Jarid Goedde, Zac Ridenour, Josh Smith, Gabe Clement) 1:33.28. Carey (Bell, Hertel, Bryce Conti, Summit) 1:33.54; Hopewell-Loudon (Sam Stickley, Nico Garcia, Ritchey, Donovan Bickelhaupt) 1:34.12; Patrick Henry (Gavin Eagleson, Brayden Petersen, A.J. Healy, Corbin Johnson) 1:34.98.

400 RELAY — Arlington (Foust, Essinger, Fredette, Evans) 44.54; Pandora-Gilboa (Riley Larcom, Travis Maag, Samuel Burkholder, Bryce Basinger) 44.63; Tiffin Calvert (Aaron Rombach, Trenton Cooper, Mitch Nielsen, Austin Jones) 44.96; Bluffton (DeAndre Nassar, Eli Lemley, Jayden Mays, Andrew Heldman) 45.28; Liberty-Benton (Abbott, Rose, Mehkei Jenkins, Brennan Michael) 45.30; Carey (Bell, Hertel, Summit, Carson Seifert) 45.62.

SHOT — Noah Mattson (Ada) 51-¾; Auggie Frohnen (TC) 51-0; Tyler Arbaugh (VB) 50-1¼; Wyatt Schlaeppi (VB) 48-5¾; Cam Gebers (PH) 48-¾; John Hill (Arc) 48-1¼; Chris Klopp (Moh) 45-8.

DISCUS — Tyler Arbaugh (VB) 174-0; Ethan Halker (CG) 158-7; Jack Bateson (Arl) 147-0.; Zach Moran (Car) 132-4.

HJ — Hunter Rader (C-R) 6-3; Phillip Gautier (Ada) 6-1; Halker (CG) 6-0; Mason Salas (OF) 6-0.

LJ — Bryce Basinger (P-G) 21-2; Frank McCoy (HN) 21-0; Riley Larcom (P-G) 20-11½.

PV — Michael Kotey (L-B) 13-6; Brandt Marshall (C-R) 13-3; Gregory Steyer (OF) 1-0; Gabe Clement (CG) 12-6; Brennan Michael (L-B) 12-9; Anthony Brooks (MC) 12-0.

100 — Basinger (P-G) 11.49; Foust (Arl) 11.59; Stickley (H-L) 11.64.

200 — Basinger (P-G) 23.23; Evans (Arl) 23.54; James Koehler (VB) 23.72.

400 — Gaerke (L-B) 50.89; Garmatter (Blu) 51.05; Bixler (C-R) 51.66; Salas (OF) 51.88; C. Johnson (PH) 51.97; Jackson Ridge (P-G) 51.98; Stillberger (Moh) 52.92.

800 — Moes (Lak) 2:01.41; Murphy (Elm) 2:01.79; Bollinger (Moh) 2:02.03; Miguel Jordan (Ada) 2:03.14; Davis (C-R) 2:03.23.

1,600 — Stechschulte (CG) 4:38.64; Foster (H-L) 4:39.51; Eli Weber (Riv) 4:44.23; Keith Sansalone (L-B) 4:44.41; .

3,200 — Steinmetz (Blu) 10:13.36; Schaser (Lak) 10:14.15; Closson (CG) 10:21.42. Bryce Hohman (NR) 10:30.84; Tyler Knestrick (L-B) 10:45.15; Aidan Gatchell (HN) 10:55.95.

110 HH — Jon Banal (CG) 15.83; Dunifon (Blu) 15.96; Maag (P-G) 15.96; Rader (C-R) 16.11; Kolton Holloway (PH) 16.32; Bennett Wasserman (OF) 17.09.

300 IH — Dunifon (Blu) 40.12; Maag (P-G) 41.72; Morgan (Ada) 41.86; Tienarend (Elm) 42.21.

At Troy

AREA GIRLS QUALIFIERS (2 relays, 11 individuals)

800 RELAY — Kalida (Abby Maag, Brenna Smith, McKayla Maag, Hannah Berheide) 1:48.12.

400 RELAY– Kalida (A. Maag, Smith, M. Maag, Berheide) 51.35.

DISCUS — Brynlee Hanneman (Otto) 125-3; Morgan Mock (Kal) 113-9.

SHOT — Maclerin Morrissey (Kal) 35-9½; Kylee Hoersten (Otto) 34-10½.

LJ — Lydia Vorst (Kal) 15-8¼.

1,600 — Kenzie Fortman (Kal) 5:23.17.

800 — Kirsten Luersman (FJ) 2:23.03.

200 — Berheide (Kal) 26.71.

100 — Berheide (Kal) 12.94; A. Maag (Kal) 13.14.

300 LH — Quinley Schlagbaum (Otto) 46.76.

AREA BOYS QUALIFIERS (2 relays, 6 individuals)

800 RELAY — Kalida (Trevor Vorst, Grant Laudick, Brad Siefker, Josh Verhoff) 1:31.32.

DISCUS — Zachary Spencer (Otto) 136-0.

HJ — Kyle Manns (Otto) 5-10.

PV — Tanner Schultz (Kal) 12-0.

1,600 — Nolan German (Otto) 4:35.02.

200 — Verhoff (Kal) 22.28.

100 — Verhoff (Kal) 10.88.

At Lancaster Fairfield Union

AREA GIRLS QUALIFIERS (7 relays, 13 individuals)

3,200 RELAY — Carey (Nellie Bianchi, Allyson Eley, Juliana Boes, Sarah Reinhart) 10:29.45; Hopewell-Loudon (Corrin Hoover, Renae Kapelka, Ashley Brickner, Taylor Leiter) 10:33.25

1,600 RELAY — Hopewell-Loudon (C. Hoover, Elizabeth Wells, Abbi Roerdink, Taylor Sours) 4:12.53; Mohawk (Brooke Hannam, Catherine Klopp, Alexa Konkle, Taeylor Mullholand) 4:19.37.

800 RELAY — Carey (Abby Allison, Addi Miller, Ellison Roark, Addystin Lykins) 1:49.81; Hopewell-Loudon (Sours, Wells, C. Hoover, Abbi Roerdink) 1:50.53.

400 RELAY — Carey (Casey Parsell, Miller, Karli Rigby, Roark) 52.91.

3,200 — Reinhart (Car) 12:43.89; Kendyll Gurney (Moh) 12:47.50.

1,600 — Boes (Car) 5:47.69.

800 — Konkle (Moh) 2:26.90.

400 — Lykins (Car) 59.72; Roerdink (H-L) 1:00.44.

200 — Lykins (Car) 26.93.

300 Lh — C. Hoover (H-L) 49.12.

100 IH — Mullholand (Moh) 16.64.

DISCUS — Madison Wagner (Moh) 116-5.

SHOT — Lily Adkins (Car) 35-3¾.

HJ — Mullholand (Moh) 5-6.

PV — Leiter (H-L) 9-6.

Comments