Prep Football

Weekly AP Poll

Division I

1. Mentor (19) 6-0 199

2. Lakewood St. Edward 5-1 129

2. (tie) Euclid 6-0 129

4. Fairfield (2) 6-0 128

5. Powell Olentangy Liberty (1) 6-0 115

6. Cincinnati Elder 5-1 106

7. Toledo Whitmer 6-0 96

8. Cincinnati St. Xavier 5-1 83

9. Springboro 6-0 63

10. Springfield 5-1 26

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Pickerington Central 21. Dublin Coffman 21. Cincinnati Colerain 16. Canton McKinley 16. Massillon Jackson 14.

Division II

1. Massillon Washington (12) 6-0 184

2. Cincinnati La Salle (5) 6-0 181

3. Akron Hoban (4) 5-1 160

4. Toledo Central Catholic 6-0 132

5. Cincinnati Turpin 6-0 104

6. Whitehouse Anthony Wayne 6-0 99

7. Avon 6-0 92

8. Canal Winchester (1) 6-0 56

9. Mayfield 6-0 49

10. Cincinnati Winton Woods 4-2 47

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Columbus St. Francis DeSales 23. Massillon Perry 17. Harrison 14.

Division III

1. Chagrin Falls Kenston (16) 6-0 193

2. Plain City Jonathan Alder (2) 6-0 127

3. Columbus Bishop Hartley (1) 5-1 123

4. New Philadelphia (3) 6-0 122

5. Granville 6-0 119

6. Trotwood-Madison 5-1 107

7. Mansfield 6-0 95

8. Streetsboro 6-0 81

9. Wapakoneta 5-1 36

10. Hamilton Badin 4-2 31

10. (tie) Dayton Chaminade Julienne 5-1 31

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Aurora 28. Norwalk 21. Jackson 17. Steubenville 16. Franklin 12.

Division IV

1. Cincinnati Wyoming (16) 6-0 197

2. Perry (4) 6-0 164

3. Newark Licking Valley 6-0 149

4. Clarksville Clinton-Massie (1) 5-1 133

5. Gallipolis Gallia Academy 6-0 97

6. Cincinnati Indian Hill 5-1 81

7. Cuyahoga Valley Christian (1) 5-1 61

8. Germantown Valley View 5-1 40

9. Gnadenhutten Indian Valley 5-1 33

10. Waynesville 5-1 30

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: St. Bernard Roger Bacon 29. Waverly 27. Poland Seminary 25. Ottawa-Glandorf 22. Milton-Union 16. Hubbard 16. Wintersville Indian Creek 16. Galion 14. Wauseon 13.

Division V

1. Kirtland (18) 6-0 206

2. Orrville (3) 6-0 172

3. Eastwood 6-0 142

4. West Jefferson 6-0 112

5. Oak Harbor 6-0 106

6. West Lafayette Ridgewood 6-0 101

7. Sugarcreek Garaway 6-0 75

8. Ironton 5-1 72

9. Garrettsville Garfield (1) 6-0 45

10. West Liberty-Salem 6-0 28

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Springfield Shawnee 25. Minford 18. Rootstown 13.

Division VI

1. Coldwater (19) 6-0 208

2. Liberty Center 6-0 157

3. New Middletown Springfield (1) 6-0 131

4. Glouster Trimble (2) 6-0 122

5. Anna 5-1 116

6. Beverly Fort Frye 6-0 92

7. Seneca East 6-0 68

7. (tie) Minster 5-1 68

9. Archbold 5-1 49

10. Mechanicsburg 5-1 27

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Mogadore 24. Chillicothe Southeastern 22. Lima Central Catholic 14, Frankfort Adena 16.Howard East Knox 15. Arcanum 13.

Division VII

1. Marion Local (15) 6-0 186

2. McComb (2) 6-0 162

3. Leipsic (1) 6-0 137

4. Norwalk St. Paul (1) 6-0 116

5. Canal Winchester Harvest Prep (1) 5-1 109

6. Patrick Henry 5-1 98

7. Ft. Loramie 5-1 88

8. Hamilton New Miami 5-0 64

9. Cleveland Cuyahoga Heights 4-1 49

10. Lancaster Fisher Catholic 5-1 24

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Toronto 15. New Bremen 13. Warren John F. Kennedy (1) 12.

Friday’s Games

Blanchard Valley Conference

Arlington at Arcadia

McComb at North Baltimore

Riverdale at Liberty-Benton

Van Buren at Leipsic

Vanlue at Pandora-Gilboa

Three Rivers Athletic Conference

Findlay at Oregon Clay

Fremont Ross at Lima Senior

Toledo St. Francis at Toledo St. John’s

Toledo Whitmer at Tol. Cent. Catholic

Northern 10 Conference

Buckeye Central at Colonel Crawford

Carey at Seneca East

Mohawk at Bucyrus

Upper Sandusky at Wynford

Northern Buckeye Conference

Eastwood at Genoa

Elmwood at Otsego

Lake at Woodmore

Rossford at Fostoria Senior

Northwest Conference

Bluffton at Allen East

Columbus Grove at Ada

Delphos Jefferson at Paulding

Spencerville at Convoy Crestview

Northwest Ohio Athletic League

Archbold at Delta

Bryan at Patrick Henry

Liberty Center at Swanton

Wauseon at Evergreen

Western Buckeye League

Defiance at Celina

Elida at St. Marys Memorial

Kenton at Van Wert

Lima Shawnee at Ottawa-Glandorf

Wapakoneta at Lima Bath

Northwest Central Conference

Elgin at Ridgemont

Riverside at Waynesfield-Goshen

Sidney Lehman at Hardin Northern

Upper Scioto Valley at Lima Perry

Sandusky Bay Conference River Division

Fremont St. Joseph at Hopewell-Loudon

Lakota at Castalia Margaretta

Sandusky St. Mary’s at Gibsonburg

Tiffin Calvert at Danbury

Sandusky Bay Conference Bay Division

Oak Harbor at Huron

Port Clinton at Vermilion

Willard at Milan Edison

Sandusky Bay Conference Lake Division

Bellevue at Sandusky Perkins

Clyde at Tiffin Columbian

Sandusky Senior at Norwalk Senior

Toledo Area Athletic Conference

Edon at Hilltop

Northwood at Montpelier

Ottawa Hills at Cardinal Stritch

Stryker at Toledo Christian

Midwest Athletic Conference

Anna at Fort Recovery

Delphos St. John’s at Coldwater

Marion Local at Versailles

New Bremen at Parkway

St. Henry at Minster

Northern Lakes League

Maumee at Springfield

Napoleon at Anthony Wayne

Perrysburg at Sylvania Northview

Sylvania Southview at Bowling Green

Ohio Cardinal Conference

Ashland Senior at Mansfield Senior

Lexington at West Holmes

Mount Vernon at Wooster Senior

Toledo City League

Toledo Bowsher at Toledo Rogers

Toledo Scott at Toledo Start

Toledo Woodward at Toledo Waite

Mid Ohio Athletic Conference

Galion Senior at Shelby

Marion Pleasant at River Valley

Ontario at Clear Fork

Firelands Conference

Ashland Mapleton at Plymouth

Monroeville at Western Reserve

New London at Ashland Crestview

Green Meadows Conference

Antwerp at Holgate

Hicksville at Fairview

Tinora at Edgerton

Wayne Trace at Ayersville

Other NW Ohio Games

Columbus KIPP at Lima Cent. Cath.

Columbus St. Charles at Lucas

Cory-Rawson at Crestline

Grove City Christian at Ridgedale

Marion Harding at Mansfield Madison

Saturday’s Games

Firelands Conference

South Central at Norwalk St. Paul

VOLLEYBALL

Coaches Poll

Division I

1. Parma Padua Franciscan (35) 359

2. Cin. Mount Notre Dame (1) 297

3. Cin. Usruline Academy 276

4. Toledo St. Ursula 223

5. Cin. St. Ursula Academy 196

6. Cols. St. Francis DeSales 131

7. Olentangy Orange 128

8. Cle. St. Joseph 87

9. Rocky River Magnificat 69

10. Perrysburg 48

Division II

1. Notre Dame Cathedral Latin (8) 307

2. Dover (8) 293

3. Middletown Bishop Fenwick (11) 282

4. Mentor Lake Catholic (7) 257

5. Gilmour Academy (1) 188

6. Cin. Roger Bacon 181

7. Parma Heights Holy Name (5) 176

8. Thornville Sheridan 121

9. Tipp City Tippecanoe (1) 114

10. Hamilton Township (3) 101

Division III

1. OTTAWA-GLANDORF (16) 342

2. LIBERTY-BENTON (11) 313

3. Huron (2) 234

4. Independence (2) 203

5. Wheelersburg (3) 176

6. Hiland (2) 173

7. Coldwater 154

8. Galion 130

9. Belmont Union Local (3) 128

10. Columbiana Crestview (2) 115

OTHER NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: 11, Tinora; 13, Fairview.

Division IV

1. St. Henry (29) 377

2. New Bremen (2) 336

3. Tiffin Calvert (5) 246

4. Fort Loramie (2) 228

5. Monroeville (2) 213

6. Fort Recovery 171

7. Norwalk St. Paul 132

8. Convoy Crestview 118

9. New Knoxville 93

10. LEIPSIC 82

OTHER NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: 11, Marion Local; 14, Buckeye Central; 20, New Riegel.

Prep Soccer

Coaches Poll

Division I Boys

1. Medina 13-0-0 132

2. Cle. St. Ignatius 11-0-2 129

3. Olentangy Liberty 11-1-1 115

4. Cincinnati Moeller 10-1-2 106

5. Worthington Kilbourne 13-0-2 101

6. Beavercreek 9-1-2 88

7. (tie) Mason 12-1-2 65

7. (tie) Col. St. Charles Prep 10-2-2 65

9. Avon 12-0-2 59

10. Dayton Carroll 12-0-2 51

NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Anthony Wayne, Sylvania Northview.

Division II Boys

1. Bay Village Bay 13-0-0 150

2. Cincinnati Wyoming 15-0-0 139

3. Tipp City Tippecanoe 13-0-1 113

4. Cuy. Valley Chr. Academy 9-2-2 110

5. (tie) Lexington 13-1-0 98

5. (tie) Lima Shawnee 13-1-0 98

7. Cin. Indian Hill 6-2-4 86

8. Marietta 5-4-2 69

9. Warren Howland 13-0-1 67

10. Richfield Revere 5-5-3 536

NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Mansfield Madison, Toledo Central Catholic, Ontario.

Division III Boys

1. Ottawa Hills 9-1-2 150

2. Worthington Christian 8-1-3 133

3. Cin. Mariemont 9-2-2 132

4. Canfield South Range 13-1-0 117

5. Hudson Western Reserve 9-1-3 108

6. The Wellington School 8-2-3 96

7. Kirtland 11-3-0 92

8. Cin. Seven Hoills 8-2-4 75

9. Botkins 11-0-2 66

10. Berlin Hiland 11-1-1 57

NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Bluffton, Maumee Valley Country Day.

Division I Girls

1. Beavercreek 13-0-0 147

2. Anthony Wayne 15-0-0 141

3. Strongsville 11-1-1 120

4. Medina 11-1-1 109

5. Lakota West 13-0-2 104

6. Brunswick 13-1-1 101

7. Walsh Jesuit 11-0-3 99

8. Dublin Coffman 8-1-5 70

9. Centerville 11-2-1 64

8. Massillon Jackson 10-2-1 53

NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Ashland, Toledo St. Ursula, Oregon Clay.

Division II Girls

1. Kettering Alter 12-1-0 150

2. Mansfield Madison 10-1-3 136

3. Copley 10-3-1 122

4. Canfield 13-1-0 120

5. West Geauga 12-1-0 110

6. Cin. Indian Hill 9-2-2 99

7. Monroe 14-0-0 96

8. Celina 10-0-3 69

9. Lancaster Fairfield Union 14-1-0 62

10. Granville 6-3-4 59

NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Lexington, Ontario, Lima Bath.

Division III Girls

1. Cin. Country Day 11-0-1 148

2. Sidney Lehman Catholic 10-1-1 140

3. Ashland Crestview 12-0-1 119

4. Kirtland 10-4-0 116

5. (tie) Col. Gahanna Academy 9-2-2 106

5. (tie) Eastwood 13-0-0 106

7. LIBERTY-BENTON 12-0-1 87

8. West Salem Northwestern 11-1-1 71

9. Cin. Madiera 6-4-3 56

10. Seaman North Adams 12-0-1 53

NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Mansfield Christian, Archbold.

CROSS COUNTRY

Coaches Poll

Division I Boys

1. Hudson (8) 234

2. Cincinnati Xavier (4) 232

3. Mason 217

4. Solon 202

5. Pickerington North 168

6. Beaver Creek 164

7. Kenston 140

8. Olentangy Orange 132

8. Mentor 132

10. Gahanna Lincoln 129

RANKED NORTHWEST OHIO SCHOOLS: 14, Ashland.

OTHER NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Perrysburg.

Division II Boys

1. Woodridge (12) 240

2. Unioto 221

3. Bay Village Bay 210

4. Heath 206

5. Defiance 193

6. West Liberty Salem 175

7. Akron St. Vincent-St. Mary 163

8. Cin. Madeira 148

9. Eaton 130

10. Notre Dame Cathedral Latin 126

RANKED NORTHWEST OHIO SCHOOLS: 17, Shelby and Lexington.

OTHER NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Van Wert.

Division III Boys

1. McDonald (11) 239

2. New London 222

3. East Canton 214

4. Mount Gilead (1) 211

5. COLUMBUS GROVE 186

6. Cedarville 170

7. Cin. Summit Country Day 167

8. Fredricktown 147

9. Holgate 145

10. Anna 131

RANKED NORTHWEST OHIO SCHOOLS: 11, Ashland Crestview; 12, HOPEWELL-LOUDON; 17, Liberty Center; 18, Sandusky St. Mary’s; 19, Minster.

Division I Girls

1. Beavercreek (12) 240

2. Hilliard Davidson 223

3. Centerville 213

4. Lakota East 205

5. Mason 197

6. Massillon Jackson 169

7. Medina 164

8. Loveland 143

9. Kenston 128

10. Springboro 109

OTHER NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Perrysburg.

Division II Girls

1. Lexington (12) 240

2. Granville 226

3. Akron St. Vincent-St. Mary 214

4. Ontario 184

5. Oakwood 176

6. Cle. Heights Beaumont 165

7. Cols. Bexley 160

8. Buckeye Valley 145

9. Tipp City Tippecanoe 142

10. Cin. Indian Hill 127

Division III Girls

1. Minster (12) 240

2. Fort Loramie 221

3. West Liberty Salem 217

4. Liberty Center 205

5. McDonald 193

6. Mount Gilead 183

7. COLUMBUS GROVE 169

8. Archbold 145

9. Galion Northmor 133

10. St. Henry 116

RANKED NORTHWEST OHIO SCHOOLS: 17, Woodmore; 20, New London.

OTHER NORTHWEST OHIO SCHOOLS RECEIVING VOTES: Genoa, Norwalk St. Paul.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

Playoffs

Wild Card

Washington 4, Milwaukee 3

Tampa Bay 5, Oakland 1

American League Division Series

x- If Necessary

Friday’s Results

Houston 6, Tampa Bay 2

N.Y. Yankees 10, Minnesota 4

Saturday’s results

N.Y. Yankees 8, Minnesota 2, Yankees lead series 2-0

Houston 3, Tampa Bay 1

Monday’s results

Tampa Bay 10, Houston 3, Houston leads series 2-1

N.Y. Yankees at Minnesota, late

Tuesday’s Games

Houston (Verlander 21-6) at Tampa Bay (Castillo 5-8), 4:15 or 7:07 p.m. (FS1)

x-N.Y. Yankees (TBA) at Minnesota (TBA), 8:07 p.m. (FS1)

Thursday’s Games

x-Tampa Bay (TBA) at Houston (TBA), TBA (FS1)

x-Minnesota (TBA) at N.Y. Yankees (TBA), TBA (FS1)

National League Division Series

Thursday’s Results

St. Louis 7, Atlanta 6

L.A. Dodgers 6, Washington 0

Friday’s Results

Atlanta 3, St. Louis 0

Washington 4, L.A. Dodgers 2

Sunday’s results

Atlanta 3, St. Louis 1

L.A. Dodgers 10, Washington 4

Monday’s Results

St. Louis 5, Atlanta 4, 10 innings, series tied 2-2

Washington 6, L.A. Dodgers 1, series tied 2-2

Wednesday’s Games

St. Louis (Flaherty 11-8) at Atlanta (Foltnewicz 8-6), 5:02 p.m. (TBS)

Washington (Strasburg 18-6) at L.A. Dodgers (Buehler 14-4), 8:37 p.m. (TBS)

Monday’s Playoff Boxscores

Tampa Bay 10, Houston 3

Houston Tampa Bay

ab r h bi ab r h bi

Springer cf 5 0 0 0 Y.Diaz 3b 1 0 0 0

Altuve 2b 4 1 2 1 Duffy ph-3b 4 1 2 0

Brantley lf-rf 4 0 0 0 Meadows lf 5 1 1 2

Bregman 3b 3 1 1 0 Pham dh 4 0 1 1

Alvarez dh 4 1 2 0 Choi 1b 4 1 1 1

Gurriel 1b 4 0 2 2 Garcia rf 4 2 1 0

Correa ss 4 0 0 0 Lowe 2b 4 1 2 1

R.Chirinos c 3 0 0 0 d’Arnaud c 2 1 0 1

Reddick rf 2 0 0 0 Kiermaier cf 4 1 1 3

A.Diaz ph-lf 2 0 0 0 Adames ss 3 2 3 1

Totals 35 3 7 3 Totals 35 10 12 10

Houston 100″‡002″‡000–“‡3

Tampa Bay 031″‡401″‡10x–10

E–Bregman (1), Y.Diaz (1). DP–Houston 1, Tampa Bay 0. LOB–Houston 7, Tampa Bay 6. 2B–Altuve (2), Alvarez (2), Adames (1), Meadows (2). HR–Altuve (2), Kiermaier (1), Choi (1), Lowe (1), Adames (1). SF–d’Arnaud (1).

IP H R ER BB SO

Houston

Greinke L,0-1 3 2/3 5 6 6 1 5

Rondon 0 1 1 1 0 0

Miley 2 2/3 4 3 2 1 1

Smith 2/3 0 0 0 0 0

James 1 2 0 0 1 1

Tampa Bay

Morton W,2-0 5 3 1 1 2 9

Roe 2/3 3 2 2 0 1

McKay 1/3 0 0 0 0 0

Drake 2 1 0 0 0 2

Poche 1 0 0 0 0 1

Rondon pitched to 1 batter in the 4th. HBP–Greinke (d’Arnaud). Umpires–Home, Mark Wegner. First, James Hoye. Second, Jerry Meals. Third, D.J. Reyburn. Right, Bruce Dreckman. Left, John Tumpane. T–3:37. A–32,251 (25,025).

St. Louis 5, Atlanta 4

Atlanta St. Louis

ab r h bi ab r h bi

Acuna Jr. cf 5 0 4 0 Fowler cf 5 0 0 0

Albies 2b 4 1 1 3 Wong 2b 5 1 1 0

Freeman 1b 5 0 0 0 Goldschmidt 1b 4 2 3 1

Donaldson 3b 3 0 0 0 Ozuna lf 5 2 2 2

Markakis lf-rf 4 0 1 0 Molina c 4 0 1 2

Joyce rf 1 0 0 0 Carpenter 3b 3 0 0 0

Jackson p 0 0 0 0 Edman rf 3 0 2 0

O’Day p 0 0 0 0 DeJong ss 4 0 0 0

Cervelli ph 0 0 0 0 Hudson p 2 0 0 0

Fried pr 0 0 0 0 Webb p 0 0 0 0

Newcomb p 0 0 0 0 Gallegos p 0 0 0 0

Hechavarria ph 1 0 0 0 Brebbia p 0 0 0 0

Tomlin p 0 0 0 0 Miller p 0 0 0 0

Greene p 0 0 0 0 Arozarena ph 1 0 0 0

Ortega ph 1 0 0 0 Helsley p 0 0 0 0

Teheran p 0 0 0 0 C.Martinez p 0 0 0 0

McCann c 5 0 0 0 Wieters ph 1 0 0 0

Swanson ss 3 2 2 0 Mikolas p 0 0 0 0

Keuchel p 1 0 0 0

Duvall lf 3 1 0 1

Totals 36 4 8 4 Totals 37 5 9 5

Atlanta 001″‡030″‡000″‡0–4

St. Louis 200″‡100″‡010″‡1–5

E–Markakis (1), Carpenter (1). DP–Atlanta 0, St. Louis 2. LOB–Atlanta 9, St. Louis 7. 2B–Swanson (3), Acuna Jr. (3), Edman (2), Goldschmidt 2 (4), Wong (2). 3B–Acuna Jr. (1). HR–Albies (1), Goldschmidt (2), Ozuna 2 (2). SF–Albies (1), Molina (1).

IP H R ER BB SO

Atlanta

Keuchel 3 1/3 4 3 3 1 4

Jackson 1 1/3 1 0 0 1 3

O’Day H,1 1/3 0 0 0 0 0

Newcomb H,1 1 0 0 0 0 0

Tomlin H,1 1 1/3 0 0 0 0 1

Greene BS,0-1 1 2/3 3 1 1 0 3

Teheran L,0-1 2/3 1 1 1 1 0

St. Louis

Hudson 4 2/3 5 4 1 2 2

Webb 2/3 1 0 0 0 2

Gallegos 1/3 0 0 0 2 1

Brebbia 2/3 1 0 0 0 1

Miller 2/3 0 0 0 2 1

Helsley 1 0 0 0 0 3

C.Martinez 1 1 0 0 0 0

Mikolas W,1-0 1 0 0 0 0 0

Umpires–Home, Jim Wolf. First, Tom Hallion. Second, Ed Hickox. Third, Pat Hoberg. Right, Sam Holbrook. Left, Alan Porter. T–4:06. A–42,203 (45,538).

Washington 6, L.A. Dodgers 1

Los Angeles Washington

ab r h bi ab r h bi

Pederson rf 4 0 0 0 T.Turner ss 5 2 3 0

Muncy 1b 4 0 0 0 Eaton rf 1 0 0 0

J.Turner 3b 4 1 1 1 Rendon 3b 2 1 1 3

Bellinger cf 4 0 1 0 Soto lf 3 0 0 0

Seager ss 4 0 1 0 Kendrick 2b 4 1 2 0

Beaty lf 3 0 1 0 Doolittle p 0 0 0 0

Freese ph 1 0 1 0 Hudson p 0 0 0 0

Lux 2b 3 0 0 0 Zimmerman 1b 4 1 2 3

Smith c 2 0 0 0 Suzuki c 3 0 0 0

Hill p 1 0 0 0 M.Taylor cf 3 1 2 0

Maeda p 0 0 0 0 Scherzer p 3 0 0 0

Pollock ph 1 0 0 0 Dozier 2b 1 0 0 0

Urias p 0 0 0 0

Baez p 0 0 0 0

Stripling p 0 0 0 0

C.Taylor ph 1 0 0 0

May p 0 0 0 0

Totals 32 1 5 1 Totals 29 6 10 6

Los Angeles 100″‡000″‡000–1

Washington 001″‡041″‡00x–6

DP–Los Angeles 2, Washington 0. LOB–Los Angeles 7, Washington 7. 2B–Seager (1), T.Turner (3). 3B–T.Turner (1). HR–J.Turner (2), Zimmerman (1). SB–Bellinger (1). SF–Rendon 2 (2). S–Eaton (1).

IP H R ER BB SO

Los Angeles

Hill 2 2/3 2 1 1 4 2

Maeda 1 1/3 1 0 0 0 2

Urias L,0-1 2/3 3 3 3 0 0

Baez 1/3 2 1 1 1 0

Stripling 1 1 1 1 0 0

May 2 1 0 0 0 1

Washington

Scherzer W,1-0 7 4 1 1 3 7

Doolittle 1 1/3 0 0 0 0 0

Hudson 2/3 1 0 0 0 1

WP–Stripling. Umpires–Home, Doug Eddings. First, Alfonso Marquez. Second, Tripp Gibson. Third, Will Little. Right, Ted Barrett. Left, Jordan Baker. T–3:24. A–36,847 (41,313).

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 5 0 0 1.000 155 34

Buffalo 4 1 0 .800 90 70

N.Y. Jets 0 4 0 .000 39 101

Miami 0 4 0 .000 26 163

South

W L T Pct PF PA

Houston 3 2 0 .600 131 110

Indianapolis 3 2 0 .600 113 115

Jacksonville 2 3 0 .400 111 118

Tennessee 2 3 0 .400 98 76

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 3 2 0 .600 161 123

Cleveland 2 3 0 .400 92 122

Pittsburgh 1 4 0 .200 99 114

Cincinnati 0 5 0 .000 80 136

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 4 1 0 .800 148 113

Oakland 3 2 0 .600 103 123

L.A. Chargers 2 3 0 .400 103 94

Denver 1 4 0 .200 90 106

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 3 2 0 .600 141 111

Dallas 3 2 0 .600 131 90

N.Y. Giants 2 3 0 .400 97 125

Washington 0 5 0 .000 73 151

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 4 1 0 .800 115 116

Carolina 3 2 0 .600 129 107

Tampa Bay 2 3 0 .400 147 148

Atlanta 1 4 0 .200 102 152

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 4 1 0 .800 119 93

Detroit 2 1 1 .625 97 95

Chicago 3 2 0 .600 87 69

Minnesota 3 2 0 .600 112 73

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 3 0 0 1.000 96 54

Seattle 4 1 0 .800 133 118

L.A. Rams 3 2 0 .600 146 134

Arizona 1 3 1 .300 100 138

Thursday’s Results

Seattle 30, L.A. Rams 29

Sunday’s Results

Buffalo 14, Tennessee 7

Philadelphia 31, N.Y. Jets 6

Arizona 26, Cincinnati 23

Minnesota 28, N.Y. Giants 10

New Orleans 31, Tampa Bay 24

New England 33, Washington 7

Oakland 24, Chicago 21

Houston 53, Atlanta 32

Baltimore 26, Pittsburgh 23, OT

Carolina 34, Jacksonville 27

Denver 20, L.A. Chargers 13

Green Bay 34, Dallas 24

Indianapolis 19, Kansas City 13

Open: Detroit, Miami

Monday’s Games

San Francisco 31, Cleveland 3

Thursday, Oct. 10

N.Y. Giants at New England, 8:20

Sunday, Oct. 13

Carolina vs Tampa Bay at London, UK, 9:30 a.m.

Philadelphia at Minnesota, 1

New Orleans at Jacksonville, 1

Houston at Kansas City, 1

Washington at Miami, 1

Cincinnati at Baltimore, 1

Seattle at Cleveland, 1

San Francisco at L.A. Rams, 4:05

Atlanta at Arizona, 4:05

Tennessee at Denver, 4:25

Dallas at N.Y. Jets, 4:25

Pittsburgh at L.A. Chargers, 8:20

Open: Buffalo, Indianapolis, Chicago, Oakland

Monday, Oct. 14

Detroit at Green Bay, 8:15

PRO SOCCER

Major League Soccer

Eastern Conference

W L T Pts GF GA

y-New York City FC 18 6 10 64 63 42

x-Atlanta 18 12 4 58 58 43

x-Philadelphia 16 11 7 55 58 50

x-Toronto FC 13 10 11 50 57 52

x-D.C. United 13 10 11 50 42 38

x-New York 14 14 6 48 53 51

x-New England 11 11 12 45 50 57

Chicago 10 12 12 42 55 47

Montreal 12 17 5 41 47 60

Columbus 10 16 8 38 39 47

Orlando City 9 15 10 37 44 52

Cincinnati 6 22 6 24 31 75

Western Conference

W L T Pts GF GA

y-Los Angeles FC 21 4 9 72 85 37

x-Seattle 16 10 8 56 52 49

x-Real Salt Lake 16 13 5 53 46 41

x-Minnesota United 15 11 8 53 52 43

x-LA Galaxy 16 15 3 51 58 59

x-Portland 14 13 7 49 52 49

x-FC Dallas 13 12 9 48 54 46

San Jose 13 16 5 44 52 55

Colorado 12 16 6 42 58 63

Houston 12 18 4 40 49 59

Sporting Kansas City 10 16 8 38 49 67

Vancouver 8 16 10 34 37 59

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

y-clinched conference

x-clinched playoff

Sunday’s Results

Atlanta 3, New England 1

Cincinnati 0, D.C. United 0, tie

FC Dallas 6, Sporting Kansas City 0

Houston 4, LA Galaxy 2

Los Angeles FC 3, Colorado 1

Montreal 3, New York 0

Chicago 5, Orlando City 2

New York City FC 2, Philadelphia 1

Portland 3, San Jose 1

Seattle 1, Minnesota 0

Toronto FC 1, Columbus 0

Real Salt Lake 1, Vancouver 0

PRO BASKETBALL

WNBA Playoffs

Finals

(Best-of-5)

Sunday’s Result

Washington 95, Connecticut 86

Tuesday’s Result

Connecticut 99, Washington 87

Sunday’s Game

Washington 94, Connecticut 81, Washington leads series 2-1

Tuesday’s Game

Connecticut at Washington, 8

Thursday’s Game

x-Connecticut at Washington, 8

x-If necessary

NBA Preseason

Saturday’s Results

Indiana 130, Sacramento 106

L.A. Lakers 123, Golden State 101

Orlando 125, San Antonio 89

Utah 133, Adelaide 36ers 81

Sunday’s Results

Memphis 123, Maccabi Haifa 88

Boston 107, Charlotte 106

L.A. Clippers 127, Shanghai Sharks 87

Monday’s RESULTS

Cleveland 120, Buenas Aires San Lorenzo 89

New York 104, Washington 99

Orlando 115, Detroit 91

New Orleans 133, Atlanta 109

Milwaukee 122, Chicago 112

Tuesday’s Games

Houston vs. Toronto at Tokyo, 6 a.m.

Guangzhou Long-Lions at Philadelphia, 7 p.m.

San Antonio at Miami, 7:30 p.m.

Dallas vs. Oklahoma City at Tulsa, Okla., 8 p.m.

New Zealand Breakers at Memphis, 8 p.m.

Minnesota at Phoenix, 10 p.m.

Denver vs. Portland at Portland, Ore., 10:30 p.m.

Wednesday’s Games

Dallas at Detroit, 7 p.m.

Guangzhou Long-Lions at Washington, 7 p.m.

Miami at Charlotte, 7:30 p.m.

Orlando at Atlanta, 7:30 p.m.

New Orleans at Chicago, 8 p.m.

Utah at Milwaukee, 8 p.m.

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Buffalo 3 2 0 1 5 13 7

Toronto 4 2 1 1 5 16 13

Boston 2 2 0 0 4 3 1

Detroit 2 2 0 0 4 9 6

Montreal 2 1 0 1 3 9 9

Tampa Bay 3 1 1 1 3 11 10

Florida 2 1 1 0 2 6 8

Ottawa 2 0 2 0 0 4 9

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Carolina 3 3 0 0 6 11 8

Washington 3 2 0 1 5 7 6

N.Y. Rangers 2 2 0 0 4 10 5

Philadelphia 1 1 0 0 2 4 3

N.Y. Islanders 2 1 1 0 2 5 3

Pittsburgh 2 1 1 0 2 8 5

Columbus 3 1 2 0 2 7 14

New Jersey 2 0 1 1 1 6 12

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 3 2 0 1 5 8 7

Colorado 2 2 0 0 4 9 5

Nashville 2 1 1 0 2 8 7

Winnipeg 3 1 2 0 2 10 14

Chicago 1 0 1 0 0 3 4

Minnesota 2 0 2 0 0 4 9

Dallas 3 0 3 0 0 6 9

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Edmonton 2 2 0 0 4 9 7

Anaheim 2 2 0 0 4 5 2

Vegas 2 2 0 0 4 9 2

Calgary 2 1 1 0 2 6 5

Los Angeles 1 0 1 0 0 5 6

Vancouver 2 0 2 0 0 2 6

Arizona 2 0 2 0 0 1 3

San Jose 3 0 3 0 0 3 12

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Sunday’s Results

Carolina 4, Tampa Bay 3, OT

Detroit 4, Dallas 3

N.Y. Islanders 4, Winnipeg 1

Monday’s Results

Columbus 4, Buffalo 3, OT

St. Louis 3, Toronto 2

Tuesday’s Games

Dallas at Washington, 7

Winnipeg at Pittsburgh, 7

Carolina at Florida, 7

Edmonton vs. N.Y. Islanders at Nassau Veterans Memorial Coliseum, 7

Anaheim at Detroit, 7:30

San Jose at Nashville, 8

Los Angeles at Calgary, 9

Boston at Vegas, 10

Wednesday’s Games

Montreal at Buffalo, 7

New Jersey at Philadelphia, 7:30

Los Angeles at Vancouver, 10

Thursday’s Games

Detroit at Montreal, 7

Anaheim at Pittsburgh, 7

Tampa Bay at Toronto, 7

Edmonton at New Jersey, 7

St. Louis at Ottawa, 7:30

Minnesota at Winnipeg, 8

Washington at Nashville, 8

San Jose at Chicago, 8:30

Calgary at Dallas, 8:30

Boston at Colorado, 9

Vegas at Arizona, 10

COLLEGE FOOTBALL

STATS FCS Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (155) 5-0 3899 1

2. James Madison (1) 5-1 3704 2

3. South Dakota State 4-1 3611 3

4. Weber State 3-2 3286 4

5. Villanova 6-0 3221 5

6. Montana State 5-1 3043 6

7. Kennesaw State 4-1 2820 7

8. Montana 5-1 2815 8

9. Towson 3-2 2497 9

10. Northern Iowa 3-2 2357 13

11. Furman 4-2 2271 14

12. Nicholls 3-2 2173 16

13. N.C. A&T 4-1 1993 15

14. Illinois State 3-2 1810 10

15. Delaware 3-2 1437 19

16. Central Arkansas 3-2 1391 11

17. Jacksonville State 4-2 1118 21

18. Maine 2-3 1071 20

19. Youngstown State 4-1 985 18

20. Southeast Missouri State 3-2 959 23

21. Princeton 3-0 775 25

22. Stony Brook 4-2 680 24

23. Southeastern Louisiana 3-2 525 17

24. UC Davis 2-4 414 12

25. Sam Houston State 4-2 351 NR

Others: Sacramento State 350, Dartmouth 281, S.C. State 198, North Dakota 195, Austin Peay 114, Yale 88, CCSU 70, Wofford 39, Alcorn State 28, Eastern Washington 26, New Hampshire 24, Tennessee Tech 23, McNeese 20, Houston Baptist 17, Samford 8, UT Martin 7, Elon 3, Georgetown 2, Cal Poly 1.

FCS Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (26) 5-0 650 1

2. James Madison 5-1 621 2

3. South Dakota State 4-1 598 3

4. Kennesaw State 4-1 548 4

5. Weber State 3-2 536 5

6. Montana State 5-1 508 7

7. Villanova 6-0 506 8

8. Montana 5-1 480 9

9. Towson 3-2 406 10

10. Northern Iowa 3-2 392 13

11. Furman 4-2 380 14

12. Nicholls 3-2 345 15

13. Illinois State 3-2 340 6

14. N.C. A&T 4-1 329 16

15. Delaware 3-2 243 18

16. Central Arkansas 3-2 231 10

17. Youngstown State 4-1 210 17

18. Jacksonville State 4-2 191 20

19. Princeton 3-0 146 23

20. Maine 2-3 130 22

21. UC Davis 2-4 114 12

22. Southeast Missouri State 3-2 103 25

23. Stony Brook 4-2 93 24

24. Sam Houston State 4-2 57 NR

25. Southeastern Louisiana 3-2 55 19

Others Receiving Votes: North Dakota 55, Sacramento State 42, Yale 30, Dartmouth 26, S.C. State 22, Austin Peay 18, Houston Baptist 16, Tennessee Tech 14, Eastern Washington 5, Wofford 4, Cal Poly 3, New Hampshire 3, Campbell 2, CCSU 1, Idaho 1, Incarnate Word 1.

AFCA Division II Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. Valdosta State (30) 5-0 797 1

2. Ferris State (1) 5-0 761 2

3. Minnesota State 5-0 733 3

4. Tarleton State (1) 5-0 708 4

5. Notre Dame (Ohio) 5-0 633 5

5. Ouachita Baptist 5-0 633 6

7. Northwest Missouri State 5-0 610 7

8. Lenoir-Rhyne 5-0 587 8

9. Slippery Rock 5-0 524 10

10. Indianapolis 5-0 523 11

11. Colorado School of Mines 5-0 486 13

12. West Chester 5-0 411 14

13. Pittsburg State 5-0 406 15

14. Wingate 5-0 362 16

15. Central Missouri 5-0 352 17

16. Indiana 5-0 288 19

17. Colorado State-Pueblo 4-1 262 18

18. Bowie State 5-0 236 20

19. Grand Valley State 4-1 211 9

20. Texas A&M-Commerce 3-1 174 21

21. Kutztown 5-0 161 24

22. Harding 4-1 158 22

23. Minnesota-Duluth 4-1 127 12

24. Truman State 5-0 101 NR

25. West Florida 4-1 53 NR

Others Receiving Votes: Angelo State 44, Virginia Union 19, East Stroudsburg 13, West Texas A&M 8, Carson-Newman 7, Ashland 5, Eastern New Mexico 2, Henderson State 2, Dixie State 1, Missouri S&T 1, Saginaw Valley State 1.

AFCA Division III Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. Mary Hardin-Baylor (45) 4-0 1315 1

2. Mount Union (8) 4-0 1280 2

3. Wisconsin-Whitewater 4-0 1184 3

4. St. John’s (Minn.) 4-0 1148 4

5. Muhlenberg 5-0 1063 7

6. Wheaton (Ill.) 4-0 1023 9

7. Berry 5-0 970 8

8. Wesley 4-0 876 10

9. Bethel (Minn.) 4-0 872 11

10. Ithaca 4-0 765 12

11. Wartburg 5-0 716 13

12. North Central 3-1 661 5

13. Delaware Valley 4-1 619 14

14. John Carroll 3-1 592 15

15. Salisbury 3-0 532 16

16. St. Thomas (Minn.) 3-1 522 17

17. Redlands 4-0 453 19

18. Johns Hopkins 4-1 419 18

19. Wisconsin-Platteville 4-0 408 24

20. Hardin-Simmons 4-1 370 6

21. Case Western Reserve 4-0 240 25

22. Linfield 2-1 224 22

23. Central (Iowa) 4-0 149 NR

24. Susquehanna 4-1 148 NR

25. Cortland 4-0 87 NR

Others Receiving Votes: Chapman 77, Union (N.Y.) 61, Whitworth 60, WPI 52, Texas Lutheran 44, Washington & Jefferson 36, Bridgewater (Va.) 33, Wisconsin-Oshkosh 33, Hope 26, Hobart 24, Hendrix 20, Brockport 19, Mount St. Joseph 15, Wisconsin-La Crosse 14, RPI 12, Wittenberg 12, Illinois Wesleyan 11, Martin Luther 9, Middlebury 6, Wabash 5, Trine 4, Wisconsin-Eau Claire 4, Washington (Mo.) 3, Wesleyan (Conn.) 3, Simpson (Iowa) 2, Western New England 2, Baldwin-Wallace 1, Endicott 1.

Wednesday’s Game

Appalachian St. (4-0) at Louisiana-Lafayette (4-1), 8

Thursday’s Games

Bethune-Cookman (4-1) at NC Central (2-4), 6

Syracuse (3-2) at NC State (3-2), 8

Louisiana-Monroe (2-3) at Texas St. (2-3), 9:15

Friday’s Games

Lafayette (0-5) at Princeton (3-0), 7

Virginia (4-1) at Miami (2-3), 8

Colorado St. (1-5) at New Mexico (2-3), 8

Colorado (3-2) at Oregon (4-1), 10

Saturday’s Games

EAST

Richmond (2-3) at Maine (2-3), Noon

Robert Morris (1-4) at St. Francis (Pa.) (3-2), Noon

Memphis (5-0) at Temple (4-1), Noon

Holy Cross (2-3) at Brown (1-2), 12:30

LIU (0-4) at Bryant (1-5), 1

Bucknell (0-5) at Colgate (0-6), 1

CCSU (4-1) at Columbia (1-2), 1

Cornell (1-2) at Harvard (2-1), 1

Norfolk St. (1-5) at Howard (1-5), 1

Presbyterian (0-5) at Monmouth (NJ) (3-2), 1

Delaware St. (1-4) at Morgan St. (0-5), 1

Sacred Heart (3-2) at Penn (1-2), 1

Yale (3-0) at Dartmouth (3-0), 1:30

Fordham (2-4) at Georgetown (4-1), 2

Albany (NY) (3-3) at Towson (3-2), 4

Iowa St. (3-2) at West Virginia (3-2), 4

New Hampshire (3-2) at Stony Brook (4-2), 6

SOUTH

Georgia Tech (1-4) at Duke (3-2), Noon

South Carolina (2-3) at Georgia (5-0), Noon

Mississippi St. (3-2) at Tennessee (1-4), Noon

San Diego (2-2) at Davidson (4-1), 1

Morehead St. (2-3) at Jacksonville (2-3), 1

Hampton (3-2) at Gardner-Webb (2-3), 1:30

Villanova (6-0) at James Madison (5-1), 1:30

Samford (3-3) at VMI (3-3), 1:30

Delaware (3-2) at Elon (2-4), 2

Florida A&M (4-1) at SC State (3-1), 2

W. Carolina (1-4) at The Citadel (2-4), 2

Old Dominion (1-4) at Marshall (2-3), 2:30

Savannah St. (3-2) at Alcorn St. (4-2), 3

SE Missouri (3-2) at Austin Peay (3-2), 3

Alabama A&M (4-2) at Grambling St. (1-4), 3

Alabama St. (2-3) at Jackson St. (1-4), 3

Charleston Southern (1-4) at Kennesaw St. (4-1), 3

Murray St. (3-3) at Tennessee St. (1-5), 3

Florida St. (3-2) at Clemson (5-0), 3:30

BYU (2-3) at South Florida (2-3), 3:30

UConn (1-4) at Tulane (4-1), 3:45

Middle Tennessee (2-3) at FAU (3-2), 4

Northwestern St. (0-5) at Nicholls (3-2), 4

UNLV (1-4) at Vanderbilt (1-4), 4

Rhode Island (1-4) at Virginia Tech (3-2), 4

Georgia St. (3-2) at Coastal Carolina (3-2), 5

Incarnate Word (3-2) at SE Louisiana (3-2), 5

Charlotte (2-3) at FIU (2-3), 7

UMass (1-5) at Louisiana Tech (4-1), 7

North Texas (2-3) at Southern Miss. (3-2), 7

Prairie View (2-3) at Southern U. (2-3), 7

UT Martin (3-2) at Tennessee Tech (4-2), 7

Army (3-2) at W. Kentucky (3-2), 7

Arkansas (2-3) at Kentucky (2-3), 7:30

Louisville (3-2) at Wake Forest (5-0), 7:30

Florida (6-0) at LSU (5-0), 8

MIDWEST

Toledo (4-1) at Bowling Green (1-4), Noon

Michigan (4-1) at Illinois (2-3), Noon

Rutgers (1-4) at Indiana (3-2), Noon

Maryland (3-2) at Purdue (1-4), Noon

Miami (Ohio) (2-3) at W. Michigan (3-3), Noon

Drake (2-2) at Butler (1-4), 1

Jacksonville St. (4-2) at E. Illinois (0-6), 1

W. Illinois (0-5) at Indiana St. (2-3), 1

Ball St. (2-3) at E. Michigan (3-2), 2

N. Iowa (3-2) at N. Dakota St. (5-0), 2

Dayton (3-1) at Valparaiso (0-5), 2

New Mexico St. (0-6) at Cent. Michigan (3-3), 3

South Dakota (2-3) at Missouri St. (1-3), 3

Kent St. (2-3) at Akron (0-5), 3:30

N. Illinois (1-4) at Ohio (2-3), 3:30

Michigan St. (4-2) at Wisconsin (5-0), 3:30

S. Dakota St. (3-1) at Youngstown St. (4-1), 6

Mississippi (3-3) at Missouri (4-1), 7

Illinois St. (3-2) at S. Illinois (2-3), 7

Penn St. (5-0) at Iowa (4-1), 7:30

Nebraska (4-2) at Minnesota (5-0), 7:30

Southern Cal (3-2) at Notre Dame (4-1), 7:30

SOUTHWEST

Oklahoma (5-0) vs. Texas (4-1) at Dallas, Noon

MVSU (1-4) at Ark.-Pine Bluff (4-2), 2

Lamar (3-3) at Sam Houston St. (4-2), 3

Missouri S&T (4-1) at Texas Southern (0-5), 3

Cincinnati (4-1) at Houston (2-3), 3:30

Alabama (5-0) at Texas A&M (3-2), 3:30

Texas Tech (3-2) at Baylor (5-0), 4

McNeese St. (3-3) at Cent. Arkansas (3-2), 5

UAB (4-1) at UTSA (2-3), 6

Houston Baptist (4-2) at Abilene Christian (2-4), 7

Navy (3-1) at Tulsa (2-3), 7:30

FAR WEST

North Dakota (3-2) at Idaho St. (2-3), 3:05

Washington St. (3-2) at Arizona St. (4-1), 3:30

N. Colorado (1-5) at E. Washington (2-4), 4

Sacramento St. (3-2) at Montana St. (5-1), 4

San Jose St. (3-2) at Nevada (3-2), 4

Idaho (2-4) at Portland St. (3-3), 5:05

Fresno St. (2-2) at Air Force (3-2), 7

Cal Poly (2-3) at UC Davis (2-4), 7:05

Utah (4-1) at Oregon St. (2-3), 8

S. Utah (1-5) at Weber St. (3-2), 8

Hawaii (4-1) at Boise St. (5-0), 10:15

Wyoming (4-1) at San Diego St. (4-1), 10:30

Washington (4-2) at Arizona (4-1), 11

TRANSACTIONS

Football

National Football League

CINCINNATI BENGALS — Waived CB Greg Mabin. Activated G Alex Redmond from the exempt list.

CLEVELAND BROWNS — Activated WR Antonio Callaway to the 53-man roster.

NEW ENGLAND PATRIOTS — Released TE Ben Watson.

OAKLAND RAIDERS — Added CB Nevin Lawson to the active roster. Waived G Lester Cotton Sr.

TENNESSEE TITANS — Released K Cairo Santos and OL David Quessenberry.

WASHINGTON REDSKINS — Fired coach Jay Gruden. Promoted offensive line coach Bill Callahan to interim head coach.

Hockey

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS — Recalled F Max Comtois from San Diego (AHL).

DETROIT RED WINGS — Traded LW David Pope to Vancouver for D Alex Biega.

Soccer

Major League Soccer

ORLANDO CITY — Fired coach James O’Connor.

PORTLAND TIMBERS — Announced F Brian Fernandez has voluntarily entered the MLS’ Substance Abuse and Behavioral Health Program.

United Soccer League

USL — Announced today that AFC Ann Arbor will become the newest member of USL League Two in the 2020 season.

College

KANSAS — Fired offensive coordinator Les Koenning. Promoted offensive consultant Brent Dearmon to offensive coordinator.

TEXAS RIO GRANDE VALLEY — Named Seth Jones assistant athletic director for corporate sponsorships.

LOCAL SPORTS

Monday’s Results

Women’s College Golf

UNOH Fall Invitational

HIDDEN CREEK GOLF CLUB

1, University Northwest Ohio 322-300–622. 2, Madonna 332-326–658. 3, Bluffton 355-358–713.

Junior Varsity Girls Soccer

Findlay “B” 5, Miller City 0

Junior High Volleyball

Donnell (8th) 25-25, Lima 9-4

Donnell (7th) 25-25, Lima 16-11

Fremont (8th) 25-21-25, Glenwood 16-25-15

Fremont (7th) 25-25, Glenwood 11-18

Hopewell-Loudon (8th) 20-25-25, Old Fort 25-9-19

Hopewell-Loudon (7th) 25-27, Old Fort 18-25

SCHEDULE

Tuesday’s Events

College

MEN’S GOLF — Findlay & Ohio Northern at Kyle Ryman Invitational, Mohawk Country Club, Tiffin

WOMEN’S GOLF — William Beall Falls Classic, Findlay Country Club

VOLLEYBALL — Baldwin Wallace at Ohio Northern (OAC), 7

Cross Country

Cory-Rawson at Waynesfield-Goshen, 5

Boys Soccer

Kalida at Bluffton, 5

Liberty-Benton at Eastwood, 5

Upper Sandusky at Tiffin Columbian, 5

Van Buren at Maumee Valley Country Day, 5

Cory-Rawson at Spencerville, 7

Fremont Ross at Findlay (TRAC), 7

Riverdale at St. Marys Memorial, 7

Girls Soccer

Cory-Rawson at Delphos Jefferson, 5

Ottawa-Glandorf at Wapakoneta (WBL), 7

Volleyball

Elmwood at Eastwood (NBC), 5:30

Fostoria at Woodmore (NBC), 5:30

Miller City at Leipsic (PCL), 5:30

North Baltimore at Lima Temple Christian, 5:30

Ridgemont at Hardin Northern (NWCC), 5:30

Vanlue at Lima Perry, 5:30

Delta at Patrick Henry (NWOAL), 5:45

Upper Sandusky at Mohawk (N10), 6:30

Waynesfield-Goshen at Pandora-Gilboa, 5:30

Carey at Ridgedale (N10), 6:30

Allen East at Columbus Grove (NWC), 7

Kenton at Ottawa-Glandorf (WBL), 7

Lima Central Catholic at Bluffton, 7

Old Fort at Hopewell-Loudon (SBC-River), 7

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Morning Glories League

High series: Barb Galbraith, Gunners, 473. High game: Pam Oates, LaRiche Chevrolet, 190

Kings & Queens League

High series: (men) Aaron Stuckert 555; (women) Pam Oates, Bob Meier Rentals, 520. High game: (men) Lester Myers 201; (women) Lynsi Clinger 194.

LOCAL & AREA

All-Session State Football Tickets

Tickets for the 2019 football state championship games Dec. 5-7 in Canton are available at www.profootballhof.com/tickets. All-session tickets are $140 for reserved seats and $85 for general admission. Single-game tickets go on sale in late October.

OHSBCA Coaches Clinic

The Ohio High School Basketball Coaches Association is conducting its annual clinic Oct. 12-13 at Grandview Heights High School. Among the coaches speaking will be Ohio State’s Chris Holtmann, Ohio University’s Jeff Boals, Louisville’s Jeff Walz, Cincinnati’s John Brannen, and BGSU’s Michael Huger and Robyn Fralick. Register with clinic director Dave Krauss at krauss@findlay.edu or on the OHSBCA website oh.nhsbca.org/coaches-clinic-2019.

Wrestling Referee Class

A class for new officials wishing to become a registered OHSAA wrestling referee will be held on seven consecutive Thursday nights beginning Oct. 10. Classes will run from 6-8:30 p.m. and will be held at the Findlay-Hancock Library in Findlay. To register, go to ohsaa.org and click on officiating or call 419-423-8995.

Comments