Prep Football

Weekly AP Poll

Division I

1. Mentor (20) 8-0 207

2. Lakewood St. Edward 7-1 172

3. Fairfield (2) 8-0 166

4. Powell Olentangy Liberty (1) 8-0 141

5. Cincinnati Elder 7-1 136

6. Springfield 7-1 101

7. Euclid 7-1 74

8. Pickerington Central 7-1 70

9. Cincinnati Colerain 7-1 38

10. Cincinnati St. Xavier 6-2 32

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Toledo Whitmer 25. Canton McKinley 24. Groveport-Madison 22. Springboro 19.

Division II

1. Massillon Washington (11) 8-0 193

2. Akron Hoban (7) 7-1 178

3. Toledo Central Catholic (4) 8-0 159

4. Cincinnati La Salle (1) 7-1 124

5. Cincinnati Turpin 8-0 121

6. Anthony Wayne 8-0 117

7. Avon 8-0 102

8. Mayfield 8-0 80

9. Columbus St. Francis DeSales 7-1 31

10. Harrison 7-1 24

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Troy 23. Massillon Perry 22. Cincinnati Winton Woods 17. Avon Lake 13.

Division III

1. New Philadelphia (14) 8-0 192

2. Plain City Jonathan Alder (3) 8-0 154

3. Columbus Bishop Hartley (4) 7-1 151

4. Trotwood-Madison 7-1 115

5. Aurora (1) 8-0 104

6. Granville 8-0 97

7. Streetsboro 8-0 94

8. Dayton Chaminade Julienne (1) 7-1 67

9. Chagrin Falls Kenston 7-1 65

10. Norwalk 7-1 43

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Jackson 34. Wapakoneta 32. Franklin 24. Mansfield 15. Akron St. Vincent-St. Mary 15.

Division IV

1. Cincinnati Wyoming (17) 8-0 209

2. Perry (5) 8-0 185

3. Clarksville Clinton-Massie (1) 7-1 146

4. Newark Licking Valley 8-0 143

5. Gallipolis Gallia Academy 8-0 96

6. Cincinnati Indian Hill 7-1 87

7. Gnadenhutten Indian Valley 8-0 83

8. Waynesville 7-1 61

9. OTTAWA-GLANDORF 7-1 50

10. Wintersville Indian Creek 7-1 30

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: St. Bernard Roger Bacon 29. Wauseon 28. Germantown Valley View 15. Poland Seminary 15. Cuyahoga Valley Christian Academy 13. Galion 13.

Division V

1. Kirtland (20) 8-0 227

2. Orrville (3) 8-0 170

3. West Lafayette Ridgewood 8-0 135

4. Eastwood 8-0 126

5. Oak Harbor 8-0 117

6. Ironton 7-1 86

7. West Liberty-Salem 7-1 78

8. Springfield Shawnee 7-1 73

9. West Jefferson 7-1 56

10. Garrettsville Garfield 8-0 35

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Cincinnati Taft 32. Northwood 14. Rootstown 14. LIBERTY-BENTON 13. Amanda-Clearcreek 12.

Division VI

1. Anna (13) 7-1 193

2. New Middletown Springfield (1) 8-0 142

3. Glouster Trimble (4) 8-0 136

4. Coldwater (2) 7-1 131

5. Minster 7-1 124

6. Beverly Fort Frye (2) 8-0 120

7. Liberty Center (1) 7-1 51

8. Mogadore 7-1 49

9. Mechanicsburg 7-1 48

10. Howard East Knox 8-0 47

10. (tie) Archbold 7-1 47

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: Lima Central Catholic 39. Chillicothe Southeastern 21. Bainbridge Paint Valley 17. Frankfort Adena 12. Arcanum 12.

Division VII

1. MCCOMB (15) 8-0 191

2. Maria Stein Marion Local (4) 6-2 146

3. Ft. Loramie 7-1 136

4. Canal Winchester Harvest Prep (1) 7-1 132

5. Lucas (1) 7-1 103

6. Hamilton New Miami (1) 7-0 97

7. Cleveland Cuyahoga Heights 6-1 81

8. Norwalk St. Paul 7-1 80

9. LEIPSIC 7-1 72

10. PATRICK HENRY 6-2 50

OTHERS RECEIVING 12 OR MORE POINTS: New Bremen 42. Louisville St. Thomas Aquinas 30.

PREP VOLLEYBALL

Monday’s District Semifinals

Division II

AT OTTAWA-GLANDORF

Maumee 3, Bryan 0

Toledo Central Catholic 3, Defiance 1

DISTRICT FINAL: (3) Maumee (19-7) vs. (4) Toledo Central Catholic (13-12), Thursday, 6

AT SENECA EAST

Norwalk 3, Tiffin Columbian 0

Bellevue 3, Vermilion 0

DISTRICT FINAL: (2) Norwalk (16-9) vs (1) Bellevue (19-5), Thursday, 5:30

Division IV

AT BLUFFTON UNIVERSITY

New Bremen 3, Minster 0

Marion Local 3, New Knoxville 1

DISTRICT FINAL: (1) New Bremen (23-1) vs. (3) Marion Local (13-12), Thursday, 6

AT KALIDA

St. Henry 3, Convoy Crestview 0

Fort Recovery 3, Lima Central Catholic 0

DISTRICT FINAL: (1) St. Henry (22-2) vs. (2) Fort Recovery (19-5), Thursday, 6

AT NAPOLEON

Leipsic 3, Edgerton 1

Miller City 3, Hilltop 1

DISTRICT FINAL: (1) Leipsic (22-2) vs. (2) Miller City (21-3), Thursday, 6

AT FOSTORIA

New Riegel 3, Arcadia 0

Tiffin Calvert 3, McComb 0

DISTRICT FINAL: (2) New Riegel (20-4) vs. (1) Tiffin Calvert (23-1), Thursday, 6

AT WILLARD

Monroeville 3, Seneca East 0

Norwalk St. Paul 3, Buckeye Central 2

DISTRICT FINAL: (1) Monroeville (23-1) vs. (2) Norwalk St. Paul (22-2), Thursday, 6

Tuesday’s District Semifinals

Division I

AT HOPEWELL-LOUDON

(1) Perrysburg (22-1) vs. (7) Oregon Clay (14-8), 5:30

(3) Toledo Notre Dame (13-10) vs. (6) Sylvania Northview (16-7), 7

DISTRICT FINAL: Thursday, 6

AT LAKE

(2) Toledo St. Ursula (18-3) vs. (10) Wapakoneta (14-9), 5:30

(4) Anthony Wayne (15-7) vs. (5) Sylvania Southview (16-7), 7

DISTRICT FINAL: Thursday, 6

Division III

AT DEFIANCE

(4) Patrick Henry (20-4) vs. (1) Ottawa-Glandorf (22-2), 5:30

(2) Tinora (21-2) vs. (3) Fairview (22-2), 7

DISTRICT FINAL: Thursday, 5:30

AT SENECA EAST

(1) Galion (22-2) vs. (4) Willard (17-7), 5:30

(2) Huron (17-6) vs. (8) Edison (11-13), 7

DISTRICT FINAL: Thursday, 7

AT FINDLAY

(1) Liberty-Benton (22-2) vs. (4) Lake (20-4), 5:30

(2) Coldwater (19-5) vs. (3) Otsego (20-2), 7:30

DISTRICT FINAL: Thursday, 6

PREP BOYS SOCCER

Monday’s District Semifinals

Division II

AT ELIDA

Lima Shawnee 7, Ottawa-Glandorf 0

Kenton 3, Celina 0

DISTRICT FINAL: (1) Lima Shawnee (17-1) vs. (2) Kenton (11-3-4), Thursday, 6

AT LAKE

Toledo Central Catholic 3, Bryan 0

Napoleon 2, Oak Harbor 0

DISTRICT FINAL: (1) Toledo Central Catholic (13-4-1) vs. (5) Napoleon (10-6-3), Thursday, 5

AT CLYDE

Lexington 8, Edison 0

Mansfield Madison 2, Ontario 1

DISTRICT FINAL: (1) Lexington (18-1) vs. (2) Mansfield Madison (14-3-2), Thursday, 6

Tuesday’s District Semifinals

Division I

AT SYLVANIA SOUTHVIEW

(3) Toledo St. John’s (13-3-2) vs. (2) Sylvania Northview (11-3-2), 5

(6) Findlay (9-6-3) vs. (1) Anthony Wayne (14-1-3), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 1

Wednesday’s District Semifinals

Division III

AT TIFFIN COLUMBIAN

(2) Van Buren (14-2-1) vs. (3) Riverdale (13-0-4), 5

(1) Bluffton (13-2-2) vs. (6) Willard (8-8-1), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 1

AT KALIDA

(2) Kalida (12-4-1) vs. (4) Lima Central Catholic (9-9), 5

(1) Ottoville (15-1-1) vs. (3) Continental (11-5-1), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 1

AT OTTAWA HILLS

(1) Ottawa Hills (13-2-2) vs. (4) Swanton (11-5-1), 5

(2) Maumee Valley Country Day (14-2-1) vs. (3) Archbold (12-4-1), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 1

PREP GIRLS SOCCER

Monday’s District Semifinals

Division I

AT SYLVANIA NORTHVIEW

Perrysburg 2, Ashland 0

Anthony Wayne 7, Bowling Green 0

DISTRICT FINAL: (6) Perrysburg (9-6-3) vs. (1) Anthony Wayne (18-0) Thursday, 6

AT SPRINGFIELD

Oregon Clay 2, Sylvania Southview 0

Toledo Notre Dame 1, Toledo St. Ursula 0

DISTRICT FINAL: (2) Oregon Clay (11-5-2) vs. (5) Toledo Notre Dame (9-5-3), Thursday, 7

Tuesday’s District Semifinals

Division III

AT FINDLAY

(5) Bluffton (10-6-1) vs. (1) Liberty-Benton (15-1-1), 5

(2) Ashland Crestview (16-1-1) vs. (3) Mansfield Christian (10-6-1), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 3

AT GENOA

(2) Lake (13-4-1) vs. (3) Genoa (10-3-4), 5

(6) Huron (8-2-5) vs. (1) Eastwood (18-0), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 3

AT EVERGREEN

(6) Ottawa-Glandorf (8-9-1) vs. (3) Swanton (11-4-2), 5

(5) Evergreen (9-7) vs. (1) Archbold (13-1-3), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 2

AT OTTOVILLE

(4) Lima Central Catholic (8-9) vs. (1) Spencerville (14-3), 5

(3) Coldwater (11-5-1) vs. (2) Kalida (11-6), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 5

Wednesday’s District Semifinals

Division II

AT ELIDA

(7) Bryan (8-7-2) vs. (3) Lima Bath (13-4), 5

(5) Kenton (11-4-2) vs. (1) Celina (12-2-3), 7

DISTRICT FINAL: Saturday, 2

AT LAKE

(4) Napoleon (7-8-2) vs. (1) Oak Harbor (12-4-1), 5:30

(3) Rossford (10-7) vs. (2) Toledo Central Catholic (8-6-3), 7:30

DISTRICT FINAL: Saturday, 2

MAJOR LEAGUE BASEBALL

World Series

BEST-OF-7

TUESDAY’S GAME

Washington at Houston, 8:08 p.m. (Fox)

WEDNESDAY’S GAME

Washington at Houston, 8:07 p.m. (Fox)

FRIDAY’S GAME

Houston at Washington, 8:07 p.m. (Fox)

SATURDAY’S GAME

Houston at Washington, 8:07 p.m. (Fox)

SUNDAY, OCT. 27

x-Houston at Washington, 8:07 p.m. (Fox)

TUESDAY, OCT. 29

x-Washington at Houston, 8:07 p.m. (Fox)

WEDNESDAY, OCT. 30

x-Washington at Houston, 8:08 p.m. (Fox)

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 6 0 0 1.000 190 48

Buffalo 5 1 0 .833 121 91

N.Y. Jets 1 4 0 .200 63 123

Miami 0 6 0 .000 63 211

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 4 2 0 .667 143 138

Houston 4 3 0 .571 185 164

Jacksonville 3 4 0 .429 144 148

Tennessee 3 4 0 .429 121 112

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 5 2 0 .714 214 156

Cleveland 2 4 0 .333 120 154

Pittsburgh 2 4 0 .333 123 131

Cincinnati 0 7 0 .000 114 186

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 5 2 0 .714 202 150

Oakland 3 3 0 .500 127 165

Denver 2 5 0 .286 112 136

L.A. Chargers 2 5 0 .286 140 141

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Dallas 3 3 0 .500 153 114

Philadelphia 3 3 0 .500 161 149

N.Y. Giants 2 5 0 .286 132 187

Washington 1 6 0 .143 90 176

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 6 1 0 .857 164 147

Carolina 4 2 0 .667 166 133

Tampa Bay 2 4 0 .333 173 185

Atlanta 1 6 0 .143 145 223

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 6 1 0 .857 184 139

Minnesota 5 2 0 .714 192 123

Chicago 3 3 0 .500 112 105

Detroit 2 3 1 .417 149 160

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 6 0 0 1.000 156 64

Seattle 5 2 0 .714 181 176

L.A. Rams 4 3 0 .571 190 164

Arizona 3 3 1 .500 161 192

Late games not included

Thursday’s Result

Kansas City 30, Denver 6

Sunday’s Results

San Francisco 9, Washington 0

Green Bay 42, Oakland 24

Buffalo 31, Miami 21

Arizona 27, N.Y. Giants 21

L.A. Rams 37, Atlanta 10

Indianapolis 30, Houston 23

Minnesota 42, Detroit 30

Jacksonville 27, Cincinnati 17

Tennessee 23, L.A. Chargers 20

Baltimore 30, Seattle 16

New Orleans 36, Chicago 25

Philadelphia at Dallas, late

Open: Tampa Bay, Cleveland, Carolina, Pittsburgh

Monday’s Game

New England at N.Y. Jets, late

Thursday’s Game

Washington at Minnesota, 8:20

Sunday, Oct. 27

Arizona at New Orleans, 1

Tampa Bay at Tennessee, 1

N.Y. Giants at Detroit, 1

Cincinnati vs L.A. Rams at London, UK, 1

Denver at Indianapolis, 1

Philadelphia at Buffalo, 1

N.Y. Jets at Jacksonville, 1

Seattle at Atlanta, 1

L.A. Chargers at Chicago, 1

Carolina at San Francisco, 4:05

Oakland at Houston, 4:25

Cleveland at New England, 4:25

Green Bay at Kansas City, 8:20

Open: Dallas, Baltimore

Monday, Oct. 28

Miami at Pittsburgh, 8:15

PRO SOCCER

Major League Soccer

Playoffs

First Round

Saturday’s Results

Eastern Conference

Atlanta 1, New England 0

Toronto 5, D.C. 1

Western Conference

Seattle 4, Dallas 3

Salt Lake 2, Portland 1

Sunday’s Results

Eastern Conference

Philadelphia 4, New York Red Bulls 3

Western Conference

LA Galaxy 2, Minnesota 1

Conference Semifinals

Eastern Conference

Wednesday’s Match

Toronto at New York City FC, 7 p.m.

Thursday’s Match

Philadelphia at Atlanta, 7:30 p.m.

Western Conference

Wednesday’s Match

Salt Lake at Seattle, 10 p.m.

Thursday’s Match

LA Galaxy at Los Angeles FC, 10:30 p.m.

Conference Championships

Tuesday, Oct. 29

Western Conference at higher-seeded team, TBA

Wednesday, Oct. 30

Eastern Conference at higher-seeded team, TBA

Time EST

MLS Cup

Sunday, Nov. 10

Eastern Conference champion vs. Western Conference champion at higher-seeded team, 3 p.m.

PRO BASKETBALL

NBA Regular Season

Tuesday’s Games

New Orleans at Toronto, 8

L.A. Lakers at L.A. Clippers, 10:30

Wednesday’s Games

Chicago at Charlotte, 7

Cleveland at Orlando, 7

Detroit at Indiana, 7

Boston at Philadelphia, 7:30

Memphis at Miami, 7:30

Minnesota at Brooklyn, 7:30

New York at San Antonio, 8:30

Washington at Dallas, 8:30

Oklahoma City at Utah, 9

Denver at Portland, 10

Sacramento at Phoenix, 10

Thursday’s Games

Atlanta at Detroit, 7

Milwaukee at Houston, 8

L.A. Clippers at Golden State, 10:30

Friday’s Games

Minnesota at Charlotte, 7

Toronto at Boston, 7

New York at Brooklyn, 7:30

Chicago at Memphis, 8

Dallas at New Orleans, 8

Washington at Oklahoma City, 8

Phoenix at Denver, 9

Portland at Sacramento, 10

Utah at L.A. Lakers, 10:30

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Buffalo 9 7 1 1 15 34 21

Boston 8 5 1 2 12 22 18

Toronto 10 5 3 2 12 38 35

Montreal 9 4 3 2 10 34 30

Tampa Bay 8 4 3 1 9 29 27

Florida 8 3 2 3 9 26 31

Detroit 8 3 5 0 6 19 28

Ottawa 7 1 5 1 3 16 27

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 10 6 2 2 14 36 31

Carolina 9 6 3 0 12 30 25

Pittsburgh 9 6 3 0 12 32 23

N.Y. Islanders 8 5 3 0 10 21 20

Columbus 9 4 3 2 10 22 29

Philadelphia 7 3 3 1 7 21 21

New Jersey 8 2 4 2 6 19 31

N.Y. Rangers 6 2 4 0 4 17 22

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

Colorado 9 7 1 1 15 36 24

St. Louis 9 4 2 3 11 27 30

Winnipeg 10 5 5 0 10 28 33

Nashville 8 4 3 1 9 32 31

Chicago 6 2 3 1 5 18 20

Dallas 10 2 7 1 5 21 31

Minnesota 8 2 6 0 4 18 32

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Edmonton 9 7 1 1 15 31 21

Anaheim 9 6 3 0 12 23 16

Vegas 10 6 4 0 12 34 27

Calgary 10 5 4 1 11 26 27

Vancouver 8 5 3 0 10 25 17

Arizona 7 4 2 1 9 21 13

San Jose 8 3 5 0 6 21 28

Los Angeles 8 3 5 0 6 24 32

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Sunday’s Results

Vancouver 3, N.Y. Rangers 2

Minnesota 4, Montreal 3

Washington 5, Chicago 3

Winnipeg 1, Edmonton 0, SO

Calgary 2, Anaheim 1

Monday’s Results

Columbus 4, Toronto 3, OT

Philadelphia 6, Vegas 2

St. Louis 3, Colorado 1

Ottawa at Dallas, late

Tuesday’s Games

Arizona at N.Y. Rangers, 7

San Jose at Buffalo, 7

Toronto at Boston, 7

Pittsburgh at Florida, 7

Vancouver at Detroit, 7:30

Los Angeles at Winnipeg, 8

Edmonton at Minnesota, 8

Anaheim at Nashville, 8

Vegas at Chicago, 8:30

Washington at Calgary, 9

Wednesday’s Games

Detroit at Ottawa, 7:30

Pittsburgh at Tampa Bay, 8

Thursday’s Games

Buffalo at N.Y. Rangers, 7

San Jose at Montreal, 7

Carolina at Columbus, 7

Arizona vs. N.Y. Islanders at Nassau Veterans Memorial Coliseum, 7

Los Angeles at St. Louis, 8

Minnesota at Nashville, 8

Philadelphia at Chicago, 8:30

Anaheim at Dallas, 8:30

Washington at Edmonton, 9

Florida at Calgary, 9

COLLEGE FOOTBALL

AFCA Division II Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. Valdosta State (30) 7-0 774 1

2. Ferris State 7-0 737 2

3. Minnesota State 7-0 708 3

4. Tarleton State (1) 7-0 663 4

5. Ouachita Baptist 7-0 644 5

6. Notre Dame (Ohio) 7-0 608 6

7. Lenoir-Rhyne 7-0 586 8

8. Indianapolis 6-0 526 10

9. Colorado School of Mines 7-0 519 11

9. Slippery Rock 7-0 519 9

11. Central Missouri 7-0 421 14

12. Wingate 7-0 417 13

13. Colorado State-Pueblo 6-1 368 15

14. Northwest Missouri State 6-1 343 7

15. Bowie State 7-0 337 16

16. Grand Valley State 6-1 311 17

17. Kutztown 7-0 305 18

18. Harding 6-1 247 21

19. Indiana (Pa.) 6-1 209 22

20. West Florida 5-1 177 24

21. West Chester 6-1 151 12

22. Angelo State 6-1 142 25

23. Henderson State 6-1 71 NR

23. Texas A&M-Commerce 4-2 71 20

25. Virginia Union 6-1 67 NR

Others Receiving Votes: Pittsburg State 39, Dixie State 37, Sioux Falls 20, Fort Hays State 12, Missouri Western State 11, Fayetteville State 5, Minnesota-Duluth 5, Truman State 5, Eastern New Mexico 4, Frostburg State 4, Tiffin 4, Nebraska-Kearney 3, Assumption 2, Southern Arkansas 2, Miles 1.

AFCA Division III Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. Mary Hardin-Baylor (43) 6-0 1288 1

2. Mount Union (10) 6-0 1258 2

3. Wisconsin-Whitewater 6-0 1211 3

4. St. John’s (Minn.) 6-0 1155 4

5. Wheaton (Ill.) 6-0 1102 5

6. Muhlenberg 6-0 1050 6

7. Ithaca 6-0 928 8

8. North Central 5-1 882 10

9. Wartburg 7-0 879 9

10. Salisbury 5-0 791 11

11. Delaware Valley 6-1 718 12

11. John Carroll 5-1 718 13

13. Bethel (Minn.) 5-1 689 15

14. Hardin-Simmons 5-1 625 17

15. Wesley 5-1 505 18

16. Wisconsin-Platteville 5-1 439 20

17. Case Western Reserve 6-0 431 19

18. Cortland 6-0 389 21

19. Linfield 4-1 305 22

19. Chapman 5-0 305 24

21. Berry 6-1 274 7

22. Susquehanna 5-1 268 23

23. St. Thomas (Minn.) 4-2 188 13

24. Union (N.Y.) 6-0 167 25

25. Bridgewater (Va.) 6-0 124 NR

Others Receiving Votes: Redlands 92, Wisconsin-Oshkosh 78, WPI 67, Mount St. Joseph 65, Texas Lutheran 49, Whitworth 33, Johns Hopkins 22, Hope 20, Illinois Wesleyan 17, Central (Iowa) 16, Brockport 15, Martin Luther 12, Wisconsin-La Crosse 12, Middlebury 10, Washington & Jefferson 9, Western Connecticut 8, Wittenberg 6, Hobart 3, Baldwin-Wallace 2.

FCS Coaches Poll

Record Pts Pvs

1. North Dakota State (26) 7-0 650 1

2. James Madison 7-1 622 2

3. South Dakota State 6-1 600 3

4. Kennesaw State 6-1 561 4

5. Weber State 5-2 552 5

6. Villanova 6-1 516 7

7. Illinois State 5-2 484 10

8. Sacramento State 5-2 422 17

9. Montana State 5-2 420 12

10. Central Arkansas 5-2 400 13

11. Montana 5-2 388 6

12. Northern Iowa 4-3 377 15

13. Princeton 5-0 323 16

14. Furman 4-3 268 8

15. Nicholls 4-3 232 9

16. Dartmouth 5-0 225 21

17. Towson 4-3 212 20

18. N.C. A&T 4-2 207 11

19. Delaware 4-3 115 24

20. Incarnate Word 5-2 113 25

21. Jacksonville State 5-3 101 14

22. UC Davis 4-4 96 22

23. Florida A&M 6-1 86 NR

24. CCSU 6-1 83 NR

25. Sam Houston State 5-3 75 NR

Others Receiving Votes: UT Martin 71, Southeast Missouri State 65, Wofford 43, Austin Peay 27, Portland State 21, Campbell 19, Monmouth 18, Youngstown State 18, New Hampshire 16, Alcorn State 9, North Dakota 7, Albany 3, Chattanooga 2, San Diego 2.

TRANSACTIONS

Basketball

National Basketball Association

BOSTON CELTICS — Signed F Jaylen Brown to a contract extension.

BROOKLYN NETS –Signed G Taurean Prince to a multiyear contract.

CHICAGO BULLS — Exercised their contract options on F Lauri Markkanen, C Wendell Carter Jr. and F Chandler Hutchison.

DETROIT PISTONS — Waived F Joe Johnson.

INDIANA PACERS — Signed F Domantas Sabonis to a four-year contract extension.

LOS ANGELES LAKERS — Waived F Devontae Cacok and G Demetrius Jackson.

MEMPHIS GRIZZLIES — Exercised their contract options on F Jaren Jackson Jr. and G Grayson Allen.

NEW YORK KNICKS — Exercised their contract options on Gs Frank Ntilikina, Dennis Smith Jr. and Kevin Knox.

SACRAMENTO KINGS — Extended the contract of G Buddy Hield.

SAN ANTONIO SPURS — Signed G Dejounte Murray to a contract extension.

WASHINGTON WIZARDS — Signed G Chris Chiozza to a two-way contract.

Football

National Football League

NFL — Suspended Tampa Bay DL Terry Beckner four games for violating the league’s policy on performance-enhancers.

JACKSONVILLE JAGUARS — Promoted LB Joe Giles-Harris from the practice squad. Waived CB Parry Nickerson. Released QB Chase Litton from the practice squad.

LOCAL SPORTS

Tuesday’s Events

College

VOLLEYBALL — Ohio Northern at Heidelberg (OAC), 7

LOCAL & AREA

Findlay High Football Tickets

Pre-sale tickets for Findlay High’s football contest with Lima Senior at Donnell Stadium will be on sale in the Athletic Office daily between the hours of 8 a.m.-4 p.m. Pre-sale tickets are $7 for Adults and $5 for Students. All tickets at the gate will be $7. This Friday is also “Military Appreciation Night” and all veterans will receive free admission to the contest.

All-Session State Football Tickets

Tickets for the 2019 football state championship games Dec. 5-7 in Canton are available at www.profootballhof.com/tickets. All-session tickets are $140 for reserved seats and $85 for general admission. Single-game tickets go on sale in late October.

Comments