Prep Football

Friday’s OHSAA Regional Semifinals

Division I

Region 1

(1) Mentor (11-0) vs. (4) Canton McKinley (9-2) at Twinsburg Tiger Stadium

(1) Lakewood St. Edward (10-1) vs. (2) Euclid (9-2) at Brunswick Auto Mart Stadium 7:30 p.m.

Region 2

(1) Springfield (10-1) vs. (4) Dublin Jerome (9-2) at Marysville Impact Stadium

(2) Toledo Whitmer (10-1) vs. (3) Dublin Coffman (9-2) at Donnell Stadium

Region 3

(1) Powell Olentangy Liberty (10-1) vs. (4) Groveport-Madison (9-2) at Gahanna Lincoln Wilbur C. Strait Field

(2) Pickerington Central (10-1) vs. (3) Lewis Center Olentangy Orange (10-1) at Upper Arlington Marv Morehead Stadium

Region 4

(1) Cincinnati St. Xavier (9-2) vs. (4) Cincinnati Elder (9-2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

(2) Fairfield (10-1) vs. (3) Cincinnati Colerain (10-1) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

Division II

Region 5

(1) Massillon Washington (11-0) vs. (4) Massillon Perry (9-2) at Uniontown Lake Blue Streak Stadium

(2) Mayfield (11-0) vs. (3) Akron Archbishop Hoban (10-1) at Macedonia Nordonia Boliantz Stadium

Region 6

(1) Avon (11-0) vs. (4) Cleveland Benedictine (10-1) at Parma Byers Field at Robert M. Boulton Stadium

(2) Avon Lake (10-1) vs. (3) Wadsworth (9-2) at Strongsville Pat Catans Stadium

Region 7

(1) Toledo Central Catholic (11-0) vs. (4) Toledo St. John’s (8-3) at Oregon Clay Memorial Stadium

(2) Anthony Wayne (11-0) vs. (6) Lewis Center Olentangy (6-5) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

Region 8

(1) Cincinnati LaSalle (9-2) vs. (5) Columbus Walnut Ridge (11-0) at Bellbrook Miami Valley South Stadium

(7) Columbus St. Francis DeSales (9-2) vs. (3) Harrison (10-1) at Miami Trace Tony’s Welding and Fabrication Stadium

Division III

Region 9

(1) New Philadelphia (10-1) vs. (4) Aurora (11-0) at Canton South Brechbuhler Stadium

(2) Streetsboro (11-0) vs. (6) Chardon (9-2) at Solon Stewart Field

Region 10

(1) Norwalk (9-2) vs. (5) Sandusky (8-3) at Bellevue First National Bank Field

(2) Mansfield Senior (10-1) vs. (6) Parma Heights Holy Name (9-2) at Wooster Follis Field

Region 11

(1) Columbus Bishop Hartley (10-1) vs. (4) Granville (10-1) at Pataskala Watkins Memorial Ascena Field

(2) Plain City Jonathan Alder (11-0) vs. (3) Jackson (11-0) at Ashville Teays Valley Viking Stadium

Region 12

(8) Kettering Archbishop Alter (7-4) vs. (4) Hamilton Badin (8-3) at Monroe Hornet Stadium

(7) Trotwood-Madison (8-3) vs. (6) St. Marys Memorial (9-2) at Sidney Memorial Stadium

Division VI

Region 21

(1) New Middletown Springfield (11-0) vs. (4) Glouster Trimble (11-0) at St. Clairsville Red Devil Stadium

(2) Mogadore (10-1) vs. (3) Beverly Fort Frye (11-0) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 22

(8) Carey (6-5) vs. (5) Jeromesville Hillsdale (8-3) at Willard Football Stadium

(2) Seneca East (10-1) vs. (3) Howard East Knox (11-0) at Marion Harding Ohio Health Field at Harding Stadium

Region 23

(8) Sherwood Fairview (10-1) vs. (5) Anna (10-1) at Wapakoneta Harmon Field

(2) Liberty Center (10-1) vs. (3) Archbold (10-1) at Napoleon Charles Buckenmeyer Stadium

Region 24

(1) Chillicothe Southeastern (11-0) vs. (4) Covington (9-2) at Xenia Doug Adams Stadium

(7) Grandview Heights (7-4) vs. (6) Mechanicsburg (9-2) at Hilliard Darby Stadium

Saturday’s Regional Semifinals

Division IV

Region 13

(1) Perry (11-0) vs. (4) Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (8-3) at Maple Heights Stadium

(2) Poland Seminary (9-2) vs. (3) Wintersville Indian Creek (10-1) at Salem Reilly Stadium

Region 14

(8) Clyde (7-4) vs. (4) Shelby (8-3) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

(2) Wauseon (9-2) vs. (6) Ottawa-Glandorf (8-3) at Defiance Fred Brown Athletic Complex

Region 15

(1) Newark Licking Valley (11-0) vs. (4) New Concord John Glenn (9-2) at Zanesville Sulsberger Stadium

(7) Carroll Bloom-Carroll (9-2) vs. (3) Waverly (9-2) at Chillicothe Herrnstein Field

Region 16

(1) Cincinnati Wyoming (11-0) vs. (5) Cincinnati Indian Hill (9-2) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

(7) Germantown Valley View (9-2) vs. (6) St. Bernard Roger Bacon (10-1) at West Chester Lakota West Firebird Stadium

Division V

Region 17

(1) Kirtland (11-0) vs. (4) Canfield South Range (8-3) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

(2) Akron Manchester (8-3) vs. (6) Sugarcreek Garaway (9-2) at Louisville Leopard Stadium

Region 18

(1) Oak Harbor (11-0) vs. (4) Eastwood (11-0) at Milbury Lake Community Stadium

(2) Orrville (10-1) vs. (3) Marion Pleasant (9-2) at Mansfield Senior Arlin Field

Region 19

(1) Ironton (10-1) vs. (4) Amanda-Clearcreek (9-2) at Jackson Alumni Stadium

(2) West Lafayette Ridgewood (11-0) vs. (3) Wheelersburg (8-3) at Lancaster Fulton Field

Region 20

(1) Cincinnati Taft (10-1) vs. (4) West Liberty-Salem (10-1) at Miamisburg Holland Field

(2) West Jefferson (10-1) vs. (3) Springfield Shawnee (9-2) at London Bowlus Field

Division VII

Region 25

(1) Cuyahoga Heights (9-1) vs. (5) Warren John F. Kennedy (8-3) at Ravenna Portage Community Bank Stadium Harry Gilchrist Field

(2) Lucas (9-2) vs. (6) Louisville St. Thomas Aquinas (7-3) at Canal Fulton Northwest Don Schalmo Field at Dr. Martin Smilek Stadium

Region 26

(1) Leipsic (10-1) vs. (5) Edgerton (9-2) at Napoleon Charles Buckenmeyer Stadium

(2) Norwalk St. Paul (9-2) vs. (3) Patrick Henry (8-3) at Fremont Ross Don Paul Stadium

Region 27

(1) Canal Winchester Harvest Prep. (10-1) vs. (4) Waterford (9-2) at Thornville Sheridan Paul Culver Jr. Stadium

(2) Newark Catholic (8-3) vs. (3) Shadyside (8-3) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 28

(8) New Bremen (8-3) vs. (5) Lima Perry (8-3) at Piqua Alexander Stadium

(2) Marion Local (9-2) vs. (3) Fort Loramie (10-1) at St. Marys Memorial Roughrider Athletic Complex

PRO FOOTBALL

National Football League

American Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 8 1 0 .889 270 98

Buffalo 6 3 0 .667 174 150

Miami 2 7 0 .222 119 268

N.Y. Jets 2 7 0 .222 130 238

South

W L T Pct PF PA

Houston 6 3 0 .667 238 191

Indianapolis 5 4 0 .556 194 193

Tennessee 5 5 0 .500 203 197

Jacksonville 4 5 0 .444 176 189

North

W L T Pct PF PA

Baltimore 7 2 0 .778 300 189

Pittsburgh 5 4 0 .556 193 181

Cleveland 3 6 0 .333 171 221

Cincinnati 0 9 0 .000 137 259

West

W L T Pct PF PA

Kansas City 6 4 0 .600 284 239

Oakland 5 4 0 .556 208 240

L.A. Chargers 4 6 0 .400 207 194

Denver 3 6 0 .333 149 170

National Conference

East

W L T Pct PF PA

Dallas 5 4 0 .556 251 170

Philadelphia 5 4 0 .556 224 213

N.Y. Giants 2 8 0 .200 203 289

Washington 1 8 0 .111 108 219

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 7 2 0 .778 204 182

Carolina 5 4 0 .556 225 228

Tampa Bay 3 6 0 .333 260 279

Atlanta 2 7 0 .222 191 259

North

W L T Pct PF PA

Green Bay 8 2 0 .800 250 205

Minnesota 7 3 0 .700 262 182

Chicago 4 5 0 .444 162 157

Detroit 3 5 1 .389 217 237

West

W L T Pct PF PA

San Francisco 8 1 0 .889 259 129

Seattle 8 2 0 .800 275 254

L.A. Rams 5 4 0 .556 226 191

Arizona 3 6 1 .350 222 281

Late games not included

Monday’s Result

Seattle 27, San Francisco 24, OT

Thursday’s GAME

Pittsburgh at Cleveland, 8:20

Sunday’s GAMES

Dallas at Detroit, 1

N.Y. Jets at Washington, 1

New Orleans at Tampa Bay, 1

Denver at Minnesota, 1

Houston at Baltimore, 1

Buffalo at Miami, 1

Jacksonville at Indianapolis, 1

Atlanta at Carolina, 1

Arizona at San Francisco, 4:05

New England at Philadelphia, 4:25

Cincinnati at Oakland, 4:25

Chicago at L.A. Rams, 8:20

Open: N.Y. Giants, Seattle, Tennessee, Green Bay

Monday’s GAME

Kansas City vs L.A. Chargers at Mexico City, MEX, 8:15

PRO HOCKEY

National Hockey League

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Boston 18 11 3 4 26 64 48

Montreal 18 10 5 3 23 64 56

Florida 18 9 4 5 23 67 67

Toronto 19 9 6 4 22 64 62

Buffalo 17 9 6 2 20 50 48

Tampa Bay 15 8 5 2 18 52 52

Ottawa 17 6 10 1 13 47 59

Detroit 19 6 12 1 13 42 72

Metropolitan Division

GP W L OT Pts GF GA

Washington 19 13 2 4 30 77 59

N.Y. Islanders 16 12 3 1 25 49 35

Philadelphia 17 10 5 2 22 56 52

Pittsburgh 18 10 6 2 22 60 47

Carolina 18 10 7 1 21 61 52

N.Y. Rangers 16 8 6 2 18 54 53

Columbus 18 6 8 4 16 42 61

New Jersey 16 5 7 4 14 42 61

Western Conference

Central Division

GP W L OT Pts GF GA

St. Louis 19 12 3 4 28 59 54

Colorado 18 11 5 2 24 66 49

Nashville 17 9 5 3 21 65 54

Winnipeg 19 10 8 1 21 51 58

Dallas 18 8 8 2 18 43 45

Chicago 17 6 7 4 16 45 53

Minnesota 17 6 10 1 13 46 60

Pacific Division

GP W L OT Pts GF GA

Edmonton 19 12 5 2 26 58 48

Arizona 19 11 6 2 24 56 46

Calgary 20 10 7 3 23 59 58

Vancouver 18 9 6 3 21 58 47

Vegas 19 9 7 3 21 56 56

Anaheim 18 9 8 1 19 47 49

San Jose 18 7 10 1 15 48 64

Los Angeles 17 5 11 1 11 43 66

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss. Top three teams in each division and two wild cards per conference advance to playoffs.

Late games not included

Monday’s Results

Carolina 8, Ottawa 2

Arizona 4, Washington 3, SO

Tuesday’s Results

Florida 5, Boston 4, SO

Montreal 3, Columbus 2, SO

N.Y. Rangers 3, Pittsburgh 2, OT

Colorado 4, Winnipeg 0

Arizona 3, St. Louis 2, SO

Detroit at Anaheim, late

Nashville at Vancouver, late

Minnesota at Los Angeles, late

Edmonton at San Jose, late

Wednesday’s Games

Ottawa at New Jersey, 7

Toronto vs. N.Y. Islanders at Nassau Veterans Memorial Coliseum, 7

Washington at Philadelphia, 7:30

Dallas at Calgary, 9:30

Chicago at Vegas, 10

Thursday’s Games

Winnipeg at Florida, 7

N.Y. Rangers at Tampa Bay, 7

Carolina at Buffalo, 7

Arizona at Minnesota, 8

Colorado at Edmonton, 9

San Jose at Anaheim, 10

Dallas at Vancouver, 10

Detroit at Los Angeles, 10:30

Friday’s Games

Pittsburgh at New Jersey, 7

Boston at Toronto, 7

St. Louis at Columbus, 7

Montreal at Washington, 7

Philadelphia at Ottawa, 7:30

PRO BASKETBALL

NBA

Eastern Conference

Atlantic Division

W L Pct GB

Boston 8 1 .889 —

Philadelphia 7 3 .700 1½

Toronto 7 3 .700 1½

Brooklyn 4 5 .444 4

New York 2 9 .182 7

Southeast Division

W L Pct GB

Miami 7 3 .700 —

Charlotte 4 6 .400 3

Atlanta 3 6 .333 3½

Orlando 3 7 .300 4

Washington 2 6 .250 4

Central Division

W L Pct GB

Milwaukee 7 3 .700 —

Indiana 7 4 .636 ½

Cleveland 4 6 .400 3

Chicago 4 7 .364 3½

Detroit 4 8 .333 4

Western Conference

Southwest Division

W L Pct GB

Houston 7 3 .700 —

Dallas 6 4 .600 1

San Antonio 5 5 .500 2

Memphis 3 7 .300 4

New Orleans 2 8 .200 5

Northwest Division

W L Pct GB

Denver 7 2 .778 —

Utah 7 3 .700 ½

Minnesota 6 4 .600 1½

Portland 4 6 .400 3½

Oklahoma City 4 7 .364 4

Pacific Division

W L Pct GB

L.A. Lakers 7 2 .778 —

L.A. Clippers 7 3 .700 ½

Phoenix 6 3 .667 1

Sacramento 3 6 .333 4

Golden State 2 9 .182 6

Late games not included

Monday’s Results

Minnesota 120, Detroit 114

Boston 116, Dallas 106

Memphis 113, San Antonio 109

Houston 122, New Orleans 116

L.A. Clippers 98, Toronto 88

Utah 122, Golden State 108

Tuesday’s Results

Indiana 111, Oklahoma City 85

Philadelphia 98, Cleveland 97

Miami 117, Detroit 108

Chicago 120, New York 102

Atlanta at Denver, late

Brooklyn at Utah, late

L.A. Lakers at Phoenix, late

Portland at Sacramento, late

Wednesday’s Games

Memphis at Charlotte, 7

Philadelphia at Orlando, 7

L.A. Clippers at Houston, 7:30

Washington at Boston, 7:30

San Antonio at Minnesota, 8

Golden State at L.A. Lakers, 10

Toronto at Portland, 10

Thursday’s Games

Miami at Cleveland, 6

Chicago at Milwaukee, 8

Dallas at New York, 8

L.A. Clippers at New Orleans, 8

Atlanta at Phoenix, 9

Brooklyn at Denver, 10:30

Friday’s Games

Detroit at Charlotte, 7

San Antonio at Orlando, 7

Indiana at Houston, 8

Philadelphia at Oklahoma City, 8

Utah at Memphis, 8

Washington at Minnesota, 8

Boston at Golden State, 10:30

Sacramento at L.A. Lakers, 10:30

COLLEGE FOOTBALL

Tuesday’s Results

E. Michigan 42, Akron 14

W. Michigan 37, Ohio 34 (OT)

Wednesday’s Games

Bowling Green (3-6) at Miami (Ohio) (5-4), 8

N. Illinois (3-6) at Toledo (6-3), 8

Thursday’s Games

North Carolina (4-5) at Pittsburgh (6-3), 8

Buffalo (5-4) at Kent St. (3-6), 7

Friday’s Games

LIU (0-8) at Villanova (7-3), 7:30

Louisiana Tech (8-1) at Marshall (6-3), 7

Fresno St. (4-5) at San Diego St. (7-2), 9:30

Saturday’s Games

EAST

VMI (4-6) at Army (4-6), Noon

Robert Morris (6-4) at CCSU (9-1), Noon

Penn (4-4) at Harvard (4-4), Noon

Rhode Island (2-8) at Maine (5-5), Noon

Jacksonville (2-8) at Marist (3-6), Noon

Indiana (7-2) at Penn St. (8-1), Noon

Lehigh (4-5) at Sacred Heart (6-4), Noon

Wagner (1-9) at St. Francis (Pa.) (4-6), Noon

Tulane (6-3) at Temple (6-3), Noon

Colgate (3-8) at Lafayette (3-7), 12:30

New Hampshire (5-4) at Albany (NY) (6-4), 1

Duquesne (6-3) at Bryant (2-8), 1

Georgetown (5-4) at Bucknell (2-7), 1

Brown (1-7) at Columbia (3-5), 1

Stony Brook (5-5) at Delaware (4-6), 1

Holy Cross (5-5) at Fordham (3-7), 1

Franklin Pierce (1-9) at Merrimack (4-5), 1

Va. Lynchburg (0-8) at Morgan St. (2-8), 1

Yale (7-1) at Princeton (7-1), 1

Cornell (2-6) at Dartmouth (8-0), 1:30

Norfolk St. (4-6) at Delaware St. (2-8), 2

Ohio St. (9-0) at Rutgers (2-7), 3:30

SOUTH

Alabama St. (5-4) at Florida St. (5-5), Noon

Alabama (8-1) at Mississippi St. (4-5), Noon

Davidson (7-3) at Stetson (6-3), Noon

Monmouth (NJ) (8-2) at Campbell (6-3), 1

Tennessee Tech (6-4) at E. Kentucky (5-5), 1

Mercer (4-6) at ETSU (2-8), 1

Kennesaw St. (8-2) at Hampton (5-5), 1

Austin Peay (7-3) at Murray St. (4-6), 1

Bethune-Cookman (6-3) at NC A&T (6-3), 1

Charleston Southern (4-6) at Presbyterian (1-9), 1

UTEP (1-8) at UAB (6-3), 1

Towson (6-4) at William & Mary (4-6), 1

North Alabama (3-7) at Gardner-Webb (3-7), 1:30

Furman (7-3) at Wofford (6-3), 1:30

The Citadel (6-4) at Chattanooga (5-5), 2

Grambling St. (5-4) at MVSU (2-7), 2

SC State (6-3) at NC Central (4-6), 2

Samford (4-6) at W. Carolina (3-7), 2

Alabama A&M (6-4) at Alcorn St. (6-3), 3

Louisiana-Monroe (4-5) at Georgia Southern (5-4), 3

Southern U. (6-4) at Jackson St. (4-6), 3

Tennessee St. (2-8) at UT Martin (6-4), 3

Georgia (8-1) at Auburn (7-2), 3:30

Wake Forest (7-2) at Clemson (10-0), 3:30

Virginia Tech (6-3) at Georgia Tech (2-7), 3:30

Richmond (5-5) at James Madison (9-1), 3:30

Kentucky (4-5) at Vanderbilt (2-7), 3:30

Syracuse (3-6) at Duke (4-5), 4

Howard (1-9) at Florida A&M (8-1), 4

McNeese St. (6-4) at Nicholls (6-4), 4

Rice (0-9) at Middle Tennessee (3-6), 4:30

Louisiana-Lafayette (7-2) at South Alabama (1-8), 5

LSU (9-0) at Mississippi (4-6), 7

Cincinnati (8-1) at South Florida (4-5), 7

Appalachian St. (8-1) at Georgia St. (6-3), 7:30

Louisville (5-4) at NC State (4-5), 7:30

MIDWEST

Valparaiso (1-9) at Butler (2-8), Noon

Michigan St. (4-5) at Michigan (7-2), Noon

Florida (8-2) at Missouri (5-4), Noon

Wisconsin (7-2) at Nebraska (4-5), Noon

UMass (1-9) at Northwestern (1-8), Noon

SE Missouri (7-3) at E. Illinois (1-9), 1

Missouri St. (1-8) at Illinois St. (7-3), 1

Youngstown St. (5-5) at Indiana St. (3-7), 1

Dayton (6-3) at Drake (5-3), 2

N. Colorado (2-8) at North Dakota (5-4), 2

S. Illinois (6-4) at W. Illinois (1-9), 2

Navy (7-1) at Notre Dame (7-2), 2:30

N. Iowa (7-3) at S. Dakota St. (6-3), 3

Cent. Michigan (6-4) at Ball St. (4-5), 3:30

Texas (6-3) at Iowa St. (5-4), 3:30

West Virginia (3-6) at Kansas St. (6-3), 3:30

South Dakota (4-6) at N. Dakota St. (10-0), 3:30

Minnesota (9-0) at Iowa (6-3), 4

SOUTHWEST

Kansas (3-6) at Oklahoma St. (6-3), Noon

TCU (4-5) at Texas Tech (4-5), Noon

Northwestern St. (2-8) at Sam Houston St. (6-4), 1

SE Louisiana (6-3) at Abilene Christian (5-5), 2

Coastal Carolina (4-5) at Arkansas St. (5-4), 3

Lamar (4-6) at Houston Baptist (4-6), 3

Edward Waters (1-9) at Prairie View (4-5), 3

Troy (4-5) at Texas St. (3-6), 3

Memphis (8-1) at Houston (3-6), 3:30

Stephen F. Austin (2-8) at Cent. Arkansas (7-3), 4

Southern Miss. (6-3) at UTSA (4-5), 6

Oklahoma (8-1) at Baylor (9-0), 7:30

South Carolina (4-6) at Texas A&M (6-3), 7:30

FAR WEST

Idaho St. (3-7) at BYU (5-4), 3

Weber St. (8-2) at Montana (8-2), 3

Incarnate Word (5-5) at New Mexico St. (0-9), 4

Hawaii (6-4) at UNLV (2-7), 4

Wyoming (6-3) at Utah St. (5-4), 4

N. Arizona (4-6) at S. Utah (2-8), 4:05

Stanford (4-5) at Washington St. (4-5), 4:30

Sacramento St. (7-3) at Idaho (4-6), 5

Morehead St. (5-5) at San Diego (7-2), 5

Air Force (7-2) at Colorado St. (4-5), 7

Montana St. (7-3) at UC Davis (5-5), 7

Arizona St. (5-4) at Oregon St. (4-5), 7:30

E. Washington (5-5) at Cal Poly (2-7), 8

UCLA (4-5) at Utah (8-1), 8

New Mexico (2-7) at Boise St. (8-1), 10:15

Arizona (4-5) at Oregon (8-1), 10:30

Southern Cal (6-4) at California (5-4), 11

COLLEGE BASKETBALL

Tuesday’s Men’s Scores

EAST

Air Force 69, Army 57

American U. 67, George Washington 65

Duquesne 66, Lamar 56

Fairfield 68, Holy Cross 63, OT

Hartford 62, Marist 51

Lehigh 72, Cairn 42

Manhattan 85, Delaware St. 74

Mass.-Lowell 88, Mass.-Boston 45

Pittsburgh 71, Robert Morris 57

Siena 78, St. Bonaventure 65

St. John’s 74, New Hampshire 61

UMass 80, Northeastern 71

Wagner 97, Wesley College 67

York (NY) 83, NY Maritime 70

SOUTH

Alcorn St. 111, Paul Quinn 59

Appalachian St. 68, East Carolina 62

Auburn 70, South Alabama 69

Charlotte 71, Davidson 58

Chattanooga 74, Troy 68

Duke 105, Cent. Arkansas 54

E. Kentucky 129, Ohio-Chillcothe 43

Evansville 67, Kentucky 64

Furman 91, Charleston Southern 47

Georgia 95, The Citadel 86

Hampton 95, Apprentice 63

Jacksonville St. 125, Brescia 55

Liberty 65, SC State 39

Longwood 85, Md.-Eastern Shore 55

Louisiana Tech 98, Wiley 52

Mississippi 68, Norfolk St. 55

N. Kentucky 69, Coastal Carolina 68

Radford 91, Bridgewater (Va.) 40

Rice 80, Northwestern St. 74

Tennessee St. 79, Lipscomb 78

Tulane 88, Jackson St. 79

UNC Wilmington 81, Campbell 76, OT

W. Carolina 90, NC A&T 64

William & Mary 80, Wofford 79

MIDWEST

Coppin St. 76, Loyola of Chicago 72

E. Illinois 98, Chicago St. 34

E. Michigan 101, Goshen 49

Indiana 91, North Alabama 65

Iowa St. 70, N. Illinois 52

Michigan 79, Creighton 69

Milwaukee 103, Wis. Lutheran 53

Missouri St. 73, Cleveland St. 53

Notre Dame 79, Howard 50

Valparaiso 89, SIU-Edwardsville 76

W. Michigan 91, MVSU 81

Xavier 63, Missouri 58, OT

TRANSACTIONS

Baseball

American League

CHICAGO WHITE SOX — Named Scott Coolbaugh assistant hitting coach.

DETROIT TIGERS — Named Lance Parrish special assistant to the executive vice president of baseball operations and general manager, Josh Paul quality control coach, Chris McDonald assistant trainer, Matt Rosenhamer assistant strength and conditioning coordinator, Kan Ikeda advance scouting coordinator and international pro scout for Asia, Kyle Lanczki advance scouting assistant, Austin Tripp video coordinator, Kenny Graham director of player development, Dr. Georgia Giblin director of performance science, Dan Hubbs director of pitching development and strategies, Dave Owen minor league field coordinator, Jordan Wergiles coordinator of player development analytics, Brayan Pena manager and John Murrian hitting coach of West Michigan (MWL), Bill Springman hitting coach of Lakeland (FSL), James Orr national crosschecker, Taylor Black East regional coordinator, Darold Brown area scout for northern Nevada and northern California, Bryce Mosier area scout for south Texas, Gabe Ho analyst, Charlie Adams data engineer and Elora Strom software developer.

LOS ANGELES ANGELS — Named Tony La Russa as senior adviser for baseball operations.

National League

ST. LOUIS CARDINALS — Agreed to terms with RHP Adam Wainwright on a one-year contract.

SAN DIEGO PADRES — Assigned RHP Jacob Nix outright to El Paso (PCL).

SAN FRANCISCO GIANTS — Named Gabe Kapler manager. Sent OF Mike Gerber outright to Sacramento (PCL) and he elected free agency. Announced RHP Ricardo Pinto cleared unconditional release waivers.

Football

National Football League

CAROLINA PANTHERS — Waived KR Greg Dortch. Claimed RB Mike Davis off waivers from Chicago. Signed DB Corn Elder off the N.Y. Giants practice squad.

CHICAGO BEARS — Signed OL Dino Boyd to the practice squad.

DETROIT LIONS — Placed DT Kevin Strong on IR. Announced they were awarded T Dan Skipper via waivers from the Houston Texans.

HOUSTON TEXANS — Waived OT Dan Skipper. Signed DE Joel Heath.

INDIANAPOLIS COLTS — Signed WR Deon Cain and DT Kyle Peko to the practice squad.

KANSAS CITY CHIEFS — Placed OT Martinas Rankin on IR. Signed OT Jackson Barton.

NEW YORK GIANTS — Waived C Evan Brown. Released DE Freedom Akinmoladun and WR Reggie White from the practice squad. Signed TE Scott Simonson. Signed WR Alex Bachman, TE Garrett Dickerson and LS Colin Holba to the practice squad.

NEW YORK JETS– Placed TE Chris Herndon and G Brian Winters on the IR. Signed LB B.J. Bello. Promoted CB Kyron Brown from the practice squad.

PITTSBURGH STEELERS — Released RB Darrin Hall from the practice squad. Re-signed LB Sutton Smith to the practice squad.

SAN FRANCISCO 49ERS — Waived CB Dontae Johnson. Activated TE Garrett Celek from the PUP list.

TAMPA BAY BUCCANEERS — Waived CB Vernon Hargreaves and C Nate Trewyn. Claimed G Aaron Stinnie off waivers from Tennessee.

TENNESSEE TITANS — Waived RB Rod Smith. Signed OL Daniel Munyer to their practice squad.

Soccer

Major League Soccer

NASHVILLE — Signed M Dax McCarty from Chicago in exchange for a 2021 second-round draft pick, general allocation money and targeted allocation money. Signed D Dave Romney from the LA Galaxy in exchange for general allocation money.

LOCAL SPORTS

Tuesday’s Results

College Athletics

WOMEN’S BASKETBALL — Ohio Northern 59, Anderson 49

BOWLING

AMF Sportsman Lanes

Sunsetters League

High series: Debby Schade, Pete’s Auto Service, 518. High game: Schade & Maggie Hixson, Streicher’s Quick Print, 202.

LOCAL & AREA

UF Softball Prospect Camp

The University of Findlay softball program will be holding a prospect camp on Saturday, Nov. 23 at the Koehler Fitness Center for athletes in grades 9-12. The cost of the clinic is $100; registration will begin at 12:30 pm on the day of the clinic. For more information, contact head coach Danielle Lowe at lowed@findlay.edu.

Hopewell-Loudon Track/Throws Coach

BASCOM — Hopewell-Loudon track is in need of a throws coach. Position includes working with boys and girls throwers in grades 7-12. Interested persons should contact athletic director Brian Colatruglio at bcolatruglio@hlschool.net.

Comments